Steeds Fouten bij renovatie in Zeeheldenbuurt worden weggewerkt Werkloosheid in Leiden en regio met 224 gedaald Tiende Rommelmarkt Sport-Inn in ijshal Groenboek (1) Groenboek (2) De Kleintjes Eerst opknapbeurt proefwoning Zestal bekent vele inbraken Oud-Leiden prijst artikel over visserij Huurders krijgen waarborgsom met rente terug Arbeidsbureau presenteert gegevens over sollicitanten WOENSDAG 19 MAART 1986 LEIDEN LEIDEN - Komend weekeinde wordt in de ijshal aan de Vondel laan opnieuw de jaarlijkse Rom melmarkt Sport-Inn gehouden. Drie dagen lang proberen vereni gingen zoveel mogelijk spullen aan het publiek te verkopen. De opbrengst is voor deze verenigin gen zelf. Het is de tiende maal dat deze markt wordt gehouden. De organisatoren - gehandi captensportvereniging De Sleu tels en een reeks andere vrijwilli gers - zijn er in geslaagd de rom melmarkt weer helemaal vol te boeken. Er wordt deelgenomen door 75 verenigingen en enkele instellingen die een goed doel nastreven, zoals de Vereniging van Rheumapatiënten, het Rode Kruis en de organisatie Hulp aan Polen. De verenigingen komen grotendeels uit Leiden maar ook uit bijvoorbeeld Oegstgeest, Voorhout, Hazerswoude en Leid- schendam. Van de deelnemende verenigingen doen er ongeveer twintig al tien jaar onafgebroken aan de markt mee. De Rommelmarkt Sport Inn, die vorig jaar 13.000 bezoekers trok, wordt muzikaal onder steund door kosteloos optreden de artiesten en orkesten. Op de openingsavond, vrijdag, wordt er opgetreden door de Con Bravura Band uit Leiderdorp, de stage band van de Leidse vereniging K G en door het jeugdorkest De Vrijbuiters. Zaterdag staat er een optreden van het jeugdkorps De Burcht uit Leiden op het pro gramma, in de middag gevolgd door Leidse artiesten. De Old Black Horse Saloon Band treedt zondag op, zoals dit Leidse gezel schap al tien jaar lang de muziek verzorgt op de laatste dag van de rommelmarkt. Wethouder Tesselaar van sportzaken opent vrijdagavond om kwart voor zeven de tiende Rommelmarkt Sport Inn offi cieel. Voor het publiek is de markt die avond van zeven tot elf te bezoeken en verder zaterdag en zondag overdag van tien tot vijf uur. Omdat er misverstanden over verrezen zijn, laat de organi satie voor alle zekerheid weten dat de standhouders donderdag avond van zeven tot elf uur hun stands kunnen aanvoeren en op bouwen en vrijdag overdag van negen tot half zes. Voor een aan tal van hen liggen de doorloop- kaarten met ingang van donder dagavond bij de kassa's van de ijshal klaar. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Het nawoord: "Toen, in decem ber 1978, zijn er wat glazen inge gooid. Het 'Zwartboek' haalde de pers. Er is daarna ook veel ge sproken over hoe het dan wel moest en wat er dan wel en niet kon. Niet alleen de bewoners hebben toen meegewerkt. Ook de mensen van de plantsoenen dienst hebben hun best gedaan". "Het buurtcentrum staat er, de renovatie-ellende is voorbij, scholen zijn én verdwenen én verhuisd, er is een hoop gebeurd. Eigenlijk kunnen we eerlijk zeg gen dat onze wijk er op vooruit is gegaan, daar zullen andere wij ken best eens jaloers op kunnen zijn. Dit wordt dan een reden te meer om onze wijk er schoon en verzorgd en dus tevreden uit te laten zien. Dat ligt niet aan ons, ook aan u, dus wij allemaal. La ten we er op letten, met zijn al len, dan kunnen we er ook met zijn allen tevreden in leven". Over welke wijk het gaat? De Kooi. Eind jaren zeventig verscheen er een zwarte editie van het wijkorgaan 'De Kooiklok'. Nu is er in de tijd van de gemeenteraadsverkiezingen een 'Groenboek' verschenen. Daarin staat - straatsgewijs - wat er allemaal nog moet gebeuren in de wijk. De teneur van deze 'Kooiklok' is optimistisch: "We willen niet zeggen dat alles nu goed is, maar wel dat we op de goede weg zijn". Hoe lang is die goede weg? Wie het verhaal van Kees Revet, voorzitter van de planbegelei dingsgroep, leest zal tot de slot som moeten komen dat die goe de weg in elk geval niet kort zal zijn, want Revet heeft nogal wat noten op zijn zang. Zo constateert