Erfpacht heeft gemeente Leiden bedrijven gekost Nog 9 dagen om uzelf Marga Minco cadeau te doen! 1 jEig 7; a enaar Zijlpoort is failliet BenW: erfpachtproblemen vallen wel mee Ondernemer bevestigt lezing CDA-raadslid Veel bezwaren tegen boten in Nieuwe Rijn Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg. Medicijnenpaspoort officieel uitgereikt Leids zestal geeft vele inbraken toe Bf DONDERDAG 13 MAART 1986 LEIDEN J LEIDEN - De eigenaar van de Zijl- iiol poort, J. Melkert, is failliet. De ge meente Leiden is in onderhande- ssj ling met de curator om te bereiken I dat zij de gerestaureerde Zijlpoort t 1 kan kopen. Melkert is de man die de Zijl poort in 1976 voor het symbolische UH bedrag van één gulden van de ge- J meente heeft gekocht. Voorwaarde was wel dat hij het monument zou opknappen. Hij kwam zijn belofte 1 grotendeels na, al werd de restau- 3 ratie nooit helemaal voltooid en heeft het monument nim I bestemming gekregen, J De Zijlpoort-eigenaar week en- '1 keie jaren geleden uit naar België. Sindsdien verliep het contact tus sen de gemeente en Melkert, de voltooiing van de restauratie, za zeer stroef. De wielrijdersbond ENFB haalde uiteindelijk, een j paar jaar geleden, de schuttingen voor de poort weg om weer een vrije doorgang voor fietsers te krij- .nj «en. se Nu Melkert failliet is, wil de ge- üJ meente zelf wel weer eigenaar wor- I den van de gerestaureerde Zijl- lijke ordening) zei gisteravond te Bewoners Jaagpad en Waardeiland 1 dat de stadspoorten in prin- LEIDEN - Burgemeester en wethouders we ten niet hoeveel bedrijven Leiden links heb ben laten liggen, omdat in deze gemeente grond in erfpacht wordt uitgegeven. Verder blijft het college bij zijn standpunt dat het met de problemen rond de erfpacht wel mee valt. Het college antwoordt dit op schriftelijke vragen van het CD A-raadslid Joop Walen kamp. Deze stelde zijn vragen naar aanlei ding van de afscheidsinterviews van Ewald Keijser, het voormalige höofd van de directie economische zaken. Keijser verklaarde dat erfpacht voor een aantal, met name indus triële, bedrijven een onoverkomelijke hobbel is. Dit zou, aldus Walenkamp, haaks staan op hetgeen Keijser en het college tijdens raads vergaderingen van de ge meenteraad heeft gezegd. B en W stellen nu dat zij geen verklaring hebben voor het feit dat Keijser in de bewus te krante-interviwes afwijkende verklarin gen heeft afgelegd. Ze hebben hem in elk ge val niet onder druk gezet om tijdens commis sievergaderingen informatie achter te hou den. Het college stelt dat niet altijd duidelijk is waarom een bedrijf zich toch in een andere plaats vestigt. Wel is B en W bekend dat en kele beleggers erfpacht niet zo zien zitten. Maar omdat er nog steeds beleggers zijn die wel geld willen steken in kantoren en bedrij ven op erfpachtgrond, maken ze zich daar over niet zo'n zorgen. Overigens krijgen bedrijven wel degelijk inlichtingen over de erfpacht en alle voor waarden die daar bijhoren. In voorkomende gevallen wordt bedrijven gemeld dat het rui len of kopen van grond in Leiden mogelyk is, aldus het college. Walenkamp maakte zich over dit laatste zorgen. Hij had de indruk gekregen dat be drijven niet werd verteld dat ze de mogelijk heid hebben grond te kopen in deze gemeen te. Het college stelt overigens dat bij onder handelingen met ondernemingen veel zaken een rol spelen. Niet alleen de erfpacht, maar ook dingen als