'Mestoverschotten dreigen in kuststreken te belanden' Boer Jan Uit den Boogaard uit Rijpwetering: 'De hetze tegen de NCO moet stoppen' Reportage Nieuwe voorzitter A. Krijnen van commissie ontwikkelingshulp Achtergrond Strafklacht tegen de Goeree's ingetrokken WOENSDAG 19 MAART 1986 PAGINA 15 De boeren zijn boos. Boos op minister Braks van land bouw. Het begon allemaal met de intensieve veehou derij die aan banden moest. Morrend accepteerden de boeren de maatregelen. Vervolgens kwam de super heffing. Opnieuw consternatie. En nu moeten ze wat aan de mestoverschotten doen. Ze krijgen daarvoor negen maanden de tijd. Op 1 januari van het volgend jaar moeten de boeren hun zaakje voor elkaar heb ben. De druppel die de emmer doet overlopen. Ondanks massale protesten zijn de eerste maatrege len al genomen. Boeren in Noord-Brabant hebben een mestpasje gekregen. Dit moeten ze voortaan achter de voorruit van hun tractor plakken als ze mest ver voeren. Hoewel het westen van Nederland (nog) niet gebukt gaat onder het mestprobleem, houden de boeren hun hart toch wel een beetje vast. Want hun collega's uit het zuiden en oosten van het land doen pogingen hun mest in de Randstad, Zeeland en Friesland te slijten. Boer Jan Uit den Boogaard uit Rijpwetering onder vindt de eerste (mest) perikelen aan den lijve. Het slootje achter z'n boerderij ligt vol vloeibare mest. Enkele tientallen meters verderop is een schot aangebracht. Om de drek tegen te houden. Zijn buurman, zegt hij, hoeft er geen last van te hebben. Jaren zei niemand daar wat van. Maar nu is het afgelopen. De mest mag niet meer in de sloot worden gekieperd. Jan Uit den Boogaard moet er een andere plek voor zoeken, zo heeft een ambtenaar van Rijnland de boer uit Rijpwetering te verstaan ge geven. Een plek waar de mest geen schade kan aanrichten. De mestvaalt - pal naast de sloot - mag blijven. Tenminste, als er een betonnen vloer onder komt. De veehouder dubt nu om naast zijn boerderij een silo neer te zetten of een kelder onder de grond aan te brengen waarin de mest kan worden bewaard tot het tijdstip waarop het mag wor den uitgereden. Een dure grap. Kosten: minstens een halve ton. Waarom is er zoveel bezwaar tegen de aanwezigheid van een overmaat aan mest? De mest wordt aangewend om de grond vruchtbaar te maken. Dat weet iedereen. Maar de mest bevat ook stoffen die schadelijk zijn voor het milieu. Zo'n stof is fos faat: het bindt zich aan de bo dem. Spoelt fosfaat in het water, dan ontstaat er overmatige al- gengroei. Het fosfaat dient ook als voedsel voor planten en gras. Hoewel Jan Uit den Boogaard er zich niet écht druk over maakt, bevreemdt het hem toch wel. Hij zegt: "Het gebruik van organische mest moet aan ban den. En dat is misschien niet eens zo'n slechte zaak. Maar wat ik nu niet begrijp is, waarom er nog wel volop met kunstmest mag worden gestrooid? Met kunstmest kan ik ook over- bemesten en niemand belet me dat. Alleen, kunstmest kost geld". Boekhouding Het uitstrooien van mest (het zogenaamde gieren) moet dus aan banden. Op een hectare grond mag de boer tweehon derdvijftig kilo fosfaat gebrui ken. Beslist niet meer. Duizend kilo drijf- of vloeibare mest bevat vijfendertig kilo fosfaat. De grootte van de veestapel bepaalt dus niet alleen de hoeveelheid mest, maar ook het fosfaatgehal te. Wat verlangt de politiek nu van de boer? Hij moet een mest- boekhouding gaan bijhouden. Hoe groot de veestapel is, hoe veel hij eet en hoeveel