Leidse muziekverenigingen 'ondergeschoven kinderen' czsaïs? 6?5 Wethouder zoekt naar 'definitieve oplossingen' ife Negen auto's betrokken bij aanrijding rijksweg 4 Rake klappen en hoe fijn het is dik te zijn MAANDAG 10 MAART 1986 LEIDEN Accommodatienood groot -9we zijn altijd aan het zwalken LEIDEN - Amateuristische kunstbeoefenaars in Leiden slecht gehuisvest - dat was de conclusie van een onderzoek dat vorig jaar werd gepubli ceerd. Niet echt een opzienba rende conclusie, want vooral veel muziekkorpsen - met ruim achthonderd leden de grootste groep amateuristische kunst beoefenaars. - klaagden regel matig over hun onderkomens. Is er al verandering gekomen in die situatie? Het antwoord luidt nee als je de verhalen aan hoort. "Wij zijn de onderge schoven kinderen, sinds jaar en dag". door Wim Brands A. Sasburg, de voorzitter van 'Alle gro Vivace', schreef een brief naar de krant. De teneur van zijn schrij ven: het is toch droevig dat de he ren gemeentebestuurders op 3 ok tober trots naar de paraderende muzikanten kijken - alsof ze die jongens zelf hebben leren tromme len en fluiten - terwijl ze de rest van het jaar doen alsof de verenigingen niet bestaan. "Wij zitten in de voormalige lage re school aan de Berlagestraat. Wij gebruiken daar twee lokalen en de aula... leuk ja...maar weet u hoeveel wij per maand kwijt zijn aan huur? Ongeveer achthonderd gulden. En dat moet je dan opbrengen door contributies, een rijksdaalder per week per persoon, en door het geld dat je krijgt voor optredens. Wat dat laatste punt betreft: er zijn steeds minder optredens, want ie dereen moet bezuinigen. Nou ja, dan krijg je nog zo'n drieduizend gulden subsidie, per jaar, maar daar kom je ook niet echt mee uit de voeten". Wat de gemeente moet doen? Sasburg kan naar eigen zeggen kort zijn: "De huurprijs moet om laag en de gemeente moet voor be tere huisvesting zorgen, dat wil zeggen: haar best doen om iets te vinden, want het mag toch duide lijk zijn dat wij in de verdrukking zitten". Hij is echter tamelijk som ber over het gemeentelijke beleid. "Die nieuwe wethouder hè, dat is toch helemaal niks. Je krijgt niet eens antwoord van die man". Ben Limburg verzorgt de public relations voor 'De Burcht', een ver eniging die onlangs in het nieuws kwam in verband met... natuurlijk huisvestingsmoeilijkheden. "Voor ons geldt wat ook je ook over ande re verenigingen kunt zeggen: we hebben overal al gezeten. Hoe gaat dat: je zit in een school, in de Bar- baraschool bijvoorbeeld, en dan moet je weer weg omdat er op die plek iets anders moet komen". Industrieterrein 'De Burcht' oefent tegenwoordig die Amerikaanse universiteit, had den we wat dat betreft geen kla gen". Bijna melancholiek verzucht hij: "Zo mooi wordt het nooit Maar goed, die lagere school aan de Berlagestraat voldoet. Hoewel het natuurlijk niet leuk is als al die verenigingen tegelijk aan het oefe nen zijn. "Dan is er echt teveel la- Repetitie van De Burcht, de muziekvereniging die tegenwoordig noodgedwongen op twee plekken moet oefe nen. De oplossing? "Een groot gebouw op een industrieterrein met vleugels voor alle verenigingen" noodgedwongen op twee locaties: in de voormalige lagere school aan de Berlagestraat. waar ook andere verenigingen zitten, en in het Zus terhuis Nieuweroord aan de Rijns- burgerweg. Eigenlijk kun je beter over drie locaties spreken, want er wordt ook thuis gerepeteerd. Limburg wil de gemeente niet van alles de schuld geven. "Wij hebben wel eens aanbiedingen ge had, maar ja, dan is het probleem weer dat de gebouwen waarmee zij komen aanzetten voor ons echt te duur zijn. Je moet rekenen: wij hebben