Vele gebreken aan oudere koophuizen 'Er is meer personeel nodig' Gemeenten moeten meer geld krijgen zLsSBB Leids kauwborsteltje komt in de verkoop Weinig kans Sportcafé op ontheffing Conclusie schouwrapporten: Total Woman: kans voor grote maten Tal van verldezingsbijeenkomsten ZATERDAG 8 MAART 1986 LEIDEN LEIDEN - Het kauwborsteltje, de revolutionaire vervanger van de tandenborstel met tandpasta, is gebruiksklaar en komt komt me dio juni op de Nederlandse markt. De borstel, een uitvinding van de Leidse tandarts J.H. Goudsmit, zal in stripjes! van zes stuks te koop worden aangeboden. De prijs zal in het begin tussen de vier en vijf gulden liggen. Goudsmit, die zeven jaar aan zijn uitvinding werkte, gaat de kauwborstel in eigen beheer produceren. Hoe groot de belangstelling in Nederland voor de kauwborstel is zal een consumentenonderzoek moeten uitwijzen. Dit onderzoek wordt in de loop van het jaar gehouden. Aan de hand van de dan beschikbare cijfers zal de produktie worden aangepast. Voorlopig oriënteert Goudsmit zich op een niet al te groot ge bied. De tandarts overweegt om de behoefte aan het borsteltje in de Leidse regio te peilen. Over het waarom van die voorzichtige start zegt hij: "Ik heb een groeiplan opgesteld. We beginnen klein. Reageert de markt zoals wij verwachten, dan kunnen we daar di rect op inspelen. De machines kunnen in vrij korte tijd aan een grotere produktie worden aangepast". Als de zaak in Nederland goed van de grond gekomen is, richt Goudsmit zich op het buitenland. Met name in Amerika denkt de tandarts goede zaken te kunnen doen. "De Amerikanen", zegt hij, "zijn een kauwgumkauwend volkje. Je kunt beter een kauwbor stel tussen je tanden nemen, omdat die niet alleen lekker smaakt, maar ook nog eens de plaque verwijdert. Kauwgum doet dat niet". LEIDEN - Het Sportcafé aan de Vrouwensteeg lijkt vooralsnog weinig kans te maken op een ont heffing om zaterdag later open te blijven. Die conclusie kon gisteren worden getrokken na de behande ling van het bezwaarschrift dat de eigenaresse van het café had inge diend tegen burgemeester Goe- koop. Die weigert namelijk om het café een speciale ontheffing te ge ven. Daardoor moet het Sportcafé doordeweeks en in het weekeinde om 24.00 uur sluiten. De burgemeester beroept zich op een regeling uit de algemene poli tieverordening. Daarin is bepaald hoeveel café's in de verschillende wijken een ontheffing tot 2.00 uur kunnen krijgen. Het probleem is nu dat in de Pieterwijk, waar het bewuste café is gevestigd, al vijf tien cafés zijn met een speciale ont heffing. Dat zijn er vüf teveel. De gemeente streeft ernaar dit aantal gaandeweg terug te bren gen. Pas als er door 'natuurlijk ver loop' in de Pieterswijk zes cafés met een ontheffine ziin verdwe- Latere sluiting De raadsman van de eigenaresse vindt nu dat de burgemeester het verkeerde middel gebruikt. Als de gemeente het aantal cafés in deze wijk wil verminderen, moet zij dit doen door het bestemmingsplan te wijzigen. Het stelsel van ontheffin gen is volgens hem alleen bedoeld om de openbare orde te handha- herinnerde er gisteren aan dat niet de regeling uit de algemene politie verordening ter discussie staat, maar de uitvoering van die rege ling. En uit haar woorden viel op te maken dat er wat dat betreft wei nig was aan te merken op de beslis sing van de bureem^octpr Het CDA-raadslid J. Walenkamp heeft burgemeester Goekoop vori ge maand gevraagd zich wat min der star op te stellen en het café toch de ontheffing te geven. Goe koop voelt hier echter weinig voor. Ten eerste