NU HELPT DE IRK U OOK NOG AAN f775 KORTING. Formatie Chirac stuit op verzet Onderhandelingen VS met Bonn over SDI afgerond De playboy-prins en ranger Mitterrand en Giscard hebben bezwaren Hoofdverdachte moord op Palme vrijgelaten Bond dwangarbeiders nazi's opgericht DONDERDAG 20 MAART 1986 BUITENLAND PARIJS - Kabinetsformateur Jacques Chirac raakt achter op zijn eigen schema omdat president Mitterrand het met een enige van zijn voorgestelde ministers niet eens is. Ook binnen de coalitie tussen RPR en UDF doen zich de eerste wrijvingen voor. De UDF- aanhang van oud-president Giscard vindt dat ze niet genoeg ministerzetels krijgt in ver houding tot de aanhang van de RPR-aanhang van Chirac. Tot overmaat van ramp heeft Pre sident Mitterrand al twee voorstel len van Chirac van de hand gewe zen. Daarmee doen zich de eerste moeilijkheden voor in wat de 'co habitatie' wordt genoemd tussen de socialistische president en de conservatieve verkiezingsoverwin- door Rudolph Bakker De eerste moeilijkheden ont stonden al meteen rond twee sleu telministeries als buitenlandse za ken en defensie. President Mitter rand heeft altijd beweerd dat hij deze gebieden tot zijn eigen jacht terrein rekent en hij keurde de kandidatuur af van UDF-leider Jean Lecanuet op buitenlandse za ken en van Francois Leotard, de aanvoerder van de Republikeinen, voor het ministerie van defensie. De president achtte Lecanuet - ooit zelf presidentskandidaat en vele malen minister -'te atlgntisch' en 'coming man' Leotard 'të jong'. Lecanuet is een van de 'oudere staatslieden' van de vijfde repu bliek en hij reageerde bitter op de presidentiële afwijzing met te. zeg gen dat 'de eerste waarschuwing voor de dreigende gevaren al gege ven is'. De 'cohabitatie' moet 'geen gedicteerde collaboratie' worden, aldus de leider van de tweede par tij in het team, dat met de hakken over de sloot de verkiezingen ge- had. STOCKHOLM (DPA/Rtr./AFP/ UPI) - Zweden heeft de hoofdver dachte in het onderzoek naar de moord op premier Olof Palme gis termiddag vrijgelaten, zo heeft de Stockholmse hoofdcommissaris van politie, Hans Holmer, bekend gemaakt. De vrijgelaten 32-jarige Zweed was maandag nog in staat van beschuldiging gesteld wegens „medeplichtigheid". De man, Victor Gunnarsson, is op vrije voeten gesteld omdat de politie niet kon bewijzen dat hij zich negen minuten na de moord op Palme, op 28 februari j.l., op een bepaalde plaats in Stockholm be vond, zo deelde het kantoor van de Zweedse procureur-generaal Svensson, mee. Holmer zei dat de beslissing was genomen omdat een belangrijke getuige de verdachte uiteindelijk tijdens een confronta tie niet kon identificeren. Verdere bijzonderheden wilde hij niet ver strekken. Zweedse kranten wisten te melden dat ook Palme's wedu we, Lisbet, Gunnarsson niet heeft herkend. mist, 's middags onder escorte het hoofdbureau van politie in de Zweedse hoofdstad. Een politie woordvoerder wilde echter niet be vestigen dat hij op een geheime plaats politiebescherming heeft ge kregen. Volgens Holmer is daarmee is een keten van aanwijzingen op een belangrijke schakel gebroken. Zo wel de procureur-generaal als de politie hadden Gunnarsson als mo gelijke dader of medeplichtige aan geduid. Vandaag zou besloten wor den of er een aanklacht tegen hem moest worden ingediend. Gun narsson werd vorige week woens dag gearresteerd en werd sinds dien voortdurend verhoord. Hij heeft steeds elke betrokkenheid bij de moord ontkend. Ondanks deze verrassende ont wikkeling verklaarde Holmer op een persconferentie dat de stand van het onderzoek niet is gewij zigd. Maar waarnemers omschrij ven de vrijlating als een zware te genslag in de