bereikbaarheid, belastingmo gelijkheden, premies en subsidies, de moge lijkheden om de werknemers in Leiden te la ten wonen en het aantal beschikbare par keerplaatsen. cipe de gemeente moeten toebeho ren. De gemeente is evenwel niet in staat een fors bedrag voor de Zijlpoort neer te tellen. Volgens de wethouder is het zeer de vraag of de curator, die belast is met de vereffening van de failliette boedel, meer gegadigden voor de poort kan vinden. "De onder houdsplicht van het monument zal LEIDEN - Bewoners van het dat hun woningen in waarde zullen de eigenaar veel geld kosten. Eén Utrechtse Jaagpad en het Waardei- dalen. Een aantal bewoners ver zijbeuk is al kapot gereden en aan land zijn fel gekant tegen de komst wacht ernstige problemen tussen LEIDEN - De strakke handhaving van het erf pachtregime heeft wel de- gelijk tot gevolg gehad dat de visser bedrijven die zich aanvan kelijk best in Leiden wilden vestigen, zijn uitgeweken ze een heenkomen zochten in het industriegebied de Grote Polder in Zoeterwoude. Walenkamp maakte dit gisteren bekend. Directeur L. Paes en CAD-Neder- land bevestigde zijn verhaal van- morgen. - T Paes bv heeft altjjd in Leiden ge- naar elders. Het gaat hier zeten. Het bedrijf is begonnen als assembier en importeur van ste thoscopen. Het groeide uit zijn jas- optrekje aan de Breestraat. om enkele honderden ar beidsplaatsen die Leiden aan de neus zijn voorbij ge- herstel toe. De gebruiksmogelijk- woonboten in de Nieuwe Rijn bewoners heden van het monument zijn ten oosten van de Domela 3Nieu- daarentegen minimaal", aldus wet- wenhuisbrug en ten westen van de houder Peters. Kettingbrug. woonboten Bestelwagen leeggeroofd woonhuizen. Zij verwijzen daar voor naar confrontaties in het verleden. Volgens B en W zal de overlast tien woonboten niet zodanig zijn dat de aanleg gaan Volgens Joop Walenkamp, die niet alle men van de betreffende bedrijven mag noemen, is Leiden een druk kerij annex softwarebedrijf met 150 arbeidsplaatsen wordt mogelijk gemaakt door het woonboten onaanvaardbaar bestemmingsplan Waardeiland. Dat heeft betrekking op het gebied Van Zijp (CDA) zei gisteravond i de raadscommissie voor ruimtelij- dat wordt omringd door de Oude ke ordening, waar de bezwaren aan Rijn, de Nieuwe Rijn en het Rijn- de orde werden gesteld, de vrees bedrijf dolgraag in de Leeuwen- CDA-fractievoorzitter hoek wilde gaan zitten en daar naar zijn oordeel perfect zou passen. Vergeefs Het bedrijf houdt zich nu ook be zig met de vervaardiging van medi- meente in Noord-Brabant kwijtge- sche apparatuur, als één van de raakt, een onderneming aan Sas- grootste op dat gebied in Neder- senheim en het bedrijf Paes bv, land. Contracten met een interna- met inmiddels honderd werkne- tionale gigant als ITT werdén afge- Zoeterwoude. Schiekanaal. De gemeente i bewoners wel terecht te LEIDEN - In een uur tijd.is gister middag een bestelauto van verte genwoordigster in sigaretten leeg gehaald. Meer dan 650 pakjes siga retten 50 aanstekers, tientallen cas settebandjes en vele pakken luci fers werden door haar vermist. Van de auto, die geparkeerd stond aan de Apothekersdijk, was de achter uit ingeslagen. spoeld met bezwaarschriften tegen den. Volgens de PvdA en Links Leiden is van woonbootbewoners niet meer overlast te verwachten woonboten in de Nieuwe dan van andere mensen. Eikerbout (PvdA) wil de bezwaren van bewo ners echter nog eens in