mest hij produceert. Valt die berg aan het eind van het jaar te hoog uit, dan moet de boer betalen. Krijgt hij, zeg maar, een boete. Jan Uit den Boogaard noemt het een frustrerende bedoening. "Alles wordt van bovenaf opge- door Jan Westerlaken Jan Uit den Boogaard: „Waar moetje dan met dat spul blijven?" (foto Wim Dijkman) legd. Inspraak is er niet. De boe ren lopen als het ware met hun kop tegen een muur. Overal is te veel van. Dat is het enige dat ze steeds maar weer te horen krij gen. Kun je begrijpen dat de boer het eens beu is? Nergens een oor vinden dat naar je luistert. Eens ben je dat toch zat?" Mest bewaren in het slootje mag niet meer en een mestvaalt zonder 'bodem' op het land wordt ook verboden. Jan Uit den Boogaard heeft er begrip voor. Maar de boer uit Rijpwetering heeft weinig goede woorden over voor een andere beperking die de politiek de veehouderij wil opleggen. Die politiek wil ook nog eens dat het uitrijden van de mest wordt beperkt. "Nou", vraagt hij zich af, "waar moet je dan met dat spul blijven? Een paar maanden kun je het wel op slaan. Wat moet je beginnen als alles vol zit en het weer het gie ren onmogelijk maakt? Afvoeren via de mesthandel? Tja, dat zou nog kunnen". Zorgen En daarover maakt Jan Uit den Boogaard zich zorgen. Zorgen die zich inmiddels hebben geuit in het inderhaast in het leven roepen van een mestbank voor het westen van Nederland. Over de functie van die mestbank zegt Uit den Boogaard: "Ik geloof niet dat die bank zich ook daad werkelijk met het verhandelen van mest gaat bezighouden. We moeten ervoor zorgen dat we er- ^ibij zitten als er over het pro bleem wordt gepraat en niet van af de kant hoeven toe te kijken. Meepraten is erg belangrijk. Dan heb je tenminste een stem. Wat nu gebeurt - het vervoeren van de mest van het ene naar het an dere gebied - is geen oplossing. Je verplaatst op die manier al leen maar de problemen. Het westen kent het mestoverschot (nog) niet. Maar als het zo door gaat, ja, dan komt het verschrik kelijk snel deze kant op. Daar moeten we voor waken". Naar een oplossing van de mestoverschotten wordt met kracht gezocht. Zelf heeft Jan Uit den Boogaard vorig jaar een technische oplossing uitgepro beerd: de mest vijftien centime ter in de bodem injecteren. Maar al snel kwam hij er achter, dat dit voor grasland niet de oplossing was. De wortels van het gras worden afgesneden. Op bouw land, denkt hij, zou de mest op deze manier best kunnen wor den aangebracht. "Je bent dan ook direct van de stankoverlast af', zegt de boer. Haarlemmermeer en Flevo land. Twee streken waar nogal wat akkerbouw wordt gepleegd. Mest - althans organische - wordt er niet gestrooid. Wel kunstmest. Ligt hier wellicht een kans? Schade Jan Uit den Boogaard is voor zichtig. "Wanneer alle akkerbou wers in het land organische mest zouden gaan gebruiken zal het probleem voor een groot deel uit de wereld zijn. Bedenk echter wel, dat de akkerbouwer de mest alleen maar kan uitstrooien als de oogst van het land is. Om al lerlei redenen voelt hij er niets voor. Hij houdt het liever bij kunstmest. En waarom? Kunst mest hoeft hij niet met zware wa gens uit te strooien. Die wagens beschadigen het land. Dat moet dan weer hersteld worden. Kort om, de baten wegen niet op te gen de lasten". De veehouderij wordt ver plicht om wat aan de mestover schotten te doen. Zouden de ak kerbouwers ook kunnen worden verplicht in plaats van kunst mest organische mest te gebrui