Wereld van verschil bij Alphense Twintig Slordig spel levert KDC degradatie op Adri Hartveld verrast met vierde plaats LZ'86 raakt nu pas op drift Lambregts lacht, Nijboer huilt Yvon van der Leek sterkste bowlster bij Hans Menken McCoy snel over horden MAANDAG 10 MAART 1986 SPORT PAGINA 19 LEIDEN - Na de Rijnsburgse damclub is ook de tweede regiona le vertegenwoordiger in de lande lijke tweede klasse van de dam- bond gedegradeerd. Het Katwijkse KDC sprong in de allerlaatste ron de in het degradatie-duel tegen het Haagse DIO dermate nonchalant met de klansen om, dat een ruime 7-13 nederlaag het gevolg was. De Rijnsburgse damclub besloot haar 1-jarig optreden op landelijk ni veau waardig met een 11-9 zege op het Zeeuwse 's-Gravenpolder. KDC moest in het beslissende degradatie-duel twee vaste krach ten ontberen. Desondanks bereik ten veel borden voordelige standen tegen de Hagenaars. Jan Fase wist als eerste de beide winstpunten binnen te halen door Grouwstra met een kombinatie te verrassen. Even kwam DIO terug, doordat Frans de Jonge in een nadeliger stand een levensgrote bok schoot. Dit werd echter direkt gecompen seerd, doordat de tegenstander van Cees Binnenkade dit voorbeeld volgde. De 71-jarige invaller Jaap Freke hield lang stand tegen de ge vreesde Frans van Eenenaam, doch moest in het vierde speeluur het toch afleggen. DIO kwam voor het eerst op voorsprong, doordat Peter Bronstring zijn Roozenburg- aanvang door tempo-nood naar het centrum moest verleggen. Feijen peuterde hier bekwaam een schijf je winst uit, wat hem uiteindelijk de winst opleverde. Ondanks een 4-6 achterstand van de Katwijkers leek er geen vuiltje aan de lucht. Alle resterende borden kenden aanzienlijk voordeel. Nonchalance was er de oorzaak van, dat slechts 3 van de 8 verwachte wedstrijdpun- ten werden binnengehaald. Theo Zwetsloot zag in een gecompli ceerd eindspel een schijf over het hoofd, waardoor zijn dam en winst stand verloren gingen. Gijs van der Wiel beperkte de schade. In een positioneel gewonnen stand, meende hij een direkte combina- tieve winst te zien, doch een remise was het gevolg. Kopman Arend van Beelen was ondertussen bij zonder op dreef tegen de Haagse crack Kaïn. Een nadelig lijkende opsluiting aan zijn lange vleugel had hij door een sterke centrumbe zetting weten te kompenseren. De winststand wist hij door te snel spel niet te verzilveren en inkas- seerde zelfs nog een nederlaag door in een gelijkwaardig eindspel alsnog op de winst te blijven spe len. Aangezien de nederlaag een feit was, hielden Jaap van Duyven- bode en Jan Passchier het in hun partij op remise. Kansen om degra datie te ontlopen heeft KDC in de met 7-13 verloren gegane wed strijd tegen DIO voldoende gehad maar niet benut. Het reeds gedegradeerde RDC speelde ontspannen tegen het vei lig staande 's-Gravenpolder. Ver rassend was de winst van de pas 14-jarige invaller Casper Vroegop. Voor een andere jeugdige invaller, Dik van Dijk, was dit het sein om deze prestatie te evenaren. De on bezonnen akties stranden echter op de onverzettelijkheid van Op 't Hof. 