'Het enige waar ik nu aan denk zijn die Passionen' Slagwerkfestival geslaagd experiment Leidse tenor Nico van der Meel: Passiespel te sloom voor videogeneratie Opera Forum heeft nieuwe behuizing Festival van poppentheater MAANDAG 24 MAART 1986 LEIDEN - Lijdenstijd: tra ditiegetrouw het seizoen voor de passies. Vrijwel overal kan men deze weken Bachs Matthaus- of Johan nes-Passion beluisteren. Een belangrijke rol in deze passies heeft de Evangelist, de tenor die met zijn recita tieven de aria's en koorde- len tot één geheel verbindt. Eén van de tenoren, die in deze we ken zowel in binnen- als buiten land die partij zingt, is de jonge Leidse tenor Nico van der Meel (29). Net teruggekomen uit Duits land, kon hij in zijn drukke agenda nog wat tijd vrijmaken v sprek. door Abraham Goedhals "Mijn carrière is", zo vertelt hij, "eigenlijk heel toevallig begonnen. Tijdens mijn studie wiskunde in Leiden zong ik bij het Kamerkoor van Collegium Musicum. De diri gent viel op een gegeven moment ik als repetitor inviel. 'Jesus Christ Superstar', musical van Andrew Lloyd Webber (muziek) en Tim Rice (tekst), uitgevoerd door het Koninklijk Ballet van Vlaande ren. Regie: Rufus Collins. Gezien op 21 maart in het Congresgebouw, Den Haag. Nog te zien op 7 en 8 april in Carré, Amsterdam, 22 en 23 april in Zuidplein, Rotterdam en 3 juni in de Stadsschouwburg. Utrecht. Volgend seizoen in veertig theaters verspreid door het land. DEN HAAG - Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen heeft een offensief ingezet in ons land. Niet zoals de naam doet vermoe den met dans, want wat dat be treft komen we hier weinig te kort. De Vlamingen komen vottr- al met groot gemonteerde Ameri kaanse musicals. Musicals van het soort dat wij in Nederland ook zo graag zouden maken, maar die hier maar zelden van de grond willen komen. Het Ko ninklijk Ballet krijgt dat wel voor elkaar, omdat in dit gezel schap sinds korte tijd een aantal spelers van het opgeheven musi cal-theater Arena uit Gent zijn opgenomen. Jesus Christ Superstar' stond al op het repertoire van Arena en wordt nu met een nog grotere be zetting (zeventig uitvoerenden) door het Koninklijk Ballet ge bracht. Vraag me niet waarom, want ik leefde in de veronder stelling dat het geromantiseerde passiespel van Lloyd Webber en Rice tijdgebonden was en met het uitsterven van de bloemen kinderen geruisloos zou verdwij nen. Maar kennelijk is het in de ze tijd van IKV en Positivo's op nieuw mogelijk het evangelie te gelde te maken. Regisseur Rufus Collins, in Nederland bekend van de pro- dukties The Kingdom en 'Ne gers' van Jean Genet bij het Ka- theater, laat zich hier van een heel andere kant zien. Hij onder neemt met 'Jesus Christ Super star' een poging een massa-spek takel te maken. Grote groepen spelers lopen af en aan door de zaal en over het podium, waarbo ven bijna steeds grote rookwol ken hangen, die door de belich ting alle kleuren van de regen boog krijgen. Psychedelisch, zouden we vijftien jaar geleden hebben gezegd. Collins toont zich vooral een bekwaam massa- regisseur, die de tientallen spe lers tot fraaie tableaux vivants laat bevriezen. De dunne doora derde doeken, die in veel scènes worden gebruikt, vormen daar- n?ast een mooi visueel effect. De verdere enscenering is so ber. Veel te sober. Wie het lij densverhaal in beeld wil brengen voor de videogeneratie moet meer in huis hebben dan licht en rook. Die redt het niet met twee breakdansers. En ook niet door het