S 0 T 'De beteren zijn serieus' Dominerende rol Leidse zwemmers Geslaagde ouverture Njord BVO wint eerste duel met Leiderdorp Darts en horeca hebben met elkaar te maken, maar: Weer succes Grasshoppers Korfbaltitel voor ROHDA BS Leiden moet eerst tegen Den Bosch MAANDAG 24 MAART 1986 SPORT PAGINA 17 DELFT - De Nederlandse roeiers hebben het afgelopen weekend een aarzelend begin ge maakt met het wedstrijdseizoen. In Delft organiseerde Proteus- Eretes de jaarlijkse winterwed- strijden, die aanvankelijk twee weken verder waren gepland. Toen was Nederland nog niet ijs vrij. De voorbereiding in de boot was van de meeste deelnemers dan ook summier, in een aantal gevallen nog geen week. De tijdraces over zes kilometer maakte eigenlijk deel uit van een selectieprocedure van de Bond, maar deze liet de eis tot deelna me wijselijk varen, hetgeen di rect zijn weerslag vond in het aantal deelnemende roeiers. Zo liet van Leidse zijde Die Leythe verstek gaan om het weekend te gebruiken om te trainen. Njord verscheen wel met haar ouderejaars ploegen aan de start en liet een goede indruk achter. In de vier van de nationale kam pioen en tweevoudig Varsity- winnaar is Gijs Algie definitief met roeien gestopt. Het overige drietal Ruus Wessel, Martijn Al gie en Willem Jan de Widt doet in ieder geval tot aan de Varsity een beroep op Johan den Haan uit de vierdejaars-vier, om met hem te proberen eind april een hattrick te scoren op het Amsterdam- Rijnkanaal en daarmee de unie ke prestatie van drie opeenvol gende Varsity-zeges van de be roemde vier van Dutry van Haef- ten uit 1951 te evenaren. Njord lijkt al een eind op weg in de goede richting. Vorige week roeide de ploeg in Seneffe (België) al een wedstrijd tegen enkele Belgische vieren, waar van moeiteloos werd gewonnen. Gisteren hadden de Leidse stu denten ondanks zwak sturen geen enkele moeite met een gele genheidscombinatie van Pro- teus-Eretes (Vergroessen, Rom- me, Van der Berg) met ex Ley- the-roeier Arold de Vries. Hoe wel het roeien er tegen de straffe wind in niet makkelijk uitzag, liep het verschil toch op tot bijna één minuut. Dat betekende de tweede over winning voor Wessel en De Widt in één weekend. Zaterdag won nen zij in een bijna compleet veld van stuurmanloze tweeën met 30 seconden voorsprong op Romme/V.d. Berg, vorig jaar het snelste tweetal in dit moeilijke De gebroeders De Vries (Laga/Skadi) werden der de. Ook het damesskiff-veld ver scheen nagenoeg compleet aan de start. De Leidse roeister Jos Compaan eindigde met 14 secon den achterstand op Harriëtte van Ettekoven op de tweede plaats. Opvallend daarbij was, dat Com paan dit verlies uitsluitend op liep in de derde kilometer. Over de andere vijf roeide ze net zo snel als haar Amsterdamse con currente. De skiffheadwinnares van vorig jaar, Maijan Penenga van de Hunze, werd vierde. Njord-skiffeuze Piëta van Rhijn, bij enkele inhaalmanoeuvres ge dwongen naar de ongunstige wal uit te wijken, werd achtste. JAN KLERKS. IJMUIDEN/SPAKENBURG Grasshoppers is zaterdagavond in IJmuiden kampioen geworden van de eerste divisie. De Katwijkse basketbalsters klopten degrada- dant Akrides met duidelijke cij fers: 37-70. Aan de boorden van het IJsselmeer bleven de mannen van Blitz op de been in het belangrijke treffen met Spakenburg (89-90). De Voorschotenaren kunnen nu de ze vende plaats in de eerste divisie nog ontlopen, maar moeten dan wel de laatste wedstrijden winnen. Grootste concurrent van Blitz is Rowic, dat na drie verlengingen won van Rotterdam Zuid (99-94). Grasshoppers vierde het vierde achtereenvolgende kampioen schap en mag zich nu gaan voorbe reiden op een play-off