Cliff Stewart 'We redden het' Kama en Ehrig: 'Deze records blijven tien jaar staan' Piquet en Senna zorgen voor carnaval in Rio (reen paniek in ijshockeyteam Russen prolongeren titel bij ijsdansen Bond schorst jurylid wegens partijdigheid Forse boete organisatie MAANDAG 24 MAART 1986 SPORT PAGINA 21 ALMA ATA (GPD) - Vergelijkbaar met mannelijke schaatsgroothe- den uit het verleden als het duo Ard Schenk-Kees Verkerk en op het unieke niveau van Eric Heiden. Zo hebben Karin Kania-Enke en Andrea Ehrig-Mitserlich twee da- gen huis gehouden op Medeo. Hun rush naar nieuwe uitersten viel, in het kader van de interland Sowjet- Unie-DDR, amper bij te houden. De recordteller stopte ten slotte bij acht stuks - waarvan er vijf in de boeken zullen verschijnen - en vol gens het tweetal blijven hun pres taties voor lange tijd buiten ieders bereik. „Als we deze records zelf 1 niet verbeteren, blijven ze tien jaar staan", voorspelde Andrea Ehrig. De Europese kampioene wilde slechts een kleine uitzondering maken voor de 3000 meter (4.18,02 van Kania), aan het benaderen van de andere supertijden hoeft nie mand voorlopig te denken. Het Oostduitse recordtandem sloeg toe op elke afstand, waarmee het werd geconfronteerd. Alleen de 1000 me ter kwam niet aan de orde en bleef derhalve buiten schot. Dat record had Kania zich trouwens al tijdens het WK sprint in Karuizawa toe geëigend. „Maar ze zou ongetwij feld onder de 1.18 zijn gebleven", merkte coach Steffen Hofmann droogjes op. Karin Kania haalde de grootste buit binnen. Na de dubbelslag van vrijdag (500 en 3000 meter) volgde zaterdagavond tegen de klok van negenen de magische doorbraak van de twee minutenbarrière. Vijf tien jaar nadat Ard Schenk en Kees Verkerk die grens in Davos door boorden, flitste Karin Kania als eerste vrouw binnen 120 seconden over de finishlijn: 1.59,30. Juist ter hoogte van de eindstreep bleek de baan door de zonnestralen eerder op de dag dermate aangetast, dat het begin van de wedstrijd enkele malen werd verschoven en uitein delijk ruim twee uur later begon. Eerst moesten de gaten in de ijs vloer zorgvuldig worden dichtge- stopt, waar Kania ook zelf op toe keek, waarna het festival pas kon beginnen. Toen het hoogtepunt, de 1500 meter van de dames, naderde vroor het inmiddels negen graden en stak net als de voorgaande avond en de wind weer op. Weliswaar had die niet de uitwerking van een cen trifuge, waarin schaatsers op Me deo soms rondtollen, maar op het ene rechte eind voelden ze de wind toch in de rug en aan de andere kant van de baan reden ze in een aangename luwte. Andrea Ehrig opende met 2.01,00 ruim een se conde onder Kania's wereldrecord van twee weken terug, maar liet een vreugde-uitbarsting achterwe ge. Een dag eerder had ze zich zit ten verbijten toen haar vriendin tij dens de 3000 meter korte metten maakte met het kersverse record en weer vreesde Ehrig waar het op uit zou draaien. „Twee keer heeft Karin aan mijn tijden gezien wat mogelijk was. Op de 1500 meter zou ik het trouwens toch niet hebben gered, want op die afstand is Karin gewoon snel ler. Op de 3000 meter voel ik me wel sterker dan haar en ik zou het gemakkelijk hebben gehaald als ik op haar tijd had kunnen rijden", blikte Ehrig later terug. Karin Kania erkende volmondig de steun die ze van Ehrig had ge kregen: „Ik realiseerde me na de rit van Andrea dat ik onder de twee minuten kon komen. Haar tijd sti muleerde me". Van een aanval op de beste 5000-metertijd zag Kania af. „Dat is Andrea's sterkste af stand. Daarop kan ik haar beslist niet verslaan. Ik wilde het punten- record halen en tussen de 7.40 en 7.45 komen om mijn persoonlijk record te verbeteren", aldus Kania, die ook daarin glansrijk slaagde. Ze reed de langste afstand