seizoen is voor ons over Schuldenlast betaald voetbal nog 20 miljoen Inhaalrace van Den Haag slaagt 'Driftig' AZ'67 raast naar 4-1 Dure nederlaag van BS Leiden Gelijkspel UEFA-team Feyenoord uit bekerstrijd na nederlaag bij Fortuna Lems ziet weer rood FC Köln naar halve finale WOENSDAG 19 MAART 1986 SPORT PAGINA 13 NIEUWEGEIN (ANP) - Het be taalde voetbal in Nederland blijft voortleven met een schuldenlast van iets meer dan twintig miljoen gulden. De laatste drie jaar veran derde er weinig in de financiële si tuatie. Het Budget Bewakings In stituut (BBI) becijferde, dat voor dezelfde uitkomst de recettes te rugliepen en inkomsten uit recla me toenamen. Het BBI houdt aan het einde van het inmiddels hervatte voetbalsei zoen op te bestaan. De taken wor den overgenomen door een onaf hankelijke licentiecommissie, met beroepsinstantie, binnen de KNVB. Het werk van de acht-jarige BBI loopt in juni ten einde met een eva luatie-rapport. Voorzitter drs. Maarten van Rooyen zei gisteren tijdens een persconferentie in Nieuwegein, dat dan voor totaal 101,5 miljoen gulden gezondge- maakt is in het betaalde voetbal. Acht jaar geleden bedroeg de schuld zestig miljoen gulden. „Doordat de clubs een sober beleid zijn gaan voeren is het betaalde voetbal in een redelijke situatie te recht gekomen. Eerste taak voor de licentiecommissie is dat zo te houden", zei Van Rooyen. Kerngezond is het betaalde voet bal nog lang niet. Slechts zes clubs bezaten aan het einde van het sei zoen '84-'85 een positief saldo, één club speelde quitte, 29 clubs schre ven rode cijfers in de boeken. De recettes zijn opnieuw sterk dalende. Met 27 miljoen gulden werd in het seizoen '81-'82 het diep tepunt bereikt. Daar gaat het op nieuw naar toe. Door het heroptre den van Johan Cruijff in Neder land stegen de recettes in de sei zoen '82-'83 en '83-'84 naar respec tievelijk 30 en 32 miljoen. Het sei zoen '84-'85 leverde slechts 29 mil joen op. Door het versneld afwer ken van de tweede competitiehelft door de verlengde winterstop en de belangstelling via televisie voor de eindronden van het wereldkam pioenschap in Mexico is de ver wachting voor het lopende seizoen niet gunstig. De gaten worden naar verwachting opgevuld door exter- DEN HAAG (ANP) - FC Den Haag blijkt dit seizoen tot nu toe ook in de bekercompetitie onoverwinne lijk. NAC dreigde de ongeslagen koploper van de eerste divisie gis teravond in de kwartfinale om de KNVB-beker te gaan kloppen, maar de Hagenaars stelden de achtduizend supporters snel ge rust. De thuisclub boog een achter stand van 0-2 om in een overwin ning met 4-2. Nadat Van der Borgt de ploeg uit Breda op een 0-2 voorsprong had gezet (7de en 25ste minuut), wer den de zenuwen van de Haagse aanhang behoorlijk beproefd. Maar Leidenaar Alphons Groenen dijk en Martin Jol stelden nog voor de pauze orde op zaken (2-2). In de tweede helft schoten Boere en op nieuw Groenendijk NAC alsnog uit de bekerstrijd. FC Groningen ondervond in de eerste helft behoorlijke oppositie van de door ex-Feyenoorder Joop van Daele getrainde eersteklasser Papendrecht. De thuisclub nam wel de regie in de handen, maar in de tegenstoten bleek Papendrecht ook gevaarlijk. Pas^twee minuten voor de pauze operTde FC Gronin gen de score door de Brit Mason. Het werd uiteindelijk 3-0 dankzij weer Mason en De Koek. In een uiterst matige wedstrijd is NEC ten koste van streekgenoot De Graafschap doorgedrongen tot de kwartfinales. De Nijmeegse ploeg had ook de meeste aan spraak op de overwinning. De ma nier waarop de opponent met een nederlaag van 1-0 (doelpunt Frans Jansen, 30ste minuut) naar huis werd gestuurd was verre van impo