DIOK: puberteitsproblemen Judotitel Jean-Pierre van Deursen Gedrang aan kop ranglijst van Tirreno Clubgezicht ontsierd door 'jeugdpuistjes' bij derde lustrum NEEMWEEN ABONNEMENT OP REGIONAAL NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD ALPHENS DAGBLAD 071-144941 01720-93961 Eerste plaats voor Lieckèns Sean Kelly iii recordtijd eindwinnaar Kistemaker 'Ster' van Zwolle MAANDAG 10 MAART 1986 PAGINA 15 PORTO RECANATI (ANP) - In het gedrang aan de kop van het klasse ment in de Tireno - Adriatico heb ben in het weekeinde ook drie Ne derlanders hun ellebogen ge bruikt: Steven Rooks, Teun van Vliet en - natuurlijk - Joop Zoete melk. Dit trio had gisteravond bij het bereiken van de Adriatische kustlijn nog kans op de eindover winning woensdag in San Bene detto del Tronto. De drie hadden aan het eind van de derde etappe in Porto Recanati niet alleen elkaar, maar ook nog een stuk of dertig buitenlanders als tegenstanders. In de eerste helft van de Italiaanse etappekoers voerden renners uit de grijze mas sa de boventoon. Behalve de door Francesco Moser gewonnen pro loog waren de etappewinnaars Da- niele Caroli (zaterdag) en Gody Schmutz (gisteren) geen sterren met internationale faam. Zij waren van hetzelfde niveau als hun voor ganger Luciano Rabottini, die zich tot in Porto Recanati staande hield als leider van de algemene rang schikking. De groten zeiden te trai nen voor Milaan - Sanremo, de eer ste klassieker. Van de vier Nederlandse ploegen manifesteerde de jongste, geleid door Roy Schuiten, zich het sterkst. Steven Rooks greep zater dag in Gubbio net naast de ritzege. De Noordhollander, in vorm vanaf de eerste wedstrijddag aan de Ruta del Sol, reageerde vijf tellen te laat op de demarrage van Caroli. De Italiaan, vorig jaar winnaar van Mi laan - Turijn, ontsnapte twee kilo meter voor het slot uit een twaalf koppige groep met vijf Nederlan ders. Veldscholten, Knetemann, Du- crot en Van Vliet waren niet bij machte te reageren, omdat de weg weer stijl omhoog liep. Rooks kon het met zijn klimmerskwaliteiten wel. Rooks werd zaterdag de beste Nederlander in het klassement. Op 25-jarige leeftijd lijkt hij zijn beste wielerjaren te hebben ingezet. De overstap van Peter Post naar Roy Schuiten heeft hem blijkbaar goed gedaan. „In deze ploeg is alles vriendelijker. Ik ben vflj in mijn doen en laten. Dat geeft mij de bes te moraal". In de Tirreno - Adriatico krijgt Rooks alle steun van zijn ploegge noten Veldscholten en ook van de Spanjaard Pedro Delgado. De laat ste verdedigde gisteren Rooks' ho ge klassering in de Finale van de derde etappe. Het peloton was al in verschillende stukken gebroken toen in Loreto een venijnige hel ling opdoemde en zes renners ont snapten. Delgado drukte het tem po, al kon hij niet verhinderen dat de kopgroep buiten schot bleef en de Zwitserse kampioen Gody Schmutz naar de etappezege sprintte. In het eerste pelotonnetje van 28 renners finishten Rooks, Zoete melk, Van Vliet en ook hun helpers Mutter, Van der Velde en Veld scholten. Hoe tijdens de resterende drie ritten de eindzege in Tirreno - Adriatico geënsceneerd moet wor den, wist geen van de drie nog kansrijke Nederlanders uit te leg gen. „Afwachten hoe de koers loopt", was de standaard-uitleg van de oudste. Teun van Vliet, ve dette in spé, zocht meer naar adem dan naar woorden. „Wordt hier een beetje hard gereden zeg", vond hij. „Je moet blij zijn, dat je kunt aan klampen". Bernard Hinault overigens liep het afgelopen weekeinde weer mi nuten achterstand op en lijkt kans