erg veel jonge leden". Over oplossingen heeft Limburg vanzelfsprekend nagedacht, maar vraag hem niet hoeveel de meest geschikte oplossing zou kosten. Veel geld, zoveel is duidelijk. Het gouden ei van Columbus: "Ergens op een industrieterrein een groot gebouw neerzetten, een gebouw met vleugels, zodat alle verenigin gen een eigen onderkomen heb ben. O, als dat eens zou kunnen lukken! Dan heb meteen ook niet meer te maken met de klachten die je krijgt als je in een woonbuurt zit. Ik bedoel, op zo'n industrieterrein heeft toch niemand last van la- Maar hij blijft tamelijk pessimis tisch: "Je kunt niet ontkennen dat wij - ten onrechte - in de schaduw staan van bijvoorbeeld de sport verenigingen. Die krijgen veel meer voor elkaar". cus Band Leiden' (FBL), i Vreeburg, reageert tamelijk ver baasd als wij haar vragen of ze de problemen even wil opsommen. Problemen? Welke? Nee, deze fan fare zit op rozen. Of zoals iemand onlangs tegen mevrouw Vreeburg zei: jullie zijn eigenlijk de rijkste band van Leiden. "En met rijk doelde hij op het feit dat wij een mooi gebouw aan de Hazewindsteeg tot onze be schikking hebben. Dat wij zo goed gehuisvest zijn, is natuurlijk mak kelijk te verklaren. Wij zijn nog steeds verbonden aan de Harte- brugkerk; dat verklaart onze uit zonderingspositie". Ook drumband en majoretten- korps 'Matilo' heeft een eigen ruimte, in het gelijknamige club huis. Probleem is wel, zo vertelt spreekbuis Ada Kikkert, dat je in dat clubhuis niet meer kunt dan een rondje lopen. Op onze tegen werping dat het daar toch om gaat, antwoordt ze: "Jawel, maar wij kunnen nooit eens behoorlijk exer ceren. Een grote binnenruimte zou een uitkomst zijn". LEIDEN - Muziekvereniging 'De Burcht' hoeft niet te ver wachten dat de gemeente op zeer korte termijn een nieuw onder komen zal aanbieden, vertelt wethouder Kuijers. Er kan hoog uit een noodoplossing worden bedacht. De wethouder is overigens van mening dat over ongeveer vijf jaar - "toegegeven, het is een beetje een slag in de lucht" - alle Leidse muziekverenigingen defi nitief moeten zijn gehuisvest. "Want al dat gezeur leidt ook hen maar af van waar het werkelijk om gaat: toeteren...ehhh...ik be doel, spelen". Vorige week er een gesprek plaats tussen''De Burcht', de ver eniging die naarstig zoekt naar nieuwe huisvesting, en wethou der Kuijers. Deze week heeft Kuijers een gesprek met 'Kunst en Genoegen', het gezelschap dat in de toekomst waarschijnlijk ook zal moeten verhuizen. "Ja, er staan aardig wat verenigingen in de agenda". Wat kregen de vertegenwoor digers van 'De Burcht' te horen? "Dat er geen vrijstaande school voor hen is en dat er binnen af zienbare tijd ook geen school zal vrijkomen. Die mogelijkheid tot huisvesten valt dus af. Dan is er nog een alternatief: een noodge bouw, een houten keet. Voor zo'n keet hebben we genoeg ruimte, denk bijvoorbeeld eens aan het terrein van de Groenoordhallen". Het zal dus wel een houten keet worden, want het ligt ook niet in de verwachting dat 'De Burcht' binnenkort weer ge bruik kan maken van het rijks museum voor volkenkunde, de ruimte waar ze zaten voordat de exodus begon. "In de toekomst kan men misschien weer terecht bij volkenkunde, maar niet op korte termijn". Geconfronteerd met de klacht van veel verenigingen - wij zijn altijd als speelbal gebruikt door de gemeente - zegt Kuijers: "Het valt niet te ontkennen dat een aantal verenigingen vaak heeft moeten verkassen, maar het is volgens mij onjuist om daar de gemeente alleen de schuld van te geven. Je gaat dan voorbij aan het feit dat muziekverenigingen moeilijk plaatsbaar zijn". Waarna de wethouder een als- betoog afsteekt. Als we alles had den geweten, dan was het mis- schien beter geweest om bijvoor beeld de Morspoortkazerne niet af te breken, dat zegt hij. 