Politiek? Daar ben jij toch voor?' De lusies en zeepbellen van plaatselijke democratie 'Je kunt met een tafelbiljart ook heel leuk spelen' 'En ik dacht: nou, dan begin ik maar heel principieel' De CD A-aanhangers in de Hobaho-hallen in Lisse luisteren ademloos naar een makkelijk pratende Lubbers. (Foto Loek zuyderduin) door Sjaak Smakman dit meemaak, zou ik misschien schrik ken. Maar ik heb dit al zo Vaak zien ge beuren. En welke ervaringen hebben de heren en dames raadsleden met de belangstel ling van de man-in-de-straat. Jan van der Voet (PvdA/PPR): "Je wordt als raadslid toch niet vaak spontaan opgebeld. Ik zit nu 4 jaar in de raad en toen ik er pas in kwam dacht ik: nou, ik zal wel vaak wor den gebeld door mensen die wat willen, wat te klagen hebben of wat dan ook. Maar dat is me erg mee- of tegengeval len, net hoe je het wilt noemen. Ik ben maar een paar keer ergens echt inge sprongen. Aan de andere kant: mensen hebben over heel veel zaken in het dorp wel een mening, want ze zijn natuurlijk toch erg verwant met alles wat daar ge beurt. Ik hoor vaak: hé Jan van der Voet, heb jij dit of dat gezegd. Dan blijkt dat mensen toch wel volgen wat er gebeurt". Theo Meijer (CDA): "Als je wacht tot je gebeld wordt, kun je lang wachten. Je zult je zelf op de hoogte moeten stellen van dingen, de gelegenheden te baat ne men en zorgen dat je aanspreekbaar bent. En het is natuurlijk ook zo: als het goed gaat hoor je ze niet, het is vooral kritiek die je te horen krijgt". Frans Prins (PvdA/PPR): "Het is ook een kwestie van naamsbekendheid. Hoe langer je in de raad zit, hoe vaker je wordt aangesproken. In mijn eerste raadsperiode was dat veel minder dan in de afgelopen vier jaar. Mensen hebben je naam dan toch vaker in de krant gezien en weten dat je raadslid bent. Een buur man vroeg me bijvoorbeeld laatst of hij een vogelkooi in zijn achtertuin mocht zetten. Hij dacht dat ik daar toestem ming voor kon geven omdat ik raadslid was". De boer op Michels-Bouman (WD): "Dat contact heeft ook iets van een wisselwerking met je achterban, en dan niet alleen die van je eigen partij. Je wordt aan de ene kant aangeschoten omdat mensen we ten dat je raadslid bent, maar het is ook zaak datje voor dingen die je wilt weten zelf de boer opgaat om informatie te ver zamelen. Als je dat vaak genoeg doet, en daar moet je wat inventief in zijn, dan weten mensen je ook steeds vaker te vin den. Mensen vinden het vaak al gewel dig als je ze alleen al iemand bij de ge meente kunt noemen naar wie ze toe kunnen met hun probleem. Die vraag baakfunctie is geweldig belangrijk". Anderzijds is het merendeel van de contacten 'zakelijk'. Het uiterst kleine kringetje van de bestuurders van vereni gingen en instellingen is toch het enige dat de gemeenteraadsleden echt weet te vinden. Michels schat de verhouding tussen contacten met 'bestuurders' en 'gewone burgers met een probleem' op 90 tegen 10 procent. Een schatting waar mee wethouder Meulemans-Seelen en de overige vier raadsleden wel kunnen instemmen. En soms is er natuurlijk een actiegroep die in het geweer komt. Sinds kort zijn de commissievergaderingen openbaar en zeer slecht bezocht. Maar, zoals Prins zegt, 'als er echt wat is, dan komen ze wel'. De publieke tribune zit stampvol. Meer dan dertig Kanaalstraatbewoners zijn naar de commissie openbare werken ge komen om hun pleidooi voor verkeers- remmende maatregelen in hun zwaar overbelaste straat kracht bij te zetten. Twee van hen maken gebruik van het spreekrecht en zetten hun voorstellen nog eens uiteen. Wethouder De Kort en zijn ambtena ren maken de commissieledeyi en de be woners duidelijk dat de mogelijkheden beperkt zijn en dat het vele doorgaande vrachtverkeer de komende jaren de Kanaalstraat nog wel blijft teisteren. De commissieleden maken wat kantte keningen, maar gaan verder wel ak koord. Bewoners ontevreden. Of ze nog even wat mogen zeggenNee, bast de CD A-wethouderdie zich tot het laatst