Het recht in lucht en ruimte Internationaal instituut in Leiden ontwikkelt nieuw juridisch regime FNV krijgt geen greep op katholieke vrouwen 'Sociale boter' in EG ®uöJiieuto£ ZATËRDAG 15 MAART 1986 PAGINA 17 De Leidse universiteit heeft een Internationaal In stituut voor Lucht- en Ruimterecht. Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) zal maandag het insti tuut - verbonden aan de rechtenfaculteit - openen. Het instituut gaat nieuw lucht- en ruimterecht ontwikkelen, omdat het huidige internationale pu bliek- en privaatrecht ontoereikend is. De Leidse universiteit onderwijst al sinds 1938 luchtrecht. Bijna tien jaar later stelde Leiden als eerste in de wereld een leerstoel over dit onderwerp in. In 1967, toen de eerste Spoetnik werd gelanceerd, werd aan de stoel het ruimterecht toegevoegd. En nu opnieuw een belangrijke ontwikkeling: de oprichting van het internationale instituut. Direc teur mr. Pablo Mendes de Leon vertelt wat het insti tuut precies gaat doen. Mendes de Leon: de ruimte is helemaal vrij UTRECHT (ANP) - De FNV dreigt de VNKV, de vereniging van NKV-vrouwen, te verliezen, nu gesprekken over het samen gaan tussen de VNKV en de Vrouwenbond FNV nog steeds geen resultaat hebben opgele verd. De FNV heeft de VNKV tot juni de tijd gegeven om een con creet werkplan te maken voor sa menwerking. en liefst federatie, die dan uiterlijk eind 1987 een feit moet zijn Lukt dit niet, dan zal de subsidie van een kleine 100.000 gulden van de FNV aan de NKV-vrouwen worden stop gezet. aldus FNV-federatiebe- stuurder M. Negenman desge vraagd. De katholieke vrouwenvereni ging, een laatste overblijfsel van de met het NW in de FNV gefu seerde katholieke vakcentrale NKV, telt bij elkaar een kleine 9000 leden. De vereniging is vooral actief in Limburg (5000 le den) en Noord-Brabant. De Vrouwenbond FNV zelf telt on geveer 10.000 leden. Er zijn al ruim vier jaar ge sprekken gaande over samen gaan van VNKV en Vrouwen bond. Eind 1985 kwam de FNV tot de conclusie dat er nauwe lijks vorderingen werden ge boekt. Hoewel het bestuur van de VNKV in januari op aandrin gen van de FT*JV de intentie uit sprak tot samenwerking, bleek dit weinig te helpen, aldus voor zitster M. van Veen van de Vrou wenbond FNV. Op de eerste ver gadering van een gezamenlijke werkgroep in februari bleek dat het VNKV-bestuur toch weinig kansen zag om tot afspraken te komen. Volgens Van Veen zal de VNKV nu „een duidelijke stap in de richting van de Vrouwenbond moeten doen" en moeten tonen dat de vereniging onderdeel wil zijn van de vakbeweging. „Men zal actiever moeten worden en zich ook als bond moeten mani festeren. De VNKV is niet alleen een gezelligheidsvereniging. er wordt ook het nodige aan scho ling en vorming gedaan, maar het blijft zo binnenskamers". De Vrouwenbond FNV zet zich in voor de concrete belan genbehartiging van vrouwen en die kant zal de VNKV ook op moeten gaan, aldus de voorzit ster van de FNV-vrouwen. De VNKV vreest dat de onder handelingen over samenwerking met de Vrouwenbond FNV „erg moeilijk" zullen worden, wan neer verwacht wordt dat de ka tholieke vrouwen zullen op schuiven in de richting van de- vrouwenbond. „Er zijn duidehi ke verschillen tussen beide orga nisaties". aldus VNKV-voorzit ster C. van der Velden-Tellers. „Wij willen geen onderdeel van de FNV worden, maar onze zelf standigheid en katholieke identi teit behouden. Wy hebben een andere mentaliteit, we zijn ook niet zo actie-minded als de Vrou wenbond FNV". Omdat de ruimte voor zoveel doel einden wordt gebruikt, moet daar een juridisch regime voor komen. Anders gezegd: er moeten regeltjes