'Tuinen mogen niet worden opgeofferd' isSïMi Toren aan Persant Snoepweg? 'Centrum Zoeterwoude moet bereikbaar blijven' Parkeerplan De Kempenaerstraat wekt woede Marathon niet door verbouwing verstoord Wilma: Laatste kans voor bebouwing braakliggend terrein Leiderdorp: tot 19% 2300 huizen bouwen 'Meer bussen naar strand Wassenaar KNOV wil auto niet helemaal verbannen in de zomer' PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 10 MAART 1986 Agenda LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 Hoofdredacteur: drs. J W E Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd per maand, per post C (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse 67.45 92,55 134.90 f 256,90 taling te worden voldaan, mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het geen opzegging is ontvangen wordt het Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg. Tokio. Londen. Parijs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. MAANDAG Leiden Kapelzaal K&O - Oude Vest, pianoreci tal door Huseyin Sermet. 20.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, lezing door K. Gerbrands over de garastoffen van Sierra Leone, 20 Universiteitsbibliotheek - Cleveringa-, plaats, lezing over Egyptische familie- - archieven uit de tijd van de farao's, 20 Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, vergade ring raadscommissie financiën en ruim telijke ordening, 20 uur. Zoeterwoude Buurthuis De Weipoort - WD-bijeen- komst, 20 uur. DINSDAG Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, volksdansen voor ouderen, 14 uur. Muzenhof - belastingsspreekuur, 9-12 LEIDERDORP - Het Leider- dorps zwembad 'De Does' orga niseert voor de vijfde keer een nachtelijke zwemmarathon en een feestweek in juni. Het eer- ste lustrum dus, van een festivi teit die jaarlijks duizenden be- zoekers naar Leiderdorp trekt, j De eventuele grootscheepse verbouwing van het zwembad in mei met de gebruikelijke verbouwingschaos, zal de orga nisatie in geen enkel opzicht belemmmeren. De nachtelijke zwemmarathon wordt namelijk in het buitenbad georgani seerd. Henny Reinink, één van de zeer enthousiaste organisato ren: "We maken van het buiten bad een gezellige boel". De nachtelijke zwemmarathon wordt waarschijnlijk op 13 of 20 juni gehouden. Vanaf vier uur die middag kunnen men sen hun tent of caravan op het grasveld bij het buitenbad neerzetten. "Het is dan net een camping", weet Reinink, "er wordt gebarbequed en ge speeld naar harte lust. Iedereen is welkom, het moet vooral een spontaan gebeuren worden". De verbouwing van het bin nenbad die als de gemeente 'ja' tegen het voorstel zegt, in mei zal beginnen, is voor de nachtelijke marathon geen en kel probleem. Wel kampt de or ganisatie met geldzorgen. Rei nink: "Ik heb het verschrikke lijk druk met het krijgen van geld en zoek vooral naar spon sors en mensen die reklame tij dens de festiviteiten willen ma ken. De organisatie heft name lijk geen entree, dus daar ko men ook geen inkomsten van daan". Net als andere jaren zullen naar verwachting 50 of 60 ploe gen van 10 mensen uit heel het land aan de marathon deelne men. Groeperingen uit ver- schillende hoeken doen mee, zoals brandweermannen, sport scholen en middelbare scholen. Vereiste is wel dat een ploeg uit minimaal 10 mensen bestaat. Als publieks trekkers hoopt Reinink Veronica en een be kende band naar Leiderdorp te halen. Gunstig weer lijkt bij zo'n zo merse buitenactiviteit een voorwaarde. Reinink: "Als we dat in Nederland als voorwaar de moeten stellen, dan valt er niets meer te organiseren. Het belangrijkste is dat we de spon taniteit van het personeel kun nen overdragen aan de deelne mers en bezoekers. Voor de rest zullen we zorgen dat het net zo gezellig wordt als andere jaren". OEGSTGEEST - "Boos ben ik. Ja, werkelijk razend dat ik uit de krant moet de Leidseweg 33 te komen. De 'Kringgang' verkoopt dat dan weer door opgeofferd aan parkeerplaatsen". De bekende Oegstgeester kunst schilder G. de Wit, bewoner van de De Kempenaerstraat, uitte door middel van een open brief al eerder zijn grote ongenoegen. "De par- keerproblematiek is niet die van de bewoners van wie de meesten hier al tientallen jaren wonen, maar die van de winkeliers van wie sommi gen hier slechts één blauwe maan dag zijn gevestigd en die meestal toch direct hoog van de toren be ginnen te blazen", nam hij daarin fel stelling. De Wit is witheet geworden nu de discussie over de parkeerpro- blematiek in en om de als winkel straat slecht functiorende De Kem penaerstraat een nieuw hoogte punt heeft bereikt: B en W overwe gen duizenden guldens te investe ren in een slechts geringe uitbrei ding van het aantal parkeerplaat sen in het tweede gedeelte van de straat. Het gaat om het deel waar meer woningen dan winkels zijn gegroepeerd. Moeilijkheid voor de bewoners is echter dat zij niet net als de winkeliers zijn verenigd en dat ze mede daarom zelden of nooit formeel aan de discussie hebben kunnen deelnemen. Bij veel bewoners uit de omge ving hebben burgemeester en wet houders het al verbruid door in een besloten vergadering met uitslui tend winkeliers uiterst vergaande maatregelen voor het gebied te be spreken, zoals het slopen van twin tig woningen aan de Terweeweg. De Wit wenst de stilte van de kant van de bewoners te doorbreken. Hij beroept zich erop dat minstens de bewoners van de De Kempe naerstraat er hetzelfde over den ken als hij. "Momenteel wordt er in ons ge deelte aan beide zijden van de straat geparkeerd en er is nog nooit sprake geweest van een parkeer probleem. Er is ruimte zat. Dus waarom veranderen", vraagt de kunstschilder zich af. Het plan om aan de zuidzijde van de straat het systeem van haaks parkeren in te voeren, waarmee voor 120.000 gulden een winst van acht parkeerplaatsen zou kunnen worden geboekt, brengt het totaal in het gedeelte waar De Wit woont op 53. De Wit zegt bang te zijn dat de gemeente de voortuinen wil onteigenen om zodoende de winst wat groter te kunnen laten uitval len. "Zo gek is die gedachte nog niet als je bedenkt dat enige tijd ge leden de bewoners aan de overkant ook hun voortuinen kwijtraakten aan de winkeliers. Ja, zo zie ik dat: aan de winkeliers". Blauwe maandag "Het bevalt me niets dat de leden van de winkeliersvereniging De Kempenaerstraat, van wie sommi gen slechts een blauwe maandag lid zijn, de lakens uitdelen en het Volksdansen Ouderen - boven de 50 jaar - kunnen morgenmiddag in de Lei- derdorpse Muzenhof terecht voor een vrolijke volksdans. Hennie Polak heeft de leiding van deze in stuif, die om twee uur begint in het centrum aan de Gordijnsingel 4. Toegang twee gulden. Dichteres De dichteres Eva Onrust treedt morgenavond op in het Voorscho- tense jongerencentrum de Linde hoeve aan het Van der Haarplein. Thema van haar werk is 'vrijheid en onvrijheid'. In hoeverre leiden mensen hun eigen leven of wor den ze geleefd in een wereld van macht, papier en techniek? Die vraag zal zij vanaf half elf mor genavond trachten te beantwoor den. Poppentheater Het Voorschotense poppenthea ter 'Wellus-Nietus' geeft komende woensdag weer een voorstelling van 'De Tentkarromobiel' in het (nieuwe) onderkomen aan de Ma- rijkelaan 4. Aanvang half drie. Graag van tevoren reserveren via telefoonnummer 01717-8361. De Kringgang De Voorschotense 'Kringgang', een ontmoetingstrefpunt voor ou ders, roept alle mensen die met overtollig speelgoed zitten op om naar het centrum aan de Leidse weg 33 te komen. De 'Kringgang' verkoopt dat dan weer door op donderdagmorgen tussen half tien en half