heeft verzet tegen openbaarheid van de commissies. "U kent de regels: u mag al leen voor de vergadering inspreken". Be woners worden boos: "We hebben volgens de reglementen maximaal een kwartier spreektijd en we hebben nog geen vijf mi nuten gebruikt". Instemmend geknik van de commissieleden. Vooruit dan Als de bewoners weer het woord voeren bladert De Kort door zijn stukken en be studeert uitvoerig het tafelblad voor hem, het plafond, zijn pen. het vloerkleed, een venster en - vooral - zijn horloge. Doet, kortom, alles behalve naar de bewoners luisteren. U heeft helemaal niet geluisterd naar wat we zeggen hè, constateren de bewoners niet ten onrech te. En of hij nog wat met de inspraak gaat doen? Uw spreektijd is nu om, is het enige dat De Kort nog opmerkt. De plaatselijke verkiezingscampagnes lopen niet over van het heilig vuur. In het plaatselijk weekblad mogen alle vijf de partijen (CDA, WD, PvdA/PPR. D66 en SGP/GPV/RPF) hun visie op een aan tal onderwerpen geven. Kortekaas denkt datje daarmee de mensen 'dwingt te lezen en daarna te kiezen'. De PvdA/ PPR heeft een eigen affiche ontworpen - wat natuurlijk gezien de samenwerking ook wel moest - en verder beperkt het verkiezingsgeweld zich bij zowel CDA als WD en de progressieven tot de be kende buttons, stickers, forumavonden, en het overbekende kraampje in het winkelcentrum. En natuurlijk mogen die paar procent actievelingen een paar keer huis-aan-huis foldertjes in de bus doen. Of het enig effect heeft betwijfelen niet alleen de gewiekste landelijke cam pagneleiders in Den Haag. Prins: "Het gaat natuurlijk om marges. Echte ver schuivingen in de raad krijg je alleen als er echt hot-items spelen, zoals bij de vo rige verkiezingen de bouw van een nieuw gemeentehuis". Dat kostte het CDA, de motor achter de nieuwbouw, uiteindelijk twee raadszetels en daarmee de absolute meerderheid in de raad. Michels: "Kijk, als je niets doet en op je marktkraampje geen buttons en stic kers uitdeelt, dan zeggen de mensen drie straten verder toch: nou, daar hebben we niets gehad". Hard tegen hard Lopen de Lissers niet warm voor hun politiek, binnen de partijen ligt dat an ders. Het is in vrijwel alle partijen hard tegen hard gegaan bij de vaststelling van de kandidatenlijsten. Binnen het CDA vochten fractievoorzitter Harry Smith en wethouder Gerrit van den Berg om het lijsttrekkerschap. Het afdelingsbe stuur zette Smith, die graag wethouder wil worden, op de eerste plaats en pas seerde daarmee Van den Berg, die in 1982 lijsttrekker was. Maar Lisse is over wegend katholiek en Van den Berg een KVP-er. Smith is anti-revolutionair. De leden besloten uiteindelijk om de plaat sen van Smith en Van den Berg weer om te draaien. Binnen de WD was het ook allemaal geen koek en ei. Ook hier met een wet houder als inzet: Meulemans, die alge meen als een zwakke wethouder wordt gezien. Het bestuur zette haar zelfs op een onverkiesbare plaats en dat bete- ZATERDAG 15 MAART 1986 W TT RTH A PAGINA 19 EXTRA BUUGn/AfUJEUfll^ Woensdag kiest Nederland nieuwe gemeentebesturen. De afgelopen tijd hebben de politieke partijen weer geprobeerd om de aandacht te trekken. Hoe hebben ze dat gedaan En is het geen boter aan de galg gesmeerd? Is 'de burger' wel geïnteresseerd in de raadsverkiezingen? Lisse, dat zich graag afficheert als het centrum van de Bollenstreek, telt ruim 20.000 inwoners. Het CDA is er sterk vertegenwoordigd met 7 zetels en vormt samen met de VVD (4 zetels) het college. PvdA/PPR (3), SGP/GPV/RPF (2) en het 1 raadslid sterke D66 vormen de oppostie. Hoe ziet de 'verkiezingsstrijd' er in zo'n doorsneedorp uit? Een verslag. "Ach", zegt CDA-raadslid Bart Korte kaas, "je moet natuurlijk niet de illusie hebben dat je 80 of 90 procent van de mensen bij de gemeentepolitiek kunt betrekken. Je moet realistisch zijn: de politiek blijft toch altijd een elitaire aan gelegenheid. Hooguit een paar procent is echt politiek actief, is bereid die ver