'Good old' Piet van Egmond wist door een glanzende zege de Rijns burgers weer op voorsprong te brengen. Cees van den Bosch wist daarentegen zijn voordelige stand niet in winst om te zetten en maak te de voor hem dit jaar niet onge bruikelijke blunder. De kombina tie van de wedstrijd was voor Jaap Zwaan. De vroeger voor Rijnsburg uitkomende Chiel Hamers zag een vernietigende kombinatie over het hoofd, waarbij maar liefst 15 schij ven van het bord verdwenen. Na dat Jan Schijf een slechte stand te gen Erwin Hamers overleefde, kwam de eerste seizoensoverwin ning van de Rijnsburgers niet meer in gevaar. Desondanks zullen de Rijnsburgers het komend seizoen in een lagere klasse opnieuw moe ten proberen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tussen Cor Lambregts en Gerard Nijboer lag zaterdagmid dag een wereld van verschil. Na zijn meer dan geslaagde snelheidstest in 'de Twintig van Alphen' was Lambregts het stralende middelpunt in de ontvangstruimte van organisator Ad Persoons. Europees marathonkampioen Nijboer daarentegen zat met gebogen hoofd de klap te verwerken die hij anderhalf uur eerder letterlijk en figuurlijk had opgelopen. Cor Lambregts gaat als FRANS DE JONGE streep. Nog geen zeven kilometer had de Overijsselse atleet op het snelle Al phense parcours afgelegd toen hij werd aangetikt door Kim Reijnier- se. In een poging een ongelukkig geparkeerde auto te ontwijken, for ceerde Nijboer zijn lies, waardoor hij prompt last kreeg van een oude blessure. Op Papendal zal vandaag de schade worden opgenomen. Nij boer: "Even was ik bang voor een scheur, maar zo erg is het geloof ik niet. Duidelijk is wel dat ik nu in de problemen kom met de voorbe reiding voor Maassluis". Daar, tijdens de Westlandmara- thon, had Nijboer de aanloop wil len nemen naar Stuttgart, waar eind augustus de Europese atle- tiekkampioenschappen worden af gewerkt. "Niet dat ik mij druk maak om de limiet, maar de KNAU heeft Maassluis als het Nederlands kampioenschap aangewezen en ik had daar graag een aantal mensen de mond willen snoeren". De Europese titelhouder doelt op de bondsbestuurders die vin den dat ook hij eerst de limiet (2 uur en 12 minuten) moet halen om verzekerd te zijn van uitzending naar het EK. Nijboer: "Ik heb evenwel goede hoop dat de KNAU. mij toch wel voor Stuttgart aan wijst, ook al blijkt straks dat ik er in Maassluis niet bij kan zijn. Mocht dat niet het geval zijn dan heb ik pech gehad en zoek ik een aantrekkelijke marathon in het na jaar uit". Twijfels Wie ook weigert zich druk te ma ken om de EK-limiet is Cor Lam bregts. De glorieuze winnaar van de 'openingsklassieker' van het ALPHEN AAN DEN RIJN - Een beetje tegen zijn eigen verwach ting in was er tijdens de 'Twintig van Alphen' toch een hoofdrol weggelegd voor Adri Hartveld. De 'plaatselijke favoriet' verraste met een prima vierde plaats. De overige regio-atleten kwamen er in Al phen, met uitzondering van Wim Ravensbergen, niet aan te pas. Even leek zich de geschiedenis van de meest recente veldloop kampioenschappen te herhalen, toen Hartveld op de laatste meters een aantal plaatsen prijs moest ge ven. Zaterdag verscheen het finish- doek juist op tijd en zo bleef de voor eigen publiek lopende, maar in Engeland woonachtige AAV-at- leet een kleine afgang bespaard. Hartveld kende wederom sterk opereerde, gestaag groter bliksemstart. Zeer voortvarend worden tot een maximum snelde hij, deel uitmakend van de meter. Voor de niet in de wedstrijd kopgroep, naar een tussentijd a zijnde Hagelsteens bleek deze 14.12 min. op de eerste vijf kilome- voorsprong voldoende, maar Hart- ter. In gezelschap van de officieel veld kende wederom problemen niet gestartte Alex Hagelsteens tegen het einde van de race. bleek Hartveld verrassend in staat het hoge tempo van Cor Lam- Tussen de zeventiende