'Daling olieprijzen goed voor economie' Damrak werkt verliezen weg Lubbers: Aantal werklozen daalt 4 Delfts bedrijf gaat het riool onder het Kremlin vervangen Clausen, president Wereldbank: Boeren eisen van EG ander landbouwbeleid 'Super 5' niet super ZATERDAG 15 MAART 19ÖB ECONOMIE PAGINA 9 LONDEN (UPI) - De daling van de olieprijzen heeft voordelige gevolgen voor de we reldeconomie en zal de olie-exporterende landen ertoe brengen hun economie te diversi- ficeren. Dit heeft de president van de Wereldbank, Tom Clausen, gisteren in Londen gezegd in een toespraak tot het secretariaat van de Gemenebest-landen. De olieprijsdaling draagt bij tot de vermindering van de inflatie en tot de daling van de rentetarieven en ADVERTENTIE Desso controleert alle grondstoffen en test elk tapijt in het eigen laborato rium. Daarom mag alleen op Desso-tapijt het Desso- label staan. En vandaar die 5 of 7 jaar schriftelijke garantie! Kies maar. Bij de Desso-dealer. zal belemmeringen voor economi sche groei wegnemen. Verbetering De Wereldbank-president, op wiens beleid met name de stafchef van het Witte Huis en voormalig Amerikaans minister van finan ciën Donald Regan meer dan eens een scherpe kritiek heeft uitgeoe fend, signaleerde een verbetering van het begrip in de industrielan den voor de problemen van de ar me landen. Er wordt volgens hem ook beter gereageerd op de behoef ten van de arme landen. De nieuwe manieren die de Wereldbank kort geleden heeft aangekondigd om geld aan te trekken zullen de le vensstandaard van de bevolking van de arme landen verbeteren, zo liet hij verder weten. Honger is volgens Clausen niet het gevolg van voedseltekort, maar wordt veroorzaakt door problemen bij de distributie en de aankoop. Honger is een economisch pro bleem, zo liet hij weten. De rijke landen, en dan vooral de EG-landen en de Verenigde Sta ten, moeten hun protectionistische houding laten varen en hun markt verder openen voor landbouwpro- dukten uit de Derde Wereld. Ze moeten ook meer officiële hulp ge ven. Clausen noemde de achteruit gang van de groei in de ontwikke lingslanden „alarmerend". In volu me is de export van de Derde We reld vorig jaar met slechts 2,3 pro cent gegroeid tegen 10,8 procent in 1984. De grondstoffen zijn sinds 1980, uitgedrukt in dollars, 26 pro cent in prijs gedaald. Het nieuwe vlaggeschip van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, de Koningin Beatrix, is deze week begonnen met een serie proefvaarten. Het schip is 161 meter lang en heeft een passagierscapaciteit van 2100. Er zijn onder meer 2 bioscopen aan boord. (foto ANP) Opvolger Overigens wees gisteren de Ame rikaanse president Ronald Reagan het vroegere republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden Bar ber B. Conable als opvolger aan voor de per 1 juli aftredende Clau sen. Gebruikelijk is dat de Ver enigde Staten de president van de Wereldbank benoemen, terwijl de Europese staten de directeur van het Internationaal Monetair Fonds mogen aanwijzen. Kies je tapijt en wil je kleur, dan neem je Desso. Want Desso heeft ruim 300 mooie, aktuele kleuren. Rijke strukturen, materialen, dessins. En de zekerheid van 5 of 7 jaar schriftelijke garantie. Kies maar. Bij de Desso-dealer. Kort Zakelijk Dollar omlaag De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de wissel markten vrij sterk gedaald. Nadat donderdagavond in New York op iets meer dan 2,58 gulden was ge sloten, opende de dollar gisteren in Amsterdam op 2,5540 gulden. La ter in de morgen zette de koersda ling door. De middenkoers kwam uit op 2,5490 gulden tegen 2,5780 gulden op donderdag. De banken verlaagden hun advieskoersen met twee cent tot 2,50 gulden (aankoop) en 2,62 gulden (verkoop). Uitzendkrachten Bedrijven doen een veelvuldig beroep op uitzendkrachten. Uit een onderzoek van