loos voor de eindoverwinning. LEIDEN - Zo op het eerste gezicht is er heel wat aan de hand bij DIOK. Pre cies in het jaar dat de rugbyclub 15 wordt, kunnen nog slechts drie (van de vroegere vijf) senio renteams worden be mand, hebben drie bestuursleden aan gekondigd dat ze hun functie zullen neerleggen en is teammanager Aad van der Luit opge stapt. „Omdat de waarden en normen vóór en tijdens wed strijden niet strook ten met de mijne". Een schaduw over het derde lustrum dat zaterdag zo uit bundig werd gevierd op het fraaie com plex in De Morsch, of jeugdpuistjes die al tijd spontaan het ge zicht ontsieren in de puberteit? De aftredende voorzitter Rob Flo rijn houdt het op het laatste („het gaat juist weer veel beter in vergelijking met drie jaar geleden"), maar Aad van der Luit en de altijd overal bij betrokken Erik Jan Berendsen spreken andere taal. Niet over de jeugd, want daarmee gaat het best, stelt ieder een vast. Wel over de club als geheel en de oude garde in het bij zonder. „DIOK zit in een dal", stelt Van der Luit met pijn in het hart vast en be stuurslid Berendsen geeft hem, schoorvoe tend, gelijk. „We zijn bezig aan de afda ling", waarschuwt hij. „Ondanks de redelijke prestaties wordt er niet best gespeeld, er is momenteel sprake van een ad- hoc beleid en er worden slechte afspraken gemaakt die onder meer toeliet vertrek van Van der Luit hebben geleid. We zitten nog niet echt in het dal, maar als het zo doorgaat komen we daar aan het einde van dit seizoen wel in terecht". Praeses Rob Florijn beweert het tegenovergestelde. „Als je kijkt naar de prestaties van DIOK, dat meedraait in de top van de ereklasse en bekerfinalist is, de bloeiende damestak en de jeugdafdeling en. de afvaardi ging in vertegenwoordigende teams, vind ik het maar een vreemde constatering dat we ons in een dal zouden bevinden. We zijn er juist aan het uitklimmen", betoogt hij. „En het is dat ik er de tijd niet meer voor heb vanwege maatschappelijke verplichtin gen" (wat volgens hem trouwens ook voor de twee andere aftre dende bestuursleden geldt), „an ders zou ik er heel graag bij be trokken blijven". Florijn noemt de taxaties van Van der Luit en Berendsen „emo tioneel gekleurd" en misschien is dat ook wel zo, want de één is te leurgesteld en de ander verricht heel veel werk. Feit blijft dat bei den hun eigen ervaringen als be wijs kunnen aanvoeren. Voor Aad van der Luit, al 15 jaar lid, deed een „derde commu nicatiestoornis" in korte tijd de deur dicht. Hij werd niet ge waarschuwd dat de aanvangs tijd van een uitwedstrijd van het eerste team was vervroegd, belde toevallig' om te vragen of het duel doorging en kreeg te horen dat de hele groep al vertrokken was. „En als dat voor de derde keer gebeurt, dan denk ik dat er geen teammanager nodig is", zegt Van der Luit. LSRG-praeses Huub de Veldt presenteert zijn DIOK-collega Rob Florijn een taart tijdens de receptie ter gelegenheid van het derde lustrum. Erik Jan Berendsen is ook hier vertegenwoordigd. «foto Rent Bouwman» i der Luitandere ideeën. (foto Holvast) Daar kan direct tegen worden ingevoerd dat hij een zeer druk bezet leven leidt (als werknemer van de directie sport en recreatie en sportschoolhouder) en om die reden niet altijd even gemakke lijk te bereiken is. „En dan kun nen dat soort communicaties toornissen ontstaan", verdedigt Florijn zich niet ten onrechte, maar het is niet de enige kritiek van Van der Luit. Hij heeft ook nog wel het één en ander aan te merken op het spor tieve vlak. Niet omdat hij zich zo nodig