met de num mer twee uit de andere eerste divi sie om één plaats in de promotiedi visie. In die afdeling komen reeds de streekgenoten MSV en Lisse uit. Coach Ed Zaal heeft zijn ploeg vanuit de kern Den Haag, via de tweede en eerste klasse van het rayon in één ruk naar het voorpor taal van de eredivisie gebracht. Een opmerkelijk resultaat, dat de talentvolle K^twijksen vooral met hard werken onder vaak moeilijke omstandigheden hebben behaald. Akrides was in IJmuiden geen partij voor Grasshoppers, dat an dermaal slechts de beschikking had over zes speelsters. Werk en blessures staan in Katwijk de spdi-- tieve prestaties nog al eens in de weg. Ada Hoek, Anja Aandewiel en Jacqueline van Beelen vervulden de hoofdrol in de winstpartij, die bij rust al verzegeld was (21-41). De tegenstander in de play-offs is nog niet bekend. Celeritas, Groningen en Orca's strijden nog om de twee de plek. Blitz Het een jaar lang door moeilijk heden geplaagde Blitz gaat nog spannende weken tegemoet. Na de onverwachte winst van concurent Rowic moest de ploeg van Henk Krauwel zaterdag wel voor een stunt zorgen om niet achterop te geraken in de stoelenrace om de zesde (veilige) en zevende (mogelij ke degradatie) plaats. Blitz trof een gemotiveerd Spakenburg, dat voor de ogen van de voltallige nieuwe gemeenteraad, wel een goede de monstratie wilde geven. 'Rustig spelen' was het parool voor Blitz, dat ondanks of juist dankzij de af wezigheid van Van Niekerk en Kallenberg uiterst geconcentreerd speelde. Spakenburg nam een 14-4 voor sprong, maar zag Blitz langzaam naderbij komen (20-20) en bij de rust was het verschil nog steeds minimaal (42-41). OOk in de twee de helft wist de thuisploeg een aan tal malen te ontsnappen, maar steeds weer wisten Moerer (19) en Kleijhorst (21) hun ploeg terug te brengen. In de voorlaatste minuut greep Blitz zijn kans om bij 89-90 de tweede uitzege van het seizoen te verwelkomen. MSV raakt aan het einde van het seizoen coach Bert Samson kwijt en ziet ook spelverdeler Rick Driessen om studieredenen afha ken. De Noordwijkse ploeg dreigt daardoor uiteen te. vallen en laat het de laatste weken reeds afwe ten. Het goed draaiende Lokomo- tief maakte korte metten met het slecht verdedigende MSV (38-58 bij rust), maar moest aan het einde toch nog vechten voor de punten: 96-101. Trotters had één helft moeite ,met degradatie-kandidaat Dunc- kers (29-31), om na de de hervatting met Leon Zaal (32 punten, 15 re bounds) in de hoofdrol naar een 63- 82 zege uit te lopen. De vrouwen van Lisse waren in Nijmegen niet opgewassen tegen Cheetah, dat nog aanspraak kan maken op de titel in promotiedivi sie. De ploeg van Frans Broekhof verloor gisteravond met 84-67. LEIDEN - Disco theek en sport, dat lijkt nauwelijks sa men te gaan. Toch kan dat wel, getuige het grootschalige darttoernooi dat gis teren een groot deel van de dag de Koets- o-theek beheerste. In de zo langzamer hand tot een klein doolhof omgebouwde disco aan de Kruis straat, bleek vrijwel elk stukje vrije vloer ruimte benut ter creatie van een dart- baan. Dwalend door de ruimtes moest de bezoeker dan ook da nig op zijn hoede zijn, dat hij niet na het passeren van een hoekje een paar pij len om de oren zou krijgen. Dit alles was nodig om het eerste Leidse Dartkam pioenschap mogelijk te maken. Darts en horeca lij ken veel, zo niet alles, met elkaar te maken ie hebben. Wie herin nert zich niet de TV- beelden van de rond- buikige Britse top- spelers, die elkaar al "Pints" drinkend op het scherpst van de snede bekampen? De spelers schijnen drank nodig te heb ben om hun gemoeds rust in bedwang te houden en hun werp- hand weer