de overkoepe lende organisatie van uitzendbu reaus ABU in de provincie Utrecht blijkt dat 80 procent van de bedrij ven met meer dan 500 werkne mers, 72 procent van de bedrijven met 50 tot 500 arbeidskrachten en 71 procent van de kleinere bedrij ven gebruik maakt van uitzend krachten. ADVERTENTIE BRUSSEL (GPD) - De Europese boeren verwerpen massaal de prijsvoorstellen van de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, voor het landbouwjaar '86-'87. De bevriezing van de land bouwprijzen die de commissie voorstelt is voor de boeren onaan vaardbaar en biedt geen enkel per spectief voor de oplossing van de landbouwproblemen in de Ge meenschap. door Hans de Bruijn Die uitspraak deden ongeveer 1200 vertegenwoordigers van de landbouworganisaties uit de twaalf EG-landen, verenigd in de COPA, gisteren op een protestmanifesta tie in Brussel. De COPA eist in plaats van bevriezing een verho ging van de prijzen met 4,7 pro cent. De boeren deden een dringend beroep op de Europese commissie en de EG-landbouwministers om voldoende geld uit te trekken om de verplichtingen die in het kader van een gemeenschappelijk land bouwbeleid zijn aangegaan na te komen. Voorzitter J. van der Veen van de drie samenwerkende Nederlandse centrale landbouworganisaties zei dat de Europese commissie in ge breke is gebleven om perspectief te bieden op een oplossing van de marktproblemen in de landbouw. Een landbouwbeleid kan naar zijn mening niet gezond zijn als de prijzen „onderuit gehaald" wor den. Met een verstandig marktbe heer moet het mogelijk zijn prijs dalingen tegen te gaan. In dat geval zijn de boeren volgens Van der Veen ook best bereid om financieel medeverantwoordelijkheid te dra gen voor dat beleid. DEN HAAG (GPD) - Minister-pre sident Lubbers is ervan overtuigd dat de daling van de werkloosheid doorzet. Voorwaarde is wel, dat het scholingsprobleem van werklozen bevredigend wordt opgelost. Op zijn laatste persconferentie voor de gemeenteraadsverkiezin gen van woensdag verwees hij naar de laatste werkloosheidscijfers. „Het laatste halfjaar is het aantal werklozen met 30.000 gedaald. En daarbij is de versnelling van de economische groei als gevolg van de dalende energieprijzen niet in begrepen", aldus Lubbers, die ver wacht dat zijn doelstelling, 500.000 werklozen in 1990, gehaald kan worden. Lubbers liet weinig los over de besprekingen in het kabinet over de maatregelen om de tegenvallen de aardgasinkomsten op te van gen. Niettemin liet hij doorsche meren dat er per 1 juli maatregelen genomen kunnen worden. Te den ken valt aan verlaging van de sub sidies voor het bedrijfleven (wir, voorraadaftrek) en verhoging van de sociale premies. De verhoging van de benzine-, diesel- en lpg-ac- cijns is vrijwel zeker van de baan. Prins Claus opende gistermorgen in Den Haag het nieuwe kantoor van het Landbouwschap op het toeziend oog van voorzitter Schouten. In een toespraak sprak de prins de verwachtig uit dat de Nederlandse landbouw zich van zuiver voedselproducerende bedrijfstak zal ontwikkelen tot pro ducent van industriële grondstoffen. (foto anp> PARIJS (ANP/DPA) - Het Franse autoconcern Renault zal 325.000 auto's van het type „Super 5" naar de garage terug roepen, zo is gisteren in Parijs meegedeeld. De wagens zullen worden gecontroleerd op mo gelijke roestvorming in het stuurhuis, die kan zijn ontstaan door een ondeugdelijke afdich ting. In Nederland zal binnen nu en drie maanden de eigenaars van ongeveer 9000 Renaults van het nieuwe type 5 worden gevraagd met hun auto ter con trole naar de garage te gaan. Het gaat om de auto's die tot augustus 1985 zijn verkocht, al dus Renault Nederland. Blijkt bij controle de afdich ting niet te deugen dan wordt die vervangen en voorzien van een plastic kap. Uit voorzorg voorziet Renault ook de afdich tingen