Fransen voor nieuw politiek avontuur Rechts kabinet met linkse president? ZATERDAG 15 MAART 1986 Zes centrum-rechtse kandidaten van de RPR presenteren zich op een groot aanplakbiljet in Parijs. In het kielzog van de plakkers hebben aanhangers van de extreem-rechtse politicus Le Pen toegeslagen. 'Nuttig stemmen is Le Pen stemmen', hebben zij aan het affiche toegevoegd. ANPI Voter utile c est voter Morgen gaan in de eerste voorjaarszon de Fransen ter stembus. Boven het grootste deel van het land is de lucht nu lichtblauw en in de kale bomen zingt de eerste merel, slaan de mezen en klinkt langs de Loire de koekoek. Een kort ogenblik valt morgen de stilte over het land. Weken- en maandenlang hebben de politici valser gezongen dan de merel, hebben ze als koekoeken hun tegenstanders uit het nest trachten te drukken, overstemden ze de mezenslag met ingeblikte 'Marseillaises' en de 'Internationale' op geluidsversterkers. Alle opinie-onderzoekers beweren dat de toekomst van de socialisten maandag tot de verleden tijd behoort. En dat de socialistische president met een conservatieve regering zal moeten zien uit te komen. Vanaf maandag begint opnieuw een periode van politiek avontuur en onzekerheid, terwijl het Libanese gijzelaarsdrama waarschijnlijk nog niet is opgelost. zich te binden, blijkt tijdens een verkie zingsbijeenkomst van de ultrarechtse Nationaal-frontleider Jean-Marie le Pen. Le Pen en zijn aanhang waren een week in Parijs onder het dak van een circus tent, die ze op het terrein van de heliha ven naast het peperdure Sofitelhotel hadden opgericht. De langdurig ver traagde komst van Le Pen gaf me gele genheid het binnenstromende publiek nauwkeurig te bestuderen. Er waren een paar jongens weliswaar met te kort ge knipt haar en gestoken in pseudo-para- chutistenpakken, maar de grote meer derheid van de Le Pen-gangers werd toch gevormd door keurige dames en heren uit de gegoede middenstand, die vinden dat het land de afgelopen vijfjaar onder socialistisch bewind aan losbollig heid, avonturenzucht en verkwisting was blootgesteld. In de boekwinkel, die onder het tent zeil was opgericht en waaraan maar een handvol Franse uitgevers had willen meewerken, waren boeken te koop van de Belgische landverrader Leon Degrel- le en avontuurlijke documentaires over de manier waarop de Waffen SS, met vrijwilligers uit Frankrijk versterkt, aan het Oostfront heldendaden had verricht. Maar er waren ook keurige gladde foto boeken en studies van de essayist Jean- Francois Revel, die er niet blij mee zal zijn geweest dat hij zich in een dergelijk compromitterend gezelschap bevond Bij de ingang van de tent weigerde ik een sigarettenaansteker met de beelte nis van Jean-Marie le Pen. Het was de zelfde aansteker die in Boulogne te koop was aangeboden met de beeltenis van Barre er op. Hier op de helihaven ging de aansteker evenwel gratis van de hand en de reden daarvan werd duidelijk na dat Le Pen onder hellehondharde klan ken van Verdi's Vrijheidsmars binnen schreed, minder als prins dan als huur lingenleider, het licht uitging en het ver zamelde publiek van brave burgers als bij toverslag de sigarettenaanstekers hoog boven het hoofd houdende, tot branden bracht, waardoor de zaal plotse ling iets weg had van de kruising tussen de Paasberg en een indianen-lager. Mauroy Jean-Marie le Pen is een van de weini ge volkstribunen die Frankrijk naast president Mitterrand en oud-premier Mauroy nog kent. Dat hij van de hak op de tak springt, interesseert zijn gehoor minder dan wel dat „hij durft te zeggen waar anderen niet openlijk meer voor durven uitkomen". In het Bretonse Nantes treden twee socialistenleiders gelijktijdig op. Het zijn partijleider Lionel Jospin en oud- premier Mauroy en hun binnenkomst wordt niet begeleid door brandende aan stekers of muziek uit 