Rentefeest op het Damrak Werkloosheid in VS neemt zeer fors toe Zuid-Amerika gromt onder banlderszweep j\ 1 Zj 7 Lage olieprijs eist tol Ook banken weigeren elk gesprek over atv Geen onderzoek naar zwart werk bij Mercon f 1 ZATERDAG 8 MAART 1986 ECONOMIE PAGINA 9 WASHINGTON (UPI/DPA/Rtr) - Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is de afgelopen maand gestegen met 700.000 tot 8,5 miljoen, zo heeft het Amerikaanse ministe rie van arbeid laten weten. De werkloosheid is daarmee gekomen op 7,3 procent van de beroepsbevolking tegen 6,7 procent in januari. De verrassend sterke stijging is de grootste sinds mei 1980. Het is de eerste maal sinds januari hand houden van de prijzen zijn vorig jaar dat de werkloosheid in verbeterd door de daling van de de VS is toegenomen. Volgens het olieprijzen. Ook liet de Fed weten ministerie deed zich tweederde van de toeneming van de werk loosheid voor in de staten Califor- nië, Texas en Illinois. In Californië worden als oorzaak de regen en de overstromingen genoemd, in Te xas de problemen in de olie- en gasindustrie en in Illinois grote ontslagen in de verwerkende in dustrie. De voorzitter van de presidentië le economische adviesraad. Beryl Sprinkel, noemde de onverwachte sterke toename een „afwijking" en niet het begin van een tendentie- .Hij verwacht dat een daling van de rentetarieven de vooruitzichten voor de Amerikaanse economie al leen maar verbetert. Bovendien vermindert de schuldenlast van de ontwikkelingslanden erdoor. Rente De VS besloten gisteren tot een verlaging van het disconto, nadat West-Duitsland, Nederland en Ja pan donderdag het voorbeeld ga ven. Het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS, de "Fed", maakte bekend dat het ta rief omlaag gaat van 7,5 naar 7,0 procent. Het disconto is nu geko men op het laagste niveau sinds 2 juli 1978, toen het tarief werd ver hoogd van 7,0 procent tot 7,25 pro cent. Het bereikte in december 1980 een hoogtepunt van veertien procent. Het bankbestuur wees erop dat k kt i~ Ar, i*r,t KaraKter .,dat dé economische expansie lijkt te verlopen binnen de grenzen van het groeipotentieel van de VS". De koers van de Amerikaanse dollar kwam niet of nauwelijks on der de indruk geraakt van de verla ging van het Amerikaanse discon to. Gisteren werd in Amsterdam een koers opgemaakt van ongeveer 2,52 gulden tegen bijna 2,54 gulden op donderdag. Ook de forse toene ming van de werkloosheid in de VS had nauwelijks invloed op de dollarkoers. Amerikaanse bank kiest beurs A'dam AMSTERDAM (GPD) - De vak- centralé FNV wil in een tiental bedrijven of bedrijfstakken een proefproject opzetten ter onder steuning van de positie van vrou welijke werknemers. De tien proefprojecten moeten de steun krijgen van een op te richten Bu reau Positieve Actie. De FNV maakte bekend hiervoor subsi die te hebben aangevraagd voor zo'n 1,5 miljoen gulden per jaar bij het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid. FNV-hoofdbestuurster K. Adelmund stelde vast dat de si tuatie van vrouwen op de ar beidsmarkt ondanks de groeien de bewustwording op het gebied van emancipatie niet verbetert. Daarom acht zij gerichte maatre gelen nodig. „Vrouwen zijn de verborgen schatkamers van de samenleving", stelde Adelmund in reactie op klachten van werk gevers dat zij diverse functies niet vervuld kunnen krijgen. De vakcentrale wil dat een proefproject wordt aangevraagd door ondernemingsraadsleden of werkneemstersorganisaties. Met steun van een speciaal aan getrokken deskundige moet een FNV wil 1,5 miljoen voor vrouwenarbeid proefproject speciale