BS Leiden laat kansen onbenut Danaïden prooi voor Sperwers Laatste minuut wordt Leidse korfballers fataal Weer over en sluiten Misrekening van TOP Leiderdorp met één been in bekerfinale BVO walst over AMVJ heen MAANDAG 10 MAART 1986 SPORT PAGINA 17 LEIDEN'' - Terwijl in de meeste klassen de zaalkorf- balcompetitie het afgelopen weekeinde rustig naar het einde kabbelde, is in de eer ste klasse de spanning tot het kookpunt gestegen. De Danaïden verspeelde in de laatste minuut van het duel tegen Sperwers de overwin ning (9-10) en staat nu twee punten achter op koploper Kwiek(Hg). Zuiderkwartier, dat Het Zuiden met 17-15 klopte, is nu Danaïden's laatste hoop, want het kan woensdag a.s. door een zege op de lijstaanvoerder een nacompetitie bewerkstelli gen. Extra duels komen er ook voor tweedeklassers Ons Eiland en Velocitas. OEC kreeg in de slotfase nog wel geteld één kans. De bal tolde ech ter weer uit de korf en Pernix hield haar 13-14 voorsprong. De sportie ve plicht jegens de overige degra datiekandidaten was daarmee ver vuld, OEC degradeerde doordat 't Overschotje gistermiddag won, en daar was volgens Pernix-coach Jasper de kous mee af. "Ik ben tevreden met het resul taat, maar niet met het spel. We hadden onvoldoende greep op de wedstrijd en ondanks, dat we veer tien maal scoorden, misten we nog erg veel kansen. We kunnen veel beter", blikte hij al weer vooruit voor het komende seizoen, dat over zo'n acht maanden begint. Pernix nam door goals van Geer- ten Breedveld, Janneke Mulder en Kees Brokaar in vier minuten tijd een 4-7 voorsprong. Het verschil slonk en bedroeg bij rust (7-8) nog slechts één punt. Heel even slechts had OEC aansluiting, want bij 12- 12 was het eerst Kees Hortensius en vervolgens, vanaf de uitworp na 13-13 Carla van Evert, die Pernix weer aan een voorsprong hielp. Kees Hortensius scoorde drie maal, evenals Kees Brokaar. Jan neke Mulder, Carla Kuipers en Geerten Breedveld troffen de Hel- mondse korf tweemaal en Lian Tieleman eenmaal. Drama In de allerlaatste minuut van het .uel tegen Sperwers voltrok zich het drama, en gaf De Danaïden haar kampioenskansen vrijwel uit handen. Een afloop, die gezien het wed strijd verloop welhaast onver mijdelijk was. De spanning werd de ploeg van coach Hans van Huis teveel n de 9-8 voorsprong, die voor die fatale minuut op het sco rebord stond, baatte niet: 9-10. De grilligheid, die het spel van De Danaïden dit zaalseizoen zo kenmerkt, /as ook in het duel te gen Sperwers alom zichtbaar. Bij voorbeeld in de persoon van Eric Kromhout, die binnen drie minu ten zijn ploeg naar 2-0 schoot, maar na 2-2 slechts eenmaal in een tijd spanne van ruim twintig minuten scoorde. De Rotterdammers profiteerden pas na rust (3-2), maar deden dat toen wel optimaal. Als door de bliksem getroffen reageerde De Danaïden op de plotselinge 5-7 achterstand, Eric Kromhout maak te gelijk en direkt daarop volgden fraaie treffers van Eric Peters en Leon Brouwers. Even plotseling was ook het stro- vuur gedoofd. Hans van Huis pro beerde nog van alles, zette Ellen Ephraïm in voor Monique Slinger land en vervolgens Frans Brand voor de moegestreden Hennie De- vilee, maar de spanning ontlaadde zich niet. Ondanks spelvertragen werd het door angst bevangen De Danaïden een prooi van Sperwers. Sleutel Dit alles geschiedde voor de ogen van de selectie van Zuiderkwartier, die zich voorbe reidde op het duel tegen Het Zuiden. Snel drong de betekenis ervan zich door tot de ploeg van coach Wim Niesing. Nu was er im mers een gerede kans om zelf be slag te leggen op de titel. Want wachtte woensdag niet het duel te gen