'Miljonair betaalt coup in Suriname' Chirac: regeren op de evenwichtsbalk Amerikaanse vloot daagt Gaddafi uit Maatregelen VS tegen terreur Wachten is op regering in ballingschap Leger Zaïre wreed tegen bevolking Raad staakt bemiddeling DEZE WEEK IN VROUW NU HET NIEUWE WEEKBLAD ZAKGELD Zijn we toe aan een kinder-CAO? Ei GEZONDHEID Vitaminepil of sinaasappel. H MODE -Zo ben je voordelig uit. - De nieuwe badmode: mooier dan bloot. -Grote maten: dit past altijd. Bi MOOI ZIJN Met 33 tips van je problemen af. HILONA HOFSTRA Interview over haar TV. programma "Heelmeesters". H GRATIS Weerzo'n mooi breipatroon. NU OVERAL TE KOOP fl,- De rechter slaapt pas als hij hoorbaar snurkt WOENSDAG 19 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BONN/DEN HAAG - Ongeveer 50 Britse, Canadese en enkele Westduitse huurlingen volgen op dit moment in Frans-Guyana een speciale commandotraining om het regime van de Surinaamse machthebber Desi Bouterse omver te werpen. De commando's wor den geleid door de Canadese kapitein Zack. Opdrachtgever is op papier de in Amsterdam gevestigde Surinaam se ANSUS-Foundation, onder lei ding van George Baker, eigenaar van een coffeeshop in de Amster damse binnenstad. Volgens zijn vrienden is Baker gistermiddag naar Frans Guyana vertrokken. door Bob Mantiri en Hans Hoogendijk De kosten van de onderneming zouden worden gedragen door een nog in Suriname levende miljonair die grote belangen in de bauxiet- winning heeft. Deze beweringen staan in het gisteren in Bonn gepubliceerde boek van de Westduitse journalist Jürgen Roth. Volgens Roth, die de zaak op het spoor kwam na een tip van een in Frankrijk wonende wa penhandelaar, zijn de Franse en Nederlandse inlichtingendiensten op de hoogte van de plannen. De Nederlandse inlichtingendienst zou geen bezwaar hebben tegen de staatsgreep. De Franse inlichtin gendienst staat ook positief tegen over een staatsgreep. Gezien het feit dat de Fransen vanuit Frans- Guyana de Ariane-raketten lance ren, is het links gerichte regime van Bouterse hen al jaren een doorn in het oog. De Franse wapenhandelaar die het militaire aspect moet verzor gen, heeft als voorwaarde gesteld dat eerst een regering in balling schap-dient te worden gevormd, waarmee hij zaken kan doen. Vol gens Roth probeert ANSUS-leider Baker via de Surinaamse Stichting Makmur aan min of meer accepta bele voormannen te komen. AN- SUS is volgens Baker een bevrij dingsbeweging, die internationaal opereert. In een gesprek met Roth zei hij dat de ANSUS onderdeel uitmaakt van de Surinaamse De mocratische Partij. Hij benadrukte dat de Bevrij- dingsraad voor Suriname nog al tijd geen geweld wil gebruiken, terwijl de mensen in Suriname steeds meer worden verdrukt. Roth vertelde gisteren dat hij in Nederland ook contact heeft gehad met Tjong A Kiet, de nieuwe sterke man van de Raad voor de Bevrij ding van Suriname, die heeft ge steld dat de Raad niet meer moet terug schrikken voor geweld. Hij wist niet of er op dit moment con tacten zijn tussen Baker en Tjong. De huurlingen die nu in Frans- Guyana zijn, werden via de Britse MacMillian Associates aangewor ven. De militaire leiding van de coup ligt bij de 37-jarige Canadees kapitein Zack. Hij vertelde Roth gevechtservaringen te hebben op gedaan in Biafra, Oeganda, Rhode- sië, Vietnam en Zuid-Afrika. Zack is een man met extreem-rechtse politieke opvattingen. Al naar gelang de omvang van de groep huurlingen liggen de kosten tussen de 2,5 en 7 miljoen gulden. De wapenleverancier zou voor zijn aandeel voor een groot aantal jaren concessies in de bauxietwinning krijgen. Volgens Roth, wiens laat ste contacten met de ANSUS- Foundation in februari plaats von den, vormen de installatie van een regering in ballingschap en de Ne derlandse voorwaarde dat er geen Surinamers aan de coup mee mo gen doen nog de enige beletsels. In het draaiboek wordt uitge gaan van zo weinig mogelijk bloed vergieten. Bouterse moet worden opgepakt, terwijl