Wiegel niet terug naar 'Den Haag' wij maken van leer weer leder. Topman Sociale Zaken: atv moet veel sneller 'Jammer dat Wiegel niet komt' mlS::' 'Gemengd varen leidt tot echtscheiding' Water Achterhoek blijkt vergiftigd IMSQ Wiegel en De Korte Financieel specialist De Korte, tussentijds minister IPALTHE Vrouwen marinemensen willen marva's aan de wal MAANDAG 10 MAART 1986 PAGINA 5 De Korte naar Binnenlandse Zaken DEN HAAG (GPD/ANP) - Hans Wiegel blijft commissaris der koningin in Friesland. In zijn plaats wordt het WD- kamerlid Hudolf de Korte nu tijdelijk minister van binnen landse zaken. De felle kritiek van de Friese Staten op de wens van Wiegel om na een eventueel ministerschap weer terug te kunnen keren naar Friesland, heeft de doorslag gegeven bij zijn beslissing. COMMENTAAR Loco-commissaris Mulder feliciteert Wiegel onmiddellijk na zijn besluit c in het Leeuwardense provinciehuis te blijven. Premier Lubbers heeft vanmorgen met De Korte kort overlegd ovet de opvolging van de overleden mi nister Rietkerk. WD-fractieleider Nijpels liet zaterdag al weten, dat Lubbers positief zou reageren op de nieuwe voordracht. Naar Wiegel verwacht van zijn beslis sing geen nadelig effect op de ver kiezingsuitslag van zijn partij. "Ik heb beloofd een flinke periode in Friesland te blijven en dat wil ik nakomen. Dat is voor Friesland het beste, maar misschien ook wel Friesland een eind maakt aan het 'gênante gesjoemel met functies en verantwoordelijkheden'. De PvdA-fractie zal De Korte beoordelen als de rest van het kabi net, aldus Den Uyl. Een woord voerder van D66 liet weten dat de Democraten 'ingenomen' zijn met het besluit van Wiegel in Leeuwar den te blijven. De voordracht van De Korte ligt volgens de fractie van D66 niet voor de hand, gezien diens sociaal-economische achter grond. wachting zal de minister-president voor de partij en zeker voor de zui- De Korte vandaag bij de koningin verheid in de politiek". Krediet voordragen, waarna zijn definitie ve benoeming morgen in kannen en kruiken kan zijn. Nijpels zei zaterdag de beslissing van Wiegel om in Friesland te blij De reacties in Friesland op Wie gels besluit zijn vrijwel onverdeeld te respecteren "Voor de VVD gunstig. "Nu" hij zo'n duidelijke en voor my in het bijzonder is het keus heeft gemaakt, heeft hij bij i grote teleurstelling. Wiegel zou onS aardig de juiste man op de juiste plaats aldus PvdA-Statenlid Johanneke zijn geweest. Ik heb echter begrip Liemburg. de moeilijke afweging voor Wiegel stond eindelijke besluit". Volgens Nijpels sloten dat Wiegel gen alsnog om minister te worden. Een duide- krediet gewonnen", UTRECHT (ANP) - Topambtenaar Kruse van het ministerie van socia- CDA-gedeputeerde ie zaken en werkgelegenheid vindt dat verdergaande arbeidstijdver- onaanvaardbaar", zegt hij in Zin, Mulder reageerde verheugd. "Nu voor zijn uit- heeft hij definitief voor Friesland korting (atv) bij uitstek de metho- Van Eijkelenburg ke werkgeversorgt laatst het aantal onvervulbare i gekozen. Als hij het nu uitge- gaan, zou men de integriteit de verkiezm- zjjn uitspraken over Friesland in zfi1 pla j vtwijfel kunnen trekken. Nu is dui delijk geworden hoe integer die zijn wegge- de is om de massawerkloosheid aan te pakken. De werkgevers heb ben gelijk als ze zeggen dat atv fi nancieel niets oplevert, FNV. Deze bond bereidt momen- t i teel stakingen in de industrie voor catures op 50.000 tot 60.000 nu de meeste werkgevers aan het