S D T Wat nou, di P»jP aan Marten geven? Het sprookje van Oxford Klerk rijdt dwars door combine In twee seizoenen uit de anonimiteit gerukt Europeanen onderuit in de 'Open Engelse ZATERDAG 15 MAART 1986 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Voorlopig heeft Marten Groen de eerstkomende 23 jaar nog wat om handen, althans als hij echt van plan mocht zijn de voorpagina van de wereldpers te halen. Met z'n 66 jaar en de door hem vorige week behaalde zwarte band karate leek de Leidse politie man in ruste met die koppeling leeftijd/prestatie al aardig op weg om in aanmerking te komen voor het predikaat 'uniek'. Maar zie, een luttel aantal dagen verder en de tijd heeft letterlijk en figuurlijk zijn werk alweer gedaan. Lucille Thompson, 89 jaar, zwarte band taekwondo. Voorpagina Had Aad van Polanen had het in elk geval toch bij het rechte eind. "Wat heet uniek", zo maakte Groens' leraar in eerste instantie al een voorbehoud. "Voor zover ik weet komt het weinig voor dat mensen op die leeftijd nog tot een dergelijke inspanning en prestatie in staat zijn. In Nederland ken ik ze niet. Maar hoever reikt ons oog? Het kan best zijn dat er elders in de wereld een ouder iemand op dit moment een soortgelijk huzaren stukje levert." Waarvan acte. Dan ville, USA. Van Polanen, sportschoolhouder in Leiden met voorspellende geest, gaf in geval van zijn protégé liever de voorkeur aan een andere om schrijving. "Een beetje uniek", noemde en roemde hij zijn leerling op leeftijd. Die zelf overigens echt niet zo hangt aan dat soort zaken en nog-liever zou zien dat het on derwerp ouderdom maar helemaal onaangeroerd blijft. Niet om het een of ander hoor, maar gewoon omdat hij er het type niet voor is om, gezeten op een bankje in het plantsoen, de voor- en nadelen van AOW, 65-plus kaarten of dansles voor bejaarden te bespreken. Lie ver filosofeert hij over de beoefe ning van zijn geliefde sport. "Want dat houd je jong". Behalve het feit hij met geen mo gelijkheid langer dan een half uur kan stilzitten is fit blijven dé drijf veer waarom de samen met zijn vrouw in de Merenwijk domicilie houdende Marten Groen op z'n door Ad van Kaam minst tot zijn tachtigste doorgaat met het karate. "Fysiek gezien is dat best mogelijk", refereert hij - zij het op dat moment onwetend - aan haar van boven. "Als het me gege ven is zie ik niet in waarom ik zou stoppen. Ik beleef er, twee keer per week, enorm veel plezier aan", al dus de vader van drie volleyballen de zoons. Van wie er één, John, in zijn goede tijd nog uitkwam voor het nationale team. Justitie "Pardon, het moet zijn drie keer per week", herstelt hij even later En niet zonder trots: "Ik geef na melijk ook nog een uurtje les. Pro deo. In Den Haag. aan rechters en officieren van justitie. Dat is geko men via een kennis in Voorscho ten. Die is zelf officier van justitie. Twaalf jaar geleden, toen ik dus nog als instructeur in functie was bij de rijkspolitie, vroeg hij of we niet iets in die richting konden op zetten. Nee, niet zo zeer omwille van het zelfverdedigingsaspect. Meer uit het oogpunt van een ont spannen geest in een ontspannen lichaam. Die mensen leiden een zwaar leven. Veel zitten, veel moei lijke gevallen, veel kans op stress Ze zien dit uurtje echt als een uit je De hang naar verdedigingsspor- ten in het algemeen en karate in het bijzonder ("Maar dat is pas sinds dertien jaar") heeft Marten Groen van jongs af aan gekend. Be gonnen bij de MP in Leeuwarden kreeg hij. eenmaal in dienst getre den bij de rijkspolitie, de kans om op het CIOS in Overveen een oplei ding tot sportinstructeur te volgen. Daar maakte hij voor het eerst ken nis met het judo en raakte onmid dellijk in de ban van die Japanse verdedigingssport in opkomst. Eenmaal in Leiden gearriveerd ("Dat was in '56") schoolde hij zich bij sportschool Luiten - nu Van Po lanen - verder in judo en jiu jitsu. Kort achtereen haalde hij in beide sporten de hoogste graad. Arrestatieteam "Dat nu", zo gaat Groen verder, "kwam