Kabinet: nog geen 'straf specialisten Te weinig kinderpsychiaters Justitie pakt Nederlands- Belgische afvalolie-maffia Wiegel deel II: WD lijdt voort Nog geen besluit Wiegel ZATERDAG 8 MAART 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Mogelijk arbitrage in conflict DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil (nog) geen ingrijpen de 'strafmaatregelen', zoals een tariefverlaging, toepassen om het slepende conflict met de medische specialisten te beslechten. Dat viel gisteravond op te maken uit de woor den van premier Lubbers op zijn wekelijkse persconferen tie. Er zal worden afgewacht wat de Landelijke Specialis tenvereniging (LSV), die acties heeft aangekondigd, gaat doen. Er zal nog geen zogeheten aanwijzing voor tarieven worden afgegeven; de deur blijft open voor nader contact. Beide partijen sluiten overigens ar bitrage niet uit. Daarbij zou het dan gaan om de uitleg vari het in 1984 gesloten 'generaal akkoord' dat in 1984 werd gesloten tussen specialisten en kabinet. Daarin komt de inkomensdaling aan de orde. „Dat akkoord is al weer wat ouder en van de invulling komt weinig terecht", zei de premier, die liet blijken dat het kabinet de zaak had besproken. De indruk bestaat dat het klem mende beroep dat de artsenorgani satie KNMG donderdag op de pre mier dééd om 'dreiging van blij vende verstoring der verhoudin gen te voorkomen' enig succes Vier jaar cel voor doden bedrijfsarts heeft gehad. Voorzitter C.A.G Heijen van de specialistenvereni ging zei gisteren de gedachte arbitrage 'aardig' te vinden. Die is nog niet aan de orde geweest, zei hij, maar dat kan komen. Keus De onduidelijkheid over het ge neraal akkoord heeft het kabinet ertoe gebracht nog even af te wach ten. In een brief van 4 maart stelde het de specialisten voor de keus: een tariefverlaging die f 58 miljoen oplevert en aanvaarding van de zo geheten 'degressie' (boven een be paald aantal verrichtingen een la ger tarief) of een tariefverlaging die f98 miljoen opbrengt, maar zonder degressie. Gisterochtend gaf het LSV-be- stuur te kennen wel over de de gressie te willen praten (die taal f 40 miljoen zou opleveren). Maar verder wees het de houding van het kabinet af, omdat die in strijd zou zijn met de beginselen van het gesloten akkoord, zo werd gezegd. Dit standpunt wordt 20 maart aan de ledenvergadering ZAANDAM (ANP) - De koning van de Ashanti's in Ghana. De Asantehene Otumfuo Opaku Ware II, over wie wij gisteren uitvoerig verhaalden, opende gisterochtend in Zaandam de cacaoverwerkende fabriek Schoemaker. Hij mocht daartoe een grote baal cacaobonen afkomstig uit Ghana opensnijden. De ceremonie werd bijgewoond door een groot aantal afstammelingen van de koning die in Nederland wonen, en door to- directeur M.J. Cramer (midden). (foto ANP) DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft gisteren voorgelegd een 46-jarige man uit Eindhoven Voor het kabinet blijft het uit- veroordeeld tot vier jaar gevange- gangspunt dat de voorgenomen nisstraf. De man schoot in novem- bezuinigingen op de kosten van de ber vorig jaar de bedrijfsarts van gezondheidszorg moeten worden DAF Trucks, de 61-jarige C. Riet- gehaald. Lubbers verklaarde dat er dijk uit Leemde, dood. De arts niet lang kan worden gewacht. „Er vond dat de man, werkzaam op de moeten keuzen worden gedaan, we produktieafdeling van het bedrijf, moeten in beweging komen", na een periode van ziekte weer aan het werk kon. De verdachte was het daar niet mee eens. Aan de fatale ontmoeting in de spreekkamer van de arts gingen maanden van touwtrekken vooraf, waarbij de arts zich volgens offi cier van justitie mr. G. Regelink rechtlijnig en onverzettelijk opstel de. Volgens het psychiatrisch rap port was de verdachte tijdens het gebeurde sterk verminderd toere keningsvatbaar. De officier eiste op de zitting van 21 februari zes jaar gevangenisstraf. Nonvlinder tast naaldbossen aan DEN HAAG (ANP) - Het Bos- schap heeft een verordening vastgesteld op grond waarvan het een verbod kan uitgevaar- digen voor het vervoer van ge kapt hout en houtschors. Zo'n verbod moet een dam opwer pen tegen de verdere versprei ding van