'Nabucco', maar door Grieks aandoende volksmuziek die aanstekelijk over je rug loopt en doet denken aan de heroische dagen toen filmster Melina Mercouri en componist Mikis Theodorakis nog vanuit den vreemde streden tegen het kolonelsre giem. De zaal ligt naast de fabriek van de LU-koekjes en ze is propvol met moeie mensen die nog echt in fabrieken werken. De bijeenkomst is tegen half ne gen aangekondigd, de klok boven het podium staat op half zes en is kapot, een moedig orkest imiteert een uur lang Glen Miller en geeft het dan op om de weg vrij te maken voor 'Le temps des cerises' op een grammofoonplaat, dat niet meer wordt meegezongen. Tegen tienen treden Jospin en Mauroy binnen, maar het duurt nog tot half elf voor achtereenvolgens de spreker van het derde plan en die van het tweede de weg voor de tenoren hebben vrijge maakt. Nantes is zijn hegemonie van ja ren over stad en land kwijtgeraakt aan de gaullisten, onder wie baron Gui- chard, een oude gaullist van het eerste uur. In Nantes valt op dat de sprekers van het derde en tweede plan zich nog verliezen in klassenstrijdige hetze tegen de 'macht van de Baron', terwijl de twee de spreker uit een kinderboek citeert, waarin op kinderlijke manier wordt ver teld hoe de joden de weg vonden naar het heilige land. In het algemeen maakt, na vijfjaar regeren, van de actuele socia listische propaganda de belofte op een betere wereld geen deel meer uit. Net als le Pen klinkt Mauroy als een sonore orgelpijp. Hij hoeft zijn mond maar open te doen of hij heeft het pu bliek mee. Hij behoort tot het uitsterven de ras van redenaars waar je maar voor hoeft te klappen of aan de ene kant komt de wind er in en aan de andere kant het geluid er uit. Jammer genoeg klinkt dat niet altijd als de Marseillaise en zelfs niet als de Internationale. Tegen elven is par tijleider Jospin aan de beurt. Hij maakt de indruk van een als marktkoopman vermomde tandarts en draagt in Nantes niet tot beter begrip van de toestand in de wereld bij. Het is half twaalf als het gehoor in autobussen naar huis wordt door Rudolph Bakker gevoerd. Met name de socialisten heb ben er een handje van geen rekening te houden met de onaangename arbeidsu ren van hun aanhang. De beschaafdste meeting maakte ik mee in Riom, in het centrum van de Au- vergne. Dit is het jachtgebied van oud president Giscard, die op het dak van het presidentieel paleis de familievlag deed wapperen. Hij treedt op in de cine ma Utopia en vertoont zich temidden van de plaatselijke en regionale kandi daten, die hij toespreekt met de charme en het gemak of het zijn broeders en zus ters konden zijn. Wie Giscard zeven jaar kende aan het hoofd van de staat, ziet in Riom iemand die daar in de verste verte niet meer op lijkt. De goedertierenheid waarmee hij zijn equipe aan de samen gestroomde Auvergnats voorstelt is een briljant cabaret. Giscard bespreekt met zijn gehoor louter regionale problemen. In dit gigan tische computerbrein liggen ook de on nozelste feiten opgeslagen, alsof het nooit anders was geprogrammeerd dan op het lot van Auvergne. Voelen die mensen zich toch niet een beetje in de boot genomen, vroeg ik me af, terwijl Gisard zijn vuurwerk afstak als een we reldschaakkampioen die er graag voor uitkomt dat h(j ook van klaveijassen houdt. Een paradijsvogel in een kippe- hok: dat was Giscard op het podium van de bioscoop Utopia en de verkiezings eieren die er uitkomen rollen toch in de kleinste doosjes. Als een Karei VII ver scheen Giscard in Riom, die zich aan zijn hof in Chinon tussen zijn hovelin gen verborg om te zien of Jeanne d'Arc, de redster van Frankrijk, hem tussen het gewone volk herkennen zou. Bij het ver trek worstelt Giscard zich galant door een handenuitstrekkend publiek van ge sloten maar sympatiserende mannen en vrouwen. Humaan stapt hij in een