goed van pas toen ik werd toegevoegd aan de groep Den Haag van de rijkspolitie. Het bureau He rengracht in Leiden was inmiddels opgeheven. In Den Haag kwam ik, in de beginjaren zeventig, in con tact met kolonel Reehorst. Die vroeg me of ik voor hem. op basis van mijn kennis op het gebied van verdedigingssporten, een arresta tieteam kon oprichten. Het eerste in Nederland. Twaalf man heb ik toen uitgezocht. Gekwalificeerde mensen. Puur op gevoel. Tegen woordig gaat die selectieprocedure Verlies voor Franse koploper PARIJS (AFP) - De spanning aan de kop van de ranglijst in de Fran se eerste divisie begint weer een beetje terug te komen. Paris Saint- Germain leed gisteren zijn derde competitienederlaag tegen de nieuwe nummer twee FC Nantes, waardoor de eens zo onaantastbaar lijkende voorsprong van de ploeg van Pierre Vermeulen is geslonken tot zes punten met een wedstrijd meer gespeeld voor Paris SG. FC Nantes, woensdag tegen Interna- zionale actief voor het toernooi om de Uefabcker, zegevierde op eigen veld met 2-0. Een verrassing was de overwinning die middenmoter Lille thuis behaalde op Bordeaux (1-0). Door dit resultaat verspeelde Bordeaux de tweede plaats aan FC Nantes. De uitslagen van gisteravond zijn: Toulon - Lens 0-0, Strasbourg - Nice 2-0. Monaco - Le Havre 2-2, Bastia - Marseille 0-3, Lille - Bordeaux 1-0, FC Nantes - Paris SG 2-0. Stand: 1 Paris SG 32 49 2 FC Nantes 31 43.3. Bordeaux 32 42.4 Auxerre 31 36 5 Lens 32 - 36.6. Monaco 33 - 35.7. Toulouse 32-34. zwarte band demonstreert Marten Groen (66) zijn techniek. "Een ideale via psychiaters en psychologen Maar het werd een succes en sinds dien werd ik helemaal vrijgemaakt voor dit werk. Interessant, ja." Als een soort logisch gevolg van het een en ander en mede omdat een blessure an de knie hem het zogenaamde 'werpen' bij met na me het judo onmogelijk maakte had Marten Groen intussen ook het karate ontdekt. "Bij de arresta tieteams doceerde ik een soort mengelmoesje van de verschillen de stijlen en dat nog geent op het straatvechten. de meest effectieve 'sport' van allemaal. Voor mezelf was het karate een ontdekking. Nee. ik heb nooit aan wedstrijden meegedaan. Ik ben altijd en uitslui tend geinteresseerd geweest in de Die is niet eenvoudig en als be wijs daarvan ligt voor hem op tafel een dikke pil vol met theoretische kennis van het shotokan (de speci fieke stijl) die hij vorige week in Veenendaal 'op afroep' diende te spuien. Daar. op dat tweejaarlijkse dan-examen, wordt niet gekeken naar leeftijd, maar puur gelet op het juist in de praktijk brengen van de kata's, de technieken. "Er sla gen er maar weinig", weet Groen. "Ook i helft doen." Het merendeel heeft daar nog de tijd voor, althans de leeftijd in acht genomen. Net als op les lag het ge middelde ook bij het examen tus sen de 20 en 25 jaar. "Daarna houdt het voor de meesten wel op. hoor Je komt er niet veel tegen van bo ven de drie kruisjes. Men heeft dan een baan. een gezin met jonge kin deren vaak en niet zoveel tijd of zin meer om de sport te blijven beoefe nen'bespiegelt Marten Groen. "De fut gaat er met de tijd eèn beetje uit. hè". Dat geldt niet voor hem. lig adjudant. Die mede dankzij zijn werkkring tot aan zijn pensione ring aan sport bleef doen. En daar na, want bij hem is de rek er nog lang niet uit. "Nee. man. Ik zou niet weten wat ik zonder mijn sport de hele dag zou moeten doen. Heer lijk, op z'n tijd ontspannen bezig te zijn. Dat moet, net als eten en drin ken. Laat ik het zo stellen: zo lang als ik op les nog niet hoef over te geven ga ik door." De pijp wordt dus voorlopig nog niet aan Marten gegeven, Lucille. Kaiserslautern FC Kaiserslautern heeft gister avond een competitiewedstrijd voor de Bundesliga tegen Bayer'Ü4 Leverkusen met 4-1 gewonnen. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. Door dit resultaat heeft FC Kaï serslautern zich iets verder om hoog gewerkt. De ploeg heeft nu 21 punten uit 25 wedstrijden. Lever kusen, vierde op de ranglijst met 28 uit 25, liep tegen zijn zevende nederlaag aan. Voor FC Kaiserslautern scoor den Brehme (strafschop). Trunk (2i en Moser, voor Bayer was alleen Götz succesvol. Het was de eerste overwinning voor FC Kaiserslau tern in veertien duels. Er waren ruim 12.000 toeschouwers OXFORD - Tweemaal klonk er die avond gejuich op de tribune van Oxford City. De eerste keer was daar alle reden voor: de lokale fa vorieten hadden streekgenoot Bromley op achterstand gezet. Maar de tweede keer gebeurde er niets op het veld dat tot vrolijkheid uitnodigde. Ditmaal waren het de talloze transistorradiootjes die goed nieuws uit Birmingham sein den: Oxford United had zojuist de gelijkmaker gescoord tegen Aston Villa. De belangrijkste voetbalclub van de Engelse universiteitsstad bracht daarmee het grootste suc ces uit zijn geschiedenis binnen handbereik: een finale op Wem bley. Een week later kon het karwei al worden afgemaakt. Villa werd in de return met 2-1 verslagen en al leen Queens Park Rangers kan op 20 april Oxford United nog van de Milk Cup afhouden. "Wanneer Louwerse legt Figon vast voor ronde van Midden-Zeeland MILAAN (GPD) Donderdag nog was hij een nette notarisklerk, ge specialiseerd in erfrecht. Een voor beeldige werknemer, die om vijf uur keurig zijn vulpen opborg en thuis aanschoof voor het avonde ten: spruitjes. Maar nog 'geen et maal later schafte de pot pizza en spagetti ala vongole en schudde hij temidden van enkele honderden Italiaanse tifossi. samengedromd in het Milanese Giardino Publici, de hand van menig wielergroot- heid. Piet Louwerse (49) uit Goes was op vedettenjacht. Aan de voor avond van de voorjaarsklassieker Milaan-San Remo zeulde hij rond met een koffer blanco contracten voor 'zijn' klassieker: de Ronde van Midden-Zeeland. Met succes, want nog dezelfde avond kon hij vaststellen dat zaterdag 24 mei tweevoudig Tour de France-win- naar Laurent Fignon met zijn ploeg aan de start zou staan. Een overwinning in een strijd, die is opgelaaid nadat in het kiel zog van de Amstel Goldrace en de Ronde van Midden-Zeeland ande re organisatoren menen het niveau van een gewoon criterium te zijn ontgroeid. De Grote Prijs Wielerre vue, de Elfsteden Ronde en Rond om het IJsselmeer zijn wedstrijden met de ambitie om uit te groeien tot een evenement van meer dan nationale waarde. Net als de wed strijd van Louwerse, alleen laat hij er geen gras over groeien. Hij zoekt ze op, die vedetten, die extra ca chet aan zijn wedstrijd kunnen ge- Strijkstok De contacten met de 25-jarige ge brilde Fransman, vorig jaar door een spierblessure het hele seizoen uitgeschakeld geweest, waren al gelegd door provinciegenoot Jan Raas. Helemaal op de bonnefooi was Louwerse nu ook weer niet in die DC 9 gestapt. „Maar je moet het ijzer smeden nu het heet is. Als ik hoor dat hij wel wil starten in Zee land en je geeft de zaak vervolgens in handen van managers, duurt het misschien wel weken voordat die er weer eens met zo'n renner over gaan praten. En wie weet, heeft-ie dan al een klassieker gewonnen, waardoor zijn prijs is verhoogd, of voelt-ie er gewoon niks meer voor", aldus de kalende wieleror- ganisator. Dus fietste hij vrolijk langs de strijkstok van de interna tionale contractenhandelaars, die tanden knarsend toezien hoe zo'n amateur dwars door de combine heenrijdt. „Als organisator sta je ook voor je eigen wedstrijd. In een recht streeks contact met de ploeglei ders kun je heel wat bereiken. Jé kunt uitleggen dat ze te maken hebben met een kleine organisatie, voor wie elk dubbeltje belangrijk is. Ik ben bezig voor mijn eigen zaak, de wielermanagers doen dat minder", zegt hij. Persoonlijk contact dat gister avond in een motel aan de rand van Milaan leidde tot de opzienbarende overeenkomst met Laurent Fignon en zijn ploeg. Ploegleider Cyrille Guimard, die tevoren al zijn woord had gegeven over deelname aan de Zeeuwse wedstrijd, onderhandel de kort met Louwerse. waarna de handtekeningen werden gezet. ..Ik had Guimard nog willen vertellen