de nonvlinder (Ly- mantria monacha L). Met name in delen van Noord-Brabant en Limburg zijn de afgelopen ja ren percelen bos, vooral naald hout, afgestorven na te zijn aan getast door de nonvlinder. Het schap heeft ook maatregelen in voorbereiding om aantasting door de dennenscheerder (ook een insect) doeltreffender te kunnen bestrijden. Door verspreiding van hout dan wel schors dat is be2et met eieren, rupsen of poppen van de nonvlinder is de kans groot dat schade ontstaat aan nog niet aangetaste bossen. BRUSSEL (ANP) - Het Antwerpse parket heeft gisteren meegedeeld dat er een einde is gemaakt aan de praktijken van een Nederlands- Belgische 'afvalolie-maffia', die ja renlang onder verschillende bena mingen in de buurt van Antwerpen Beringen. De vrachtwagens en het schip stonden op naam van een an dere firma, maar werden kennelijk geëxploiteerd door hetzelfde vier- De afvalolie zou volgens het ge- heeft geopereerd. Er werden vier recht zowel in België als in het bui gearresteerd, onder wie tenland zijn betrokken. De twee Nederlanders. Een van de Ne- naamste internationale han delspartner van Petromar Westduitser H. Maier, die 80 pro cent van de Westduitse markt in handen zou hebben. Via Luxem burg, waar de benaming 'afvalolie' werd gewijzigd in 'stookolie' kwa men de ladingen in België terecht. Er zijn nog geen mededelingen gedaan over de precieze omvang van de zaak, maar volgens justitie- functionarisssen vallen eerdere ac ties met Antwerpse afvalolie-mi lieu in het niets bij de slag die men nu heeft geslagen. Men spreekt in Antwerpen al van de Belgische Unisair-affaire. te, illegale import van afvalolie het verbreken van gerechtelijke gels. hebben gewerkt onder de Petromar. Vier opslagtanks ke zijn inmiddels verzegeld. De burgemeester van Kruibeke heeft te vin|en verklaard dat er geen vergunning was. Justitie heeft verder beslag gelegd op twee vrachtwagens en een lichter in het Albertkanaal bij binatie Forse toename aantal geredde watersporters AMSTERDAM (GPD) - Het aantal geredde watersporters op het IJs-' selmeer, Noordzee en Waddenzee is vorig jaar fors gestegen. Red dingboten van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij moesten 398 keer uitvaren naar schepen in nood en redden daarbij 812 mensen, onder wie een groot aantal watersporters. Het merendeel van deze reddings operaties werd volgens de KNZHRM uitgevoerd voor de ple- ziervaart. In 1984 haalde de red dingmaatschappij 440 mensen van schepen-in-nood. Een opmerkelijke stijging, aldus de KNZHRM, omdat de plezier- vaart vorig jaar nauwelijks is toe genomen ten opzichte van het jaar ervoor. Als oorzaak voert de red dingmaatschappij het slechte weer aan en de invoering van verbeterde technieken en materialen. „Daar door acht men zich veel minder kwetsbaar", aldus een woordvoer der van de KNZHRM. „Nu vaart men ook uit onder omstandighe den die enkele jaren geleden nog als onverantwoord werden be schouwd". De KNZHRM volgt deze ontwik keling nauwlettend. De laatste ja- T,, ren is veel nieuw materiaal aange- RHENEN (ANP) - De mensapen van Ouwehands Dierenpark in Rhenen schaft, zoals snelle boten die spe- hef,ben. gisteren een nieuw onderkomen gekregen. Vier oerang oetans derlanders en een Belg werden verhoor vrijgelaten. Samen met de twee Belgen zou den de Nederlanders jarenlang in de weer zijn geweest met de lucra tieve handel in afvalolie. De afge werkte en sterk verontreinigde olie werd - veelal aan tuinders - ver kocht als stookolie. Officieel wordt het viertal beschuldigd van bedrog DEN HAAG (ANP) - De commissaris van de koningin in Friesland, Hans in koopwaren, valsheid in geschrif- Wiegel, heeft zijn beslissing over het al of niet aanvaarden van het minis terschap van binnenlandse zaken nog niet aan premier Lubbers meege deeld. De premier zei gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie in een j i j kort telefoongesprek gisterochtend met Wiegel de afspraak te hebben —.S: gemaakt in het weekend nader contact te zoeken. Lubbers veronderstelt dat Wiegel de kandidatuur aanvaardt als het ook werkelijk tot een ge sprek komt. „Als Wiegel absoluut 'nee' zegt, heeft het