'Als we ooit kans hadden. Ajax: 'Alles draait om duel tegen PSV' Karin Kania voorbeeld voor kernploeg Kat en muis spel tegen Heracles Excelsior-trainer Jacobs na verlies tegen pover PSV Van Breukelen en Wijnstekers niet mee naar Oost-Duitsland Hagelsteens tweede in Twintig9en ik was er niet eens Vriend maakt veel vijanden MAANDAG 10 MAART 1986 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM (GPD) - Of het nu de competitiekraker tegen PSV was die zijn schaduw vooruit wierp, of de zwakte van Heracles, niet eerder dit seizoen speelde Ajax zo lauw als gistermiddag in de Meer. Dat de nog altijd regerende landskampioen desondanks ander maal een imposante score (7-0) bereikte, zegt daarom meer over de kwaliteit van de tegenstander dan over de kracht van de Amsterdammers. Met iets meer bezieling en wat minder nonchalance had de Almelose voetbaldreumes op deze eerste competitiedag sinds meer dan twee maanden een telraam nodig gehad om de score bij te houden. ROTTERDAM - Ondanks alle vernieuwingen werd Ex celsior ten slotte toch weer getroffen door het oude lot. Ook met de geheel gerenoveerde aanvalslinie slaagde het kleine clubje uit Rotterdam er gistermiddag niet in de teneur van de nabeschouwingen te veranderen. "We hebben heel leuk gespeeld, maar ik sta weer wel met lege handen", moest trainer Rob Jacobs even mistroostig als voor de lange winterstop constateren na de 0-1 (Gullit) tegen PSV, dat vooral de eerste helft van de confrontatie uiterst fortuinlijk was doorgekomen. Typerend beeld uit de eerste helft van Excelsior-PSV. De Eindhovenaren moesten daarin hun tegenstanders achterna lopen, zoals hier Ruud Gullit doet bij debutant Junior de Man. Michel Valke kijkt verwonderd toe. ROTTERDAM - Bondscoach Leo Beenhakker heeft de selectie van het Nederlands elftal voor de vriendschappelijke oefeninterland tegen Oost Duitsland van aan staande woensdag gisteren op twee plaatsen moeten wijzen. Doelman Jan van Grinsven van FC den Bosch werd opgeroepen als vervanger voor PSV-er Hans van Breukelen, die bij de hervatting van de voetbalcompetitie een her senschudding opliep en Feyenoor- der Sjaak Troost reisde vandaag mee naar Leipzig als stand in voor zijn geblesseerde clubgenoot Ben Wijnstekers. Beenhakker was er zelf getuige van hoe Hans van Breukelen ge blesseerd raakte tijdens het duel Excelsior-PSV. Elf minuten voor tijd werd de vaste sluitpost van Oranje aan het hoofd geraakt door de schoen van Koos Waslander. Van Breukelen viel dizzy in de tou wen, speelde de wedstrijd wel uit, maar moest daarna met een her senschudding per ambulance naar een ziekenhuis in Eindhoven wor den vervoerd. "Hij herinnerde zich niet eens de uitslag meer", aldus technisch di recteur Hans Kraay van PSV. Vol gens trainer Jan Reker, die Waslan der overigens niets kwalijk wilde nemen ("je weet nu eenmaal hoe hij speelt"), is het "de vraag of Van Breukelen zondag tegen Ajax van de partij kan zijn. Volgens de dok ter duurt het twee weken, maar volgens mij staat hij er zondag Ben Wijnstekers ging op een trai ning tijdens de gedwongen winter stop door zijn enkel. De blessure liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, maar verergerde tijdens het verblijf van Feyenoord in Ma rokko. Ook Henk Duut van de Rot terdamse club moest zich met een enkelblessure afmelden, irt zijn ge val voor Jong Oranje, dat het mor genavond in Halle tegen de Oost- duitse leeftijdgenoten ook zonder Erik Jan van den Boogaard van MVV (schouder) zal moeten doen. De eerder afgevallen Edwin Godee van FC Utrecht en Excelsiors Nico Jalink zijn hun vervangers. Selecties De Nederlandse selectie voor de wedstrijd tegen de DDR is: Hiele (Feyenoord) en Van Grins ven (Den Bosch); Van Basten, Boe- ve, Ronald Koeman, Silooy, Van enburg en De Wit (allen Ajax), Van der Gijp, Gullit, Lokhoff en Valke (allen PSV), Tahamata en Troost (beiden Feyenoord), Van Tiggelen (FC Groningen) en Wouters (FC Utrecht). Selectie Jong Oranje: Menzo en Van 't Schip (beiden Ajax), Scholten (Den Bosch), Boes- sen en Suvrijn (beiden Fortuna Sit- tard), Van der Gouw (C?o Ahead Eagles), Verkuyl (FC Groningen), Kruzen (Heracles), Van Rooy (PSV), Gorter en Hofman (Roda JC), Blind (Sparta), Van Loen, Go dee