tegelijkertijd de radio- en tv-zenders worden bezet, waarna te voren opgenomen ban den worden uitgezonden. De aspi rant- coupplegers gaan ervan uit dat de Surinaamse bevolking geen verzet zal plegen. In kringen van het Surinaams verzet wordt bevestigd dat in Frans Guayana een groep buiten landse huurlingen zich gereed maakt voor inval in Suriname. De coup tegen het bewind van Bouter se is voor komend april gepland, zo wordt uit deze kringen vernomen. Het wordt niet uitgesloten dat de /huurlingen inmiddels al in Surina me zijn geïnfiltreerd, nu ze weten dat de invasieplannen zijn uitge lekt. De Surinaamse miljonair die in het boek wordt genoemd is moge lijk iemand wiens zoon door Bou terse is geëxecuteerd, zo wordt ver nomen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde dat het nauwlettend op zal toezien dat de Raad voor de bevrijding van Su riname met eventuele gewelddadi ge acties tegen het Bouterse be wind binnen het kader van de Ne derlandse wet blijft PARIJS - Wanneer Jacques Chi rac de opdracht van president Mit terrand aanvaardt om een regering te vormen, dan is dat de minst be nijdenswaardige opdracht die hij in zijn bewogen politieke bestaan ooit vervulde. De parlementaire meerderheid waarop hij zijn be wind moet bouwen is vliesdun. Ze bedraagt hooguit een tot twee ze tels en ze kan ieder moment in een minderheid om slaan als een van de afgevaardigden overlijdt of door ziekte niet kan verschijnen. door Rudolph Bakker Veel gevaarlijker nog voor de premier is dat deze meerderheid niet bestaat ujt een gesloten frac tie, zoals die der socialisten in de oppositie, maar uit een combinatie van twee partijen, zijn eigen RPR en de UDF van oud-president Gis- card. De regeringsperiode van pre sident Giscard werd door de tegen werking van de RPR constant ge hinderd en gaullistenleider Chirac had - nadat hij als Giscards pre mier was afgetreden - niet weinig bijgedragen tot de ondergang van zijn president. Er hoeft zich nu maar het geringste verschil van mening voor te doen, of er laaien persoonlijke vetes op, en de meer derheid is zoek. In geheime voorbesprekingen heeft Chirac met zijn getrouwen gisteren alle mogelijkheden onder ogen gezien. Hij ontving zelfs een uur lang de burgemeester van Bor deaux, oud-premier Chaban-Del- mas, die zelf ook kandidaat voor het eerste-ministerschap was, ter wijl de relatie tussen beide man nen altijd notoir slecht is geweest. Het was Chirac er om te doen zich bij voorbaat te verzekeren van de absolute steun van zijn parlemen tariërs op basis van een serie acties DEN HAAG (ANP) - Het leger van Zaïre heeft zich schuldig gemaakt aan wreedheden tegen de burger bevolking in de zuidelijke provin cie Shaba. Vermeende tegenstan ders van het bewind-Mobutu zijn zonder aanklacht vastgehouden, gemarteld en soms zonder enige vorm van proces geëxecuteerd. Dit schrijft de mensenrechtenorgani satie Amnesty International in een rapport over schendingen van de mensenrechten in Zaïre. In het rapport gaat Amnesty uit gebreid in op het optreden van de FAZ, de Zaïrese strijdkrachten, in de provincie Shaba (het vroegere' Katanga) in 1984 en 1985. Shaba is vanouds een haard van verzet te gen de regering in Kinshasa. De ac tie van het leger in Shaba volgde op de verovering van de plaats Mo- ba in november 1984 door guerril lastrijders die verbonden zouden zijn met de oppositionele Partij die door allen zonder uitzondering zouden worden onderschreven. De eisen die de kandidaat-pre mier aan president Mitterrand in hun eerste gesprek stelde moeten meteen al de omvang van de pro blematiek hebben aangegeven. Chirac zou - zoals insiders bewe ren - geëist hebben dat hij de eer ste tijd per ordonnantie kan rege ren, wat wil zeggen dat zijn wets voorstellen niet tot in de kleinste details door de oppositie kunnen worden uitgebeend. Op basis van deze ordonnanties is Chiracs eerste initiatief het afschaffen van het kiesstelsel van evenredige verte