weinig zin om naar deze firma in de gemeente Kruibe- elkaar toe terpen", aldus Lubbers. Desgevraagd liet de premier weten Wiegel een uitstekende kandidaat de post van binnenlandse zaken „als het op verantwoorde valt te plooien met de provincie Friesland". Want het is immers hele beslissing om uit een ambt te stappen. Overigens meent de premier dat zijn opvatting over een mogelijke com- inatie van de functie in Friesland met een ministerschap niet helemaal gelukkig naar buiten is gekomen. Volgens hem zijn die functies niet te combineren, en over die opvatting bestaat bij Wiegel geen enkele ondui delijkheid. WD-minister van justitie Korthals Altes vroeg gisteren op een spreek beurt in Heemstede begrip van de Friezen voor het verzoek aan Wiegel om wederom de ministerspost van Binnenlandse Zaken te bezetten. Het is van belang dat dit departement door een bekwaam en ervaren oud minister wordt bestuurd, zei hij. DEN HAAG - Het einde van de lijdensweg van de WD is nog steeds niet in zicht. Dinsdag leek de vrijwel zekere komst van de Verlosser uit Leeuwarden de aangeslagen liberalen nieuwe hoop voor de toekomst te geven. Nog geen twee dagen later bleek de collectieve zucht van verlich ting te vroég geslaakt. De con structie waarin Wiegel na succes volle toepassing van electorale hartmassage terug zou keren naar Friesland, brokkelde af on der het verzet van de Friese frac ties in de Staten en premier Lub bers. door Peter van Nuijsenburg De Friese afgevaardigden voel-, den zich niet geroepen om hun commissaris van de koningin als uitzendkracht naar Den Haag te sturen. Wiegel hoeft er niet op te rekenen dat zijn stoel wordt vrij gehouden tot hij zijn zegenrijke arbeid in Den Haag heeft vol tooid. Wiegels verweer dat hij zich ook op het departement van binnenlandse zaken verdienste lijk kan maken voor de Friese zaak (de aanleg van de autosnel weg Meppel-Leeuwarden!) ver mocht niet te overtuigen. Was zijn motto nog steeds Fryslan boppe? Prima, maar dan wel met volledige inzet, anders hoeft het niet meer. Dat het ook op het Binnenhof waarneembare gekrakeel uitslui tend de tijdelijke dubbelfunctie gold, lijkt onwaarschijnlijk. Bij Wiegels besluit terug te keren in Den Haag zal het landsbelang ze ker hebben meegespeeld. Wie echter denkt dat electorale over wegingen de doorslag hebben gegeven, beschikt over sterke papieren: per slot van rekening staan de verkiezingen Voor de Tweede Kamer voor de deur. An dere partijen kunnen moeilijk worden verplicht mee te werken aan een reddingsoperatie ten be hoeve van de VVD door haar beste campaigner vrij spel te ge- Voor Lubbers was het door de Friese protesten inmiddels on mogelijk geworden Wiegels her benoeming in Leeuwarden na diens Haagse intermezzo te ga randeren. Hij zou daarmee de verdenking van gesjoemel op zich laden. Wiegel zag zich voor de keus gesteld: Den Haag of Leeuwarden. Naar eigen zeggen de moeilijkste keus uit zijn car- Gezin Bij het nemen van de beslis sing zal zijn gezin een belangrij ke stem in het kapittel hebben. Zijn vrouw en kinderen hebben het in Friesland zeer naar hun zin en lijken weinig te voelen voor een voortijdige verhuizing naar de Randstad. Maar ook een ande re factor mag niet onvermeld blijven. Wanneer de VVD ondanks Wiegels tussenkomst naast de re geringsverantwoordelijkheid grijpt, staat hij met lege handen. Terug naar Leeuwarden is uitge sloten en een kamerlidmaat schap zit er evenmin in, omdat hij niet op de kandidatenlijst staat. 'Den Haag' betekent dus een gok en een schaker - Wiegels eigen karakteristiek - gokt niet graag. In bange afwachting van het verlossende woord uit Leeuwar den verzuchtte het WD-kamer- lid De Grave: „Waar hebben we dit in hemelsnaam aan verdiend. Doen we dan alles fout?". Het heeft er alle schijn van. Maar dit keer treft niet Nijpels alle blaam. Het tijdstip van de persconferen tie waar de come-back van Wie gel werd bekendgemaakt, was in overleg met hem gekozen. Nij pels en Wiegel waren het er over eens dat in elk geval de schijn moest worden vermeden dat de lijstrekker was gezwicht voor druk uit de achterban. De huidige patstelling lijkt veeleer het gevolg van