antwoordelijkheid op te pakken. Dan heb je nog een 20, 30 procent die geïnte resseerd is en die het gebeuren vanuit zijn luie stoel volgt. Dat is een soort na tuurlijke grens. Als je die groep kunt be reiken, dan heb je denk ik echt heel wat bereikt". Gemeentepolitiek. Woensdag mag Ne derland voor de eerste keer dit jaar naar de stembus om de 11.527 gemeente raadszetels opnieuw voor vier jaar te verdelen. Belangrijke verkiezingen, want doorgaans beroemt vrijwel ieder raadslid zich er op dat het gemeentebe stuur zo dicht bij de bevolking staat. Want of het nu gaat om de bouw van een vogelkooi, kippenhok of dakkapel, om de aanleg van een nieuwe weg, een sportveld of een stukje groen, de herin richting van een woonstraat om de ver keersoverlast te verminderen, om de bouw van nieuwe huizen of een nieuwe school, subsidies voor verenigingen en instellingen, of zoiets heel eenvoudigs als het verlengen van een paspoort of rij bewijs: de burger komt toch altijd bij de gemeente terecht. Handjevol De belangstelling die mensen als regel voor 'hun' gemeentebestuur aan de dag leggen, is daarentegen veelal bedroe vend. Raadsvergaderingen worden door een handjevol partijmensen bezocht, bij de - in Lisse pas sinds kort openbare - commissievergadering zijn vertegen woordigers van de plaatselijke en regio nale pers veelal de enige belangstellen den. En als het dan eindelijk verkie zingstijd wordt, is de belangstelling niet veel groter. Het is bijna half acht in het vormings centrum Qbus. De stafmedewerker, de inleider van de stichting Burgerschaps kunde en de politieke activist die uit ei gen ervaring wat zal vertellen over de gemeentepolitiek, wachten op de liefheb bers voor de cursus gemeentepolitiek die over een half uurtje moet beginnen. De diaprojector staat klaar, met een licht verteerbaar en rijk geïllustreerd ver haal. "Je moet zo'n eerste avond niet. te moeilijk maken, want dan haken ze al gelijk af', zegt de Burger schapskundige. Soms gebeurt dat al eerder: in de politiek toch altijd zeer roerige buurgemeente Hillegom meldde zich welgeteld een lief hebster voor de cursus. Die cursus is dan ook maar afgelast. "Maar ze vertelden me dat de Hillegommers nu eenmaal niet zo hard lopen voor de gemeentepolitiek", zegt de vormingsleider. Een uur later: Lissers lopen ook niet echt warm voor de gemeentepolitiek. El ke keer als de deur opengaat kijken de drie even op, maar keer op keer blijken het bestuursleden te zijn die komen ver gaderen. Terwijl een yoga-groep uithijgt aan de bar en het bestuur al lang en breed vergadert, heeft zich nog steeds niemand gemeld. In Lisse gaat de cursus dus ook niet door. Ach, zegt de man van Burgerschaps kunde, als dit de eerste keer was dat ik Het begint in elk geval goed. De Lissese horeca heeft voor de grote CDA-mani- festatie in de Hobaho-hallen de handen ineengeslagen en biedt iedereen gratis koffie aan. De snelle drinker kan pro bleemloos meerdere kopjes bemachti gen en die gelegenheid laat menigeen zich niet ontgaan. Hoewel de manifes tatie voor de gemeenteraadsverkiezin gen bedoeld heet te zijn, is duidelijk dat de gemiddelde bezoeker daar niet voor komt. Het is uitgesproken rustig bij de kraampjes van de organiserende afdelingen en de meesten zoeken alvast een mooi plaatsje om straks Bukman, De Vries en - vooral - Lubbers te kun nen zien. Zelfs de plaatselijke prominenten la ten hun kraampjes links liggen, een aantal is tenminste onbemand. De lief hebber moet zelf maar zijn verkiezings programma of gevaarlijk-groen men- tholsnoepje pakken. Terwijl een bandje voor passende li- ve-muziek zorgt, wacht het volk op de voormannen. Die komen nog niet. Het informele deel en sprekersdeel blijken omgewisseld, omdat de CDA-karavaan ook nog in De Lier langstrekt. Het in formele stuk, praten met staatssecreta rissen en kamerleden, is geen succes. Het is duidelijk: iedereen komt voor Lubbers. Als hij dan eindelijk de zaal betreedt is het welkom als gold