wil afzetten („want ik wil beslist niet dat het negatief wordt uitgelegd"), maar om de boel wakker te schudden. „Toen ik als teammanager begon was de trai ningsopkomst goed, maar die is om onduidelijke redenen terug gelopen. De stemming was en is nog prima, maar je zag het weg glijden. Er haakten er een paar af en dan sluipt er een stukje fa talisme in. Ik had als voorwaar de gesteld: wie niet traint, speelt niet, maar als een trainer zich daaraan niet houdt omdat hij be paalde spelers niet wil missen, blijf je natuurlijk nergens. Dat is een beetje het probleem bij DIOK. Er is een verschrikkelijk sterk po tentieel, maar er is niet genoeg concurrentie en er wordt te wei nig beseft dat rugby in de ereklasse topsport is. Als niet alle 15 spelers daarnaar leven, lever je die topprestatie nooit", weet de oud judoka en ta.ekwondoka als geen ander. Probleem Hij stuit daarbij als vanzelf op het probleem dat in het verlengde daarvan ligt. Zes maanden als teammanager hebben hem ge leerd dat het 'Ik-tijdperk' nu ook is doorgedrongen in DIOK. De vroegere club van vrienden, die alles samen deden, bestaat nu uit twee groepen. Het ene deel is voornamelijk nog geïnteresseerd in het recreatieve gebeuren, ofte wel het gezellig samenzijn, ter wijl een kleine groep het werk moet opknappen. „En het is best als je alleen maar wilt kaarten en wil darten, maar als je een rugbyclub wil blijven, zul je toch ook rugbywed strijden moeten spelen", merkt hij terecht op. Bovendien is de scheiding nu wel erg extreem. „Er zijn een paar jongens die hun bed bij DIOK hebben staan, terwijl anderen zijn vergeten waar het veld ligt". Hij weet waaraan hét ligt, maar kan er niets aan doen. „Het zijn allemaal gevolgen van de tendens van de tijd. Er is een ster ke neiging tot individualiseren en dat is fnuikend voor team sporten en zeker voor het rugby, met een zo grote verscheidenheid aan beoefenaren. Teveel wordt vergeten dat het in zo'n club net is als in een relatie. Je eet niet al leen met elkaar, maar er moet ook iemand zijn dat dat eten klaarmaakt" Van der Luit, die totaal geen rancune heeft en ook in de toe komst elke wedstrijd van DIOK zal blijven bezoeken („want ik zou het niet kunnen verdragen als ik er niet bij was"), doelt voornamelijk op de ouderen, de mannen van het eerste uur, die vroeger het vierde en vijfde be manden, maar van wie een aan tal zich nu niet meer laat zien. „Omdat", zoals oud-speler Will Rijsdam zegt, „hen allerlei kleine privileges zijn afgenomen, waar over niet meer te praten viel". Oprichter Henk Goddijn formu leert het zo: „Voor de jeugd is het complex hier in De Morsch een rugby-paradijs, maar voor de ouderen zijn de verhuizers verge ten de sfeer mee te nemen uit de Kikkerpolder". Gevolgen Als één van de leden die op staat en naar bed gaat met DIOK, heeft Erik Jan Berendsen direct te maken met de gevolgen. Het spelende bestuurslid gaat daarover ook heel fel in de scrum. „Bij de senioren zijn nog maar drie teams: 45 tot 50 man van wie je op aan kunt. Daarom heen loopt een groep die nooit meer traint en nu eens wel en dan weer niet wil spelen en die het ook ver der laat afweten. Jongens die za terdag op de receptie in de blazer aan de bar stonden, maar er na tuurlijk niet waren toen er giste ren opgeruimd moest worden. Niet erg hoor, erger vind ik dat ze niet bereid zijn kaderfuncties te vervullen. En daar ligt het echte probleem. We hebben een gebrek aan kader". Dat moet Florijn dan wel bea men. De feiten wijzen daar ook op. De enige opvolger die tot nu