Veel vrouwelijks in mannenmode '86 C& A: Zonnige kleuren, strakke kleding 'Beroepstassen' terug Cosmetica voor mannen NOIR NOIR MAANDAG 10 MAART 1986 Beeldmerkjes zijn deze zomer helemaal In (tekeningen Informatiecentrum Leder) Tassen die in oorsprong vinden in de oude beroepstassen: dokters-, jagers- en conducteurstassen komen helemaal terug in het modebeeld. Sportieve modellen, reistassen en boodschappentassen hebben allemaal een militair tintje met veel riemen en gespen. De klassieke tas is net als de schoenmode, waarmee deze trend heel nauw samenhangt, elegant van lijn. Alle tassen zijn gemaakt van soepele materialen, of dat nu leer, textiel (gobelin/ jacquard) of synthetische materiaal is. Bij textiel en synthetische materialen heb ben de ontwerpers zich uitgeleefd in combinaties van kleuren en materialen. De omvang van de tas doet er dit seizoen niet zo toe. 'Kies de tas die bij je kleding past', zeggen de ontwerpers. De 'modetas' voor het nieuwe seizoen heeft plooien, sierstiksels en goudkleuri ge versieringen. De basiskleuren zijn zwart en wit, maar ook geel, oranje, turquoi se, irisblauw en grasgroen zijn ruim vertegenwoordigd. Etnische invloeden zijn bij de 'modetas duidelijk terug te vinden in Afrikaanse motieven, exotische figu ren, franjes, koorden en ingekleurde banden. Wie het allemaal wat rustiger wil houden kan kiezen voor de 'college-lijn'. Kenmerkend voor deze lijn zijn de beeldmerkjes, ingeweven of door middel van een gemonteerd plaatje. Voor dit soort tassen zijn de hoofdkleuren wit en blauw. Tassen voor de jeugd zijn vooral praktisch en geïnspireerd op de thema's jog ging, science fiction en high tech. Nieuw is het gebruik van zilver in combinatie met het nog steeds populaire wit. Mannen gebruiken, al is het nog op be scheiden schaal, weer cosmetische pro- dukten. Vroeger was het heel gewoon dat een man zich parfumeerde, maar dat was meer om te verhullen dat hij maar zelden in het bad stapte. Nu gebruikt hij, ten minste als hij de zin doet van de cos metische concerns een hele reeks van produkten. Het begon allemaal heel be scheiden. De aftershave verving het stukje aluin. Eerst voorzichtig fris of 'mannelijk' geurend naar tabak of leer. Nu is er een heel scala aan mannengeur- tjes, die zelfs een vrouw niet versmaadt. De volgende stap was de sportieve geur voor beide seksen: Tropheé van Lancó- me, 'Open' van Rogier Gallet, enfin, een hele lange lijst. Naast die geurtjes heb ben nu ook bijna alle merken een spe ciaal verzorgingsprogramma voor man nen. En waarom niet. Heeft een mannen- huid niet te lijden onder weersinvloeden en luchtvervuiling? Een nieuw mannenmerk is Noir, van Roberre, een Brits concern. De serie om vat aftershave, scheercrème, zeep en deodorant. Het de grootste verpakking van de after shave kost 42,50 Van Arafnis is nieuw de shave-plexx calming shave cream. Een hele mond vol voor een schuim voor mannen voor wie scheren een pijnlijke aangelegen heid is. Brits Een modebeeld, dat de sfeer ademt van het ontspannen leventje in het Engeland van 'the good old days'. Een leventje, dat zich afspeelde op grote Britse landgoe deren, waar de bewoners hun tijd door brachten met een gezellig spelletje polo, cricket of golf, of in het elitaire sfeertje van Oxford en Eton. Maar ook van het leven van de Britten in de koloniën, waar zij temidden van de inlandse bevol king hun eigen, typisch Engelse stijl be hielden. Watersporten De eis dat kleding in de eerste plaats comfortabel moet zijn, is niet langer alleen een eis van vrouwen Ook de man raakt steeds meer op gemak gesteld. Niemand hoeft zich dan ook meer in het pak te laten persen. Zelfs de formele kleding voor de zomer is heel comfortabel, ruim en licht in het dragen. Daar te genover staat wel dat de vrije- tijdskleding wat klassieker wordt, zodat er van een duidelijke afstand tussen formele en vrije-tijdskleding eigenlijk nauwelijks meer sprake is. De vrouwen mogen de tweede emaneipatiegolf dan grotendeels achter de rug hebben, op dit moment zitten de mannen er middenin. Misschien minder spectaculair, omdat de heren der schepping niet met actiegroepen en demonstraties de straat opgaan, maar daarom niet minder duidelijk zichtbaar. Vooral in de kleding komt dit de laatste tijd aardig tot uitdrukking. Verschenen