Ommezwaai van Cruijff Twente loopt frustraties op Real kreunend en steunend kampioen Liverpool vermorzelt Oxford: 6-0 Scores in profvoetbal PSV haalt met minimale inzet maximaal rendement Den Haag blijft met fortuin overeind PAGINA 14 SPORT MAANDAG 24 MAART 1986 LONDEN (Reuter) - In het Engel se voetbal maken de bookmakers goede tijden door. De strijd om de titel in de league is spannender dan ooit. Onoverzichtelijker ook. Zes clubs maken kans op het lands kampioenschap. Koploper Ever- ton gleed zaterdag lelijk uit: verlies met 1-2 bij'Luton. Liverpool ver morzelde Oxford (6-0) en kwam ge lijk met Everton. Manchester Uni ted bleef op drie punten door gelijk te spelen tegen stadgenoot City (2- 2). Chelsea won met 1-0 van en in Southampton en staat er relatief het beste voor ondanks de vijfde plaats op de ranglijst. Bij winst van de twee inhaalwedstrijden is het lijstaanvoerder. De zegereeks van Everton leek zaterdag op het kunstgras in Luton niet in gevaar. Een minuut na de rust nam de koploper door Kevin Richardson de leiding en de club uit Liverpool controleerde het spelbeeld. Een opleving van de thuisclub in de laatste tien minu ten veranderde het beeld drastisch. Steve Foster scoorde twee keer en Everton leed zijn eerste nederlaag sinds 14 december. Stadgenoot Liverpool profiteer de maximaal. Het deklasseerde Oxford, finalist in de strijd om de League-beker, met 6-0. Ian Rush (2), Jan Mölby (2), Mark Lawrenson en Ronnie Whelan tekenden voor de produktie. Manchester United nam voor 52.000 toeschouwers in de 108e derby tegen City een veilig lijkende voorsprong van 2-0 doo doelpunten van Colin Gibson er Gordon Strachan (strafschop). In het laatste half uur kwam City sterk terug en langszij door treffers van Clive Wilson en Arthur Albis- ton. In Southampton maakte Joe Jor dan voor de thuisclub zijn rentree na vijf maanden afwezigheid. De beruchte spits kon tegen Chelsea geen gevaar stichten. De Londena- ren wonnen door een doelpunt van Colin Pates in de 62e minuut. West-Duitsland Bayern München heeft zich za terdag hersteld van de uitschake ling in het Europacup-toernooi door Anderlecht. De titelverdedi ger versloeg 'Bochum met 6-1 en verbeterde daarmee zijn doelsaldo aanzienlijk. Het verschil met kop loper Werder Bremen bedraagt nog steeds vier punten. Bremen won op eigen veld met 2-0 van Kai- serslautern. De slechts 11.000 toeschouwers in het Olympisch stadion in Mün chen zagen in de eerste helft matig voetbal. De thuisclub kwam snel aan een voorsprong door een doel punt van Michael Rummenige. Tien minuten voor de pauze scoor de Sören Lerby 2-0. In de tweede helft kreeg München kans op kans. Voor de thuisclub scoorden Will- mer. Matthaus, Wohlfarth en Au- genthaler. Jürgen Wielert maakte het Bochumse doelpunt. Monchengladbüch werd na een zwakke thuiswedstrijd uitgefloten door achtduizend toeschouwers. Evenals in het eerste gedeelte van de competitie speelde de ploeg van trainer Heynckes gelijk (1-1) tegen Frankfurt. Ralf Sievers zette de gasten op voorsprong met een fraaie lob. Het futloos spelende Mönchengladbach kwam twee mi nuten voor het einde van de wed strijd op gelijke hoogte door Uwe Rahn. Bayer Uerdingen zorgde drie da gen na de sensationele overwin ning met 7-3 op Dynamo Dresden weer voor een