toe klaarstaat is van buiten de club, de anderen moeten nog ge vonden worden in de eigen rijen. Of dat lukt? Typerend in dat ver band is een opmerking van Mani Kummer, de rugby-technisch ad viseur. De docent literatuur-we tenschappen heeft "als grootste lol DIOK", zoals hij zelf zegtHij doet ook veel in de begeleidende sfeer, zeker nu Van der Luit zich daarmee niet meer bezighoudt, maar als de secretarispost ter sprake komt „en er met een scheel oog naar mij wordt gekeken, om dat ik zulke mooie brieven kan schrijven, duik ik snel achter een kruk". Hij bedoelt het humoris tisch, maar het benadrukt dat het „ontzettend moeilijk is bestuurs leden te krijgen". Nuances Florijn weet waarom en brengt een paar vergeten nuances aan. „Als club zitten we in de puber teit en een jonge vereniging heeft ook eert jong kader. Dat komt op een gegeven moment in banen te recht en kan het werk niet meer combineren met bestuursfunc ties. Dus zoeken we naar ouderen die die werkdruk niet meer zo hebben. Dat is moeilijk, want we zitten met een generatie spelers die afscheid heeft genomen van de topsport. Hun vrouwen en kin deren willen die mensen nu ook wel eens thuis hebben". „Bovendien", stippen zowel Florijyi als Kummer aan, krijgt de club een ander karakter. Vroe ger waren het vrienden die sa men rugby speelden, nu is het een ereklasse vereniging met leden uit diverse maatschappelijke la gen. Meer studenten en scholie ren". Die hebben minder interes se in die functies (aldus Kum mer) „en die maken op een ande re manier de sfeer (aldus Flo rijn). „En hoe je dat waardeert is voor iedereen anders". Dat blijkt. PAUL DE TOMBE ADVERTENTIE ICHTEGEM (ANP) - De Belgische Verleyen en Carlo Bomans. profwielrenners speelden gisteren Tony Akkerman uit Zevenber- de hoofdrol in het profcriterium gen heeft zaterdag de Omloop van over 214 kilometer van Ichtegem. Zevenbergen voor amateurs op Jef Lieckens werd eerste in bijna zijn naam gebracht. Hij was in de vijf en een half uur. Hij werd ge- eindsprint de snelste van een kop- volgd door zijn landgenoten Frank groep van zestien HAARLEM (ANP) - De Hillegomse judoka Jean-Pierre van Deursen is zaterdag in Haarlem Nederlands kampioen in de klasse tot 60 kilo geworden. In de finale bleef Van Deursen zijn tegenstander Richard Swart uit Zaandam de baas. De ju doka wordt namens de judobond afgevaardigd naar de Open West- duitse kampioenschappen in Rüs- selsheim. Voorts leerde Theo Meijer de ju dowereld van een andere kant le ren kennen. Vier maanden nadat de 21-jarige Amersfoorter met een Europees jeugdkampioenschap in het half-zwaargewicht voorlopig de kroon zette op een veelbeloven de loopbaan, hebben twee Neder landse judoka's een eind aan die curve gemaakt. Door hem bij de strijd om de Ne derlandse titels een stevige neder laag toe te dienen, hebben Leo van Oosten en Gerry Theunissen waar schijnlijk een belangrijke bijdrage geleverd aan de progressie van het judotalent. Opkomende koorts en een gezwollen knie wilde Meijer niet als verontschuldiging opvoe ren. De lange judoka raakte zijn kampioenschap kwijt aan Jurgen Kuitert. Zijn houdgreep op het randje van de Haarlemse mat hield Van Oosten juist lang genoeg ge boeid. halfzwaren was de voornaamste surprise in een toernooi dat toch al als verrassend in de boeken komt te staan. Evenmin als Kuitert wa ren zwaargewicht Gerard van Deurzen en half-middengewicht Martin Schonewille als triomfator getipt. Van Deurzen wist zich niet dwars gezeten door Wil Wilhelm, onbetwist de beste onder de vader