voor de tweede keer in het seizoen en tien seconden sneller dan ooit. Het wreldrecord grote vierkamp ging volledig aan diggelen. Haar eind- score was drie en een half punt be ter dan het record dat ze, alweer, Ehrig afhandig maakte en illu streert het excellente niveau van de recordstrijd op Medeo. Voor Andrea Ehrig kwam de gro te genoegdoening op haar favoriete onderdeel, de vijf kilometer. Daar op vormt zij een klasse apart, want voor de vijfde maal attaqueerde ze met succes het wereldrecord. Nog steeds in de wind en by negen gra den onder nul liet Ehrig van haar oude record niets heel. Met ruim tien seconden verschil werd de ou de tijd naar de historie verwezen. Hoe hard het ging bewees haar doorkomst na 3000 meter: 4.22,42. Die imposante uitsmijter, samen met Kania's historische duik onder de twee blank, bracht de beide Oostduitse rijdsters nog erg dicht bij elkaar. Ook Ehrig eindigde, als tweede in het klassement, onder het oude puntenrecord. „Nu ik zo dicht by Karin zit en het voor alle bei goed is dat we elkaar opjutten, ga ik misschien toch door tot de Winterspelen van 1988. Voor deze winter had ik eigenlijk het besluit genomen nu te stoppen. Daar ga ik de komende weken nog eens over nadenken", vertelde Andrea Ehrig, die naar Oost-Berlijn is verhuisd en daar een oplossing moet zien te vinden voor de beperkte trainings mogelijkheden. De beide toprijdsters om wie de landenontmoeting volledig draai de, waren allerminst met grote plannen naar Medeo afgereisd. Ka nia: „Er was niets gepland, want we kwamen hier na een zware reis, die een nacht extra duurde omdat we in Moskou het vliegtuig hadden gemist. Van trainen kwam de laat ste week ook wenig meer terecht, maar de vorm bleek nog zo goed dat het allemaal lukte". De omstandigheden waren vol gens Medeo-maatstaven niet eens optimaal geweest, stelden Kania en Ehrig vast Kania: „Het us was wel snel, maar oneffen. Er zaten zelfs scheuren in en het was te koud en winderig. Het is specula tief om nu uit te rekenen wat we kunnen rijden als het wel ideaal is. Mijn volgende doel is om te probe ren deze tyden op laaglandbanen te benaderen. Ik ben natuurlijk dolblij met mijn 1500 meter, maar de 1.18.84 tijdens het WK in Japan zegt me ook erg veel. Die baan ligt veel lager en hier op Medeo kun je alles rijden". Coach Steffen Hofmann. die de recordlawine als 'onvoorstelbaar' betitelde, zag echter ook de keerzij de van het succes: „Deze tijden gaan een grote psychologische bar rière vormen voor de jeugd. Want hoe lang hebben de mannen er niet over gedaan om het niveau van Heiden te bereiken. Ik zou niet we ten wie de komende jaren ook maar in de buurt kan komen van deze supertijden van Kania en Eh rig" EINDHOVEN (GPD) - Het Nederlands ijshockeyteam heeft zo goed als geen rendement gepeurd uit de op papier zo aantrekkelijk ogende eerste drie wedstrijden van het wereldkampioenschap voor B-landen. Na de duels tegen Joegoslavië, Frankrijk en Japan staat Oranje op een totaal van twee winstpunten. Na de 6-3-triomf op Joegoslavië donderdag op de eerste dag van het WK, liep de ploeg van coach Cliff Stewart zaterdag en gisteren nogal pijnlijk met het hoofd tegen de muur. De ontmoetingen tegen Frankrijk en Japan leverden twee even benauwde (4-3) als onnodige nederlagen op. Voor Nederland dreigt een herhaling van het WK van afgelopen jaar in Zwitserland, toen het team pas op de laatste dïg het vege lijf kon redden, omdat Noorwegen na een allerbelab berdst toernooi dok op de slotdag nog een complete off-day kende. Stewarts formatie kan vanaf morgen de borst nat maken met wedstrijden tegen de DDR, Zwit serland, Italië en Oostenrijk, de vier landen die vermoedelijk gaan uitmaken wie naar de A-groep pro moveert. Nederland, dat