aandacht schenken aan: het doorbreken van de scheiding tussen man nen- en vrouwenberoepen, aan de gevolgen van automatisering voor vrouwen, aan loopbaanbe geleiding en opleidingen voor vrouwen, en moet het een streef cijfer voor een aan te stellen per centage vrouwen aangeven. Een proefproject zal zo'n drie tot vier jaar duren. Onder meer bij een 'grote luchtvaartmaat schappij' en bij AKZO bestaat er belangstelling voor. Het op te richten Bureau Positieve Actie moet de proefprojecten coördi neren. Daarnaast moet het bu reau plannen ontwikkelen, on- derzoekgegevens en ervaringen documenteren, werkgevers, werknemers adviseren, scholing en voorlichting 3verzorgen en onderzoek op gang brengen. De vakcentrale heeft er alle hoop op dat het ministerie de ge vraagde subsidie (voor ongeveer 15 beroepskrachten) zal verlenen aangezien de opzet past in het overheidsbeleid. Dit zegt positie ve actie aan werkgevers en werk nemers te willen overlaten. In het stichtingsbestuur dat het to tale project zou moeten overkoe pelen zouden werkgevers, werk nemers en initiatiefneemsters van proefprojecten moeten ko men. Adelmund zei gisteren bij de presentatie dat weliswaar steeds meer vrouwen betaald werk doen maar dat ;zij voor het me rendeel in laag betaalde functies blijven hangen. De huidige posi tie van vrouwen op de arbeids markt noemt de FNV somber. Zo neemt het aantal flexibele ar beidsrelaties, zoals mensen met een afroepcontract, snel toe. „Vorig jaar", aldus Adelmund, „gingen er zo al 500.000 mensen als vlooien over de arbeidsmarkt. Dit jaar zullen het er 800.000 zijn". Binnen de vakbeweging is de positie van vrouwen eveneens zwak. Eind 1985 was 15,9 procent van de FN V-leden vrouw, eind 1984 was dat 15,4 procent. SCHOOL OP ZEE de groei van de geldomloop tot toe dit jaar wat minder sterk is dat de vooruitzichten Prijzen weer licht omhoog DEN HAAG (ANP) - De kosten van levensonderhoud zijn van half De KLM heeft in februari als ge- januari tot half februari met 0,2 Kort Zakelijk KLM-vracht AMSTERDAM (ANP) - Als eerste Amerikaanse bank is de Citicorp Investment Bank lid geworden van de Amsterdamse effecten beurs. Deze bank maakt deel uit de Citicorp-groep, waarvan de Citi bank, de grootste 'Amerikaanse bank, de bekendste is. De bank is al langer lid van de beurzen in Tokio en Londen. Dat Amsterdam gekozen is voor het tweede beurslidmaatschap op het Europese vasteland vindt volgens woordvoerder Bergervoet zijn oor- ROTTERDAM - De Rotterdamse zaak in zaken als het internationale haven kreeg deze week even bezoek de Nederlandse beurs van een varende school, het contai- kapitaalmarkt en ook in de libe- nerschip Ever Trust. Het schip is ei- de Taiwanese rederij Evergreen, de grootste containerre derij ter wereld. Op deze reis - na Rotterdam ging de Ever Trust door naar Boston - waren er 66 leerlin gen aan boord, maar het schip kan totaal 200 aspiranten huisves- j ralisatie die sinds 1 januari geldt gendom deze markt. p,,arnr<" ten. Voor hun opleiding zijn c boord speciale voorzieningen c,„ troffen. Zo kunnen de Taiwanese volg van een daling in het vracht vervoer met minder volle toestel len gevlogen dan in dezelfde maand vorig jaar, ondanks een toe name van het aantal passagiers. Gerekend in kilometers en om vang van de toestellen nam de pro- duktie met twee procent toe tot 339,7 tonkilometers, maar het tota le vervoer daalde met twee procent tot 223,9 tonkilometers. De bela dingsgraad ging daarmee dus van 69 naar 65,9 procent. Vredestein Verdergaande arbeidstijdverkor ting tot 36 uur is bij het rubbercon cern Vredestein (3000 