komen voor wat zich nu wel en wat zich niet hoog boven onze hoofden mag afspelen. Er zijn bemande ruimtelaboratoria en satellieten voor communicatid We kennen het maanverdrag. Maar ook de re gionale luchtvaart komt er aan. De veiligheid speelt een rol. Er zijn al wel regels, maar die hebben voornamelijk betrekking op de luchtvaart. Het terrein van het ruimterecht ligt praktisch nog door Jan Westerlaken braak. Kortom, er is voldoende werk voor het nieuwe Internatio nale Instituut voor Lucht- en Ruimterecht. Het ontwikkelen van nieuw lucht- en ruimterecht is onontbeer lijk, benadrukt Pablo Mendes de Leon. Internationaal gezien is het publiek- en privaatrecht ontoerei kend om de activiteiten te beheer sen. Dat komt, doordat de ontwik kelingen op dit gebied stormachtig zijn geweest. Het initiatief tot de oprichting van het instituut is afkomstig van prof. dr. H.A. Wassenbergh. Hij is als buitengewoon-hoogleraar lucht- en ruimterecht aan de Leid se universiteit verbonden. Wassen bergh werkt bij de KLM als hoofd van de dienst Buitenlandse Be trekkingen. Om met de luchtvaart te begin nen. Mr. Pablo Mendes de Leon: "Die is wel uit haar kinderschoe nen gegroeid. De Verenigde Staten beschouwen de luchtvaart als een volwassen industrie waar inmen ging van de overheid niet meer no dig is. Op dit terrein wil men dan ook gaan privatiseren. De vliegtui gen overbruggen steeds grotere af standen in kortere tijd. Wat doe je bij kapingen: streng optreden of juist scherper opletten? Preventie dus. Dat zul je moeten vastleggen in regels". Verdragen De eerste verdragen op Jjet ter rein van de luchtvaart stammen uit 1919. Nu zijn er andere overeen komsten nodig. Mendes de Leon: "Als zich bepaalde ontwikkelingen aftekenen worden die vastgelegd, en worden er afspraken gemaakt tussen staten. Zeker wat de ruimte betreft. Privépersonen hebben er niets te vertellen. De ruimte is he lemaal vrij. Maar er is wel een es sentieel verschil met het lucht ruim. De ruimte begint tussen de tachtig en honderd kilometer bo ven de aardbodem". Het instituut zal zich gaan toeleg gen op het geven van postacademi sche cursussen in binnen- en bui tenland. De duur van die cursus sen zal niet langer dan één a twee weken bedragen. De onderwerpen die daarin aan de orde zullen wor den gesteld liggen - begrijpelijk - op het terrein van de lucht- en ruimtevaart of ze zijn gericht op bepaalde groepen van medewer kers uit bedrijven en instellingen die werkzaam zijn op het gebied van lucht- en ruimtevaart. Verder zal het instituut zich bezighouden met het organiseren van congres sen en conferenties. Pablo Mendes de Leon vertelt dat zijn instituut een Europees ka rakter krijgt. Hij zegt: "Het lucht en ruimterecht zal vanuit een Eu ropese visie worden bekeken. De vaste kern van docenten bestaat uit professoren uit diverse Europe se landen. Mensen met een grote naam op dit terrein. De kennis zal het instituut uit de hele wereld ver zamelen. Uit die kennis kunnen nieuwe cursussen ontstaan". Bibliotheek Een heel belangrijke rol zal ook de bibliotheek spelen die bij het nieuwe instituut hoort. Is die op dit moment al toereikend genoeg om die kennis uit te dragen waarvoor het instituut staat? Pablo Mendes de Leon: "Nee, op dit moment nog niet. Natuurlijk hebben we wel de beschikking over allerlei werken. En daar komt steeds meer bij. Zo hebben we van de Leidse universiteit een geldbe drag gehad om boeken aan te schaffen en heeft prof. Diederiks- Verschoor (zij doceerde aan de uni versiteit van Utrecht lucht- en ruimterecht, maar is inmiddels al twee jaar met pensioen) een groot deel van