ken? Jan Uit den Boogaard haalt een hand door zijn haar. Zegt dan met nadruk: "Het zóu kun nen. Je kunt iemand wel verbie den iets te doen, maar opleggen iets niet te doen, nee dat gaat niet. Ik geloof niet, dat dit ooit zal worden ingevoerd. Hoewel, in de Wieringermeer gebeurt het wel. In de praktijk zou het dus kunnen. De andere kant is, dat de mest maar in een vrij korte pe riode kan worden uitgereden: in het najaar en 's winters. Nee, het is niet reëel om een oplossing in deze richting te zoeken". Maar gezocht wordt er wel. Koortsachtig zelfs. Zo wordt er bekeken of er minder fosfaat en koper in het voedsel kan worden verwerkt. En er zijn gedachten om de mestoverschotten uit te strooien boven de Sahara. Maar het zijn nog gedachten. Meer niet. De toekomst, zegt Uit den Boogaard, biedt perspectieven. Op korte termijn staan de boeren voor een schier onmogelijke taak. Sluiting Wie het vooral voor hun kiezen zullen krijgen, voorspelt Uit de Boogaard, zijn de intensieve be drijven die voornamelijk in het zuiden en oosten te vinden zijn. "Ik denk dat zij wel eens voor ve le tienduizenden guldens kun nen worden aangeslagen. De kleinere boeren kunnen die kos ten niet of nauwelijks dragen. Het zal ongetwijfeld tot sluitin gen van bedrijven leiden. Dus zoeken ze naar afzetgebieden. In het westen is geen overschot dus proberen ze de mest hier te slij ten". .Begrijpelijk dat de boeren in de kuststreek - van Friesland tot Zeeland - bepaald niet staan te juichen over deze ontwikkeling. Jan Uit den Boogaard: "De boe ren in dit gebied zeggen dat hun collega's zelf maar hun boontjes moeten zien te doppen en de pro blemen niet op hen moeten af wentelen. Oorlog? Nou, zo ver is het nog niet. Maar er worden over en weer verwijten gemaakt. Ik heb het al gezegd: we kennen het mestprobleem hier niet. Maar op deze manier wordt er van de strook langs de kust ook een probleemgebied gemaakt. Dat is op dit moment levens groot aan de gang. Ik haal maar weer mijn mesthandelaar er bij. Tot voor kort betaalde hij mij nog wat. Nu is hij alleen nog maar bereid de mest weg te ha len. Meer ook niet. Binnenkort zal ik hem daarvoor moeten beta len. In een vrij korte tijd is hij zestig procent van zijn klanten aan het zuiden kwijtgeraakt. Om dat de boeren uit die omgeving de mest voor een luttel bedrag le veren". Waar Jan Uit den Boogaard zich zorgen over maakt is de in tensieve veehouderij. Hij zegt: "Kijk eens naar Brabant (var kens) of Gelderland (kippen). De grond waarop de mest wordt ver strooid heeft men aangewend om mais op te kweken. Mais blijkt niet gevoelig voor fosfaat te zijn. De mest werd er als het ware gedumpt. Laten we eerlijk zijn: voor de bodem is dat na tuurlijk slecht. Maar het werd wel jaren gestimuleerd. En nu, van de ene op de andere dag, zegt men: afgelopen. Alternatieven? Nee, die heeft de overheid niet genoemd. Wij hebben die aange dragen, maar ze zijn voor de overheid niet bespreekbaar". Terecht Boze boeren. Is dat eigenlijk wel terecht? "Laat ik het zo zeg gen", reageert Uit den Boogaard. "De boze geluiden komen uit het noorden, oosten en zuiden. Ze zijn te begrijpen. Het inperken van de mestproduktie was voor veel boeren de druppel die de emmer deed overlopen. Kijk, dat de overheid paal en perk wil stel len is goed. Alleen, de manier waarop het gebeurt kan niet. Iets verbieden, oké, maar daar dan wel een oplossing tegenover stel len". HILVERSUM - Aan het eind van het gesprek schiet ze nog even