Protestanten niet met gebalde vuist naar Rome Aan de vooravond van het 'vervolggesprek' Vereniging predikanten 75 jaar oud ZATERDAG 15 MAART 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Maandag begint in Rome het 'vervolgge sprek' tussen een hervormd-gereformeerd- lutherse delegatie van twaalf leden uit Ne derland en functionarissen van het Vati caanse 'Secretariaat voor de eenheid'. Ook de rooms-katholieke kerkprovincie Neder land zal met een groep vertegenwoordigd zijn, omdat de gespreksonderwerepen alle betrekking hebben op de kerkelijke en oe cumenische situatie in ons land. Als gast heer treedt op de Nederlandse kardinaal Van de drie synodevoorzitters in de protestantse delegatie keek de gereformeerde dr. H. Kouwenho- ven (55) wel met bijzondere ver wachtingen uit naar deze week. Hij is namelijk indertijd gepromo veerd op een studie over het Rome- Reformatie-gesprek. Vorig jaar bij het pausbezoek aan Nederland moest hij verstek laten gaan omdat op dezelfde dag de gereformeerde 'synode van Gouda' voor het eerst bijeenkwam. Hans Willems, redac teur kerknieuws van de Leeuwar der Courant, had van de week een gesprek met hem. Daaraan is het volgende ontleend. Willebrands, voorzitter van het Secreta riaat. Hij heeft kardinaal Simonis ge vraagd, bij de gesprekken aanwezig te zijn. Het bezoek van de paus aan Nederland vorig jaar mag dan bij de meeste mensen een vluchtige indruk hebben achtergela ten, voor bepaalde groepen protestanten is het effect ervan nog niet uitgewerkt. Juist om te voorkomen dat ze werden gebruikt ter opluistering van een eenmalige roomse 'one-man-show', vroegen de protestantse afgevaardigden bij het pausbezoek of hun contact met de pans een vervolg zou kun nen krijgen in een gesprek dat méér om het lijf heeft dan een gebedsdienst en een uisi- te na afloop. Met het gesprek in Rome wordt aan die protestantse wens - zo men wil: voorwaarde - voldaan. Alle Nederlandse afgevaardigden heb ben een grondige voorbereiding op hun be zoek aan Rome achter de rug. Zes keer kwamen de delegaties bijeen om de agen dapunten door te nemen. De protestantse afvaardiging begint morgen, zondag 16 maart, met een 'onder onsje' met de Waldenzen in de Italiaanse hoofdstad. Dat is de voornaamste protes tantse groepering in Italië. Na de kerk dienst worden de Nederlanders (ook enke le vrouwelijke afgevaardigden) in gemoe delijke sfeer 'broederlijk' ontvangen. Maandag, dinsdag, donderdag en vrij- Belofte Wat Kouwenhoven na de ont moeting in Utrecht vorig jaar van de anderen hoorde, stemde hem niet bijster enthousiast. "Enerzijds zei de paus dat oecumenische sa menwerking een 'must' is, ander zijds beklemtoonde hij sterk dat samenwerking alleen mogelijk is vanuit de rooms-katholieke visie op de kerk". Maar Kouwenhoven gelooft toch niet, dat de paus zich toen opzettelijk tegenover de pro testanten heeft willen opstellen. Hij heeft er nooit boze moedwil in willen zien. "De omstandigheden waaronder het gesprek vorig jaar plaats had waren niet optimaal. Terwijl de protestanten hun eigen toespraak tot de paus al maanden van tevo ren hadden moeten inleveren, kre gen zij het antwoord van de paus pas een etmaal vóór het gesprek onder ogen. En doordat de paus wegens tijdgebrek zijn toespraak maar gedeeltelijk uitsprak, konden zij pas de volgende dag zien hoe hard hij in feite had gereageerd op oecumenische verlangens". In het feit dat de paus de protes tanten wilde ontmoeten en dat hij toestemde in een vervolg in Rome zit, volgens dr. Kouwenhoven, iets van een belofte. "Dit tweede ge sprek biedt gelegenheid om dieper op bepaalde zaken in te gaan. Maar tegelijk moet je er rekening mee houden, dat deze paus in bepaalde kaders denkt. Het is de vraag of wij de ruimte krijgen die we in Neder land nodig hebben om de samen werking met de rooms-kathqjieken uit te bouwen. De voorbereidende besprekingen tussen de protes tantse en de rooms-katholieke de legatie zijn hier heel plezierig ver lopen. Wat ons natuurlijk bindt is, dat we een aantal problemen ge meenschappelijk hebben". Of het gesprek in Rome concrete resultaten zal opleveren, durfde de gereformeerde synodevoorzitter niet te voorspellen. "Het zou wel eens kunnen, dat de conclusies in Nederland zelf getrokken pioeten worden". Het hoofdthema is: 'de oecumene met het oog op het pas toraat'. De vier onderwerpen zijn: het gemengde huwelijk, de samen werking op plaatselijk vlak, de vrouw in de kerk en de gezamenlij ke viering van avondmaal en eu charistie. Regelingen "Wij willen tot praktische rege lingen komen, vooral plaatselijk. Het moet