vast te krijgen. Toch kan dit weieens uit de hand lopen. Zo bekende de Britse topper Jockey Wilson onlangs in een interview een ontwenningskuur te gen de alcohol te heb ben moeten doorlo pen. De meeste spelers hebben zichzelf echter goed onder controle en we ten met gedoseerd biergebruik tot topprestaties te komen. Ook Wil son draait trouwens weer vrolijk in het circuit mee. Het café is dan ook de normale trefplaats voor een competitie partij darten. De pijltjes-gooi ra ge kwam een aantal jaren gele den vanuit Engeland overwaai en en wist ook in Leiden een flink, meestal jeugdig, publiek voor zich te winnen. Momenteel draaien al een ruime twintig ca fés uit Leiden en direkte omge ving mee in het district Bollen streek van de competitie van de Nederlandse Dartbond. In totaal leveren die cafés zo'n twintig teams. Met een dergelijke animo kon het niet uitblijven, of er moest ook een Leids kampioen schap georganiseerd worden. Lo- man Leefmans, een paar jaar ge laden één van de betere Leidse darters, nam daartoe het initia tief. Vorig jaar organiseerde hij het teamkampioenschap in de Koets-o-theek en gisteren was het dan de beurt aan de persoonlijke kampioenschappen. De Koets wist daarvoor maar liefst twee honderd deelnemers binnen zijn poorten te lokken. Die dienden el kaar volgens het beproefde knock-out systeem systematisch uit het toernooi te werken, totdat de beste twee voor de finale wa ren overgebleven. Frans Breddels, die drie jaar geleden een internationaal toer nooi in Amsterdam wist te win nen en toentertijd als het grote talent in Leiden werd be schouwd, bekeek het toernooi hoofdzakelijk van de kant. De uit de horecawereld naar het beroep van taxichauffeur overgestapte Breddels heeft het te druk om adequaat te kunnen trainen en waagde zich daarom alleen met LEIDERDORP - BVO is met de hakken over de sloot als winnaar tevoorschijn gekomen in het ope ningsnummer van de wedstrijdse rie met Leiderdorp: 64-66. Omdat titelpretendent AMVJ Rotterdam. zijn vrouw aan deelname bij het minder veeleisende toernooi voor de gemengde dubbels. Breddels maakt zich sterk voor een serieu ze benadering van de dartsport: "Natuurlijk zijn er een hoop die voor de lol meedoen. Maar vergis je niet, de beteren vatten hun sport uiterst serieus op en trai nen vier a vijf uur per dag. Dat ze tijdens een wedstrijd een pilsje drinken zegt niets. Gedurende de rest van de week gooien ze vaak thuis en drinken ze helemaal niet". Image Breddels pleit dan ook voor een beter image van het darts: "Door- 'dat het competitie-darten in de kroeg wordt beoefend hebben veel mensen er een verkeerde indruk van gekregen. Ik begrijp dat ei genlijk niet, het biljarten wordt toch ook als een echte sport be schouwd? Trouwens, welke atleet traint zo intensief voor zijn sport als een darter? Zo'n Wilson is een uitzondering. In Engeland heb je ook een John Lowe, een bloedse rieuze speler met een uitstekende mentaliteit". De filosofie van Breddels kreeg tijdens dit toernooi daadwerke lijke ondersteuning in de vorm van de winnaar. John Zevenho ven, een 19-jarige HTS-er uit Zoe- terwoude, is de antipode van de stereotype Britse speler. Geen grammetje vet teveel en gooiend op de Cola- en Spa-tjes. De eerste officiële kampioen van Leiden en directe omgeving daarover: "Als ik drink gooi ik voor geen meter die zaterdag met veel gekrijs de uitkomst van het 'Rijn' treffen pro beerde te beinvloeden, gisteren moeiteloos won van Voorne (97-59) zijn de Alphenaren nog altijd af hankelijk van een miststap van meer. Daar begin ik dus niet Zevenhoven mocht zich een ver rassende winnaar noemen. Nie mand had hem van te voren ge