uit haar slof. „Wat ik wil bereiken is dat de hetze tegen de NCO op houdt. Die is nergens op geba seerd. In de komende vier jaar ga ik streven naar verbetering van het imago". Anneke Krijnen (42) werd twee weken geleden door minister Eegje Schoo officieel benoemd tot voorzitter van de Nationale Com missie Voorlichting en Bewust wording Ontwikkelingssamenwer king (NCO). door Jaap Lodewijks In de NCO zijn 32 organisaties verenigd, die projecten bespreken voor de Derde Wereld, voorlichting geven in Nederland over het on derwerp en groepen en instellin gen begeleiden op het gebied van de ontwikkelingsproblematiek. Er zijn 25 mensen in dienst en het jaarlijkse budget bedraagt 14 mil joen gulden. Krijnen volgt de PvdA'er Roet hof op, die terugkeerde in de Twee de Kamer. Het Binnenhof is Krij nen evenmin onbekend. Zij was kamerlid voor de WD in de perio de 1977-1981. Daarna was ze vier jaar lang lid van de Emancipatie- raad. Als secretaris van het Huma-' nistisch Verbond was ze afgevaar digd naar de NCO. De laatste jaren fungeerde ze als vice-voorzitter. Heibel Rondom de NCO is de afgelopen tijd veel heibel geweest. Met name haar eigen partij en minister Schoo - ook WD - vielen over de werk wijze van de commissie. De NCO zou te links zijn, zich met actievoe ren bezighouden en zich ook te veel op zijpaden begeven door mi lieuzaken en mensenrechten te verbinden met ontwikkelingssa menwerking. Schoo vond verder dat de NCO te bureaucratisch was. Samen met de WD heeft zij vorig jaar het mes in de commissie gezet. Anneke Krijnen is zeer gedeci deerd in haar kijk op de conflicten. „Toen de zaak losbrandde heb ik een standpunt ingenomen. En dat is dat de NCO een waardevolle bij drage levert aan ontwikkelingssa menwerking. Daar verschil ik dus van mening met mijn partij en de minister. De NCO is de ontmoe tingsplaats bij uitstek waar alle maatschappelijke groeperingen gedachten uitwisselen over de Der de Wereld". Wat zij Schoo vooral heeft kwalijk genomen is dat 'ze geen eigen mening had'. „Er was telkens politiek overleg met de WD. Schoo deed geen stap zonder fractie-overleg. Dat is betreurens waardig, want daardoor was er steeds een partij in het geding die niet aan tafel zat". Volgens haar heersen er nog steeds grote misverstanden over het werk van de commissie. Zij noemt haar organisatie tijdens het gesprek meermalen een ontmoe tingsplaats. „Waar komt het in Ne derland voor dat werknemers, werkgevers, kerken en particuliere organisaties in gelijkwaardigheid om de tafel zitten en eensgezind naar buiten treden? Tijdens de hoorzitting in de Kamer over het NCO-conflict sprak de werkne mersvertegenwoordiger ook na mens de werkgevers. Dat is toch uniek". Bevlogenheid Dat de NCO voor de WD een links stempel draagt komt volgens Krijnen doordat kerken en socia listen ontwikkelingssamenwer king met een 'grote mate van be vlogenheid' benaderen. "Liberalen hebben dat niet zo. Maar ze zouden moeten accepteren dat niet ieder een werkt zoals zij. Dat is toch een liberaal uitgangspunt, nietwaar? Verder is de VVD nogal gevallen over de term bewustwording, alsof linkse mensen daar patent op heb ben. Liberale bewustwording be staat toch ook?" Anneke Krijnen zegt dat de af loop van het meest recente kamer debat voor de NCO niet goed is. „We hebben niets gewonnen, nee. Maar ik vind onze doelstelling zo belangrijk dat we onder slechte omstandigheden ook maar aan het werk moeten". Slecht vindt ze vooral dat projecten