de gebles seerde aanvaller Tonny Collard no de mist, zit na het teleurstellende begin in Eindhoven niet met de handen in het haar. „Want", heeft Stewart de erva ring, „deze ploeg groeit naarmate een WK vordert. We sprokkelen nog wat puntjes. Het is gewoon een must. We moeten onze positie in de B-groep handhaven om volgend jaar een kans op de Winterspelen in Calgary te maken. Mijn spelers Juniorenteam gedegradeerd AOSTE (AFP) - Het Nederlands ijs- hockey-juniorenteam is zaterdag gedegradeerd naar de C-groep. Bij het toernooi om het B-wereldkam pioenschap voor junioren (16 tot en met 18 jaar) in het Italiaanse Aoste eindigde Nederland in de degrada tiepoule op de laatste plaats. De hekkesluiter verloor alle wedstrij den. Joegoslavië versloeg Neder land in het laatste duel met 8-5. Polen werd B-wereldkampioen en speelt volgend seizoen in de A- poule. Frankrijk en Denemarken eindigden beide op de tweede plaats. zijn zich daar goed van bewust. Dus redden we het". Het is voor Oranje en vooral de Nederlandse IJshockeybond te ho pen, dat geen afstand wordt ge daan van de B-status. Volgend jaar speelt de strijd in de C-groep zich af in Australië. De armlastige NIJB die voor het toernooi in Eindhoven de 'Stichting WK-ijshockey 1986' in het leven heeft geroepen om zich financieel geen buil te vallen, moet zich nu al onwel voelen bij de gedachte een dergelijke mammoet trip voor zijn ijshockeyers te moe ten bekostigen. „Maar", zegt Oranjes aanvoerder Ron Berteling, „degradatie is nog lang niet aan de orde. We hebben tegen Frankrijk en Japan geknokt voor wat we waard waren. Als we dat de komende wedstrijden blij ven doen, moet dat tot resultaat lei den. En vergeet niet: we hebben ook een flinke dosis pech gehad. Die puck wilde er toch niet in. Met een fractie meer geluk hadden we nu in de kopgroep gezeten". Loterij Een zelfde mening is Stewart toegedaan. „Tegen Frankrijk en Japan geven we een paar goals ca deau. En dat is niet het verhaal van de gefrustreerde coach. Ook al hebben we een gebrekkige voorbe reiding achter de rug, we hadden zes punten op zak kunnen hebben. Als de spelers blijven vechten zo als ze tegen Frankrijk en Japan ge daan hebben, is er niets verloren. Kijk maar wat er iedere wedstrijd gebeurt hier. Het B-toernooi is een loterij. Iedereen kan van iedereen Het tamelijk onthutsende verlies tegen Frankrijk greep Stewart aan om tegen Japan de aanvalslinies wat door elkaar te hutselen. Andy ten Bult mocht het in de eerste lijn met Leo Koopmans en Johan To ren proberen, Berteling verhuisde naar de tweede aanval met Peter van Ooyen en Wayne van Dorp. En Bennie Tijnagel schoof op zijn beurt door naar het duo Theo van Gerwen (met vijf goals Nederlands GENÈVE (SID) - Natalja Bestem- janova en Andrej Boekin hebben zaterdag in Genève met succes hun wereldtitel ijsdansen verdedigd. De jury gaf drie keer. zes punten voor de artisticiteit van de experi mentele vrije kür van de 28-jarige Boekin en zijn twee jaar jongere partner. Daarmee kreeg het paar uit de Sowjet-Unie een royale voor sprong op de achtervolgende land genoten, Marina Klimova en Ser- gej Ponomarenko. Brons kregen Tracey Wilson en Robert McCall uit Canada. Na de korte kür stonden Klimo va en Ponomarenko nog bovenaan de ranglijst. Het paar uit Moskou kreeg echter voor de klassiek uit gevoerde vrije kür slechts één zes. Die waardering bleek niet toerei kend voor de gouden medaille. Tracey Wilson en Robert McCall verdrongen tot ieders verrassing Natafja Annenko en Genrich Sre- tenski van de derde plaats. De Russische kunstrij-federatie heeft een eigen jurylid voor twee jaar geschorst wegens opvallende partijdigheid bij de waardering. De bond reageerde daarmee op de ge nante vertoning van Tatjana