nerend. De thuisclub wist zich in de eer ste helft een overwicht te verwer ven, maar van echt goed spel was geen sprake. Desondanks was de voorsprong naar een half uur te recht. Na de hervatting besloot trainer Van Brussel van De Graafschap het accent meer op de aanval te leggen. Peitsman nam de plaats in van Leeuwerik. De wissel sorteer de in zoverre effect dat NEC flink in de problemen kwam. Brookhuis stond echter op zijn post, al had hij een keer veel geluk dat de behendi ge Cooke geen gebruik maakte van een fout van Visser. Peitsman zou een stempel op de wedstrijd drukken. De invaller stond amper 25 minuten in het veld of hij mocht alweer de kleed kamer opzoeken. De ronduit slecht In Hilversum werd dinsdagavond de loting verricht voor de kwart finales van het toernooi om de KNVB-beker. De kwartfinales worden gespeeld op woensdag 23 april. De loting had het volgende re sultaat: NEC - Fortuna S. Winnaar RCH-Ajax - FC Gro ningen Winnaar replay PEC-Haarlem - winnaar replay Telstar-RBC Marken - FC Den Haag. leidende arbiter Geurds gaf hem eerst een gele kaart wegens het on deruit halen van een tegenstander. Toen Peitsman kort daarop zijn on genoegen kenbaar maakte over een beslissing van Geurds, zag hij tot zijn verbazing de rode prent voor ogen. Met tien man maakte De Graaf schap het NEC in de slotfase nog knap lastig, maar treffers vielen er niet meer. Een voor rust oppermachtig RBC is er tegen Telstar niet in ge slaagd zich direct onder de laatste acht van het KNVB-bekertoernooi te scharen. De ploeg heeft daartoe alle gelegenheid gehad. De Roo sendalers hadden in de slotfase zelfs grote moeite de gelijke stand Molenbeek: geen energie meer BRUSSEL (ANP) - De Bclgi- sche eersteklasser RWDM (Mo lenbeek) zit in ernstige fina- niële moeilijkheden. Een van de schuldeisers, de maat schappij ünerg die het stadion gas en electra levert, is er gis teren toe overgegaan de stroom af te snijden, omdat RWDM zich niet heeft gehou den aan het opgestelde beta lingsplan ter sanering van de schuldenlast. Hoofdingenieur Bal van het energiebedrijf verklaarde dat enkele uren la ter de electriciteit weer was aangesloten, toen alsnog bleek dat een termijn was betaald. te handhaven. Een kwartier voor tijd stuurde arbiter Bakker Van der Steene van het veld na een ove rigens niet al te harde actie van de middenvelder van RBC tegen Pan huis. In de 1-1 stand (doelpunten Kerstjens en Oosterveer) kwam geen verandering meer. Haarlem moet na het zouteloze 0-0 gelijkspel tegen PEC Zwolle op herhaling.De eerste helft al had totaal niets te betekenen. Twee kansen voor Collewijn (Haarlem) en een gelijk aantal voor Van der Hengst (PEC) waren de enige fei ten, die de verveling in die eerste drie kwartier nog enigszins kon den doorbreken. Die ongelooflijk slechte eerste helft had wel het voordeel dat het na rust niet slech ter leek te kunnen. Leek, want ook het tweede déél was van een niveau, waarvoor de 22 acteurs zich diep hadden moe ten schamen. Bij Haarlem was het een zeldzaamheid wanneer een combinatie lukte en de nummer twee van de eerste divisie beperkte zich voornamelijk tot achteruit voetballen, omdat een replay in Zwolle tenslotte steeds dichterbij kwam. Die rolde dan ook uit de bus. Door de invoering van de shirtre clame is de financiële invloed van het bedrijfsleven steeds groter ge worden. In '80-'81 bedroeg het per centage 7,9 procent, nu staat het voor 17,5 procent op de begroting voor '85-'86. Geld van sponsors is voor de voetbalclubs hard nodig, want de inkomsten uit de totalisator dalen, de subsidies van WVC worden te ruggebracht tot nul en ook de ge meentelijke overheden geven steeds