genwoordiging, dat de president nu juist had ingesteld om bij de parlementsverkiezingen van 16 maart het effect te bereiken dat hij ook beoogde, namelijk het ontlo pen van een duidelijke meerder- van de Volksrevolutie (RPR). De rebellen werden na twee dagen uit de stad verdreven. Volgens Am nesty hebben de Zaïrese troepen zich bij de herovering van het ge bied aan wreedheden tegen de bur gerbevolking schuldig gemaakt. Zo zou een groot aantal mensen op verdenking van contacten met de opstandelingen zonder enige vorm van proces zijn geëxecuteerd. De mensenrechtenorganisatie meldt dat honderden vermeende tegenstanders van het bewind van president Mobutu Sese Seko soms heid en de kans daardoor de baas te blijven over het geschipper van de met elkaar opgescheepte partij- Wanneer premier Chirac kans ziet deze manoeuvre tot een goed eind te brengen en de terugkeer te bewerkstelligen van het districten stelsel ontneemt hij de socialisti sche president de lust om te drei gen met kamer-ontbinding, wat voor hem ook de enige manier is zich van zijn eerste-minister te ont doen. Hij ontneemt hem die lust omdat in het districtenstelsel de beide rechtse partijen een veel dui delijker meerderheid verworven zouden hebben dan nu het geval is. Premier Chirac wil voor zichzelf het initiatief opeisen zijn rege ringscoalitie op de klippen te jagen maandenlang zonder aanklacht door het leger zijn vastgehouden. Volgens Amnesty gebeurde dit veelal op basis van zeer vage „be wijzen". Vaak bleek het de militai ren er vooral om te doen losgeld van de arrestanten af te persen. Ook maakt Amnesty melding van martelingen. Arrestanten kre gen vaak gedurende enkele dagen niets te eten en te drinken. Ook werden zij tijdens hun verhoor ge slagen en gemarteld. Amnesty wijst erop dat de strijd krachten volgens de Zaïrese wet geving geen bevoegdheid hebben burgers te detineren, tenzij het gaat om leden van „opstandige benden". Volgens de mensenrech tenorganisatie ging het echter om willekeurige arrestaties en is ook tegen vrijwel geen van de arrestan ten ooit een aanklacht ingediend, zelfs niet door een militaire aankla ger. vloot, die als routine-oefeningen werden omschreven, vrijdagmid dag zullen worden hervat. Daaraan zullen drie vliegdekschepen deel nemen. De burgerluchtvaartautori teiten in Tripoli zijn van de oefe ningen op de hoogte gebracht. Sinds het begin van dit jaar wer den al twee keer eerder Ameri kaanse manoeuvres langs de Libi sche kuststrook uitgevoerd. CBS baseert zich op gegevens van anonieme bronnen, die gezegd hebben dat de Amerikaanse mari ne geen rekening zal houden met door de Golf van Sidre getrokken „lijn des doods". Volgens de bron nen komt dat in feite neer op een uitdaging aan het adres van Libiës sterke man. Libië beschouwt de „lijn des doods" als de grens van zijn territoriaal gebied, maar vol gens Washington gaat het om inter nationale wateren. De VS willen al- op een moment waarop hij het zin nig acht een parlementsontbinding van de president af te dwingen. Dat houdt verband met de omstan digheid dat na de parlementsver kiezingen van 16 maart meteen de campagne voor de presidentsver kiezingen begonnen is, die in 1988 worden gehouden. In deze komende strijd is een be langrijke factor de betrekkelijke nederlaag bij de verkiezingen van oud-premier Barre, die de laatste maanden bij hoog en bij laag stel ling genomen had tegen het sa menwerken van de RPR en de UDF met de socialistische presi dent Mitterrand. Vermoed werd dat Barre in deze houding een gro te aanhang verworven had. Hij kwam dan ook uit de opinieonder zoeken te voorschijn als de popu lairste kandidaat voor de presi dentsverkiezingen van 1988. Nu de kiezers hem op 16 maart niet blij ken te hebben gevolgd, is zijn in vloed - althans voor het moment - aanzienlijk getaand. Dit betekent dat hij als presidentskandidaat voorlopig noch Chirac noch Mitter rand in de weg schijnt te lopen. En terwijl Chirac er aanvankelijk