waarbij een relatie wordt gelegd tussen ont wikkelingssamenwerking en ande re wereldproblemen (zoals milieu en bewapening) zijn beknot. Ook de eigen-bijdrageregeling voor groepen krijgt geen goed woord. „Vrijwilligersorganisaties worden de dupe, die hebben geen geld". Het feit dat minister Schoo heeft toegezegd dat bij conflicten tussen haar en de NCO de Kamer een be middelende rol krijgt, noemt ze een zwaktebod. „Dit versterkt de positie van de minister niet". Anneke Krijnen zal vier jaar voorzitter blijven. Een nieuwe pe riode zit er niet in. Zij vindt acht jaar in het NCO-bestuur genoeg. „Anders roest je vast". De Stichting Bestrijding Anti semitisme .(Stiba) heeft de strafklacht tegen het Zwolse evangelistenpaar Goeree inge trokken. Met als reden dat de 'publicitaire ontwikkelingen rond dit geval' de rechtsgang niet meer dienen. Stiba diende de klacht op 8 juli vorig jaar in, maar het Openbaar Ministerie in Zwolle heeft nog steeds geen zit ting belegd. Volgens Stiba heeft het Openbaar Ministerie te wei nig rekening gehouden met 'het luidruchtige klimaat door die overstelpende hoeveelheid pu- blikaties en discussies over de Goeree's'. Directeur Richard Stein merkt in zijn toelichting bij de intrek king van de strafklacht op, dat het echtpaar nu al 'brede maat schappelijke veroordeling' on dervindt, "zodat de landelijke anti-discriminatienorm al ruim schoots is bevestigd". Stiba had verwacht, dat de strafzitting eind oktober vorig jaar zou worden gehouden. Vorige maand liet het Openbaar Ministerie weten, nog niet alle verklaringen van getui- gen-deskundige binnen te heb ben. De Goeree's gingen inmiddels door met hun lectuur, "die min stens zo erg is als wat heeft ge leid tot het verzoek om strafver volging". En dat terwijl in een door anderen aangespannen kort geding een verspreidingsverbod was opgelegd. Het Openbaar Mi nisterie heeft daartegen geen ac tie ondernomen. Ook de aan- spanners van het kort geding, waaronder het Centrum voor In formatie en Documentatie Israël, reageerden, volgens Stiba, niet afdoende. Het vonnis in kort ge ding zette een dwangsom van f 10.000 op elke verdere overtre ding. De aanspanners hebben dat geld nooit opgeëist. De intrekking van de strafklacht heeft geen praktische gevolgen voor het onderzoek. Dat verklaarde de officier van justitie mr. S. van Gend desge vraagd. In april vorig jaar kwa men er al klachten uit Harder wijk over het evangelisatieblad van de Goeree's. De strafklacht van Stiba was van juli 1985. "Ei genlijk mosterd na de maaltijd", zei mr. Van Gend. "Klachten uit de burgerij zijn ook veel indruk wekkender dan van een stichting die niets anders doet dan anti- joodse uitlatingen signaleren". Van de twee gevraagde rappor ten van getuigen-deskundige is er nog altijd één niet binnen. Als alle stukken er zijn, kunnen de Goeree's ook nog een eigen des kundige benoemen. Na bestude ring van alle stukken wordt pas besloten of tot strafvervolging wordt overgegaan. Sociale zekerheid. Vandaag heeft een delegatie van Amster damse kerken staatssecretaris L. de Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid een petitie overhandigd tegen herziening van het stelsel van sociale zeker heid. Volgens de 400 onderteke naars dreigt de kloof tussen werkenden en mensen die geen werk hebben door de voorgeno men herziening 'definitief te worden. Het bezuinigingsmotief laat men te zwaar wegen. De petitie is ondertekend door pastores, ouderlingen, diakenen, leden