jacht op Palme's moordenaar. In een commentaar van de Zweedse radio werd gezegd dat de politie nu volledig met lege handen staat. Terwijl geruchten gaan dat de Republiekeinenleider Leotard in plaats van minister van defensie nu de opvolger van de populaire Jack Lang op het ministerie van cultuur kan worden, leek vanmor gen vast te staan dat de vrij onbe kende Edouard Balladur minister van economie en financien wordt. Balladur was in de jaren '70 secre taris-generaal op het presidentieel paleis onder president Pompidou. Hij is sinds enige jaren de vertrou weling van Jacques Chirac en op het ogenblik diens naaste adviseur bij de kabinetsformatie. De aanhangers van oud-premier Barre, die bij de verkiezingen door zijn kiezers in de steek gelaten werd, krijgen met de dag meer moed nu blijkt dat de voorspellin gen van hun leidsman al aan het uitkomen zijn. Terwijl Barre als de prediker tegen het 'samenhokken' nu niets van zich laat horen, heb ben de barristen in de regerings fractie van het parlement al laten weten dat ze het komende kabinet in zijn eerste pogingen om te rege ren 'niet zullen tegenwerken, maar het zeer ook geen duwtje in de rug zullen geven'. Uit de provincie komen alarme rende kreten voor kabinetsforma teur Chirac, waar in een aantal ge vallen het ultra-rechtse Nationaal Front bij de verkiezing van de nieuwe en invloedrijke presiden ten van de regionale raden een sleutelpositie inneemt. Onder de kandidaten zijn pasgekozen parle mentsleden die tot de zogenaamde 'groep zonder etiket' behoren zo als de populaire burgemeester van Toulouse, Dominique Baudis. Deze groep zonder etiket is bij de magere parlementsmeerderheid van RPR en UDF opgeteld, maar ze begint zich nu al te roeren. Zo verklaarde Baudis dat hij straks in het parlement het nieuwe kabinet niet zal steunen, als de RPR van premier-Chirac hem in Toulouse bij zijn kandidatuur voor het presi dentschap van de regio zijn steun niet geeft tegen die van het Natio naal Front. Dat de RPR bij de ver kiezingen voor de presidenten van de regionale raden hier en daar met het Nationaal Front zal samenwer ken om zijn eigen kastanjes uit het vuur te halen, staat nu al vast. ADVERTENTIE De Internationale Reis- en Kredietbrief opent de weg naar hulp in het buitenland. Het hele jaar door. Koop hem nu alvast, want alleen in maart en april 1986 betaalt u voor een abonnement maar f 22,25 in plaats van f 30,-. Toch mooi meegenomen. Zeker als u er met Pasen al op uittrekt. Haal 'm meteen even! irk.de helpende hand in hetbuitenland. internationale reis- en kredietbrief 1988 Anm ANWB Leiden. Stationsweg 2,071-14 62 41. UIT EN THUIS MET DE ANWB. ANWB TEL AVIV - In Israël is twijfel ont staan over de ware identiteit van de van oorlogsmisdaden verdachte Oekrainer JohnDemjanjuk. De vo rige maand door de Verenigde Sta ten aan Israël uitgeleverde 'Iwan de Verschrikkelijke' zou volgens een getuigeverklaring van een al overleden Israëliër, in 1943 in het concentratiekamp Treblinka door een joodse gevangene zijn ver moord. Dat meldde vanmorgen Radio Israël. door Taco Slagter Abraham Goldfarb, een overle vende van het vernietigingskamp, verklaarde enkele jaren geleden op een symposium van de universiteit van Tel Aviv dat 'Iwan de Ver schrikkelijke' niet meer leeft. Een student maakte daarvan aanteke ningen en is met dit document in de openbaarheid getreden. Het is de tweede keer sinds Dem- janjuk in de Ramalah-gevangenis het proces afwacht, dat berichten opduiken dat diens identiteit niet klopt. Twee weken geleden be weerde ook al een bejaarde Span- Oorlogsmisdadiger Demjanuk zou al jaren dood zijn jaard tegenover internationale persbureaus dat de