is het stelsel van onthef fingen bedoeld om de bepalingen in het bestemmingsplan voor de Pieterswijk uit te voeren. Laat de gemeente de regeling los, dan komt er van die uitvoering weinig meer terecht Als de gemeente strak de hand houdt aan de regeling, kan zij even tuele weigeringen beter uitleggen aan de rechter, mocht het tot recht zaken komen. Bovendien vreest de burgemeester dat bij een 'losser' beleid ondernemers eerder ge neigd zijn beroepsprocedures aan te spannen. Verkiezingsbijeenkomst D66 LEIDEN - Wat kan de overheid doen om het lokaal bestuur te be vorderen? De landelijk Democraat Hans van Mierlo sprak daarover gisteravond in de Burchtsociëteit met D66 lijsttrekkers uit de Leidse regio. Belangrijkste constatering was dat de overheid zich steeds minder als een dienares van de burgers gedraagt, waardoor de ge meenten in grote problemen ko- De overheid zou meer geld moe ten geven en meer taken moeten overdragen aan de gemeenten. De lokale bestuurders uit Leiden, Lei derdorp, Voorschoten en Wasse naar klaagden steen en been over LEIDEN - Aan driekwart van de woningen ouder dan 25 jaar, waarvoor het afgelopen halfjaar een gemeentegarantie is afgegeven, blijkt voor meer dan 1500 gulden te moeten worden opgeknapt. Bij eenderde van de 151 woningen was meer dan 10.000 gulden nodig te om gebreken te herstellen. Aan de duurdere woningen bleek in verhouding minder te mankeren dan aan de goedkope. Vooral aan de goedkopere wo- 20u daaraan ten grondslag liggen, ningen moest veel gebeuren. Ge- maaj, oolc de huidige lage rente- middeld 29.400 gulden bleek nodig de Woningen met een koop- Deze conclusies zijn te trekken uit het gemeenteverslag over schouw rapporten, die de aanvrager van ge meentegarantie sedert 1 september r langlopende leningen. De gemeente concludeert verder de verbetering van de staat van on- müUjpSÜ wuv v.u derhoud van woningen, waarvoor wil kopen. Deze experimentele ï'od.OÖo gulden"moest"gëmidde"ïd °nlangs gemeentegarantie is ver- 10.300 gulden worden opge- 'e.end' reeds zichtbaar; is. Boven- vorig jaar moet laten opstellen prijs minder dan 50.000 gulden, als hij een huis ouder dan 25 jaar Aan woningen tussen de 50.000 t verplichting is bedoeld om huizen- kopers te beschermen tegen de fi- knapt, terwijl voor huizen tussen nanciële problemen als gevolg het feit dat bij de koop v onvoldoende rekening verschuiving merk- de kosten van groot on- _.0 anderhalve ton de kosten het huis globaal 5200 gulden bedroegen. De derhoud van de verkoper 0 gehou- woningen van anderhalf tot twee *°Per- Laatstgenoemde draaide den met (achterstallig) onderhoud, ton vergden gemiddeld slechts het verleden meestal voor deze e Volgens het rapport van de ge- 2800 gulden extra onderhoudsuit tra uitgaven op. meentelijke directie volkshuisves- gaven. ting blijkt dat slechts elf procent van de woningen, waarvan een De gemeente heeft goede schouwrapport was opgemaakt, ringen met het schouwrapport. D, volledig in orde geconstateerd zijn gebreken Veelvuldig Schilder, hoofd lijke directie volkshuisvesting, De directie volkshuisvesting ad viseert het gemeentebestuur de re geling met de schouwrapporten tvoort te zetten, 'hoewel het in dit de gemeente- stadium nog te vroeg is om daar- elektrische installaties, moedt dat de voorwaarde rookkanalen, daken en goten, ko zijnen en voegwerk alsmede gebre- schouwrapport bij de aanvraag rapporten r gemeentegarantie niet ken ontstaan door condens-, op- vloed is op het aantal aanvragen trekkend en doorslaan^ vocht, Het afgelopen half jaar 151 daarvoor. Integendeel, bij