afgelopen winter in het modebeeld voor de man bijvoorbeeld al allerlei stoffen, zoals satijn en zijde, die sinds de Franse tijd eigenlijk niet meer voor de man waren weggelegd, dit seizoen zijn de vrouwelijke invloeden in de mannenmode helemaal niet meer over het hoofd te zien. door Kitty van Gerven Royale tassen met een Zwart en klerikale invloeden hij Mac en Maggie. (fotopn Fleurige shirts, soms met een ingeweven structuurtje uit de collectie van HIJ. (fotopr. Behalve de sportieve mode, die vooral voor de jongeren is weggelegd, en waar voor de Amerikaanse watersporten mo del hebben gestaan, zijn dus de Engelse en de koloniale trend toonaangevend. Voor de mannen betekent dit, dat zij zich nu het beste kunnen hullen in een geruit jasje, of zelfs een heel geruit pak, want ruiten blijven voorlopig troef. Voor degene die zich niet zo happy voelt in 'geruit', hoewel de kleuren van de ruiten over het algemeen zeer gedekt zijn, is er een enorme keuze aan gestreepte kos tuums, pakken met een visgraat- of ge mêleerd tweeddessin. De jasjes, meestal met een één- knoopssluiting of eqp double-breasted sluiting met twee, vier of zes knopen, zijn van boven behoorlijk ruim, met zachte, afgeronde schouders en lopen naar beneden wat smaller toe. Nieuw is het verlengde zomercolbert, een onge voerd jasje van licht materiaal, dat tot over de heupen reikt. Bijna alle colbertjasjes hebben een glanzende optiek. Zelfs een zilverachti ge schittering is bepaald niet uitzonder lijk. De kleuren zijn daarentegen zeer ge dekt, tenminste voor de formele kleding. Grijs en antraciet zijn favoriet, maar daarnaast ook vergrijsde tinten paars en violet, terra, beige, blauw en groen. De jasjes worden op bandplooibroe- ken gedragen, die flink ruim, maar ook weer niet overdreven wijd zijn. De pij pen lopen naar beneden wat smaller toe en vallen met een flinke plooi op de schoenen. Opvallend is vooral het grote aanbod van glanzende broeken met een zijde-effect, die evenals de jasjes uiterst soepel zijn. Changeant-stoffen zijn even- 'eens veel gebruikt voor pantalons of voor hele kostuums. Combineren Zoals ook vorig jaar al het geval was, mogen de mannen naar hartelust combi neren, want combinaties van verschil lende dessins zijn helemaal in. Een ge ruit jasje op een pantalon met een ande re ruit of streep is belist geen onmoge lijkheid. Voor het beste effect is het mis schien wel raadzaam om er een effen overhemd bij aan te trekken, waarop dan wel weer een bonte das, bij voor keur met een veelkleurig Paisley-dessin gedragen kan worden. Minder formeel is de kleding in de ko loniale stijl; kleding die doet denken aan de landen van het Verre Oosten, India en Egypte. Uiterst soepele kledingstukken, zoals allerlei variaties op het Nehru-jasje worden gecombineerd met zijde-achtige lange shirts met ronde panden, die over een bandplooibroek worden gedragen. De broeken zijn lekker ruim en wie durft, draagt daarover ook eens een kuit lange jas of tuniek. De korte broek blijft een must, evenals de bermuda in geruite stof. Wit is in deze stijl een gewilde kleur, zowel voor de kostuums als voor de shirts en de tunieken. Maar daarnaast is er veel indigo-blauw, oranje, groen en bruin te zien, met name in de oostersé Wit is de kleur hij uitstek voor mannenkleding in koloniale stijl. Uit de collectie van Nico Verhey. Onder het Nehru-jasje wordt een royale band- plooienbroek gedragen. (fotopn batik- en ikatdessins, die op heel wat overhemden voorkomen. Ook tropische bloem-dessins passen helemaal in het koloniale stijltje, terwijl de stoffen ui terst geschikt zouden zijn voor tropen pakken: katoen, linnen en zijde. Olympische Spelen Echt sportief is de kleding, die de jonge ren op het lijf geschreven is. Harde kleu ren in soms oogverblindende combina ties, zoals paars met oranje, fuchsia met kobaltblauw of met smaragdgroen en geel komen voor op kleding, die al hele maal op de komende Olympische Spe len lijkt te zijn geënt. Truien met afbeel dingen van sporten en teksten worden gedragen op joggingbroeken of korte broeken. Zwierige jasjes worden non chalant gecombineerd met bermuda's en wijde blouses met grote, wilde des sins, zoals bloemen, graffiti- en Mexi caanse motieven, die doen denken aan de jaren zestig en de beginjaren zeven tig. Opvallend