Mim-containers in plaats van zakken Extra geld voor ouderenbeleid Eis: twee jaar celstraf wegens aandeel in fraude Eigen tuintjes mogen voorlopig nog blijven Proef met huisvuil in vier wijken: Oplossing problemen marktverzamelkraam actief in vrije tijd ZATERDAG 15 MAART 1986 LEIDEN LEIDEN - De bewoners van de Van 's Gravesandestraat en om geving die al jaren zelf een van de gemeenschappelijke tuintjes onderhouden, kunnen daarmee, onder bepaalde voorwaarden, doorgaan. De woningbouwver eniging Tuinstadwijk laat die tuintjes, twaalf in totaal, met rust bij de renovatie van de algemene groenvoorziening. Dat is de uitkomst van de ver gadering tussen het bestuur van de woningbouwvereniging, de betrokken bewoners en de afde ling welzijn van de gemeente. De bewoners gingen unaniem ak koord met het voorstel van Tuin stad wijk-voorzitter K.G. Wester beek de tuintjes onder bepaalde voorwaarden te laten voortbe staan. Een van die voorwaarden is dat de betreffende tuintjes, als de huurders verhuizen, alsnog verdwijnen. "Eigenlijk gaat het om een soort sterfhuisconstruc tie", aldus Westerbeek. Aanleiding voor de bespreking Compromis Van 's Gravesandestraat was de onrust die dinsdag en woensdag in de Tuinstadwijk heerste toen, ondanks - nimmer beantwoorde - protestbrieven van de bewoners, de renovatie van de tuinen een aanvang nam. De bewoners waren het er niet mee eens dat de graafmachine ook de tuintjes die bewoners zelf al jaren onderhielden en verfraai den, kwam omspitten. Een in derhaast belegd gesprek tussen Westerbeek en welzijnswerker Kees Walle voorkwam dat op het laatste moment; afgesproken werd de tuintjes in elk geval tot donderdagavond ongemoeid te laten. Het bestuur van de woning bouwvereniging stelde zich ti. dens de vergadering op hc standpunt dat de door de bewc ners zelf onderhouden tuintjes feitelijk deel uitmaken van de al gemene groenvoorziening in de buurt en dat die bewoners onge vraagd en op eigen initiatief zijn gaan tuinieren. Bovendien had het bestuur besloten het groen te renoveren omdat veel bewoners hadden geklaagd over de slechte toestand van de beplanting. De betrokken bewoners stel den daar tegenover, dat het in veel gevallen om tuintjes gaat die soms al vijftien jaar bestaan. Vooral enkele bejaarde bewo ners hebben veel plezier in het tuinieren en bovendien is de aan wezigheid van dergelijke 'privé- tuintjes' een goed middel tegen vervuiling van de woonomge ving, vinden zij. Immers, omdat de bewoners de beplanting op ei gen kosten aanbrengen, wordt er aan de tuintjes ook veel zorg be steed. Over het akkoord moeten, vóór 1 oktober, nog nadere afspraken worden gemaakt. Dat wordt het werk van een commissie, be staande uit twee bestuursleden van Tuinstadwijk, een vertegen woordiger van de Raad van Com missarissen van de woning bouwvereniging en drie bewo ners. De commissie wordt terzij de gestaan door de Stichting Welzijn, terwijl voorts het Insti tuut Burgerraadslieden om ad vies wordt gevraagd. Bank voor 1,25 miljoen opgelicht DEN HAAG/LEIDEN - Twee iaar te ontkende ook maar enige be- gevoerd om hun grote slag t DEN HAAG/LEIDEN - Twee jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf is gisteren voor de Haagse rechtbank gèeist tegen een 39-jari- ge inwoner van Leiden voor zijn betrokkenheid bij een bankfraude van 1,25 miljoen gulden. De bena deelde is de Rabobank in Oude Tonge bij wie de Leidenaar een re kening had en die op zijn gezag het geld heeft uitbetaald aan een Belgi sche schuldeiser. Zo luidde althans de beschuldiging van officier van justitie mr. Renckens. De verdach te ontkende ook maar enige be trokkenheid bij de fraude te