Dode in Franse verldezingsstrijd Aquino: revolutionaire regering TE HUUR Ultra-rechtse Le Pen in opspraak Wereldbank: honger door te weinig geld Autobom in Beiroet: 5 doden, 40 gewond Mogelijk amnestie voor rebellen op Filippijnen MAANDAG 10 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - De Franse verkiezingsstrijd heeft vrijdag een dode gekost, toen in Croissy-sur- Seine een overvalcommando van ultra-rechtse oproerkraaiers een man doodstak. Hij was met enige vrienden bezig opruiming te houden op een officieel aanplakbord voor de verkiezingen. WASHINGTON (Rtr/AP) - Hoewel er ruim voldoende voedsel in de wereld beschikbaar is zijn er nog steeds honderden miljoenen men sen in de ontwikkelingslanden die honger lijden. Dat komt doordat zij eenvoudigweg het geld niet heb ben om de vereiste hoeveelheid le vensmiddelen te kopen, zo staat in een gisteren verschenen rapport van de Wereldbank. Volgens de bank zijn er in de Derde Wereld ongeveer 700 mil joen mensen die onvoldoende eten om een actief leven te kunnen lei den. Bijna de helft van hen is acuut ondervoed en één op de zes heeft niet genoeg te eten. Zelfs in landen die genoeg voedsel produceren om in hun eigen behoefte te voorzien heerst nog steeds honger, aldus het rapport. De voedselproblemen kunnen volgens de Wereldbank niet wor den opgelost zonder de armoede aan te pakken, maar wel kan wor den geprobeerd een aantal maatre gelen te nemen voor de korte ter- mijn. Bij pogingen om de voedsel- produktie te vergroten of voorra den aan te leggen voor tijden van schaarste moet echter wel econo misch verantwoord te werk wor den gegaan. Een universeel recept voor bestrijding van de honger zegt de bank niet te kunnen bie den. V oedselproduktie Volgens de president van de We reldbank, A.W. Clausen, heeft de wereld voldoende voedsel. "De groei van de voedselproduktie op de wereld is de afgelopen 40 jaar sneller gegaan dan de groei van de bevolking. Er is genoeg voedsel be schikbaar voor landen die niet vol doende voor zichzelf produceren, om te importeren, mits zij zich dat kunnen veroorloven". Sommige landen kunnen zelfs hun voordeel niet doen met dalen de prijzen op de wereldmarkt, al dus het rapport. Voor Sri Lanka bijvoorbeeld daalde de invoerprijs voor graan in dollars tussen 1970 en 1983 met 1,5 procent, maar de gewone Srilankaan betaalt zijn voedsel in roepies en in die valuta zijn de prijzen voor graan en rijst met gemiddeld 7 procent per jaar gestegen. Filippe Brocard sympathiseerde met de socialisten, al was hij geen lid van de partij. Hij ergerde zich er echter aan dat over een verkie zingsaffiche voor de socialistische kandidaat Michel Rocard een aan plakbiljet was geplakt van het ul- tra-rechtse Nationale Front van Jean-Marie le Pen. Toen hij pro beerde deze oproep om op Le Pen te stemmen te verscheuren, werd hij in elkaar geslagen en met een messteek gedood. door Rudolph Bakker Brocard was er met een vriend op uitgegaan om in zijn buurt 'wil de' affiches van het Nationaal Front te verwijderen. Nauwelijks was hij daarmee begonnen of uit drie auto's zonder licht stortte een zestal mannen met kortgeschoren haar en zwartleren vesten zich op de socialistische militanten onder het slaken van kreten als: "We zul len je laten kreperen, smeerlap pen". De dodelijke messteek werd toe gebracht door de 23-jarige beroeps- sergeant Devaux, die later door de politie werd opgespoord. Hij ver klaarde dat hij "niet meer wist wat hij gedaan had". Hij zit nu wegens moord in de gevangenis. Het Nationaal Front en Le Pen reageerden aanvankelijk met de verklaring dat de media altijd eerst automatisch de schuld voor derge lijke dingen aan zijn partij geven. Voorts verklaarde hij dat hij hen gerechterlij k zou vervolgen als bleek dat de moordenaar