twaalf. Mensen die geen speelgoed hebben maar wel een kijkje bij het trefcentrum wil len nemen zijn ook van harte wel kom. Verder staat er een thema ochtend op het programma over 'kind en tv'. Voor de agenda: die ochtend is op 10 april. Eventueel is er oppas aanwezig die ochtend. Man ontsnapt net aan trein VOORSCHOTEN - Op de spoorwegovergang Voorscho ten is een 23-jarige motorrijder gisterochtend op het nippertje ontsnapt aan een voortsnellen de intercity-trein. De Hagenaar, die uit de rich ting van Wassenaar kwam, had in de dichte mist niet gezien dat de spoorbomen omlaag waren. Hij botste tegen de rood-witte latten aan en viel met zijn mo tor op de rails. De motor lag naast de plek waar de trein pas seerde; de berijder bracht zich lopend in veiligheid. De spoor bomen moesten na de aanrij ding direct worden gerepa reerd, de motor was flink be schadigd. LEIDERDORP - Wilma Koopwo ning BV grijpt haar laatste kans om het braakliggende terrein op 'Holtlant', een stuk grond naast het Elisabeth ziekenhuis in Leider dorp, vol te bouwen. Het bedrijf heeft een plan ontwikkeld om 38 ééngezinswoningen van het type twee onder één kap op de hoek Persant Snoepweg/Simon Smit- weg te bouwen. Twee eerder ge maakte plannen konden wegens gebrek aan belangstelling van aspi rant-kopers niet doorgaan. Vol gens de Leiderdorpse wethouder Meerburg gaat het gezegde 'drie keer is scheepsrecht' hier op. Als plan nummer drie mislukt, dan voelt de gemeente Leiderdorp zich vrij om met andere belangstellen den te gaan praten. In tegenstelling tot de eerder ge maakte plannen bestaat het nieu we project alleen uit laagbouw. Het gaat om vrij luxueuze woningen met inpandige garage, parkeer plaats op eigen terrein, open haard, drie slaapkamers op de eerste ver dieping met daar nog extra aan toe gevoegde ruimte in de vorm van een garderobe en een grote kap waar nog een slaapkamer in kan worden gebouwd. De woningen gaan ruim 300.000 gulden per stuk kosten. Naast de 38 eengezinswoningen wordt de hoek van het terrein ge sierd door een markant gebouw. Het is de bedoeling dat hier een 11 meter hoge torenachtige woning met vier verdiepingen zal verrij zen. De vierkante toren, zo'n ruime zes bij zes meter, wordt het enige woonhuis dat de hoogte in zal gaan. Wilma heeft van de gemeente Leiderdorp tot 1 mei de gelegen heid gekregen de plannen verder uit te werken. Woordvoerder V. van Spaan van Wilma heeft het volste vertrouwen in het slagen van het project. Hij spreekt van 'woningen met allure'. "Wij geloven dat er een markt voor deze huizen is, anders zouden we er niet aan beginnen", stelt hij. Vol gens Van Spaan wordt er veel wo ning voor het geld geboden, on danks het feit dat de grondprijs vrij hoog is. De vorige bouwplannen van Wil ma voor Holtland gingen nooit door wegens gebrek aan belang stelling. Aanvankelijk wilde het bedrijf 58 appartementen en 16 eengezinswoningen bouwen. Ook nadat het plan vereenvoudigd was en de prijzen verlaagd werden, dienden zich te weinig kopers aan. Dat was mogelijk te wijten aan de combinatie flats en huizen. Poten tiële kopers van eengezinswonin gen werden waarschijnlijk afge schrikt door de aanwezigheid van de grote hoeveelheid appartemen ten. Het huidige plan bestaat daar om alleen Uit eengezinswoningen. Mocht ook het nieuwe project niet slagen dan voelt de gemeente zich niets in de weg staan om met ande re belangstellenden te gaan praten. lot van de bewoners bepalen", zegt hij. "De plek waar de Markthof is gebouwd was een mooie parkeer plaats geweest, maar nee hoor, de gemeente laat er bouwen en de parkeerplaatsen halen ze bij de be woners weg. Volgens mij was die Markthof niet nodig geweest en is het slechts een geldobject", specu leert De Wit verder. "Met al die auto's in de De Kem penaerstraat