'Tuurlijk, dat is achteraf pra ten, maar indertijd heeft men zich, denk ik, niet goed genoeg gerealiseerd wat de problemen zouden worden. De Morspoort kazerne moest tegen de vlakte, maar dat was geen probleem, want je had de Barbaraschool nog. Toen werd de Barbara school afgebroken...enfin, alles werd vooruitgeschoven". Slotsom Wie nadenkt over oplossingen kan maar tot één slotsom komen, meent de wethouder. "We moe ten proberen alle verenigingen definitief te huisvesten, want an ders blijf je aan de gang". Zoals 'Concordia', zegt hij even later. "Die vereniging zit nu in het Har- teveltcomplex en wat ons betreft kunnen ze daar blijven, dat is tenminste de intentie". Als hem gevraagd wordt hoe de communicatie met de vereni gingen verloopt, antwoordt Kuij ers: "Met sommige verenigingen, zoals 'K G' bijvoorbeeld is het goed overleggen. Maar ik krijg ook wel eens een brief van ie mand waar ik eigenlijk niets aan heb, een brief waar niets con creets instaat". "En wat ook voorkomt is dat een vereniging veel te laat aan de bel trekt. 'De Burcht' bijvoor beeld. Ze wisten dat ze weg moesten uit volkenkunde, maar ze benaderden mij pas in decem ber. Alsof je almachtig bent en alles één, twee, drie kunt oplos sen. In zo'n geval denk ik: waar om komen jullie niet eerder". Vorig jaar verscheen het rap port over de amateuristische kunstbeoefening in Leiden. Had Kuijers wat aan dat rapport wat betreft de muziekverenigingen? "Het is een eoed raDnort". reet - Kuijers: "We hadden de Mor spoortkazerne beter niet kunnen afbreken" (archieffoto) hij. "Maar er kleefde één nadeel aan: te weinig feiten". "Hoeveel vierkante meters ge bruiken de verenigingen, hoe veel hebben ze nodig - dat soort feiten ontbraken en daardoor bood het rapport geen handva ten. Maar ik heb begrepen dat de werkgroep amateuristische kunstbeoefening alsnog wil pro beren om die gegevens op een rijtje te zetten". Fuseren Zijn er teveel muziekvereni gingen in Leiden? Zouden een paar verenigingen niet künnen fuseren? Kuijers antwoordt om zichtig: "Fuseren, dat is een moeilijk hoofdstuk. Daar voelen ze niet voor en dat is ook wel lo gisch in bepaalde opzichten. En de problemen die je krijgt! Kijk eens naar de voetballerij; als je daar probeert te fuseren, zijn de moeilijkheden toch niet van de lucht. Of er teveel muziekvereni gingen zijn in Leiden weet ik niet. Dat kan ik eerlijk gezegd niet beoordelen". Een multifunctioneel gebouw, een nieuw gebouw waarin alle verenigingen terechtkunnen - sommige mensen uit de muzie kwereld hebben dat idee gelan ceerd, in het besef overigens dat het waarschijnlijk een fata morgana is. Wat vindt Kuijers er- "Weet je hoeveel zoiets zou kosten? Miljoenen!" Hij kijkt er bij alsof hij dat bedrag uit eigen portemonnaie zou moeten beta- Wilskracht De Zee, penningmeester van 'Werkmans Wilskracht', wil zich zo diplomatiek mogelijk uitdrukken. Evenals 'Allegro Vivace' en 'De Burcht' wordt er geoefend in de Berlagestraat en over die ruimte is De Zee naar eigen zeggen niet on tevreden. "Er is natuurlijk een 'maar': je hebt geen contact meer met de bin nenstad. Toen wij vroeger aan de Boommarkt zaten, daar zit dus nu Over dat lawaai wil Klom, secre taris van muziekvereniging 'Nieuw Leven', wel iets in z'n algemeen heid kwijt. "Ik kan me best voor stellen dat sommige mensen liever geen muziekvereniging- in hun buurt hebben zitten. Elke avond maar weer dat 'gehoempapa' en <fot 'gefuutfuut' is natuurlijk niet leuk. Maar ja, het kan bijna niet an ders hè. Veel verenigingen zitten klem; die kunnen niet anders". 