werkne mers) goed mogelijk en heeft ook op langere termijn positieve effec ten op werkgelegenheid en rende mentspositie. Dat blijkt uit een stu die van de Industriebond FNV, de Industrie- en Voedingsbond CNV, de Unie BLHP, de Nederlandse Centrale voor Hoger Personeel en Vredestein naar de mogelijkheden tot verdere herverdeling van ar beid. Bloemenexport De Nederlandse bloemisterij presenteert zich van 25 maart tot en met 11 april met ruim 30 bedrij ven op drie vakbeurzen in China. De beurzen zijn opgezet procent gestegen. Vooral koffie kleding werden duurder. Daar tegenover werden benzine, diese- AMSTERDAM (ANP) - De werk gevers in het bankbedrijf willen niet praten over enige uitbreiding van arbeidstijdverkorting in hun sector. De banken hebben daarom het aanbod van de bonden, die willen, aspirant-zeelui, allen jongens rond cifiek atv-maatwerk te leveren, af- de 23 jaar, in een ruimte achter de gewezen. Dit bleek gisteren na af- brug alle handelingen nabootsen loop van de derde ronde lolie en LPG goedkoper, evenals di.e ook °P de echte brug worden cao-onderhandelingen in het bank huisbrandolie en verse groenten, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tussen midden februari 1985 en midden februari 1986 zijn de prij zen met 1,25 procent gestegen. Het iriflatietempo in de afgelopen twaalf maanden was gemiddeld twee procent. Vergeleken met 1980 liggen de prijzen nu 23 procent ho ger. bedrijf. Onder de cao vallen kleine 100.000 werknemers. De bankwerkgevers hebben wel een „verregaand" voorstel voor besloten Justitie geeft voorrang uc ueuiz,eii zijn ui aameu- gro+ere werking met het Chinese ministe- P ft recentere zaken, zo heeft officier van justitie mr. H. van. Brummen meegedeeld. Vol- doel de Chinese markt open te bre- h j onderzoek bij Mer- Upn vnnr hlnpmhnllpn snuh np. -J landbouw en hebben tot „niet heesters. Ook Nederlandse toele- Art veringsbedrijven op het gebied van onder andere de kassenbouw zijn present. Heineken Heineken heeft in 1985 een netto winst geboekt van f 265,4 miljoen tegen f 229,2 miljoen in 1984. Dit betekent een winststijging van 15,8 procent. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van f 3,50 per aandeel plus belastingvrije uit kering van één bonusaandeel per drie bestaande aandelen. De omzet bij Heineken nam met 4,4 procent toe tot f 6,4 miljard, vooral dankzij vérwerking van de Spaanse werk maatschappij El Aguila in de groepscijfers. uitgevoerd. 's Avonds gaan de jongelui van zeven tot acht naar een klasje aan boord voor theorielessen. De oplei ding, die een half tot een heel jaar door de bonden als volstrekt duurt en volgt op het examen aan voldoende van de hand gewezen, de zeevaartschool in Taiwan heb- Het voorstel behelst wat betreft ben doorlopen, kost hen niets. Ze werkgelegenheid een jongeren- ontvangen echter ook geen gage. plan voor 3000 mensen, waarvan (foto gpd). 500 boven de sterkte met een leer overeenkomst, een eenmalige uit treding van werknemers van 60 jaar en de bereidheid om 200 men sen die langer dan een jaar werk loos zijn aan te namen, zonodig bo ven de sterkte. Wat loonsverhogingen betreft wordt twee procent geboden: 1 het Nederhorst-staalbe- procent eenmalig per 1 juli en 1 drijf De Vries Robbé. procent structureel per 1 januari Mercon heeft de aantijging van 1987, zo heeft een woordvoerder massaal zwart werken ontkend. van de bankwerkgevers meege- Wel liet de directie weten in 1979 deeld. één maand vijf tot zes man te heb- Bestuurder H. Hofstee van de Hollandia Kloos, het ben ingeleend van de malafide Dienstenbond FNV kenschetste de