Kwiek en bedroeg het verschil niet slechts twee punten Coach Niesing werd er niet warm of koud van. "De opdracht was handhaven en die is uitge voerd. We staan veilig en kunnen gewoon lekker ballen. Wat we nu meer pakken is alleen maar meege nomen". Zijn ploeg was minder goed bestand tegen de druk, want het liet Het Zuiden, dat na rust (9-8) op een achterstand van drie pun ten was gezet, van 13-10 weer te rugkomen tot 13-13. Wil de Wit tekende echter kort na de gelijkmaker voor 14-13 en Erik van Lunteren scoorde vanaf de stip zijn vijfde treffer. Spelend op de grote kans klaarde het eerste aan- valsvak de klus. Dirk Jan de Kreek scoorde tweemaal eerst na een combinatie met Aldo Spadon, die driemaal scoorde en een erg sterk wedstrijd speelde en schoot ver volgens ook van afstand raak. In de laatste minuten haalde Het Zuiden nog tot 17-15 op, maar in gevaar kwam de Leidse overwin ning niet meer. Voor Zuiderkwar tier scoorden ook Carla Akse (2), Kitty van der Mark (2) en Wil de Wit. Beslissingsduels De competitie in de tweede klas se krijgt voor een tweetal Leidse ploegen een vervolg. Fluks wist op het allerlaaste moment aan deze verplichtingen te onttrekken door een 11-3 zege op KOAG. De Noord- wijkers kwamen door Ada van der Meulen en Nel Hordijk al na een kwartier op 4-0 en toen geloofde de veel hoger geklasseerde tegenstan der het verder wel. Kees Zwanen burg scoorde evenals bovenge noemde Noordwijkse vrouwen driemaal. Door deze onwachte ontwikke ling werd Ons Eiland vaster op de voorlaatste sport van de competi- tiéladder gedrukt, een plaats die verplicht tot het spelen van een de gradatiewedstrijd tegen de num mer zeven van IID. Alleen een overwinning op kam pioen Oranje Wit zou Henk Roedoe c.s. nog kunnen redden, een vrij wel onmogelijke opgave. Tot 7-7 gaf Ons Eiland uitstekend partij, hoewel de Dordtse ploeg toch wel het beste van het spel had. Dat kwam in de slotfase ook tot uiting in de score (7-10), ondanks tegen treffers van Wim Nijenhuis (2) en Huib Hasselbach (2). Wie Ons Eiland tegenover zich zal treffen wordt eerst duidelijk als Velocitas en DES hun beslissings- wedstrijd spelen om de bezetting van de zevende plaats in IID. Velo citas hield een punt over aan de streekderby tegen Fiks (10-10). "We leven nog", verzuchtte na af loop een opgeluchte Velocitas- coach Piet l'Ami, die benadrukte het punt allerminst cadeau te heb ben gekregen van de Oegstgeester kampioensploeg. "Als ze kunnen vreten ze je hier op", wist l'Ami. Fiks kwam in de eerste helft in derdaad ruim voor, mede door goals van Diederik van Veen (3), Theo Vreeken (2) en Nico van Wei zen (2). Rien van Poelgeest (4) hield Velocitas echter in de wedstrijd (6- 4) en zorgde na rust (7-4) ook voor de eerste Leiderdorper voor sprong: 8-9. Maar Fiks kwam terug, zoals het ook in de slotfase na 9-10 zou doen. Crescendo besloot de competitie met een 8-5 nederlaag bij KVR. De in het derde kwartier opgelopen 7- 3 achterstand werd nog tot 8-5 ver kleind. Marlies Brouwers droeg hieraan twee goals bij. Ook De Algemene ging vrijblij vend spelend ten onder tegen De Zwervers: 10-13. Enrico Mud doel puntte viermaal voor de Leidse tweedeklasser, die na rust (6-7) drie goals achterop raakte. Invalster Diane Hoppenbrouwer scoorde tweemaal. KNS revancheerde zich tegen Ons Huis voor de in Rotterdam ge leden smadelijke nederlaag. Nu haalden de Oegstgeestenaren fors uit door met 13-7 te winnen, waar bij Hans Kooien (4) en Gabriëlle Kok zich in aanvallend opzicht on derscheidden. BRAM VAN GENT LEIDEN - De eerste ontmoeting met Deetos eindigde in een 12-12 gelijkspel en leverde Fides