haar bibliotheek aan ons afgestaan. Het buitenland heeft ons ook het een en ander geschon ken. We streven er in elk geval naar om de best gedocumenteerde bi bliotheek - wat lucht- en ruimte recht betreft - van Europa tot stand te brengen". Vraagstukken op het terrein van de luchtvaart zijn er vele. Aanspra kelijkheid zou in de vorm van een cursus kunnen worden gegoten. Een vliegtuig is te laat waardoor een ondernemer een contract niet op tijd kan ondertekenen; een vliegtuig brengt schade toe aan mensen op de grond (geluidover- last); strafrecht (aan boord van een vliegtuig wordt een delict ge pleegd) en niet te vergeten: terro risme. Volgens Mendes de Leon heeft het instituut plannen om in de tweede helft van dit jaar over dit onderwerp iets op poten te zetten. In welke vorm dat zal worden ge presenteerd kan hij (nog) niet ver tellen. Vermoedelijk zal het gaan over veiligheid in de luchtvaart. "Voor ons is dit een heel voorname zaak", stelt hij. Ruimterecht Over het ruimterecht zegt Men des de Leon: "Dan praten we over een vreedzaam gebruik. Wat je daar onder moet verstaan? De Amerikanen zeggen een niet-agres- sief gebruik ervan te maken. Dus mag je wel afweerwapens in die ruimte plaatsen. De Russen ver staan onder een vreedzaam ge bruik, dat de ruimte niet voor mili taire doeleinden mag worden be nut". Als een heel belangrijk vraag stuk ziet de directeur van het insti tuut de bemande laboratoria in de ruimte. Waarom? "Het interessan te daaraan is, dat er van zwaarte kracht geen sprake meer is. In de ruimte kunnen stoffen worden ge produceerd die op de aarde nauwe lijks tot stand kunnen worden ge bracht. Een bepaald anti-kankervi rus, bijvoorbeeld. Ja, je praat dan inderdaad over een commercieel benutten van ruimte. Waar je te vens de vraag aan moet koppelen wat het kost om alles naar boven te brengen en wat het uiteindelijk zal opleveren". Mendes de Leon twijfelt er niet aan. Er zal voldoende belangstel ling bestaan voor de cursussen die het nieuwe instituut gaat organise- Financiën Voor het volgen van die cursus sen wordt contributie geheven. Wie betaalt het inschrijfgeld voor mensen uit ontwikkelingslanden? Of voor deelnemers van overheids instellingen? Het blijkt een punt. "Tja", rea geert Mendes de Leon, "we kun nen zoiets niet voor niets doen. Mensen moeten worden vervoerd. Kijk, dit instituut mag geen ver kapte vorm van ontwikkelingssa menwerking worden. Toen profes sor Diederiks dit werk nog in Utrecht deed kon zij een beroep op subsidie doen. Voor zover bekend heeft de overheid nog nooit een bij (foto Wim Dijkman) drage geweigerd. Het cursusgeld wordt bepaald aan de hand van het aantal deelnemers". Nederland had twee jaar na de Tweede Wereldoorlog (in 1947) een primeur op het gebied van het luchtrecht. De universiteit van Lei den kreeg toen als eerste ter wereld een leerstoel luchtrecht. Later kwam er in Utrecht een bij. Toen prof. Diederiks met pensioen ging werd die leerstoel ingeleverd, maar er wordt nog wel lucht- en ruimte recht gedoceerd. Met de oprichting van het inter nationale instituut wordt tevens het werk van prof. Diederiks voort gezet, zegt Mendes de Leon. Zij zette destijds de cursussen op voor functionarissen uit de ontwikke lingslanden. Mede door die cursus sen en het pionierswerk is het aan zien van de Nederlandse lucht vaart in de wereld sterk verbeterd. Het Leidse instituut gaat echter nog een stapje verder dan prof. Diederiks. Het richt zich niet al leen op de Derde-Wereldlanden, maar op de hele wereld. BRUSSEL (ANP) - De EG-com- missie in Brussel heeft nieuwe plannen ontwikkeld voor het afzet ten van