een ver keerde taxatie door Wiegel van de Friese reacties op zijn plan nen voor de directe toekomst. Hij heeft zijn krediet overschat, iets wat hem niet vaak is overko- Blaren De WD zit intussen op de bla ren. Wanneer Wiegel voor Leeu warden kiest, moeten de libera len de verkiezingen in met een lijsttrekker die voor het oog van de natie onder curatele is ge steld. Dat zou voor de liberale campagne de genadeklap bete kenen. Het kortstondige Wiegel- effect heeft dan averechts uitge pakt. Ondanks al zijn voorafgaande geschutter kunnen de laatste verwikkelingen in de liberale tra- gie-komedie niet op het conto van Nijpels geschreven worden. De gebeurtenissen in Friesland ontrokken zich nu eenmaal aan de Haagse regie. In een sfeer van machteloos heid wachten de liberalen de uit komst van het Leeuwarder fami- lieberaad af. Met gekruiste vin gers, want het draaiboek voorziet niet in een oplossing wanneer Wiegel het laat afweten. Maandag a.s. staat Wiegel op de rol voor een spreekbeurt in Ommen. De opluchting zal zich met geen pen laten beschrijven, wanneer dan de minister van binnenlandse zaken het spreek gestoelte bestijgt. Kabinet subsidieert 'indirect' gebedsruimten van minderheden DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is bereid jaarlijks tot 1989 een bedrag van 400.000 gulden uit te trekken voor indirecte subsidiëring van gebeds ruimten van minderheidsgroepen. Het gaat om indirecte steun, omdat de subsidie alleen verstrekt wordt voor sociaal-culturele ruimten die mede kunnen dienen als gebedsruimte. Gebedsruimten en religieuze voorzie ningen zullen voortaan niet meer rechtstreeks door het rijk worden ge subsidieerd. Dit is gisteren na'afloop van het kabinetsberaad bekendge maakt. Verontrustende cijfers over psychische problemen bij jeugd ciaal zijn bedoeld om onder der extreme omstandigheden wa tersporters in nood snel te helpen. Voor het reddingstation de Cocks- dorp (Texel) wordt een nieuwe vlet gebouwd, die in mei zal worden opgeleverd. Deze vlet wordt uitge rust met een opblaasbare luchtzak: als de vlet kentert, kan de beman ning door het openen van een luchtfles de luchtzak vullen, waar door het vaartuig weer overeind DEN HAAG (ANP) - Ook de perio- komt. de waarover men een arbeidsonge- vijf chimpansees werd onder narcose 'verkast'. De nieuwe behuizing, die van 20 maart af voor het publiek toegankelijk zal zijn, heeft twee miljoen gulden gekost. (foto anp» gen, telt mee bij het verkrijgen WINNIE MANDELA (ANP) - De een werkloosheidsuitkering vol- faculteit der rechtsgeleerdheid van gens de nieuwe werkloosheidswet de Rijksuniversiteit in Utrecht (nww). Die tijd wordt meegere- heeft Winnie Mandela voorgedra- kend bij het bepalen van het zoge gen voor een eredoctoraat wegens noemde arbeidsverleden, haar verdiensten voor de mensen rechten. Dat meldt de Utrechtse In de nieuwe wet geldt een eis tot universiteitskrant het U-blad. De- een arbeidsverleden waaraan men caan dr. A. W. Koers van de rech- moei voldoen om in aanmerking te tenfaculteit heeft het bericht giste- komen voor een uitkering van een ren bevestigd. Winnie Mandela half jaar en de daarop aansluitende heeft al laten weten het eredocto- vervolguitkering van een jaar De raat graag te aanvaarden. e,s houdt in dat men in de laatste Ook arbeidsongeschiktheid telt mee bij vvw-iiitkering vijf jaar, voorafgaand aan de werk loosheid, ten minste drie jaar een schiktheidsuitkering heeft gekre- dienstbetrekking moet hebben ge had. De voorgestelde wijziging is vooral van belang voor mensen die arbeidsongeschikt worden als het stelsel is ingevoerd. Als zij tijdens de periode dat ze arbeidsonge schikt zijn, weer voor een deel ge schikt voor arbeid worden ver klaard, ontvangen ze een gedeelte lijke arbeidsongeschiktheidsuitke ring (wao) en doen daarnaast een beroep op een aanvullende werk loosheidsuitkering volgens de UTRECHT (GPD) - Slechts een kwart van de kinderen met psychi sche problemen in ons land kómt bij de hulpverlening terecht. Hun stoornis wordt vaak niet of onvol doende herkend en er zijn -te wei nig kinder- en jeugdpsychiaters om aan de behoefte aan psychiatri sche hulp