hij bijvoorbeeld dat door de vernieuwing van de woningen een bepaalde stijl van architectuur verloren is gegaan. Niets aan te doen. Aan de wate roverlast waarover Revet schrijft natuurlijk wel. En ook het door hem geconstateerde parkeerpro bleem kan bestreden worden. Trouwens, Revet lanceert zelf al een voorstel: "Een strenger toe zicht op het naleven van de stop en parkeerverboden is dan ook gewenst en zo nodig moeten de motorvoertuigen worden wegge sleept". Gras en onkruid in de openba re weg - daar kan ook makkelijk wat aan worden gedaan, meent Revet: "Het is toch een kleine moeite voor iedere wijkbewoner dit onkruid in eigen omgeving te verwijderen, waardoor het weg geworpen papier en lege chips zakjes niet meer kunnen blijven liggen". Na het verhaal van Revet volgt de inventarisatie van problemen. Het moet gezegd: als de buurtbe woners even efficiënt te werk gaan als de samenstellers van het 'Groenboek' komt het allemaal wel goed in de buurt. Met veel aandacht voor details hebben de samenstellers de ongemakken op een rijtje gezet. Een paar voor beelden. Paramaribostraat: "Zo op het eerste gezicht een aardige straat, maar!!! De portieken zien er niet erg aantrekkelijk uit, evenals het water langs het zwembad. Dat is één grote vergaarbak van allerlei rotzooi". Willem de Zwijgerlaan: "Toen veel vuil in de struiken, nu veel minder. Tijdens onze wandeling vroegen we ons wel af wat de omwonenden van de geluidover- last en de luchtverontreiniging vonden". Antillenstraat: "In 1978 was het pas geverfd en waren de raamkozijnen vernieuwd. Ook zag het er van buiten netjes uit. Ook nu gaat dat nog best maar evenals toen ook nu smerige por tieken, kapotte brievenbussen en veel geklieder op de muren. Ook hier het nodige vuil tussen de struiken". Aangekomen in de Formosa- straat vragen de makers van het 'Groenboek' zich af hoe het nou verder moet met dat oude elek triciteitshuisje. "Een vreemd ge val als u het ons vraagt. Wel leuk misschien om in deze in navol ging van het muurtje aan de Gunningschool en de tunnel on der de Willem de Zwijgerlaan eens mooi te laten beschilderen door kinderen uit onze wijk". Onder goede begeleiding, voegt men er snel aan toe. Logisch: voor je het weet is het weer ge- klieder. Het oude elektriciteitshuisje in de Formosastraat. Volgens de makers van het Groenboek moet het maar worden beschilderd door kinderen uit de Kooi. (foto Holvast) De vijf grootste politieke par tijen van Leiden treden in ver kiezingstijd natuurlijk altijd wel naar voren. Maar hoe zit het met de kleintjes. Kregen zij voldoen de gelegenheid hun mooie belof tes voor de komende periode uit te spreken, zodat ze de strijd die vandaag gestreden wordt aan kunnen? "Als kleine partij worden wij geboycot. We worden nergens voor gevraagd. In de forums zie je steeds weer dezelfde gezich ten. Zo krijg je natuurlijk nooit een kans. Ik vind dat het niet eer lijk gaat. Als Middenpartij heb ben wij toch een hele duidelijke eigen boodschap. Er moet meer parkeerruimte komen. Maar als je niet de kans krijgt dat te zeg gen, waar moet je dan je stem men vandaan halen?", klaagt Van der Zon van de Middenpar tij. Van Dam van de Evangelische Volkspartij denkt er anders over. "Ik begrijp best dat het oninte ressant is tijdens een politiek fo rum met vijf zittende partijen om met een klein partijtje in discus sie te treden". Minder gunstig trad Bourie- wijn, lijstrekker van de SGP GPV/RPF voor het voetlicht. Zijn uitspraak in een interview eerder in deze krant dat de vrouw de slaaf en ondergeschik te van de man is, schoot bij velen in het verkeerde keelgat. "Ik blijf erbij dat ik dat nooit gezegd heb, maar kan het helaas niet bewijzen omdat het gesprek niet op een band is opgenomen. Ik heb juist veel waardering voor vrouwen, ook in de politiek". De lijsttrekker die naar aanlei ding van het artikel zegt vijf keer bedreigd te zijn, onder meer door iemand die hem wilde ophangen, heeft tot zijn vreugde ook posi tieve kanten van de publiciteit ondervonden. "Ik heb voor ver kiezingen nog nooit