Zuid-Afrika voelt desinvesteringen Zwitsers dubben over lidmaatschap VN Pessimisme over bezoek Honecker Reagan: 'Rechtse dictatuur ook fout' 'Bedreiging voor regering en economie' Kern komeet Halley groter dan gedacht Muitende generaal in Ecuador vlucht voor legeraanval Aan Bondsrepubliek Weer voorstel Russen verbod op kernproeven Costa Rica en Nicaragua herstellen betrekkingen Hotel stort in: zeker 50 mensen onder het puin ZATERDAG 15 MAART 1986 PAGINA 7 JOHANNESBURG (AP/UPI) - De acties die in de hele wereld worden gevoerd om inves teringen uit Zuid-Afrika terug te trekken en sancties tegen het land te treffen, beginnen een ernstige bedreiging te vormen voor de Zuidafrikaanse regering. Dat heeft minister Chris Heunis van Constitutionele Ontwikkeling en Planning gisteren gezegd. DARMSTADT (ANP) - Uit de laat- ste beelden die de Europese kunst maan Giotto van de komeet Halley naar de aarde seinde, kan worden opgemaakt dat de kern van het he mellichaam zeker twee keer zo groot is als de geleerden tot nu toe hadden aangenomen. Dacht men aanvankelijk aan een ronde bol met een doorsnee van zes kilome ter, nu spreekt de wetenschappelij ke staf op het controlecentrum ESOC van de Europese ruimte-or ganisatie ESA in Darmstadt over een langgerekt voorwerp van een regelmatige vorm met een lengte van 15 kilometer en een breedte van minstens vier kilometer. De kern is diepzwart. Van de komeet zijn gedurende 3,5 uur 2.000 foto's gemaakt. Het laatste plaatje kwam binnen, toen de Giotto zich op een afstand van ongeveer 1.400 kilometer van de kern bevond. Daarna begaf de ca mera het onder een regen van stof deeltjes die afkomstig waren van de komeet. Ondanks het verlies van de ca mera twintig seconden voordat de Giotto de kern van de komeet op een afstand van 540 kilometer het dichtst zou benaderen en het uit vallen van enkele andere weten schappelijke instrumenten noem de professor R. Lüst, directeur-ge neraal van de Europese ruimte vaart-organisatie, de missie gister middag een succes, zelfs groter dan men vannacht nog had ge dacht. „Zonder reserve kan ik zeggen dat we uitmuntende resultaten hebben bereikt met de Giotto die de komeet na een reis van acht maanden zeer dicht naderde. De directeur-generaal deelde mee dat vier van de tien weten schappelijke apparaten nog steeds goed werken en de signalen per fect doorkomen. De Giotto volgt zijn uitgestippelde weg en de kans is aanwezig dat het ruimtevaartuig na een paar jaar naar de aarde te rugkeert. waar het wellicht met be hulp van een ruimteveer kan wor den opgepikt om opnieuw voor een missie gebruikt te worden. Professor Lüst zei dat het ener giesysteem en het zonnepaneel van de Giotto geen schade heeft opge lopen. Ook de antenne is nog in tact, evenals het apparaat dat de gegevens verwerkt. Professor R. Bonnet, directeur van het wetenschappelijk pro gramma van de ESA, verklaarde gistermiddag dat de missie buiten alle verwachtingen is vervuld. Er zijn zeer interessante beelden en gegevens, zowel over het uiterlijk van de komeetkern als van de sa menstelling van de coma en de at mosfeer van de komeet binnenge komen. Deze zullen de komende maan den nader worden uitgewerkt en worden vergeleken met de resulta ten van de Russische en Japanse ruimtesondes, die de komeet Hal ley vanaf een veel grotere afstand hebben bestudeerd. Dr. R. Reinhard, wetenschappe lijk leider van het Giotto-project, vond dat de verrassend goede kwa liteit van de beelden en gegevens het verlies van de signalen gedu rende de laatste momenten van de ontmoeting met de komeet in rui me mate compenseerde. In een toespraak tot het parlement van het thuisland Gazankulu zei Heunis dat Zuid-Afrika een econo mische groei van 7 tot 8 procent per jaar nodig zal hebben om de ge volgen van de acties te boven te ko men. Hij waarschuwde dat de ac ties 700.000, meest zwarte Zuidafri kanen hun baan kunnen gaan kos ten. 