overtollige boter in Europa aan bepaalde sociale categorieén. De EG-ministerraad moet zijn goedkeuring nog aan die plannen geven. Nu al kunnen mensen die bij voorbeeld een bijstandsuitkering krijgen goedkopere boter kopen. Maar die regeling vindt tot op he den alleen in Ierland toepassing. Deze boter is per kilogram twee gulden goedkoper. Volgens een EG-woordvoerder wil de EG-com- missie de regeling nu verruimen zodat ook bijvoorbeeld werklozen en bejaarden goedkopere boter zullen kunnen verkrijgen. Ook wil zij de subsidie op die boter vergro ten en wel tot 3,75 gulden per kilo gram. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel noemt het beschikbaar stellen van „sociale boter" een goede maatre gel. Het gaat om een duidelijke af zet aan armere delen van de bevol king en het is een manier om het boteroverschot in de Gemeen schap te verminderen. Hij schat dat het in de gehele EG om enige tienduizendden tonnen extra afzet gaat. Schelhaas zegt er geen moeite mee te hebben dat voor bepaalde bevolkingsgroepen boter goedkoper wordt, zolang de groep om wie het gaat duidelijk is aangegeven. EINDHOVEN (ANP)- Daf Trucks in Eindhoven werft voor het eerst weer op grote schaal personeel. Op korte termijn wil het het bedrijf 100 mensen aannemen voor de pro- duktiesector. Daarnaast zal het na tuurlijk verloop worden opgevuld met nog eens 180 arbeidskrachten Leiden LUXOR (121239): 'Protector', dag. 19.00 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 14.30 uur, 16 jr. LIDO 1, 2. 3, 4 en STUDIO, (124130/ 133210): 'Out of Africa', al. 'De Aanslag', al. dag. 14.15 en 20.15 uur. 'Brewster millions', al. 'A chorus line', al. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. 'Fright night', 12 jaar. Kindermatinee: 'Taran en de toverke- tel', za., zo. en woe. 14.30 uur, al. TRIANON (123875):'Militaire acade my', dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX (125414): 'Dames', dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Eerste hulp', vr. KIJKHUIS (142895): 'The purple rose of Cairo', do. t/m zo. 20.00 en 22.15 'Blood Simple' ma. 20.00 en 22.15 uur. 'Alien', di. 20.00 en 22.15 uur. 'Flesh Blood' woe. 20.00 en 22.15 Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO 1. 2, 3, 4: 'Weird science', dag. 18.45 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 14.15 uur, al. 'Militaire Academie', dag. 18.45 en 21.00 uur, 16 jr. 'The Goonies', za., zo. en woe. 14.00 uur, al. 'A chorus line', dag. 18.30 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 14.00 uur, al. 'Witness', dag. 18.30 en 21.00 uur. 12 jr. Nachtvoorstellingen: 'Rocky IV', za. 24.00 uur, 16 jr. 'Mèisjes die begeren', za. 24.00 uur, 18 jr. 'Orgie in New York', za. 24.00 uur, 18 jr- Kindermatinee: 'Donald Duck's ver jaardagspartijtje', za., zo. en woe. 14.00 uur, al. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Jesus Christ Superstar', do. 14.00 uur, vr. en za. 19.00 uur, al. 'The Goonies', za., zo. en woe. 15.45 uur, al. 'Kaos', do. 19.30 uur. vr.. en za. 21.00 uur, zo. t/m woe. 19.30 uur, 16 jaar. Kindermatinee: 'Pinkeltje', za., zo. en woe. 14.00 uur, al. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Back to the future', do., vr., za., zo., woe. 14.45, 19.00 en 21.15 uur, ma. en di. 19.00 en 21.15 uur. al. CITY 2: 'Traffic school', zie tijden Ci ty 1. CITY 3: 'Angel', zie tijden City 1. CITY 4: 'De onoverwinnelijke bar baar', zie tijden City 1, beh.za.wo.mid- 19.00 uur, zo. 15.00 i Kindermatinee: 'Cinderella', woe. 15.00 uur. Ongevallendienst Elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 tot woensdag 13.00 uur (Diaconesse- huis) en van vrijdag 13.00 tot zater dag 13.00 uur(Elisabeth Ziekenhuis) Bezoekuren Diaconessenhuis (tel. 071-178178): dagelijks 16.00-17.