cao-front weigeren te praten oiver een verdere verkorting van de nn?in werkweek. v-nizili De werkgevers hanteren als te- Het politieke fatsoen heeft het, zij het op de valreep, gelukkig gewonnen van bedenkelijk staatsrechtelijk gesjoemel. Hans Wiegel blijft als commissaris van de koningin in Friesland en Ru- dolf de Korte wordt de nieuwe minister van binnenlandse za ken. Bijna een week lang is de politieke leiding van de WD, met Nijpels voorop en Wiegel in zijn kielzog, aan het zwalken ge weest. Allerlei fraai klinkende argu menten werden naar voren ge bracht om de overkomst van Wiegel naar Den Haag goed te praten. Dat Wiegel een voortref felijke en krachtdadige minister van binnenlandse zaken zou zijn, vriend noch vijand kon het ont kennen. Maar aan deze opzienba re manoeuvre zat een heel ander, minder fris luchtje. De WD is onder het leiderschap van Ed Nijpels zo in de versukkeling ge raakt, dat Wiegel als een soort verlosser uit Leeuwarden te hulp werd geroepen om orde op zaken te komen stellen. In de WD- fractie zelf, maar ook in het rela tie tussen de fractie en de eigen WD-bewindslieden, zou Wiegel mooi de klokken gelijk kunnen zetten. Per slot van rekening na deren de verkiezingen voor de Tweede Kamer en Nijpels blijkt met de dag minder opgewassen tegen de topman van het CDA, minister-president Lubbers. Na de verkiezingen komen bo vendien de verwikkelingen van de formatie en het zou voor de WD een goede zaak zyn ge weest als Wiegel niet alleen voor de zo noodzakelijke orde en rust had gezorgd en in één moeite door extra kiezers had gewor ven, hij zou vooral ook in de for matie een krachtige tegenspeler van Lubbers zijn geweest. Wiegels collega in Groningen, de WD'er Vonhoff, herinnerde er zondagmorgen in het tv-pro- gramma Het Capitool fynfjes aan, dat in het verleden menig een de formatie van een kabinet met trillende onderlip en met tranen in de ogen heeft aan schouwd. Een zwaargewicht als Wiegel zou dan ook geen overbo dige luxe zijn geweest. Maar het op enigerlei wijze combineren van het minister schap in Den Haag met een war me, vacante zetel in Leeuwar den, is een niet te spelen kaart gebleken. Om de politieke averij zo veel mogelijk te beperken, proberen WD-politici, zoals Nijpels zelf, maar ook Wiegel en minister Korthals Altes, nu de aandacht te richten op die rechtlijnige Friezen in de Provinciale Staten, die zo heftig bezwaar maakten tegen het opzetje van Nijpels. Maar Wiegel zelf heeft niet tij dig ingezien dat Nijpels deze zaak verkeerd heeft beoordeeld en ook verkeerd heeft aange pakt. Nog net op tijd heeft Wie gel echter begrepen, daarbij een handje geholpen door zijn Friese achterban, dat je met een krom me stok nu eenmaal geen rechte slag kunt slaan. Voor Nijpels zelf is de afloop van deze affaire meer dan een bittere teleurstelling, zoals hij het zelf noemde. Met de verkie zingen voor de gemeenteraden en voor de Tweede Kamer in het vooruitzicht gehoorzaamt Nij pels' optreden langzamerhand aan een variant op de Wet van Murphy: Alles wat hij verkeerd kan doen, dat doet hij ook ver keerd. lijk opgeluchte Wiegel formuleer- uitspraken waren de het zaterdag in Leeuwarden iets CD A-fractievoorzitter De Vries voorzichtiger. Hij achtte het on- üet zjch een eerste reactie posi- waarschijnlijk dat hij na de verkie- - - - zingen alsnog minister wordt. "Men kan ervan uit gaan, dat ik UyizëiVp een spreekbêurtïn Ntf- hier nog een aantal jaren blijf', megen dat de keus van Wiegel voor lossing voor e aldus Kruse. 