niets met het Front te maken had. Later liet Le Pen weten dat de dader geen lid van zijn partij was, en dat bovendien een ieder binnen zijn groep die dergelijke acties uit voerde ten strengste zou worden berispt. "Als het om een militair gaat", voegde Le Pen er leep aan toe, "dan is de chef van alle militai ren in Frankrijk verantwoordelijk en dat is minister Quiles". Tijdens elke verkiezingsperiode ontstaat er een verhitte strijd rond de illegale affiche-plakkers. Het is een bekend feit dat het dan beter is niet op de officiële aanplakborden in te grijpen, omdat op avontuur beluste jongelui van de gelegen heid gebruik maken elkaar om een affiche kort en klein te slaan. Ze verschuilen zich dan achter de naam van een partij waarvan ze ten onrechte zeggen die te vertegen woordigen. Zaterdag was Nationaal Front leider Le Pen in Beoucaire, in de Midi, waar een mis werd opgedra gen ter herinnering aan een jonge man die het leven had verloren in een gevecht met twee Noordafrika nen. Deze hadden zich boos ge maakt toen de jongen had verteld dat hij op het Nationaal Front zou stemmen. De pastoor van de kerk in Beau- caire had zijn deuren niet voor de mis willen openen, omdat hij vond dat de mis niet meer zou zijn dan een gecamoufleerde politieke beto ging. Het Nationaal Front zocht toen zijn heil bij de'abt van een Be nedictijner klooster, die de plech tigheid ten slotte leidde. Deze 'geëngageerde' Benedictijn, Don Gerard, verklaarde na afloop: "We zijn een door een vreemde mo gendheid bezet land". CROISSY-SUR-SEINE (AP) - Bijna 2.000 mensen, onder wie de voorma lige socialistische minister van landbouw Michel Rocard (tweede van links), Zijn vrouw (naast hem) en de leider van de Socialistische Partij Jean-Paul Bachy (tweede van rechts), hielden gisteren in gisteren in Croissy-sur-Seine een stille mars uit protest tegen de moord op de 35- jarige Philippe Brocard. Michel Rocard legde bloemen bij het aanplak bord, wagr Brocard was doodgestoken, en noemde het slachtoffer 'een opmerkelijke bescheiden jongen'. (foto AP) Twijfel omtrent nazi Demjanjuk MADRID (GPD) - Het proces te gen de nazi-misdadiger Ivan Dem janjuk, verantwoordelijk voor de liquidatie van 870.000 joden en zi geuners in het concentratiekamp Treblinka, heeft een onverwachte wending genomen. Volgens een van de voormalige gevangenen van Treblinka, de 85- jarige Spanjaard Joaquin Garcia Ribes, is de man die nu in Jeruza lem terecht staat, niet de gevreesde Demjanjuk, die zich vanwege zijn monsterlijke optreden in Treblin ka de bijnaam 'Ivan de Verschrik kelijke' verwierf. Volgens de verklaring van Gar cia Ribes zou Ivan Demjanjuk om het leven zijn gekomen tijdens de beroemde revolte van 2 augustus 1943. Bij die opstand slaagden 400 gevangenen erin te ontsnappen uit Treblinka, nadat zij een aantal be wakers doodgeslagen hadden. ADVERTENTIE Bij rellen in Z.-Afrika 15 zwarten gedood JOHANNESBURG (AP/AFP/Rtr) - Bij ongeregeldheden in Zuid- Afrika zijn het afgelopen weekein de vijftien zwarten om het leven gekomen door politiekogels en vergeldingsacties van andere zwar ten. Bovendien is een blanke vrouw gearresteerd die wordt ver dacht van aanslagen op twee poli- tiebureau's in Johannesburg. De opheffing van de noodtoe stand donderdag werd aanvanke lijk gevolgd door een periode be trekkelijke rust, maar in de nacht van zaterdag op zondag namen de gewelddadigheden weer toe. In Dennilton, in het noorden van het land, werd een vrouw door acht zwarten doodgeslagen en vervol gens in brand gestoken. Bij een an der incident kwam een zwarte op een gelijksoortige manier om het leven. Tijdens een sportmanifestatie in Aliwal North, in het zuidoosten van het land, vuurde de politie schoten af om zwarten uiteen te drijven die andere zwarten met ste^ nen