heb ben gehad. De Leidenaar beweert niet an ders te hebben gedaan dan een B.V. te hebben verkocht waarmee hij transacties in tin had gedaan. Dat de koper bij de Leidse notaris een valse naam had opgegeven, was hem niet bekend, zo hield hij ook gisteren ter zitting vol. Maar volgens de officier van justitie heb ben de drie bij de zaak betrokken mannen een vooropgezet plan uit- LEIDEN - Meer dan vijfduizend mini-containers van 240 liter zullen in mei in vier Leidse wijken worden uitgezet, ter vervanging van het ophalen van huisvuil in de grijze vuilnis zak. De reinigingsdienst zal deze containers één keer per week legen. Tevens kan grofvuil in de proefwijken iedere week, op afroep, worden opgehaald. Burgemeester en wethou ders zijn met deze proef akkoord gegaan. De raadscommissie voor economische aangele genheden houdt zich er over enkele weken mee bezig. De wijken die als eerste voor elke woning, op proef, minicontainers krijgen zijn de Stevenshof, Boek horst, Koppelstein, Lage en Hoge Morsweg in de Mors, de Vogel- buurt, Raadsherenbuurt en Hout kwartier en de Zeeheldenbuurt. Alleen voor de flats aan bijvoor beeld de Turkooislaan en omge ving en aan de Boerhaavelaan, die niet geschikt zijn voor deze contai ners, is voorzien in de plaatsing van een grótere (1300 liter) flatcon tainer. De proef met de mini-containers vloeit voort uit, onder meer de goe de ervaringen van andere, grote ge meenten als Tilburg, Breda, Zaan stad. De grofvuilwagen hoeft daar gauw een twintig containers moe- Informatie In april zullen de Leidenaars die worden verblijd met een mini-con tainer een folder in de bus krijgen. Tevens zullen vier 'open infor matieavonden' bij de reinigings dienst worden gehouden. Er komt een speciaal telefoonnummer voor mensen die vragen of problemen hebben of inlichtingen willen heb ben over de containers. Men mag bijvoorbeeld de volle container niet zo maar voor de deur zetten, maar moet deze naar een aanbied- plaats rijden. verder. "Maar ik denk dat we pro blemen wel het hoofd kunnen bie den". Toch plek voor bloemerunan Voor wijken, die echt te krap zijn LEIDEN - De gemeente heeft 'oor aanbiedplaatsen, waar toch al de Pr°' minder vaak te rijden, de hoeveel heid zwerfvuil op straat, als gevolg van scheurende zakken of aanvre tende huisdieren, vermindert. De burger heeft als voordeel dat hij op den geplaatst, elk moment van de dag zijn vuil kwijt kan. ten kunnen staan, is voorzien in wijkcontainers. Tol verwacht dat er daarvan een aantal bijvoorbeeld de Zeeheldenbuurt moet wor- Bovendien is het huidige werk achter de reinigingswagen te zwaar te arbeidsintensief. Het perso- De proef met de containers kost de gemeente, behalve 20.000 gul den aan voorlichtingsmateriaal, geen cent. De leveranciers stellen de bakken gratis ter beschikkig, neel dat bij de reinigingsdienst voor duur van de proef. Ook de hy- overschiet voor het ophalen huisvuil, kan worden overge plaatst naar de veegdienst. Over de zwaarte van het werk zegt direc teur Logtenberg van de reinigings dienst momenteel "dat het naar mijn mening een beetje een asocia le toestand is om laten rapen". draulische beladingsinstallatie, die aan de vuilniswagen moet worden gemonteerd (kosten: 45.000 gul den), wordt door het bedrijf be taald. blemen rond de indeling marktverzamelkraam die zal wor den gebouwd op de Hoogstraat. De problemen ontstonden nadat was gebleken dat er geen kiosk in de verzamelkraam beschikbaar zou worden gesteld aan de bloe- menkoopman die sinds jaar en dag op de Hoogstraat staat. Er was een beperkt aantal kiosken in het nieu we bouwsel opgenomen om het zicht op het water van de Rijn zo