tot de SS toege treden Oekrainer en verantwoor delijke voor de vergassing van ruim 800.000 joden, door een zich tegen zijn vernietiging verzettende joodse gevangene met een mes was neergestoken. Aanvankelijk zei de Spanjaard - een politieke gevange ne in Treblinka - dat met eigen ogen te hebben waargenomen. La ter kwam hij op de verklaring te rug en corrigeerde de opmerkelij ke uitspraak. Hij zou 'zoiets' heb ben gehoord en 'ergens' hebben gelezen. John Demjanjuk, wiens voorlo pige hechtenis begin deze week door de president van het hoogge rechtshof weer met 15 dagen is ver lengd, heeft altijd beweerd niet de 'gezochte' oorlogsmisdadiger te zijn. Hij noemt zich het slachtoffer van een met opzet gevoerde identi teitsverwisseling door de Russi sche geheime dienst KGB. Verschillende rechtsgeleerden in Israël haastten zich vanmorgen te verklaren dat aan de getuigenis van Goldfarb geen juridische bete kenis kan worden toegekend. Het door de Israëlische student naar voren gebrachte geschrift is niet gedateerd en zou op grond daarvan niet als wettig bewijsmiddel dienst kunnen doen. Anderen daarente gen nemen de getuigeverklaring van de overleden Israëliër serieus en menen dat een rechtsstaat in dit bijzondere proces hieraan niet voorbij kan gaan. Want vanaf het begin dat Dem janjuk geboeid het grondgebied van de joodse staat betrad zijn twij fels gerezen of het handjevol nog in leven zijnde ex-gevangenen van Treblinka na ruim 40 jaar nog in staat is de identiteit van 'Iwan de Verschrikkelijke' in de persoon van John Derpjanjuk te bevesti gen. Weliswaar zijn er talrijke ge tuigenissen van door deze verdach te bedreven gruwelen, diens per soonsgelijkheid is, zover bekend, tot nog toe alleen komen vast te staan op grond van een SS-identi- teitskaart met een jeugdportret. Het ministerie van justitie in Jeru zalem was vanmorgen onbereik baar voor commentaar. CAIRO - Onbekenden hebben gisteren in Cairo vanuit een auto een Israëlische vrouw doodgeschoten. Het slachtoffer werkte bij het Israëlische paviljoen op de jaarmarkt in de Egyptische hoofdstad. De vrouw zat met drie andere Israëli's, die gewond raakten, in een auto. Een groepering met de naam Egyptische revolutiestelt zich voor de aanslag aansprakelijk. Kort voor de aanslag had de Israëlische minister van toerisme, Abraham Sjarir, het Israëlische paviljoen op de beurs verlaten. ,foto epa> Driejaar kamp voor dissident JERUZALEM/DEN HAAG (RTR/ ANP) - De Sowjet-dissident Vladi mir Lifsjits, die naar Israël wenst te emigreren, is gisteren in Leningrad tot drie jaar werkkamp met streng regime veroordeeld. Lifsjits (44), die computerdes kundige is, wordt ervan beschul digd de Sowjet-Unie te hebben „belasterd" en is op grond daarvan tot de maximum straf veroordeeld. De Amsterdamse advocaat L. Hamer, die als verdediger zou op treden bij het proces van Lifsjits, maakte dinsdag bekend dat hij de volgdende dag niet in Leningrad zou zijn. Zijn verzoek aan de am bassade van de Sowjet-Unie in Den Haag de zaak tegen zijn cliënt bij te wonen werd niet gehono reerd. Panama overweegt Marcos op te nemen PANAMA (AFP/UPI) - De afgezet- te Filippijnse president Ferdinand Marcos heeft asiel aangevraagd in Panama en de autoriteiten zullen het verzoek in overweging nemen. Dit heeft de Panamese president, Eric Arturo Delvalle,verklaard. Uit regeringsbronnen in Was hington werd vernomen dat Mar cos nog deze week met zijn vrouw Imelda en zijn kinderen uit Hawaii kan zijn vertrokken en dat de on derhandelingen tussen de verdre ven dictator en de Panamese auto riteiten in een „gevorderd sta dium" zijn. Marcos moest zijn land op 26 fe bruari ontvluchten nadat de VS hun