bekogelden. Een meisje be zweek in een ziekenhuis aan haar verwondingen. In Kwazakhele, een zwart woonoord bij Port Eliza beth, raakte een man dodelijk ge wond toen de politie het vuur opende op een menigte die bom men gooide naar het huis van de Bij anti-regeringsdemonstraties in de Oostkaap heeft de politie een man doodgeschoten en werd een 15-jarige jongen met een bijl dood geslagen. Ook heeft de politie gis teren een blanke vrouw gearres teerd in verband met drie bomaan slagen, waaronder de twee van de vorige week op politiebureau's in Johannesburg. De politie wilde verder geen details bekendmaken Bij een conflict onder de Zulu-be- woners van Shongweni, een plaats bij Durban, zijn negen mensen om gekomen. De gevechten braken uit naar aanleiding van een slepend conflict over een vrouw. Volgens de Zuidafrikaanse nationale radio zijn er 130 mensen gearresteerd en is een grote hoeveelheid pens in beslag genomen. Verplegers van het Rode Kruis rennen met een slachtoffer van de autobomaanslag naar een ambu lance. Bij de aanslag op het ge bouw van de falangistische Ka- taeb-partij werden vijf mensen ge dood en 40 gewond. (foto epa) Porno werkt in China als opium PEKING (Rtr.) - De locoburge meester van Dalian in China is van zijn functie ontheven om dat hij naar pornografische films keek. Volgens het Dag blad van Dalian is het een soort van vermaak waaraan enkele functionarissen van de commu nistische partij verslaafd zijn geraakt. Niet alleen keek locoburge meester Hong Yuandong in strijd met 's lands wetten en de partijvoorschriften graag naar 'blue movies', aldus het Dag blad van Dalian; hij probeerde zelfs een verbod van pornogra fisch materiaal te voorkomen. In het artikel werd ervoor ge waarschuwd dat pornografie even schadélijk en stiekum werkt als opium in het oude China. De pornofilms hadden veel functionarissen hun revo lutionaire idealen doen opge- verslaafd geraakt als aan tabak. BEIROET (AP) - De ontploffing van een autobom bij een kantoor van de Falangepartij van president Amin Gemayel heeft zaterdag aan vijf mensen het leven gekost. 42 mensen werden gewond. Het was de achtste aanslag in het christelij ke Oost-Beiroet sinds 15 januari de aanhangers van Gemayel hun riva len van de christelijke militie een nederlaag toebrachten. De meeste aanslagen richtten zich tegen de kantoren van de Falangepartij. De aanslag gebeurde om kwart over een in een drukke winkel straat in de wijk Ashrafiyeh. 35 Au to's en een benzinestation vlogen in brand. De lading van de bom was volgens een deskundige 125 kilo-TNT. Tot nu toe heeft niemand de ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist, maar aanhangers van Ge mayel wijten de aanslag aan de vol gelingen van Elie Hobeika. 100 aanhangers van Hobeika zijn on langs in het christelijke deel van Libanon opgepakt. Hobeika ondertekende 28 de cember vorig jaar een vredesak koord in de Syrische hoofdstad Damascus met de Libanese sji'iti- sche leider Nabih Berri en de Dru- zenleider Walid Joemblatt. Ge mayel was tegenstander van een dergelijk akkoord dat de politieke Porno Het Turkse parlement heeft een 'wet op schadelijke publicaties' aangenomen, die strenge voor waarden stelt aan het verkopen van pornografische of 'gewaagde' lectuur. Het betreffende drukwerk mag alleen in ondoorzichtig plastic worden verkocht en verkoop aan minderjarigen is helemaal verbo den, evenals elke vorm van recla me voor het produkt. Op overtre dingen staan buitengewoon zware boetes, tot 10 miljoen Turkse pon den (anderhalf maal het jaarinko men van de gemiddelde Turk). MADRID (GPD) - Mario Soares is gisteren officieel beëdigd als eerste burger-president van Portugal sinds 60 jaar. Soares legde de eed op de Portugese grondwet af tij dens een plechtige zitting in het