veel mogelijk te handhaven. Door een herindeling van de be schikbare ruimte krijgt de bloe- menkoopman nu wel een kiosk, van drie meter breed, op de hoek "Pas over een halfjaar, als we er- zakken te mee doorgaan, moeten we gaan be talen. In de tussentijd zal een en quête worden gehouden. Loopt al les naar wens, dan krijgt de ge meenteraad tegen die tijd een voor stel om geld uit te trekken voor de aanschaf van de containers en der gelijke", aldus Tol. "Er zal best wel iets fout gaan", waarschuwt hij "Ze lopen 25 kilometer per dag en tillen dan 10.000 kilo. Slechts een enkeling houdt dat vol tot na zijn veertigste of vijfenveertigste jaar. We willen af van het gegeven dat -alle jonge jongens achter de wagen lopen. Gigantisch De proef van een half jaar, die voor de reinigingsdienst een gigan tische operatie betekent, is tevens bedoeld om te peilen wat de ge middelde Leidenaar van het idee vindt. Begin mei krijgen de bewo ners van de vier proefgebieden een mini-container afgeleverd. Dat zijn er ruim vijfduizend, maar voor nieuwe woningen en vermiste dan wel gestolen 'mini's' zijn er nog een kleine duizend in reserve. Winkeliers en bedrijven krijgen een andere kleur container dan de groene van de gewone burger. In de toekomst zal, aan de hand ook van de hoeveelheid afgescheiden vuil, worden bekeken of de reini gingsrechten voor hen te hoog, of misschien te laag zijn. Wat de flats betreft moet nog worden opge merkt dat momenteel aan de Suri- namestraat een proef aan de gang is met flatcontainers, tot grote te vredenheid, meldt reinigingsvoor- lichter Mari Tol. Tol ziet ook aanmerkelijke voor delen wat de wijziging (op proef) in het ophalen van grofvuil betreft. "Mensen kunnen het telefonisch opgeven en dan wordt het elke Een mini-container zoals die in donderdag opgehaald. De grote Oegstgeest wordt gebruikt. Leiden bergen grofvuil zullen dan uit de krijgt er in mei een dikke vijfdui- wijken verdwijnen". zend, (archieffoto) Tentoonstelling over duinen LEIDEN - In de openbare bibliotheek aan de Nieuwestraat is tot en met 28 maart de tentoonstelling 'Duinen, wording en verwording' te zien. De expositie, verzorgd door de stichting Duinbehoud, geeft een beeld van het onstaan, de waarde en de bedreiging van het Nederlands duinland schap. ADVERTENTIE VAKGROEP ONDERWIJSKUNDE R.U. LEIDEN DISCUSSIEAVOND OVER HET W.R.R.-RAPPORT BASISVORMING IN HET ONDERWIJS. VRIJDAG 21 MAART 1986 VAN 19.30 UUR TOT 22.00 UUR. College gebouw Gorlaeus Laboratorium Wassenaarseweg 76 - Leiden Gratis pendelbus vanaf Station Leiden. 18.45 uur, 19.00 uur, 19.15 uur. Busperron N. Alle belangstellenden van harte welkom! Praatprogramma De Stichting Burcht begint zon dagmiddag met een mao.ndelijks praatprogramma onder de titel 'Hilhorst Houdt Huis'. In dit pro gramma ontvangt Marijke Hil horst 'prominente' gasten. Op luchtige wijze zullen diverse on derwerpen worden aangesneden, waarbij intellectualisme zal wor den vermeden, beloven de orga nisatoren. Stichting Burcht zit aan de Burgsteeg 14. Aanvang: 'Take 5' In de 'Oude Harmonie' aan de Breestraat 16 is zondagmiddag om vier uur een optreden van Praatgroep De Kruisvereniging Leiden or ganiseert in Leiden-Noord een praatgroep voor ouders van kleuters in de leeftijd van twee tot vier jaar. Het is de bedoeling dat drie weken achtereen de ou ders bij elkaar komen om te spre ken over onderwerpen als veilig heid, zindelijkheid, niet eten, driftigheid of verwennen. De praatgroep wordt gehouden op de woensdagavond (19 maart, 26 maart en 2 april) in het gezond heidscentrum aan de Bernhard- kade. Voor verdere inlichtingen kan men contact opnemen met de