tipt, maar ondertussen schakelde hij tegenstander na tegenstander op overtuigende wijze uit. Met opvallend gemak bleef hij 's avonds, tien uur na de aanvang van het gebeuren, ook in de finale zijn opponent Co Vrims de baas. Zevenhoven, die met zijn fraaie gooien het publiek voor zich wist te winnen, oveY zijn onverwachte succes: "Ik ben pas anderhalf jaar intensief met de sport bezig en doe nog niet. eens aan de team competitie mee. De laatste weken begin ik echter erg goed te draai en. Gisteren boekte ik dan ook mijn eerste zege tijdens een trai- ningstoernooi in de Bruine Boon. Deze zege is natuurlijk nog even mooier, ik ga er dan ook zeker nog een schepje bovenop gooien". Talent Een talent dus die John Zeven hoven. Opvallend is echter dat veel talenten in de Dart-sport slechts een korte tijd van bloei doormaken. Bart Gort is een spe ler die zich in één jaar tijd flink opwerkte, maar al snel weer een stapje terug deed en nu zelfs het competitiebijltje erbij neer dreigt \te gooien: "Ik doe nu alleen nog maar voor mijn lol mee en zelfs dat kan me niet meer zo inspire ren. Zolang je progressie boekt is geen uur gooien je teveel is en ben AMVJ om een beslissingswed strijd voor het kampioenschap te krijgen. Het treffen tussen de nummers twee en drie uit de competitie, die elkaar over drie weken ook treffen in de uit twee wedstrijden oestaan- de bekerfinale, leverde zaterdag avond in sportzaal 'Op Dreef een maximum aan spanning op, maar een minimum aan kwaliteit. De eerste helft met name was het aan zien nauwelijks waard. Beide teams behandelden de bal als ware het een wegwerpartikel en geen kostbaar goed, waarmee wedstrij den gewonnen kunnen worden. Het aantal keren balverlies en ge miste schoten was niet te turven, je er al gauw bij wijze van spre ken dag en nacht mee bezig. Op een gegeven moment blokkeer je echter. Je gaat niet meer vooruit, het gaat aan je zelfvertrouwen knagen en je vervalt in een vorm crisis. Gaat die niet snel voorbij, dan is alle lol van het gooien er snel af. Je staat je dan alleen maar achter zo'n bord te verbij ten". De huidige onbetwiste nummer één in Leiden, Jos Vasen, was gis teren overigens niet van de par tij. Hij is doende zich voor de na tionale selectie te plaatsen en diende daartoe een landelijk toernooi te spelen. Fer de Koning van de Webster-ploeg werd nu als de grootste kanshebber be schouwd, maar hij sneuvelde al vroegtijdig. Loman Leefmans, zelf ook al snel uitgeschakeld, heeft daar een simpele verkla ring voor: "Bij het darten kun je je geen inzinking permitteren, voordat je het weet lig je er dan uit. Dat is ook één van de leuke dingen ervan, als favoriet ben je nooit zeker van je zaak". Vrouwen De vrouwen blijken de dart- sport inmiddels ook al te hebben ontdekt. Met hun veertigen aan wezig, maakten zij toch al 20% van het deelnemersveld uit. In te genstelling tot de mannen, zijn zij veel minder "thuisgooiers". Vaak zijn zij hun pijltje met hun vriend mee gaan gooien, indien die een keer in de kroeg een oefen maar aan het eind van de 'eierrace' had Leiderdorp toch een 28-25 voorsprong. De leiding veranderde in de eerste helft maar liefst der tien keer van handen. De veertiende wisseling werd Leiderdorp fataal. Leiderdorp be hield tot aan de voorlaatste minuut LEIDEN - Zaterdag werden in het Polderbad te Nieuwerkerk de ze vende Speedovoorronde verzwom- men, waarvoor finaleplaatsen te verdienen zijn. Die finales zullen plaatsvinden tijdens de Nederland se kampioenschappen te Amers foort begin juli. Wederom was er een domineren de rol voor de Leidse zwemmers partijtje ging spelen. Thuis trai nen is er verder nauwelijks