volk als punkers aan te kle den, want dat is een actualisering die nergens op slaat. De oranje pakken van de discipelen slaan wel ergens op, maar zijn een goedkope vondst. Dan heb ik het nog niet over de hoofdrolspelers Jezus en Judas gehad. Geen wonder, want zij ko men er bekaaid af in het stuk. Ze staan vaak gekluisterd aan hun microfoon en beschikken lang niet niet over de vocale en thea trale capaciteiten om hun rol te kunnen waarmaken. Alleen Li- liane Dorekens wist soul te ge ven aan haar Maria Magdalena. Van de bijrollen hadden Pilatus en Herodes het vereiste kaliber. Tenslotte de muziek. Het pleit voor het vakmanschap van Lloyd Webber dat het merendeel van zijn songs vijftien jaar later nog recht overeind staat. Dat het toch zelden echt swingend werd lag aan de band, die zich zeer nauwgezet maar weinig explo sief aan de uitvoering wijdde. Het verhaal van 'Jesus Christ Superstar' is een evergreen, maar niet in deze versie. ARIEJAN KORTEWEG De Judaskus. Scène uit 'Jesus Christ Superstar' door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen. (foto pr) Toen kreeg ik ook het idee om koordirectie te gaan studeren aan het Rotterdamse Conservatorium. In 1982 heb ik er toen zang als tweede hoofdvak bij genomen". Volgend jaar hoopt hij deze zang studie, waarin hij door Margreet Honing wordt begeleid, af te ron den. Inmiddels is hij echter al tot een veelgevraagd solist uitgegroeid. "Ik heb gewoon veel geluk gehad. Net toen ik dat aankon, werd ik ge vraagd de Evangelist in een Mat thaus te zingen. Dat was in 1984, en mede door die uitvoering ben ik la ter bij mijn impresario terechtge komen, die heel erg veel voor mij doet". Deze maand staan er zo'n vijftien passies op zijn agenda. Meestal zingt hij alleen de Evengelist-par- tij, maar in Regensburg en Mün- chen heeft hij in de Matthaus naast Evangelist ook tenor-aria's gezon gen. "Dat is natuurlijk wel zwaar der, maar ik kon zo het contrast tussen deze beide partijen mooi la ten uitkomen". Hiermee had hij dan ook in Duitsland een enorm De uitvoering in München was toch al heel stimulerend. Het was niet alleen de eerste keer dat daar op originele instrumenten werd ge speeld, maar ook de allereerste 'au thentieke' uitvoering van de Mat thaus in de Herkulessaal". Principes "Overigens, wat die authentieke uitvoeringspraktijk betreft: ik ben geen 'stijlpurist'. Je maakt soms mee dat musici zich vastbijten in principes en daarbij dan vergeten dat muziek ook een emotionele la ding heeft: dat het overbrengen van gevoel is. Bij die mensen ver dwijnt dan de speelsheid en dat vind ik jammer. En dat dit hele maal niet hoeft bewijst bijvoor beeld Harnoncourt, wat die man doet is steeds fris. Maar aan de an dere kant: er wordt soms heel eer lijk gemusiceerd op een 'ouder wetse' manier en dat kan dan ook heel erg mooi zijn. En wat mijzelf betreft: als Evangelist heb je met de keuze tussen 'authentiek' en 'traditioneel' niet zo veel te maken. Je kunt in deze partij heel erg je eigen gang gaan, en als jet het con tinuo maar mee hebt, dan gaat dat prima". De Matthaus Passion spreekt Van der Meel meer aan dan de Jo hannes. "Ja, dat is eigenlijk heel merkwaardig, vroeger was dat an dersom. toen vond ik de Johannes veel spannender. Tegenwoordig voel ik veel meer de prachtige en uitgebalanceerde opbouw van de Matthaus-Passion. De Johannes heeft iets springerigs, de Matthaus is veel doordachter. Maar ook de manier waarop binnen dat verhaal losse zinnen zijn opgebouwd, de