de ge woningen voor de gemeentegaran- schouwrapport e tie een schouwrapport gemaakt, rol is gaan spelen Daarvan moest er aan 46 (30 pro- delingen cent) voor meer dan 10.000 gulden vraagprijs zakt vermoedelijk worden verspijkerd. Tussen de mate de extra kosten 5000 en 10.000 gulden was nodig onderhoud stijgen voor 20 woningen (14 procent). Van Tevens wordt i 1500 tot 5000 gulden moést worden aantal aanvragen gestoken in 46 huizen (30 procent) garanties en minder dan 1500 gulden woningen (15 procent). meente bestaat de indruk dat het meente biedt groot onderhoud belangrijker verbeteringskosten te subsidiëren, de onderhan- wordt in dit kader LEIDEN- Een grote maat, de veer tig royaal gepasseerd, toch mo- afgerond" oordeel tëgê- dieus gekleed. Het is vaak een hek- Als de proef met de schouw- sentoer om dat te verwezenlijken, orten een jaar loopt, zal de ge- Een kijkje bij de show van Total meente bezien of het experiment Woman gisteren in de Waag leerde een vaste regel moet worden. dat het wél kan en ook voor een Van de mogelijkheid die de ge- redelijke prijs. de koopprijs: de bruik gemaakt door de huiseigena- naar- ren in kwestie. Wel worden er min- groot der subsidieaanvragen ingediend dan men op grond van het aantal Tevens wordt vermoed dat het schouwrapporten zou verwachten. gemeente- Op dit moment zijn er geen proble- "het algemeen toe- men met aanvragers die het groot neemt. Niet alleen de voorlopige onderhoud niet wensen uit te voe- invoering van de schouwrêipporten ren. Total Woman richt zich vooral op de vrouw met een wat grotere maat en een min of meer traditionele smaak. In de collectie opvallend veel japonnen. Hoewel ue lijn van die japonnen heel klassiek was, zorgde de mooie bloemdessins en de vlotte wijde blazers op die ja ponnen voor een modieuze uitstra ling. waren de pakjes van Elvi Club. Hier combineerde Total Woman de twee kleuren die in de collectie fa voriet zijn, groen en blauw, heel ge raffineerd met elkaar. Heel mooi was de combinatie van een groene blouse, een rechte blauwe rok en een tennisvest in groen met don kerblauwe strepen. Een zelfde kleurencombinatie was er ook van de Zweedse fabrikant Wahls, maar dan met een plooirok en 'dubbel' blouse en 'in een glimmende stof, echt voor feestelijke gelegenhe den. Mooi gebreide pakjes waren er van Freya, hoewel de oudrose com binatie van een v-hals trui en een crêpe plooirok van hetzelfde merk Veel sportiever en ook jeugdiger wat vlotter oogde. LEIDEN - Met het oog op de ver kiezingen worden de komende pe riode diverse politieke bijeenkom sten in Leiden gehouden. Maandagavond wordt in buurt centrum de Kooi aan de Driftstraat een forum gehouden met vertegen woordigers van CDA, D66, Links Leiden, PvdA en VVD. Het forum wordt georganiseerd door het wijk- comité de Kooi en het buurt- Lijsttrekkers gaan tweemaal met elkaar in debat clubhuis Mirt-Honken. Kooibewo- PvdA komt wethouder Peters, het 5 kunnen die avond terecht met CDA stuurt lijsttrekker Walén- vier partijen. Namens de plaatselijke lijsttrekkers van de steld en met hen gediscussieerd partijen die in de gemeenteraad Deze hun vragen, met nen i acht avond spreekt het uit de PSP ge stapte 1\veede-Kamerlid Fred der Spek 14) kamp, de VVD wethouder Fase leven in hun wijk. Aanvang lijsttrekker Hoekema vertegen- Een half uur later die woordigt D66. Namens het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond neemt Ten Have, specia- De Burcht (Burtgsteeg list op het terrein van de ruimtelij- ïn de serie 'verkiezingskoorts' ke ordening, zitting in het