dat de Ronde van Midden-Zeeland uniek is, omdat we voor het eerst de stormvloedkering door de Oos- terschelde passeren. Een uniek bouwwerk in de wereld, een mil jardenproject. Maar dat is me niet gelukt. Ik moet geloof ik eens no dig iets aan mijn Frans gaan doen. Hoewel... we krijgen toch Fignon aan de start en dat maakt de ronde al extra bijzonder" komt dit sprookje tot zijn einde' vroeg de tv-commentator zich woensdagavond af na afloop van het duel in de halve finale. door Bart Jungmann De Oxonians zijn momenteel de verrassing van het Engelse voet^ bal. In recordtempo hebben ze zich van de derde divisie naar het hoog ste niveau gewerkt en maken nu dus naam in het door de Engelsen zo gewaardeerde Cup-voetbal. "En dat heeft niemand ons totnutoe na gedaan. In één keer doorstoten naar de eerste divisie met twee kampioenschappen", zegt Brian Dalton, de man die sinds begin dit seizoen met de dagelijkse leiding van de club is belast. Waar Leiden zelfs verstoken is van het hoogste amateurniveau, draait de Engelse partnergemeente Oxford dus mee in "de belangrijk ste competitie van de wereld", zo als Dalton zonder blikken of blo zen meent. Pakweg vier jaar gele den was er nog niemand in Oxford die daar serieus rekening mee hield. De plaatselijke United ba lanceerde op de rand van het fail lissement en de enige bekendheid dankte de vereniging aan haar vi- ce-voorzitter: de wereldvermaarde bioloog Desmond Morris, schrijver van het geruchtmakende boek 'De naakte aap'. Elton John "The rise and rise of Oxford Uni ted' is een boek dat verhaalt over het opmerkelijke succes van een club die in 1983 begon als Heading- ton United (Headington is de wijk waarin het stadion staat). In 1949 werd het voetbal in Oxford profes sioneel gemaakt en sinds 1960 staat er niet langer Headington maar Oxford voor United. Afgezien van kleine succesjes in de jaren zestig kwam de voetbal club niet verder dan wat gerommel in de marge. Voetballiefhebbers zochten hun heil in Londen en in 1981 leken de financiële proble men de clubleiding boven het hoofd te groeien. "We zochten een soort Elton John", zag de toenmali ge voorzitter Reeves destijds als oplossing Alleen een geldschieter kon nog redding bieden, zoals de Engelse zanger zijn club Watford er bovenop had geholpen. Reeves: "Maar ik had geen idee dat zo'n El- ton John eigenlijk naast de deur woonde". De buurman was Robert Max well, uitgever van onder meer de populaire schandaalkrant Daily Mirror. Of hij belangstelling had in de voetbalclub uit zijn woon plaats? Maxwells accountants do ken in de boeken van Oxford Uni ted en hun boodschap was luid en duidelijk: niet doen. het rottings proces is al te ver voortgezet. Wel doen. antwoordde Maxwell dwars tegen de adviezen in. "Met een goe de leiding zag ik toekomst voor de club en door mijn bindingen met Oxford voelde ik een sterke ver plichting om de club te redden" Hij werd direct ook maar voorzit ter. Met Maxwell stond de naam van Oxford United in elk geval borg voor veel publiciteit en dat niet al leen in zijn eigen bladen. Hij toon de zich al snel een eigenzinnig be stuurder en dat is nog maar zacht uitgedrukt Een Engelse variant op De Stoop. Maar over zijn betrok kenheid liet Maxwell geen misver standen bestaan. Zo wilde hij eens een uitwedstrijd niet missen, hoe wel hij daarmee een belangrijke vergadering in Oxford zou mislo pen. Dus reisde Robert Maxwell per helikopter, liet de stadionlam pen ontsteken voor een landing op het hoofdveld en was zo nog net op tijd voor de vergadering terug. Ook een man die weerstanden opriep. Toen zijn wensen voor een snelle promotie niet in vervulliging gingen, opperde Maxwell een fusie met streekgenoot Reading. De fans waren furieus en niet gediend van Thames Valley Royals (de naam was er al). De voorzitter haalde ver ongelijkt bakzeil en besloot dan maar Manchester United op te ko pen, dat was tenminste een club die geen fusiepartner nodig had Maxwell was bereid veertig mil joen gulden te