Pacta het zesde punt op. Een halve competitie verstreek, maar geen enkel punt werd toegevoegd aan het totaal. Ook de return, het laatste optreden op hoofdklasse niveau van de inmidels gedegradeerde Leidse debutant, leverde niets meer op: 12-15. Een afscheid zonder plichtplegingen, voor de tweede maal in successie al na het eerste jaar. Kansen op enig bevredigend resul taat had de ploeg van coach Frank Berendes hoegenaamd niet, ondanks dat het voor Deetos niet meer hoefde. Het verschil, kort voor rust (6-8) onstaan, bleef weliswaar geruime tijd beperkt, kan sen om langszij te komen kwamen er niet. Daarvoor had Deetos niet alleen teveel individuele klasse, maar ook een gevaarlijker damesviertal. Scheidsrechter Koerten leek medelijden te hebben met de Leid se ploeg, die al snel Janneke Halvemaan verloor, en beloonde ac teur Nico Pikaar met twee door Dick Onderwater (3) benutte straf- worpen. Henny Piket en Robin Sommeling scoorden eveneens driemaal, terwijl ook Mieke Selier, Wilma Neuteboom en Nico Pikaar doelpuntten. ZWIJNDRECHT - TOP-voorzitter Rob de Graaff probeerde voor zichtig z'n bloemen nog te slijten. Ontgoocheld zaten achterin de hal de spelers van het eerste team nog op de bank, de hoofden diep gebogen. Zich alsmaar afvragend, hoe het mogelijk was, dat het al gedegradeerde Albatros TOP van het kampioenschap afhield: 10- 9. "Even op twee punten komen", verzuchtte coach Hans Oele, "dan was het over geweest". De zenuwen bleven TOP echter de baas op het cruciale moment en Albatros, in Sassenheim nog met 25-15 geklopt, kon moeiteloos het duel dicteren. Het gat viel al na acht minuten (4-1) en hoe TOP ook aandrong, de gelijkmaker bleef uit. Door Anne van der Zaag (4) en Ron van der Willik (3), kwam TOP een kwartier na rust (6-5) dan toch terug en de voor Gerco Langelaan ingevallen Gert Jan Natzijl bracht TOP vervolgens aan de leiding: 7-8. De voorsprong kon echter niet worden vastgehou den en na vakwisseling bezweek TOP definitief: 10-9. "We doen het de volgende keer 'gewoon' over", relativeerde Oe le. "Volgende week in de beslissingswedstrijd tegen Swift". Pernix-jeugd in titelstrijd LEIDEN - De juniorenploeg van Pernix plaatste zich door een 5-6 overwinning op De Al gemene voor de strijd om het Nederlands kampioenschap. Alide Tielemans scoorde kort voor tijd het winnende doel punt. Hans van der Velde scoorde tweemaal vanaf de stip en Alfred Lambooy deed het zelfde voor De Algemene. De aspiranten van De Alge mene spelen woensdag op nieuw tegen Die Haghe om de afdelingstitel. Het eerste duel eindigde zaterdag in een 4-4 ge lijkspel, nadat de Leidenaren drie minuten voor tijd nog met 2-4 aan de leiding gingen. Westduitsers in problemen MEXICO-SAD (Rtr/Sid) - Met uit zondering van Daviscupfinalist West-Duitsland hebben de grote landen zich vrij gemakkelijk ge handhaafd in de eerste ronde van het Daviscuptoernooi 1986. In Me- xico-stad wordt het duel tussen het thuisland en de verliezende finalist vandaag voortgezet. Het laatste en beslissende enkelspel tussen West- phal en Lavalle werd gisteravond vanwege de duisternis afgebroken. Titelhouder Zweden kwam in sterkste bezetting naar Kopenha gen en zegevierde met 5-0 over De nemarken. Tsjechoslowakije ging zonder Ivan Lendl naar India en won daar met 4-1. Miloslav Mecir, de winnaar van Rotterdam, bleef er ongeslagen. De wedstrijd begon met een verrassing: Tomas Smid, de nummer 22 van de wereldrang lijst, verloor met 4-6, 2-6, 5-7 van de negentien plaatsen onder hem staande Ramesh Krishnan. Het Britse team met routinier John Lloyd en de getalenteerde jeugdspeler Jeremy Bates zege