'Heerlijke stad met dromerige pieken' Toekomst van Oxford ziet er tamelijk zorgwekkend uit ZATERDAG 22 MAART 1986 EXTRA BULAG^/AJUJEmi^ PAGINA 21 Er zijn van die steden die direct bij aankomst al iets vertrouwds heb ben. Hun plattegronden lijken de vrucht van logisch denken. Oxford is zo'n overzichtelijke stad. Een paar grote straten beheersen als slagaders het centrum. Wie een wil lekeurige zijstraat inslaat, komt haast vanzelf weer terecht op High Street, St. Aldate's, Broad Street of ander bekend terrein. Oxford, een middelgrote plaats (ruim 120.000 inwoners) in Engeland. "Die heerlijke stad met zijn dromerige pie ken", meende de dichter Matthew Ar nold in de vorige eeuw. "De mooiste stad van de wereld", vond John Keats, een andere poeet. "Een opgedirkte dame waar Labour niets van te verwachten heeft", was de mening van Ramsay Mac- Donald, in de jaren twintig de eerste so cialistische premier van Groot-Brittan- De minst vleiende van deze definities betreft trouwens de universiteit en niet de stad zelf. Maar het academisch onder wijs, dat er sinds de twaalfde eeuw wordt gegeven, maakte Oxford tot wat het is. Welke andere reden hebben de toeristen (een half miljoen per jaar) om Oxford te bezoeken? Oxford als toeristi sche attractie en universiteit zijn syno niemen. De universiteit beheerst het centrum, daarbuiten verschilt Oxford in niets van een andere Engelse stad. Colleges De stadswandeling die Lise Millar 's middags namens de plaatselijke VW verzorgt, is dan ook meer een universi teitswandeling en leidt vrijwel louter langs colleges. Het woord colleges moet hier met Engelse tongval worden uitge sproken, want het heeft niets met leren te maken. De 35 colleges die de stad telt, vormen tezamen het fundament van de universi teit dat als zodanig weinig meer dan een verzamelnaam is. De colleges» zijn zelf standig, selecteren zelf hun studenten en hebben elk hun eigen huishouding. Wat natuurlijk niet wil zeggen dat de universiteit louter de som van alle colle ges is. Ze beheert faciliteiten als labora toria en bezit een heel netwerk van fa culteiten met speciale opleidingen. Die rondwandeling door Oxford is trouwens als eerste indruk een goede binnenkomer voor de verse toerist. In het voetspoor van Millar gaan deuren van eeuwenoude eetzalen open die an ders gesloten zouden blijven. De hoog hartige blikken die sommige studenten op dit volgzame toeristenvee werpen, dienen voor lief te worden genomen. Wie eenmaal de weg kent - en dat is dus snel gebeurd - kan net als de schrij ver Levi Weemoedt zijn fantasie in wer king zetten. In het boek 'Bedroefd maar dankbaar' schrijft hij: "Wat ben ik toch een snob! Nu was ik nog geen halve dag in Oxford of ik hield mijzelf al voor een echte Oxonian. In het hotel had ik direct mijn gekreukte Engelse tweed-jasje uit mijn city-bag getrokken en een drietal pijpen van mijn vriend Hendrik in het zakje gestoken, een sjaal studentikoos- onverschillig om mijn nek geslingerd en liep nu zo in mijn eentje High Street af in X vi - o haat de richting van Magdalen College, waar cmucuiigexuiddt ik studeerde en woonde in de mooiste kamer van het hotel met uitzicht op de brug over de River Cherwell". Zo voelt de fantast zich alras in Ox- 'Linked with Leiden' staat in de toeristengids van Oxford. De Link tussen de twee universiteitssteden bestaat veertig jaar. Geregeld worden in het kader van deze uitwisseling wederzijdse bezoekjes afgelegd waarbij de nadruk ligt op sport en cultuur. Een lokale radiozender is komende week in Leiden om opnamen te maken. In onderstaand verhaal een portret van partnergemeente Oxford. door BartJungmann Roger Dudman, de Lord Mayer van Oxford (in het midden) tijdens een traditionele community-singing. 