forum. ?r het onderwerp 'West-Europa Voorzitter is CDA-staatssecretaris de PSO'. De Stichting Burcht Van der Reyden, die nog enige tijd het bestuur van de Stichting Leid se Binnenstad heeft geleid. Bezoe- Internat ïonale Be- kers kunnen de politici vragen stel de Stichting Grenze- len op het gebied van economie, werkgelegenheid, ruimtelijke or- zijn vèrtegenwoordigd. Omroep Rijnland is mede-organisator van dit debat en zal tevens televisie-op- maken. Aanvang: half acht. (Anneke Stakenburg), PvdA (Hen- riette van Dongen). D66 (Frederik van Lookeren-Campagne), CDA (Paul Klück) en de SP (Theo van Meurs). Zij krijgen vragenvoorgè- legd die betrekking hebben op pro blemen die de wijken Groenoord en Noorderkwartier momenteel kennen, zoals de vuilverbranding, woonlasten, het bejaardenhuis Zij- wordt onder leiding van E. Mac- kay, voorzitter van de kandidaat stellingscommissie van de VVD-af- deling Leiden, gehouden in In De De VVD haalt donderdag staats- Vergulde Turk aan de Steenstraat organiseert deze bijeenkomst menwerking met de Studentenver eniging vo trekkingen loos. De afdeling Leiden van het deling KNOV organiseert dinsdagavond in de Stadsgehoorzaal om acht secretaris Kappeyne van de Copel- lo en het Tweede-Kamerlid Wie- benga naar Leiden. Beiden zijn ge meenteraadslid in deze stad ge weest. Kappeyne van de Copeflo, die sociale zaken en werkgelegen heid in haar portefeuille heeft, begint 's avonds c acht i forum met vertegenwoordi- vervolgd met een debat tussen de Dezelfde avond organiseert de stichting Leidse Vrouwenraad een politiek café in de'Caeciliastraat 18. Twintig vrouwelijke kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezin- spreekt over de jeugdwerkloos- gen verlenen hun medewerking. heid en de opleidingsmogelijkhe- Aanvang half tien's avonds. Tege- samenstelling den voor jongeren. Wiebenga houdt een verhandeling over het functioneren van de gemeente raad. Vervolgens kunnen er aan beide VVD'ers vragen worden ge- Maandagavond 17 maart presen teert jongerenvereniging Augusti- nus in het Anthonius Clubhuis (Lange Mare) een debat tussen de lijsttrekkers van de vijf grootste partijen: Tesselaar (PvdA), Kuijers (VVD), Walenkamp (CDA), Hoeke ma (D66) en De la Mar (Links Lei den). Voorzitter en interviewer is Omroep-Rijnlandmedewerker Van Veen, terwijl ook de zaal vragen kan stellen. Onderwerpen als de het toekomstige buurthuis college, de knelpunten„v, •erking met ciaal-economisch beleid en de in- het wijkkollektief Plan Noord, een voering van stemrecht voor buiten verkiezingsavond belegd. Verte- genwoordigd zijn Links Leiden landers komen eenkomst begint Nieuwe directeur Woningbouwvereniging Leiden: Mulder, die vijftien jaar in de Am sterdamse volkshuisvesting heeft gewerkt, zegt zich in Leiden te hebben verbaasd over de grote in vloed die de gemeente heeft. "Ik was in Amsterdam wel wat ge wend, maar de invloed van de ge meente Leiden gaat wel heel erg ver. Dat valt natuurlijk voor een deel te verklaren uit het feit dat er een enorm gat lag door het kleine personeelsapparaat van de corpo raties. Daar zal de komende jaren verandering in moeten komen. De woningbouwvereniging zal meer invloed moeten krijgen op de be leidsvoorbereiding en de uitvoe ring daarvan". Mulder pleit in het verhaal daar om voor een andere vorm van sa menwerking tussen gemeente en woningbouwvereniging. "Mijn toe komstbeeld is dat we met de ge- te komen het volkshuisvestingsplan, de verenigingen zitten differentiatie in de woningbouw, over het toewijzingsbeleid en over stedebouwkundige