het de verloren zoon. Nog even door de dia-presentatie heen bijten en dan betreedt 'de man van het jaar 1985' het podium. Hij praat makkelijk, formuleert rustig en be hoedzaam en straalt een bewondering afdwingende ongedwongenheid uit. De zaal is dan ook ademloos en komt pas weer - met een donderend applaus - tot leven wanneer het 'dank u wel' heeft geklonken. Nog even het dankwoord van de or ganisatie, met de herinnering dat dit soort bijeenkomsten wel handenvol geld kost. Of de aanwezigen daar even aan willen denken als ze dezer dagen de girokaart voor een verkiezingsbijdrage op de mat vinden. Bij de uitgang staat een in CDA- groen gekleed meisje met een doos waarin de liefhebbers alvast een voor schot kunnen storten. Maar zo te zien zal het toch van de girokaarten moeten komen. kende herrie in de tent. Op de beslissen de ledenvergadering kwam een groot aantal leden 'dat anders nooit zijn ge zicht laat zien' en zette de wethouder op de tweede plaats, achter fractievoorzit ter Robertus. En dat was niet alles. Het bestuur kende de oud-militair Loos, die uit het niets is komen opdagen, een tweede plaats toe ten koste van een aan tal trappelende actieve leden. De leden zetten Loos uiteindelijk op een verkies bare vierde plaats. Tot frustratie van de aspirant-nieuwkomers uiteraard. Ook de samenwerking tussen PvdA en PPR komt niet zonder strubbelingen van de grond. De Radikalen dachten wel twee leden voor de nieuwe fractie te kunnen leveren, maar de PvdA-ers eis ten op grond van de getalsverhoudingen vier van de vijf eerste plaatsen op de lijst op. Even overwoog de PPR om zelfstan dig de verkiezingen in te gaan, maar het gezond verstand overwon uiteindelijk. Voorlichting En dan, na de verkiezingen. Hoe den ken de partijen de Lisser meer bij de ge meentepolitiek te betrekken. Michels wil dat 'niet tegen heug en meug' doen. "Als gemeente kun je alleen de voor waarden scheppen: zorgen voor goede informatie en inspraakmogelijkheden. En daar wordt voortdurend aan ge werkt". Kortekaas vindt dat er wel 'een zekere grens' is bereikt aan de voorlich ting. Prins vindt dat er wel wat meer kan gebeuren dan tot nu toe. hoewel hij over de jaren een aanmerkelijke verbetering in de voorlichting en inspraak consta teert. Ten slotte Meijer: "Wij geven vier keer per jaar als partij huis-aan-huis een in- formatiekrantje uit, maar ook daarvoor zal wel een beperkt publiek zijn. Het is uiteindelijk toch een vrij elitaire groep die interesse toont en problemen aan zwengelt. Het gros doet niets. Ik hoor toch regelmatig mensen zeggen: waar om moet ik wat doen? Jij bent toch raadslid, daar ben jij toch voor". Het is bijna half drie, maar in de recrea tiezaal van het bejaardentehuis Rust- toord hebben zich nog geen vijftien be langstellenden gemeld voor het politie ke forum dat de ouderenbonden heb ben georganiseerd. Een nasale stem met noordelijk accent meldt via de ge luidsinstallatie nog eens doordringend dat het forum 'op het punt van begin nen staat', en dat de liefhebbers zich moeten haasten. Het helpt niet. Zal ik eerst nog maar een kopje koffie in schenken, vraagt een wat beschaamde organisatrice aan de raadsleden. Er is nu zelfs een koekje bij. Ook dat uitstel vergroot de belang stelling niet noemenswaardig. Voor malig CDA-raadslid Vijfhuizen deelt CDA-pennen uit. "Die schrijven we graag leeg", deelt PvdA-er Rosdorff een kwinkslag uit. Zijn collega Prins, doelend op de grote aanhang die het CDA onder de bejaarden heeft: "Als de opkomst bij de verkiezingen net zo wordt, wordt het CDA weggevaagd". De organisatrice informeert of het fo rum wel moet doorgaan. Tüiirlijk, vin- den alle aanwezigen. Maar erg geïnspi reerd zijn de dames en heren raadsle den niet. Ze hebben ook weinig te zeg gen. Niet voor niets klagen een paa raadsleden dat in hun partijprogram ma's eigenlijk niets over ouderenbe leid staat. WD-ster Michels bedenkt de briljante uitweg: "Ik ga geen ver haal alleen voor ouderen