Britten negeren dreigement Opec Acties nabij Akzo en in metaal Vissers hard aangepakt Belasting omlaag ondanks oliestrop Buskaartje goedkoper tijdens de stille uren Nederland zet betaling aan EG mogelijk stop Werkgevers wijken geen duimbreed voor atv-eisen WOENSDAG 19 MAART 1986 ECONOMIE PAGINA 9 LONDEN - De Britse minister Lawson (financiën) heeft in het Lagerhuis een begroting gepresenteerd die er op is gericht de sterk afgenomen populariteit van de regering- Thatcher te herstellen. Ondanks de sterke daling van de olieprijzen, die nadelig uit werken op de inkomsten voor de schatkist, kondigde hij een verlaging van de belastin gen aan. overdag beter te vullen ontstaan nauwelijks extra kosten. Bij meer reizigers in de spitsuren zou dat wel gebeuren, doordat we dan meer bussen moeten inzetten". Overigens hebben de busbedrijven nog niets gemerkt van een geringer reizigersaanbod, omdat door de la ge benzineprijzen meer mensen de auto zouden nemen. De ESO presenteerde gisteren een aantal nieuwe buskaarten, waaronder de Zomerzwerfkaart, waarmee de busbedrijven gaan proberen in juni, juli en augustus recreanten de bus in te lokken. Op zo'n kaart kunnen groepjes reizi gers een dag lang onbeperkt "bus sen" voor een vast laag tarief. Met een reclamecampagne waar in onder meer de buitenkanten van de eigen bussen worden ingezet zullen de streekvervoerders het publiek de komende tijd laten we ten dat "het enkeltje terug is". Op de bus zijn vanaf 1 april twee- en driestrippenkaartjes te krijgen, waarmee iedere gewenste combi natie mogelijk is. Reizigers die maar één ritje willen maken hoe ven dan niet langer een zesstrip penkaart aan te schaffen, omdat dat, aldus vice-voorzitter A. Ver meulen van de ESO, in zulke geval len iets weg had van: "Mag het een onsje meer zijn?" De incidentele reiziger kan nu weer een kaartje op maat krijgen en de zesstrippen kaart verdwijnt Nieuw is ook de 45-strippenkaart, bedoeld voor rei zigers die veel reizen, maar niet (re gelmatig) genoeg om de aanschaf van een abonnement te rechtvaar digen. Het is voor het eerst sinds de in voering van de nationale strippen kaart in 1980 dat de busbedrijven belangrijke wijzigingen aanbren gen in het kaartassortiment. "De strippenkaart was een vrij star sys teem. We proberen nu soepel tege moet te komen aan de wensen van onze reizigers", aldus Van der Zijl. KLAZIENAVEEN - Een medewerker van Rademakers Gieterij bij de gietmal van het bronzen meetpunt van het N.A.P. Het peilmerk zal in het Amsterdamse stadhuis worden geplaatst, zodat het abstracte begrip 'Normaal Amsterdams Peil' voor iedereen zichtbaar en tastbaar wordt. (foto anp> Justitie treedt op bij vangstoverschrijding Oliekartel kan niet-leden nog niets bieden GENEVE (GPD) - De 13 olieminis ters van de Opec zijn er niet in ge slaagd een voorstel te formuleren, dat aan niet-leden kan worden voorgelegd. Vandaag „arriveren vertegenwoordigers van vijf olie- exporterende landen in Genève, die niet tot de OPEC behoren. Dat zijn Egypte, Oman, Maleisië, Ango la en Mexico. Zoals bekend doen twee belangrijke producenten van olie en gas, Engeland en Noorwe gen, niet mee. Het was de bedoeling om de vijf landen een concreet plan voor te leggen voor beperking van de pro- duktie. Nu dat niet is gelukt, kan de aanwezigheid van de vijf de dis cussie slechts bemoeilijken. De in ternationale oliehandel rekent in middels op verdere prijsdalingen. Opec-voorzitter Grisanti (Venezue la) erkent dat de problemen voor de organisatie zo groot zijn dat meer tijd nodig is om tot oplossin gen te komen. Grolsch Bij de Grolsche Bierbrouwerij is de nettowinst fractioneel gestegen, van 19,4 miljoen gulden over 1984 tot 19,6 miljoen gulden over het af gelopen jaar. De omzet steeg van 309,2 