wijkverpleegkundigen tel 217963. tussen halfeen en één uur op maandag, dinsdag en donder dag. Excursie Maandagavond kan er een be zoek worden gebracht aan de Leidse Sterrenwacht, waar na een inleiding met dia's ook de sterrenhemel met een van de kij kers in de koepel zal worden af gespeurd. Opgave bij K&O aan de Oude Vest 45. Belasting bi het dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat in Noor derkwartier is de rechtswinkel aanstaande maandagavond en maandagavond 24 maart aan wezig om hulp te bieden bij het invullen van het belastingformu lier. van de nieuwe marktverzamel kraam. Aan de zijkant van deze kiosk komen uitklapbare deuren, onder een vaste luifel, waar de marktkoopman zijn bloemen kwijt kan. Naast de bloemenkoopman komt een vijf meter brede kiosk voor de notenbar. In het midden van de marktverzamelkraam ko men drie in plaats van vier open marktkramen en in het kiosken- blok aan de andere kant van de open marktkramen komen de vis- en de loempiaboer. De ijswagen komt in deze opzet buiten het bouwsel, bij de St. Jansbrug. Als de ijscoboer zijn ijshandel beëin digt zal deze plek niet meer opge vuld worden en komt er meer ruimte bij de trap naar de vlonder die voor de kelders wordt aange legd. De ijscoboer heeft de ge meente overigens de verzekering gegeven dat hij tot zijn tweeënne- gentigste door wil gaan met zijn ijs- handel. Alle marktkooplieden hebben met het voorstel van de gemeente ingestemd. Ook over de huur de kiosken is bereikt. De bedoeling is dat met de bouw van de nieuwe marktverza melkraam wordt begonnen zodra de restauratie van de Hoogstraat- kelders gereed is. LEIDEN - Ter hoogte van de Groenhovenstraat is een begin gemaakt met het opengraven van het laatste stukje Trekvliet en de bouw van een brug op de ze plaats. De provincie heeft het bezwaarschrift dat door één van de omwonenden was inge diend tegen de bouw van de Groenhovenbrug ongegrond verklaard. Volgens de bezwaar de zou de doorvaarthoogte van de brug te laag zijn. De provin ciale beroepscommissie is er evenwel van overtuigd dat de brug om technische redenen niet hoger gemaakt kan wor den. (foto Wim Dijkman) Bouwvereniging geeft voorlichting LEIDEN - De woningbouwvereni ging Leiden organiseert vanaf maandagmiddag voorlichtings- en informatiebijeenkomsten naar aanleiding van de naderende ver kiezing van de algemene vergade ring. De bijeenkomsten worden zo veel mogelijk verspreid over de stad en in de wijken gehouden, waar huurders van de woning bouwvereniging Leiden wonen. Maandag 17 maart om 14.00 is er in het buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad een bijeen komst voor bewoners van de Me- overeenstemming rf"wij^' Be™ners va" binnen- stad, Noord-Rijnevest, Meerburg, Sint Maarten en de Zeehelden buurt/De Waard kunnen maandag avond vanaf 20.00 uur in De Burcht terecht. Activiteiten in Inloophuis LEIDEN - In het kader van de lan delijke week van de psychiatrie or ganiseert het Inloophuis Psychia trie een aantal activiteiten. De week begint maandagavond met een lezing door psychotherapeut Koos Swart: 'Van onvrede naar Le venslust', waar nieuwe inzichten op het gebied van ernstige emotio nele problemen aan de orde ko men. Aanvang half negen. Het programma gaat dinsdag verder met een inloopochtend voor vrouwen die om half elf begint, ter wijl 's avonds om half negen de vi deofilm 'I never promised you a ro- segarden' wordt gedraaid. Over de 'Voortzetting Anti-psychiatrie leidt tot Bewustzijn' is vrijdagsavond om half negen een lezing door Jan Foudraine/Swami Dexa Amrito. De week wordt afgesloten met een slotfeest op zaterdagavond dat om negen uur begint. Elke avond