structuren daarin, die zijn vaak schitterend". Dirigent Maar niet alleen het oratorium- werk doet Van der Meel met over gave: ook als dirigent geeft hij blijk van zijn talent. Twee koren staan onder zijn leiding; naast het reeds eerder genoemde collegium Musi cum dirigeert hij ook het William Byrd vocaal Ensemble. Juist deze week werd bekend dat hij met dit laatste koor op het Bach Koor Con cours, dat in oktober werd gehou den, in een nek aan nek race de tweede prijs heeft behaald. Het werk als dirigent kost hem echter erg veel tijd, en hij heeft dan ook besloten om met het dirigeren van Collegium Musicum te stoppen. Hij kan zich dan nog intensiever wijden aan het liedrepertoire: vooral de liederen uit de Duitse Romantiek hebben zijn voorliefde. Wolfs Mörike-liederen liggen hem erg, maar ook Schuberts cycli 'Die schone Müllerin' en 'Winterreise' heben zijn aandacht. "Voor de Winterreise ben ik nog wel wat jong, maar het heeft zeker mijn in teresse". En dan (strijdlustig): "Het is toch idioot dat die laatste cyclus bijna uitsluitend door baritons wordt gezongen, terwijl die liede ren nota bene voor tenor zijn ge schreven. Nee, ook met die kom ik nog wel". Inspannend Maar, nog één week lang is al zijn aandacht gericht op Bach. "Dat heb ik nu in deze tijd: het enige waar ik aan denk zijn die Passio nen. Al het andere blijft liggen. En die laatste Johannes zal ik toch echt wel ervaren als een afsluiting van deze periode. Ik herinner me nog de laatste van vorig jaar: ik was daarna toen gigantisch moe. Zo'n hele serie is emotioneel ont zettend vermoeiend en ook fysiek erg inspannend. Je moet elke keer weer een topprestatie leveren. Wat dat betreft verheug ik me toch ook wel een beetje op Pasen, als alles dan weer voorbij is en ik weer adem kan halen. Dan is dan wel weeer even lekker, ja". Nico van der Meel zingt de Mat thaus-Passion nog op 25 en 26 maart in Oldenzaal en op 27 en 28 maart in het Concertgebouw in Amsterdam. Zaterdagmiddag 29 maart zingt hij in de Johannes- Passion in de Haagse Klooster kerk. De uitvoering van morgen avond zal vanaf half acht recht streeks door de NCRV via Radio 4 worden uitgezonden. ENSCHEDE (ANP) Het opera en muziekgezelschap Forum heeft in Enschede zijn nieuwe centrum of ficieel in gebruik genomen. Het Forumhuis, dat vier miljoen gul den kostte, heeft volgens bestuur en directie van Forum een voor Eu ropa unieke opzet. Het bijzondere van de huisvesting is dat alle on derdelen van het operabedrijf in één gebouw zijn gevstigd. In het Forumhuis zijn repetitie ruimten voor muziek en zang. een atelier voor kostuums, kap en gri me, werkplaatsen en opslag voor decorrequisieten en kostuums, een bibliotheek, een zaal voor de edu catieve afdeling, kantoren, een ver gaderzaal en een ontvangstruimte. Tot voor kort waren de diverse onderdelen van Forum over diver se lokaties in Enschede verdeeld. Voor het Forumhuis is een voor malige textielfabriek verbouwd met financiële hulp van de rijks overheid. Dit gebeurde in het ka der van de zogenoemde terug- ploegregeling. Dit wil zeggen dat langdurig werklozen met behoud van uitkering aan de slag kunnen Volgens dezelfde regeling wordt in Enschede een muziekcentrum an nex conservatorium gebouwd. Het muziekcentrum is o.m bedoeld voor repitities en concerten van Forum Filharmonisch. Forum telt op dit moment 207 medewerkers. Dit aantal kan oplo pen tot bijna 260, als het plan van Forum doorgaat om een dépendan ce in het zuiden des lands op