bij. Anderen zijn via het horecavak met de sport in aanraking geko men. Aukina Buinig, met koppel- genoot Peter van der Groen win nares in het gemengd dubbel, be hoort tot die laatste groep. Werk zaam in koffieshop de Bruine Boon, werd zij aldaar door de aanwezigheid van maar liefst vijf dartbanen met de sport ge confronteerd. Zelf ging ze echter gooien in café de WW: "Dat is toch gezelliger, dan dat je in je eigen zaak gaat staan gooien. Daar krijg je overigens toch niet de kans toe. Ik dart nu ruim een jaar en moet zeggen dat ik de smaak goed te pakken heb". Dat in Leiden de hoofdmoot voor de gezelligheid gooit, daar lijkt toch niet omheen te komen. De groei in de sport is echter on miskenbaar. Geschiedenisstu dent Leefmans, die met zijn comi té de zaakjes goed voor elkaar had, spreekt zelfs van wildgroei: "Vijfjaar geleden gooiden hier in Leiden eigenlijk alleen maar wat Engelsen en een sporadische fanaticus. Nu is dat aantal dar ters vertigvoudigd en het einde is nog niet in zicht. Dat brengt wei eens problemen met zich mee. Volgend jaar zal de Koets ver moedelijk te klein zijn voor een toernooi als dit. We zullen bijtijds naar iets groters op zoek moeten gaan. De kroeg zijn we duidelijk al ontgroeid". RUUD DOBBELAAR de leiding, maar verzuimde steeds om verder afstand te nemen van het zwoegende BVO. Een eerste ontsnapping via het sterke spel van Erik Huybens mislukte (40-33, 45-45), waarna de Alphenaren dankzij Steve Deul en Arno Filip- po ook een tweede poging teniet wisten te doen (56-49, 62-62). In de slotfase hervond BVO zichzelf en moest Leiderdorp, dat paniekerig reageerde en op de beslissende momenten de verkeerde beslissin gen nam, toestaan dat Jeroen van Leeuwen (verder onzichtbaar, maar goed werkend op Marcel Huybens) en 'matchwinnaar' Deul (14) de stryd beslisten. De laatste verwoede pogingen van Piket en Huybens faalden: 64-66. Gisteren heeft Leiderdorp druk overleg gevoerd met Peter Pauli- des, die is gevraagd om Hans van Rooijen als trainer-coach op te vol gen. Paulides heeft het verzoek van bestuur en spelers nog in be raad. HANS JACOBS die 4 van de 9 programmanum mers met een zege bekroonden. Van deze zwemmers zullen er ze ker een aantal in aanmerking ko men voor een finaleplaats. De 100 m schoolslag meisjes '75 werd een prooi voor Danny Dub- beldeman in 1.31.1, een tijd goed voor de finales. Oppermachtig was het optreden van Robert-Jan Bak ker die bij de jongens '76 de 400 meter vrije slag maar liefst 20 se conden sneller aflegde als in een van de andere voorrondewedstrij den. Zijn tijd 5.52.4 is zeker goed voor een toppositie tijdens de fina les. Sterk was ook het optreden van de broers Schouten op de 800 meter vrije slag die zij voor het eerst zwommen en dat ook meteen erg snel deden. Dennis wist als eer ste aan te tikken in 11.23.4 op 4 se conden gevolgd door Mark die aan tikte in 11.27.5. Bianca Singeling wist haar 100 meter schoolslag sneller dan ooit tevoren af te leg gen hetgeen goed was voor een 2e plaats, haar tijd 1.35.9 staat ook ga rant voor een finaleplaats. Karin Stastra trok de 400 vrij naar zich toe, maar moest een fel gevecht aangaan, in het begin van de race, met clubgenoot Angelique Hoogenboom. Stastra wist haar persoonlijke record bij te stellen naar 5.20.7 goed voor goud, ge volgd door Hoogenboom in een zil veren tijd van 5.24.4. Danny Dub- beldeman (de Zijl) veroverde brons in 5.36.6. De 100 rug meisjes '74 werd een prooi voor Nancy Kijk i/d Vegte die de klokken zag stilstaan bij 1.16.3 en ruim voor Amarentia Verkade die 3e werd in 1.20.0. Kijk i/d Vegte wist ook zilver te behalen op de 200 wissel die zij aflegde in 