steun aan zijn autocratisch be wind hadden ingetrokken. Presi dent Reagan beloofde hem toen een „veilige haven" en sindsdien leeft hij op een militaire basis op Hawaii. „Panama is traditioneel een land dat mensen opneemt die om een of andere reden hun land hebben ver laten", aldus Delvalle. RAF - Drie vrouwelijke leden van de Rote Armee Fraktion zijn van daag in Stuttgart tot lange celstraf fen veroordeeld. De 30-jarige labo rante Manuela Happe werd wegens tweevoudige poging tot moord ver oordeeld tot 15 jaar. De 33-jarige Ingrid Jacobsmeier kreeg negen jaar en de 35-jarige Christa Eckes kreeg acht jaar wegens illegaal wa penbezit. Verenigde Staten leren militairen Suriname Engels WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Suriname hebben een zeer beperkt sa- menwerkingsprogram op mili tair gebied, zo is gisteren verno men in regeringsbronnen in Washington. Het gaat om een leerpro gramma in de Engelse taal aan Surinaams militair personeel. Daarvoor is een bescheiden budget van 48.000 dollar be schikbaar. Het samenwer kingsprogramma is in 1985 be gonnen en wordt dit jaar voor hetzelfde bedrag voortgezet, al dus de bronnen in Washington. Deze vorm van „militaire sa menwerking" heeft Amerika met zeer veel landen in de we reld en loopt via de militaire at taché van de Amerikaanse am bassade in Paramaribo. Het starten van dit samen werkingsprogramma is niet ge schaad door het opschorten van economische ontwikke lingshulp aan Suriname, die de Verenigde Staten evenals Ne derland in ,1982 hebben stopge zet. Het is volgens de bronnen nog te vroeg om te overwegen de ontwikkelingshulp aan Suri name op de een of andere ma nier te hervatten. BONN - De Verenigde Staten en West-Duitsland onderteken ver moedelijk volgende week in Was hington twee akkoorden over Duit se deelname aan het Amerikaanse onderzoek naar een verdediging in de ruimte, SDI. Het een gaat over technologsiche samenwerking, het ander over militaire aspecten. Dit is het resultaat van urenlange be sprekingen gisteren in West-Duits land tussen bondskanselier Hel mut Kohl en de Amerikaanse mi nister van defensie, Caspar Wein berger. door Hans Hoogendijk De laatste onderhandelingen over de vorm van de akkoorden zullen worden gevoerd door de li berale minister van economische zaken Bangemann. Na Engeland is de Bondsrepubliek het tweede Eu ropese land dat een overeenkomst met de Verenigde Staten sluit. De onderhandelingen verliepen zeer moeizaam omdat Bonn er op stond dat ook West-Berljjn in het akkoord wordt opgenomen, het geen gezien de viermachten status van deze stad voor de Amerikanen moeilijk te aanvaarden is. Beslui ten waar ook Berlijn bij is betrok ken dienen besproken te worden door de vier bezettingsmachten, Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Sowjet-Unie. Door de nadruk op Berlijn te leggen be reikt Bonn dat het akkoord niet ge heim is. De Verenigde Staten wen sten een geheime overeenkomst, zoals dit ook met Londen is afge sloten. De regering-Kohl denkt op deze wijze de schade voor de rela ties met de DDR te kunnen beper ken. Een tweede moeilijke punt was de eis van Bonn dat Westduitse be drijven vrij over hun eigen SDI-on- derzoeksinbreng moeten kunnen beschikken. Ook dit aspect schijnt nu redelijk te zijn geregeld evenals de garanties over technologische uitwisseling tussen beide staten. Verder schijnt er over een Europe se poot van SDI, het zogenaamde Europese Verdedigings Initiatief tegen Russische raketten voor de korte- en middellang afstand te zijn gesproken. Kanselier Kohl toonde zich tevreden over het re sultaat, Weinberger hield echter nog enige slagen om de arm. De aanstaande ondertekening