miljoen tot 338 miljoen gul den. Dealers Bedrijven die (nieuwe) auto's verkopen en onderhouden hebben in 1985 ruim elf procent meer om gezet dan in het jaar daarvoor. Vooral de grotere dealers deden goede zaken. Zij kwamen op een bijna dertien procent hogere omzet bij een prijsstijging van 2,5 pro cent, zodat per saldo een reële om- zetverhoging van ruim tien pro cent genoteerd is. Het aantal ver kochte auto's - nieuw en gebruikt - steeg met ruim acht procent. Elsevier Het uitgeversconcern Elsevier heeft vorig jaar bij een van 1428,7 miljoen tot 1525 miljoen gulden toegenomen omzet de nettowinst met 34 procent zien stijgen van 75,6 tot 101,4 miljoen gulden. De stij ging van de nettowinst is.hoofdza- kelijk te danken aan de weten- schappeijke uitgeverijen en de dagbladen (NDU). Het resultaat van de publieksuitgeverijen in Ne derland was teleurstellend. De winst in de VS ontwikkelde zich gunstig. Vrijkaartjes uit Net als vorig jaar zal het NS-per- soneel de komende dagen kaartjes uitdelen voor een dag gratis trein reizen. De bedoeling is dat de NS- ers de kaartjes weggeven aan vrienden of familieleden die zelden of nooit de trein nemen. Alle NS- ers hebben gisteren twee vrijkaar tjes ontvangen. In totaal zijn er 56.000 kaartjes te vergeven. Recordtekort De Verenigde Staten van Ameri ka hebben vorig jaar een record-te kort van 117,7 miljard dollar ge boekt op de buitenlandse handels balans. Hierdoor is de handelsba lans voor het eerst sinds 1914 in de rode cijfers gekomen. Dit is giste ren door het departement van de handel meegedeeld. minder olie gaan winnen", zo zei Lawson cathegorisch. Het voordeelpakket dat Lawson de Britten gisteren aanbood be staat voornamelijk uit een kleine verlaging van de inkomstenbelas ting, voor het eerst sinds 1979. Ver der wil de regering de accijns op bier, wijn en sterke drank ongewij zigd laten. Dat is voor het eerst sinds Thatcher aan het bewind is. Verder zijn er belastingvoordelen die het voor kleine spaarders aan trekkelijk moet maken in aandelen te beleggen. Voordeeltjes voor liefdadige in stellingen en extra geld voor jeug dige en langdurige werklozen com pleteren Lawson's doos vol_presen- tjes. Alleen rokers moesten horen ZOETERMEER/ARNHEM (GPD) - Zowel in de metaal (200.000 werk nemers) als bij het chemisch con cern Akzo is de kans op een ak koord over verdergaande arbeids tijdverkorting gisteren verder afge nomen. De bonden zijn inmiddels serieus bezig met het voorbereiden van acties in april. In een brief aan de vakbonden schrijft de vereniging van metaal werkgevers, de FME, dat men niet van plan is tegemoet te komen aan hun verlangens. De Industriebon den van FNV en CNV vinden dat de werkgevers daarmee geen aan knopingspunten bieden om de be sprekingen te hervatten. Beide bonden constateren ver baasd dat de brief van FME-voor- zitter ir. W.J. ter Hart niet eens een uitnodiging bevat om weer te gaan praten. De Industriebond FNV heeft aangekondigd verder te gaan met het voorbéreiden van acties in de metaal. De Industrie- en Voe dingsbond CNV zegt dat als de im passe in de onderhandelingen niet wordt doorbroken, ze niet zal aar zelen bij elke onderneming apart dat de prijs van een pakje sigaret ten met 11 pence (ruim 40 cent) omhoog zal gaan. Ook de benzine prijs gaat met meer omhoog dan de inflatie rechtvaardigt. De mannen van het grote geld in de City, het Londense financiële centrum, toonden zich gisteren op getogen over de nieuwe begroting. Aandelen schoten omhoog, en het pond sterling won ten opzichte van de Amerikaanse dollar en de Euro pese valuta. Oppositie en vakbewe ging bekritiseerden de begroting. De kern van die kritiek is, dat zij vinden dat voor goedkoop populis me is gezocht, terwijl de regering- Thatcher