'de positieve indruk' die Pretoria maakte door met die landen te on derhandelen, goeddeels teniet ge daan, zei hij. Heunis zei dat de democratie moet worden versterkt in Zuid- Afrika om de economie van het land te versterken. De Amerikaanse afgezant Frank Wisner heeft gisteren bij de Zuid- Harry Oppenheimer, de vroegere president van de Anglo-American Corporation, het grootste particu liere bedrijf van het land, zei dat de anti-apartheidsorganisaties met afrikaanse regering aangedrongen hun acties voor desinvestering en °P spoed bij de beloofde hervor- sancties nu 'een ernstige kracht' mingen en op snelle vooruitgang in zijn geworden. Oppenheimer, de richting van gerechtigheid, ge- thans voorzitter van het Instituut lijkheid en democratie. Dit jaar is voor Internationale Aangelegenhe- volgens Wisner het jaar waarin de den, zei dat de druk door de desin vesteringen is opgelopen tot onge kende hoogte. proef op de som genomen moet worden, "een jaar waarin wij allen hopen dat Zuid-Afrika zich uit de huidige ongelukkige omstandighe den kan ontwikkelen naar een pe riode waarin zwarte leiders en blanke leiders onderhandelen over de toekomst van het land". Wisner, onderminister voor Afri ka, heeft in Zuid-Afrika, Zambia, Zimbabwe en Moambique bespre kingen gevoerd om steun te zoe ken voor een plan om onafhanke lijkheid te verlenen aan Namibiè, gekoppeld aan terugtrekking van de Cubaanse troepen uit Angola. Het Zuidafrikaanse voorstel om het onafhankelijkheidsplan op 1 augustus in werking te stellen, af- QUITO (AP) - Het Ecuadoraanse hankelijk van het vertrek van de leger heeft gisteren met tanks de Cubanen, noemde hij een "belang- luchtmachtbasis bij. de hoofdstad rijke stap". Zuidafrikaanse rege- Quito bestormd en heroverd op de ringskringen hebben gisteren be- rebellerende luchtmachtgeneraal vestigd dat een delegatie van het Frank Vargas, die gedreigd had Gemenebest een bezoek heeft ge- met zijn aanhangers op te trekken bracht aan de gevangen ANC-lei- naar het paleis van president Leon der Nelson Mandela. Het bezoek Febres Cordero. Volgens Radio van de delegatie, onder leiding van Quito is de generaal echter kort de voormalige premier van Austra- voor de aanval met een vliegtuig bë Malcolm Fraser en de voormali- gevlucht naar de basis Manta bij ëf president van Nigeria Olusegun Guayaquil, waar hij vorige week ook al een opstand leidde. Vargas was op de basis Mariscal Sucre bij Quito ingesloten wegens insubordinatie, maar werd donder dag door officieren bevrijd, waarna hij dreigde het presidentieel paleis te bestormen. President Febres Cordero kondigde in het hele land de noodtoestand af, en kort voor het middaguur openden loyale troepen ondermeer met tanks de aanval op de luchtmachtbasis. Obasanjo, was omgeven met strik te geheimhouding. MOSKOU (ANP) - De Sowjet-Unie heeft de VS voorgesteld in april on derhandelingen te openen over een Ongeveer anderhalf uur na het totaal verbod op kernproeven, begin van de aanval vertelde een maar sluit ook uitbreiding van de loyale officier Radio Quito dat de onderhandelingen met Groot-Brit startbaan was heroverd. 