en Plomp (allen FC Utrecht), Jalink (Excelsior). ALPHEN AAN DEN RIJN - Hij was nadrukkelijk 'in beeld' tijdens 'de Twintig van Al phen', maar eigenlijk was hij er niet eens... Alex Hagel steens liep achter de onge naakbare Cor Lambregts naar een tweede plaats, maar haastte zich na afloop te zeg gen dat hij officieel niet eens had meegedaan. De stylist uit België had van zijn bond een startverbod opgelegd gekre gen in verband met het Belgi sche veldloopkampioenschap dat gisteren werd afgewerkt. Hagelsteens lapte het ver bod aan zijn laars en maakte zaterdagmiddag in Alphen aan den Rijn zijn opwachting in het sterke internationale deelnemersveld. "Hou het er maar op dat ik hier een snel heidtraining heb afgewerkt", verklaarde Hagelsteens, die 42 seconden na Cor Lambregts zonder borstnummer en als tweede onder het finishdock doorsnelde. "Ik heb,geen mo ment aan de wedstrijd ge dacht, want eigenlijk spookte het steeds door mijn hoofd dat ik wel eens geschorst zou kun nen worden". Training of wedstrijd, feit was dat Hagelsteens met een forse beker onder zijn arm weer uit Alphen vertrok. Hoe dat kon, wist de Belg zelf ei genlijk ook niet. In elk geval hield hij zich van de domme met de opmerking: "Niet gek hè voor iemand die niet eens mee heeft gedaan". Pas in de tweede rondgang had de miljoenenploeg zich voor 5000 kij kers op Woudenstein enigszins als zodanig geprofileerd, "maar er was wel een vrije trap voor nodig om ons het verlies te bezorgen", ver zuchtte Jacobs. "Als we ooit een punt hadden verdiend, dan was het vandaag. Zoveel kansen hebben we tegen PSV nog nooit gehad". De vaak overdrijvende oefen- meester had in dit geval heel veel recht van spreken. Als zijn team in de eerste 45 minuten een voor sprong van 2- of 3-0 zou hebben ge nomen, zou niemand iets te zeggen hebben gehad. Ook zijn collega trainer Jan Reker niet. ''Want we waren te onrustig, leden te veel balverlies en gaven te veel kansen weg. Ik kan dan ook alleen tevre den zijn over de tweede helft. De eerste was van onze kant niet best". Duizelig Sterker nog: in het eerste wed strijdpart moet het de lijsttrekker van de eredivisie bij tijd en wijle net zo geduizeld hebben als later het geval was met Hans van Breu kelen^ die met een hersenschud ding naar Eindhoven moest terug keren. Geen al te leuk vooruitzicht met de topper tegen Ajax zondag op het programma. En al vermoedt Reker dat Van Breukelen (héél sterk gisteren) dan wel weer van de partij zal zijn, het moet hem toch te denken hebben gegeven dat uitge rekend zijn doelman moest wor den aangewezen als de grote uit blinker. Het was voornamelijk de ver dienste van Excelsior dat de sluit post dat kon worden. Met de aan winsten Roger Raeven, Koos Was- ïander en Carlo de Leeuw, aange trokken in de periode dat Neder land met zoveel succes voor Sibe rië studeerde, presenteerde het nietige clubje zich veel ambitieu zer dan de flegmatieke tegenstan der. Niet alleen persoonlijk, maar ook als collectief zorgde Excelsior ervoor dat er sprake was van een leuke partij. "Beter" "Ik durf te beweren dat we aan vankelijk ook tactisch beter speel den dan het grote PSV. Die jon gens wisten niet wat ze met ons aan moesten", kon Jacobs nader hand opmerken en hij bewoog zich met die vaststelling niet eens ver bezijden de waarheid. De Eindho- vense koploper liet zich op het goed bespeelbare veld, waarop te gen de verwachting in maar weinig geklund hoefde te worden, veel te lang in verwarring brengen door de door Jacobs uitgedokterde tac tiek. Die hield in dat Excelsior aanval lend de flanken bezet hield, maar bewust het centrum meed, waar Gullit en Brandts werden vrijgela ten. Koos Waslander en André Wa- siman moesten om beurten de punt induiken en dat lukte zo goed dat voor rust zes, zeven reële moge lijkheden werden gecreëerd. Van Tour, de nog te onrustige Raeven en de opvallend aardig debuteren de Junior de Man, konden die niet benutten, maar met de blik gericht op Ajax maakte de PSV-defensie bepaald geen beste beurt. Rust Willy van de Kerkhof moest wor den ingezet om het zelfvertrouwen te injecteren in de magere genera le. Met de routinier, die Ton Lok hoff verdrong, vond de Reker-for- matie na de pauze eindelijk de