'Als we er i: sociaal probleem, i Nederland niet r zijn en dat er nauwelijks gekwalifi ceerde werknemers te vinden zijn. Die schaarste wordt groter doorgaan, zit je tot 2015 met een mate de werkweek verder wordt werkloosheid van tussen de bekort, zo wordt in het werkge- 800.000 en de een miljoen. Dat is verskamp geredeneerd. Voorzitter WASSENAAR Rudolf de Korte kijkt tamelijk nuchter tegen zijn plotselinge kandidatuur voor het ministerschap van binnenlandse zaken aan. Tijdens een korte wan deling door de zonovergoten lanen in zijn woonplaats Wassenaar zon dagmiddag, zegt hij: "Ik ben een beroepspoliticus en dus bereid het karwei op te knappen. Ik sta derde op de kandidatenlijst van de WD en het lag dus wel een beetje voor de hand dat men aan mij zou den ken. Hoe het na de verkiezingen zal gaan, ach, dat zien we dan wel door Willem Gitz/ANP WASSENAAR (ANP) - Dr. Rudolf Wil lem de Korte (49) is sinds 1977 lid van de Tweede Kamer voor de WD. Hij is eerste woordvoerder van deze fractie op financieel en sociaal-economisch terrein. Ook bij het debat over het aan blijven van minister Van Aardenne in verband met de RSV-affaire trad hij op als eerste woordvoerder van zijn frac tie. Door de WD-afdelingen was hij als tweede geplaatst op de kandidatenlijst voor de kamerverkiezingen van mei, maar het partijbestuur besloot minis ter Smit-Kroes op die plaats te zetten. Tijdens zijn Kamerlidmaatschap was De Korte van 1978 tot 1982 ook lid van de gemeenteraad van Wassenaar. Hij was in 1972 en 1977 campagnelei der van de WD bij de Tweede-Kamer verkiezingen. Ook was hij enige tijd se cretaris van de WD. Maar volgens Kruse, directeur- generaal van de arbeidsvoorzie ning, valt het met die schaarste wel mee. Er blijven slechts tussen de 10.000 en 15.000 vacatures langer dan drie maanden openstaan. Waar werkelijk knelpunten zijn moet je naar andere oplossingen zoeken, maar voor de overige 96 procent doen zich op de arbeidsmarkt geen problemen voor bij verdergaande atv, betoogt Kruse. Ongeveer 400.000 werklozen zijn volgens hem zonder meer inzetbaar. "Dat is genoeg om te voldoen aan de vraag die je schept als je de 32-urige werkweek in een keer zou invoe ren", zegt de topambtenaar. Kruse: "De schaarste is als argument te gen arbeidstijdverkorting zeker niet houdbaar. De werkgevers ge bruiken het schaarste-argument, dat opgaat voor zo'n vier procent van de beroepsbevolking, om de arbeidstijdverkorting voor alle maal af te wijzen. Dat is klinkklare onzin". Kruse vindt het tempo waarin de ATV wordt doorgevoerd te laag. Hij sluit ook niet uit dat de werk week nog korter moet worden dan de beoogde 32 uur. Het staat nog te bezien of dat voldoende is. "Als het eenmaal zo ver is, moet je kijken hoe hoog de werkloosheid op dat moment is. Is die te hoog, dan zal je verder moeten gaan". BORCULO (GPD) - Het drinkwa ter uit particuliere putten is in een groot deel van de Achterhoek to taal vervuild. De hoeveelheden ni traat in het water overschrijden soms zes tot acht keer de wettelijk toegestane norm. Dit heeft een on derzoek van de chemiewinkel van de Vrije Universiteit van Amster dam uitgewezen. In de meeste ge vallen is het water absoluut onge schikt voor menselijke consump tie. Enkele weken geleden bood de chemiewinkel eigenaren van parti culiere drinkwaterputten de gele genheid een monster op te sturen. De resultaten van die test waren zo verontrustend, dat