zijn fractie bespreken. Zodoende kan pas in leen volgende vergadering van de raadscommissie worden besloten het bestemmingsplan. Deze zijn| voornamelijk gericht tegen het leg gen Rijn. Bewoners menen dat hun woon genot in ernstige mate zal worden geschaad door de woonboten. Ze geluidsoverlast, inkijk, Met Paes bv/CAD-Nederland zijn frappant voorbeeld. Paes vervaar digt microscopen, endoscopen en andere medische apparatuur. sloten. Op 1 januari van dit jaar tel de zusterbedrijven de het bedrijf 75 werknemers. Dat zijn er inmiddels meer dan 100. "Ze hadden 10.000 vierkante me ter grond nodig in Leeuwenhoek", schetst Walenkamp. "Daarvoor CAD-Nederland maakt printplaten Zyn ze maanden vergeefs bezig ge- voor computers. De bedrijven wil- weest. Wethouder Fase mocht van den graag in Leiden blijven en zich de PvdA de grond niet aan Paes bv vuiling en aantasting van hun pri- of de bezwaren al dan niet worden vacy. Bovendien verwachten ze gehonoreerd. het bioscience-park in het ge bied de Leeuwenhoek vestigen. Maar de halsstarrige houding van de gemeente was er de oorzaak verkopen. Zij heeft uiteindelijk het bedrijf doorgestuurd naar Tesse- laar, die toen een soort ruil/koop/ erfpacht-overeenkosmm heeft dat, na maanden onderhandelen, voorgesteld voor grond in de Leeu ADVERTENTIE De enige echte Boekenweek is dit jaar van 12 t/m 22 maart. In die periode ontvangt u bij aankoop van f 19,50 aan boeken weer een aantrekkelijk geschenk. Dit keer: De Glazen Brug, een ontroerende speciaal voor de Boekenweek geschreven novelle van Marga Minco. Dus? Op naar de boekwinkel. En doe uzelf Marga Minco cadeau. wenhoek. Na al die onderhandelin gen is Paes daarop afgeknapt". In Zoeterwoude heeft het bedrijf toen grond gekocht voor een zacht prijsje. Maar men had liever wat meer betaald voor Leidse grond, waarop een vestiging mogelijk was. Dit is een bedrijf met interna tionale contacten en allure. Een soort lokeend in de Leeuwenhoek voor andere bedrijven. Hoewel B en W het bedrijf in hun antwoord op de schriftelijke vra gen van Walenkamp de naam van het bedrijf niet noemen, valt er uit op te maken dat zij Paes geen grond hebben willen verkopen. De reden daarvan is dat vestiging van het bedrijf in Zoeterwoude uit oog punt van werkgelegenheid niet uit maakt. Walenkamp: "Dan kan Tes- selaar wel zeggen van 'ze zitten nu toch ook in de buurt'. Maar zo'n be drijf heeft zo'n sterke binding met de stad, die raak je nooit meer kwijt", zegt Walenkamp. "Het is geen Aramco. De kantoren, waar voor nu zo veel grond is gereser veerd, bieden een veel minder ze kere werkgelegenheid". Hij merkt op dat zijn voorbeeld de uitlatingen van de voormalige gemeente-ambtenaar economische zaken Keijser (zie elders op deze pagina) toch heel frappant illu streert. "Nu moet Keijser toch maar met zijn verhaal op tafel ko men. Dit heeft de gemeente toch wel slecht aangepakt", aldus Wa lenkamp. Makelaars Over het, naar zijn mening vol strekt tekort schietende antwoord van het college op zijn schriftelijke vragen, zegt Walenkamp dat naar zijn inschatting daarin alleen be drijven worden genoemd, die re cent en op het allerlaatste moment in de onderhandelingen hebben af gehaakt. Behalve Paes bv zegt hij nog een aantal ondernemingen te weten. Daarvan kan hij de namen echter niet noemen, omdat deze in formatie hem vertrouwelijk is ver strekt. Daaronder zijn dus onder meer de genoemde, nu in