wordt niemand iets wijzer. Geparkeerde auto's die achteruitrijden, blokkeren de rij baan. Er zullen opstoppingen ont staan. En waar blijft de gezellig heid? De De Kempenaerstraat is toch vooral een gezellige winkel straat waar het ook fijn wonen is. Je ziet hier veel mensen op hun ge mak boodschappen doen. Ze moe ten deze oude winkelstraat niet volstouwen met auto's. De winke liers zijn waarschijnlijk bang voor de concurrentie van de Lange Voort. Ze vrezen niet modern ge noeg te kunnen te zijn maar verge ten het totaal andere karakter dat de De Kempenaerstraat uitstraalt". "Echt zwart op wit is nooit aan getoond dat er een parkeerpro bleem is. Mocht dat er wel zijn misschien kunnen de dames en he ren winkeliers zelf beginnen hun auto's elders te parkeren. Als er daadwerkelijk een parkeerpro bleem is, dan zou ik wel eens wil- De Kempenaerstraat-beuxmer De Wit bereid om tijm voortuin met hand en tand te verdedigen legen het JoKrorfo UK rvemptJfiuersiTuui-utriuuTieï uk w a ukikiu um ctju uuvi iu.cn imci -- bezoeken hun auto^ laten'? oprukkend blik. Hij heeft er speciaal een pijl en boog voor aangeschaft laten burgemeester en wethouders via de nieuwe woningbouwprog- nose weten. De cijfers zijn, vergeleken met de laatste prognose die uit augustus 1985 dateert, enigszins gewijzigd. Daarin ging men namelijk uit van 2300 huizen tot 1995. Nu plant men dus een jaar meer om dat aantal te halen. En: aanvankelijk dacht men in Buitenhof-midden/west zo'n 2000 huizen neer te zetten. Dat aan tal is nu dus mét 200 verminderd. Ook het gemiddeld aantal bewo ners per huis is bijgesteld. De ge meente verwachtte dat per 1 janua ri 1986 gemiddeld 2,68 mensen in één huis zouden wonen, maar dat is nu gedaald tot 2,67. En daarbij blijft het niet: men denkt dat anno 1996 een huis onderdak biedt aan 2,42 mensen. De nieuwe woningbouwprogno- se gaat voorts onder meer uit van woningbouw aan de Droststraat (acht stuks), de Mauritssingel (37), Buitenhof-Oost (11), Achthovener- weg/Zijldijk (4), Winkelhof-west (71) en Holtlant, naast het zieken huis (40). Men verwacht binnenkort te kunnen beginnen met de bouw van 33 bejaardenwoningen op het terrein naast 'Huis ter Does', aan de Voorhoflaan. Het rijk zal name lijk op zeer korte termijn de 'pre mie-beschikking' afgeven. Begin 1987 zullen deze bejaardenwonin gen worden opgeleverd. LEIDERDORP - In Leiderdorp moeten tot 1996 nog zo'n 2300 wo ningen worden gebouwd. Het grootste deel daarvan komt te staan in de (laatste) nieuwbouw wijk Buitenhof-midden/west. Dat Een kenmerkend punt in Zoeterwoude: de hoek Noordbuurtseweg/Watertje. Volgens het KNOV moet het verbod voor automobilisten om vanaf de richting Leiden het Watertje in te rijden worden opgeheven. Overigens wordt uit de foto wel duidelijk dat fietsers ook graag de makkelijkste weg kiezen langs de opgeworpen obstakels... (foto Wim Dijkmanl ZOETERWOUDE - Het aanwijzen van zogeheten 'verblijfsgebieden' in Zoe terwoude kan een goede zaak zijn, maar de toeganke lijkheid van de winkels mag daardoor niet in gevaar ko men. En: voor mensen die op het platteland wonen mag de dorpskern evenmin onbereikbaar worden. Ze moeten er met de auto heen blijven kunnen. Dat stelt het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond, afde ling Zoeterwoude, in een rapport, getiteld 'Blijven diensten bereik baar en toegankelijk?', waarin het onlangs gepresenteerde verkeers- veiligheidsplan onder de loep wordt genomen. Het rapport zou vandaag aan het gemeentebestuur van Zoeterwoude worden overhan digd. Het KNOV betreurt het dat de Zoeterwoudse ondernemers geen kans hebben gehad hun mening tijdens het maken van het plan naar voren te brengen ("Een totaal beleid is immers dan pas volledig als ook de economische aspecten zijn meegewogen"). Maar