de chemiewin kel naar de Achterhoek trok om ter plaatse aangeboden monsters te onderzoeken. Dat gebeurde zater dag in Dinxperlo en Borculo. Wettelijk is 50 mg nitraat per liter drinkwater toegestaan, maar het merendeel van de aangeboden monsters ging daar ver overheen. Regelmatig werden waarden van meer dan 180 gemeten. Er waren zelfs uitschieters van 360 en 400 mg. Gebieden met pieken zijn Zei- hem, Geesteren bij Borculo, Bel trum, Ruurlo en Neede. Coördinator Cees Blomberg van de chemiewinkel noemt de uit komst van het onderzoek meer dan verontrustend. De vervuiling was zo sterk, dat sommige monsters re gelmatig moesten worden verdund met leidingwater om het nitraatge halte te kunnen meten. De testap paratuur van de chemiewinkel gaat namelijk niet verder dan 150 mg. Hoge concentraties nitraat in het grondwater zijn het gevolg van overvloedig bemesten van het land. Men vraagt zich af hoe lang de waterleidingmaatschappij Ooste lijk Gelderland erin zal slagen be neden de toegestande normen te blijven, omdat een aantal drinkwa- terwingebieden middenin sterk vervuilde streken liggen. Pas zaterdagmiddag Korte dat zijn partijgenoot Hans Wiegel er de voorkeur aan gaf in Friesland te blijven. "Uiteraard verkiezingen gaat, had de top van de WD daar wel ___r rekening mee gehouden, maar dat fing voor 1987. "Nee, hierover zeg gane grond staan: "Boven staat het in zijn dienstwagen en verdween blijft toch jammer". De Korte ver- verder niets. We hebben afge- vol met bloemstukken. Maar de dat hij op de nominatie stond sproken dat ik geen politieke uit- omstandigheden waaronder een r Rudolf de Korte met vrouw en kinderen in zijn Wassenaarse woning, de telefoon sinds zaterdag niet stil heeft gestaan. 'Hoe het na de i we dan wel weer'. (foto anp) kort en 'erg gezellig' gesprek over zijn kandidatuur met premier Lub bers maar volgens hem is er nog niets definitiefs beslist. Lubbers staptè na het gesprek onmiddellijk om de overleden minister Rietkerk spraken doe verontschuldigt hij op te volgen, toen hij in Hilversum zich. "Ik heb daar trouwens niet in een van de radiostudio's aan een eens de hjd voor, want de telefoon actualiteitenprogramma deelnam, staat sinds zaterdagmiddag geen Zoals WD-fractieleider Ed Nij- moment meer stil. pels vorige week al uitdrukte: Er is in de laatste maanden van het kabi- j t rv m net-Lubbers nog heel wat werk te CxGllGlCl V V D-CI* verzetten. De Korte wijst op het Thuisgekomen beantwoordt hij overleg met de ambtenarencentra- de „aag waarom er helemaal geen les en op de aanloop naar de begro- bloemen in de huiskamer op de be- SlSer zu. De Korte had vanmorgen ADVERTENTIE met opgestoken duim uit het ge zichtsveld. Aangenomen werd dat hij vanmiddag tijdens zijn weke lijkse overleg met de koningin De Korte zou voordragen voor het mi nisterschap. Politiek Den Haag de radio gehoord dat denkt dat De Korte morgen als op- die kring als een 'ge- volger van minister Rietkerk kan worden geïnstalleerd. Minister Korthals Altes (justitie), die na het overlijden van minister Rietkerk de portefeuille van binnenlandse zaken 'erbij' heeft genomen, moet eerst nog een aantal zaken afwik kelen. ander zich voltrekt maken het niet tot zo'n vreugdevolle gebeurtenis." Of er een bloemstukje van de amb- tenarencentrales bij is? Nee. Wel heeft hij v men hem heide WD-er' beschouwt. Wat nisch merkt De Korte hierover op dat niet zo'n opmerkelijke kwalifi catie te vinden voor iemand die