'Er moe- tannië of andere landen niet uit. ten nog een paar gebouwen ver- Dit heeft onderminister van bui- overd worden voor wij de basis tenlandse zaken Viktor Komplek- volledig onder controle hebben', tov gisteren verklaard op een pers zei hij. De radio meldde dat bij de conferentie in Moskou. De onder- aanval twee soldaten waren ge- handelingen kunnen worden ge sneuveld en twee burgers, negen voerd in Moskou, Washington of f^0?? msPe"ie ter pieKKe. ue :pn ,™„„H B Genève. zo zei hii Amerikaanse beschuldiging werd wikkeling en kennelijk heeft de Sowjet-Unie haar proefserie afge sloten, maar de VS zijn nog niet zover, zo werd gezegd. Daarnaast medewerkers. heeft de Sowjet-Unie bezwaren te gen afdoende controlemaatrege len, aldus Washington. MANILLA - De Filippijnse president Aquino heeft honderden straatar me Filippino's dezer dagen een kijke laten nemen in het Malacanag-pa- leis van de verdreven dictator Marcos, dit om hen de rijkdom van de voormalige president te tonen. Op de foto vergapen de mensen zich aan een portret van Marcos. Binnenkort zal het paleis worden opengesteld voor alle publiek. Inmiddels zijn weer 18 bankrekeningen geblokkeerd van Marcos. De regering-Aquino heeft nu in totaal 51 bankrekeningen geblokkeerd in een poging ets terug te vinden van de 5 tot 10 miljard dollar die Marcos en zijn kliek in de loop der jaren moeten hebben verduisterd. Intussen komt nu ook in de Verenigde Staten een stroom van beschuldigingen en onder zoeken op gang naar verduisteringspraktijken van Marcos en zijn naaste Op de persconferentie van giste ren werden echter de beloften van Gorbatsjov herhaald dat strikt toe zicht zal worden toegestaan inbe grepen inspectie ter plekke. De raakten gewond. Verslaggevers ter plaatse meld den dat regeringstroepen met zo wel lichte als zware wapens de aan val om 10 minuten voor twaalf in zetten. Het vuur werd door de re- Genève, zo zei hij. De Sowjet-Unie had donderdag verklaard dat zij bereid is zich zo lang aan haar eenzijdige stop op kernproeven te houden totdat de VS een nieuwe proef houden. Oor spronkelijk zou de Sovjetstop op belten beantwoord, maar ongeveer 31 maart aflopen. Sowjetleider Mi J chail Gorbatsjov had met deze ver klaring gereageerd op een oproep van de „Groep van Zes" landen aan VS zowel als SU geen proeven meer te houden tot de volgende top Reagan-Gorbatsjov. De zes lan den zijn Mexico, Argentinië, India, De radiozender van het leger Zweden, Tanzania en Griekenland, meldde gistermiddag dat 200 mili- De VS verklaarden zich donder- tairen en evenveel burgers waren dag direct opnieuw tegen een stop. gearresteerd. Proeven zijn nodig voor wapenont- 20 minuten na het begin van de ac tie reden drie tanks de basis bin nen. Volgens de verslaggevers had Vargas zijn mannen voor het begin van de aanval toegesproken en op gedragen de basis te verdedigen. „volstrekte nonsens" genoemd. De VS hebben 200 controlesta tions langs de Sowjetgrens, waar mee kernproeven gemakkelijk kunnen worden ontdekt. „De Sow jet-Unie heeft slechts 20 stations en heeft tot dusverre nog geen enkele kernproef in het buitenland ge mist", zo werd f Ex-president Marcos heeft gisteren te kennen gegeven dat hij Hawai wil verlaten en zich wil vestigen in Singapore. De Amerikaanse regering doet bij de regering van Singapore een goed woordje voor Marcos, zo verluidde het in diplomatieke kringen. Bij gevechten tussen legereenheden en rebellen, die nog trouw zijn aan Marcos, zijn gisteren in twee dorpen in het zuiden van de Filippijnen acht doden gevallen. Vier soldaten en vier rebellen kwamen om het leven. De EG-commissie in Brussel heeft besloten om voedselhulp ter waarde