Noord- Brabant en Sassenheim neerge streken, bedrijven. Wat de CDA-aanvoerder heeft gesterkt in de mening dat de ge meente geen bekendheid geeft aan de mogelijkheid tot grondverkoop, was een telefonische rondgang langs een aantal makelaars. "By hen is de mogelijkheid van ver koop in plaats van erfpacht onbe kend". heeft Walenkamp ervaren. "Je kunt dan wel zeggen dat de makelaars hun werk slecht doen. Maar juist de gemeente zou er voor moeten zorgen, dat de mogelijke grondverkoop bekend is". Walenkamp gaat er daarbij van uit dat bedrijven die een nieuwe vestigingsplaats overwegen, in veel gevallen eerst contact opne men met een makelaar. "Dan is vaak één telefoontje voldoende om van Leiden af te zien". Hij gelooft daarom dat nog veel meer bedrij ven zijn afgeschrikt door het Leid se erfpachtsysteem. Directeur De Visser van Paes CAD-Nederland bevestigt nog maals dat de vestiging in Leiden niet is doorgegaan, enkel en alleen om de erfpacht. "Dat er volgens het college altijd verschillende fac toren in het spel zijn, ach, dat is een politiek verhaaltje", zegt hij. Als bezwaar tegen erfpacht noemt De Visser: "Op die manier word je af hankelijk van partij-politiek. Heb je de grond onder je bedrijf in ei gendom, dan ben je veel zelfstandi ger". n Kritiek van ouderenberaad LEIDEN - Hoewel er enige ring ontstond over het eerste medi cijnenpaspoort, kreeg J.H Minke, voorzitter van het ouderenberaad in Leiden gistermiddag officieel het eerste exemplaar uit handen van wethouder Kuijers (volksge zondheid). De wethouder legde uit waarom hij het paspoort uitreikte aan de voorzitter: "In het verleden is vanuit het ouderenberaad her haaldelijk aangedrongen op een dergelijk paspoort en ik ben blij dat ik hem nu het eerste exemplaar kan overhandigen. Daarvoor hoeft hij dan niet naar de apotheek". Het medicynenpaspoort is een kaart waarop de apotheker alle me dicijnen noteert die een patiënt krijgt voorgeschreven. Het gebruik van deze kaart is vrijwillig. Het paspoort ligt vanaf 1 april bij alle apothekers en diverse medische instellingen. De eerste 2500 exem plaren zijn door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Pharmacie (KNMP) toegezegd. Het paspoort van de KNMP is het meest ge bruikte in Nederland, zodat ook de gemeente Leiden hiervoor heeft gekozen. Bij de presentatie benadrukte de wethouder het nut van het pas poort en legde het gebruik hiervan nog eens uit. De bedoeling is dat iedere gebruiker de kaart bij een bezoek aan bijvoorbeeld de tand arts bij zich draagt, zodat de arts overzicht heeft van de medicijnen van de betreffende patiënt. Bij een aantal omstanders ont stond enige verwarring toen J.H. Minke in zijn dankwoordje te ken nen gaf dat hij het heel erg waar deerde als eerste het paspoort te WIJKAGENTEN. De berichten dat de Leidse politie het wijkge richt werken met teams wil stop zetten wegens personeelsgebrek heeft tot vragen bij het publiek ge leid of ook de wijkagent verdwijnt. Het antwoord, laat de politievoor- lichter weten, is nee. De zeven wijkagenten blijven gewoon werken. hebben ontvangen, maar dat hij toch het idee had 'een beetje achter te lopen'. Hij doelde hiermee op de paspoorten van de apothekersver eniging die allang - zij het op be scheiden schaal - in omloop zijn. Een ander punt van kritiek vond hij de manier waarop het paspoort tot stand is gekomen. Voorzitter Minke: "Het paspoort is buiten het