's Oxford County Newspapers) ford. Brideshead Revisited, Chariots of Fire en alle andere culturele verweven heden met de stad zijn al wandelend maar een dagdroom verwijderd. Aan sprekende voorbeelden te over: sir Wal ter Raleigh, Evelyn Waugh, Cecil Rho des, Richard Burton (de ontdekker), Ri chard Burton (de acteur), 21 Engelse premiers en honderden bisschoppen, al lemaal mannen van Oxford. Het waren trouwens ook de bisschop pen die aan de wieg van Engelands oud ste universiteit stonden. Echt duidelijk is die ontstaansgeschiedenis overigens Magdalen Bridge, één van de toegangen tot het centrum. Op de achter grond één van Oxfords pieken: de toren die bij het Magdalen College hoort. niet, zoals James Morris in zijn boek 'Oxford' schrijft. Rondleidster Millar houdt het op een huwelijksconflict aan het Franse hof. Dat leidde tot een verwij dering tussen Engeland en Frankrijk, een vreemdelingenhaat in Parijs en de vlucht van Engelse studenten uit de Franse hoofstad naar hun vaderland. Ze vonden onderdak in Oxford, aldus Mil lar. Om daar fijntjes aan toe te voegen zelf ook een boekje over Oxford te hebben opengedaan en voor belangstellenden is ze heus niet te beroerd haar handteke ning in een exemplaar te zetten. Ja, ze heeft er al veel van verkocht. Zeker al een paar duizend. "Zo slecht zal het dus niet zijn", zegt onze gids met een marse peinen glimlach. James Morris heeft zijn twijfels over deze royalistische versie. "De universi teit kan ook de zijtak van plaatselijke kloosters zijn geweest", schrijft hij. "Of behorende bij een kerk die binnen de stadsmuren stond". De stad Oxford bestond al een eeuw of vijf toen de universiteit er ontsproot. Ook het verhaal van haar ontstaan kent uiteenlopende versies. In de aardige ex positie over de stad (te vinden aan St. Aldates, links van het stadhuis) wordt de verantwoordelijkheid gelegd bij Frides- wide. Deze Saksische prinses stichtte in 730 tussen de rivieren Cherwell en Tha mes een klooster en wat zich daar rond om ontwikkelde, wordt wel beschouwd als het begin van Oxenforde (ox stier, ford doorwaadbare plaats). Weldoeners In het begin van de Middeleeuwen groeide Oxford uit tot een belangrijke stad. Na de invasie van de Noormannen zelfs één van de belangrijkste in het land. Een heuvel in New Road herinnert nog aan een kasteel dat de Scandina- viërs er bouwden. Aan het eind van de twaalfde eeuw begon de universiteit steeds meer wortel te schieten in de bo dem van Oxford. Bisschoppen, zoals die van Durham en Winchester, gaven jon geren uit hun eigen streek op die manier gelegenheid tot hoger (en toen vooral kerkelijk) onderwijs. Een dergelijke vorm van weldoenerij werd later door industriëlen overgeno men. De Oxfordse autofabrikant Wil liam Morris liet zich op latere leeftijd tot Lord Nuffield dopen en schonk de stad het Nuffield College. Zoals Mancunian Green, de Engelse eigenaar van het Amerikaanse Texas Instruments, ook zijn chequeboek trok voor de stichting van een naar hem vernoemd college. "Oxford zegt nooit nee", weet Lise Mil lar. Merton College, gesticht in 1264, is het oudste en Christ Church (1525) het grootste college. Tom Tower in het laat ste college is één van Oxfords bekendste 'dromerige pieken'. De klok in die toren - in de stad bekend als 'Great Tom' - luidt elke avond om even over negenen 101 maal. In vroeger tijden, toen er pre cies 101 studenten in Oxford waren, was dat het signaal om in de colleges terug te keren. De relatie tussen stad en universiteit was die eerste eeuwen niet best. Town and gown (burgerij en studenten) lagen vaak met elkaar overhoop, studenten waren toen armlastige paria's en dus on gewenst. Rellen waarbij doden vielen, vonden hun hoogtepunt in 1355 toen de strijd om de macht tussen stadsbestuur en universiteit in het voordeel van de laatste werd beslist. De universiteit do mineerde voortaan het leven in de stad. Apart Rijst de vraag hoe town en gown nu met elkaar om gaan. Erg intiem blijkt de relatie tussen stedeling en student niet te zijn. Oxfords burgemeester Dudman: "Problemen als toen komen niet meer voor. Eigenlijk zijn het twee aparte ge meenschappen". Pogingen die in Lei den wel