niets structureels wil doen om het probleem van de werkloosheid op te lossen. over de arbeidsvoorwaarden te gaan praten. Wanneer dat niets op levert, gaat ook de CNV-bond ac ties voeren. De bonden willen de jaarlijkse arbeidstijd verkorten tot 1648 uur (gemiddeld 36 uur per week), maar zijn bereid over de invulling van die atv per bedrijf te praten. FME- voorzitter Ter Hart wijst dergelijke UTRECHT (GPD) - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vindt dat de conflicten die er tus sen werkgevers en vakbonden dreigen te ontstaan over invoering van de 36-urige werkweek, niet overdreven moeten worden. Het CNV beschouwt de impasse in met name het overleg over de cao voor de metaalindustrie slechts als "te genwind". De economisch deskun dige van het CNV, Gerrit Terpstra, heeft dat gisteren gezegd. Het CNV gelooft nog steeds in de arbeidstijdverkorting, maar Terp stra heeft er geen moeite mee wpn- neer in sommige bedrijfstakken de UTRECHT (ANP) - De streekbus- bedrijven bestuderen de mogelijk heid van speciale lage weekendta rieven. Ook een laag tarief voor de stille uren op de dag wordt overwo gen. Dat heeft het bestuur van de ESO, het samenwerkingsverband van de streekvervoerders, gisteren in Utrecht bekend gemaakt. De ESO reageerde daarmee op de suggestie die directeur Renze- ma van busbedrijf Centraal Neder land vorige week deed, de buskaar tjes goedkoper te maken nu de benzineprijzen dalen. "Als wij het over tariefsverlagingen hebben denken wij eerder aan het stimule ren van het reizigersverkeer in stil le tijden dan aan een algehele .ta riefsverlaging die de spitsuren mo gelijk nog drukker zou maken", al dus tarievendeskundige R. van der Zijl van de ESO. "Door de bussen 's zomers, in het weekeinde en op de stille uren Bezetting van station in Heerlen opgeschort HEERLEN (ANP) - De bezet ting van het administratieve ge deelte van het NS-station in Heerlen, die maandagochtend vroeg begon, is gosteravond voorlopig opgeschort tot 1 april. De bezetters bleken op een door het actiecomité beleg de vergadering echter niet be reid om de bezetting helemaal op te heffen. Zij willen de ko mende twee weken bekijken of de inhoud van het voor de standplaats Heerlen ontworpen dienstrooster voor de daar ge stationeerde machinisten al dan niet verbeterd wordt. Tijdens een gesprek hierover -eerder op de dag in Utrecht- met de chef lijndienst, heeft het actiecomité de toezegging ge kregen dat geprobeerd wordt om aan de bezwaren van de ma chinisten tegemoet te komen. Mochten de resultaten van het nadere onderzoek niet positief voor Heerlen uitvallen, dan zijn nieuwe acties op of na 1 april te verwachten. Met het opschorten van de bezetting willen de machinis ten een gebaar maken in de richting van hun bedrijf, omdat zij ingenomen zeiden te zijn met de garantie van de chef lijndienst, dat niemand van de overbodige machinisten in Heerlen zal worden overge plaatst. landelijke afspraken echter af. Hij verwacht meer van scholingsmaat regelen, verlaging van de vut-leef- tijd en het stimuleren van deeltijd arbeid. De FME wil ook niet in gaan op de looneisen van de vak bonden. Akzo Bij Akzo (dus ook bij lakfabriek CNV verwerpt onwrikbare houding FNV 36-urige werkweek wordt inge ruild voor een verlaging van de vut-gerechtigde leeftijd. "Wanneer blijkt dat de 36 uur in een bedrijfs tak niet kan, vind ik dat een prima oplossing", aldus Terpstra. Hij ver- DEN HAAG (GPD) - Vissers die de vangstbeperkingen overtreden, moeten rekening houden met har de justitiële maatregelen. Staatsse cretaris Ploeg heeft dat gisteren meegedeeld tijdens overleg met de vaste kamercommissie voor visse rij. Ploeg zei dat hij het visserijbe drijfsleven geen verdergaande garantie kan geven voor de be scherming