die wel goed zijn van een plastic omhulsel. Van de 10.000 typen 9 en 11 die in Ne derland tot nu toe zijn gecon troleerd bleek bij 300 exempla ren het euvel voor te komen. De negatieve prijsontwikkeling (deflatie) zal volgens hem het posi tieve beeld van de economische ontwikkeling niet verstoren. De problemen voor minister Ruding (financiën) zullen gecompenseerd worden door de vergroting van de koopkracht van de burgers. Hij erkende wel dat de invoering van arbeidstijdverkorting (atv) moeilijker zou worden, omdat er bij deflatie geen prijscompensatie hoeft worden uitgekeerd. De prijs compensatie is de belangrijkste fi nancieringsbron van atv. Autogas goedkoper ROTTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds 1979 komt de advies prijs voor autogas aan de zelftank- oomp weer beneden de vijftig cent. Met ingang van maandag wordt de literpijs verlaagd tot 49,9 cent. De prijsdaling is een gevolg van de daling van de prijzen voor gas op de internationale markt. Lag de literprijs zeven jaar geleden ook beneden de twee kwartjes, begin maart vorig jaar had hij met 87,5 cent een hoogtepunt bereikt. ADVERTENTIE Kies je tapijt, dan neem je Desso: je kiest 't zekere voor het onzekere. Want Desso geeft schriftelijk garantie: 5 jaar op wollen en katoenen tapijten, en 7 jaar op synthetisch tapijt. Kies maar. Bij de Desso-dealer. desso jeziMtapift Voor de meeste effectenbeurzen was het weer een grandioze week. Op alle fronten werden ho gere koersen aangeslagen waar bij nu ook de obligatiemarkten niet achterbleven. Op sommige effectenbeurzen, zoals in New York, werden zelfs nieuwe histo rische koersrecords voor de aan delen geboekt. door C. Wagenaar In Amsterdam werden de zwa re verliezen van de februari- maand grotendeels weggewerkt. Maar die waren tot dusdanige proporties opgelopen dat het be treden van nieuwe recordstan den nog niet zo gemakkelijk ging. Alleen de groep van de in ternationals steeg zodanig snel, 20 punten in vier dagen, dat hier voor het eerst sinds 8 januari jl. een nieuwe historische top kon worden bereikt. Het algemeen beursgemiddel- de dat vorige week nog bijna 30 punten beneden de top van be gin januari terecht was gekomen, kon die terugslag tot enkele pun ten verlies terugbrengen. De oor zaak van deze opzienbarende prestatie kwam gedeeltelijk door het fenomenale optimisme dat deze week van Wall Street uit straalde. En die beurs ontleende zijn positieve benadering van de toekomst aan de rente-ontwikke ling die trouwens ook voor de stemming in Amsterdam een zeer positief effect had. De optimistische renteconclu sie in Wall Street werd gebaseerd op de blijvende hausse op de obligatiemarkt. Ook het zwaar tegenvallend werkloosheidscij fer in februari leidde tot specula ties op een verdere rentedaling. Velen zagen daarin het bewijs dat het nog altijd niet wil met de Amerikaanse economie en dat de fase van lichte stagnatie die een jaar geleden intrad, nog steeds niet definitief overwonnen lijkt. Merkwaardigerwijs had de ver dere rentedaling in de Verenigde Staten geen drukkend effect op de dollar. Ook van het teleurstel lende werkloosheidscijfer had de dollar niet te lijden. Het tegen deel was zelfs het geval. Want in Amsterdam liep de waarde op van even f2,50 tot bijna f2,60. Door al deze factoren als mon diale rentedalingen, lagere infla tie, meer kans op toenemende economische groei en een harde re dollar lijkt het beursklimaat in Amsterdam radicaal verandert. De apathie is verdwenen, ook bij buitenlandse kopers en de lage beursomzetten die wekenlang de sfeer tekenden, zijn overgegaan in een drukke handel. Het duide lijkst spreekt de klimaatsverbe tering natuurlijk uit de krachtige koersstijgingen die zich in de eerste helft van de maand maart hebben voorgedaan. Ook de obli gatiemarkt deed daaraan mee en kon