minder. Uit de toto kwam 5,6 miljoen gulden, nu nog slechts 3,3 miljoen, WVC gaf 2,4 miljoen, die subsidie vervalt, de steun van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) ging van zeven naar drie miljoen. Negatieve ont wikkeling is ook de stijging van de rentelast van 1,26 naar 1,43 mil joen. De positie van het betaalde voet bal, waarin rond 60 miljoen gulden per seizoen omgaan, verslechterde iets naar 21,8 miljoen gulden. Hier bij werd de waarde van het con- tractspelersbestand buiten be schouwing gelaten. Het BBI kon ook het aandeel van sponsors in sa larissen van sommige spelers niet in de becijfering opnemen. WAGENINGEN (ANP) - Het Nederlands UEFA-team heeft gisteravond verzuimd de leiding te nemen in de voorronde van de strijd om het Euro pees kampioenschap. Het door Leo Beenhakker en Dick Advocaat ge coachte elftal stond twaalf minuten voor tijd een 1-0 voorsprong af tegen Wales. De uitslag van 1-1 droeg ertoe bij, dat Wales, België en Nederland thans gedrieën aan kop gaan met zes punten uit vijf wedstrijden. Morgen spelen België en Wales hun laatste wedstrijd. Oranje wikkelt zijn slotduel af op 15 april in en tegen Noord-Ierland, dat reeds is uitgeschakeld. Het eindtoernooi vindt plaats in oktober in een nog door de UEFA vast te stellen land. Nederland - Wales, gespeeld op het terrein van eerste-divisieclub Wage- ningen, werd gekenmerkt door een matige eerste en een boeiende tweede helft. Drieduizend toeschouwers waren getuige hoe Eric Regtop twee keer oog-in-oog kwam met doelman Freestone, maar de Ajacied sprong te gehaast om met de mogelijkheden. In het tweede bedrijf leek de balans aanvankelijk door te slaan naar Wales. Feyenoord-doelman Ricardo de Jongh, die qua optreden sterk deed denken aan Joop Hiele, bezwoer echter drie keer achtereen het gevaar, toen achtereenvolgens Andrews, French en Spargo hem in een- tegen-een situaties belaagden. Oranje kwam na een kwartier aan de lei ding via Edwin Duim. Spargo echter zorgde voor de gelijkmaker. ALKMAAR (ANP) - AZ '67 voelt zich wel bij de vereenvoudiging van de stichting. Naarmate de strip-tease leidt tot een verminde ring van het aantal vedetten, lijkt bij ieder van de overblijvenden het besef te groeien dat het 'uitkleden' van de ploeg om meer werklust en inzet vraagt. Utrecht heeft gisteravond onder vonden dat de Alkmaarders (die het competitietreffen met 4-1 won nen) niet alleen drift in hun spel doen, maar tegelijk een brok kwali teit meebrengen. De som van die gegevens groeide de Utrechters snel boven het hoofd mede door dat AZ een snelle voorsprong kreeg door een ongelukkige en overbodige handsbal van Verrips en de door Guyt perfect gebruikte strafschop. De thuisclub bleef be ter combineren en bracht dat nog voor de pauze via treffers van Lens en Haar in de score tot uitdruk king: 3-0. Na rust zette Utrecht-trainer Nol de Ruiter nieuwe mensen in voor Adelaar en Kruys, maar ook Van der Hooft en De Kruyk konden de Utrechters niet aan de slagvaardig heid helpen die AZ '67, zeker in de eerste helft, eigen was. Wat bleef was een degelijke organisatie van de verdediging (Haar en Guyt) en daardoor kwam Utrecht niet ver der dan een treffer van de straf schopstip van Van den Akker na een handsbal van Arntz. Weer Lens herstelde daarna weer de marge van drie doelpunten. Blijkbaar wakker geschud door de kort voor rust opgelopen SITTARD (GPD) Het verschil op de ranglijst tussen Feyenoord en nummer vier FC Den Bosch bedraagt zes punten. De resterende 13 duels van de competitie behoe ven de Rotterdammers alleen nog dat onderscheid in het oog te houden, want het recht op Europees voetbal is na de uitschakeling