toch dóér gebeuren waar gemeenten en parochies recht- streeks met elkaar hebben te ma ken. We gaan in Rome dan ook geen zwaar theologisch debat hou den. Daar zijn andere gelegenhe den voor. Het gaat om praktische regelingen, waarmee we uit de voe ten kunnen in al die situaties waar in rooms-katholieken en protestan ten elkaar tegenkomen". Het verwijt van sommige rooms- katholieken dat de protestanten over Nederlandse hoofden heen gaan praten met de 'baas in Rome' vindt dr. Kouwenhoven niet te recht. "Bepaalde wegen in de oecu mene zijn nu eenmaal geblok keerd. Wij vinden, dat daarover moet worden gesproken. Je kunt nou wel net doen alsof die blokka des er niet zijn en proberen allerlei zaken onderhands te regelen, maar dat lijkt ons niet de juiste weg. De samenwerking moet een kërkelij- ke ijk krijgen". "Bij de intercommunie bijvoor beeld zit het vrij vast. Van onze kant geldt, dat wij de gastvrijheid aan de tafel van de Heer als uit gangspunt nemen. Bij de rooms- katholieken is de ruimte om ande ren toe te laten er niet. Inzake ge mengde huwelijken zitten we met het probleem dat er wel regelingen zijn voor de huwelijkssluiting maar niet voor de periode daarna". Het onderwerp 'de vrouw in de kerk' neemt een bijzondere plaats in op de agenda. Het zal niet ieder een duidelijk zijn, wat dat punt di rect heeft te maken met zaken als pastoraat en plaatselijke samen werking. Toch wel. Kouwenhoven: "Wanneer je als kerken met elkaar in gesprek raakt, komen er mo menten waarop je bereid moet zijn vragen van de ander onder ogen te zien. En het is duidelijk, dat wij vragen hebben over de manier waarop binnen de Rooms-Katho- lieke Kerk wordt aangekeken te gen de plaats van de vrouw. Wij hebben er geen behoefte aan, bij de paus een pleidooi te voeren voor de vrouw in het ambt. Maar we willen wel helder proberen te maken hoe protestanten met zulke kwesties omgaan". Eén mond De rechterflank van het Neder landse protestantisme is niet ge lukkig met dit bezoek. Een van de redenen is dat de kerk van Rome andere kerken nog nooit als gelijk waardige partners heeft aanvaard. Kouwenhoven: "De rooms-ka tholieke leer zegt inderdaad, dat die gelijkheid er niet is. Maar dat is de theorie. In de praktijk hebben Dr. Kouwenhoven....geen theologisch debat, maar de praktijk.... we als kerken wél met elkaar te maken. We ontmoeten elkaar, le den van onze kerken trouwen met elkaar en we komen elkaar regel matig tegen in oecumenische ver banden. Welnu, met het oog daar op is het van belang dat er regelin gen komen waarin Rome en Refor matie de omgang met elkaar vast leggen. Als de verhoudingen ver starren, wordt die samenwerking bemoeilijkt, en daar moet iets aan gedaan worden". Overigens realiseert Kouwenho ven zich goed, dat het gesprek een beperkte betekenis heeft. "Er moet niet te veel van worden verwacht". Onderwerpen zoals de houding van bisschop Gijsen, de gang van zaken rond bisschopsbenoemin gen en de deelneming van de Rooms-Katholieke Kerk in de Raad van Kerken horen volgens hem niet op de agenda. "Wij zijn geen actiegroep, die in Rome wel eens zal gaan vertellen hoe het allemaal moet, en énders de zaak wel even zal ondermijnen. Ik zou het onheus vinden als we met gebalde vuisten om de tafel gingen zitten. We zijn gasten en zullen ons als zodanig gedragen, al verwachten we natuurlijk, dat we elkaar op voet van gelijkheid ont moeten. Wel zullen we, als het van pas komt, aan de hand van concre te gebeurtenissen laten zien waar de blokkades zitten in de oecume nische samenwerking. Situaties als in Limburg zijn nu eenmaal niet bevorderlijk voor gemengd ge huwden, om maar één van de groe pen te noemen waarom we ons moeten bekommeren". De delegatie zal in Rome als een gehéél optreden. "We hebben de rollen onderling verdeeld, afhan kelijk van deskundigheid en der gelijke, maar we zullen spreken als met één mond". Besloten De publiciteit rond het bezoek stelde de kerken even voor proble men. Eerst was men aan Vaticaan se kant niet van plan, ook maar eni ge service te verlenen aan journa listen uit Nederland die met de de legatie naar Rome gaan. Toen de protestanten lieten merken, toch wat anders tegen de rol van de pers aan te kijken, volgde er een perio de van touwtrekken tussen de drie 'partijen' die bij het bezoek zijn be trokken, te weten het Vaticaan, de rooms-katholieke kerkprovincie Nederland en de protestanten. Dat lijkt te hebben geresulteerd in goede afspraken. Waarschijnlijk zal de protestantse delegatie de pers na iedere zitting op de hoogte stellen van wat zij heeft ingebracht in het