in deze trend is, dat met na me de broeken aanmerkelijk strakker zijn gesneden, dan in de overige stijlen. Mogelijk kan hieruit worden afgeleid, dat er een tendens is naar een strakge- sneden mannenmode. De stoffen, veelal tricots, sweatshirtstof en fijne ribbrei- sels sluiten eveneens strak om het li chaam. Maar ook in deze stijl ontbreekt de glans niet, dank zij het gebruik, al dan niet in applicaties, van veel nylon, chintz en parachutezijde. Trui Een geheel eigen plaats in de mannen mode heeft de laatste jaren de trui inge nomen. Truien zijn er dan ook te kust en te keur in tal van variaties en tinten. Vooral de jacquard-truien blijven het erg goed doen, maar ook de truien met ingebreide motieven in zachte tinten geel, grijs, blauw, cyclaam en wit gooien hoge ogen. Een klassiek gestreepte blazer met daaronder een glanzend hemd laat Matinique dragen op een bermuda- short. (foto pr) Het onderscheid tussen vrije- tijdskleding en formele kleding is heel klein geworden. Deze geruite broek kan sportief gedragen wor den, zoals op deze foto van Kreym- borg, maar ook met een colbertjas. (foto pr) We moet zon hebben deze zomer, veel zon. Zon om de felgekleurde kleding goed tot z'n recht te laten komen. C&A ging helemaal naar Brazilië om de nieuwe collectie te fotograferen. En daar, onder de tro penzon, komt dat vurige oranje, grasgroen, tropische geel, fel rose en tintelend blauw fantastisch tot z'n recht. Maar stel je eens voor: een fel oranje minirokje, daarop een knalgeel haltertopje, een felgroene katoenen jas en druilerige regen. Dat is geen combinatie. Felle kleuren een een nieuwe slanke lijn (veel rechte rokken met wijde bla zers) in het modebeeld van C&A. Een modebeeld dat bij de klanten wordt ge bracht onder acht labels: Clock House. Yessica, Angelo Litrico, Club-15, Way of Life, Signé Incognito, Avanti en Ecco Yessica en Signé Incognito zijn vrij nieuw. Met deze twee labels wil C&A la ten zien dat men ook 'kwaliteit' kan brengen. De prijzen liegen er dan ook niet om. Een Incognito mantelpak kost 650 gulden en cool wool herenkostuum 625 gulden. En daarbij steekt een setje in glanstricot met koperen ritsen uit de Clock Housecollectie (lange rok 49 gul den topje 49 gulden) wel heel erg af. Maar wie er de komende zomer leuk bij wil lopen zal heel goed uit de voeten kunnen met de Clock House-collectie. Hier wordt ingespeeld op de jaren zestig met minirokjes, ski-broeken, strak aan sluitende topjes, korte jasjes en knielan- ge jurken. Mode voor één zomer en die mag natuurlijk niet al te kostbaar zijn. Ook bij C&A is 1986 de zomer van de Marasruit, zowel voor mannen als voor vrouwen. Vrolijke kleuren vooral voor de vrouwen, wat stemmige 'summer- darks' voor de mannen. Onder het Way of Life-label in deze ruiten o.m. rokbroe- ken en blazers, die van achter open ge knoopt kunnen worden, waardoor een stukje blote rug zichtbaar wordt, want een klein strak topje is een 'must'. Opvallen is de comë-back van de jeans. Op jeans rokken wordt een kanten bustier (45 gulden) of een kleurig bh-tje gedragen met daarop weer een grote chambray bloemblazer. Romantische jeans, ook voor de allerkleinsten, die in hun overgooiers, eigenwijze rechte rok jes, salopettes en brodertebloesjes, aller liefst uitzien. Wie met de strak aansluitende mode mee wil doen en geen perfect figuur heeft, doet er goed aan wat meer geld in kleding te steken. Duurder betekent vaak beter materiaal en beter op maat. Er zijn fraaie mantelpakjes met rechte rokken in groen, zwart en marine. Goede bandplooibroeken in naturel vlaslinnen, die zich heel goed laten combineren bla zers en grappige getailleerde jasjes. De labels Yessica en Incognito dus. In de vrije tijd mag eigenlijk alles. Met tropische vruchten bedrukte blouses en hemden, broeken met markiesstrepen. wijde, zwierige rokken. Voor de vrije tijd komt C&A ook met de zwart wit combi natie zoals de minirok met brede zwart ceintuur of de slacks (strakke broeken blouse. De zomermode is er, het wach met een klein splitje) met een zwart wit ten is nu op de zon. bikini-bovenstukje en een royale witte HENRIETTE V.D. HOEVEN Drie voorbeelden van de 'Summer MadrasVeel ruiten kunnen ook met elkaar worden gecombineerd. (foto Floor Heijm

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11