deze week opnieuw flink vooruit komen. Minister Ruding nam de gele genheid te baat een nieuwe staatslening voor aanstaande dinsdag uit schrijven tegen 6,5 procent, een kwart procent min der dan de twee eerder dit jaar geplaatste voorgangers en voor het eerst sinds 1968 voor zulk een laag percentage. Dat Amster damse beurskringen deson danks en zelfs nog voor 101 pro cent als emissiekoers op een re sultaat durven te rekenen van tenminste vijf miljard gulden te kent volledig de huidige beurssi- tuatie. Grandioos Dit vloeit ook voort uit de her nieuwde positieve benadering van onze hoofdfondsen door het buitenland. Zo steeg Unilever door een grandioos vierde kwar taal van f367 tot boven de f400 en Koninklijke Olie door een for se dividendverhoging van f168 tot boven de f 190. Zeer vast met tenminste ook tien procent meer aan beurswaarde in één week BEI JRS W E E K waren voorts Centrale Suiker- maatschappij, Nutricia, Mini House, Verenigde Glas en Wol- ters Samson. Ook de computeraandelen van de parallelmarkt als Datex en Textlite waren fors hoger. Een flauw beloop met flinke verlie zen lieten Fokker, Bam en KLM zien. De Europese optiebeurs had een drukke week waarbij het totaal aan afgesloten contracten steeg tot 252.000 tegen 196.000 in de voorgaande werkperiode. Naarmate de donderdag naderde waarop de jaarcijfers van de Ko ninklijke Shell bekend zouden worden gemaakt, nam het aantal afgesloten calls in de olie's enorm toe. Dit fonds werd dan ook met glans nummer één. Het riool onder het Kremlin in Moskou is zo lek als een mandje. Het Delftse bedrijf Zegwaard heeft het riolenstelsel onder het Rode Plein met camera's geïn specteerd en is tot de conclusie gekomen dat het is verzakt en scheuren vertoont. Het Delftse bedrijf heeft de Russen aangebo den aan het eind van het jaar, na afloop van een andere klus die Zegwaard uitvoert in het zuiden van de Sowjet-Unie, het riool on der het politieke bolwerk als de monstratie-object over een leng te van 200 meter te vervangen. Daardoor hoeft het Rode Plein niet te worden opengebroken. De geavanceerde werkmethode van Zegwaard voorkomt dat. Export-manager S. Boerlage van Zegwaard ziet de demonstra tie-opdracht in Moskou niet als iets bijzonders. "Het is ons werk", zegt hij. "Of die scheuren nu zijn veroorzaakt omdat er een meneer Brezjnjev of Gorbatsjov naar de wc zijn geweest of dich ter bij huis meneer Wiegel. Dat maakt voor mij helemaal niets uit. Ook het Witte Huis in Was hington is na zoveel tijd aan ver nieuwing van het riool toe". Als eerste onderneming uit het westen gaat het Delftse bedrijf Zegwaard in de Sowjet-Unie een deel van het uitgestrekte riole ringsstelsel vernieuwen. In Wol- godonsk, een plaats van 60.000 inwoners in de buurt van de Zwarte Zee, zal 10 kilometer nieuw riool worden aangelegd. Exportmanager Boerlage ver wacht echter dat het hier niet bij zal blijven. "De 10 kilometer is onderdeel van een 120 km lang rioleringstelsel dat aan vernieu wing toe is. Als we de klus naar tevredenheid kunnen klaren, verwacht ik dat we voor nog eens 30 of 40 kilometer zullen worden gevraagd", aldus Boerlage, die hoopvol is over de kansen dat het bedrijf dan volledig zou kun nen doorbreken op de Russische riool-markt. Zegwaard hanteert bij het on dergrondse werk een nieuw sys teem waarbij wegen, straten en trottoirs niet behoeven te wor den opengebroken en waarbij bovendien niemand van de werknemers behoeft af te dalen naar beneden. Alle werkzaamhe den spelen zich bovengronds af. Het enige zichtbare voor het straatverkeer is dat het deksel van de rioolput wordt verwijderd en dat het gat wordt afge schermd door een hek om onge lukken te voorkomen. Kunststof Via een koker boven het gat wordt in het bestaande maar be schadigde riool een slang van een dikvloeibare kunststof ge perst. Die