gesprek, terwijl van rooms- katholieke kant grote terughou dendheid zal worden betracht. Kouwenhoven: "De Nederlan ders moeten goede informatie krij gen over wat zich daar afspeelt. Te gelijk zullen we er alles aan doen om de sfeer van vertrouwelijkheid en openheid niet te schaden. De gesprekken zelf zijn besloten. Dat beperkt toch de manier waarop wij naar buiten treden". De voorzitter van de gerefor meerde synode verwacht niet, dat er na dit gesprek nog een voortzet ting op dit niveau komt. "Mis schien krijgt het overleg een ver volg in Nederland, maar dat vind ik dan een zaak van die organen die zich in onze kerken bezighou den met de dialoog met de Rooms- Katholieke Kerk, en van de oecu menische verbanden waarin Rome en Reformatie elkaar ontmoeten. "Ik hoop, dat we samen ontdek ken dat het in onze gesprekken over ménsen gaat, die met elkaar verder willen en voor wie wij als kerken wegen moeten vinden die ze kunnen gaan. En dat dichtge slibde wegen weer open gaan. dag zijn er ochtendgesprekken op het 'Se cretariaat voor de eenheid'. Vrijdagmid dag is de hele groep gast van de paus. In zijn privékapel wordt dan een gebeds dienst gehouden met een liturgie van de Nederlanders en een preek van de paus. De paus heeft ook nog veertig minuten uit getrokken voor een ontmoeting met de de legatie in zijn bibliotheek. En verder biedt het programma nog ruimte voor toeris tisch bezoek. Kortom: dat dit overleg een nieu we impuls betekent". Pater dr. Wim Boelens, mede werker voor oecumene van het bis- dommelijk pastoraal centrum in Assen, staat nogal wantrouwig te genover het bezoek. "Een reis naar Rome heeft in kerkelijke kring al tijd iets van een gang naar Canos- sa", zei hij tegenover de redacteur kerknieuws Hans Willems. "Er heerst in het Vaticaan een bepaald sfeertje dat de zakelijkheid niet bevordert. Het is er anders dan op 'Kerk en Wereld' of de 'Blije We- relt', waar met nuchtere argumen ten wordt gewerkt. In Rome probe ren ze je in te pakken, ook al is dat misschien geen kwade opzet". Uit eigen ervaring weet Boelens, dat je als bezoeker in Rome in de minderheid bent, hoe grootje dele gatie ook is. "Daar hangt een soort wierooksfeer waarin je je altijd kleiner voelt dan je bent. Alles im poneert daar, de gebouwen, de kle ding, de pompeusheid. Tegen paus en kardinalen kijkt iedereen op, of je nu rooms-katholiek of protes tants bent". Het feit dat de Neder landers voornamelijk te maken krijgen met hun landgenoot Wille- brands-doet daar, volgens Boelens, weinig aan af. "Willebrands denkt als het erop aan komt net zo ro meins als andere curie-prelaten". Pater Boelens is er ook niet ge rust op, dat de samenstelling van de rooms-katholieke delegatie het oecumenische gesprek in Neder land zal bevorderen. "Er gaan wel vier mensen mee, maar slechts twee mogen voluit aan het gesprek deelnemen. Dat zijn hulpbisschop Lescrauwaet uit Haarlem en secre taris-generaal pater Van Munster van de bisschoppenconferentie. De twee anderen, professor Huys- mans van de Willibrord-vereniging en mevrouw Steemers, studiese cretaris van de bisschoppenconfe rentie onder meer voor oecumene, gaan alleen als waarnemer mee. Dat betekent, dat de Nederlandse kerkprovincie wordt vertegen woordigd door twee mensen van de top. Er is dus niemand die na mens het grondvlak kan spreken". Nee, pater Boelens ziet het nogal somber in. "Aan de top is men er alleen op uit om de zaken niet uit de hand te laten lopen. Tegenstel lingen worden toegedekt en risi co's vermeden. Er wordt niet op creatieve manier omgegaan met de verschillen in geloofsbeleving. De protestanten praten in Rome dus niet met de rooms-katholieke kerk van Nederland, maar alleen met de kerk van Rome, die geassisteerd wordt door topmensen uit Neder land". Ondanks al deze bedenkingen kan het gesprek in Boelens' ge- dachtengang nog wel wat opleve ren. "Maar alleen als het echte huiswerk na afloop in eigen land wordt opgepakt. Er is maar één re medie tegen de beslotenheid van het gesprek in Rome, en dat is openheid achteraf. Dat deel van de kerk dat wél democratisch werkt en ook met de dagelijkse werkelijkheid van de oecumene heeft te maken, zal er alles aan doen om de resultaten van het ge sprek te verbreden en te verdie pen. Dat moet je niet van de toplui verwachten. Daar moeten we zélf aan gaan staan". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Graaf, H.woude; Mafanathak. (L. Morsweg) 10 ds. Rietveld: Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey en pastoor v. Well, 11.15 ds. De Mey; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Dronkers; Bevrijdingsk. (Montgo- merystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. A. Faas. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. v.d. Zwaan, 10.30 dovendienst, hr. P. C. van den Bos; Oude Vest 10 ds. Veenstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. D. Bakker, O.geest. Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevens hof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Koolstra. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Heida, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Ryn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl- .kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.- Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 drs. Th. Fafié, Haarlem. Doopsgez.-Re- monstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10.30 ds. v. Bilderbeek, Arn hem. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld, jeugddienst, 6.30 bijz. dienst, ds. Bosveld over 'Apocalyptische drei gingen', mmv 'Camping Singers'. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Meren wijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) 11 voorm. Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw.singel 21) 5 zendeling Lu cas van Haren uit Bolivia. Evangelie- centrum-Pinksterbew. J. Maasbach-We- reldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 evang. Zijlstra (Zijlsingel 2), vr. 8 jeugddienst (Zijlsingel 2). Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 hr. P. van Oos ten. Leger des Heils (hoek Vestestr./ Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw .singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.scho ten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). Raad van Ker ken: elke di.av. 7-7.30 oecum. avondge bed in oud-kath. k. Zoeterw.singel. AARLANDERVEEN: Herv, Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal, Hillegom, 6.30 ds. Den Bra- ber, Vries. Chr. Geref. Kerk 9.30 ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Fokkema, Drach ten, 6.30 ds. Ter Bals; Kruiskerk 10 hr. Goedhart, Nieuwkoop; Opstandings- kerk 10 <jls. v.d. Heiden, 6.30 ds. Eysen- ga, Zwammerdam; Nabij 10 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 ds. Verheul, 6.30 ds. Taselaar; De Bron 9.15 ds. Nieuwen- huis, 10.15 ds. Taselaar, 6.30 ds. Nieu- wenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 drs. Brombacher, jeugddienst; Driehoorne 7 nam. ds. Hanemaayer; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. v. Campen, Vlaardingen. Geref. Kerk Mar- .kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Wilschut. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 ds. Room, 5 ds. v.d. Haar. Ned. Ge ref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 br. Kleingeld. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Ge- ref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt- .gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. H. Jut, 6.30 ds. Koekkoek, mmv zangduo. Bapt- .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. C. de Jong, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. J. Visser. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonne weg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. Raad van Ker ken: Bonifaciuskerk 11.30 oecumeni sche viering, pastoor Velthuyse en ds. Bogers. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, jeugddienst, 5 ds. Den Heeten, Hoofddorp. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 mevr. ds. J. A. de Boer, A.dam. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk, 6 ds. Boer. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Mast, De Lier. Geref. Gem. 9.30 en 6 DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Bouhuys, leesdienst, do. 7.30 ds. De Pater, Krab- Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. bendijke. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Wisgerhof, A.foort, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. De Vreugd, A.foort, 6.30 ds. De Mey, Hou ten. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Kloek, Soest. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. Koops, Moordrecht, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. Ek, Hilversum, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Cziria, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Vermeulen, 6 ds. Wagter; Ontm.kerk 10 ds. Schuurman, 6.30 ds. v. Niel. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. v. Roon (afscheid); O. Kerk 10 ds. Driebergen, 5 ds. v. Sliedregt; Ichthusk. 10 ds. Van den Brink, Den Haag, 5 ds. Vroeginde wey; Pniëlk. 