landse judolobbessen. Wilhelm liep vorige week tijdens het toer nooi om de Hungaria Cup een lies blessure op, die hem waarschijn lijk een kleine maand uit de roula tie houdt. Momenteel wordt de Brabander twee keer daags op Pa pendal fysiotherapeutisch behan deld. Wilhelm zag derhalve toe hoe Van Deurzen en zijn moeilijk om te halen mede-Finalist Johan van Do ren hun trage gang gingen. Met Meijer en Wilhelm buiten de prijzen, bleef alleen de derde gepri- vilegeerde judoka van bondscoach Chris de Korte over die bijzondere status waar te maken. Ben Spijkers deed dat, want de 24-jarige Nijme- genaar groeit nog steeds elk toer nooi een beetje. Gaf Spijkers Meij er twee maanden geleden in de strijd voor alle categorieën- al een waarschuwing, na zaterdag lijkt geen middengewicht maar naast hem te kunnen komen al capitu leerde Pieter Smit pas na beslis sing van de scheidsrechter. Anne ten Hoeve. Hij werd met een fraaie heupworp naar de tweede plaats yerwezen. Spijkers miste overigens de oppositie van Eddy Kaspers, de kampioen (zowel in ge- wichts- als open klasse) van het vo rig jaar. die geblesseerd aan de kant stond. In de lichtgewichtsklassen was er niets nieuws op deimat. De zeges van Jean-Pierre van Deursen, Jo Gevers en Werner Verhoeven toon den het smalle topje van het Ne derlandse judo aan NICE {ANP) - Omdat de prijzen waren verdeeld is het afsluitende weekeinde van Parijs - Nice nog iets rustiger geweest dan de voor gaande dagen. Het resultaat was verrassende winnaars op zaterdag (Jörgen Pedersen) en gisteren (Al fonso Gutierrez) en een 'normale' uitslag in de afsluitende tijdrit te gen de Col d'Eze over tien kilome ter. Kelly werd, in recordtijd, win naar voor Bernard, Zimmermann, Lemond en Caritoux. De qua parkoers rusteloze rit van zaterdag tussen Toulon en Mande- lieu werd opgesierd door een solo van Bruno Wojtinek. De anderen lieten de winnaar van twee etappes bijna twee uur aan de hengel zwemmen in de zekerheid dat een concurrent voor de eindsprint zijn krachten sloopte. In de slotfase werd de Deen Jorgen Pedersen. vorig jaar ook één keer ritwinnaar in de Ronde van Frankrijk, de vrije teugel gelaten. Van de Nederlan ders, die niet voor de Col de Tanne- ron werden losgereden. handhaaf den Winnen en Breukink zich tot de eindsprint in de eerste groep. Het eerste deel van het zondag- programma, een rit over 101 kilo meter naar Nice, kende nauwelijks serieuze aanvallers. De laatste etappe van stad tot stad eindigde, op de Promenade des Anglais, dan ook net als de eerste, in een massa sprint. Sean Kelly werd op de streep verslagen door Alfonso Gut- tierez. Voor de Ier, die de afsluiten de tijdrit tegen de Col d'Eze begon met één en een kwart minuut voor sprong, was dat geen probleem. De overwinning kon hem niet meer ontgaan. In de laatste tien kilome ter wilde hij hem alleen nog wat verfraaien. Dat lukte voor de vijfde keer. De vorige recordhouder, Jac ques Anquetil, behaalde zijn hand vol successen in een periode van tien jaar. Net als Anquetil in zijn beste jaar, droeg Sean Kelly de lei derstrui van de Rit naar de Zon van de eerste tot de laatste dag. Kelly is niet bedreigd. Hij won de twee tijdritten, de proloog en de slotklim tegen de Col d'Eze, een etappe in de eindsprint en werd bovendien vier keer tweede. In het afgelopen weekeinde veroverde hij en passant ook nog de eerste plaats in het bergklassement. Een dergelijke superioriteit her innert aan Merckx in zijn beste tijd. Kelly zou zo'n vergelijking niet op prijs stellen. Het past niet bij zijn