op uit was een breuk in het door hem bestuurde gouvernement zo lang mogelijk uit te stellen, om Barre niet te kans te geven in zijn relatieve oppositie niet nog meer symphatie te verwerven, zou Chi rac er nu wel op uit kunnen zijn die breuk te forceren en daarmee de gevreesde gezagscrisis tussen de premier en de president te force ren, die de president tot aftreden zou kunnen dwingen. Dit betekent dat Chirac als premier door het voorlopige uitvallen van Barre aan zienlijk 'gevaarlijker' geworden is. Hervormingen Binnen deze machtsverhouding vallen de eerste besprekingen tus sen Chirac en Mitterrand. Chirac PARIJS (Rtr.) - De Franse bemid delaar Razah Raad heeft zijn po gingen opgegeven om tot een ak koord te komen met de ontvoer ders van een aantal Fransen in Li banon. Raad heeft dit gisteren in een persverklaring bekendge maakt. In zijn verklaring zegt de Franse chirurg dat hij zijn bemiddelings pogingen pas weer wil opnemen als de Franse regering hem zuivert van „de lasterlijke beschuldigin gen van de laatste dagen". Raad wordt verweten dat hij de onder handelingen van de officiële Fran se afgezanten in de wielen heeft ge reden door veel te vérgaande belof ten aan de ontvoerders te doen. Nog overlevenden onder puin hotel SINGAPORE (Rtr.) - Reddings werkers hebben vandaag onder het puin van het ingestorte New World-hotel in Singapore nog een overlevende ontdekt. De ontdek king werd gedaan via microfoons die in het puin waren achtergela ten, nadat alle hoop op het vinden van verdere overlevenden eigen lijk al was opgegeven. Tot dusverre zijn 17 mensen ge red. De laatste overlevende was een dertigjarige vrouw die gisteren onder het puin vandaan werd ge haald. Volgens de politie zijn er cir ca 50 vermisten. Officieel zijn er elf doden. zal eisen dat de president hem niet zal hinderen bij het denationalise ren van de banken en bedrijven, bij het hervormen van de belasting wetten, bij het vrijmaken van de ontslagprocedure in het bedrijfsle ven, allemaal thema's die in het so cialistische partijprogram - waar voor de president garant stond - geheel tegenovergesteld waren aangepakt.De nu beginnende re geerperiode is de meest surrealisti sche van de Vijfde Republiek. Zo zal de socialistische oppositie oor log dienen te voeren tegen de poli tiek van een regering die onder het directe gezag van de socialistische president staat. En stel het geval dat de presidentsverkiezingen ver vroegd worden gehouden. Dan zal de eerste-minister openlijk in het strijdperk moeten treden tegen zijn eigen president. De Franse kie zers, die meer dan genoeg hebben van het politieke spel met zijn 'combinaties' en zijn hypocrisie, zien dit alles met lede ogen aan. Het wordt een periode waarin het aanzien van politiek Frankrijk be slist niet omhoog zal gaan. WASHINGTON (UPI/AFP) - De Amerikaanse marine die eind deze week in de Middellandse Zee voor de Libische kust gaat oefenen, zal daarbij de door Gaddafi ingestelde „lijn des doods" overschrijden om de Libische leider te verlokken tot een aanval op de Verenigde Staten. Dit heeft de Amerikaanse televisie maatschappij CBS gisteren ge meld. Vorige week maakten marine- functionarissen bekend dat de ope raties van de Amerikaanse Zesde CBS meldde voorts uit inlichtin genbronnen te hebben vernomen dat de VS „meer dan genoeg reden hebben voor een militaire aanval" op Libië. De regering zou over har de bewijzen beschikken dat Gad dafi nog steeds hevig betrokken is bij terroristische groeperingen en bezig is met het beramen van nieu we samenzweringen tegen Israël en de VS. ADVERTENTIE LONDEN (GPD) - Sinds de namen van Sarah Ferguson en prins Andrew voor het eerst met elkaar in verband werden gebracht, is Sarah door met name de Britse populaire kranten zo ongeveer onder een 24-uurs bewa king gezet. Zeker de laatste weken wachtten elke ochtend tientallen fotografen en verslaggevers buiten haar flat op het moment dat ze naar haar werk ging. Bij haar