koppelbazenfirma Bomefi. Hier- cao-voorstellen van de banken als mee was een bedrag van 30.000 gul- „oude wijn in nieuwe zakken". B....den gemoeid. Merwede Montage, „Het is duidelijk dat de banken de belastingdienst dat tegelijk met Mercon door Hol- willen afwachten wat er elders in landia Kloos en De Groot werd op- de cao-onderhandelingen gebeurt, gericht, heeft tussen 1977 en 1979 Als verdere atv er in de industrie voor ruim 700.000 gulden perso- doorkomt, dan verwacht ik dat de neel van Bomefi ingeleend, maar blokkade die de banken wat be- dit bedrijf kreeg geen overheids- treft korter werken hebben opge- steun en was dus ook niet verplicht worpen wel zal verdwijnen", aldus van de arbeidspool gebruik te ma- de FNV'er. ken. De dienstenbond is van plan om DORDRECHT (ANP) - Het Open baar Ministerie in Dordrecht stelt geen onderzoek in naar het via koppelbazen inhuren van zwart werkers door het staalconstructie bedrijf Mercon (voor 49 procent gendom van Hollandia Kloos, 1 bedrijf van de familie Lubbers) Gorinchem tussen 1976 en 1979. Dat is in overleg met de uitkerings instanties opportuun". „De de omvang van de zaak zijn niet van dien aard dat Justitie hieraan prioriteit wil ge ven", aldus de officier. Begin dit jaar maakten het week blad Nieuwe Revu en de VARA-ac- tualiteitenrubriek Achter het Nieuws op basis van uitlatingen van koppelbazen melding van het inhuren van honderden zwartwer kers door Mercon. Daarmee zou de gemeenschap voor miljoenen gul dens zijn benadeeld, omdat nauwe lijks gebruik zou zijn gemaakt van de door de overheid gefinancierde arbeidspool van ontslagen werkne- Credit Lyonnais HOLLANDIA - Hurks Interna tional, een bouwbedrijf te Eindho ven, heeft beslag laten leggen op tegoeden van Hollandia Kloos bij de NMB. Dit is het zoveelste wa penfeit in een al jaren slepend juri- Credit Lyonnais Nederland, de disch gevecht. De beslaglegging is voormalige Slavenburg's Bank, een tegenzet, waaraan ten grond- heeft een goed jaar achter zich. De slag ligt een garantiesom van f 2,5 winst verdwijnt echter opnieuw miljoen, die Hurks gestort heeft bij geheel naar de stroppenpot en de huisbankier NMB en die wordt op- belastingen. Het brutoresultaat be- geëist door Hollandia. Die garan- droeg f 96 miljoen tegenover f 76,1 tiesom houdt verband met de miljoen in 1984. De groei in de kre- bouw van een grote hangar in Koe- dietportefeuille zorgde ervoor dat weit. Over de betaling van het in ondanks een lagere rente de inte- 1981 uitgevoerde werk door Koe- rest-baten op hetzelfde peil van weit zijn moeilijkheden gerezen, ruim 2,2 miljard bleven. De provi- Bovendien ontstond een conflict siewinst steeg met 5,6 procent. De tussen Hollandia Kloos en Hurks totale lasten bleven stabiel op f over het door Hurks uitgevoerde 269,1 miljoen. werk. Reisbureau mag klanten lokken met Van Nelle DEN HAAG (ANP) - Het Delft- se reisbureau JMG Travel mag mensen met vakantiezegels van Supra Koffie van Van Nelle korting geven bij het boeken van een reis. Vier andere reisor ganisaties hadden bij de recht bank in Den Haag een kort ge ding aangespannen tegen deze samenwerking, omdat ze von den dat hun Delftse collega op een oneerlijke wijze klanten lokte. Rechtbank-president rfir. R. Portheine heeft dit afgewezen. Volgens hem is er geen sprake van een monopoliepositie, zo als de vier reisbureau's (Bonair, Toerkoop, Van der Werff en Panta) suggereren: bij JMG werden 5.000 reizen geboekt, terwijl de Nederlanders jaar lijks 610.000 trips door reisbu reaus laten vèrzorgen. JMG handelt ook niet in strijd met de regels van de ANVR, aldus