lelijke Peugeot met een vaaggroene kleur en op de achterruit de goedkope Peugeot- kreet: „Een constructeur steekt zijn klauwen uit". Volgens de opinie-onder zoeken zal constructeur-Giscard daartoe voorlopig geen kans meer krijgen, al wil hij best minister worden, zoals van fi nanciën of economie, of beide. Fabius Premier Laurent Fabius wordt wel met Giscard als wonderkind en super- brein vergeleken. Zijn verkiezingstour nees zijn die van een regeringsleider. Zijn autokolonnes rijden te hard door slaperige dorpen, plaatselijke politie chefs hebben de dag van hun leven, want Fabius is de man vol van de verant woordelijkheid, waarover zijn tegen standers alleen maar theoretiseren. Zo als een bitse criticus opmerkte was Fa bius gemaakt voor de glans en de festivi teiten van de macht, niet voor de deba cles. De eerste grote debacle was de Greenpeace-affaire, de tweede en laatste is de kwestie van de Franse gijzelaars in handen van de Libanese sji-iten. In Tours en langs de Loire vertoont Fabius zich met de kleine ogen van een man die de laatste nachten niet geslapen heeft. Gehuld in een modieuze - dus twee maten te grote - winterjas, komt de stem van Fabius uit zijn tenen, als hij de Fransen oproept tot eenheid in de strijd tegen het onrecht van de sji-itische kid nap. Het optreden langs de Loire is geen verkiezingsreis, maar een familiebezoek. Het gehoor bestaat uit zorgvuldig uitge kozen genodigden. Vrienden wordt de hand geschud, nieuwe ideeën worden niet ontwikkeld. Is daarvoor de hele operatie opgezet, waarvoor over honder den kilometers op iedere straathoek agenten het verkeer mogen tegenhou den en de militaire luchtbasis van Tours in staat van oplettendheid was ge bracht? Fabius maakt de indruk van een prin sekind dat van zijn speelgoed genoeg heeft, als hij in La Riche een kindercrash opent en babies zoent, of een brug opent in Romorantin, die genoemd wordt naar een socialistische verzetsstrijder. De zon schijnt naar binnen in de raadzaal van het gemeentehuis, waar minister van cultuur Jack Lang zich bij hem gevoegd heeft en de burgemeester een getrouwe kopie van Lang probeert te zijn, al is zijn horloge dan te goud en zijn ring te op zichtig. Ineens lijkt het in Romorantin, en in alle dramatiek van het moment, op de dagen voor de grote vakantie, als je weet dat alle plicht wegvalt en de bedui- melde boeken naar de opkoper kunnen worden gebracht. Uit de stembus van dit weekeinde ko men volgens de laatste opinie-onderzoe ken de conservatieve partijen van Chi rac en Giscard als overwinnaars te voor schijn. Wellicht blijven de socialisten de grootste party, al hebben ze dan niet lan ger de meerderheid in het parlement. De teruggang van de communisten zou worden geconsolideerd, als ze inderdaad opnieuw niet meer krijgen dan de tien procent waarmee ze na de Europese ver kiezingen genoegen moesten nemen. De aanhang van Le Pen zou tussen de 6 en 8 procent van de uitgebrachte stemmen schommelen. Volgens Giscard en Barre „gaat het niet goed met Frankrijk". Volgens de so cialistische regeerders gaat het met Frankrijk steeds beter. Commentatoren verklaren de recente economische ople ving echter voornamelijk uit de daling van dollarkoers en olieprijzen. Na maan dag begint waarschijnlijk het tijdperk van de 'cohabitatie'. Daarmee breekt een nieuwe periode van onrust en onzeker heid aan. Want onder geen van de huidi ge partijleiders is er een die zich in dit magere voorjaar kan zonnen in het vollf vertrouwen van zijn aanhang. Een onverstoorbare straatveger doet zijn werk, niet afgeleid door een grote affiche van de socialistische partij waarop een wolf staat afgebeeld met de vraag: Zeg eens, beste mensen van Rechts, waarom hebben jullie zulke grote tanden? <r0to ap» de hoven afspeelde, tot ze in 1871 in dit land voorgoed werden afgeschaft. Hoe