en de ne- bregts tot de achtste kilometer te gentiende kilometer maakte Ver- volgen. Toen uiteindelijk winnaar meulen zijn achterstand op de in- Lambregts besloot er van tussen te middels door Hagelsteens geloste gaan probeerde Hartveld nog wel Hartveld goed. Uiteindelijk bleek i te pikken. Bewust van zijn r de voorsprong van de fysiothera gelijkheden liet hij zich direkt toch peut op dc overige achtervolgers, Gezamenlijk zagen zij hun aangevoerd door Marti ten Kate, juist voldoende om de vierde plaats vast te houden. Hartveld toonde zich na afloop sprong op een achtervolgend trio, dan ook dik tevreden met zijn tijd vooral John Vermeulen nam zichtbaar voldaan de felicitaties in ont vangst. Eén van de belangrijkste afwezigen zaterdag was Aart Stig- ter. De medaille-winnaar tijdens de veldloopkampioenschappen, vori ge week, volgde de openingsklas sieker als toeschouwer. "Ik heb een griepaanval gehad en kon van daag absoluut niet meedoen". De overige streek-atleten moes-' ten genoegen nemen met een zeer bescheiden rol. Het niet meedoen van de uitgebluste Theo van de Veer deed de Leidse inbreng tot een minimum beperken. Bataaf Henk Ravensbergen kwam pas als 75e over de eindstreep. Een per soonlijk succesje werd geboekt door Spartaan Jan Laan. De baan- atleet zag zijn éénmalig uitstapje naar de weg beloond met een vijf tigste plaats in 1.04.31 min. De 56-jarige Wim Ravensbergen greep onbedreigd de zege bij de ve teranen II. De 56-jarige Europees kampioen legde de vijftien kilome ter af in een prima tijd van 51.31 min., terwijl de winnaar bij de vete ranen in 1984, Vic Zonneveld (De Bataven), genoegen moest nemen met een negende Dlaats. Van het organiserende AAV'36 greep Huub van de Jagt een 37e plaats. Bij de vrouwen een opval lende prestatie van Janny Visser. De NSL-atlete verbeterde haar per soonlijk record met ruim twee mi nuten tot 57.43 min., goed voor een zeventiende plek. JOS BOSMAN LEIDEN - Voor AZC gloort er weer hoop aan de horizon. Met Ruud Misdorp weer in het doel re kende de waterpoloploeg zaterdag avond allereerst af met De Zijl/ LGB (9-10) om even later met te- vredenheid te constateren dat lijst aanvoerder HZC/de Robben zich had verslijt bij VZC: 9-8. Door die score liggen mogelijkheden in de waterpolocompetitie weer geheel open, met dien verstande dat De Zijl de enige formatie is die geen aanspraak kan maken op de titel. Tot het afgelopen weekeinde za gen de zaken er voor HZC nog rooskleurig uit na de deling in Al phen. Die ontwikkeling was gun stig voor de Leidse poloërs, want zij zijn immers gebaat bij een Hil- versumse titel. Zaterdag had De Zijl deelname aan Europa Cup voor bekerwinnaars min of meer veilig kunnen stellen door te win nen van AZC. Vanwege de dit seizoen weer wat aangesterkte rivaliteit was de équi pe van Jan-Evert Veer er veel aan gelegen op Misdorp c.s. de titel- kansen te ontnemen. De Kooiclub De Zijl/LGB-AZC/Intervam 9-10 (&-4. 1-2. 2-3, 1-1). Scores De Zijl: Stan van Belkum 3, Hans Nieuwenburg 2. Mark van Belkum 2. Ed win Redegeld en Arno van Winkel. der Leden, Ewoud van Winsen en John Jansen. Man meer AZC: 3 uit 7. Man meer De Zijl: 5 uit 7. Scheidsrechters: Vossen en Telligen. Toeschouwers: 300. verloren) bekerfinale gold als eer ste succes. Kennelijk hadden de Leidenaars daarmee het verzadigingspunt be reikt, want met de haven in zicht raakte De Zijl uit koers. Natuurlijk werden de kansen op een «Neder landse titel gering geacht, maar