te voldoen. Dat laatste is een politiek probleem, vindt de Utrechtse hoogleraar prof. dr. H. van Engeland. Hij heeft een en an der inmiddels aangekaart bij de hoofdinspectie volksgezondheid en op het ministerie van WVC. Het tekort aan kinder- en jeugd psychiaters wordt vooral veroor zaakt door een tekort aan oplei dingsplaatsen. Jaarlijks worden er tien nieuwe specialisten afgele verd, maar dat is volgens Van En geland niet voldoende om de ach terstand in te lopen. Bij de Regionale Instellingen voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (RIAGG), justitie en het maatschappelijk werk zijn in totaal 120 kinder- en jeugdpsy chiaters werkzaam, terwijl er werk én geld is voor honderd extra. Die plaatsen worden nu opgevuld door pedagogen en psychologen, die volgens Van Engeland beter zijn opgeleid om te behandelen dan om stoornissen vast te stellen. Dat tekort aan deskundigen heeft professor Van Engelend er overigens niet van weerhouden door te gaan met zijn onderzoek naar psychiatrische afwijkingen bij kinderen. Een onderwerp waar aan hij deze week ook de rede wijd de ter gelegenheid van zijn ambts aanvaarding als hoogleraar in de kinderpsychiatrie aan de Rijksuni versiteit Utrecht. Autisme Zijn onderzoek spitst zich toe op afwijkend gedrag als uiting van be paalde problemen en minder op aangeboren afwijkingen als autis me. „Kinderen kunnen geremd of teruggetrokken zijn, tobberig of angstig en als gevolg daarvan slechte schoolprestaties leveren of niet spelen. Dan verhinderen psy chische stoornissen de voortgang van de ontwikkeling van het kind. In het andere geval is het kind juist heel druk, snel afgeleid of agressief met als gevolg dat het gcisoleerd raakt," aldus de hoogleraar. Als er aan de oorzaken van die stoornis sen niets wordt gedaan, bestaat het risico van scheefgroei, waardoor het kind ook als volwassene afhan kelijk blijft van de hulpverlening. Onderzoek heeft uitgewezen dat zeven procent van de Nederlandse kinderen, dus bijna 300.000, lijdt aan een min of meer ernstige psy chische stoornis. „Er werd altijd gezegd: daar groeit het kind wel overheen, maar de cijfers zijn min der geruststellend dan altijd is ge dacht," aldus Van Engeland. „Hoe wel werd aangenomen dat zeventig procent er na drie jaar wel weer af was, bleek dat in de praktijk niet dan veertig procent te zijn. betekent dat we de men beter moeten leren c nen." Professor Van Engeland, die ver bonden is aan het. academische Wilhelmina kinderziekenhuis, heeft daartoe samen met zijn Rot terdamse collega Verhulst van het eveneens academische Sofia-kin- derziekenhuis, een vragenlijst sa- veer 1000 ouders van kinderen een dergelijk vragenformulier ter in vulling krijgen. Aan de hand van dat formulier kan met tachtig pro cent zekerheid worden vastgesteld of er sprake is van afwijkend ge drag, zonder dat daarbij overigens sprake hoeft te zijn van een psychi sche stoornis. Drie jaar later, als de kinderen opnieuw bij de school arts komen, wordt gekeken of de afwijking chronisch is. Van Engeland wil bij zijn onder- Dek vooral de beide grootste risi cogroepen betrekken; de kinderen tussen vier en acht jaar cn de groep in de puberteit. „Ook bij die laatste groep doet zich het gevaar van ba gatelliseren voor," zegt de hoogle raar. „Dat zal de puberteit wel zijn, zegt men dan. Maar het percentage met een psychische stoornis ligt dichter bij tien dan bij vijf pro- mengestel'd voor ouders^vanlrinde- ce"t' ls,zij_" overtuiging. ren. tussen acht en elf jaar. Zo gauw de daarvoor benodigde gelden bij een zijn geschraapt, wil de kersver se Utrechtse hoogleraar beginnen met een proef in de stad Utrecht. Van Engeland verwacht dat dat in het najaar zal zijn. V ragenformatie Via de schoolarts zullen onge- De puberteit is volgens Van En geland vooral zo belangrijk omdat het een „tweede kans-leeftijd" is. „Dan kan er nog van alles worden rechtgebreid." Dat neemt niet weg dat het kind gebaat is bij een vroeg mogelijke onderkenning v, de stoornis. „Hoe later het wordt ontdekt, hoe ingrijpender de hulp verlening moet zijn," aldus dc hoogleraar.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5