Portugese parlement, die ook werd bijgewoond door premier Lubbers. Als bewijs van zijn goede bedoe lingen en om te breken met een in geworteld gebruik van de laatste, tien jaar, deed Soares in zijn inau gurele rede de toezegging het cen trum-rechtse kabinet van premier Soares beëdigd in Portugal Cavaco Silva te zullen respecteren, zolang dit het vertrouwen van het parlement heeft. Na jarenlang te hebben afgege ven op de Portugese militairen en de herdenking van de Anjerrevolu tie van 1974, stak Soares gisteren de loftrompet op de Militairen van April, die twaalf jaar geleden de de mocratie herstelden in Portugal. In tegenstelling tot de eedsafleg gingen van ex-president Ramalho Eanes, had Soares er de voorkeur aan gegeven om zijn eedsaflegging op zondag te laten plaatsvinden, omdat dan de bevolking aan de fes tiviteiten kon meedoen. Op het centrale plein van Lissabon, het Rossio, werd de inhuldiging van Soares afgesloten met een groot volksfeest, bijgewoond door tien duizenden Portugezen. Spionnen Naar het Westduitse persbureau DPA gisteren in Bonn heeft verno men zijn oost en west weer begon nen met onderhandelingen over een uitwisseling van spionnen. Het gaat daarbij zoals het zich nu laat aanzien niét om agenten van de eerste garnituur. Zij vertegenwoor digen veeleer de middenmoot. Er zit dan ook geen herhaling in van de spectaculaire ruil van 11 februa ri op de Glienicker Brücke in Ber lijn. Palme De politie van Stockholm heeft gisteren bekendgemaakt dat het onderzoek naar de moord op eerste minister Olof Palme vorderingen maakt. Er zijn tot nu toe zo'n 10.000 tips bij de politie binnengekomen. Er is speciaal onderzoek ingesteld naar zo'n 200 in Zweden geregi streerde blauwe Volkswagens van het type Passat. Een dergelijke au to zou mogelijk de vluchtwagen van de moordenaar zijn geweest. per dag, VW Polo Van 35, - Golf Van diesel 47.50 Transporter (bus) diesel 62,50 excl. b.t.w. Kamsteeg Auto Rental Oegstgeest 071-173414 Leiderdorp 071-899212 Voorschoten 071-769307 Katwiik 01718-15141 MANILLA (AP) - President Aquino van de Fi lippijnen heeft gezegd gesprekken met leden van de Communistische Partij te hebben ge voerd en verklaard een commissie in het leven te willen roepen, die zal moeten onderhande len over een mogelijke amnestie voor de com munistische rebellen in haar land. Voorts heeft Aquino bekendgemaakt dat zij 'binnen enkele dagen' haar bewind tot 'revolutionaire regering' zal uitroepen en een nieuwe grond wet zal afkondigen. Zaterdag verklaarden woordvoerders van de Communistische party in de provincie Cebu dat zy zich niet zouden overgeven en niet zou den aarzelen de resterende Marcos-getrouwe troepen te doden als zij zouden worden aange vallen. Zegslieden verklaren echter te geloven dat een aantal van de naar schatting 15.000 communistische rebellen zich zullen overge ven, nu president Aquino verleden week een groep politieke gevangenen heeft vrijgelaten, onder wie de oprichter van de Communisti sche Partij van de Filippijnen Jose Sison. Inmiddels zijn zeker twaalf militaire kop stukken, die mogelijk nog steeds trouw zyn aan ex-president Marcos, onder huisarrest ge plaatst om te voorkomen dat zij problemen zouden gaan vormen voor het nieuwe bewind van Aquino, zo hebben medewerkers van de bij de coup tegen Marcos betrokken militaire leiders bekendgemaakt. Tot degenen die on der huisarrest zijn geplaatst behoren onder an deren ex-officier van de inlichtingendienst ko lonel Rolando Abadilla, ex-marinebevelheb- ber admiraal Brillante Ochoco, generaal Lu ther Custodio en andere naaste medewerkers van ex-opperbevelhebber van het leger gene raal Fabian Ver, die samen met Marcos het land is ontvlucht. Custodio en Ver waren twee van de 25 lege rofficieren en een burger, die in december