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Afdeling intensieve zorg: 10.30-11.00 uur en 19 00-19.30 uur en na overleg Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur en na overleg Jongerenafdeling: 16.00-17.00 uur en 18.30-19.30 uur St Elisabeth Ziekenhuis (tel. 071- 899250): volwassenen 14.00-14.45 uur en 18.30-19.30 uur. Klasse afd.: 11.15-12.00 uur, 14.00-14.45 uur. 18.30-19.30 uur Kraamafdeling: 15.00-16.00 uur en 18.30-19.30 uur, alleen voor vaders bovendien van 19.30-21.00 uur Afdeling CCU(hartbewaking) 14.00-14.30 uur en 19.00-19.30 uur Intensieve verpleging: 14.00-14.30 uur en 19.00-19.30 uur Sportblessures: maandag 19.30- 20.30 uur Academisch ziekenhuis: (tel 071- 269111). alle patiënten (behalve kin deren): 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde: 18.00-19.00 uur Prematurenafdeling: in overleg doorlopend bezoek mogelijk trnsuge pauenten: wanneer uounu- pend bezoek wordt toegestaan kun nen speciale kaarten worden ver- Kinderkliniek: 15.15-17.00 uur. ba byzaal en bovenafdeling, volgens af spraak. Kinderafdelingen: voor ouders rui me mogelijkheden in overleg, voor overige bezoekers gelden de volgen de tijden. Keel, neus, en oorheel kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, oogheelkun- Rijnoord (tel. 01720-9244): 14.30-15 .15 uur en 18.30-19.30 uur. Extra voor bezoek hartbewaking: 11.00-11.3C uur. Extra bezoek vaders op kraamfdeling: 19.30-20.30 uur. k Kinderafdeling: 14.30-15.30 uur. al leen voor ouders 14.30-18.30 uur ZATERDAG 15 MAART 1986 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Als de politie voor de taak, welke wij haar opdragen, op een gegeven oogenblik krachten te kort heeft, zijn wij dan niet ver plicht, tusschenbeide te treden en het prestige van het gezag te hel pen handhaven? Sommige buur ten in Neerlands hoofdstad staan er voor bekend, dat de politie er dikwijls is blootgesteld aan vij andelijke manifestatiën. Het na tuurlijk gevolg van dien toestand is dat menig minder nauwgezet agent, die er tegen opziet marte laar te worden van zijne plichts betrachting, liever een paar stra ten omloopt als hij van verre iets meent te bespeuren dat zijne in menging zou vereischen, dan het gevaar te trotseeren, met een vloed van scheldwoorden of een pak slagen beloond te worden. Doch dan is ook de bandeloosheid meesteres van het terrein. Daarentegen, als ieder die op den eeretitel van beschaafd man aanspraak maakt, niet schroom-, de de handen uit de mouw te ste ken wanneer de bewaring van de orde dat wenschelijk maakt, - dan zou er waarschijnlijk nooit geklaagd behoeven te worden dat het de politie somtijds aan ijver ontbreekt, gelijk nu wel eens ge schiedt. Of de klagers niet juist degenen zijn, die geen greintje besef hebben van hunne persoon lijke verantwoordelijkheid in de ze, zullen we maar in het midden laten. Vijftig jaar geleden: -Wie deze week het Lido-thea- ter bezoekt zal met vermoeide lachspieren huiswaarts keeren. Waarlijk dat is niet te veel ge zegd. 'Kermisgasten' een 'Natio- naal'-film mag er in alle opzich ten zijn. Van Henriëtte Davids en Johan Kaarteen tweetal dat zo uitnemend bij elkaar past, el kaar zoo geheel aanvult, is het onnoodig veel te schrijven. Het is vooral Johan Kaart die uitmunt. De scène waarin hij Mariene Die trich imiteert is werkelijk mees terlijk. &MDELUIZ wee- uzeeN WEI RdrsAB/T^ee VEEUkOEiMEI? V/W- eeN w&sven prr HEEFT M'N/VWfPEK TZKH MEQE'E

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17