houden, u bent tenslotte allen Lissers". Even is er irritatie, als SGP-er Mal- jaars de euthanasiediscussie ter sprake brengt. Hij vermeldt dat PvdA, WD, DG6 en klein links voor het initiatief voorstel van Wessel-Tuinstra zijn. De oudjes de stuipen op het lijf jagend: "Dan moet voor u straks de keuze dus niet moeilijk meer zijn". Veeger (D66) reageert en haalt even aan dat er 'naast de plicht van leven ook het recht van sterven is', dat er nu 'veel gerommel' is 'en dat is veel gevaarlijker dan een wet telijke regeling'. De belangstelling van de bejaarden beperkt zich echter vooral tot laaghan gende takken, de 'armetierige trottoirs' en: het ontbreken van een biljart in Rustoord. Het katholieke bejaardente huis Berkhout heeft twee biljarts, het (algemene) dienstencentrum heeft er vier 'en hier is alleen maar een speel goedbiljartje'. En net als bejaarden in andere tehuizen moet de Rustoord-be woner daarvoor ook nog een kwartje per maand betalen 'dus is het hier nog duur ook'. Nou. nou, relativeert CDA- wethouder Van den Berg, 'ik heb zelf ook een tafelbiljart en dat is best leuk'. En: de politici kunnen hem niet hel pen. Ze verwijzen hem naar het be stuur van zijn tehuis. In de garderobe zegt Michels: "Toch vind ik dit soort forums wel nuttig". Als je de achterbannen van de partijen eraf trekt, zegt forumleider Tim Boyenk, is de opkomst niet groot. Ster ker nog: op de vier Kanaalstraatbewo ners na die de heren en dame politici de verkeersoverlast in hun straat onder de neus komen wrijven, is er zelfs 'nie mand'. Weinig geïnspireerd ('ik heb niet de illusie dat ik hier iemand kan overhalen om toch D66 te stemmen', zegt Democraat Theo Veeger) draaien hij en zijn collega's voor de dertig aan wezigen in het vormingscentrum Qbus hun verhaaltje af. Op SGP/GPV/RPF-vertegenwoordi- ger De Jonge na dan, maar die beschikt dan ook over bijbelse inspiratie. 'Vreest God en Zijn geboden, want dat betaamt alle mensen', houdt hij de aan wezigen in verschillende bewoordin gen tijdens het leeuwedeel van zijn spreektijd voor. Boyenk vraagt hem uiteindelijk om ook iets over de plaat selijke politiek te zeggen, want daar komt iedereen toch voor. Nou, dat kan: ook alle gemeentelijke besluiten moe ten worden getoetst aan Gods woord. Emancipatiebeleid is dus uit den boze. Het publiek begint te morren, maar ook De Jonge's zeven minuten gaan uiteindelijk voorbij. En dan is er koffie. Vraagt De Jonge even aan een partijge noot: ik heb nu wel gezegd dat we ook voor goedkope koopwoningen zijn, maar dat is toch zeker wel zo? Gerust stellend knikje: dat is zo. Dit was zeker zijn eerste forum, en De Jonge weet zeker ook niet precies wat er in zijn partijprogramma staat, vraagt de verslaggever. Inderdaad, be aamt hij, 'bovendien had ik niets op pa pier staan en toen dacht ik: laat ik maar beginnen met een principieel verhaal'. Na de pauze blijkt D66 toch nog een bescheiden poging tot stemmenwinst te hebben ondernomen. Op elke stoel ligt een D66-foldertje. De discussie komt niet erg op gang en beperkt zich tot het op een matte manier vliegen af vangen. CD A-fractievoorzitter Smith moet zich teweer stellen tegen het por tret van Lubbers op 'zijn' verkiezings affiche. Michels-Bouman (WD) vindt het 'persoonlijk opjuist', Van der Voet (PvdA/PPR) zelfs- 'politiek onzuiver'. Smith wijst er even op dat Den Uyl ooit samen met Dankert op een affiche voor de Europese verkiezingen heeft ge staan, en dat de hogere overheden voor een deel de gemeentelijke speelruimte bepalen. Het verdient niet de schoon heidsprijs, maar er staat ook geen straf op, constateert hij. De meeste toeschouwers beginnen het voor gezien te houden. Ze lopen niet weg, maar beginnen op gedempte toon met elkaar te praten. Geroeze moes vervangt het uitblijvende vuur werk. Boyenk besluit er maar een ein de aan te maken. De discussies aan de bar na afloop zijn een stuk geanimeer der.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19