van 1,4 miljoen gulden te verschaffen aan de Filippijnen. Het voedsel is bestemd voor de vele daklozen. President Aquino heeft besprekingen ge voerd met functionarissen van het Internationaal Monetair Fonds om te komen tot een economisch reddingsplan van het eens zo welvarende, maar na de periode-Marcos berooide land. ADVERTENTIE AMSTERDAM - Het actieschip Si- rius van Greenpeace vertrekt maandag naar de Ierse Zee voor een campagne tegen de nucleaire opwerkingsfabriek Sellafield bij het Britse Windscale. Deze fabriek loost volgens de milieu-organisatie elke dag miljoenen liters besmet afvalwater rechtstreeks in zee, waardoor de Ierse Zee de meest ra dio-actief verontreinigde ter we reld is. De VVD wil voldoende parkeergelegenheid in de binnenstad voor het winkelende publiek. EZ'iI GOEDE RAAD: STEIOP LIJST 2, KIES VOOR DE VVD! BONN (Rtr/DPA) - De Westduitse kanselier Helmut Kohl heeft giste ren opgeroepen tot betere betrek kingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR. Intussen groeit echter het pessimisme over het lang ver beide bezoek aan Bonn van de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker. In zijn jaarlijkse „bericht over de toestand van de natie in het gedeel de Duitsland" verklaarde Kohl dat de twee Duitse staten de „plicht hebben een actieve bijdrage te le veren aan de betrekkingen tussen Oost en West door hun samenwer king uit te breiden". Hij zei te ho pen dat de positieve signalen van de top in Genève tussen Reagan en Gorbatsjov een direct effect zullen hebben op de ontwikkeling van de Oost-Westrelatie. De kanselier repte in zijn rede voor de Bondsdag niet van een mo- SAN JOSE/MANAGUA/WAS- HINGTON (RTR/UPI/DPA) - Cos ta Rica en Nicaragua hebben don derdagavond een formeel akkoord gesloten over deelneming in een internationale vredesmacht langs de grens tussen de beide landen. Ook hebben de twee landen de di plomatieke betrekkingen genor maliseerd. In het akkoord dringen de lan den erop aan dat zo snel mogelijk een grenscommissie wordt inge steld. Deze zal belast worden met het toezicht op het grensgebied en mag ter plekke onderzoek instellen naar "incidenten die tot spanning langs de grens kunnen leiden". Het akkoord werd ondertekend door de Nicaraguaanse onderminister van buitenlandse zaken Victor Hu- go Tinoco en zijn Costaricaanse ambtgenoot Gerardo Trejos. Volgens een gemeenschappelij ke verklaring zal de vredesmacht worden samengesteld uit vertegen woordigers van de landen van de Contadora-groep of de steungroep daarvan. Tot de Contadora-groep behoren Mexico, Colombia, Vene zuela en Panama. In de steungroep hebben Argentinië, Brazilië. Peru en Uruguay zitting. Een commissie van negen Ame rikaanse Congresleden zal zou gis teren een bliksembezoek aan El Salvador en Nicaragua afleggen om zich te op de hoogte te stellen van de toestand in Midden-Ameri- ka. Het bezoek van de Republi keinse afgevaardigden is bedoeld als voorbereiding op het debat over het voorstel van de Ameri kaanse regering militaire steun te geven aan de Nicaraguaanse guer rillastrijders die de linkse regering in Managua ten val willen brengen gelijk bezoek van Honecker, dat het eerste zou moeten worden van een Oostduitse leider aan de Bondsrepubliek. De kans dat dit bezoek binnen afzienbare tijd plaatsvindt, wordt in Bonn steeds kleiner geacht. De Westduitse kranten schrijven dat bij de regering-Kohl de vrees toeneemt dat de Sowjet-Unie Ho- neckers reisplannen blokkeert. Als gevolg van de Sowjet-opstelling zou Honecker zich voor de tweede maal sinds 1983, toen voor