te richten. Dit plan is volgens Forum- directeur Westerhout in de zuidelijke provincies positief ont vangen. Forum is voortgekomen uit een fusie van Opera Forum en het Overijssel Philharmonisch Orkest. LEIDEN - Bü Stichting Burcht spreken woensdagavond de schrij ver Max Dendermonde en de pu blicist Gerrit-Jan Zwier met elk ar. Van het gesprek worden opnames gemaakt voor het radioprogramma 'Om het boek' van de TROS. Aan vang 20.30 uur. De Indiase tablaspeler Ustad Zamir Ahmed Khan tijdens zijn solo optreden in de Leidse Waag. (foto Fred Rohdei. Moment tijdens de Candy Dulfer Revue zaterdagnacht in de Leidse Schouwburg. Slagwerkfestival met drumduo Beat It, Slagwerkgroep Leiden, Gamelan groep Raras-Budaya, East-West per cussie met Pierre Courbois, Zamir Khan en Zeth Mustamu en het Palis van Boem gehoord op 22 maart in de Waag. LEIDEN - Ritme is er altijd ge weest en vormt een belangrijk muzikaal element. Pas de laatste jaren wordt veel muziek ge maakt voor de meest opvallende en lawaaierige groep instrumen ten: het slagwerk en percussie. Het is dan ook te danken aan een ambtelijk initiatief van de ge meente, dat een kleinschalig en uniek slagwerkfestival verschil lende facetten van dit muzikale onderdeel kon laten horen. Het valt te hopen dat dit een begin van een jaarlijkse traditie is, want de publieke belangstelling zaterdag in de Waag bleek groot te zijn. Het (gratis) middagprogramma begon met de technisch goed spelende 12-jarige drummers Pascal van Ef en Denis Melet. Met verbluffende zeflverzekerd- heid brachten zij, ofschoon wat volgens het boekje, een afwisse lend aantal fanfare en popachti ge ritmen ten gehore. Na tien mi nuten gaven ze de rode drum- stokken over aan Erk en Marcel Willemsen van Beat It, die het zelfde leden maar met meer ver schil in tempo en hard en zacht. Daarnaast kwamen ook r en Afrikaanse stijlen Hoewel ze soms gelijktijdig de zelfde patronen speelden en dan weer in tegenfase ontbrak de ex tra spanning, die je op het puntje van je stoel doet zitten. Bij de onlangs opgerichte slag werkgroep Leiden en vertegen woordiger van de eigentijdse ge componeerde slagwerkmuziek van Carlos Chavez, Reach Ondanks beperkingen O'Meara en Thomas Brown kwam in de eerste stukken ook dirigent Jos Post aan bod. Naast een gong en diverse trommels bleek in het eerste nummer ook een rol voor de paukenist wegge legd. Later kwamen ook vibra foons (ijzer) en marimba (hout) aan bod. De compositie is een de monstratie van de verschillende technieken en mogelijkheden van het instrumentarium. De zang van Virgilia van Akkeren bij de liederen van Lacerna heeft niets slagwerkachtigs maar geeft een contrastterende werking. De Pieces of Wood voor een aantal slagwerkers met twee harde stokjes van de minimal compo nist Steve Reich lijkt erg eenvou dig maar vereist grote ervaring om een en ander boeiend te laten zijn. Het was redelijk maar deed pijn aan de oren. Hierna waren er wat luchtiger en swingerder La tijns-Amerikaanse stukken voor een ademloos luisterend pu bliek. Ondanks de prille vorde ringen mag deze groep een aan winst voor het plaatselijke mu ziekleven worden genoemd. De 15 personen sterke game lan-groep Rara Budaya van Elsje Planteama opende het avond- programma met Javaanse mu ziek uit Yogyakarta. Het is voor westerse begrippen weinig spec taculaire, monotoom aandoende muziek op laag geplaatste bron zen slaginstrumenten in ver schillende uitvoering, waarbij de spelers allen op de grond zijn ge