men is blij met de toezegging van de ge meente dat de mening van KNOV en ondernemers uiteindelijk nog serieus worden 'meegenomen' in het definitieve plan. Vandaar dat het ondernemers- verbond nu met een aantal sugges ties en aanvullingen op het ont- werp-plan komt. Zoals voor de kruising Zuidbuurtseweg/Nieuwe- weg. Deze volgens het KNOV on overzichtelijke kruising dient te worden aangepast. Het doorgaand verkeer moet er snel worden afge voerd naar de Burgemeester Det- mersweg. Daarvoor zou een specia le voorrangskruising moeten wor den aangelegd. Het centrum zou gewoon een richtingverkeer moeten houden, oordeelt het orgaan. Daarnaast zouden er voldoende parkeerplaat sen moeten worden aangelegd, vooral in de buurt van de super markt. Op het Watertje moeten geen paaltjes worden neergezet, zoals de gemeente wil, maar kan via andere bestrating een voetgangers'pad' worden gemarkeerd. Het linksaf- verbod op de Noordbuurtseweg richting Waterje is overbodig, al dus het KNOV, dat met deze op merkingen precies op de lijn van de winkeliers op het Watertje zit. Wat de Hoge Rijndijk betreft: het KNOV is blij met het standpunt van de gemeente om daar de gevol gen af te wachten die de opening van rijksweg 11 met zich zal mee brengen. "De toekomstige situatie is nog te onzeker om nu al ingrij pende maatregelen te treffen. Op voorhand kan wel worden opge merkt dat van een afsluiting van de Hoge Rijndijk voor doorgaand ver keer nooit sprake mag zijn. De functie van deze verkeersroute is zo belangrijk dat overheveling er van naar rijksweg 11 nieuwe pro blemen zal oproepen", aldus het rapport. Ten slotte vraagt het KNOV zich af of de voordelen van de door de gemeente beoogde afsluiting van de Oranjelaan wel opwegen tegen de nadelen. WASSENAAR - Om de Wasse- naarse Slag in het hoogseizoen be ter bereikbaar te maken moet de NZH meer diensten naar het strand inzetten. Daarnaast dienen er op zo kort mogelijke termijn maatregelen te worden getroffen om een einde te maken aan de ver- keers- en parkeerchaos bij de Slag en recreatiepark Duinrell. Dit schrijft de Partij Wassenaar (PW) in haar verkiezingsprogramma. De partij wil zoveel mogelijk so ciale woningen laten bouwen. Dit mag echter niet ten koste gaan van het groene dorpskarakter en gebie den met cultuurgrond en recreatie. Hoogbouw in het centrum is voor de partij onbespreekbaar. Tevens is ze tegen het afbreken van karak teristieke panden met de bedoe ling daar dure vrije sector wonin gen te bouwen. De Partij Wassenaar maakt zich ernstig zorgen om de toenemende verkeersdrukte op de Wassenaarse wegen. De onveilige situaties en knelpunten vragen volgens de par tij om een snelle oplossing. PW wil het verkeer om het dorp heenlei den, maar wijst een verbreding van de Rijksstraatweg van de hand. Het zou het milieu aantasten. Beter is het volgens hen de Landschei- dingsweg te verlengen. Uiteinde lijk geeft ze de voorkeur aan het doortrekken van de S 4, ten noor den van de Maaldrift in de richting' Katwijk. Om het bedrijfsleven te stimule ren denkt de onafhankelijke partij aan verbeterde toegankelijkheid van winkels, het schoonhouden van winkelstraten, het plaatsen van herkenbare kunstvoorwerpen en de aanleg van groenvoorzienin gen. Grote winkels en bedrijven wil de partij weren. De komst van een bedrijfsverzamelgebouw juicht ze daarentegen toe. Starten de ondernemers zouden daar een betaalbare huisvesting kunnen vinden. In Wassenaar is de toename van ouderen opzienbarend. Ouderen- organisaties zouden volgens de partij moeten beschikken over een dienstencentrum waar ze elkaar re gelmatig kunnen ontmoeten. Een alarmsysteem zou ouderen een ge voel van veiligheid kunnen geven, aldus het verkiezingsprogramma.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2