'Nieuw Leven' heeft niet te kla gen over haar onderkomen. De ver eniging is gevestigd aan de Voor- schoterweg, op het terrein van het voormalige Jeugddorp. Evenals trouwens 'De Leidse Harmonieka- pel'. Het is een mooi honk, vertelt Klom. "Hoewel je er natuurlijk niet echt je eigen identiteit in kunt leg gen; daarvoor zitten er teveel ande re verenigingen". Aan de huisvesting kleeft trou wens nog een nadeel, vertelt P. van Zijp, de secretaris van 'De Leidse Harmoniekapel'. "Je ligt zo afgele gen hè. Ik bedoel, echt jonge men sen worden geen lid van onze ver eniging en waarom niet? Ze willen 's avonds laat niet over dat griezeli ge, donkere weggetje rijden. En daar kan ik inkomen". Over die weg gesproken: wan neer repareert de gemeente de ver lichting eindelijk eens een keer vraagt Klom zich af. "Ik ben goed te spreken over de gemeente hoor, maar ik begrijp niet dat er aan zoiets als die verlichting niet wat wordt gedaan, zelfs niet als je al ik weet niet hoe vaak aan de bel hebt getrokken". Doorgezakt Boeff, erevoorzitter van 'Concor dia', somt zonder aarzelen de loka- ties op waar zijn vereniging al heeft gezeten. "We zijn begonnen bij de firma Boot aan de Sumatrastraat, daar zijn de muzikanten op een be paald moment door de vloer ge zakt, daarna gingen we naar Caeci- liastraat, moesten we weer weg, ook een rotte vloer, vervolgens ver huisden we naar de Morspoort en toen de Barbaraschool... je hoort het al: altijd maar-verkassen". Sinds anderhalf jaar zit 'Concor dia' aan de Langegracht. in het Harteveltcomplex. "We zitten daar goed, maar het is wel duur. Onge veer zevenduizend gulden moeten we per jaar aan huur betalen, als ik me niet vergis. Tel daar nog eens zevenduizend aan energiekosten bij op en je begrijpt waarom wij geen nieuwe pakken kunnen aan schaffen". In z'n algemeenheid, zo stelt Boeff, kun je stellen dat de ge meente de sociale functie van de muziekverenigingen niet onder kent. "Er zijn wel ambtenaren die weten wat wij voor veel mensen betekenen, maar die ambtenaren moeten ook tegen de bierkaai vechten". 'Kunst en Genoegen' repeteert al tamelijk lang in een lagere school aan de Munnikenstraat. "Een jaar of twintig al", vertelt Favier. Niets aan de hand dus; een vereniging die niet heeft te klagen. Nou nee, antwoordt Favier. "Er is op het mo ment een voorbereidingsplan en de mogelijkheid bestaat dat die school wordt afgebroken". "Wij mogen dan niet tot het le gioen behoren dat telkens moest verhuizen, toch zullen wij waar schijnlijk een andere ruimte moe ten vinden. In samenwerking met wethouder Kuijers zijn we trou wens al druk bezig. Makkelijk zal het niet zijn, want je moet beden ken dat wij een grote vereniging zijn. 213 leden. Maar het zal alle maal wel lukken, denk ik" In '66 overwoog 'Kunst en Ge noegen' aan de Van Vollenhoven- kade een nieuw gebouw neer te zetten. "Het zou te duur worden", zegt Favier. "Dus je kunt wel na gaan: dat zou nu helemaal te kost baar zijn". "Weetje", mijmert hij even later, "een multifunctioneel gebouw zou dat niet wat zijn? Een gebouw waar alle verenigingen in kunnen worden ondergebracht". Teamgeest Hollebeek is penningmeester van 'Con Fuoco', een kleine mu ziekvereniging (35 leden). Ze heb ben al op diverse plaatsen geoe fend. Tegenwoordig wordt er gere peteerd in de aula van de Dr. Voorthuizenschool aan de Marnix- straat. "Als je geen eigen ruimte hebt, dan onstaat er niet echt een teamgeest", meent Hollebeek die vervolgens vertelt dat de vereni ging deze maand zeven jaar be staat. "En we hebben nog nooit echt een eigen ruimte