vierde verbazend gemakkelijk over het door Sergio Casal en Erru- lio Sanchez vertegenwoordigde Spanje. De Sowjet-Unie was in Belgrado dichtbij een overwinning op Joe goslavië. Nadat de eerste dag was afgesloten met een gelijke stand (1- 1) zegevierden Zverev en Lenioek in het dubbelspel. De resterende enkelspelen waren echter in res pectievelijk drie en vier sets voor Bruno Oresar en Slobodan Zivoji- novic. In de wedstrijd tussen Ecuador en de Verenigde Staten viel de be slissing pas in de slotpartij tussen Jimmy Arias en Raul Viver. De Amerikaan had in Guayaquil geen enkele moeite de winst binnen te halen: 6-1 6-3 6-4. Het Nederlands jongensteam (t/m 16 jaar) bestaande uit Paul Dogger, Remco Heethuis en Rijns burger Jan Siemerink is dit week einde in het Westduitse Kamen net geen Europees tenniskampioen in die leeftijdsgroep geworden. In de finale zegevierde titelhouder Frankrijk met 3-2. De beslissing viel in het dubbelspel, waarbij coach Marian Laudin door ziekte van Jaco Elting gedwongen was de gelegenheidscombinatie Sieme- rink/Heethuis op te stellen. Ook de meisjes (t/m 14 jaar) redden het net niet. Het Neder lands team, dat vorig jaar de titel won, verloor in de finale van het eindtoernooi in Veldhoven met 2-3 van Italië. LEIDEN - Paniekreacties bleven uit. Daarvoor is ook, zelfs na de ontluisterende 66-78 nederlaag tegen Weert, geen reden. Hoewel ietsje verder weg zijn de play-offs voor BS Leiden nog altijd binnen bereik. Maar toch kon er zaterdagavond geen lachje vanaf. Het besef dat ze een unieke kans hadden laten liggen om zich én definitief voor de finale ronde klasseren én alvast een optie te nemen op de begeerde tweede plaats was groot. Van enige schaamte was trouwens ook nog sprake, want het vetoönde was soms bitter slecht. Spannend is, door de ontwikkelin gen van zaterdagavond, de strijd in de eredvisie basketbal in elk geval als nooit tevoren. Door de overwin ning op Leiden is Weert als kans hebber onverwacht toch weer in beeld gekomen. Omdat Den Hel der in eigen hal Haaksbergen de tweede nederlaag binnen één week toediende delen nu, achter het on aantastbare Den Bosch, drie ploe gen de tweede plaatst. Gelijk Den Helder volgt Weert. Er zijn nog drie wedstrijden te gaan, waar bij Den Helder het moet opnemen tegen zowel Leiden als Weert. Lei den speelt verder nog tegen Werkendam (thuis) en Urk (uit). Mochten twee, drie of vier ploegen onverhoopt gelijk eindigen dan telt het saldo van de onderlinge wed strijden. Voor Leiden is dat niet ongunstig. "Maar daar", zo telde Toon van Helfteren mee, "mag het eigenlijk niet op aankomen en wat dat be treft hebben we het vanavond le lijk laten liggen. Hoe dat komt Ik RIJSWIJK - Leiderdorp staat met één been in de finale van de Neder landse basketbalbeker. Zaterdag avond won de ploeg van Hans van Rooijen in Rijswijk het éerste tref fen met Lokomotief na een span nende strijd met 82-92. De return in Leiderdorp is volgende week dins dag. Minder goed verging het Blitz, dat na de forse nederlaag bij Hoofddorp (96-79) alsnog in aan merking dreigt te komen voor een na-competitie om de vierde degra datieplaats in de eerste divisie. De vrouwen van MSV herhaalden in de promotiedivisie de stunt van Lisse. Vorige week zette Lisse kop- loopster Midland aan de kant en zaterdag haalden de Noordwijksen de nieuwe lijstaanvoerdster Chee tah onderuit: 58-56. „Het is een goede uitgangsposi tie, maar we zijn er nog niet". Lei derdorp-coach Hans van Rooijen 'hield zaterdagavond na afloop van het bekerduel met Lokomotief nog enkele slagen om de arm voor wat betreft de afloop van de halve