in de derde ronde van de KNVB-beker door Fortuna in Sittard (2-1) alleen nog via de derde plaats op de ladder te verkrijgen. Met zes punten achterstand op PSV keek zelfs de meest chauvi nistische supporter niet meer naar boven, ze blikken met de vertrek kende trainer Ab Fafié naar bene den. „Gezien het spelerspotentieel dat ter beschikking staat is het maar goed dat we die voorsprong van zes punten hebben. Mijn ploeg is rijp voor de Clara-stichting". Dat Rotterdamse ziekenhuis moet zich buigen over kwetsuren van vooral verdedigers. Aanvoer der Ben Wijnstekers wilde de su perbelangrijke confrontatie met de Limburgers niet missen, maar moest na 90 minuten erkennen dat het voor het herstel van zijn blessu re niet bevorderlijk was geweest. Zondag in de uitwedstrijd tegen NEC blijft hij aan de kant, zo ook Ivan Nielsen en voorstopper Henk Duut, die eveneens mag rusten omdat hij van de prima leidende Blankenstein voor de vijfde maal geel voorgetoverd kreeg. Met de in breng van dit drietal is Feyenoord niet meer dan de nummer drie van de competitie, zonder de bijdragen van dit trio moet nog gevreesd worden voor een plaats in het Eu ropese troosttoernooi. „Het sei zoen is over", zei Mario Been, krib big reagerend op de opmerking dat hij zijn blessure nu in alle rust kon laten genezen. „De beker is over, in de competi tie zijn nog voldoende punten te halen", probeerde Fafié zijn neer geslagen troepen op te beuren. „We zijn profs, die punten leveren geld op, daarvan moeten we vre ten, dat moet de motivatie zijn om na deze teleurstellende uitschake ling door te gaan". Feyenoord werd door de ploeg van Bert Jacobs volkomen terecht uit het bekertoernooi geknikkerd. Tot de 71e minuut mochten de Rot terdammers weliswaar nog hopen op een replay in eigen Kuip, toen bewees John Lindford dat de ne gen ton die Fortuna voor hem vraagt geen weggegooide investe ring hoeft te zijn. Uit de scrimma ge, ontstaan na een onnozel wegge geven hoekschop, schoot hij zijn ploeg uit een onmogelijke hoek bij de laatste acht. Lindford had in een vroeger stadium de strijd moeten beslissen, want hij en de andere Limburgse spits Arthur Hoyer ver schenen wel vier keer alleen voor Joop Hiele. Het winnende doelpunt van For tuna viel in een fase dat Feyenoord de zaken redelijk controleerde. Met Sorensen als tegenspeler van de sterk voetballende veteraan Frans Thijssen was dat in de eerste helft niet gelukt. De Limburgers werden met een treffer te karig be loond. Hoyer scoorde uit een te recht toegekende strafschop, nadat Wijnstekers Lindford van een tref fer af had gehouden, maar in de sterke beginfase en de slotminuten van de eerste periode had Fortuna de strijd al kunnen beslissen. Feye noord kreeg in de eerste drie kwar tier één kans. Tahamata bracht daaruit de ploeg op gelijke hoogte. De naar België terugverlangende Feyenoorder kon als enige over de volle negentig minuten een vol doende halen. Ling voetbalde een helft goed, maar kon negen kwar tier voetballen in drie dagen nog niet aan. Eriksen speelde zich zon dag voor de ogen van de Deense bondscoach Piontek met twee tref fers mogelijk in de Deense selectie voor de wereldkampioenschap pen, maar zou op grond van zijn prestatie gisteren onmiddellijk weer verwijderd worden. Wat res teerde heeft zijn beste tijd gehad, beschikt over te weinig kwaliteit of hoort in de wachtkamer van de dokter plaats te nemen. „Ik wil het niet aanvoeren als ex cuus", verzuchtte Fafié, „maar voor de feiten moet je niet blind zijn, mijn hele defensie is gebles seerd. Ze zorgden voor te weinig pressie van achteruit, daardoor konden we Fortuna niet onder druk houden en toen we