verrassing. De be kerwinnaar versloeg de nummer vier op de ranglijst. Hamburg, met 1-4. Van vermoeidheid was bij de ploeg uit Krefeld niets te merken. Uerdingen speelde veel energieker dan de thuisclub. Voor de bezoe kers scoorden Gudmundsson, Her- get, Raschid en Loontiens. Von Heesen maakte in de laatste mi nuut het tegendoelpunt. Hannover zal waarschijnlijk de graderen uit de eerste Bundesliga. Het sleutelduel met Nürnberg ver loor de hekkesluiter met 0-2, de ne gende achtereenvolgende neder laag van Hannover. België In de Belgische eerste klasse wonnen Anderlecht en Club Brug ge op de 30e speeldag hun wed strijden, waardoor het verschil tus sen beide clubs op vier wedstrij den voor het einde twee punten bleef. De klassieke ontknoping wordt volgende week verwacht als beide clubs elkaar treffen in het Olympia-stadion in Brugge. Anderlecht had thuis tegen Se- raing nog de zware Europese be kerwedstrijd tegen Bayern Mün chen in de benen. De ploeg van Arie Haan, die geen beroep kon doen op doelman Munaron, Van- dereycken, Grün, Peruzovic en halverwege de eerste helft De Groote zag uitvallen met een spier- verrekking, speelde ongemoti veerd. Op slag van rust zorgde Henrik Andersen voor nog geen 10.000 toeschouwers voor 1-0. Vijf minuten voor het einde maakte Per Frimann er 2-0 van. Eredivisie Ajax - FC Groningen 1-0 (0-0). 76. Vanenburg 1-0. Scheidsrechter: Blankenstein, toeschouwers: 18.500. Gele kaart: De Wit (Ajax). FC Twente-PSV 1-3 (1-3). 6. Lip ponen 1-0, 12. Valke 1-1, 25. Gul- lit 1-2, 37. McDonald 1.3, Scheidsrechter: De Munnik. Toeschouwers: 10.000. Sparta-AZ'67 0-0. Scheidsrech ter: Van der Laar. Toeschou wers: 3000. Fortuna Sittard-VW i-1 (1-1). 5. Hoyer 1-0, 35. Van Rosmalen 1-1. Scheidsrechter Van S wieten, toeschouwers: 7250. Gele kaart: Van Bergehenegouwen (VW). Excelsior-MW 1-0 61-0. 17. Rae- ven 1-0. Scheidsrechter: Bakker, toeschouwers: 3000. Gele kaart: Adam (MW). FC Utrecht-Go Ahead Eagles 0- 0. Scheidsrechter: Geurds. Tou- schouwers: 3500. FC Den Bosch-Heracles 4-0 (2-0, 9. Scholten 1-0, 27. Kaiser 2-0, 55. -van Nielen 3-0, 73. Scholten 4-0. Scheidsrechter: Verhoef. Tou- schouwers: 4100. Gele kaart: Dams (Heracles). •Haarlem-Roda JC 0-0. Scheids rechter Bannet. Toeschouwers 1800. Gele kaart: Van der Ven (Roda JC). Eerste divisie Emmen - RBC 0-0. Scheidsrech ter: Bulthuis, toeschouwers: 1800. PEC Zwolle - Vitesse 6-1 (2-1). 18. Talan 0-1,40. Van Buuren 1-1, 41. Alex Booy 2-1, 48. Foeke Booy 3-1, 55. poufikar 4-1, 78. Foeke Booy 5-1, 88. Doufikar 6-1. Geel: Kamstra (PEC). Toeschou wers 2350. Cambuur - Telstar 1-3 (1-1). 43. De Schoo 0-1, 44. Bult 1-1,48. De Haan 1-2 (eigen doel), 55. Niesten 1-3. Scheidsrechter: Hobé, toe schouwers: 2250. Geel: Ooster veen (Telstar) Willem 2 - RKC 2-2 (1-1). 16. Bo- gers 0-1,44. Maddock 1-1,54. Fes- kens 2-1 (strafschop), 83. Van Veen 2-2. Scheidsrechter: Tho mas, toeschouwers: 4200. Helmond Sport - Heerenveen 1- 1 (0-1). 29. De Jonge 0-1, 52. Van Breemen 1-1 (strafschop). Scheidsrechter: Smeenk. toe schouwers: 1500. Geel: Portijk, Anema (Heerenveen), Stokmans (Helmond Sport) Eindhoven - De Graafschap 0-1 (0-0). 62. Bracé 0-1. Scheidsrech ter: Bronkhorst, toeschouwers: 1100. Geel: Willemse (De Graaf schap). Veendam - SVV 3-1 (2-1). 