van het vorig jaar werden vrijgesproken van de moord op Benigno Aquino, de echtgenoot van de president op 21 augustus 1983. De nieuwe opperbevelhebber van het leger generaal Fidel Ramos, die een grote rol heeft géfepeeld bij het gedwongen vertrek van Mar cos, heeft reeds meer dan 20 generaals uit hun functie ontheven. macht van de christenen in Liba non beperkt. In januari kwam het tot een treffen tussen beide christe lijke groeperingen. Hobeika leed daarbij een nederlaag. Bij nieuwe gevechten rond de Groene Lijn (de scheidslijn in Bei roet tussen christenen en mos lems) zijn zaterdag ook twee bur gers omgekomen en zeker drie ge wond. In het Palestijnse vluchte lingenkamp Chatilla raakten rivali serende Palestijnse groeperingen slaags. Cijfers over slachtoffers zijn nog niet bekend. Politie Chili stopt vrouwenbetoging SANTIAGO (AP) - Leden van de Chileense oproerpolitie hebben vrijdagavond met traangas en wa terkanonnen een einde gemaakt aan een bijeenkomst die in het cen trum van Santiago was belegd ter gelegenheid van de Internationale Dag van de Vrouw. Het optreden van de politie leidde tot verzet in de vorm van het gooien met stenen en het opwerpen van barricades. Gedurende enkele uren was het stadscentrum het schouwtoneel van talloze botsingen tussen enke le honderden betogers en de poli tie. Vijfenzeventig mensen werden gearresteerd. Aanvankelijk verliep de bijeen komst in het Forestal Park rustig. De ongeveer 1.000 vrouwen be toogden op vreedzame wijze voor vrouwenrechten en de organisato ren verzochten de deelnemers zich te onthouden van het bedrijven van politiek. De Internationale Dag van de Vrouw wordt erkend door de Verenigde Naties en is in veel landen officieel herdacht. De militaire regering van presi dent Augusto Pinochet beschouw de de betoging echter kennelijk als een marxistische provocatie. Marinekapitein Felix Turingan verklaarde zich te realiseren dat de getrouwen van Marcos "zeer veel verloren hebben". "Zy zijn hun for tuin en hun toekomst kwijt", aldus de marine- kapitein. Turingan zei voorts dat er tiendui zenden wapens in het bezit zijn van de rijke 'cronies' van ex-president Marcos. "Zij hebben de wapens, het geld en een reden om die te gebruiken", aldus Turingan. Kolonel Gregorio Honassan, hoofd veilig heid van het ministerie van defensie, zei dat de 'nieuwe militairen' de soldaten die onder Ver en de zijnen hebben gediend verwelkomen in de gelederen van de 'Nieuwe Gewapende Strijdkrachten van de Filippijnen' om te hel pen bij de wederopbouw van het land. Ondertussen is Marcos van plan om met zyn familie naar een appartement in de heuvels bo ven de universiteit van Hawaii te verhuizen, zo heeft het plaatselijke televisiestation op Ha waii bekend gemaakt. Marcos heeft het huur contract al getekend en kan zijn intrek nemen zodra de nodige veiligheidsmaatregelen ge troffen zijn, aldus het bericht. Ook is het niet afdoende als een land erin slaagt voldoende voedsel te produceren voor de eigen con sumptie. Said Hoesain, de vice- president van de Wereldbank, noemt als voorbeeld India, waar grote aantallen ondervoede men sen voorkomen, ondanks een grote toename van de voedselproduktie. Volgens het rapport zal het aan tal armen dat honger heeft waar schijnlijk nog toenemen. De laatste tijd deed de grootste toename zich voor in het zuiden van Azië en in Afrika, ten zuiden van de Sahara. Clausen voorspelt in een inlei ding bij het rapport dat de econo mische groei ooit weer zo groot zal zijn dat de meeste huishoudens ge noeg geld zullen hebben om voed sel te kopen als zy het nodig heb ben. De Wereldbank is gezamenlijk eigendom van 149 landen. Meer dan 100 lidstaten zijn volgens Eu ropees-Amerikaanse normen arm. De Wereldbank is de belangrijkste geldschieter van die