worden gedaan om de studen ten bij het maatschappelijk leven te be trekken, zijn in Oxford zeldzaam. Ze lei den hun eigen leventje in hun eigen col lege en voelen nauwelijks iets voor de stad waarin ze wonen. De plaatselijke Oxford Mail bericht daarom ook vrijwel niets over universitaire zaken. De bewo ners van Oxford zijn er niet in geïnteres seerd en de studenten lezen toch liever landelijke kranten, aldus John Chipper- field, redacteur van de krant. Oxford telt ongeveer twaalfduizend studenten, ruim vijfduizend minder dan bij de Leidse universiteit staan inge schreven. De aspirant-student die naar Oxford wil, moet een 'paper' (een soort opstel) insturen naar het college van zijn voorkeur. Als dat bevalt, volgt een uitno diging en een gesprek. Millar: "De colle ges zijn geïnteresseerd in mensen met een ruime belangstelling, niet in vaki dioten". De belangstelling voor een op leiding in Oxford blijkt wereldwijd. Meer dan honderd nationaliteiten zijn op de universiteit aan te treffen, waaron der bijvoorbeèld ook de Russische. Ne derland levert volgens Millars bereke ningen tien Oxonians. Keren we nog eenmaal terug naar de geschiedenis van Oxford en wel naar de periode 1642-1645 toen Oxford het mid delpunt was van de Engelse burgeroor log die koning Karei I tegenover het par lement plaatste. Oxford werd hofstad en drie jaar lang belegerd door de legers van Cromwell. De koning gaf zich uit eindelijk over en Oxford kon zonder eni ge schade worden ingenomen. "Dat was ook de uitdrukkelijke op dracht van Cromwell, want hij wilde na de val van de koning per sé kanselier (hoofd) van de universiteit worden", weet Millar en voegt daar aan het eind van de rondleiding aan toe: "Er is trou wens nooit een bom op Oxford gevallen. Het verhaal gaat dat Hitier daartoe spe ciaal opdracht had gegeven. Na de val van Engeland wilde ook hij kanselier van de universiteit worden". Flinke brand een bombardement of een flinke brand hebben gehad". Die uitspraak is op te tekenen uit de mond van Roger Dud man, de burgemeester. Hij zegt het in antwoord op de vraag wat de grootste problemen voor het stadsbestuur zijn. Huisvesting is er één van. "Er staan drie duizend families op de wachtlijst voor goedkope huurwoningen. Bovendien komen er meer en meer studenten op de huizenmarkt. Colleges gaan er steeds va ker toe over om alleen eerstejaars intern te huisvesten, ouderejaars moeten iets in de stad zoeken. Daardoor wordt woon ruimte aan de markt onttrokken". "En we hebben het probleem van alle steden met een middeleeuws centrum. Er is te weinig ruimte. Andere steden hebben na de Tweede Wereldoorlog een heel woningbouwprogramma kunnen opzetten. Oxford niet. De gemeente heeft te weinig grond in haar bezit en bovendien te weinig geld om die grond te bebouwen. Uitbreiden kan ook niet, want rond de stad ligt een strook be schermd groen". Beschermd groen ligt er in de stad zelf ook voldoende. Tussen Christ Church, Merton College en de Cherwell ligt een prachtig stuk grond ter grootte van het Vondelpark in Amsterdam. Bovendien bezitten de colleges sportterreinen in het centrum waarop elke club (of wo ningbouwvereniging) in Leiden jaloers zou zijn. De oplossing van het huisves tingsprobleem ligt dus op aanlokkelijke wijze binnen handbereik. Maar de ge meente mag niet aan deze universitaire grond komen. En blijkt dat ook niet te willen. Dudman: "Nee, we moeten goed beseffen dat de toeristen vooral voor de universiteit naar Oxford komen en de toeristische industrie is voor de stad ook belangrijk". Een ander probleem waarvoor het ge meentebestuur van Oxford zich ge plaatst ziet, is het autoverkeer in de bin nenstad. Leiden blijkt wat dat betreft een ware partnergemeente in Oxford te hebben. Het verhaal is hetzelfde. "Jaren lang zat het centrum propvol met auto's. We hebben veel energie gestoken in het bedenken van allerlei wegennetten. Zo is er veertig jaar met de universiteit ge ruzied over een grote