volgt na bijna een jaar touwtrek ken tussen de liberale minister Genscher, die tegen een raamover eenkomst was omdat hij een grote terugslag vreest voor betrekkingen met Oost-Europa, en de CDU-CSU van Kohl en Strauss. Vooral Strauss heeft zich steeds een groot voorstander getoond van een SDI- akkoord met de Verenigde Staten. Genscher zag veel meer een een briefwisseling met de Amerikaa- nen waarin de Duitse industriële belangen werden geregeld. De nu afgesproken onderhandelingswij- ze moet de Westduitse industriële belangen technisch en juridisch ze ker stellen. BONN (GPD) - Overlevende dwangarbeiders uit de slavenkam pen van de nazi's hebben gisteren in Bonn een belangenorganisatie opgericht. Het doel van deze ver eniging is voor alle in Duitsland en elders wonende slachtoffers van de nazi-dwangarbeid het recht op mo rele 'Wiedergutmachung' en mate riële schadeloosstelling af te dwin gen. Volgens officiële schattingen werkten in 1944 7,6 miljoen buiten landers in de nazi-industrie en in de landbouw. Bijna twee miljoen krijgsgevangenen en 5,7 miljoen mensen die uit alle delen van Euro pa naar het nazi-rijk waren getrans porteerd, hielden de oorlogsindus trie draaiende. Alleen uit Polen en de Sovjet-Unie werkten 4,5 miljoen mensen als dwangarbeider. Behal ve deze miljoenen werden ook nog 500.000 joden ingezet in de indus trie. Alleen zij hebben ooit een schadeloosstelling ontvangen. De nu opgerichte groep, bestaan de uit vroegere dwangarbeiders en leden van het anti-fascistische co mité VVN, wil zich inzetten voor die miljoenen die nooit een cent hebben ontvangen. Daartoe zal met organisaties van ex-gevange- nen in heel Europa contact worden opgenomen. Gisteren stuurde het comité een open brief naar de voorzitter van het Bundesverband Deutsche In dustrie, waarin deze wordt opge roepen te erkennen dat dwangar beid ten tijde van het nationaal-so cialistische regime een misdaad was. Tegelijkertijd eist het comité dat de BDI de bedrijven waar eens dwangarbeiders werden mis bruikt, beweegt tot het verrichter van morele en materiële 'Wieder gutmachung'. Buitenland kort Ariane De lancering van de Europese draagraket Ariane-3 vanaf de basis Kourou in Frans Guyana is acht a tien dagen uitgesteld. De telling moest twee keer worden gestaakt omdat ontsteking van de raket uit bleef. De controlecomputer bleek op het laatste moment niet te func tioneren. Het onderzoek zal zeker een week in beslag Sjtsjaranski Anatoly Sjtsjaranski heeft nog last van een 'lichte hartkwaal' en lijdt aan nachtmerries over zijn gevan genschap in de Sowjet-Unie. Poli tieke partijen en groepen voor de mensenrechten staan te popelen om de beroemde dissident als gast spreker te ontvangen, maar zijn vrouw zei dat hij nog niet in staat was onder de mensen te komen na dat hij al die jaren alleen of hooguit met twee anderen samen was ge weest. LONDEN - „Niet de mooiste vriendin die prins Andrew ooit heeft gehad, maar wel een met de juiste achtergrond". Dat zei enkele weken geleden de royalty-verslag gever van de BBC betuttelend toen het Britse publiek voor het eerst vernam van de romance tussen prins Andrew en Sarah Ferguson. En zo is dat. De roodharige, wat mollige en zich bij voorkeur nogal hobbezakkerig kledende Sarah Ferguson (26) valt in het rijtje eer- door Henk Dam dere vriendinnen van prins And rew (25), onder wie fotomodellen, actrices en een Miss UK, wat uit de toon, maar ze heeft wel een hele mooie stamboom. Want daar gaat het uiteindelijk om. Meisjes die met Britse prinsen- willen trouwen hoeven niet nood zakelijkerwijs prachtig te zijn, ze hoeven zelf ook niet van koninklij ke afkomst te zijn, maar er moet