arme landen. Resten gevonden van astronauten Challenger CAPE CANAVERAL (UPI/AP) - Het wrak van de cockpit van het verongelukte ruimteveer Challen ger is voor de kust van Florida ge vonden met de stoffelijke resten van de astronauten nog aan boord. Dit heeft het Amerikaanse Bureau voor Ruimtevaart NASA gisteren meegedeeld. NASA-woordvoerder Harris ver klaarde dat het wrak vrijdag is ge vonden met sonar-apparatuur op een diepte van 30 meter. De fami lieleden zijn ingelicht. „Zaterdag ochtend begonnen duikers het werk. Opeenvolgende duiken heb ben positieve identificatie opgele verd van het wrak van de Challen ger-cockpit en het bestaan van res ten van de bemanning", aldus de NASA-verklaring. Harris onderstreepte niet te we ten of de gehele zeven leden tellen de bemanning nog in de uit twee verdiepingen bestaande cockpit is en in welke toestand het geheel is aangetroffen. Er zyn veiligheidsmaatregelen genomen om de bergingsoperatie veilig en ordelijk te laten verlopen. Harris zei dat NASA zich voorlopig van commentaar zou onthouden uit eerbied voor de wensen van de familie, zolangde berging en iden tificatie niet zyn voltooid. De Challenger verongelukte op 28 januari 73 seconden na de start toen een breuk in de rechter aan- drijfraket een ontploffing veroor zaakte in de enorme brandstof tank. Amerikaanse astronauten zijn ui terst verontwaardigd over de zor geloosheid die NASA aan de dag zou hebben gelegd bij de lancering van het ruimteveer Challenger. Zij eisen meer invloed op de leiding en controle over het ruimteveerpro gramma. De astronaute Sally Ride, die zit ting heeft in de presidentiële com missie die de ramp met de Challen ger onderzoekt, verklaarde deze week in een zeldzaam interview dat zy nimmer meer zal vliegen, noch iemand van haar bureau, ten zij bepaalde veiligheidsvraagstuk ken betreffende het ruimteveer worden opgelost. Populariteit van Waldheim stijgt na onthulling nazi-verleden WENEN (AP/Rtr) - De populariteit van de voormalige secretaris-gene raal van de VN en kandidaat voor het Oostenrijkse presidentschap Waldheim is gestegen sinds de be kendwording van zijn nazi-verle den. Volgens opiniepeilingen heeft hij zijn voorsprong op zyn socialis tische tegenstander Steyrer ver dubbeld en gelooft nog niet de helft van de Oostenrijkers de ver halen over Waldheims oorlogsver leden. Het Weense blad Profil pu bliceerde gisteren nieuwe docu menten waaruit Waldheims lid maatschap van twee nazi-organisa ties blijkt. Waldheim zelf heeft gis teren beschuldigingen categorisch ontkend. In een verkiezingsonderzoek spreekt 42 procent van de Oosten rijkers zich uit voor een president schap van Waldheim. Zijn tegen stander Steyrer komt uit op 34 pro cent Secretaris-generaal Graff van Waldheims ÖVP concludeerde dat de 'lastercampagne' als een boeme rang heeft gewerkt. Volgens hem vormen 'enige mensen vlak onder de top van de (socialistische) SPÓ' samen met enige andere 'rioolwer kers' de bron van de aantijgingen. Het Oostenrijkse tijdschrift Pro fil en de New York Times meldden afgelopen week dat Waldheim lid is geweest van een organisatie van nazi-studenten en van de SA, de paramilitaire vleugel van Hitiers NSDAP. Gisteren drukte Profil een document af dat nieuwe bewy- zen levert Uit het document, een aanvraag tot vestiging als advocaat in 1946, blijkt dat Waldheim lid wil de zyn van de NSDAP, maar dat wegens militaire dienst in 1940 nog niet kon en dat hy sedert novem ber 1938 lid was van de SA Reiter- sturm. In een interview met het blad blyft Waldheim het lidmaatschap van de SA en een nazi-studenten- bond ontkennen, maar hy wilde niet uitsluiten dat zyn familie hem buiten zijn medeweten lid heeft ge maakt van deze nazi-organisaties

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7