zeten. De gamelan-muziek heeft een sterke invloed op de i listen heeft gehad, waardoor het niet onbekend overkomt. Het eerste nummer Djokja wordt op één toon geimproviseerd en kwam na maatversnellingen in rustiger vaarwater om tenslotte weer op dezelfde wijze terug te komen. Het tweede stuk met toe voeging van fluit en Rebab (2- snaars strijkinstrument) bracht het publiek in een Indonisische sfeer maar het wajangspel en de plaatselijke sfeer ontbrak. Ver der was er een verzameling stuk ken, waarin droevig en klagelijk klinkende mannen en vrouwen stemmen een meditatieve sfeer opriep. Het duurde iets te lang maar de prestatie van de uit voornamelijk Nederlandse musi ci, gelijk verdeeld over mannen en vrouwen, was er niets minder om. Hoogtepunt van het festival was de East-West groep met Pierre Courbois, Zeth Mustama en de Indiase tablaspele. Ustad Zamir Ahmed Khan. In een hoog tempo ontstond vanaf de eerste noot de spanning, die met het Engelse woord drive wordt aan geduid. Hierna kregen de musici eigen soli waarna het niet duide lijk werd wie er nu gewonnen heeft. De afsluiting was voorbehou den aan de Rotterdamse slagwer kers Marten Vonk en Jaap de Weijer van het Paleis van Boem met de grootste trommels van de dag. Ondanks hun populair ge drag van sla jij of sla ik kon mij hun muziek niet voldoende boeien. En werden wel harde klappen uitgedeeld. Een geslaagd experiment deze Slagwerkmanifestatie. Maar als de groepen wat zorgvuldiger worden uitgezocht uit een breder skala van etnische groepen en meer middelen beschikbaar ko men kan het festival een eigen plaats krijgen. De feestelijke afsluiting had plaats in het jongerencentrum omgebouwde schouwburg met de Perikels van Hans Dulfer en Funky Stuff van de 16-jarige dochter Candy. Er was fantasie loos slagwerk en het inmiddels overbekende repertoire stelde muzikaal weinig voor. De inspi ratie bleek vervangen door num mers, die teveel op elkaar lijken. WILLEM WINSEMIUS. VOORSCHOTEN - Tijdens de paasvakantie wordt op drie plaatsen in de provincie Zuid-Holland een festival van poppentheater gehouden: Voor schoten, Spijkenisse en Dordrecht. De organisatie is in handen van de Culturele Raad van de provincie. Het Voorschotense deel van het programma wordt gehouden in het theatertje van de groep Wellus Nietus aan de Prinses Marijkelaan. John de Winter komt daar op dinsdag 1 april met 'Roessi en Manon'; Kameleon komt woensdag 2 april met 'De Koffer'; Wim Noordergraaf komt donder dag 3 april met 'Altijd wat en nooit je dat'; Comedia Fantasia komt vrijdag 4 april en Marianne Rijpma speelt zaterdag 5 april Wie is anders?'. De aanvang is steeds om 14.30 uur en de voorstellingen zijn bedoeld voor kinderen vanaf vijf jaar. Wellus Nietus speelt zelf 'De Tentkarromobiel' op 1 april in theater Damiet van Dalsum in Dordrecht. LONDEN (Rtr) In het Victoria and Albert Museum van Londen zijn vrijdagavona tientallen vazen en schalen, prenten en andere waardevollle voorwerpen vernield of beschadigd door waterover last als gevolg van het springen van een waterleidingbuis Met man en mach heeft men getracht honderden andere kunstvoorwer pen in de opslagplaats in het souterrain van het museum te redden. Het in de wandeling 'V. and A.' genoemde museum m de Londense gemeente South Kensington probeert 25 miijoen pond sterling bijeen te brengen voor ingrijpend herstelwerk aan een dak dat twee jaar geleden tijdens noodweer inzakte.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23