van individuele en groepsquota. Ploeg kondigde bovendien aan dat zwart aangevoerde hoeveelhe den tong en schol zullen worden gekort op de vangstquota voor 1987. Ook de verkorting van de boomkor tot 12 meter voor kotters zal worden doorgevoerd. In een la ter stadium volgt nog de beperking van het motorvermogen tot 2000 PK. Vanuit de Tweede Kamer werd Ploeg erop gewezen dat er vissers zijn die nu al het hen voor het gehe le jaar toegestane quotum hebben volgevist. De vrees bestaat voor een een herhaling van de situatie van vorig jaar toen eind oktober bleek dat Nederland het door de Europese Gemeenschap aan ons land toegewezen quotum had vol gevist. Met nadruk werd Ploeg ge vraagd de individuele quota te be schermen. De staatssecretaris zei niets te kunnen doen tegen vissers die zich niet aan de regels houden en ten koste van collega's blijven doorvis- sen. "Daardoor is de visser een ge vaar voor zijn collega geworden", Sikkens in Sassenheim) bleek gis teren dat vakbonden en directie nog lijnrecht tegenover elkaar staan ten aanzien van verdere atv voor de bijna 24.000 werknemers. De bonden hebben de derde ge spreksronde volgende week maan dag "uit zorgvuldigheid" nog niet afgezegd, maar namens de vier bonden verklaarde onderhande- werpt ook de koppeling die de vak centrale FNV heeft aangebracht tussen de onderhandelingen over de 36 uur en de besprekingen over een landelijke aanpak van de scho ling in het bedrijfsleven. FNV-voorzitter Pont verklaarde vorige week dat het werkgevers- verzet tegen de arbeidstijdverkor ting die landelijke afspraken over scholing van werknemers en werk lozen op losse schroeven zet. Vol gens Terpstra zijn er geen landelij ke afspraken over de arbeidsvoor waarden gemaakt. "Wij zijn fel te gen een dergelijke vermenging van zaken", aldus de CNV'er. aldus Ploeg, die daarmee de me ning van veel kamerleden onder streepte dat als de vissers zich niet aan de regels houden, moord en doodslag dreigt binnen de bedrijfs tak. De staatssecretaris zei met de mi nister van justitie te hebben af- gsproken dat er een stringent ver volgingsbeleid zal worden ge voerd. Dit geldt ook voor de over treding van de stilligregeling. Ploeg heeft nog hoop dat vissers zelf met elkaar zullen afspreken wie wanneer een aantal weken voor de wal blijft liggen. Komt er geen overeenstemming voor 1 april, dan zal hij de regeling dwin gend opleggen. Volgens berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut kan de Nederlandse visserij nog rendabel zijn als er 15 stilligweken zijn. Met het visserijbedrijfsleven ZAANDAM (ANP) - Ahold (Albert Heijn, Miro, Etos, Alberto) en de dienstenbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP hebben gisteren in beginsel overeenstemming be reikt over een nieuwe eenjarige cao voor de 2.500 werknemers van het hoofdkantoor en de bedrijfslei ders. De gemiddeld 38-urige werk week gaat iets omlaag: de arbeids tijdverkorting neemt per 1 januari laarster P. van der Linden (Indus triebond FNV) gisteren dat de kans op verder overleg afhangt van de vraag of Akzo bereid zal zijn te pra ten over de 36 uur. Dat is gezien het standpunt-dat Akzo heeft ingenomen niet waar schijnlijk. "We zien geen enkele groep mensen bij Akzo korter gaan werken. En ik zie van mijn kant geen enkele kans op verschuiving van dat standpunt", aldus de presi dent-directeur drs. J. W. Berghuis gisteren na afloop van de tweede onderhandelingsronde. Meer werk zal volgens hem voor al moeten komen van de groei Ak zo. Dat zou dit jaar zo'n 400 nieuwe arbeidsplaatsen opleveren, terwijl door natuurlijke afvloeiing nog eens 1800 banen beschikbaar ko men. Voor de lagere loongroepen en ploegendiensten (14.000 werk nemers) is het concern bereid de vut-leeftijd eenmalig tot 60 jaar