betalen, de United van Manchester vroeg echter zestig miljoen en de transactie ging niet LONDEN (Reuter) - De halve fina les van open Engelse badminton kampioenschappen in Londen, zijn een bijna volledig niet-Europe- se aangelegenheid. De Deen Mor ten Frost, al jaren een van 's we relds betere spelers, bleef als enige Europeaan overeind. Hij versloeg de Brit Steve Baddeley. Misbun Si- dek uit Maleisie schakelde de win naar van de open Nederlandse ti telstrijd, de Deen Ib Frederiksen. uit. De Indonesiër Prakash Padu kone, via winst op de Chinees Li Mao, en de Zuidkoreaan Sun Han- Kook, tenkoste van de Maleisier completeren het viertal halve fina listen. Bij de vrouwen sneuvelden in de strijd om de halve finales de laatste drie Europese speelsters. Verras send behoorde daar ook de Deense nummer één van de wereld, Kir- sten Larsen bij. Zij had opmerke lijk weinig kans tegen de Japanse Sumiko Kitada. De Zweedse Christine Magnusson was kansloos tegen de Chinese Qian Ping. De voor eigen publiek spelende Helen Troke had geen enkel uitzicht op de winst tegen Pings landgenote Gu Jiaming. De Zuidkoreaanse Kim Yun-Ja schakelde de derde Chinese in de kwartfinales, Shang Fumei, uit. Clubeigenaar Maxwell landt op het hoofdveld van Oxford na een uit wedstrijd van zijn ploeg. Inzet: Robert Maxwell met zijn twee kinderen door Aldridge Inmiddels was daar ook minder reden voor. Het ^eizoen '83 '84 bracht de ommekeer Met Jim Smith als manager begon Oxford United als één van de favorieten in de derde divisie. Al ver voor het einde van de competitie bleek dat niet ten onrechte. Oxford United werd kampioen met een record aantal punten. Vlak voor Oxfords debuut in de tweede divisie deed Smith waar schijnlijk de aankoop van zijn le ven. Bij het nietige Newport Coun ty trof hij John Aldridge, een mak kelijk scorende spits. Aldridge groeide uit tot de belangrijkste speler van Oxford en een vergelij king met Liverpools Ian Rush werd snel getrokken. In de tweede divisie maakte John Aldridge 34 doelpunten, een clubrecord. Ook dit seizoen is hij Uniteds hoop en voor een groot deel verantwoordelijk voor het succes in de Milk Cup. Jack Charl ton, de coach van Ierland, heeft al meermalen van zijn belangstelling blijk gegeven Het Iers van Aldrid ge gaat weliswaar niet verder dan een grootmoeder van die nationah- teit, maar dat is op de Britse eilan den al gauw genoeg voor een pas poort van de Ierse republiek. En Aldridge wil wel. Vooral dankiij hem werd vorig seizoen ook het kampioenschap van de tweede divisie binnenge haald. Manager Smith vertrok daarop naar Queens Park Rangers (de finale van de Milk Cup is voor hem bijzonder pikant), hij werd op gevolgd door assistent Maurice Evans. Maxwell kon in elk geval tevre den zijn, het hoogste niveau was bereikt, en tevreden is hij nog steeds. Ondanks dat de club in de eerste divisie geen rol van beteke nis speelt en zelfs nog moet oppas sen niet na één seizoen al te degra deren, zegt hij: "Ik blijf bij Oxford United zolang ik nuttig werk kan doen" Dat kan hij. want Oxford United heeft nog eén grote wens: een an der stadion. Directeur Dalton: "Ons huidige stadion heeft een ca paciteit van ruim veertienduizend toeschouwers en dat is bij lange na niet genoeg. We draaien een ge middelde van tienduizend, maar bij tegenstanders van formaat heb ben we gewoon meer ruimte nodig Zeker omdat er bij sommige wed strijden voor de veiligheid een vak moet vrijblijven tussen de suppor ters van de tegenpartij en die van ons. Dat kost dan nog eens extra ruimte". Een nieuw onderkomen zit er op korte termijn niet m. De gemeente werkt niet mee. "Overheden in En geland helpen niet", zegt Dalton een beetje verbitterd. Dus moet Oxford United zich voorlopig nog behelpen. Aan de andere kan' zot een nieuwe behuizing in de komst niet te groot kunnen i als Oxford United weer te: I in de anonimiteit van weh ei Dat gebeurt niet", zegt Dalton niet de grootste stelligheid

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15