van maandag tot en met vrijdag kan er om zeven uur gegeten worden in het Inloophuis aan de Rapenburg 48. tel: 071- 141808. Allereerst had de Leidenaar bij zijn bank vertrouwen gewekt door op naam van zijn B.V. enkele trans acties in tin af te sluiten en deze correct af te handelen. Moest de B.V. weer eens een groot bedrag betalen aan de Belgische leveran cier van het metaal dan stelde de bank zich op de hoogte via de ko per, de firma Eurometaal, en hoor de van deze dat de handel afgeno men en betaald zou worden. In werkelijkheid werd in de ogen van de officier van justitie Eurometaal beheerd door de twee handlangers van de Leidenaar die bij een Haag se vestiging van de Amrobapk een rekening onder die naam nadden geopend. De Rabobank in Oude Tonge werd door een van de twee telkens onder valse naam telefo nisch te woord gestaan. Op die manier was al een paar keer handel gedreven, zo ook de laatste maal, op 8 oktober 1984. Maar toen is het reeds door de bank aan de Belgische leverancier betaalde geld voor de te leveren tin niet door Eurometaal op de bank rekening van de B.V. van de Leide naar gestort. Wel was de dag ervoor zijn B.V. - om het spoor te laten doodlopen - onder valse naam overgenomen door een van de twee anderen, notabene de ge machtigde van de rekening van Eurometaal. De rekeninghouders van Eurometaal haalden hierop het geld van de bank, dat vooruitbe taald was door de uiteindelijke ko per van het tin, de firma Biliton. Het saldo van de rekening bedroeg op dat moment 1,3 miljoen gulden en zij vertrokken met de noorder zon. Ook de Leidenaar was daarop enige tijd 'met vakantie'. Overigens zijn de dagvaardingen van de medeverdachten van de Leidenaar om technisch-juridische gronden nietig verklaard. Zij zijn dus vrijuit gegaan in deze zaak. De rechtbank doet 27 maart uit spraak. Barbaraterrein: plaii-Klunder LEIDEN - Het Rotterdamse archi tectenbureau Klunder krijgt de op dracht voor de bebouwing van het terrein van de voormalige Barbara- school aan het Levendaal en aan de St. Jorissteeg. Het college van B en W heeft daartoe besloten. Drie architecten bureaus hadden een bouwplan in gediend voor het braakliggende terrein dat momenteel tijdelijk is ingericht als parkeerterrein. Ge meentelijke afdelingen en raads commissies raakten verdeeld over de vraag welk van de drie plannen moest worden uitgevoerd, zodat het college uiteindelijk een keuze moest doen. Het plan Klunder om vat 93 woningen en 800 vierkante meter vloeroppervlak voor winkels en/of kantoren. ADVERTENTIE DEMOCRATEN. Gemeente zet activiteiten voor komende jaren op een rij LEIDEN - Het bedrag dat de ge meente heeft gekregen voor de maaltijddienst 'Tafeltje dek je' wordt gestort in een stimulerings fonds voor het ouderenbeleid. De bedoeling is dat dit jaarlijks ge beurt en dat het geld wordt be steed aan initiatieven voor ouderen - personen boven de 55 jaar - die niet kunnen worden bekostigd uit de bestaande middelen. Dit staat in de nota 'Ouder worden in Leiden' van de gemeente. De nota geeft een overzicht van het ouderenbeleid dat de gemeente in de komende jaren voor ogen heeft. Voor ouderen - van bejaarden wordt niet meer gesproken - is goed wonen van groot belang. Bin nenkort begint er een onderzoek om inzicht te verkrijgen in het aan tal woningen in de bestaande voor raad van de gemeente, dat geschikt is voor huisvesting van ouderen. Dit is noodzakelijk omdat de vraag naar woningen maar voor een klein gedeelte kan worden opgevangen door nieuwbouw. Initiatieven om te komen tot projecten voor Cen traal Wonen voor ouderen zullen dan ook door de gemeente worden ondersteund. Om de deelname