het eerst sprake was een bezoek, gedwon gen zijn een voorgenomen reis uit te stellen. Vorige maand zei het Oostduitse politburolid Horst Sin- dermann na overleg met Kohl dat Honecker van plan was in 1986 naar West-Duitsland te komen. Maar het weekblad Die Zeit en de krant Die Welt schrijven dat er aanwijzingen zijn dat Sowjet-leider Michail Gorbatsjov vier weken ge leden tijdens een gesprek in Mos kou verzet heeft aangetekend te gen een bezoek. Het gesprek lever de een communiqué op waarin de Westduitse steun aan wat genoemd werd de destructieve Amerikaanse politiek tegenover Oost-Europa werd gehekeld. Bonn toonde zich ontmoedigd door de ontmoeting in Moskou. Voorlopig neemt het een afwachtende houding aan. Kohl en Honecker zijn vandaag in Stockholm ter gelegenheid van de begrafenis van de vermoorde premier Olof Palme. Westeuropese diplomaten menen dat als er in de Zweedse hoofdstad geen ontmoe ting plaatsvindt, dit kan duiden op problemen rond Honeckers voor nemen de Bondsrepubliek met een bezoek te vereren. SINGAPORE (Rtr) - Het zeven ver diepingen tellend New Serangoon Hotel in Singapore is vanochtend ingestort. Dit heeft de politie van Singapore bekendgemaakt. Ten minste 50 personen zijn volgens een politiewoordvoerder onder het puin geraakt. „Wij schatten dat zich ten minste 50 a 60 personen in het hotel be vonden", aldus een politieman ter plaatse Tientallen brandweermannen zijn inmiddels begonnen met het zoeken naar overlevenden onder het puin. De politie kan nog niet zeggen of er slachtoffers zijn. Ook over de nationaliteit van de hotel gasten is nog niets meegedeeld. WASHINGTON (GPD) - Het Ame rikaanse volk gelooft in mensen rechten en verzet zich tegen tyran- nie in welke vorm dan ook, van links of van rechts. Dat is het nieu we credo dat de Amerikaanse pre sident Reagan gisteren tijdens een televisierede uitsprak. Het bete kent een duidelijke wending in zijn politiek, die rechtse dictaturen doorgaans met rust liet en zich vrij wel uitsluitend richtte op bestrij ding van linkse regimes. Overigens komt ook in de nieu we uitgangspunten, die Reagan in overleg met het ministerie van bui machthebbers van Haïti en de Fi lippijnen, geeft de Russen zelfs nog te verstaan dat er geen ge schikter ogenblik is dan nu voor een herziening en herwaardering van hun beleid. Vanwege hun bin nenlandse problemen en niet na der toegelichte tekenen van 'demo cratische revolutie' die in Moskou 'zichtbaar' zouden zijn. Van officiële zijde wordt ont kend dat Reagans boodschap een verschuiving in het beleid bete kent, maar 'voor de helft analyse DEN HAAG - De bevolking van Zwitserland spreekt zich morgen uit over de vraag of hun neutrale land lid wordt van de Verenigde Naties. De Zwitserse regering, ge steund door een meerderheid in het parlement, is voor toetreding tot de VN en voert campagne om de Zwitsers zo ver te krijgen dat ze 'ja' stemmen. door Bart Jochems Zo'n 4,5 miljoen pamfletten wer- de hëih~recept\ ÓTtoon den in opdracht van de overheid het bericht aan het Congres gefabriceerd om de Zwitsers en- tenlandse zaken en dat van defen- wijkt echter aanmerkelijk af van thousiast te krijgen voor toetre- heeft geformuleerd, van links een beleid dat wel eens de Kirkpa- ding de VN. Maar opiniepeilin- trick-doctrine wordt genoemd, de vroegere ambassadrice i nog steeds het grootste gevaar wereldvrede. De Sowjet-Unie mag volgens Reagan 'geen fundamente le verbetering van betrekkingen verwachten zolang er sprake is van voortgezet avonturisme'. Reagan, gesterkt door de bijval met het verwijderen