bescheidenheid, publiciteit is een noodzaak voor de sponsor, niet voor hem persoonlijk. Zijn conclusies over de overwin ning wijzen ook niet in de eerste plaats naar zijn eigen kwaliteiten. ,,Ik heb goed gereden, maar ik had ook de allerbeste ploeg. Wij zijn met alle mensen in Nice aangeko men en ieder heeft naar beste kun nen voor mij gewerkt." De winnaar van 1986 was machti ger dan die van vorig jaar, toen hij pas in de klimtijdrit op zondag zijn overwinning vastlegde. Kelly na melijk plaatste zich met zijn witte leidertrui van 2 tot 9 maart voluit in het beeld van al zijn concurrenten. Hij heeft zijn tegenstanders uitge daagd en verslagen. (Eindstand zie scorebord) t 65 kilogram: I. Jo Gevers (Rosmalen)», (Emmercompascuum). gen), 3. Jack Marijs (Vlissingenl en Hans Buiting (Nijmegen). tot 71 kilogram: 1. Werner Verhoeven (Persingen), 2. James Bosschart (Rijen), 3. Meddie Mug (Nijmegen) en Anthony Wurth (Maassluis). tot 86 kg: 1. Bemit (Amsterdam) en tVim ten Thije (Diepenheiml. tot 95 kg: 1. Jurgen Kuitert (Maasluis), 2. Leo van Oosten (Vlaardingen), 3. Rene van Ooljen (Enschede) en Gerry Theunis sen (Nijmegen). De ontwikkeling in de klasse der Zeker niet van Spijkers' klasse 1 ZWOLLE (ANP) - De Oldenzaalse amatcurwielrenner Erwin Kistemaker, die deel uitmaakt van de districtsploeg van Overijsel, heeft zaterdagmid dag de 'Ster van Zwolle' gewonnen. Kistemaker was de rapste in een massale eindsprint. De ouverture van het amateurseizocn zal als 'saai en oervervelend' in de annalen kunnen worden bijgeschreven. 'Geen wind', zo luidde het ex cuus van de renners. Gevolg daarvan was dat de openingskoers een mat verloop had. Omdat het peloton bijeen bleef kon Erwin Kistemaker zijn troef uit spelen: de einspurt. Hij versloeg Eddy Schurer (tweede), Ralph Moorman (derde) Frank Leushuis (vierde) en Woubruggenaar Arjan Jagt die op de vijfde plaats beslag legde. Kistemaker, die vorig jaar studentenkampioen werd, staat in het pelo ton bekend als 'linkebal'. "Die kritek snap ik niet", aldus de Twentse districtscoureur. "Ik maak gewoon gebruik van mijn sterke eindsprint" wm Amateurzege Van Veenendaal LEIDEN - De februari-kou heeft niet kunnen verhinderen dat de wielrenners uit de Leidse regio met de eerste rit uit de Rijn- en Bollenstreekcompetitie het nieu we seizoen inluidden. Dankzij de deelname van Zoetermeer '79 is het aantal clubs in deze competitie uitgebreid tot vijf. Op het parkoers van de Bollen streek testten de amateurs voor het eerst hun krachten. Nadat diverse kanshebbers het slachtoffer waren geworden van een plaag aan lekke banden, rook thuisrijder Frank van Veenendaal zijn kans. De actief rij dende eerstejaarsamateur liet in de Finale vijf andere vluchters in de steek en kwam met nipte voor sprong winnend over de meet. Tweede werd Zoetermeerder Ro- bert-Jan Nuyens. terwijl René van Tol van Avamti als derde over de meet kwam. By de vrouwen zege vierde Els van Leeuwen uit Lisse voor Monique van Vliet van Swifl. De veteranen ontmoetten elkaar op het parkoers van Swifl. Gouwe naar Cor Berkouwer bleef hier zijn mede-vluchter Jan Zwaan de baas. Het nieuwe parkoers van Avanti ontving de liefhebbers als gast. Oud-amateur Ton van Duivenbode uit Noordwijk was uit een kop groep van zes de snelste, met Pie ter Evelein op de tweede plaats. De junioren reden bij het Gouwse Ex celsior. Hier won Patrick Monte- ban voor eigen publiek, met Ton en John Schilder van de Bollen streek als de nummers twee en drie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15