gezichtsveld van de ouderen klaar gestoomd en dat is ons tegengeval len". LEIDEN - De zes Leidse jongens die vorige week werden betrapt bij een inbraak in een sportzaak aan de Breestraat, hebben bekend nog veel meer inbraken op hun gewe ten te hebben. Voor meer dan 60.000 aan spullen gulden hebben zij de afgelopen maanden geroofd. Een sportzaak aan de Haarlem merstraat is viermaal door hen leeggehaald, een brillenzaak aan diezelfde straat heeft driemaal be zoek van ze gehad, waarbij in het totaal 10.000 brillen werden meege nomen. Een brillenzaak in de Bree straat miste na een inbraak 3500 monturen, waaronder een groot aantal zonnebrillen. Ook een kruidenierszaak aan het Noordeinde heeft het te verduren gehad. Maar liefst 5500 gulden aan etenswaren werd daar door het zestal gestolen. In het Breeïiuis moesten de geldopslagplaatsen van de gokkasten het ontgelden, en verder zijn er nog een aantal kel derboxen bezocht. De zes jongens in de leeftijd van 15 tot 20 jaar verkochten de goede ren aan helers. Het geld gebruikten zij om uit te gaan en luxe dingen aan te schaffen. Tent Winkelen in de kaasstad, wan delen in het Geuldal, duizelig worden in de Beekse Bergen - het moet allemaal even leuk zijn als je de folders moet geloven. Geen onvertogen woord zul je te genkomen. Dus je hoeft niet te rekenen op een zin als: bezoek ons leuke dorpje, ingeklemd tussen twee monsterlijke fabrieken, waar het stinkt als de hel. Nee, overal in Nederland geurt het naar made liefjes en eten de roodborstjes uit uw hand, na eerst natuurlijk even tegen de ruit van uw vakan tiehuisje te hebben getikt. Tenminste, dat zeggen de jon gens uit de wereld van het toeris- Gisteren stond de hele dag de tent van het Nederlands Bureau voor Toerisme op het Stadhuis plein. De vakantie nadert en daarom maakt dat bureau een rondtocht door Nederland met zijn vakantietent. Het is een im posant bouwwerk. Bijna een vakantie-attractie, zullen we maar zeggen. In de tent verstrekken diverse instellingen informatie over vakantie in Nederland. Zo zijn bijvoorbeeld alle provinciale WV's aanwezig met standjes. Zoals gezegd: de folders zijn alle maal even juichend en dat moet voor de vakantieganger in spe toch tamelijk lastig zijn, immers: waar moet je naar toe als het overal even mooi is? De informatie wordt overigens op een professionele manier ge geven. Hoeveel filmpjes er wel niet gedraaid werden bij de di verse stands... En altijd weer die vrolijke gezichten. Mmmm, zei een man die werd gefilmd tijdens het eten. En z'n vrouw zei het ook: Mmm. Com mentaar overbodig. Je kon in de tent trouwens aan spelletjes meedoen. Zo was er de vraag: raadt het juiste geluid. Je kon er een auto mee winnen. He laas kwam er uit onze koptele foon geen geluid. Maar je moet er maar op rekenen dat het niet makkelijk zal zijn om het geluid te raden. Pingpongbal raakt mes - zoiets. En dan was er ook nog de bloembollenquiz. Niet echt moeilijk. Hoewel je op je vingers kunt natellen dat er altijd wel ie mand is die echt in de veronder stelling verkeert dat Dorus Rij kers een bloembollenteler was. Zo iemand moet deze zomer misschien maar eens een weekje naar de kust gaan. Reddingboot meenemen, want Dorus leeft al lang niet meer. Vochtoverlast Vochtoverlast in de Stevens hof - u heeft er alles over kunnen lezen in deze krant. Kalk dat naar beneden komt, loslatende be hangetjes, het bekende verhaal. De heer Ganga