2.42.0 gevolgd door Maaike Parrel in 2.44.1. Bij de jongens '74 wist Mi ke v. Beukering zilver te behalen op de 100 vrij die hij afraffelde in 1.12.7, waarna nog een gouden plak volgde op de 100 vlinder in 1.19.1. De Zijl behaalde gisteren de eer ste prijs tijdens de Kring estafette kampioenschappen. De zege dank te de ploeg voornamelijk aan het sterke optreden van de jongens on der 14 jaar en de meisjes onder de 12 jaar alsmede de vrouwen in deze categorie wist de Zijl steeds als eer ste te eindigen. De Zijl werd ge volgd door stadgenoot LZ die, ver zwakt door de afwezigheid van eni ge zwemmers, sterk werden verte genwoordigd door de meisjesploeg onder de 10 jaar en de meisjes on der 14 jaar die beiden tweemaal ze gevierden. Voor verdere uitslagen zie score bord. UTRECHT (ANP) - ROHDA heeft zaterdag de finale van de strijd om het Nederlands zaalkorfbalkam- pioenschap met 14-12 (7-5) van DKOD gewonnen. De titelstrijd tussen de reserveteams leverde voor de zesde keer winst op voor PKC 2, 10-9 tegen ROHDA 2. Het duel tussen Nederlands bes te reserves maakte duidelijk dat de Vechtsebanen in Utrecht geen ideale bodem waren voor zaalkorf bal. Wel was het kunstijs uit de hal vervangen door een zaalvloer, maar het beton dat maandenlang het ijs had gedragen, had nog een dikke voorraad kou opgeslagen. Daardoor sloeg veel water, als ijzel als het ware, uit de natte kleding van de 4400 toeschouwers neer op de vloer. Het glüprobleem, dat er zelfs toe leidde dat men heeft ovei^vogen de voorwedstrijd te staken, werd ir\ het tweede duel opgelost door de deuren open te zetten, waardoor de waterdamp weg kon. Niettemin begonnen ROHDA en DKOD op een gladde vloer en de Heelsummers konden aanvanke lijk daarop het best uit de voetbe. In de periode dat ROHDA naar aanpassing op de onverwachte om standigheden zocht, scoorde DKOD drie keer. De Amsterdam mers kwamen echter terug en via 3-3 en 4-4 begon de eerste opmer kelijke periode van de Amsterdam se topscorer Simon Rik. Zijn twee treffers zetten ROHDA voor het eerst op voorsprong, 6-4. Die mar ge haalde de rust, 7-5. Sterker In de tweede helft bleek het da mes-viertal van DKOD, sterker dan het Amsterdamse dames- kwartet, goed genoeg om DKOD weer terug in de wedstrijd te bren gen. ROHDA kwam zelfs met 7-8 achter, maar na 8-8 toonde Simon Rik, opnieuw met twee treffers zijn waarde voor de Geel-Zwarten. Die doorbraak naar de titel (10-8) kon DKOD niet meer afwenden, mede omdat de ploeg zyn kansen onvoldoende gebruikte. Vijftig procent van zes strafworpen werd gemist, waar ROHDA een perfecte drie-op-drie scoorde. De punten werden gemaakt door: ROHDA: Simon Rik 6, Marco Lauf en Rene Kruse 3, Maarten de Vries 2. DKOD: Margritta van der Kolk 3. Renate de Weert 1, Ariannc Haags man 1, Jan Kooiman 3, Jan-Sjouke van den Bos 2, Frank Backx 1 en Ed Staal 1. LEIDEN - BS Leiden ontmoet woensdag lands- Maaspoort de 'best-of-three' serie met de aloude ri- kampioen Den Bosch in de eerste ronde van de vaal beginnen. De return is zaterdag in Leiden en play-offs om het Nederlands basketbalkampioen- de eventueel noodzakelijk derde wedstrijd is op schap. Door de overwinning van Permalens Haaks- Tweede Paasdag in Den Bosch. De twee andere bergen op het uitgebluste en voor de eindronde uit- deelnemers aan de play-offs zijn Haaksbergen en geschakelde Canadians (101-73) is Leiden als vier- Den Helder, laatstgenoemde ploeg neemt dit jaar de geëindigd in de reguliere competitie. Den Bosch voor het eerst aan de titelrace deel en start woens- werd daarin eerste en mag woensdag in de dag met een thuiswedstrijd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17