zoveel ge sprekken gevoerd. De halve stad kent me en sprak me aan". Bou- dewijn: "Ik ben zelfs op de koffie uitgenodigd in de Knipboetiek, waar veel vrouwen hun haar la ten doen". Een andere lijsttrekker die moet opboksen tegen de grootste .partijen van Leiden is Vergeer van de Socialistiese Partij. Hij is niet ontevreden over de gelegen heid die zijn partij is geboden om de wensen van de SP naar buiten te brengen. "Zeker in het begin stadium mocht ik niet klagen toen de pers meldde dat ik de Elfstedentocht had gereden", zegt de sportieve lijsttrekker. Wel heeft hij het idee dat buiten de verkiezingstijd de kleinere partijtjes er bekaaid afkomen. Resten nog drie andere partij tjes voor een compleet plaatje. Voor Lyt>i zeven van El Keira- ouani lijkt alle moeite voor niets, nu de Marokkaanse koning Has san zijn onderdanen in Neder land heeft opgeroepen niet aan de verkiezingen mee te doen. De Marokkaanse lijsttrekker heeft zich om hem te gehoorzamen als deelnemer teruggetrokken. De Leidse vertegenwoordiger van de Anti Woningnood Aktie heeft eveneens laten weten niet in de gemeenteraad te willen. Niet te ruggetrokken, maar telefonisch niet te bereiken was van Leiden Weer Gezellig, lijsttrekker Stö- xen. Hij was als enige Leidse lijsttrekker overigens tweemaal op de landelijke televisie te zien. Een partij die geen reden tot klagen zal hebben is de Cen trumpartij. Zij blijkt zelf op een listige wijze uitermate goed in staat te zijn voor 'verkiezingspro paganda' te zorgen. Eergisteren brak deze partij in op het kabel net van Leiden en de bollen streek. LEIDEN - Met het opknappen van een proefwoning begint binnen enkele wekende aanpak van de gebrekkig gerenoveerde woningen aan de Van Speijkstraat, Evertsen- straat, Trompstraat, Kortenaerstraat en Oosterstraat. Aan de hand van de ervaringen in deze woning zullen ook de andere, ongeveer twintig woningen die eveneens ernstige gebreken vertonen, worden aangepakt. De overige woningen in deze buurt, die minder ernstige gebreken vertonen komen dan tevens aan de beurt. Ernstige lekkages, slecht afge werkte vloeren, loskomende wan den en verschillende andere gebre ken openbaarden zich drie jaar na de renovatie in een aantal van de 92 woningen in de Zeeheldenbuurt. De bewoners kwamen in oktober vorig jaar in actie, mede omdat ver schillende reparatiepogingen on voldoende effect sorteerden. Een onderzoek van de technisch bewo ners adviseurs (tba's) bevestigde de klachten van de bewoners. De beheerder van de woningen aan de Van Speijkstraat en omge ving, de woninbouwvereniging De Eensgezindheid (inmiddels opge gaan in de woningbouwvereniging Leiden) stond niet te springen om aan de verlangens van de bewo ners tegemoet te komen. Zij voelde bijvoorbeeld niets voor een onaf hankelijk onderzoek naar de ge breken, maar wilde het zelf doen. De bewoners, die daarin geen ver trouwen hadden, hebben uiteinde lijk hun zin gekregen. Een onaf hankelijk onderzoeksbureau kwam vervolgens tot dezelfde con clusie als de tba's. De verzakking van de bintlaag op de eerste etage, de krakende vloeren op deze verdieping, lekka ge in de douches en scheuren in de douchewandep uit de buitengevel zijde, en de gebreken aan isolatie en sierpleister in de keukenuit bouw, zullen worden aangepakt. Na de proefwoning komt de rest van het complex aan de beurt. Garantie De bewoners is een schadever goeding toegezegd. Enerzijds voor schade die aan stoffering en derge lijke zal ontstaan bij de werkzaam heden, anderzijds voor het noodza kelijke thuisblijven van bewoners tijdens het werk. Wat de herstel werkzaamheden zullen kosten is niet te zeggen. Vicevoorzitter W.C. Nagtegaal van de woningbouwvereniging Leiden gaat er van uit dat de firma die de woningen heeft gereno veerd, Arbouw, de herstelwerk zaamheden met gesloten beurs uit- voertn, bij wijze van garantie op het geleverde werk. Bedrijfsleider R. Wassenaar van Arbouw bevestigt dit. De oorzaak van de belangrijkste problemen wijt Wassenaar aan een samenloop LEIDEN/STREEK - De werkloos heid in de Leidse regio