aspecten. Hoe de architectenkeuze hier in Leiden tot stand komt, bijvoorbeeld, daar van ben ik steil achterover gesla gen (de gemeente beslist, red.). Mijn opvatting is dat daarover tus sen de gemeente, de bewoners en mingbouwcorporatie moet Mulder put uit het gemeentelijke volkshuisvestingsplan goede - het a!ge" moed dat ook de gemeente Leiden teveel vastgebakken aan tra- bereid zal zijn de verhouding met dities. Ze hebben vaakvaste archi- de woningbouwverenigingen te tecten en aannemers. Daar moeten veranderen. "In het volkshuisves- vanaf. Ik vind datje als woning- tingsplan staat dat de verhoudin- corporatie moet hébben rende in de architectuur open oog ïnspire- de - "Het beleid is de afgelopen jaren worden overlegd. Maar als geen teveel gericht geweest op de hoek- overeenstemming wordt bereikt, steen van de samenleving. Die beslist de corporatie' Creatief Maar ook de verenigingen zelf den scheppen moeten meer activiteiten ontplooi- voor zichzelf creatieve ontwikkelingen den herzien", reageert hij. "Ik heb "fi 'n dé bouw geen reden om daaraan te twijfelen en heb er dus vertrouwen in dat we serieus worden genomen". Om haar rol in de volkshuisves ting te vergroten, daarop is de wo ningbouwvereniging Leiden mo menteel niet toegerust, verklaart ogelijkhe- Mulder verder. "Het personeelsap paraat is te klein en moet de ko mende jaren worden vergroot. niet meer wat men zich daarvan voorstelt", constateert Mulder, "We moeten daarom eer individuele ver- vindt Mulder. "Ik stel mij'voor, trekken in een woning te hebben Maar, ik wil niet de indruk wekken als woningbouwvereniging, ten of voor bijvoorbeeld woongroepen, dat er thans sprake aanzien van de architectenkeuze Nieuwe wegen verkennen. Ik wil rampsituatie bouw- en woonvormen daar wel aan meehelpen". Opvallend was dat vrijwel 'alle mouwen driekwart waren. Voor deel van deze mouwlengte is dat horloge en armbanden dan beter tot hun recht komen. En hoe be langrijk accessoires bij de kleding zijn, en dan gaat het niet niet om sieraden maar om hoeden, sjaals, tassen en handschoenen bleek uit de zorg waarmee Total Woman en Messchers Modehuis deze zaken met elkaar hadden gecombineerd. In de show ook een enkele band- plooibroek, samen met een leuk vest of een mooie blazer met linne neffect. Het kan allemaal, ondanks maat 46. HENRIETTE V.D. HOEVEN. de verregaande overheidsbemoeie nis en de steeds moeilijker te ver krijgen subsidies. Volgens Ruby van Essen (D66-Leiden), die Jan Hoekema waarnam, zijn de richtlij nen uit den Haag ook vaak tegen strijdig. Er werd gepleit voor een decen- tralistischer systeem en verschui ving van rijksuitgaven naar ge meenten. Dat kan volgens van Mierlo door minder ambtenaren bij de ministeries aan te stellen. "Dat dijt maar uit". Hij wees erop dat het financieringstekort van de gemeenten in het niet valt bij dat van de overheid. "De investering van de gemeenten zijn maar liefst met anderhalf miljard gulden te ruggelopen", aldus de landelijke lijstaanvoerder, die weinig lovende woorden over had voor de Haagse politiek. Een andere kwalijke zaak die overheidsbemoeienis met zich meebrengt, is dat sommige ge meenten de neiging hebben zich al te makkelijk te verschuilen achter diezelfde overheid. Bezuinigingen, die wel degelijk een bepaald beleid inhouden, worden dan afgedaan met de mededeling: "We hebben geen geld uit Den Haag gekregen" D66 raadslid Jan Aikens uit Voor schoten meende dat zijn gemeente daar een handje van had. Het gevaar van meer be leidsruimte voor gemeenten werd ook gezien. Van uniformiteit zal geen sprake