10. Vis- wat 1-0,36. Mulder 1-1,40. Gal 2-1 (strafschop), 90. Gal 3-1 (straf schop). Scheidsrechter: De Vrie- ze, toeschouwers: 2700. Geel: Hiddink (Veendam), Van Buu ren (SW). FC Den Haag-DS'79 3-3 (1-0). 43. De Roode 1-0 (strafschop), 48. Boere 2-0, 56. Verschoor 2-1, 57. Stout 2-2, 63. Slagboom 2-3, 89. Rontberg 3-3. Scheidsrechter: Van Vliet, toeschouwers: 9800. Geel: Purvis, Jol (Den Haag), Den Bakker (DS). Volendam-N AC 2-0 (0-0). 47. Boe king 1-0, 61. Lempert 2-0. Scheidsrechter: Slikkerveer, toe schouwers: 2000. Geel: Steur, Lempert (Volendam), Van Hel mond (NAC). Waregem op 'verplaatsing' WAREGEM (SID) - Waregem zal zijn thuiswedstrijd in de halve Finales van het toernooi om de UEFA-beker tegen l.FC Köln op 16 april spelen in het Olympia-stadion van Club en Cercle Brugge. Aan de verhui zing liggen financiële redenen ten grondslag. Het eigen sta dion van Waregem kan slechts 20.000 toeschouwers herber gen. In Waregem wordt een wa re toeloop verwacht, vandaar dat men uitwijkt naar Brugge, waar 38.000 toeschouwers het duel kunnen bijwonen. AMSTERDAM - Nu de voetbalcompetitie vrijwel is be slist zijn de scherpe kantjes er af bij Johan Cruijff. De technisch directeur van Ajax, die in het zeer recente verle den elke ploeg die weigerde mee te werken aan een show in De Meer veroordeelde, toonde zich ten aanzien van FC Groningen uiterst mild. Hoewel die tegenstander zo zwaar op de defensie had geleund dat zijn team niet aan voetbal len was toegekomen en slechts met heel veel moeite met 1-0 had kunnen winnen, verliet geen woord van kritiek de lippen van Cruijff. Integendeel, in zijn analyse had hij het zelfs over „een heerlijke wedstrijd". de 1-3 nederlaag van vorig sei- ;n, de laatste die Ajax leed in De Meer, lag nog vers in het geheugen. Vreugde en verdriet na de treffer van Gerald Vanenburg, die geheel rechts nog juist zichtbaar is. John Bosman viert op de grond e de Groningse spelers Verkuyl, Houtman en doelman Storm beleven de Amsterdamse treffer op hun eigen manier. De ongediplomeerde leider heeft aan de ene kant dus kennelijk het een en ander geleerd, zoals ook zijn formatie er blijk van gaf het nodige te hebben opgestoken van de les sen die juist Groningen in een ver der verleden gaf. In de laatste drie seizoenen hadden de Amsterdam mers de onderlinge confrontaties thuis niet éénmaal zegevierend kunnen besluiten (resp. 5-5 en 1-1) Club Brugge kwam in en tegen Waterschei zelden in gevaar. Het schiep de betere kansen maar scoorde slechts een maal. Dat doel punt, in de 25e minuut van de voet van Leo Vanderelst, was meteen beslissend: 0-1. ENSCHEDE (GPD) - Heel wat in teressanter dan de wedstrijd zelf waren de meningen na afloop over FC Twente-PSV (1-3). Terwijl Kees Rijvers hartgrondig beaamde dat „PSV een maatje te groot is voor T.wente" en Fritz Korbach zich „de pleuris had geërgerd" aan het slap pe verweer van de thuisclub, deed Guus Hiddink niet geheimzinnig over het weinig professionele ge drag van de aanstaande landskam pioen. „PSV had de zaak beter af moeten maken", berispte de zater dag officieel tot opvolger van Jan Reker benoemde hoofdtrainer de koploper van de eredivisie. Nu bleef PSV vijf doelpunten achter bij Ajax. dat eerder dit sei zoen FC Twente voor eigen pu bliek met 1-8 deklasseerde. Een zelfde score had