en de duin en bollenstreek is de afgelopen maand met ongeveer 250 personen gedaald. Vooral in de Leidse regio was deze vermindering goed merk baar. Per saldo daalde de werk loosheid daar met 224 mensen. In de duin- en bollenstreek was de af name in februari 'slechts' 28. Volgens het gewestelijk arbeids bureau had de aanhoudende vorst vorige maand een remmende in vloed op (seizoens)werkzaamhe- den. En dat was duidelijker te mer ken in de bollenstreek dan in de Leidse regio. Onder de werklozen die vorige maand een nieuwe baan vonden, waren naar verhouding veel'jongeren. Van de werkzoeken den die weer aan de slag konden waren 161 mensen jonger dan 23 jaar. In de overige leeftijdscatego- riën vonden 91 mensen een nieuwe baan. Overigens was de daling van de werkloosheid onder vrouwen gro ter dan die onder mannen. De afge lopen maand konden 119 werkloze mannen weer aan de slag tegen 133 vrouwen. Het aantal werkloze schoolverlaters in de Leidse regio en de duin- en bollenstreek daalde met 90 tot 797 personen. Het aantal bij de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse ingediende va catures is enkele maanden achter een tegengevallen. In februari werd echter weer een 'normaal' peil bereikt: 424 vacatures. Van de ze openstaande banen werden er 171 vervuld dank zij bemiddeling van de arbeidsbureaus. Verborgen Eind vorige maand stonden in Leiden en Lisse 11.801 werklozen ingeschreven. Een derde daarvan' waren vrouwen. Het gewestelijk Mannen Vrouwen jan. '86 febr. '86 jan. '86 febr. '86 Alkemade 171 169 91 85 Katwijk 662 658 252 241 Leiden 4390 4355 2193 2128 Leiderdorp 385 364 193 184 Oegstgeest 236 227 150 144 Rijnsburg 120 111 61 59 Valkenburg 28 28 18 17 Voorschoten 327 300 195 180 Warmond 77 78 38 39 Zoeterwoude 100 96 54 54 Overige 4 4 2 2 Rayon Leiden 6500 6390 3247 3133 Hillegom 296 299 181 177 Lisse 243 249 160 160 Noord wijk 434 420 244- 235 Noord wij kerhout 220 219 130 122 Sassenheim 173 175 98 94 Voorhout 91 86 34 40 Overige 2 2 Rayon Lisse 1457 1448 849 830 Totaal Gewest 7957 7838 4096 3963 van omstandigheden. Volgens hem is de trapconstructie in de wo ningen gewijzigd bij de renovatie, waardoor een verzakking van een paar centimeter is opgetreden en een aantal douches lekkages gin gen vertonen. "Je maakt allemaal wel eens een missertje. Daar hoe ven we niet geheimzinnig over te doen". LEIDEN - De zes Leidse jongens die vorige week, na betrapt te zijn bij een inbraak in een sportzaak aan de Breestraat, al hadden be kend voor meer dan 60.000 gulden aan spullen te hebben gestolen, blijken nog meer op hun kerfstok te hebben. Tijdens de voortzetting van het onderzoek heeft het zestal opgebiecht voor nog eens circa 60.000 gulden te hebben gestolen uit winkels, woningen en uit een aantal auto's. In een naaimachinehandel aan de Breestraat werd twee maal inge broken en in totaal voor ongeveer 50.000 gulden aan naaimachines weggehaald. De apparaten werden voor geringe bedragen, meestal slechts enkele tientjes, doorver kocht. De jongens, in de leeftijd van 15 tot 20 jaar, gebruikten het geld om uit te gaan en luxe dingen te kopen. Het onderzoek is nog steeds niet afgerond. Een politiewoordvoer der, die spreekt van een behoorlij ke vangst, deelt mee dat mogelijk nog meer boven water komt en dat ook getracht zal worden de helers te achterhalen. arbeidsbureau stelt overigens dat de verborgen werkloosheid onder vrouwen moeilijk is in te schatten. Om de kansen voor vrouwen op de arbeidsmarkt te verbeteren, houdt het arbeidsbureau 23 april (van 13.00 tot 16.00 uur) en 24 april (yan 13.00 tot 21.00 uur) twee informa tiedagen. Daarbij kunnen vrouwen zich laten informeren over zaken als scholing, beroepen, uitkeringen en studie-Financiering. Tevens wordt dan voorlichting gegeven over vijf - kosteloze - cur sussen voor zogenoemde herintre dende vrouwen. Onder meer wordt een oriëntatiecursus techniek ge geven, een sollicitatietraining en cursussen voor commercieel/re presentatieve beroepen, 'systeem beheerder' en voor administratieve beroepen bij gemeente en provin