die aan het Van Hillepad woont, heeft die verha len over vochtoverlast vaak ge hoord van andere wijkbewoners. Maar op de vraag of zijn woning werd geteisterd door vocht kon hij altijd met een welgëmutst 'nee' antwoorden. Hoe komt dat zo? Desgevraagd laat hy ons weten het ei van Co lumbus te hebben gevonden, dat wil zeggen: "als de mensen mij nu maar volgen, dan hebben ze nergens last van". Nee, de gemeente en de bou wer van de woningen zijn de schuldigen niet. "De huizen zijn degelijk gebouwd. Het probleem ontstaat door de topisolatie. Met andere woorden: die huizen zijn te goed geïsoleerd en dat moet je weten, want anders krijg je na righeid". "Mijn stookgedrag komt er op neer dat je in alle kamers mini maal moet stoken. De thermo- De tent van het Nederlands Bureau voor Toerisme, die gisteren op het Stadhuisplein stond en bijna zelf een vakantie-attractie lijkt te vormen (foto wim Dijkman) staat moet dag en nacht op stand één staan. In de slaapkamer is de temperatuur dan zestien a zeven tien graden. Belangrijk is ook dat de mechanische ventilatie con stant draait, op de laagste stand. De vochtige lucht wordt dan af gevoerd". "Wat bereikt men daardoor? Geen extreme temperatuurver schillen. Dat is in feite de clou. want door die verschillen 'hoopt' het vocht zich op in de koudste kamers, met de bekende gevol gen". Dat vooral veel slaapkamers worden geteisterd door voch toverlast komt doordat veel men sen een denkfout maken, aldus Ganga. "Ze denken: het is niet erg als de slaapkamer koud is, daar spaar je stookkosten mee uit. Het resultaat van die gedach te is vochtoverlast". Wie zijn methode volgt, zal bin nen twee weken tot de slotsom komen dat zijn kamer merkbaar droog wordt, meent Ganga. "Ja. ik kan dat met zekerheid stellen, Imkers Ze zijn al een paar keer in het buitenland geweest, maar nog nooit in Nederland, de Poolse imkers. Toen ze echter in contact kwamen met een vertegenwoor diger van de Leidse imkersver eniging was het plan snel be dacht: er zou een uitwisseling komen. Het was de bedoeling dat de Poolse imkers in april naar Ne derland zouden gaan. In juli zou er dan een Leids gezelschap naar Polen afreizen om te kijken hoe men in dat land met de byen om gaat. Een leuk plan, ware het met dat er in eerste instantie een kink in de kabel leek te komen. Wat was het geval? Het was nog maar helemaal de vraag of de Polen voor april de benodigde papieren zouden krijgen om over de grens te mogen trekken. En later dan april gaan had geen zin, vertelde Ewa van de Pavert, die in Polen is geboren en lid is van de Leidse vereni ging. De Polen zyn namelijk pro fessionele bijenhouders: na april zijn ze gewoon te druk in de weer om plezierreisjes te kunnen ma ken. Het zag er dus somber uit, want het mag bekend zijn éat de Pools overheid doorgaans tame lijk bureaucratisch, dus lang zaam. te werk gaat. Maar gelukkig is alles toch nog in orde gekomen. De Polen ko men. In april. En de Leidenaars zullen in juli naar Polen gaan, zo als gepland was tijdens dat eer ste contact. Er is inmiddels ook een pro gramma gemaakt voor de Polen. Ze zullen veel excursies maken. Zo worden bijvoorbeeld de Rot terdamse haven, de Delta werken en de Flevohof bezocht. Ongetwijfeld zullen tijdens de tochtjes ook de Leidse korven worden geïnspecteerd, want daar is het uiteindelijk toch alle maal om begonnen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3