drukt zich tegen de binnenwand van de bestaande buis. Omdat de nieuwe leiding op dat moment nog plooibaar is, kan ze scheuren opvullen, grond water opzij drukken, gaten over bruggen en zelfs bochten maken. Hoewel de splinternieuwe buis smaller is, kan ze dankzij de gladdere binnenkant meer afval water verwerken dan de bestaan de betonnen leidingen. Volgens Boerlage vormt deze nieuwe methode, waarvoor het bedrijf in ons land het alleen recht heeft, een technologische doorbraak op het gebied van riool- en pijpleidingrenovatie. Hij is niet bang dat de Russen het systeem zullen afkijken en overnemen. "Het zou wel kun nen, maar dat is net zoiets als hier op het terrein een raket laten neerzetten die wij zouden gaan nabouwen. Zo werkt dat niet". Behalve in Rusland, waar een ploeg van 12 man half april met het werk begint en er tot aan het eind van het jaar aan de slag zal blijven, vernieuwt het bedrijf ook riolen in Koeweit en Saoedi- Arabië. De stap naar Oost-Euro pa is min of meer noodzakelijk door de bezuinigingen in eigen land die ook de rioleringen treft. door Bas Hoppel Boerlage: "We hebben een trein met hoogwaardige kennis opge tuigd die moet blijven rijden. Je kunt in een hoekje gaan zitten wachten op orders, maar daar krijg je alleen maar een dik rood hoofd van. Als we ons ei niet in eigen land kunnen leggen, gaan we dat dus daarbuiten probe- Met het Nederlandse riole ringsstelsel is het volgens hem overigens zeer slecht gesteld. Anderen hebben daar al eerder op gewezen. Zo heeft president- directeur De Waal van de Gront- mij gezegd dat de riolen in zo'n slechte staat verkeren dat hij er niet vreemd van zou opkijken als binnenkort mensen plotseling door een straat zouden zakken. "Sommige gemeenten zouden er goed aan doen de toestand van het buizenstelsel eens goed te onderzoeken. Ze zouden schrik ken. Het probleem wordt met de dag erger", aldus De Waal van de Grontmij. Boerlage denkt er niet veel an ders over. De totale lengte van het ondergrondse buizenstelsel in ons land wordt geschat op 40.000 tot 50.000 kilometer en heeft een waarde van 40 tot 50 miljard gulden. Gemiddeld gaan deze merendeels betonnen bui zen 40 jaar mee. "Dat betekent dat per jaar ongeveer één miljard gulden zou moeten worden uit gegeven om de zaak op peil te houden. Aan het vervangen of opknappen van lekke riolen wordt echter op jaarbasis maar zo'n f300 miljoen gulden be steed. Ieder jaar loopt die achter stand verder op en ik denk dat die inmiddels al tussen de f 3 en f 4 miljard bedraagt". Sporthal Volgens Boerlage spelen bij het verwaarlozen van het riole ringstelsel niet alleen de bezuini gingen, maar ook de desinteresse van de verantwoordelijke wet houders in vrijwel alle gemeen ten in ons land een belangrijke rol. "Het is natuurlijk veel inte ressanter voor een wethouder om een sporthal van f 2 miljoen te bouwen dan voor f200.000 een riool te onderhouden. Daar ziet niemand iets van terwijl die wet houder wel over een tijdje tegen z'n kleinzoon kan zeggen: kijk 's, dat heeft opa nog helpen bou wen". Hij voorspelt echter dat als niet snel een grootscheepse landelij ke vernieuwingsoperatie voor de riolen wordt opgezet, de klap nog harder aan zal komen en dat de kosten vele malen hoger zul len uitvallen dan er nu zoge naamd wordt uitgespaard. Boer lage: "Je kunt het vergelijken met de aanschaf van een auto. Ook die moet worden onderhou den. Sla je een onderhoudsbeurt over, dan zul je er geen ruzie over krijgen met je buurman. Je wordt er ook niet door de politie voor bekeurd. Gaat er ergens een rood lampje branden, dan kun je dat rustig onzichtbaar maken door het af te plakken. Het is struisvogelpolitiek die tijdelijk werkt, maar op den duur on houdbaar is". Het inladen van de vaten met hars.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9