de ploeg wilde zichzelf in het sluit stuk van de competitie niet geheel wegcijferen. Om nog enige invloed te kunnen uitoefenen, werd de trai ningsfrequentie in aanloop van de play-offs opgevoerd. De extra arbeid ten spijt is de ïn- de breng van De Zijl nul komma nul draaide in het thuisbad c betere afleveringen van de tot dus- gebleken. Zaterdag werd het tegen ver teleurstellend verlopen play- AZC nog geprobeerd, i offs, maar bleek een maatje te klein voor de heersende landskampioen. Waarmee weer werd onder- kon opbrengen om de heus niet streept dat De Zijl zijn kruit in de imponerende tegenstander het eerste fase van de competitie heeft zwijgen op te leggen, verschoten. In dat deel van het sei- Terwijl het er tot 8-8 allemaal kwam de Leidse ploeg tot de nog hoopvol uitzag voor de Leidse meest opzienbarende prestaties. Aan de hand van Stan van Belkum reikten de jongelingen Edwin Re degeld, Hans Nieuwenburg en Mark van Belkum tot een onver wacht hoog niveau, waarvan de ploeg met volle teugen profiteerde. Het bereiken van de (naderhand ploeg. Een strak gedisclipineerde speelwijze en een portie gezonde agressie waren er de oorzaak van dat AZC vooralsnog onder de duim werd gehouden. De Alphenaren konden zich maar moelijk ontwor stelen aan de Leidse tegenstander, ook al lag Ruud Misdorp na zijn LEIDEN - Yvon van der Leek en René van der Horst hefcben gis teren de Leidse bowlingtitels op de banen van Hans Menken op geëist. Bij de mannen was de strijd tot de laatste partij bijzon der spannend. Bas Menken zat Van der Horst op de hielen, maar kwam in de finale iets tekort. Jim Scheffer werd derde. Bij de vrouwen toonde Yvon van der Leek zich ongenaakbaar. Ze gooide een hoog gemiddelde van 184.5. Van der Horst gooide bij de mannen precies één punt meer. Ellen Vergedaal werd tweede, Amand van der Horst derde. Bij het vrouwendubbel eindigde het duo Ellen Verde- gaal/Jacqueline Bergman als eer ste. Frank Scheffer en René Ze venbergen deden dat bij de man nen. Singlekampioen bij de man nen werd Bas Menken. AZC'er John Jansen zoekt onderwater worden gehouden. schorsing weer in het water. De doelman 'vierde' zijn rentree in het eerte part met een uitsluiting van 45 seconden na aanmerkingen op de leiding van arbiter Vossen. Op de arbitrage viel zaterdag overi gens weinig aan te merken, want het sportieve duel ontspoorde geen moment. Tegenwoordig een uit zondering in de polowereld. Een uitzondering was ook de ac tie van de Leidse ploeg in de twee de periode. Zonder dat de scheids rechters iemand uit het water had den gestuurd, opereerde De Zijl met een man minder. Henk Harte- veld verkeerde in de veronderstel ling dat hij van zijn coach naar de kant moest, maar dat bleek een misvatting. Gevolg van de nume rieke minderheid was een Alphen se strafworp, die door Remco Piel- stroom werd gemist. Het waren de Alphense tijdens de man meer situaties (4) die De Zijl in de strijd hielden, maar in de beslissende fase haakte de thuisploeg toch af. Gebrek aan kwaliteit lag daar niet aan ten grondslag, want de Alphense op positie was niet bijster groot. De Zijl weigerde echter de aanwezige kansen te verzilveren en zette zich zelf buitenspel. AZC moet daarom niet al te veel conclusies aan de overwinning ver binden. Op papier mogen de titel- kansen dan zijn vergroot, in de praktijk was AZC een rammelende formatie. Die in de komende duels tegen HZC en VZC wel wat beter voor de dag moet komen vlag in top te