te verlagen. Voor de hogere loongroe pen zou de vut-leeftijd van 61 naar 62 jaar moeten gaan. Daarnaast wil Akzo dit jaar 700 jongeren aan de slag helpen. Staatslening levert rijk 4 miljard op DEN HAAG (GPD) - De nieuwste Nederlandse staatslening is een doorslaand succes geworden. Vier miljard gulden heeft minister Ru- ding (financiën) opgenomen, waar mee hij opnieuw een flink stuk van het kastekort van het Rijk voor dit jaar kan opvullen. De staatslening, die in 1996 in zijn geheel zal worden afgelost, draagt een nominale rente van 6,5 procent. De kapitaalmarkt reageer de gisteren bij de inschrijving ech ter zó begerig, dat hoge inschrij- vingskoersen werden geboden. Aan het eind van de dag besloot de minister'alle geld dat tegen een ho gere koers dan 101,8 procent werd aangeboden, ook daadwerkelijk op te nemen. Voor de inschrijvers betekent het dat zij voor elke schuldbeken tenis van de Staat van nominaal duizend gulden, een bedrag moe ten neertellen van 1018 gulden. In feite wordt daarmee de rente van nominaal 6,5 procent naar beneden gedrukt tot 6,25 procent. Het succes van de staatslening laat geen twijfel bestaan dat de ren te de komende tijd verder zal da len. In geldkringen wordt daar al geruime tijd rekening mee gehou den. In het algemeen houdt men het erop dat de recente verlaging met een half procent van de officië le rentetarieven (disconto) van De Nederlandsche Bank niet de laat ste zal zfin. is Ploeg in onderhandeling om de saneringspremie van thans 1750 gulden per bruto ton omhoog te brengen. Tot nu toe is van deze re geling nog geen gebruik gemaakt omdat de premie door de vissers te laag wordt geacht. "Die 1750 gul den betekenen voor een visser niets anders dan een beroep doen op de bijstand", aldus veel parle mentariërs. Op dit moment heeft de Neder landse vissersvloot een overcapaci teit van 60.000 PK. Er zijn nog nieuwe schepen in aanbouw met in totaal 20.000 PK. Hierbij is zelfs een schip met een motorvermogen van 5500 PK. Alle fracties zijn van mening dat hieraan een halt moet worden toegroepen. Ploeg zei door zijn beleid beleggers en financiers te willen ontmoedigen om nog lan ger geld te steken in de bouw van nieuwe schepen. 1987 toe met 12 uur naar 104 uur. Verder is een loonsverhoging over eengekomen van 0,5 procent per 1 juli. De cao-besprekingen voor het grootwinkelbedrijf en de levens middelenhandel. die ook betrek king hebben op het Ahold-winkel- personeel, worden naar verwach ting nog deze maand afgerond. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Uitgever Elsevier ging woensdagochtend pas echt omhoog na de bekendmaking van de dividendver hoging op dinsdag. Het aandeel werd op de Amsterdamse beurs ruim een tientje meer waard op f 188. Collega VNU, die dinsdag nog f 5 prijsgaf, maakte dat ver lies goed op f 290. De hoofdfondsen hadden, tij bet aane lend, de weg omhoog gevonden.. Konink lijke Olie had tegen 12.00 uur f3,40 aan de koers toegevoegd op f 187,70. Bij een dol lar die steeg tot omstreeks f 2.55 en een flink hoger Wall Street gingen ook de an dere lluiternatlonale aandelen omhoog. De banken voegden eveneens Iets aan de koersen toe, terwijl bij de versekeraars AEGON en AMEV vast waren. De beurs stond voorts In bet teken van een kleine rentedaling. De jongste staats lening bleek goed voor een efTectief ren dement van 6,25 procent en dat was wat minder dan bet efTectleve rendement op de langlopende staatsleningen toals dat dinsdagmiddag nog werd berekend. Op de obligatlemarkt noteerden woensdag dan ook diverse staatslening en 0.2 tot 0,35 punt hoger, maar de vraag leek niet over weldigend rroot. Ook bij de aandelen was de animo tot handel In de onzekere periode In verband met de verkiezingen niet uitzonderlijk. Nadat de meeste fondsen de afgelopen da gen dicht bij huls waren gbeleven, waren de stijgingen woensdagmorgen beperkt. Volker Stevln sprong eruit met een winst van f 1 op f 34,50, terwijl ook Ahold, Hei- neken en Gist-brocades aan de winnende hand waren. 