negen jaar voor die partij in de DEN HAAG GPD) - Als Hans Wie gel naar Den Haag was gekomen, zou de VVD vooral stemmen van het CDA hebben afgesnoept. Dat blijkt uit een opinie-onderzoek van Maurice de Hond, uitgevoerd in op dracht van de VARA-radio. Voor de aanhangers van andere partij en maakt het weinig uit of de VVD- verkiezingslijst geduwd of getrok ken wordt door Wiegel of door Nij pels. Omdat het CDA-stemmers zijn die overwegen naar de VVD over te stappen als Wiegel daar weer aan het roer zou komen, maakt het voor de totale aanhang van de CDA- VVD-coalitie geen verschil, aldus De Hond. Volgens een enquête van de TROS kan de huidige regerings coalitie van CDA en VVD rekenen Wiegel zou CDA -stemmen terughalen op 74 zetels in de Tweede Kamer. Dat is net geen meerderheid. De VVD verliest tien zetels en komt op 26, het CDA wint drie zetels en komt daarmee op 48. De PvdA wint zeven zetels en komt op 54. De CPN verliest twee zetels en houdt er een over. De Centrumpartij wint een zetel en komt op twee. Voordat bekend werd dat Wiegel zich niet beschikbaar stelde als op volger van de overleden minister van binnenlandse zaken Rietkerk, is druk gespeculeerd over een even tueel "Wiegel-effect' op de kiezers. Het aanzien van de huidige lijst trekker van de WD, Nijpels, zou door enkele elkaar snel opvolgende nederlagen zo beschadigd zijn, dat de komst van Wiegel de VVD uit het dal zou moeten halen. De Hond denkt dat dat wel mee zal vallen. Uit de enquête van de TROS blijkt dat de aanhang van de coalitie nog steeds op 74 zetels staat. Dat cijfer is gebaseerd op ge gevens die ouder zijn dan de eerste berichten over de komst van Wiegel naar Den Haag. Volgende week komt de TROS met peilingen die gehouden zijn op het moment dat iedereen dacht dat Wiegel weer mi nister zou worden. Hoewel ook die dan al achterhaald zijn, zal daar uit pas blijken of er sprake was van een Wiegel-effect of niet. 'althe LeerKuur stomerij Breestraat 128 Depót: Hoge Rijndijk 184, Leiden Passage Ridderhof 18, De Aarhof 40, Alphen a/d Rijn DEN HELDER (ANP) - Het comité 'Vrou wen tegen gemengd varen' heeft morgen een onderhoud met staatssecretaris Hoek- zema (defensie) over de problemen die het gemengd varen met zich meebrengt. Ze willen proberen de staatssecretaris over te halen het gemengd varen in heroverweging te nemen. Mocht de staatssecretaris daar behoefte aan hebben dan is het comité be reid hem de vele brieven ter beschikking te stellen waarin marinemannen en -vrouwen hun ervaringen met gemengd varen schrij ven. Uit de brieven blijkt dat het gemengd va ren tot nu toe enkele tientallen relaties heeft gekost. In Den Helder, waar ongeveer 85 procent van de bevolking bij de marine werkzaam is, zou het echtscheidingscijfer inmiddels zijn gestegen tot 35 procent, ter wijl het landelijk gemiddelde op ongeveer 20 procent ligt, aldus het comité. De vrouwen tegen gemengd varen menen op grond van de brieven dat ook de paraat heid van de marine door het gemengd va ren in het gedrang is gekomen. Zo zouden vrouwen in brandbestrijdingstaken onmo gelijk de onder ongeveer vijf atmosfeer druk staande brandslangen in bedwang kunnen houden. Ook het slepen met zware ijzeren platen en staalprofielen bij averij oefeningen zouden ze onmogelijk kunnen volbrengen. "Bij oefeningen waarbij met een schie- thamer zware bouten door stalen platen moeten worden geschoten zitten de bouten op alle plaatsen 'behalve de goede, ligt de