Dani- lanko tijdens het wereldkampioen schap in Geneve. Danilanko presteerde het om de vrije kür van haar landgenoot Fa- dejev te beoordelen met een 5.9, het op één na hoogste cijfer. Fade- jev kwam tijdens zijn vrije optre den twee maal ten val, zocht twee maal met de hand ondersteuning op het ijs en kreeg van de overige acht juryleden de cijfers 5.5 en 5.6. Ondanks zijn matige optreden ein digde Fadejev als derde. Onbewust van het gevaar dat hem boven het hoofd hangt in de vorm van de ijs hockeystick van de Japanner Ka- zumi Unjocon centreert deze fo tograaf zich op datgene waar de strijdende Bill Wensink en zijn opponent zich ook bezig zouden moe ten houden: de wedstrijd. Japan won die 'echte' strijd met 3-4. (foto ANP) onverwachte topscorer) en Brian de Bruyn. Stewart: „Ik moest wat na het verlies tegen Frankrijk. Veel heeft het niet geholpen, maar als je de boel niet eens om durft te gooien, dwing je niets af. En daar ben ik op uit. Ik moet met deze ploeg wat uit proberen. Die kans heb ik in de voorbereiding niet gehad. Het weg vallen van Tonny Collard, Harry van Heumen, Arnold Troch en Joep Franke verraste mij volko men. Ik ben gedwongen tot wat tussentijdse experimenten". Zonde Stewarts taktische foefjes zijn niet beperkt gebleven tot op het ijs. De Canadees besloot gisteren voor het duel tegen Japan om tweede doelman Jan Bruijsten op de tribu ne te laten. Rob Polman Tuin kreeg het reservepak aangemeten. Bruijsten: „Ik vind dat toch ver keerd. Je moet zeker op een WK met twee keepers werken. In geval van ziekte of een blessure heb je geen andere keuze, maar om zo maar een beetje te goochelen. Ik ben er weinig gelukkig, mee. Ik wil best derde goalie zijn, maar dan blijf ik thuis en zorg ik dat ik op roepbaar ben voor noodgevallen. Thuis, mijn werk, ik heb zat te doen. Dit is zonde van mijn tijd". Stewart begrijpt de onvrede van Bruijsten niet helemaal. „Ik heb een selectie van 22 man. Ik heb het recht om veranderingen in de groep aan te brengen als ik dat wenselijk acht. Ook Rob van Steen heb ik vandaag buiten de ploeg ge laten. Mag ik. Als ik denk dat het team daar voordeel bij heeft, houdt niemand mij tegen. Maar dat is nou precies het probleem van een coach. Als je goed gokt ben je de bink, wed je op het verkeerde paard valt iedereen over je heen". Schuld Eerste doelman Cor Hoogen- doorn weet ervan mee te praten. Hij verrichtte tegen Frankrijk en Japan enkele fantastische reddin gen, maar blunderde in beide wed strijden ook een keer. „Dat is het vak van keeper. Je ziet het. Twee foutjes, twee nederlagen van 4-3. Dat waardeloze gevoel heb ik nou. Schuld te hebben aan dat dubbele verlies". Volleybalteam wint van Zwitserland RAALTE (ANP) - Het Nederlandse vrouwen volleybalteam heeft zon dag een oefenwedstrijd tegen Zwitserland eenvoudig met 3-0 ge wonnen. Alleen in de tweede set hadden de gasten in Raalte iets te gen de Europese nummer drie in te brengen. Na de 15-0 in de eerste set, namen de Zwitserse vrouwen in de tweede een 12-10 voorsprong. Dat werd de Nederlandse vrouwen te gortig. De teugels werden weer aangetrokken en de 15-12 zege was snel binnen. In de derde reeks draaide het Nederlandse zestal weer op volle toeren. Dubbele winst in GP Brazilië Nelson Piquet is de eerste win naar in het nieuwe Grand Prixsei- zoen. De Braziliaan bleef voor ei gen publiek zijn landgenoot Ayr- ton Senna (links) en de Fransman Lajfite r) voor. (foto api RIO DE JANEIRO (SID/DPA) - Nelson Piquet en Ayrton Senna hebben hun Braziliaanse volk het tweede carnaval binnen anderhal ve maand bezorgd. In Rio de Janei ro was het uitbundig feest door de overheersing van het nationale tweetal in de formule-1-race om de Grote Prijs van Brazilië, de ope ningswedstrijd van de strijd