meer zijn. Wat te doen als het tarief voor de bibliotheek in Leiden hoger wordt dan in Wasse naar? "Ook lager gaan zitten", luid de het simpele antwoord van een van de toehoorders uit de zaal. "De burger signaleert dit kwaliteitsver schil wel". Lijstrekker Vincent Huisman uit Wassenaar: "De be- trokkenheid van de bevolking bij de gemeentepolitiek zou zo wcl- eens kunnen worden vergroot". De tweede belangrijke vraag, die daarop aansloot was: hoe kunnen burgers meer worden betrokken bij het lokale bestuur? Van Mierlo dacht in de richting van referenda. Het publiek vroeg zich af wat nu de onderwerpen zijn die zich daar voor lenen? De plek van de vuilnis stortplaats in Leiderdorp? Of de sluitingstijd van de cafés in Lei den? Pasklare antwoorden daarop kwamen niet. Wel werd het de aan wezigen op de goed bezochte bij eenkomst duidelijk, dat D66 er naar streeft om de de macht weer zo dicht mogelijk bij de burgers brengen. Niet alleen in Den Haag. maar ook bij de gemeenten. Reeks colleges over Erasmus LEIDEN - De subfaculteit ge schiedenis van de Leidse universi teit organiseert in de komende maanden een reeks colleges onder de titel: 'Erasmus en zijn tijd'. Ver- schillende aspecten van het leven en werken van Erasmus worden belicht en er wordt aandacht be steed aan Erasmus' idealen van vrede en verdraagzaamheid. Op 12 juni 1986 zal het 450 jaar zijn geleden dat Desiderius Eras mus stierf. De figuur van Erasmus is volgens de organsiatoren bij uit stek geschikt om verbindingen te leggen tussen traditioneel geschei den opererende vakgroepen, sub faculteiten en faculteiten. De colleges over Erasmus, die voor iedereen toegankelijk zijn, worden vanaf 11 maart elke dins dagavond van 18.45 tot 20.15 uur gegeven in het Centraal Facilitei- tèngebouw aan de Cleveringa- plaats. Muziekgroep In eetcafé De oude Harmonie an de Breestraal 26 treedt mor genmiddag om 16.00 uur de mu- iekgroep Les Zazous op. Strandloop De Leidse atletiekvereniging Holland houden zondag een strandloop aan de Wassenaarse Slag. Men kan kiezen uitafstan- den van 2,4,8, of 12 kilometer. De start is om 11.00 uur en inschrij- is mogelijk vanaf 10.00 uur bij het parkeerwachtershuisje het laatste parkeerterrein de strandafgang. Postzegel-avond, De maandelijks ruil-contact- i veilingavond van de Postze gelvriendenwordt maandag 10 maart in Restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg 1 gehouden. De zaal gaat om 19.30 uur open waarna er gelegenheid'is de ka rfels te bezichtigen. Documentaire In het Rijksmuseum voor Vo' kenkunde aan de Steenstraat 1 wordt zondagmiddag een docu mentaire vertoond over drie res taurateurs van Japanse rolschil- deringen bij het beroemde mu seum Freer Gallery of Art in Was hington. Defilm begint om 15.00 uur en wordt kort ingeleid door K. Vos, conservator van de afde ling Japan/Korea. Karakterbeschrijving bij het Spiritistisch Genoot schap Leiden aan de Lage Mors- weg 14a geeft L. Bohan uit Hil- um maandagavond vanaf 20.00 uur karakterbeschrijvin gen aan de hand van een foto met geboortedatum of handtekening. Vrouwendag Ter gelegenheid van de inter nationale vrouwendag heeft ook het Vrouwenhuis aan de Hooigracht zaterdagavond een programma. Om half negen be gint daar een forum over seksu eel geweld tegen vrouwen, ge volgd door een film over hetzelf de onderwerp. Vanaf half elf speelt de vrouwenband 'Ten girls ago'. ADVERTENTIE Zondagmiddag 9 maart treedt "LES ZAZOUS" 16 00 uur op in de Oude Harmonie Breestraat 16. Leiden Vrij entree

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3