gistermiddag an dermaal op het scorebord kunnen prijken wanneer de Brabanders niet zo snel gas hadden teruggeno men en daarmee de tweede helft devalueerden tot een parodie op voetbal. Met die kwajongensstreek bewees PSV zichzelf en de 10.000 toeschouwers in het stadion Diek- man een slechte dienst Psychologen Zo volwassen als Jan Reker de ploeg voor het kapitale duel met Ajax presenteerde is PSV dus ook weer niet. Maar tegelijk werd gis termiddag aangetoond hoe ver FC Twente en PSV in een paar jaar uit elkaar zijn gegroeid. Wat jarenlang gold als een topontmoeting in de eredivisie was nu niet meer dan een spel van kat en muis, dat welis waar een wervelende opening ken de maar even snel doodbloedde. „Maar het meest frustrerend is nog", reageerde Korbach zijn woe de af, „dat wij na een prima start totaal niet meer in de wedstrijd zijn geweest. Met PSV heb ik niks te maken, wij hadden het publiek meer moeten bieden". Stilaan is FC Twente echter voer voor pschylogen. Met een prima tweede helft tegen MVV in het ach terhoofd en een vroege voorsprong (prima doelpunt Lipponen) op zak zou je toch mogen verwachten dat de ploeg vleugels krijgt. Maar eens te meer bleek hoe broos het zelf vertrouwen is en hoe weinig per soonlijkheid de thuisclub bezit. „In plaats van dat het 2-0 voor ons wordt", refereerde Dick Schoena ker aan de ideale scoringskans van Paus in de tiende minuut, „komt PSV door een persoonlijke fout (Birkedal) bij ons op 1-1 (doelpunt Valke) en is het ineens afgelopen. Vanaf dat moment was kennelijk iedereen bang dat het 6- of 7-1 zou worden, anders heb ik er geen ver klaring voor". Volwassen De dreun van de gelijkmaker is FC Twente nooit meer te boven ge komen en stelde PSV simpel en met een enkele tempoversnelling in staat de score nog voor de rust uit te bouwen tot 1-3. Vooral de manier waarop de treffers van Gul- lit en McDonald tot stand kwamen moet Rijvers andermaal hebben overtuigd van de noodzaak om te investeren. Dat geldt in feite voor alle linies, maar gistermiddag met name voor het middenveld en de verdediging, waarin de thuisclub de organisatorische en mentale kwaliteiten ontbeerde om zich een tegenstander van een klein beetje kaliber van het lijf te houden. „We werden in die fase finaal overlo pen", onderkende Koopman het enorme loopvermogen bij PSV, dat elke fout genadeloos afstrafte. „Vanmiddag", legde Reker na derhand het verschil bloot tussen het PSV van nu en dat van een jaar geleden, „is nog eens aangetoond dat de ploeg een stuk volwassener is". Heel even leek Johan Cruijff op zijn wenken te worden bediend met zijn provocerende opmerking van vorige week dat PSV nog heel wat punten zou verspelen. „Nu is de ploeg zover", weerlegde Reker die visie, „dat het ons niets meer doet als we zo snel achterstaan. We weten dat de kansen er toch wel komen". Door de geringe produktiviteit van de laatste weken had Reker be wust gekozen voor een systeem met drie aanvallers, en nam Koot in het hart van de verdediging de plaats in van de door Rijvers be geerde Stevens, die het komende seizoen echter toetreedt tot de technische staf van PSV. Frustrerend Aan de opdracht om te scoren voldeed PSV echter niet. De kan sen daartoe kregen de Brabanders na de rust in overvloed, maar non chalance en invaller-doelman