rust waarnaar zolang vergeefs was ge zocht. Dank zij zijn correctie-werk zaamheden kon ook Ruud Gullit 'weer eens op avontuur gaan en dat leidde tot een aantal mogelijkhe den en de enige treffer van de wed strijd. Op aangeven van Arnesen (vrije trap) vond Gullit de 0-1 in de 65e minuut. Het overleg was op slag verdwe nen bij Excelsior, dat zich alleen nog kon warmen aan het goede spel en aan het gegeven dat het PSV zo moeilijk was gemaakt. Dan Jansen: mede-hoofdrol „Maar het zal wel weer zo zijn dat ze niet in hun ritme waren", sprak Jacobs sarcastisch. Compliment Alsof hij het gehoord had kwam Reker onmiddellijk met dat ex cuus ("We hebben te lang geen competitie gespeeld") op de prop pen. Hij was echter wel zo eerlijk om er direct aan toe te voegen dat dat voor beide partijen had gegol den. "Dus moet ik Excelsior een compliment maken. Dat heeft ge weldig gespeeld". "Prachtig, maar daar heb ik niks aan", zuchtte Ja cobs onder het bekende lot. "Ik sta hier weer met lege handen". PAUL DE TOMBE De cijfers die nu na 90 minuten eenzijdig en na de ust weinig ver heffend voetbal op het scorebord prijkten, konden de 12.500 toe schouwers ook niet echt bevredi gen. Behalve dan Gerard Somer en de zijnen. Heracles' trainer ging er na afloop prat op dat "wij Ajax in de tweede helft uit de wedstrijd hebben gespeeld. Dat klinkt mis schien negatief', voegde Somer er maar meteen aan toe, "maar voor ons is het een kwestie van overle ven. Daarom had ik ook geen zin om mee te werken aan een Ajax- show. Dat moet de ploeg zelf maar doen". En daarin slaagde Ajax alleen in het eerste part en dan nog slechts bij vlagen. "In die periode", prees Johan Cruijff zijn manschappen, "werd er in een redelijk hoog tem po gespeeld". Even opmerkelijk was toen al het gemis aan koelbloe- Johnny Bosman hakt de bal fraai langs Poel en gaat op weg VEENENDAAL - Het gedrag van waterpolocoach Harrie Vriend was ook in het afgelo pen weekeinde aanleiding voor een incident. Vorige week kon AZC-manager Piet van der Neut het luidruchtige optreden de HZC-coach niet waarderen en riep hem op eigen intiatief tot de orde. Zaterdag wekte Vriend de woede van een Vee- nendaalse supporter bij de play-off-wedstrijd van zijn ploeg bij'VZC. Reden was de controle die de trainer uitoefende op de juryta fel. Vriend wilde weten of de 35-seconden regel (zolang mag een aanval duren) op de juiste digheid en accuratesse dat met na me Ronald Koeman vanuit de tweede lijn aan de dag legde. Dat Ajax desondanks simpel aan de doelpunten kwam, was ook eerder een gevolg van verdedigingsfouten dan het resultaat van vloeiend uit gevoerde aanvallen. "En dat viel me nog het meest tegen", treurde Somer na afloop. Puur verdedigend Niet van plan in de Meer als schietschijf te fungeren had de trainer van Heracles vooraf geko zen voor een puur verdedigend concept met Lalopua op het mid denveld als een extra libero, die de opkomende Koeman moest afstop pen. Daarin slaagde de Almeloër vart geen kant, evenmin als Metz, die was gekoppeld aan Van Bas ten. Tot overmaat van ramp was Dilling ook al bij de les tegen Bos man en daardoor kon het gebeuren dat Ajax (via Van Basten en twee keer Bosman) binnen het kwartier (foto ANP» wijze werd uitgevoerd. Na de zoveelste gang naar de juryta fel, stormde een toeschouwer naar voren en trakteerde Vriend op een welgemikte schop op het achterwerk. Het duel werd door de arbi ters Van Dorp en Van der Kolk een paar minuten stilgelegd. Nadat de gemoederen tot beda ren waren gebracht, werd de wedstrijd voor de play-offs her- al drie keer had gescoord. "Maar als die bal van Metz in de derde mi nuut niet tegen de paal gaat", waagde Somer, "had het toch an ders kunnen lopen. "Dat geeft spe lers een kick, zeker een ploeg als Heracles, dat moet groeien in de wedstrijd". In werkelijkheid was de zwakste ploeg uit de eredivisie, die eerder in Almelo al met 1-8 over de knie werd gelegd, al verslagen voor de wedstrijd was begonnen. Eigenlijk vanaf de eerste minuut wisten de Twentenaren niet waar ze het moesten zoeken en dwaalden de meeste spelers, geïmponeerd als zij waren door de naam van de tegen stander, als verloren schapen rond in de Meer. Met Poell voorop, die zich door De