fina- lestrijd. Leiderdorp miste in Rijs wijk Robert Jan Rijsbergen (leger- oefening) en Rolf van Oort (vakan tie) en dat scheelde direct enkele meters. Marcel (30 punten) en Erik Huy- bens (20) zorgden evenwel samen voor meer dan voldoénde compen satie, en toen Marcel Sommeling (16) na rust (48-38) op drift raakte was het gedaan met Lokomotief. In de eerste helft had Leiderdorp al een snelle voorsprong genomen (12-24), maar die was tegen de Rijs- wijkse press uit handen gegeven. Lokomotief gaf daarbij te veel van zijn krachten en betaalde na de pauze de tol: 50-50, waarna de be zoekers in de slotminuten met na me vanaf de vrije worplijn de ver kregen voorsprong konden uitbou wen tot een 82-92 zege. Chris Jon ker en Raymond McClean scoor den 16 punten voor Lokomotief. Blitz heeft het lot nog in eigen hand. Het treffen van zaterdag met Rowic, dat op de ranglijst twee punten achter staat kan beslissend zijn voor de eindklassering van de Voorschotense ploeg, die er tegen Hoofddorp niets van bakte: 96-79 (51-40). Voor Lisse begon het zaterdag al meteen slecht. Nog geen vijf kilo meter uit het bollendorp reed een auto met speelsters in op de wagen van coach Broekhof die voor het stoplicht stond te wachten. De reis naar Groningen leverde naast de blikschade ook twee verliespunten op, want voor de tweede keer dit seizoen was Olympia haar tegen stander in het eindsignaal te vlug af: 58-56. Lisse had halverwege de tweede helft nog een 41-48 voor sprong, die enkele minuten later al weer werd weggeven (50-50). Lida van der Voort was met 17 punten topscoorster voor Lisse, dat zon dag rivale MSV ontvangt. MSV stuntte tegen Cheetah en had daarvoor de 'hulp' nodig van bankspeelsters als Marianne Jan- son en Marinnane Ruigrok. Zij wa ren het die MSV over het dode punt heenhielpen toen Cheetah via een press een 36-28 achterstand had omgebogen in een 37-43 voor sprong. Bij 46-45 was MSV weer te rug in de strijd en bij 54-49 leek de winst zeker. Cheetah kwam nog gelijk (56-56), waarna Ria Bröfing vanaf de vrije worplijn in de slim uitgespeelde slotseconden de strijd kon beslissen: 58-56. Grasshoppers nam verder af stand van de concurrentie. Dra gons werd met 90-72 teruggewe zen. Over twee weken kan in Kat wijk de kampioensvlag andermaal in top. HANS JACOBS BS Leiden - Kaypro Weert 66-78 (36-37) Scores Leiden - Hagens 20 (8), Heijdeman 17 (21%), Van Helfteren 14 (9), Kragtwijk 8, (4), Emanuels 5, Van Egmond 2. Schotper centage 36, rebounds 30, balverlies 11. Weert - Sanders 26 (20), Van Essen 15, Zwiers 13 (80%), Boers 10, Dam 8, Van Kempen 4, Bams 2. Schotpercentage 48, rebounds 44, balverlies 11. Scheidsrechters: Van Renen/Faasse Vijf fouten: Boers, Van Kempen, Dam en Van Helfteren. Toeschouwers: 500 denk toch dat het een kwestie is van verminderde concentratie. Zo van: dat komt wel goed, die pakten we uit toch ook gemakkelijk in. En dan maar hopen dat een ander het voortouw neemt. Maar het is al eens eerder gebleken dat wij ons een dergelijke houding absoluut niet kunnen veroorloven. Tegen niemand. Dan blijken we toch ui termate kwetsbaar te zijn. Wat lo gisch is met zo'n smalle selectie. Maar het sluipt er in en voordat je het door hebt is het leed geschied. De wedstrijd was nog geen minuut uit of ik had ik al door dat het moeilijk zou worden", aldus de routinier. Die, bij het zoeken naar de oor zaak voor die verkeerde instelling, ook het punt van onderschatting nog aanstipte. "Sommige spelers dachten misschien dat dat Weert wel bijvoorbaat met de pootjes om hoog zou gaan liggen. Zo'n type ploeg is het eigenlijk wel. Vorige keer lieten ze zich