om het 37ste wereldkampioenschap. Nelson Piquet, de wereldkam pioen van 1981 en 1983, onder schreef met zijn zege in de hitte van Rio (36 graden) zijn favorieten- rol voor de aanval op de hegemo nie van de Fransman Alain Prost. De 33-jarige coureur bleef op het Jacarepagua-circuit Senna, de snelste rijder uit de training, met ruim verschil voor. De twee ban denwissels van Piquet werden vlot uitgevoerd en Senna kon na zijn tweede stop het gat niet meer dich ten. De 26-jarige kopman van het Lotus-team drong vervolgens niet meer aan. Door het nieuwe regle ment op brandstofgebied was in de slotfase een zuinige rijstijl gebo den. De coureurs moeten dit jaar met 195 liter benzine de eindstreep zien te halen. Vorig seizoen was dat nog 25 liter meer. De zeer professionele Piquet, in 1983 al eens winnaar in eigen land, kwam in de finale niet in de moei lijkheden. De Braziliaan, deze win ter voor enkele miljoenen dollars van Brabham naar de renstal van Frank Williams verhuisd, geraakte al in de derde van 61 ronden op kop, toen hij Senna terugwees op een plaats, waar twee ronden eer der zfjn teamgenoot Nigel Mansell in de vangrail was geëindigd. Die koppositie behield Piquet tot de bandenwissel in de negentiende ronde. Als zesde kwam hij weer in de baan om in de 27ste omloop de van de tiende plaats naar voren ge rukte Prost in te halen. Vijf ronden later ging de Franse wereldkam pioen naar de kant met een defecte turbolader. Piquet, door Prost al aangeduid als zijn grootste bedreiging in dit seizoen, gaf nog één keer de kop positie over aan Senna. Dat feest duurde voor de Lotus-coureur slechts één ronde. Toen was Senna net als Piquet ook aan de tweede rubberwissel toe. In de hitte van Rio was dat aanbevolen door de betrokken bandenfabriek. „Ik kon Piquet niet bijhouden. Als ik had geprobeerd hem in te halen, was mijn tank waarschijn lijk voortijdig leeggeraakt. Daarom heb ik me ingehouden", was de schets van Senna over de minder opwindende slotfase van de race, die de 60.000 Braziliaanse race-fans desondanks tot groot enthousias me bracht. De veertiende persoonlijke over winning van Piquet betekende de vierde achtereenvolgende Grand- Prixzege van de Williams-stal. Aan het eind van het vorig seizoen ga ven Rosberg en Mansell de moge lijkheden aan van de wagen, die in de handen van Piquet tot een her haling van de successen van de Britse renstal uit 1980 en 1982 moet leiden. Alan Jones en Keke Ros berg haalden in die jaren de we reldtitel voor Frank Williams, die de wedstrijd zag vanuit een Lon- dens hospitaal. De Britse stalbaas is na een verkeersongeval aan de benen verlamd. De managers van de formule-l-stallen hielden voor de race een bord voor tv-camera's met de tekst „Maak je geen zorgen Frank, wij letten op je winkel". Pi quet had de dwingende ogen van zijn baas niet nodig. Twee Franse routiniers, Jacques Laffite en René Arnoux, zorgden voor het opvallende optreden van de Ligier-wagens in de seizoenso pening. De twee bleven met Senna als enigen in dezelfde ronde als Pi quet en eindigden als derde en vierde. Schoolvoetbal RIO DE JANEIRO (Rtr/SID) - De internationale autosportfederatie (FISA) heeft de de organisatie van de Grote Prijs van Brazilië gisteren een boete van 50.000 dollar (125.000 gulden) opgelegd. De straf kwam naar aanleiding van een incident op vrijdag, toen de plaatselijke po litie de baan opkwam en de trai ning voor drie kwartier stillegde. De politie was het niet eens met de uitgifte van pasjes voor veilig heidsbeambten. FISA-voorzitter Balestre eiste vervolgens van de Braziliaanse overheid de garantie, dat een dergelijk incident niet meer zal voorvallen. Balestre dreigde met de uitsluiting van het circuit van Rio voor de competitie van 1987 