Fleer voorkwamen dat FC Twente zich ook cijfermatig blameerde. En dat moet vooral Heintze hebben geirri- teerd, die zich in het Diekman het vuur uit de sloffen liep en die an dermaal onderstreepte dat hij de beste linkervleugelverdediger is die er momenteel op de Nederland se velden rondloopt. „Je zou toch mogen verwachten", wond Kor bach zich na afloop op, „dat je te gen PSV alles uit de kast speelt". In plaats daarvan liep FC Twente na de rust meer tegen zichzelf dan tegen PSV te voetballen. „Zulk frustrerend voetbal als in de tweede helft", beklaagde Roord zich naderhand over de houding van PSV, „heb ik in tijden niet ge speeld. PSV hield toen continu vijf, zes spelers achter de bal. Wij moesten het spel maken maar er was geen doorkomen aan. Steeds bleef er wel een mannetje achterin en had het daarom weinig zin om diep te gaan. Achteraf was het be ter geweest wanneer wij na die 1-0 zo hadden gespeeld". „Zeg maar gerust", doorzag Rut ten de bedoelingen van PSV, „dat zij uit een minimale inzet het maxi male rendement hebben gehaald. Voor hetzelfde geld hadden wij er na de rust nog drie of vier om de oren gekregen". Dank zij het on professionele gedrag van PSV bleef FC Twente die schande be spaard. DEN HAAG (ANP) - FC Den Bosch deed de beste zaken voor de vierde plaats op de ranglijst. Deze positie geeft recht op Europees voetbal als PSV kampioen wordt en Ajax de beker wint. Scholten (2), Kaiser en Van 'Nielen deden Den Bosch de flater Van vorige week tegen VW vergeten. Excelsior greep de kans aan de gradatie te ontkomen door MW met 1-0 te verslaan. De Limburger Raeven maakte het gouden doel punt tegen de negatief spelende Maastrichtenaren. Fortuna S. speelde zaterdagavond tegen VW de laatste Limburgse derby en bleef in de complete reeks tegen provinciegenoten ongeslagen. Thuis tegen VW werd het een ma gere 1-1. Hoyer zorgde voor 1-0, van Rosmalen maakte gelijk. Drie wedstrijden in de eredivisie eindigden in 0-0. Sparta-AZ (met Ed de Goey in plaats van Bas van Noortwijk in het doel), Utrecht- Eagles en Haarlem-Roda JC. Eerste f)ivisie FC Den Haag heeft gisteren in de eerste divisie zijn ongeslagen sta tus met fortuin gehandhaafd. De club van trainer Baan nam tegen DS'79 een riante voorsprong door doelpunten van De Roode en Boe- re (2-0). Daarna brak een produk- tieve fase aan voor DS. De Dortse club scoorde binnen zeven minu ten drie keer (2-3) door Verschoor, Stout en Slagboom. Pas zestig se conden voor het einde slaagde Rontberg er in de eerste nederlaag af te wenden (3-3). PEC Zwolle profiteerde van het gelijke spel. De ploeg versloeg Vi tesse met 6-1. Willem 2 en RKC hielden elkaar in de Brabantse der by in evenwicht (2-2). NAC leed in de strijd om de derde periodetitel een lelijke nederlaag in en tegen Volendam (2-0). MADRID (GPD) - Uiteindelijk werd Real Madrid gisteren dan toch nog kampioen. Vier wedstrij den voor het slot van de competitie haalden de Madrilenen de twee noodzakelijke punten binnen in de wedstrijd tegen Valladolid (2-1), waardoor het gat van 10 punten met Barcelona voor de Catalanen onoverbrugbaar werd. Maar zelden zal een kampioenswedstrijd zo troosteloos en pover van kwaliteit zijn geweest. Real speelde bijna de gehele wedstrijd chaotisch voetbal zonder enige lijn in het spel. Valladolid, de