daar ook zomaar naar de slachtbank leiden. Maar nu het moest ging het toch. Ze verde digden ijzersterk." En wonnen daarmee de wed strijd. Leiden, iets minder gemoti veerd dan anders, kréég totaal geen vat op de felle man-to-man die coach Koning liet toepassen. Dat bleek wel uit de schotcijfers. Een miserabele 36% voor Leiden als ploeg met uitschieters nog naar beneden voor bijvoorbeeld Hans Heijdeman die zijn dag niet had en slechts 3 van zijn 14 pogingen zag lukken. Normaal gesproken één der betere schutters was de inter national slechts trefzeker wanneer Zwiers (die zelf 80% schoot) niet in Renso Zwiers en Rob van Essen in de slag met Hans Heijdeman (l). Bert Kragtwijk probeert er ook nog een hand tussen te krijgen. de buurt was. Vanaf de vrije wor plijn dus. De vele missers waren, opnieuw typerend, veelal een prooi voor Weert dat nu niet bepaald bekend staat als een goed reboundende ploeg. Dit keer haalden de Limbur gers, overigens zonder de Ameri kaan Davis die juist vanwege een gebrek aan werklust deze week vervroegd mocht uittreden, 14 af- pakkers meer van het bord. Een opvallende rol daarbij voor Robert Sanders, die bijna de helft (20) van alle Weertse rebounds (44) voor zich opeiste. Steun kreeg hij van Rob van Espen die de weer herstel de maar nog lang niet topfitte Bert Kragtwijk moeiteloos onder de duim hield. Ten koste van Daan van Egmond. die tegen Den Bosch en Haaksbergen toch sterk op dreef was. hield Ruud Harrewijn hem wel erg lang in de wedstrijd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ten zij Lokomotief alsnog roet in het eten gooit rolt er een finale tussen Leiderdorp en BVO Alphen uit de bus in de strijd om de nationale basketbalbeker. BVO won gister avond op verbluffende wijze ook de tweede ontmoeting met rayonkoploper en bekerhouder AMVJ Rotterdam. In de voHe Rijn streekhal werden de Rotterdam mers door het ontketende BVO af gemaakt: 92-54. Vorige week be zorgde BVO het trotse AMVJ zijn eerste seizoennederlaag (77-81) en met het competitietreffen tussen beide ploegen op het programma voor aanstaande zaterdag ziet BVO weer titelkansen. Coach Ben Ponsioen moet een week later met zijn ploeg naar Lei derdorp, zodat wanneer ook Lei derdorp de eindstrijd haalt ook de ze twee ploegen in een heuse play off serie van drie wedstrijden kun nen uitmaken wie de sterkste is. AMVJ, vorig jaar in de finale win naar over MSV, schakelde toen zo wel BVO als Leiderdorp in een eer der stadium uit. BVO leidde bij rust al met 42-26 en liep in één klap door naar een 59-26 voorsprong. AMVJ wist ook met Paul van Solm niet dichterbij te komen: 92-54. Vonk Die Weert overigens pas vijf mi nuten voor tijd definitief in zijn voordeel besliste na eerst zelfs nog met 50-47 te hebben achtergestaan. Op dat moment leek het er even op dat er bij Leiden toch nog op tijd een vonk zou overslaan, maar al snel bleek dat op een misverstand te berusten. De ploeg, die zijn ster ke wapen, de break, niet eenmaal kon aanwenden, moest telkens for ceren om gelijke tred te kunnen houden met Weert. Dat vanuit die situatie gemakkelijk het juiste mo ment kon kiezen om toe te slaan. Met zijn ervaring was Renzo Zwiers daarvoor de aangewezen man en de oud-international ver zaakte niet. Met twee driepunters op rij kogelde hij de valse hoop die er b(j 58-59 nog bij Leiden leefde aan barrels en maakte er op zowat op z'n eentje 61-69 van. Op dat mo ment zaten er aan Weertse zijde al drie man met vijf fouten op de bank. De tol van keihard werken. Dat ze daar niet om maalden spreekt echter voor zich. AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17