wel hij zijn roem voornamelijk verwierf in films waarin hij de schurkenrol ver vulde, ziet de zaal in Boulogne de bin nenkomst van een prins, met een prin ses aan zijn zijde. Pas op het tweede plan komt de heer Dominati, die er eerder uit ziet als een welwillende ambtenaar, met in zijn kielzog madame Barre, die de moeder van de prins had kunnen zijn, en oud-premier Barre zelf, die in zijn geluk kige momenten iets weg heeft van de be treurde paus Johannes XXIII. Tot de nationale verkiezingsrite hoort allereerst het optreden van een spreker van het derde plan. Hij maakt uitvoerig duidelijk in welke intieme relatie hij staat tot de spreker van het eerste plan en naar hem luistert niemand. De spre ker van het tweede plan is meestal de plaatselijke kandidaat waarom het gaat. De toespraak van Barre - elders in het land reeds ontelbare malen afgestoken en door de pers in al zijn veranderende nuances ontleed - was het werk van een vakman. Als Barre boos is stijgt het ge luid dat hij voortbrengt tot in de regio nen van de falset, wat een boosaardige vrouwelijke columnist in 'Le Monde' er eens toe verleidde zich af te vragen of het met Barre lichamelijk allemaal wel goed zit. In Boulogne evenwel bleef Bar re beheerst in de regionen van de bas, legde hij uit dat het met Frankrijk alle maal bergafwaarts ging, dat de socialis ten het geld van anderen hadden opge maakt en dat de cultuurpolitiek van Frankrijks populairste minister Jack Lang zoiets is als een 'culturele agit prop'. Tegen elven ging het gehoor na deze preek opgewekt en geestelijk ge sterkt huiswaarts. Chirac Presidentskandidaat Barre verzet zich er fel tegen dat mannen als oud-premier Jacques Chirac en oud-president Gis card er niet tegen opzien volgende week eventueel een regering te vormen onder het dak van de socialistische president Mitterrand. Zij noemen dat 'cohabitatie'. Met het oog op deze eventuele cohabi tatie gedragen Chirac en Giscard zich dan ook al geruime tijd als verantwoor delijke staatslieden, die straks oog in oog kunnen komen te staan met een man als Mitterrand, die bij hoog en bij laag heeft verteld dat hij niet zal aftreden als de conservatieven winnen. Hun op treden wordt dan ook gekenmerkt door een zekere angst voor gezonde spontani teit. Oud-premier Chirac, die burgemees ter van Parijs is en leider van de gaullis tische oppostiepartij RPR, ontmoette ik tijdens een intieme bijeenkomst in Pois- sy, de stad van de Talbot-fabrieken, waarvan gemeentebestuur van commu nistische in gaullistische handen over ging nadat de communistische arbeiders de fabriek tijdens een beruchte opstand kort en klein geslagen hadden. Afgezien van de omstandigheid dat Chirac een uur over tijd kwam, verliep het optreden met een mechanische precisie. Op het podium van de gemeentelijke feestzaal had een aantal journalisten plaats genomen die, anders dan in ons land, gekleed waren in zondagse pakken met das. Het vraaggesprek met de gaul listenleider, dat werd opgenomen om la ter over een regionaal tv-station te wor den uitgestraald, werd geleid door een andere journalist, die achter een lesse naar had plaats genomen en die zijn col lega's de vragen in de mond gaf die van te voren waren afgesproken en waarvan Chirac vakkundig de indruk gaf dat hij er geen weet van had. Chirac is een van de weinige Fransen die nog brylcream in zijn haar doet en karikaturisten zien hem wel als een wekker die je kunt laten aflopen op ieder gewenst moment van dag of nacht. Hoewel Chirac algemeen wordt gedoodverfd als de eerste minis ter na aanstaande maandag, geniet hij een breekbare populariteit. De Fransen herinneren zich te veel van zijn rollen en vermoeden in dit ongetwijfeld perfect werkende brein minder originaliteit dan een opzienbarende potentie tot aanpas sen. De manier waarop hij Valery Gis card