werk, een grafisch ontwerpbureau, was het hetzelfde liedje en de koffieshop waar ze broodjes placht te kopen, zat dagelijks vol met journa listen. De aanstaande prinses droeg dit lot met vreugde: ze lachte veel maar zei niets over haar banden met prins Andrew, en was altijd bereid voor het opdringerige fotografenvolk te poseren. Ook beschouwde ze het als een aardig soort sport om met haar snelle BMW de achtervolgende journalis ten van zich af te schudden. «foto ap> WEST-BERLIJN (DPA) - Pas wanneer een rechter snurkt, slaapt hij en kan zo een proces belemmeren. Met deze uitspraak verwierp de administratieve rechtbank in West-Berlijn het verzoek van een advocaat om vernietiging van een vonnis. Alleen maar het sluiten van de ogen, knikkebollen en het zicht baar vechten tegen vermoeid heid dat ook rechters kan over komen, is geen bewijs van onop lettendheid, aldus de hóógste ad ministratieve rechtbank in de Bondsrepubliek. De advocaat vertegenwoordig de een dienstweigeraar die voor een administratieve rechtbank in Mainz in het ongelijk was ge steld. Volgens de advocaat had een rechter-bijzitter geslapen en was daarmee inbreuk gemaakt op de procesgang. De administratieve hoofd rechtbank bleek van mening dat pas mag worden aangenomen dat een rechter slaapt, wanneer hij bijvoorbeeld diep, hoorbaar en gelijkmatig ademhaalt of zelfs snurkt, of af en toe met een ruk verdwaasd opkijkt en duidelijk niet weet hoe hij het heeft. Dat was in Mainz niet het geval ge weest. Aanwezigen bij de rechtszaak in Mainz hadden echter volgens hun zeggen waargenomen dat de rechter-bijzitter op een zitting van ongeveer drie uur steunend op een arm en met dichte ogen elders had vertoefd en pas weer wakker geworden was bij het slotpleidooi van de raadsman van Helft ambassades onvoldoende beveiligd WASHINGTON (RTR) - Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag zijn goedkeuring ge hecht aan een pakket maatregelen ter grootte van 4,3 miljard dollar om de Amerikaanse ambassades en andere diplomatieke instellin gen in de wereld te beschermen te gen terroristische aanvallen. Het meeste geld is bestemd voor een programma van vijf jaar dat voorziet in extra beveiligingsmaat regelen voor of herbouw van 254 ambassades, consulaten, missies en anders officële gebouwen. Zo zal in Tel Aviv een nieuwe ambas sade, in Jeruzalem een consulaat en in Wenen een kanselarij worden gebouwd. In de maatregelen zijn de aanbe velingen verwerkt die vorig jaar ju ni werden gedaan door een specia le werkgroep inzake c ligheid onder leiding van admiraal b.d. Bobby Ingham. Ook is reke ning gehouden met de bevindin gen van de door vice-president George Busfi ingestelde werk groep voor terrorismebestrijding. De Ingham-werkgroep, ingesteld door minister van buitenlandse za ken George Shultz na de bomaan slagen in 1983 en 1984 op Ameri kaanse gebouwen in Beiroet, kwam tot de conclusie dat meer dan de helft van de missies niet voldeed aan de minimum veilig heidseisen. De werkgroep heeft er bij de regering sterk op aangedron gen „voorzichtige stappen" te on dernemen om terroristische aan slagen in de toekomst te ontmoedi gen. Woordvoerders in het debat zei den dat het aantal terroristische aanslagen in de wereld van meer dan 600 in 1984 is toegenomen tot ruim 800 in 1985. Zij wezen erop dat in 30 procent van de aanvallen Amerikanen het doelwit zijn. In het goedgekeurde bedrag is voor volgend jaar 10 miljoen dollar opgenomen voor beloningen in ruil voor informatie over interna tionaal terrorisme of drugssmok kel. Ook is voorzien in een fonds voor slachtoffers van terrorisme en hun families. Bovendien komt er een verbod op de export van mili taire uitrusting en technologie naar landen die volgens de regering steun geven aan terrorisme. Libië, Syrië, Cuba, Iran en Zuid-Jemen komen al op zo'n lijst voor. Jacques Chirac (links) en Frangois Mitterrand drukken elkaar de hand.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7