ons door het agressieve spel van de tegen stander ook nog gek lieten maken was het gebeurd". En daarmee kan Feyenoord opnieuw een rampzalig seizoen bijschrijven. Voor Fortuna ligt dat anders. De formatie van Bert Jacobs, die in Wim Koevermans zijn tweede uit blinker had, kan in het vervolg van het seizoen nog een belangrijke rol spelen. Op Paas-zaterdag moet Feyenoord opnieuw voor de com petitie naar Sittard en ook PSV (dat vorig jaar in Limburg de titel verspeelde) en Ajax worden nog geacht aan te treden in het zuiden en Fafié zei het: „Als je naar Fortu na moet dan kun je op je kont gaan". Henk Duut is Arthur Hoyer hier nog de baas. Later uitschakeling van Feyenoord staan het bekerduel zou Hoyer evenwel c en volkomen verdiende achter stand (Huub Smeets), bewees FC Twente na de pauze tegen MW plotseling nog wel degelijk over kwaliteiten te beschikken. Nadat Schoenaker voor de gelijkmaker had gezorgd, was het snel gebeurd met de oppositie van Maastrichte naren, die in de eerste helft goed op dreef waren, maar er na de pau ze nauwelijks meer aan te pas kwa men. Invaller Paus (twee maal) en Birkedal rondden toen in een pro- duktieve bui van de Enschedeërs nog drie zeer fraaie aanvallen af, waarin een hoofdrol werd opgeëist door Hill. De Engelsman bleek in dat tweede bedrijf opeens wel over de accuratesse te beschikken die hem voor rust nog duidelijk had ontbroken. Hij vormde met gang maker Schoenaker het duo dat FC Twente op het goede spoor zette en uiteindelijk twee zéér belangrijke competitio-punten voor het team van Frits Korbach incasseerde. DEN HAAG (ANP) - De drie in haalwedstrijden in de eerste divi sie hebben gisteravond zes gele en twee rode kaarten opgeleverd. Van de Wildenberg (Heerenveen) en Lems (DS 79) konden het veld, na dat zij hun tweede gele kaart had den gezien, verlaten. Het Noorde lijke treffen tussen Veendam en Heerenveen eindigde in de Lange Leegte voor 3200 toeschouwers in een overwinning van 3-1 voor de Groningers. In Leeuwarden deel den Cambuur en DS 79 (2-2). Vites se haalde in en bij Emmen een overwinning met 2-1 weg. De karakteristieken zijn: Veendam - Heerenveen 3-1 (1-1) 8. Kist 0-1, 45. Nijgh 1-1, 52. Nijgh 2-1, 84. Klompstra 3-1. Scheids rechter: De Munnik, toeschou wers: 3200. Gele kaart: Reys (Hee renveen), rode kaart: Van de Wil denberg (Heerenveen) twee maal geel. Cambuur - DS 79 2-2 (1-2) 19. Van der Wiel 0-1, 30. Payne 1-1, 41. Lems 1-2, 46. Van der Linden 2-2. Scheidsrechter: Luinge, toeschou wers: 2600. Gele kaarten: Haver kort en Cambuur (Cambuur), Slag boom, Van der Wiel (DS 79). Rode kaart: Lems (DS 79) twee maal geel. Emmen - VitesSe 1-2 (1-1) 4. Schouwenaar 0-1, 32. Venema 1-1, 78. Schouwenaar 1-2. Scheidsrech ter: Hobé, toeschouwers: 2700. Ge le kaart: Doesburg (Vitesse). KEULEN (SID/DPA) - l.FC Köln heeft gisteravond als eerste vereni ging de halve eindstrijd bereikt van het toernooi om de UEFA-be- ker. De club van Michel van de Korput won voor 37.000 toeschou wers de return tegen Sporting Lis sabon met 2-0. Die stand was al bij rust bereikt door doelpunten van aanvoerder Klaus Allofs en mid denvelder Uwe Bein. De eerste wedstrijd eindigde twee weken ge leden in een gelijkspel: 1-1. FC Köln, dat in de Bundesliga met een vormcrisis kampt, beheer ste het duel van begin af aan. Trai ner Georg Kessler kon met name tevreden zijn over de gretigheid van zijn spelers. De aanpak werd al na zeven minuten beloond, toen Klaus Allofs een hoekschop van Janszen met'het hoofd verlengde: 1-0. Uitstekend gedirigeerd door Uwe Bein bleef Köln de betere ploeg. Acht minuten voor rust on derstreepte Bein, die lang wegens een blessure in de