weg dwars door het terrein achter Christ Church waar we het net over hadden". "In 1972 hebben we gezegd: nee, we doen het niet zo. We moeten het autover keer terugdringen en fietsers en voet gangers aanmoedigen. Aan de rand van de stad kwamen grote parkeerterreinen waar mensen hun auto gratis kunnen parkeren en van daar met de bus naar het centrum kunnen". "Het is geen sluitend systeem. Het geeft geen volledig antwoord op de pro blemen. Met name voor gehandicapten en oude mensen heeft het zijn nadelen. Maar het centrum is in vergelijking met vroeger oneindig veel leuker geworden en het beleid is nu algemeen aanvaard. Het initiatief was aanvankelijk partijpo litiek van Labour, maar de Conservatie ven hebben het later ook doorgezet". Dudman is zelf Labour en het zijn nu ook weer de socialisten die in Oxford de touwtjes in handen hebben. Maar het één heeft niets met het ander te maken. Uit de 45 raadsleden van Oxford wordt elk jaar een nieuwe Lord Mayor geko zen. "Een ceremonieel baantje", zegt Mail-redacteur Chipperfield. Dudman zelf gebruikt dat woord niet, maar maakt wel duidelijk dat zijn bevoegdheden ge ring zijn. Het ambt van burgemeester is een bij baantje in Engeland waar politiek op dit niveau vrijwilligerswerk is. Dudman zelf heeft een volledige baan in Londen en maakt, om het geheel te illustreren, een rondje langs de portretten van zijn voor gangers. Wijzend naar de foto's somt hij op: "Die was laborant, die was hoofd van een college, die had een kroeg en die was huisvrouw". Wethouders zijn in Oxford een onbe kend begrip. De zaken van gemeente politiek zijn over een aantal raadscom missies verdeeld en de grootste partij zorgt ervoor dat zij in al die commissies de meerderheid heeft. Critici vinden het systeem slecht, want inefficiënt. Dud man is het daar niet mee eens: "Het maakt deel uit van een eeuwenoude tra ditie. Bijeenkomsten waar na langdurig overleg beslissingen worden genomen, dat is heel fundamenteel voor dit land". Werkloosheid De economische problemen van Enge land beginnen nu ook Oxford in hun greep te krijgen en dat komt vooral door de neergang van de auto-industrie. De al genoemde Wiliam Morris begon aan het eind van de vorige eeuw in een garage in Longwall Street aan de bouw van een auto. In 1912 presenteerde hij zijn eerste exemplaar en in 1938 had hij al 10.000 werknemers in dienst. Morris werd daarmee één van de meest gewaardeerde Oxonians. Hij maakte de stad minder afhankelijk van de universiteit en verschafte werkgele genheid die door de hoge lonen ook erg aantrekkelijk was. Bovendien wierp hij zich op als de grote weldoener en gaf met gulle hand voor gezondheidszorg en hoger onderwijs. James Morris, zijn schrijvende naam genoot, heeft echter weinig met de auto bouwer op. De liefdadigheid kwam vol gens hem voort uit een soort automatis me en er wandelde of reed geen saaier man door de straten van Oxford dan Wil liam Morris. "Toen hij tijdens een sta king in één van zijn eigen British Ley- land-fabrieken langs de picket-line hep, was er niemand die hem herkende". Niettemin: "William Morris maakte van Oxford tot in de jaren zeventig een welvarende stad", zoals burgemeester Dudman zegt. De ineenstorting van Bri tish Leyland trof Oxford daarom hard en had veel werklozen tot gevolg. "En de mensen hebben geen alternatief. Het zijn vooral half geschoolde werknemers en er is hier niets waarbij ze terecht kun nen". Ook niet in de drukkersbranche, de tweede werkverschaffer in Oxford en een bedrijfstak waarin in korte tijd veel veranderd is. Ziet de toekomst er in dat opzicht somber uit voor Oxford? Dudman: "Het is nog niet zo hopeloos als in Noord-Ier- land en steden als Liverpool met een werloosheidspercentage van twintig procent. Maar deprimerend en zorgwek kend is het zeker". Christ Church Meadow, een gigantisch stuk groen ongemoeid blijft ondanks de woningnood. hartje Oxford dat

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21