Wit liet dollen als een ■beginneling, stelde Heracles zich slaafs op en de ploeg liet de verne dering koeltjes bver zich heen gaan. Aan dit kat-en-muis-spel viel voor Ajax geen eer te behalen en de enige concurrent van PSV ge droeg zich er ook naar. Tol Maar volgens Cruijff moest Ajax, zonder de geschorste en gebles seerde Frank Rijkaard en met Mar co van Basten andermaal op het middenveld, na de rust de tol beta len voor de omstandigheden. "Door de omschakeling van de harde velden naar deze zachte grasmat liepen er zes, zeven bij ons op hun tandvlees. Je zag het aan de vele foutieve passes. In negen van de tien gevallen waren die puur te wijten aan vermoeidheid". "Ik be grijp niet", oordeelde Somer na derhand in zijn naiviteit, „dat het publiek de spelers uitjoelt bij een 5-0 voorsprong", die Ajax verkreeg door treffers van weer Bosman en Van Basten. Cruijff echter wel. De nummer 14 van weleer begreep dat de im passe doorbroken moest worden en dirigeerde Spelbos naar de spits. Opgejuind door het publiek stroopte Ajax nog even de mou wen op en Spelbos slaagde er in de laatste minuut zowaar in koppend te scoren, nadat Van Basten even eerder zijn 33e competitietreffer had laten registreren. De schutters- koning van Europa evenaarde daarmee al op de 21e competitie dag het record van Cruijff, die in het seizoen 1966-'67 33 keer doel treffend uithaalde in een jaargang waarin Ajax het record van 122 treffers produceerde. Op iets min der dan driekwart van de competi tie staat Ajax nu al op 87 doelpun ten. Te belangrijk "Maar alles", begreep Ronald Spelbos, "draait om zondag. Die wedstrijd tegen PSV is de enige die telt. In Eindhoven moeten we winnen, anders vrees ik dat het sei zoen voorbij is". "Daarom", ver klapte Cruijff al op voorhand, "is Rijkaard er dan zeker bij. Zijn en kelblessure is nog niet helemaal genezen, maar zondag moet hij spelen. Daar is die wedstrijd te be langrijk voor". vat. VZC werd uiteindelijk de verrassende winnaar in Vee- nendaal, waarin HZC vooral in de eerste periode slecht speel de. De ploeg liep daarin een ach terstand op van 4-1. Hilversum herstelde zich daarna en kwam bij 6-6 in het derde kwart op gelijke voet. In de beslissende periode tilde Hans van Zeeland (hij scoorde vier keer) zijn ploeg naar de zege. VZC nestel de zich daardoor aan kop van de waterpolocompetitie. AZC bezet de (gedeelde) tweede plaats en heeft met nog twee duels voor de boeg nog goede kansen op prolongatie van de titel. De Zijl is uitgeschakeld. INZELL (ANP) - Karin Kania heeft de Nederlandse kernploeg een voorbeeld gegeven. Vier weken nadat de Oostduitse het wereldkampioenschap voor all- rounders heroverde, voegde zij in Inzeil twee wereld records aan haar lijst toe. Midweeks op de 1500 meter, zaterdag kwam daar nog het record op de kleine vier kamp bij (164.908 tegen 166.682). Daardoor is Natalja Petroesjova nu van de recordlijsten verjaagd. De finales van de wereldbekerreeks, voorheen de Gouden Schaats, toonden aan hoe moeilijk de top vorm is vast te houden. Drie weken geleden nog maar vierde Hein Vergeer in een unieke sfeer de prolonga tie van zijn wereldtitel. Nu was voor een select gezel schap liefhebbers, de vierde plaats op de 1500 meter het hoogst haalbare. Voor de Nederlandse kernploeg waren de wedstrijden ootv met meer dan een over brugging naar de recordraces van Alma Ata. Een bijrol dit keer dus voor Oranje. Naast Kania eisten de Amerikanen Dan Jansen en Dave Silk als mede de Oostenrijker Michael Hadschieff de hoofd rollen op. Jansen nam dp wereldbeker sprint (500 en 1000 meter) voor zijn rekening. Stayer Silk passeerde op de vijf km de Zweed Tomas Gustafson: 7.04,05 te gen 7.10,41. Hadschieff verdrong de Zweedse specia list Hans Magnusson van de eerste plaats op de 1500 meter: 1.56,04 tegen 1.56,10. Gerd Zimmermann, voorzitter van de technische commissie van de ISU, en de Noorse wereldbeker coördinator Thormod Moum verklaarden in Inzeil nog eens dat het circuit met ingang van het komende sei zoen een officiële status moet krijgen. ADVERTENTIE ZEG MAAR (dis TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions ■KIES OOK VOOS KAMSTEEG ZEKERHEID!

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13