als het even kan wel wat oud en voor naam bloed door hun aderen vloeien. Daarom was lady Diana Spencer vijf jaar geleden zo'n uitstekende keus voor kroonprins Charles. Hier was een jonge vrouw uit de hoog ste kringen, die onder haar voorou ders tal van hertogen, graven en prinsen telde. Het ging bovendien om een meisje dat nog nooit iets serieus met een andere man had gehad. Voor wat de genealogie betreft, kan Sarah Ferguson zich met Dia na meten. Haar grootmoeder van vaders kant is een Montagu- Douglas-Scott, en daarmee ver want aan Schotlands grootste land eigenaar, de hertog van Buccleuch. Alice Christabel, een ander lid van de familie, trouwde in 1935 met prins Henry, de broer van koning George V. Zo'n soort meisje dus, Sarah. Het is alleen een beetje jammer dat ze ten minste twee ernstig te nemen romances achter de rug heeft. Maar, zoals'een anonieme hofdig- nitaris in de populaire krant Daily Mail weinig subtiel opmerkte: „Na prinses Diana nóg een maagd, dat zou te mooi zijn". En dus zal prins Andrew, de Sarah en Andrew: lente-liefde. tweede zoon van koningin Elisa beth, en vierde in de lijn van de troonopvolging (na kroonprins Charles en diens zoons William en Henry) als het even kan nog deze zomer en anders in de herfst trou wen met Sarah Ferguson. Sarah werd op 15 oktober 1959 in Londen geboren als dochter van meüoor Ronald Ferguson en diens vrouw Susan. Toen ze 14 was, scheidden haar ouders. Beiden zijn inmiddels hertrouwd, en majoor Ferguson woont nu met zijn twee de vrouw, ook Susan geheten, op een familielandgoed (waarde 8 mil joen gulden) bij het dorpje Dum- Dat is niet al te i het ko ninklijk paleis van Windsor, en daar bracht Sarah als kind al heel wat uurtjes door. Majoor Ferguson namelijk diende als cavalerist in de koninklijke hofhouding, waar hij - dikke vrienden werd met de echt genoot van de koningin, prins Phi lip. Dat kwam in hoofdzaak, omdat beide mannen weg zijn van polo, een soort hockey maar dan op paarden. Ook nu nog is majoor Fer guson de polocoach van kroon prins Charles, die net als zyn vader verzot is op deze zeer elitaire en pe perdure sport. Sarah bracht een weinig opval lende tijd op twee kostscholen door, en leidde vanaf haar 18e het leven van de gemiddelde „Sloane Ranger", zoals de bijnaam voor in Londen levende meisjes uit gegoe de kringen luidt. Net als alle ande re Sloane Rangers hield ze van paardrijden, had ze haar eigen Volkswagen Golf GTI, en kortdu rende baantjes bij kunstgalerieën, makelaars in luxe fiats en pr-fir- De relatie tussen prins Andrew en Sarah Ferguson bloeide halver wege vorig jaar op, toen de konin gin Sarah uitnodigde als haar gast voor de paardenrennen van Ascot. Het eerste halfjaar wist het tweetal hun ontluikende liefde aardig voor de buitenwereld verborgen te hou den. Maar vanaf januari werd een ie der duidelijk, dat er iets aan de hand was. Vanaf die tijd ook werd Sarah door een horde fotografen en reporters belegerd, zowel thuis, als op haar werk (ze werkt op een grafisch ontwerpbureau), als zelfs in de koffieshop waar ze haar broocijes haalt. Dat lot droeg ze met een immer goed humeur. Nooit verklapte ze ook maar iets. Ze maakte geen en kele fout, daarin ongetwijfeld bij gestaan door haar hartsvriendin prinses Diana die, voor ze met prins Charles trouwde, haar eigen vuurproef met de media had te doorstaan. Diana ontroerde in die tijd door haar verlegenheid. Sarah Ferguson heeft daar nooit last van gehad. Prins Andrew krijgt aan haar een vrouw die uit stevig hout gesneden is, verzuchtte gisteren een oudere verslaggever van de commerciële omroep ITV bewonderend.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11