d'Estaing als president eerst maak te en daarna brak, ligt nog vers in het geheugen. Zijn hartstocht om leidend op te treden in een kabinet onder de para plu van de oud-socialistenleider Mitter rand vertaalt men minder als een zucht tot het dienen van het landsbelang, dan als een onlesbare dorst naar de macht. Le Pen Hoeveel moeite de RPR van Chirac moet hebben zijn rechtervleugel aan In een land waar bijna niemand meer om zijn geloof ter kerke gaat, maar veel meer om zich te bevestigen als deel van de eigen groep, vormden zich ook de af gelopen weken en maanden kleine, maar roerige gemeentes rond politieke leiders van alle gezindten. Ieder ging te werk volgens zijn eigen rite, waarbij de holheid van de woorden van minder belang was dan de zing zang van de bekende stemmen, de veiligheid van de vertrouwde gezichten, het kortstondige ge voel dat politici de wereld nog kunnen veranderen. Oud-premier Barre vertelde zijn gehoor tijdens een bijeenkomst in het tegen Pa rijs leunende Boulogne dat de Fransen cynisch geworden zijn over hun policiti. Ze hebben voor de politiek nog wel be langstelling, aldus Barre, maar de man nen en vrouwen die de politiek maken bezien ze met ogen vol wantrouwen. „Het enige wat we nog kunnen doen is hen voortaan de waarheid zeggen", al dus Barre. In de dagen van zijn premier schap deed Raymond Barre al niet an ders en dat droeg bij tot zijn val en die van president Giscard in mei 1981. Barre gaat er mee door te zeggen wat hij denkt en nu, in maart 1986, is hij de populairste politicus van Frankrijk, met serieuze kansen op het presidentschap in '88. Verkiezingsbijeenkomsten in het Frankrijk van maart 1986 onderscheiden zich van elkaar door de mate waarin de geluidsboxen in staat zijn borstkassen in mee-resonerende klankborden te veran deren, en in het verlies aan kostbare uren, waarin men op de koplopers van het verkiezingsteam in het halfduister zit te wachten tot lang na het magische uur waarop hun optreden was aange kondigd. Barre Het was geen politieke voorkeur die maakte dat ik mijn verkiezingsdoop in Boulogne onderging, waar in een hoge sporthal Raymond Barre het op kwam nemen voor de Parijse kandidaat Jac ques Dominati, een bebrilde Corsicaan met een blozend, breed gelaat die al op de achtergrond in conservatieve regerin gen meeliep en zich gelukkig mag prij zen een vriend te zijn van het Franse film-idool Alain Delon. De laatste weken laat Delon zich met ongekende honde- trouw regelmatig zien op bijeenkomsten waar Dominati en Barre het woord voe ren. En is statistisch niet vastgesteld hoeveel toeschouwers zich in rokerige hallen persen om Delon en zijn beeld schone nieuwe vrouw te zien, dan wel om de politieke heilsboodschap te ko men aanhoren van politici aan wier woorden men geen geloof meer hecht. Zo'n triomfaal binnentreden van de hoofdrolspelers verloopt volgens een ri te die voor alle partijen schematisch ge lijk is. Nadat het publiek zo lang al te lang heeft gewacht dat enkelen onder hen overwegen maar naar het café op de hoek te gaan, en de atmosfeer is ver scheurd met in hun luide vervorming nauwelijks meer thuis te brengen klan ken, gaan plotseling alle lichten aan, val len cameramannen over hun eigen en andermans benen, worden telelezen als dolken in vreemde ruggen gedrukt en treden de helden over het middenpad binnen. Het enthousiasme dat dan onder het publiek losbreekt is recht evenredig aan de tijd dat men zich aanvankelijk had zitten vervelen. Het optreden van Alain Delon ver vangt het tafereel dat zich vroeger aan Premier Laurent Fabius van Frankrijk, die hier het Elysee-paleis in Pa rijs verlaat na de laatste kabinetszitting voor de verkiezingen van morgen, maakt de indruk van een prinsekind dat genoeg heeft van zijn speelgoed.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27