selectie ontbrak, zijn naam als mister Europa Cup: 2-0. Ver in de tweede helft verzuim de hij de Keulse productie evenwel verder op te voeren. Bein miste vanaf elf meter, nadat Fernando Mendes Prestin had neergelegd. De Portugese vertegenwoordiger, die in een vroeg stadium van het toernooi Feyenoord uitschakelde, kwam niet verder dan enige af standsschoten. LEIDEN - Na de 74-64 nederlaag gisteravond in en tegen Den Helder is het voor 99% zeker dat BS Leiden volgende week in de eerste ronde van de play-offs meteen stuit op aartsrivaal en landskampioen Nashua Den Bosch. De Leidse basketbalploeg, die praktisch de gehele rit de tweede plaats op de ranglijst van de eredivisie bezette, viel met alleen het thuis duel tegen het laaggeplaatste Werkendam nog voor de boeg terug naar de vierde plaats. Tenzij er nog rare dingen gebeuren - en waarom niet, per slot van reke ning stond deze competitie daar bol van - moeten de Leidenaars ditmaal beginnen waar ze in negen van de tien gevallen het afgelopen decennium zijn geëindigd, namelijk in de Maaspoort. Vanzelfsprekend een uitermate ongunstig uitgangspunt, zeker omdat de onbetwiste nummer één op de ranglijst in elk geval tweemaal thuisvoordeel heeft. Nog ongunstiger wordt het allemaal nu het er steeds sterker op lijkt dat het ongesponsorde Leiden nog voor aanvang van de finale al een tijdje bezig is zijn reserves aan te spreken. Aanvankelijk werd het wisselvallige optreden van de laatste weken wat schouderophalend afgedaan, maar het zit schijnbaar toch dieper. De inmiddels genezen blessure van center Bert Kragtwijk zou wel eens grotere consequenties kunnen hebben dan alleen maar het verliezen van hier en daar een wedstrijd. Ruim vier weken com penseren in de vorm van nog maar weer een schepje er bovenop kostte het zonder Amerikanen uitkomende team van Harrewijn misschien toch iets teveel kracht. Gisteravond in de kop van Noord-Holland tegen naaste concurrent Den Helder wekte Leiden in elk geval bepaald niet de indruk straks een se rieuze gegadigde voor de titel te zijn. Ook al was de ploeg dan enigszins geexcuseerd dat spelverdeler en sleutelfiguur Emill Hagens niet honderd procent fit was (25 minuten, 4 punten), van veel bezieling bij de anderen was totaal geen sprake. De ploeg liet een vermoeide indruk achter en bakte er helemaal niets van. Den Helder BS Leiden 74-64 (34-26) Leiden - Van Helfteren 18, Emanuels 14, Kragtwijk 11, Heijdeman 11, Hagens en Van Egmond 4, Kales 2. Schotpercentage 42, rebounds 37, balverlies 9. Den Helder - De Wa&rd 17, Schilp 16, Harris 14, Van Noord 11, Griekspoor 8, Van de Rootselaar 5, Van Dijkum 2. Schotpercentage 47, rebounds 41, balverlies 9 En werd zodoende een gemakkelijke prooi voor Den Helder, dat nota- bene niet eens een beroep deed op zijn Amerikaanse spelverdeler Bruce Alexander. Maar ook zonder deze kleine spring-in-het-veld behoefde het team van Boot, dat al eerder dit seizoen tweemaal van Leiden won, de tegenstander slechts tien minuten naast zich te dulden (17-17), om vervol gens via een korte demarrage (29-18) weg te lopen naar een 34-26 rust stand. Pal na de pauze besliste de thuisploeg de matige vertoning precies op de manier zoals coach Boot dat graag ziet in zijn voordeel. Even aanzetten in de verdediging, even flink de pressie erop en het beslissende gat (51-32) was geslagen. Den Helder liep tegen het knoeiende Leiden zelfs uit naar een maximale voorsprong van 23 punten (63-40) aleer er zelf een rommel tje van te maken. Dat bood Leiden nog de kans om terug te komen tot 68-60. Maar verder ook niet. Opnieuw een dure nederlaag.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13