hijsen. ROB ONDERWATER LEIDEN - LZ'86 heeft geen enkele moeite gehad aan te tonen dat de 10-9 nederlaag tegen BZPC 2 weken geleden een vergissing was. De Leidenaars wonnen gemakkelijk met 16-7. Vivax behaalde een 6-5 zege op de Amer. Katwijk behaalde in de streekderby tegen WIK Wassenaar een zwaar bevochten 6-6 gelijkspel. DKD verloor met 6-7 van Wiekslag. De vrouwen van LZ'86 veroverde tegen het hoog geplaatste Ravijn een belangrijk punt (7-7). De vrouwen van de Zijl/LGB wa ren met 4-2 te sterk voor de Kwakel. LZ'86 hééft in de laatste thuiswedstrijd van dit sei zoen het publiek niet teleurgesteld. Het weer met veel jeugdige spelers (Mark Mommers, Antoine v. Weerde en Niels Heek) opererende LZ'86 had vanaf de aan vang geen kind aan BZPC. Na twee perioden stond er al 6-3 op het scorebord en in de laatste 2 parten was het alleen de vraag hoe hoog de score zou oplopen. De goed spelende Mark Mommers en Niels Heek hadden met ieder 3 treffers een belangrijk aandeel in de score. Doelpunten: Mark Mommers 3, Niels Heek 3, Jan de Graaf 2, Ruud Muusse 3, Frans v.d Brink 2, Hugo Bregman 2 en Michel v.d. Zeeuw. Vivax behaalde een wat gelukkige zege op de Amer. Na een 3-5 achterstand na 3 perioden kregen de Oegst- geestenaren onder leiding van de goed keepende Henk de Mooy in de laatste periode vleugels en trok ken alsnog de zege naar zich toe (6-5). Goals: Hans Treisburg 4, Dick Langerhorst 1 en Jeroen Piasmeier 1. Katwijk behaalde in de streekderby tegen WIK Was senaar een moeizaam 6-6 gelijkspel. De Katwijkers ke ken tegen een achterstand aan, maar konden weer langszij komen. Bij een man meer had Arres Parlevliet de zege voor de Katwijkers op zijn handen. WIK goalie Keetelaars keerde echter zijn schot. In de hierop vol gende counter ging Ermond v. Beek voor WIK alleen op de Katwijkse keeper af. Hij leek de strijd te gaan beslissen maar de arbiter floot af om vervolgens WIK een vrije bal te geven, weg kans en dus 6-6. Goals Katwijk: Eddie Hoek. Ronald Heemrood, Cees Boon- stoppel, Arres Parlevliet, Martin Jonker en Albert v.d. Plas. Topscorer WIK: Albert Spijker 3. DKD leed een beschamende nederlaag togen Wiek slag. Uitslag 6-7. Goals: S. Kuiper 2, F. Dreef 2, Ch. Waasdorp 1 en K. v.d. Plas. De vrouwen van de Zijl/LGB stelde zich in veilig heid door de Kwakel uit Utrecht met 4-2 te verslaan. De vrouwen van LZ '86 zijn nog niet veilig. Wel werd er zaterdagavond een belangrijk punt veroverd. Het op de vierde plaats bivakkerende Het Ravijn werd op 7-7 gehouden. Een meer spannende dan goede wed strijd gaf een Ravijn te zien dat wel steeds een voor sprong kon nemen, maar telkens moest toestaan dat LZ weer langszij kwam. Doelpunten: Monique v. Leeuwen 2, Yvonne Flippo 2, Jeanet de Jong, Ellen Hoogeboom en Nicole Monas. DIRK KLOOS wegseizoen (twintig kilometer in 58 minuten en 23 seconden) twij felt nog over deelname aan de na tionale titelstrijd. Net als Carla Beurskens - in Alphen aan den Rijn winnares bij de vrouwen voor Elly van Hulst - hoopt Lambregts te kunnen uitkomen in de finan cieel aantrekkelijke marathon van Londen. De kans dat het Roer- mondse looptalent in Engeland ook daadwerkelijk aan de start zal verschijnen, is minimaal nu de KNAU de Westlandmarathon in bescherming heeft genomen door Beurskens een startvebod voor Londen op te leggen. Lambregts: "Ik heb zo mijn twij fels over Maassluis. Het parcours is op zich snel, maar meestal is er veel wind. Je bent er dus niet