191223 Lawson rekende het Lagerhuis voor dat Engeland in het komende belastingjaar (dat van april tot april loopt) 5,5 miljard pond (20 miljard gulden) aan inkomsten uit de Noordzee-olie gaat verliezen. Hij noemde de val van de olieprijzen dramatisch, maar voegde daaraan toe dat de prijsdaling uiteindelijk gunstig voor de Britse economie is. De oplevende economie zorgt er voor, dat de belastinginkomsten uit het bedrijfsleven als geheel meevallen, aldus Lawson. Dat maakt voor een deel het verlies aan olie-inkomsten goed, en vandaar „dat ik 1 miljard pond kan wegge ven". Dat is weliswaar minder dan aanvankelijk de bedoeling was, maar „onze economische politiek blijft ongewijzigd", aldus de minis ter van financiën. Lawson, die de groei voor het ko mende jaar schat op 3 procent bij een voor Engeland ongekend lage inflatie van 3,5 procent, richtte een krachtige waarschuwing aan het adres van de OPEC-landen, die willen dat Engeland minder olie gaat produceren om de prijzen op peil te houden, toe. „Wij zullen niet BRUSSEL (GPD) - Nederland zal waarschijnlijk voorlopig zijn beta lingen aan de Europese Gemeen schap stopzetten, na de uitspraak van het Europese Hof van Justitie dat het Europees Parlement in de cember ten onrechte de EG-begro- ting met 1,55 miljard gulden heeft verlaagd. door Hans de Bruijn Dat zei staatssecretaris Van Ee- kelen (EG-zaken) gisteren in Brus sel. Het Hof sprak maandag uit dat de Europese Commissie, het dage lijks EG-bestuur, zich voorlopig zal moeten houden aan de - lagere - begroting die door de Europese ministerraad is opgesteld. De door de lidstaten te veel betaalde bedra gen zullen moeten worden terug betaald. De uitspraak van het Hof past in het geschil dat het Europees Parle ment en de ministerraad met el kaar uitvechten over de bevoegd heid om de begroting vast te stel len. In december verhoogde het parlement de begroting tot 83 mil jard gulden omdat het vond dat de ministerraad (de regeringen dus) te weinig geld voor de EG uittrok. De oorspronkelijke begroting bedroeg zelfs maar 76 miljard gulden. Een aantal landen, waaronder Nederland en Groot-Brittannië, be streden deze bevoegdheid van het parlement en vroegen het Euro pees Hof van Justitie om een oor deel. Die uitspraak wordt pas over enkele maanden verwacht. Het Hof oordeelde maandag echter dat hangende die procedure, de laag ste begroting - die van de minister raad - moet worden aangehouden. Op 1 januari hebben echter di verse landen al geld overgemaakt op basis van de hoge, door het par lement vastgestelde cijfers. Dat ge beurt meestal driemaandelijks, zo dat sommige landen het te veel be taalde zullen aftrekken of de beta ling zullen stopzetten tot het oor spronkelijke niveau weer is be reikt. Van Eekelen noemde de uit spraak van het Hof dinsdag 'be langrijk, omdat zij aangeeft in wel ke richting het Hof denkt in dit ge schil'. Hij noemde het niet aan vaardbaar dat een situatie dreigde te ontstaan waarin de begroting pas na drie of vier behandelingen door raad en parlement kon wor den goedgekeurd. Volgens de rege ringen moet de EG-ministerraad, die het geld immers moet betalen, het laatste woord hebben in begro tingszaken. LEIPZIG - Oostduitsers staan in de rij om het siLpersonische vliegtuig Concorde te kunnen zien dat gisteren landde op het vliegveld van Leipzig. Het was de eerste keer dat een dergelijk vliegtuig in Oost-Duitsland te zien was. (foto ap> Cao kantoorpersoneel Ahold

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9