Portheine, omdat ze de korting niet zelf geven. vast te houden aan verdere atv. Als de banken blijven weigeren voelt de bond er niet veel voor om een cao af te sluiten, wat vorig jaar al tot een. cao-loos tijdperk in de banksector leidde. De Unie BLHP ziet het cao-overleg in de banksec tor somber in als de werkgevers niet meer te bieden hebben. Vol gens bestuurder C. Michielse kun nen de banken gegeven hun forse winsten zeker met meer over de brug komen. MEXICO STAD - Alle Brazilianen zijn plotseling door president José Sarney uitgeroepen als inspek- teurs van de door hem gedecreteer de prijzenstop. Mexico is ondanks alle olie zo goed als bankroet. En Venezuela heeft na een spectacu lair akkoord met zijn schuldeisers aangekondigd dat dat akkoord on middellijk zal moeten worden bij gesteld. De grote schuldenlanden in La- tijns-Amerika beginnen zich te roe ren. De verdeel en heers-politiek die de internationale bankierswe reld heeft toegepast sinds de beta lingscrisis in het begin van de jaren tachtig ontstond begint averechts te werken. Door toedoen van de scherpe daling van de olieprijzen lijken de schuldenlanden plotse ling een stuk dichter bij elkaar ge bracht door Rob Sprenkels Het afgelopen weekeinde, tij dens de ontmoeting van de zoge noemde 'Groep van Cartagena', een overleg tussen de 11 grootste schuldenlanden van. Latijns-Ame rika, bleek dat men het eindelijk eens te worden over een reeks van zeer concrete eisen die men geza- melijk aan de internationale ban kierswereld wil presenteren. Zo zoekt men onder meer naar middelen om de banken te dwin gen de rentevoet met zo'n 2 pro cent te verlagen. En mochten de bankiers niet bereid zijn om in te gaan, op dergehjke voorstellen dan is de kans groot dat de belangrijk ste Latijnsamerikaanse schulden landen min of meer gezamelijk ri- goreuze stappen zullen nemen. Het plan waarover de Cartagena- groep het reeds eens lijkt behelst de eliminatie van de extra rente, meestal tegen de twee procent, die door de schuldeisers wordt bere kent aan landen waarvan het niet honderd procent zeker is dat zij hun schuld aankunnen. Het idee luidt dat een aantal naties zich ge zamenlijk garant zal stellen tegen over de schuldeisers van een be paald land voor het nakomen van zijn betalingsverplichtingen. Technisch gezien zou volgens de Cartagena-landen op die manier het berekenen van de risico-rente niet meer gerechtvaardigd zijn. Maar de westerse bankiers vinden op hun beurt dat ze met een 'dooie mus' worden opgescheept, als een club van dik in de rode cijfers zit tende landen zich garant gaat stel len voor de verplichtingen van elk van de leden van die club. Wit voetje Tot nu toe heeft eigenlijk altijd elk van de wat belangrijkere schul denlanden keer op keer gepro- Sarney bevolking als waakhond over de prijzen. (foto afp> beerd om een wit voetje bij de in ternationale bankierswereld te ha len in de hoop er iets gunstigere betalingsvoorwaarden voor terug te krijgen. Zo is Mexico, tot voor kort een troetelkind van de inter nationale bankierswereld, is de af gelopen jaren een obstakel ge weest als Latijns-Amerika op zoek ging naar gezamelijke stappen te genover de schuldeisers. Maar nu Mexico door de scherpe daling van de olieprijzen op het punt staat om bankroet te gaan zijn het juist de Mexicanen die voorop lopen. Zelfs als de olieprijzen blij ven zoals ze nu zijn dan zal Mexico dit jaar 6 miljard dollar minder ver dienen dan waar men eigenlijk op had gerekend. Toen de Mexicanen de internationale bankierswereld er voor de eerste keer op attent maakten dat men daarom niet meer