van de rechtse de VS bij de VN. In zijn eenvoudig- een officiële Zwitserse vertegen- ste vorm kwam die erop neer dat woordiging in de VN niet zitten, 31 Amerika welgezinde rechtse dicta- turen (die slechts 'autoritair' heet ten) moesten worden ontzien van wege de strategische belangen van de VS. procent is vóór en het resterende percentage (18) heeft geen mening. Waarschijnlijk stemt een meerder heid dus tegen, maar het leger twij felaars en een lage opkomst kun nen zorgen voor een andere uit slag. De pamfletten van regeringszij de reppen in vier talen over de voordelen van het lidmaatschap. Gewezen wordt op de groeiende samenwerking en wederzijdse af hankelijkheid tussen naties en de nadelen voor een klein land als Zwitserland als de geisoleerde po sitie, het gevolg van het vasthou den aan de neutraliteit, blijft voort bestaan. De oppositie meent dat Zwitser land als lid van de VN gedwongen zal worden keuzen te maken die de neutraliteit in gevaar brengen. Ook de verzekering van de regering dat binnen de VN Zwitserland's onaf hankelijke positie zal worden be nadrukt kan de tegenstanders niet gerust stellen. Met verwijzingen naar de ge schiedenis onderstrepen de tegen standers hun bezwaren. Zwitser land sloot zich in 1930 aan bij de voorganger van de VN, de Volken bond, en kwam vijf jaar later in de problemen toen de bond besloot tot economische sancties tegen Ita lië vanwege de inval in Ethiopië. De Zwitsers overwogen zich uit de Volkenbond terug te trekken, omdat een zo duidelijke stellingna- me tegen het buurland niet te rij men viel met het traditioneel neu trale standpunt van Zwitserland. Niet dat de VN in haar veertigja rige geschiedenis heeft uitgeblon ken in het nemen van sancties. Slechts eenmaal werden militaire maatregelen afgekondigd (Korea) en tweemaal besloot het orgaan tot economische sancties (Zuid-Afri ka, Rhodesië). Bovendien bepaalt artikel 41 van het Handvest dat een staat die zich neutraal wenst op te stellen niet kan worden belast met de uitvoe ring van militaire sancties. Van de lidstaten wordt wel verwacht dat ze dergelijke sancties steunen. üm economische maatregelen van de VN kan eigenlijk niemand heen. De Zwitserse minister van buitenlandse zaken Pierre Aubert ,,Je kunt economische sancties van de Verenigde Naties niet negeren, of je nu wel of geen lid bent". Kosten In de verhitte discussies over het lidmaatschap speelt naast het the ma neutraliteit ook 's lands huis houdportemonnee een rol Tegen standers zeggen dat lidmaatschap van de VN zal leiden tot kostbare deelname van Zwitserland aan de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds. Volgens een stu die van 1984 kost het de Zwitserse banken aan 'entreegeld' voor deze organisaties ruim 11,5 miljard gul den. Zwitserland mag dan op het mo ment geen lid zyn van de VN, de Zwitsers zitten slechts als waarne mer bij de vergaderingen van de organisatie, toch kan het land reke nen op forse inkomsten dank zij de verschillende organisaties van de VN. Topconferenties, internationa le onderhandelingen en allerlei missies zorgen in het kanton Genè ve jaarlijks voor een stroom aan in komsten van 1,6 miljard gulden. De Zwitsers mogen nogal han gen aan tradities, de geschiedenis leert ook dat zij niet in groten geta le het rode potlood in de stemhok jes plegen te hanteren. In recente verkiezingen stemde slechts een derde van de 4,1 miljoen kiesge rechtigden. Is de opkomst morgen weer zo laag dan kan de regering wellicht alsnog in gejubel uitbar sten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7