gehad. We waren altiid aan het zwalken". Diefstal LEIDEN - Onbekenden hebben gisternacht 15.000 gulden contant geld ontvreemd bij een inbraak in het bouwbedrijf Burgy aan de Ou de Rijn. Volgens de politie is het geld uit een kluis in het kantoor van het bedrijf gestolen. De kluis vertoonde geen sporen van braak, zodat het vermoeden bestaat dat de dieven een valse sleutel hebben gebruikt. Zaterdag heeft een insluiper bij het bedrijf De Nobel aan de Zoeter- woudseweg 2000 gulden ont vreemd uit het kantoor. De dader is vermoedelijk op klaarlichte dag het kantoor binnengekomen en heeft ongezien het geld kunnen wegnemen. Steekwonden NOORDWIJK/LEIDEN - Twee Leidenaars zijn in de nacht van za terdag op zondag gewond geraakt bij een steekpartij voor een dan cing aan de Oude Zeeweg in Noordwijk. Een 24-jarige Leide- naar moest met een ernstige buik wond in het Academisch Zieken huis worden opgenomen. Zijn 22- jarige vriend liep een minder ern stige verwonding op en werd door een plaatselijke arts behandeld. De daders, twee jongens van 21 en 23 jaar uit Rotterdam, konden later op de avond in Den Haag wor den aangehouden. Onenigheid over een meisje vormde de aanlei ding tot de steekpartij. Interview Mulder LEIDEN - Door een technische fout is in de krant van afgelopen zaterdag een deel van het interview met de nieuwe directeur van de Woningbouwvereniging Leiden, Auke Mulder, weggevallen. Met name aan het begin van het artikel ontbraken enkele passages. Daar door was ook de bronvermelding weggevallen, het artikel was een verkorte weergave van een inter view in het bewonerscontactblad van de woningbouwvereniging. LEIDEN - Drie auto's totaal ver nield, een bestuurder gewond en een forse ravage waren gisternacht het resultaat van een aanrijding op de rijksweg 4 in'de rijrichting Am sterdam, waarbij negen voertuigen waren betrokken. De weg was on geveer twintig minuten lang ge blokkeerd. Het ongeluk ontstond doordat een 43-jarige Leidenaar, tussen de Europaweg en de Hoge Rijndijk, wat erg nonchalant in haalde. Omstreeks tien voor twee 's nachts voerde deze man zijn slordi ge inhaalmanoeuvre uit. Hij raakte daarbij de auto van een 33-jarige Alphense. De vrouw belandde op de vluchtstrook. De wagen van de Leidenaar kwam dwars op de rij baan tot stilstand, na een aantal ke ren om de as te zijn gedraaid. Een volgende automobilist kon de de stilstaande auto niet ontwij ken en knalde er frontaal op, ter wijl deze tevens door nog een an dere auto werd geraakt. Een Vijfde betrokkene zag zijn uitwijkpoging resulteren in het klemraken tussen de derde auto en de vangrail, die daardoor werd beschadigd. Twee andere automobilisten wisten tij dig te remmen voor de ravage, die inmiddels was ontstaan. Bij beiden klapte er nog weer een automobi list achterop. Vijf wagens moesten na botsing worden weggesleept, waarvan er drie totaal vernield waren. De rijksweg was in de richting Am sterdam ongeveer twintig minuten lang geblokkeerd. Alleen de on handige inhaler liep letsel op. maar hoe ernstig is niet bekend. Omdat de man alcohol had gebruikt is hem de bloedproef afgenomen, in het Academisch Ziekenhuis. BINGO. Het dienstencentrum Noord, Van Hogendorpstraat 36, organiseert dinsdag een bingomid dag voor ouderen (55+). Aanvang twee uur. Pauselijke onderscheiding Dingjan LEIDEN - J.L.J. Dingjan uit Lei den heeft zondag tijdens de hoog mis in de Lode wij kskerk aan de Steenschuur een hoge pauselijke onderscheiding gekregen. Me-- vrouw J.J.T. Ramakers-Vermeu- len, lid van het kerkbestuur, speld de de versierselen behorende bij de 'Pro-Ecclesia-Et-Pontifice' op. Dingjan, die die dag ook vijftig