van pastorale teams en pa rochieraden, personen uit christelijk-maatschappelijke or ganisaties en anderen die zich met de kerk verbonden weten. Zij menen als christenen niet te kunnen zwijgen, "nu bij ontwik kelingen in de sociale zekerheid bepaalde grenzen worden over schreden". De Raad van Kerken in Ne derland is akkoord gegaan met het voorstel van het Humanis tisch Verbond om een gezamen lijke commissie te vormen voor bezinning op de levensbeschou welijke en godsdienstige veel vormigheid in de tegenwoordige samenleving. - Een drie man sterke delega tie van de sectie 'Dienst' van de Raad van Kerken zal van 1 tot 18 april Marokko bezoeken. Ze gaat daar onderzoeken, of het moge lijk is een centrum op te zetten voor Marokkanen die naar hun land zijn teruggekeerd en in pro blemen zijn geraakt. De sectie 'Dienst' gaf al in 1984 een brochure uit over 'retourmi gratie'. Een van de aanbevelin gen daarin was de oprichting van centra waar teruggekeerden met raad en daad worden geholpen bij de oplossing van problemen. Niet afremmen In Rome. Hervormden, gere formeerden en luthersen in Ne derland zijn niet van plan een eind te maken aan de gemeen schappelijke vieringen van avondmaal en eucharistie. Dat heeft de protestantse delegatie in Rome de Vaticaanse afgevaar digden gisteren duidelijk ge zegd. De protestanten uit Neder land zijn deze week gast van het Vaticaan om te praten over za ken van gemeenschappelijk be lang, als vervolg op de oecumeni sche ontmoeting met de paus vo rig jaar in Utrecht. "Naar onze mening zal nie mand deze ontwikkelingen on gedaan kunnen maken", zei dr. C. P. van Andel, hervormd lid van de delegatie. "Als reformato rische kerken durven en willen wij deze beweging niet afrem men. Een absoluut nee van rooms-katholieke kant tegen ontlast deze kerk niet van haar verantwoordelijkheid hiervoor". Hoewel er naar rooms-katho lieke visie geen sprake kan zijn van 'eucharistische gastvrijheid' (intercommunie), bespeurde dr. H. Kouwenhoven, voorzitter van de gereformeerde synode, bij de Vaticaanse delegatie toch een verlangen om dit probleem te re gelen. De protestanten pleitten sterk voor intercommunie vooral ten dienste van gemengd gehuwden. Zij zien dit als een 'eerste stap'. Uit hun gespreksnota hierover: "Alleen een gastvrije en pasto raal bewogen kerk kan de men sen houvast bieden. Niet langer kunnen oude antwoorden op nieuwe vragen worden gege ven". Na afloop van dit gesprek be zochten de Nederlanders de grot ten van Priscilla, .waar de oudste afbeelding van de Madonna met het Kind wordt bewaard. In een gebedsdienst preekte mevrouw dominee L. W. van Reyendam- Beek uit Beverwijk over de zal ving van Jezus in Bethanië door een vrouw. Gereformeerde Kerken: be roepen te Delft-Abtswoude G. C. van de Kamp Wassenaar-Zuid. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te IJsselmui- den-Grafhorst kandidaat K. de Vries Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Vlaardin- gen kandidaat J. H. van Dijk Nunspeet. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Kapelle-Biezelinge A. Bac Bodegraven. Ds. P. Lok te Hardenberg is maandag veertig jaar predikant. Hij diende de vrijgemaakt-gere- formeerde kerken in Zaamslag, Stadskanaal, Bussum, IJmui- den, Berkel, Zuidhorn en Kam pen. Vijf keer was hij lid van de generale synode, waarvan twee maal voorzitter. In 1982 ging hij met pensioen. Krijnen: ontmoetingsplaats. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15