in staat zou zijn om alle beta lingsverplichtingen na te komen kreeg men in feite nul op rekest. Er werd met zoveel woorden ge steld dat de Mexicanen indien no dig maar nieuwe leningen zouden moeten afsluiten, iets wat Miguel de la Madrid, de Mexicaanse presi dent, resoluut afwees. In ruil voor bezuinigingen en een zwaardere belastingdruk binnenshuis eisen de Mexicanen ma dat het zoge noemde risico-percentage over de afbetalingen door de banken wordt ingeslikt. Op die manier zouden de Mexicanen slechts 2 miljard dollar extra nodig hebben om de klap van de gedaalde olie-prijzen te kunnen opvangen. Maar tegelijkertijd zouden de bankiers ook bereid moeten zijn tot het opnieuw opschorten van een betaling van 950 miljoen dollar die de Mexicanen eigenlijk op 5 april zouden moeten doen. Het gaat om het bedrag waarover na de aardbevingen van vorig jaar sep tember al een betalingsuitstel van 6 maanden werd verleend. Als Mexico alle rente-aflossingen van maart nakomt dan zal het land in april bijna zonder deviezen zit ten. En mochten de banken hun been stijf houden dan lijkt Mexico bereid om als eerste van de grote schuldenlanden het afbetalen van de schuldenlast direkt afhankelijk te stellen van de export-opbreng sten. Dat werd vorig jaar al werd gedaan door Peru, maar dat land is met maar amper 6 miljard dollar schuld op de internationale geld markt niet de vergelijken met Me xico, dat voor bijna 100 miljard dol lar rood staat. En gevreesd moet worden dat als Mexico eenmaal een dergelijke stap neemt tal van andere grote schuldenlanden zullen volgen. Bij voorbeeld Venezuela, een land dat voor bijna 100 procent van de olie afhankelijk is wat zijn deviezen be treft. De bankiers hebben al tever- geefs geprobeerd om de Venezola- nen gunstig te stemmen door zon der tussenkomst van het Interna tionale Monetaire Fonds de afbeta ling van 21,5 miljard dollar te hcr- programeren. Een dag na het akkoord kondig de Jaime Lusinchi, de Venezolaan se president, al aan dat hij gebruik zou maken van de clausule die het mogelijk maakt om het akkoord bij te stellen indien de betalingsver plichtingen te zwaar worden voor de Venezolaanse economie. „De afbetalingsregeling zal moe ten worden aangepast aan onze be talingsmogelijkheden", zo zei Lu sinchi letterlijk. Met andere woor den, of de banken het willen of niet, de afbetalingen moeten in een zekere relatie staan met onze ex port-opbrengsten. En ook Brazilië, met 105 miljard dollar het grootste schuldenland van de Derde We reld, zou graag zien dat er een der gelijke regeling komt. José Sarney, de man die vorig jaar door het noodlot op de presi dentiële zetel belandde, heeft in middels aspiraties om zes jaar aan de macht te blijven. Maar om zover te kunnen komen Zal hij de Brazi lianen vooral op economisch ter rein genoegen moeten doen. In een poging om het vertrouwen van het volk te winnen beloofde Sarney dat hij zal proberen om de inflatie, die dit jaar de 500 procent leek te gaan overscheiden, op 0,0 te hou den. Er is een nieuwe munteenheid ingesteld en zowel de lonen als de prijzen zijn bevroren. En het volk zelf is door Sarney gemachtigd om toe te zien dat de winkeliers hun prijzen niet meer verhogen. AMSTERDAM - In Amsterdam kon de wekenlange stemming van ongeanimeerdheid en af wachting worden afgeschud. Maandag zette het Damrak de week nog met een nieuwe daling in. Op alle fronten kwamen de in dexcijfers daarbij op nieuwe dieptepunten van het jaar. Het algemeen gemiddelde stond op die dag 27 punten beneden de top van 267 op 8 januari. door C. Wagenaar Maar vanaf dinsdag heerste