LEIDEN - De slechte standigheden hebben het school- voetbalprogramma in de war ge stuurd. De B en C-jeugd en de meisjes, die vandaag in actie zou den komen, spelen nu op 1 april. De A jeugd, de senioren en het vrouwenvoetbal, dat voor morgen op het programma stond, is ver schoven naar 2 april. Over het toernooi voor de lagere scholen (vrijdag) is nog geen be slissing genomen. Het evenement wordt afgewerkt op de velden van RCL Van Duimen bedient regionale fans HEESWIJK-DINTHER (ANP) - Boet van Duimen heeft in zijn af- scheidstournee langs de Neder landse circuits zijn regionale fans op de eerste overwinning van het motorrace-seizoen getracteerd. In Heeswijk-Dinther, in de omgeving van zijn woonplaats Ammerzoden. won de 38-jarige Van Duimen de openingswedstrijd van het jaar. De routinier, die volgend jaar in navolging van sterren als Agostini en Roberts als manager van zijn ei gen renstal wil gaan fungeren, kwam op het korte stratencircuit van Heeswijk in beide manches van de 500cc-stryd tot de overwin ning. Net als vorig jaar liet hij Hen- nie Boerman uit Almelo achter zich. De derde plaats was voor Jo han van Eijk uit Utrecht. De tweede heat bij de halve-liters moest worden onderbroken, toen de ziekenwagen in de baan kwam om de gevallen Freek Ouwendijk naar het hospitaal te vervoeren. Bij de Hilversummer werd een sleutel- beenbreuk en een hersenschud ding geconstateerd. Bij de zes valpartijen in het kou de race-weekeinde kwam Gerard Beck uit Megen er het slechtst af. Hij scheurde zaterdag bij een val tijdens de training de kniebanden en een nekwervel. Philip de Bats uit Voorburg ging in de formule 2 onderuit en moest naar het zieken huis met een schouderbladblessu- De drieduizend toeschouwers za gen de meeste strijd in de 250cc- klasse. Guus ten Tije won de race door in de zesde ronde, vlak voor het voortijdig afvlaggen van de wedstrijd, de snel gestarte André Stamsnijder te passeren. Regen en hagel maakten het onmogelijk om de finalerace over de volle negen ronden af te werken. In de 125cc klasse zegevierde Arie Molenaar voor de Alphenaar Eef van Mil en Hans Vonk uit Ter Aar. In de 80 cc klasse was de winst voor Hans Spaan uit Castricum. De Brabanders Van Goch en Hurk- mans begonnen hun nieuwe aan val op het Nederlands kampioen schap zijspancross met succes. In Holten, op het thuiscircuit 'De Zuurberg' van titelverdediger Mul ler, won het duo twee manches. De eerste van de drie heats was voor Rijn van Gastel. Jan Timman viert rentree met zege BRUSSEL (ANP) - Jan Timman heeft gisteren zijn rentree in het toernooischaak gevierd met een overwinning. In het toernooi van Brussel won hij in de openingsron de van de Belg Michiel Jadoul. Ook oud-wereldkampioen Anatoli Karpov kwam na zijn geruchtma kende matches met Gari Kasparov weer voor het eerst in de toernooi- zaal. Hij ging met zwart de strijd tegen de Filippijn Torre niet aan en wikkelde vlot af naar remise. John van der Wiel verloor na 43 zetten zijn duel met Viktor Kortsjnoi. Eerste plaats voor judoka Van Deur sen POTSDAM (ADN) - Jean-Pierre van Deursen heeft de eerste plaats behaald in de lichtste klasse tij dens het internationale judo-toer nooi van Potsdam in Oost-Duits- land. De judoka uit Hillegom ver sloeg in de finale de Brit Neil Ec- kersley. De andere Nederlanders, die in de DDR op de mat kwamen, ble ven buiten de prijzen. Anne ten Hoeve werd in het middengewicht in de voorronde uitgeschakeld, Jürgen Kuitert haalde het einde van de herkansingsronde - en dus de derde plaats - niet bij de half- zwaargewichten. John Ebbers, be gon in zyn eerste partij met winst, verloor daarna en haalde ook de herkansings ronde van de klasse tot 78 kilo niet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21