9.30 ds. v. Sliedregt, 5 ds. Driebergen; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Sjollema; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 hr. C. 't Hart, O.geest. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 Kersten, 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kerst en. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 en 7 kand. F. Gerkema (in Vredeskerk). Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Ge ref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. H. Bakker. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar, 7 ds. Huisman. Geref. Kerk 10 mevr. ds. Attema-Roosjen, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Born, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg;* Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Bapt- .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 br. J. de Vries, opdrachtdienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Staat, Uithoorn. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. v.d. Kamp, Rijns.woude. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Germans, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Bos wijk, 5 ds. Aalders, Woubrugge. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Kwakkel, 2.45 ds. Ule- hake. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 leesdienst, br. P. Pols. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Visser, 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 leesdienst, 4 ds. v.d. Hei De kerk van de gereformeerde ge meente in Lisse. (foto Wim Dijkman) den, Woerdeq, wo. 19 maart 10 en 4 ds. Boogaard, biddag gewas. Evangeliege meente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. J. Spaargaren. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9.30 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP? Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, gezinsdienst, 6.30 ds. Poot, Doeveren. Geref. Kerk 9.30 mevr. Teu- sink-Meijer, Mijdrecht. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Bouw, ha. Remonstr. Gem. 10 ds. Bloemendaal. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, 6.30 ds. De Graaft Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v.d. Meulen, 's Gravenmoer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Graafland, Gouda, 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Den Braber, Vries, 7 hr. Karstens Leiden. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 kand. Andel, Kat wijk, 5 ds. A. J. de Jong, Leiden, 7 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kolde- wijn, De Kaag; De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Knegt; Sole Mio 9 ds. Bach, A.dam. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 5 ds. Lapré, Koudekerk a.d. Rijn; Vin- kenl. (Binnen) 10 ds. Roosjen; Stich- De Vereniging van predikan ten van de Gereformeerde Ker ken in Nederland bestaat 75 jaar. Op de ledenvergadering van 16 april in Nijkerk zal hieraan - ove rigens zonder feestelijk vertoon - aandacht worden besteed. Voor zitter ds. H. J. Bavinck uit Baarn zal wat zeggen over verleden, he den en toekomst en professor dr. J. Firet uit Ouderkerk aan de Amstel, verbonden aan de theo logische faculteit van de Vrije Universiteit, spreekt over 'De predikant op de grens van het derde millennium'. De vereni ging telt op het ogenblik onge veer 850 leden. In 1984 werden de statuten in grijpend veranderd. Was 75 jaar geleden het doel: "bevorderlijk te zijn aan de theologische studie harer leden en aan de belangen van den ambtelijken arbeid der gemeente", nü staat in de statu ten centraal: "het behartigen van de geestelijke en materiële be langen van haar leden in de uit gebreidste zin van het woord". Sinds de vereniging optreedt als onderhandelingspartner in het overleg over arbeidsvoor waarden en bewust werkt aan het bevorderen van samenwer king tussen de leden, is het le dental relatief sterk gestegen. Ze is gewoon actiever geworden, en dat trekt. Brandpunten zijn: de collegialiteit en de rechtspositie. Zijn predikanten onderling dan niet collegiaal genoeg? Voor zitter Bavinck ziet op dat punt wel degelijk tekorten. "Als de predikant al geen geboren indivi dualist is, dan wordt hij of zij wel zo gemaakt. Samenwerking met collega's verloopt vaak formeel en moeizaam, terwijl er toch sprake is van persoonlijke nood, zoals eenzaamheid, frustratie, ri valiteit en onzekerheid". Een peiling in 1982 onder men toren (die jonge collega's in hun werk begeleiden) wees uit, dat deze aanduiding van de proble men niet overdreven is. De bij zondere positie drijft de predi kant niet zelden in een isole ment. En als hij of zij al een be roep doet op een ander voor ad vies of hulp, dan bij voorkeur niet op een collega. De jubilerende vereniging gaat meer doen om collegiale ontmoe tingen in groepsverband te sti muleren. Een brochure daarover zal op 16 april worden aangebo den. Bavinck: "Er wordt niets opgelegd. Natuurlijk zijn er ge noeg voorbeelden te geven van spontane collegiale contacten, maar voor het geval dat niet ge beurt en er behoefte is aan een meer systematische aanpak wor den in dit boekje concrete mo dellen aangereikt. tingskerk 11 ds. Bach. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Spijker, Den Haag. Volle-evang.gemeente (Ruiterstr. 8) 7 nam. evang. J. Modderkolk. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland, 7 ds W. de Leeuw, Leider dorp, jeugddienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 dr. M. B. Blom; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Koek, 7 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg. Geref. Kerk Vryg. (aula Dr. Schilder school) 8.30 ds. Blijdorp, Wageningen, 5 ds. Pol, Den Haag. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. D. Kruyt. Endegeest zie rk. kerk. Volle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 (oeucm. dienst met pater Boshouwers van 'Endegeest'). OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 5 oecu menische jeugddienst in geref. kerk. Geref. K. 9.30 hr. S. van der Lauw, Ca- pelle a.d. IJssel, 5 oecum. jeugddienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. v.d. Kooi, Leimui- den. Chr. Geref. K. 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 en 5 ds. Smaling. Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 ds. Snel, 10.30 ds. Riemersma, Loos- drecht, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 dr. Bade, Koudekerk. Ge ref. Kerk Vryg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 dienst, 5.15 kand. v. Mourik, Goes. Evang. Christengem. (au la mavo) 10 ds. De Jong, Denekamp. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. 't Hooft, Lisse, 7 hr. M. de Ridder. Geref. Kerk 10 ds. Elgersma, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aar- noudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Hey- mans, Alphen, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Broer, ha. Rk Kerk VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. v. Achterberg, Leiden, 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk 9.30 ds. Verseput, O.geest, 6.30 ds. Ribberink. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Houtman, 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11*. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ho nig. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. Rooze, Mechelen (België), jeugddienst. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blydorp. Aulagemeenschap Noordhof land 10.30 woorddienst Rk Kerk Laur- .kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maasland; Hoek steen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Kamp huis, Stolwijk; Bethelk. 9.30 ds. Maas land, 5 ds. Visser, Aalburg; Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst, ha. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. De Moor, 5 ds. Verheul, Alpheii; Ontm.kerk 10 ds. Bongers. Remonstt, Gem. 10 ds. v. Rossum, Den Haag. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Plaisier, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v. Swigchum, Leiden, 4.30 kand. v. Dis, 7 muziekdienst; Kievietk. 10 mevr, ds. Visser-Schroot, Den Haag; Mes- siask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscen trum 9.30 ds. Dekker, R.dam. Geret Kerk Zyllaan 10 en 5 ds. Zijlsta, Vordert; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. Ned. Prot Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Friederich, O.geest. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. La- seur (legerpred.) Voorthuizen, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Boswijk, Lisse. Ned. Prot. Bond (De Wyk) 10.30 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk zat 7, z 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze en hulppred. De Haan. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Fernhout ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. P. Magree. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Ryndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 ds. v. Achterberg, Leiden. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. De Boer, Hoofddorp. Remonstr. Gem. 10 ds. Paardekooper, A.dam.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11