bescheiden middenmoter, die met Barcelona er als enige in slaagde om Real Madrid dit seizoen een ne derlaag te bezorgen, was waar schijnlijk te verbaasd over het abo minabele Madrileense voetbal om volledig van het falen van de kan didaat-kampioen te profiteren. Het zwakste punt bij Real was gisteren vooral de defensie, gehandicapt door het ontbreken van de gebles seerde international Maceda en diens eveneens gekwetste vervan ger Salguero. Middenvelder Galle go was derhalve aangewezen als gelegenheidslibero, maar slaagde er geen moment in de verdediging te organiseren. Zoals zo vaak weigerde arbiter Ramirez het kampioensfeest te verstoren. Op slag van rust wuifde hij een geheide penalty voor Valla dolid weg, toen opnieuw Yanez de hele verdediging zijn hielen liet zien, maar door doelman Ochotore- na volledig getorpedeerd werd. Het 100.000-koppige publiek hield de vlaggen dan ook maar lie ver in de plooi. Niet alleen vanwe ge het vertoonde spel van de Ma drilenen, maar ook omdat Barcelo na bij Gijon voor stond met 0-1. Maar in de 6e minuut van de twee de helft kon het textiel weer voor de dag komen. Na een vrije trap van Juanito legde de weer van een beenbreuk herstelde Gordillo de bal loepzuiver terug op Michel, wiens kruit in de rust blijkbaar op gedroogd was. Met een onhoudba re schuiver passeerde de knokige middenvelder Fenoy (1-0). Valladolid zakte even terug, maar Real bleef schutteren. Butra- gueno en Juanito misten voor open doel. Zelfs topscorer Hugo San chez had duidelijk zijn dag niet. De penalty, wegens een handsbal van centrale verdediger Andrinua, knalde de Mexicaan lomp op de kruising. Die misser was Real bijna duur te staan gekomen. Amper drie minuten later slalomde Yanez zich weer magistraal langs drie te genstanders en stelde Jorge in staat de bal in te lopen (1-1). Door deze onverwachte tegen treffer raakte Real helemaal van slag. Valladolid-trainer Cantatore zette zelfs een nieuwe aanvaller in. Hugo Sanchez, de Mexicaan huid gezeten door een verdediger va Aravena, om van de onophoudelij ke reeks missers in de Real-defen- sie te profiteren. Maar zoals zo vaak al in dit seizoen is gebleken, werd de wedstrijd beslist door een enkele geniale inval van het talent Butragueno. Bij een van zijn spora dische acties schoof El Buitre de bal precies op maat naar de Argen tijn Valdano, die simpel inschoot (2-1). Pas na deze onverdiende tweede treffer kwam het publiek los, aan- Real Madrid, wordt op de i Vallalodid. (toto AP» gemoedigd door een onophoude lijk boven het Bernabeu cirkelen de helikopter met het spandoek 'Kampioenen'. Het kampioensca deautje kreeg Real in de blessure tijd, toen scheidsrechter Ramirez een glaszuiver goal van Gail om on begrijpelijke redenen afkeurde. Maar zelfs dit 'smetje' kon het uit zinnige publiek niet deren, dat na het laatste fluitsignaal er niet ge noeg van kon krijgen zijn spelers te bejubelen. Vandaar vermoedelijk dat de te- vredendheid de nabeschouwingen in Amsterdam zozeer beheerste na de 1-0 winst van gistermiddag. „Omdat we nu de poort achterin niet open hebben gezet", sprak Ro nald Koeman, naderhand. Maar dat was, met de zege, in feite het enige waarover Johan Cruijff con tent kon zijn na het potje dat wel spannend, maar verre van „heer lijk" was. Hoe