ver- zekerd van snelle tijden". Dus ook niet van de EK-limiet. Lambregts: "Die hoef ik niet per se te halen, althans niet op de mara thon. Wat Stuttgart betreft, twijfel ik nog tussen deelname aan de ma rathon en de tien kilometer. De li miet voor de tien kilometer is 28,20 en die moet ik makkelijk kunnen halen. Als dat niet lukt dan heb ik in Stuttgart niets te zoeken". Kanshebber Wim Verhoorn gaat er voorals nog van uit dat Lambregts in Stutt gart de marathon loopt. De bonds coach beschouwt de Unitas-atleet als zijn belangrijkste troef voor de Europese titelstrijd. Verhoorn: "Het EK moet het evenement van Cor worden. Het wordt trouwens wel eens tijd ook dat hij in interna tionale marathon van zich doet spreken, want tijdens de Olympi sche Spelen is hij uitgestapt en de WK in Helsinki heeft hij door een blessure gemist". De kans op eremetaal tijdens het EK wordt trouwens steeds groter nu toppers als Olympisch kam pioen Carlos Lopes hebben laten weten dat zij in Stuttgart waar schijnlijk de marathon laten lopen. Die past namelijk niet in hun voor bereiding op de grote marathons van het najaar (onder andere New York). Lambregts: "Het ziet er naar uit dat de marathon van het EK een gedevalueerde wedstrijd wordt. Maar dat is iedereen over een jaar of drie vergeten en herin-, neren ze zich slechts de naam van de Europees kampioen". Dat Lambregts, die volledig her steld lijkt van een slepende achil lespeesblessure, inderdaad een kanshebber is om in de voetsporen te treden van Gerard Nijboer ge looft ook de Europees kampioen zelf. Nijboer: "Cor heeft hier in Al phen in elk geval een ijzersterke in druk op mij gemaakt. Hij is gewel dig in vorm en hoort zeker tot de kanshebbers voor Stuttgart. Maar hij is een van de velen en ik vind niet dat je die jongen nu tot favo riet moet bombarderen. Dat is heel gevaarlijk, want hij moet eerst maar eens bewijzen dat hij op de juiste manier met zijn krachten kan omspringen. Bovendien, een ongelukje is zo gebeurd". Wat de meest succesvolle Neder landse marathonloper dus zater dagmiddag zelf aan den lijve on dervond. JAAP VISSER TOKIO (AFP/Rtr) - De Canadese atleet Mark McKoy heeft zaterdag bij indoor-wedstrijden in Tokio het officieuze wereldrecord op de 60 meter horden verbeterd en ge bracht op 7,47 seconden. McKoy was éénhonderdste van een secon de sneller dan de Oostduitser Tho mas Munkelt, die op 6 maart 1983 in Boedapest 7,48 had gelopen. Bij het atletiekevenement in To kio bleef McKoy de Amerikanen Tony Campbell (7,62) en Al Joyner (7,69) duidelijk de baas. Op de 60 meter vlak versloeg de Amerikaan Emmit King, nationaal indoor- kampioen op de 60 yards, de Cana dees Ben Johnson. Beide sprinters kregen overigens dezelfde tijd toe gewezen: 6,56. De Oostduitse Cornelia Oschke- nat won de 60 meter horden bij de vrouwen in 8,06 seconden. Op de kortste sprint moest zij haar land genote Ingrid Auerswald voor la ten gaan: 7,43 om 7,31. Krik de Bruin evenaart record DORDRECHT (ANP) - Erik de Bruin (VLTC) heeft gistermiddag bij indoor atletiekwedstrijden in Dordrecht zijn nationale record ko gelstoten geëvenaard met een af stand van 20,60 meter. De atleet uit Hardinxveld-Giessendam had. op 8 december van het vorig jaar, die afstand voor de eerste maal laten opmeten in Dortmund. Marjan Goedhart (AAV 36. Al phen aan den Rijn) won bij de da mes de 60 meter horden (9.02 sec) en het verspringen (6,02 m)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19