cie. Het GAB stelt hiervoor in prin cipe drie ton beschikbaar. De werkloosheid in de Leidse en Lissese regio is ten opzichte van vorig jaar februari afgenomen met 1507 mensen, 935 in de Leidse re gio en 572 in de duin- en bollen streek. Onder hen waren 1201 man nen en en 306 vrouwen. De werk loosheid in de duin- en bollen streek daalt dus naar verhouding sneller dan in de Leidse regio, ter wijl mannen sneller aan bod ko men dan vrouwen. Daarbij merkt het GAB wel op dat mannen over het algemeen sneller bereid zijn een volledige baan te aanvaarden. Part-time ba nen - waarvoor veel vrouwen dus kennelijk belangstelling hebben - worden veel minder aangeboden. Ook zijn mannen in bijna alle voor komende functies werkzaam ter wijl vrouwen, op een klein aantal na, het in de technische beroepen laten 'afweten', aldus het geweste lijk arbeidsbureau. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: LEIDEN - Drs. J.M.W. Hopstaken uit Roosendaal heeft gisteravond in het Stedelijk Museum De Laken hal de zogenaamde Oud-Leiden- prijs gekregen. De voorzitter van de vereniging, prof.mr. H.W. van Soest (rechts), overhandigde hem de oorkonde. Hopstaken kreeg de prijs voor zijn artikel 'De Katwijksche Maat schappij tot uitoefening van Kust-, en Steurharing Visserij van 1838- 1858'. De jury was unaniem van mening dat "zij deze studie mag aanmerken als een oorspronkelijk werk, gebaseerd op een ruim bron nenonderzoek". Verder stelde men dat de schrij ver "op een prettig leesbare manier inzicht geeft in de Hollandse kust visserij met haar economische as pecten, in de eerste helft van de ne gentiende eeuw". Dat Hopstaken zijn onderwerp niet beperkt heeft tot het dorp Kat wijk aan Zee, maar tevens plaatst in het kader van de vaderlandse geschiedenis werd door de jury met waardering aangemerkt. (foto Holvast) LEIDEN - De huurders van de woningbouwvereni ging Leiden krijgen hun waarborgsommen inclusief rente terug. Van nieuwe hui^rders wordt al enige tijd al geen waarborgsom meer verlangd, omdat bij ver haal van schade na verhuizing meestal toch een hoger bedrag moest worden betaald dan de waarborgsom. In totaal zal de vereniging tot juli naar schatting ruim 100.000 gulden aan de bewoners terugbetalen. Huurders die een woning van de voormalige vereni ging De Eensgezindheid bewonen, krijgen het geld terug waarvoor zij in het verleden een aandeel van de vereniging hebben gekocht. Vroeger kostte een derge lijk aandeel 25 gulden, later 50. De huurders van de voormalige Leidse Woningstichting en Werkmanswo ningen krijgen gewoon hun borgsom plus rente terug. LEIDEN - Het arbeidsbureau in Leiden presenteert tijdens de be drijven contactdagen in de Groenoordhallen (vandaag en mor gen) zijn sollicitantenbank. Deze is vergelijkbaar met de normale vaca turebank. Alleen zitten er nu geen openstaande banen van bedrijven in, maar de gegevens van werklo zen en mensen die een andere baan zoeken. Werkzoekenden doen op basis van vrijwilligheid mee. De sollicitantenbank is al in en kele andere gemeenten in Neder land ingevoerd. Daar heeft deze vorm van dienstverlening redelijk succes. Het Leidse arbeidsbureau had aanvankelijk echter nogal wat moeite om voldoende sollicitanten te vinden die wilden meedoen. Pas nadat het GAB 1800 werklozen had aangeschreven, kreeg het voldoen de - namelijk 120 - sollicitanten voor de 'bank'. Het is de bedoeling dat de gege vens van de werkzoekenden vier weken lang bewaard blijven in de sollicitantenbank. Die periode kan worden verlengd, maar daarvoor moeten de werkzoekenden zelf het initiatief nemen. Doen zij dat niet, dan worden hun gegevens na die vier weken vernietigd. Adjunct-directeur Den Braban der van het GAB legt uit dat het arbeidsbureau met zijn sollicitan tenbank eigenlijk niet anders doet dan werkzoekenden en werkge vers bij elkaar brengen. "We laten het verder aan de arbeidsmarkt over", stelt hij. Na de presentatie op de bedrijven contactdagen, wordt de 'bank' overgebracht naar het arbeidsbureau zelf.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3