hij aan die kwalifica tie kwam was een raadsel gezien de povere verrichtingen van zijn ploeg. Maar Cruijff, wiens visie dat de strijd om de titel nog niet is be slist kennelijk wordt gedeeld door het Amsterdamse publiek dat met 18.500 man was opgekomen, koos daarbij wéér wel voor de de andere benadering. Hij ging niet in op het ontbreken van het echte voetbal dat hij toch zo propageert, maar loofde inplaats daarvan „de enor me overgave en de inzet", waarmee Ajax op jacht was gegaan naar de winst. Hij complimenteerde zelfs de ge hele ploeg, die zonder Van Basten nogal wat kansen miste in het doorlopende eenrichtingsverkeer, waaronder het spel duidelijk had geleden. „Toen het voetballend niet lukte, zijn ze anders gaan spe len en dat deden ze heel goed", al dus de man die zijn volgelingen op verkiezingsdag nog ongenadig had gehekeld vanwege hun wanpresta tie in het bekerduel met RCH. Hij had zijn dreigementen van die dag („Dit zou weieens gevolgen kunnen hebben voor bepaalde spe lers") niet ten uitvoer gebracht en als dank daarvoor toonden zijn .profs in het duel met Groningen in derdaad wat meer belangstelling voor hun werk. Ze hielden de te genstander in elk geval onder druk, gaven maar weinig kansen weg en sloten trouw aan in de file naar de Groninger doelman Storm. Het enige wat ontbrak was het ech te inventieve Ajax-voetbal, dat zel den gestalte kon krijgen omdat de zaken op het middenveld niet naar wens verliepen. Rijkaard, Mühren en Vanenburg slaagden er niet in hun team op te jagen, maar werkten juist vertra gend. Dat uitgerekend de minste van de drie matchwinnaar werd in de 77ste minuut was dan ook meer geluk dan wijsheid. Het werd on bewust benadrukt door Cruijff, die Vanenburg direct na zijn toevals treffer verving door Ophof, die al langer klaarstond langs de lijn. „Omdat hij en Van 't Schip" (in de pauze vervangen door Rijnink) „te weinig agressie toonden aan de rechterkant", zo motiveerde Cruijff zijn ingrepen die haaks stonden op zijn lovende betoog. „Ze kwamen er niet goed langs. De enige die dat wel kon was af en toe Silooy". Met die verdediger noemde de technisch directeur direct een van de weinige Ajacieden die zijn nor male niveau benaderde. De rest had duidelijk moeite met de uiterst defensieve speelwijze van Gronin gen. „Ik kom hier ook niet om me met zeven of acht nul te laten op knappen. Dat is in het buitenland ook niet aan de orde", verdedigde trainer Berger („de bekerwedstrijd wordt weer heel anders") de speel wijze die niet één doelrijpe kans had opgeleverd. De enige reële mogelijkheid die Groningen kreeg, werd voorbereid door Rob de Wit, die met een totaal mislukte breedtepass Roossien wegstuurde en die ook daarna in negatieve zin van zich deed spre ken. De vleugelspits van Ajax voet balde voornamelijk voor zichzelf en zijn mislukte solo's riepen zo veel irritatie op dat hij zijn fhistatie tenslotte afreageerde door letter lijk en figuurlijk met modder te gooien naar scheidsrechter Blan kenstein. Hij werd er terecht voor bestraft met een gele kaart en zal ook bij Cruijff op het matje moeten komen. „Want het was dom en on volwassen wat hij deed". Het was de enige kritiek die hij spuide. De scherpe kantjes zijn er duidelijk af. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14