was geworden, heeft zich al veertig jaar ingezet voor het kerkelijk leven. Op 10-jarige leeftijd werd hij mis dienaar in de Petrusparochie aan de Lammenschansweg. In 1980 is hij door de toenmalige bisschop Si- monis benoemd tot lector en acco- liet in de Lodewijkskerk, waar pas tor Vreeburg de sceptor zwaait (foto Fred Rohde) ADVERTENTIE VERSE WORST HEERLIJK GEKRUID DEVLEESCHMEESTERS Leiden: 5-Meiplein, Codi Levei Man met gestolen cheques gepakt LEIDEN - De Leidse politie heeft vrijdagmiddag in het grenswissel kantoor op het station een 23-jarige man aangehouden die probeerde een dag eerder in Rotterdam gesto- len cheques te verzilveren. De man ging een 23-jarige agente - die te voet en alleen het station was inge gaan omdat haar collega met de au to in het verkeer was komen vast te zitten - te lijf toen zij hem wilde arresteren. Nadat uiteindelijk ook de agent ter plaatse was aangeko men. kon deze de vechtpartij beëindigen en werd de man over meesterd. Vrouwendag in Leiden: LEIDEN - Als door de voorlichter op het dagelijkse politierapport de mededeling wordt gedaan dat een vrouw een man van haar lijf heeft weten te houden, dan smul ik. In mijn gedachten zie ik al hoe de 'maniak' met een gekneusd onderlijf de sponde thuis weer op zoekt. Of hiermee de genadeklap is uitgedeeld en hij het voortaan wel uit zijn bolle hoofd zal laten om op avontuur tè gaan? Ik weet het niet. Voorzover mij bekend is, is daarnaar nog geen onderzoek verricht. Enige bewondering voor de vrouw die sterker was dan haar belager, steek ik vervolgens in het politiebericht niet onder stoe len of banken. Het aardige is dat de Leidse politiewoordvoerder deze vrouwen ook altijd prijst met de uitroep: "Waren er daar maar meer van". Zaterdag was het Internationale Vrouwendag. In Leiden koos men voor het thema: 'Veilig voelen, ook op straat'. Een diepe zucht. Het lijkt wel of een klein deel van de Leidse vrouwen het hele jaar nergens anders aan denkt. Vele avonden zijn er al over dit onderwerp belegd. En nu, uitgerekend op vrouwendag, weer ge kozen voor een forum over seksueel geweld tegen vrouwen. Gelukkig viel het middagprogramma te combineren met bood schappen doen op de markt. De twee korte films over de invloeden van aanranding en karate op het vrouw zijn, heb ik laten schieten. Daar kon ik mij van alles bij voorstellen. Het eerste is verschrikkelijk, het tweede ook. De demonstratie zelfverdediging sprak mij wel aan. Indrukwekkend. Vier vrouwen die elkaar attaqueerden met rubberen messen maakten de meest fraaie afweergebaren. Polsen knakten hoorbaar en tenen raakten kruisen. De aanwezigen in de zaal verlustigden zich aan de klappen. Wat een blijheid, en wat een uiterst vijandige sfeer jegens i Zelfverdediging in het Volkshuis. Polsen knakten hoorbaar en lenen raakten kruisen 'toio Fred Rohde) "Dit is een parodie op alle therapie", zong het gemengd dames koor 'De Houten Kelen' uit Rotterdam even later. En het publiek zong uit volle borst mee. De rest van de tekst wil me niet meer te binnen schieten, maar de strekking ervan was hoe plezierig het is om gewoon je gang te kunnen gaan zonder het keurslijf van maat schappelijke normen. Dik zijn, lesbisch zyn, timmervrouw wor den, dat alles maakt ons zo gelukkig. Zelfs een koor dat slecht bij stem is. Ik wist het weer. Die sectevorming, dat is wat me zo irriteert aan dit soort bijeenkomsten. Die blijheid die ze op de gezichten te voorschijn toverden en de ovaties waarop de rake klappen werden onthaald. Je zou er bang van worden, ook als vrouw Ik ga op zelfverdediging. SASKIA STOELINGA

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3