er optimistisme, waarbij werd voor uitgelopen op discontoverlaging met een half procent, die donder dag realiteit werd. Zowel in Düs- seldorf, Amsterdam als in New York liepen de obligatiekoersen op in afwachting van het defini tieve sein voor een algemene ren tedaling. Op Wall Street moest de koersstijging zelfs door het wettelijk voorgeschreven maxi mum in bedwang moest worden gehouden. Op het Damrak kwam de be langstelling voor zowel obliga ties als aandelen als een lawine los. In paniek geraakte baissiers begonnen hals over kop in te dekken en er ontstond een koop- markt als zelden tevoren. De dagomzet sloeg alle voorgaande records en kwam in totaal op f2,25 miljard uit waarvan f 1,53 miljard aan obligaties. Ook een historisch record, dat woensdag nog werd overtroffen met f 1,8 miljard. De obligatieindex schoot in en kele dagen ruim twee punten op tot 114 en de aandelenmarkt bleef niet achter. Vooral de loka le markt weerde zich geducht en het indexcijfer voor deze deel markt schoot dagelijks met 5 tot 6 punten omhoog. De internatio nals deden het kalmer aan maar ook het algemeen beursgemid- delde kon krachtig in herstel tre den en in drie dagen tijds 11 pun ten van de verloren 27 terugwin- Dat lag wat de aandelen betreft iets anders in Amerika. De aan delenmarkt van Wall Street werd, evenals de dollar, door de toenemende spanning rond het rentevraagstuk uiterst grillig. Dat kwam niet alleen door publi catie van een zeer ongunstig eco nomisch indexcijfer over janua ri, maar ook door de tegenzin bij Paul Volcker, de president van centrale banken, om de rente te verlagen. Hij vreest een ongun stige invloed op de dollar. Ergens is die weerstand begrij pelijk want voor het eerst is het na 25 jaar met het rentewapen in de hand gelukt in de rijke indus trielanden de inflatie onder de knie te krijgen. Menig centrale bank-president is er zeer huive rig voor om teveel toe te geven aan de druk tot renteverlaging en vreest niveau's van bijvoorbeeld 2 3 procent zoals in de jaren '50 toen de inflatie ook weinig om het lijf had. Maar te hoge rente schept ook gevaren. Nu het inflatiespook weer verdwijnt, ligt de prijsstij ging bijvoorbeeld in West-Duits land op jaarbasis amper meer op een half procent. De muntont- waarding is bijna nihil, zodat het rendement op staats- en ander waardepapier vrijwel gelijk is aan de hoogte van de rente. Als die dan nog 10 procent bedraagt, zoals kort geleden in Amerika, voelt geen redelijk mens er veel voor te gaan investeren. De rente moet dus wel omlaag en de West- duitse Bundesbank gaf donder dag eindelijk het sein, ook al bleef het maar bij een verlaging van een half procent. Per saldo werd het een positie ve beursweek Waarbij vooral de financiële waarden, banken en verzekering de toon aangaven. De banken waren 30 punten in herstel. De verzekering trok ruim 40 punten aan. Ook de uit gevers boekten forse koersverbe- teringen. Van de internationals kon vooral Unilever door het grandioze succes in het vierde isuirasi w E E K kwartaal krachtig in herstel tre den. De grote verliezer was Wy- ers die 15 procent van de beurs waarde moest inleveren wegens een verliesgevend tweede half jaar. Ook de Europese optiebeurs pikte een graantje mee van de krachtige beursopleving. De werkperiode begon met vrij ma tige omzetten van 30.000 contrac ten per dag. Maar zij zwollen aan tot 43.000. Hierdoor kon de weekomzet stygen tot 197.000 contracten tegen 188.000 in de vorige werkperiode. Philips was elke dag nummer een, meestal gevolgd door Akzo.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9