van ouderen in het verkeer veiliger te maken ADVERTENTIE OUDE HARMONIE Breestraat 16, Leiden. Toegang gratis. noemt de gemeente concrete maat regelen. Zo moeten er bijvoorbeeld goede looproutes zijn met voldoen de oversteekplaatsen en moeten zo min mogelijk obstakels de loop routes overzichtelijk houden. Hier voor zal worden bekeken of het aantal reclameborden op het trot toir kan worden verminderd. Ver der moeten in de woongebieden rustpunten - banken - komen, zo dat de ouderen hun wandeling naar de winkels even kunnen on derbreken. De gemeente volgt het landelijke beleid wanneer het gaat om stimu leren van de zelfstandigheid van de ouderen. In de komende jaren zal een stedelijke aanpak van voorna melijk' maaltijdvoorziening, alarm systeem, opvangmogelijkheden en sociaal-culturele activiteiten bij het zogenaamde flankerend beleid voorop staan. Naast de vanzelf sprekende hulp van familie en be kenden is het belangrijk dat er, wanneer dat nodig is, professione le hulp is. De gemeente stimuleert de samenwerking van instellingen als de gezinsverzorging, kruisver eniging gecoördineerd bejaarden- werk, verzorgingshuizen en ver pleeghuizen. In verband met dit beleid wijst de gemeente in haar nota op de wens om in het noordelijk gedeelte van Leiden een verzorgingshuis ouderen te openen. De ge meente steunt initiatief in die rich ting, omdat een verzorgingstehuis daar zoveel meer betekent dan al leen een woonmogelijkheid. In de nota staat dat een dergelijk huis ook een wijkfunctie vervult die thuiswonende ouderen steunt. Ge bleken is dat vooral in het week einde voor de ouderen nauwelijks mogelijkheden zijn om elkaar te ontmoeten. Als daar behoefte aan is, zou dit ook mogelijk moeten zijn, vindt de gemeente. Lichaamsbeweging is voor ieder een, dus ook voor ouderen belang rijk. De gemeente onderzoekt de mogelijkheden die er zijn voor het beoefenen van zogenaamde 'life-ti me' sporten, zoals wandelen, fiet sen, zwemmen, tennis en bowling. In twee zwembaden zijn speciale uren voor ouderen ingesteld en er zal worden gekeken of dit ook in andere sport-accommodaties kan worden ingevoerd. Verouderingsproces 1 Onder het hoofdstukje volksge zondheid wijst de gemeente er op dat voor mensen, die als gevolg van het verouderingsproces met psychische problemen kampen, in Leiden geen erkende mogelijkheid is van opvang en behandeling. In haar 'flankerend ouderenbeleid' heeft de gemeente al eerder gewe zen op de noodzaak van een psy- cho-geriatische dagopvang, een stad als Leiden. Inmiddels zijn hierover besprekingen begonnen met het bestuur van verpleeghuis 'Zuydtwijck', dat gevorderde plan nen heeft voor deze voorzieningen. Een groot deel van de ouderen zijn vrouwen. En het aandeel vrou wen wordt nog groter, by ouderen boven de 80 jaar is het vrouwelijk aandeel al 80%. De gemeente wil de deelname van vrouwen aan over leg- en adviescommissies stimule ren en wil mogeiykheden bieden voor scholing, zodat de drempel voor deze functies wordt verlaagd. Ook wyst de gemeente op de onge lijkheid tussen mannen en vrou wen by de pensioenregeling. Som mige pensioenfondsen laten de vrouwen meer premie betalen of kennen hen minder pensioen toe in verband met de hogere levens verwachting. De gemeente ziet het als haar taak invloed aan te wen den bij het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds om deze verschil len teniet te doen. ADVERTENTIE De VVD wil, om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, de dienst verlening en verzorging op thuiswonende ouderen afstemmen. EEN GOEDE RAAD: STEM OP LIJST 2, KIES VOOR DE VVD! -2£-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3