vrouwelijke militair in de ene hoek en de schiethamer in de andere", aldus een met het comité sympathiserende vrouwelijke militair. Vrijwillig Het comité wil in ieder geval dat het va ren met gemengde bemanningen alleen nog plaatsvindt op basis van vrijwilligheid. "Nu krijgen mannen of vrouwen die niet met een gemengde bemanning willen varen de aantekening 'beperkt plaatsbaar' op hun conduitestaat, hetgeen verdere promotie uitsluit en alleen nog benoeming op zoge noemde dumpplaatsen zoals portiersbaan tjes betekent", aldus de militair. Volgens haar is het inmiddels regel ge worden dat marinemensen in telefooncel len op het terrein van de kazerne Willem soord vrijwel openlijk gemeenschap heb ben. Ook zouden jongere vrouwelijke mili tairen onderofficieren tegen betaling in na- tura overhalen hun takenboeken zo snel mogelijk voor voltooid te tekenen, hetgeen vrouwelijke militairen een salarisverhoging van ongeveer 150 gulden per maand ople vert. Matras Maar velen willen niet praten over de el lende die het gemengd varen in hun relatie heeft aangericht. Er is veel verborgen leed, aldus het comité. In brieven rapporteren marinemensen en oud-marinemensen on der meer van 'dames die per ongeluk bij mannen onder de douche stappen'. "De kat op het spek binden" geeft een andere brief schrijver als oordeel, die verhaalt hoe enke le vrouwelijke militairen 'onder de broeieri ge blikken van de bemanning in provoce rende bikini's aan dek zonnen'. Weer een ander vertelt dat een vrouwelijke opvaren de van het bevoorradingsschip Zuiderkruis bekend stond als 'de matras'. Het comité zal de staatssecretaris morgen ook vragen een onafhankelijk onderzoek naar de problemen die het gemengd varen oplevert in te laten stellen. Woordvoerder Van Straten van de marinevoorlichtings dienst in Den Haag bestrijdt uitdrukkelijk de bezwaren van het comité. "Bij ons zijn geen noemenswaardige problemen bekend en wij houden daarover werkelijk niets ach ter. Overigens moeten de vrouwen hun grieven bij de politici op tafel leggen, want daar zijn de door hen gewraakte beslissin gen genomen". Volgens de marinewoordvoerder blijkt uit de statistiek dat het echtscheidingscijfer in de regio Den Helder de laatste vijf jaar niet is gestegen en niet ongunstig afwijkt van het landelijk gemiddelde. "Daarnaast is het bij de marine al driehonderd jaar een goed gebruik dat voor de zwaarste taken de sterkste mensen worden ingezet. Dat is eenvoudig een kwestie van efficiënt inde len van personeel" Het gros van de karweitjes aan boord ver eist volgens hem overigens nauwelijks of geen spierkracht en is derhalve prima ge schikt om ook door vrouwen te worden ver richt. Ook hij stelt vast dat veel weerstand bij de marinemensen bestaat tegen gemengd varen. "Het leidt tot spanningen en af gunst." Hij vindt echter dat vele van de aan tijgingen van het comité niet met bewijzen te staven zijn. Bovendien doen de aantijgin gen volgens hem onrecht aan vele varenden bij de marine. Van Donk zelfheeft ook al bij staatssecre taris Hoekzema aangedrongen op een on derzoek naar de klachten van het comité. Maandag zal hij in een gesprek met me vrouw Kuipers, een der leidsters van de ac tie, aandringen op meer rust in de publici teit na het gesprek met de staatssecretaris. Ook hij vindt dat het comité meer geëigen de wegen moet bewandelen en zich bijvoor beeld tot leden van het parlement moet wenden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5