'We draaien pop voor iedereen' TV-rubriek Tv-verslag op z'n Amerikaans door Nico Scheepmaker KRO's Zalige Muziek Zondag Wim Bosboom heeft toekomst achter zich ZATERDAG 8 MAART 1986 RADIO-TV-KUNST Wat is televisie? De ruimte van het volledig le ven, zou ik, met de dichter Luce- bert, willen zeggen. Mijn broer Rob was een maand in Californië op familiebezoek, waar hij in de gelegenheid was veel televisie te kijken. Het viel hem op dat Euro pa niet bestaat voor de Ameri kaanse televisie, laat staan voor de Amerikaanse tv-kijkers. De Filipijnen bestonden, maar de verwikkelingen daar waren dan ook een schier binnenlandse aangelegenheid voor Amerika. De Sovjet-Unie bestond. Het duel Iran-Irak bestond. Maar daar hield het wel zo'n beetje mee op. Engeland bestaat niet. Frankrijk bestaat niet. West- Duitsland bestaat een heel klein beetje, en Nederland moet nog uitgevonden worden. De ruimte van het volledig le ven wordt de Amerikaanse kij ker dus grotendeels ontzegd. Nu is Amerika natuurlijk groot, dus ook binnen de beper king van zijn eigen grenzen kan de Amerikaan nog heel wat van zijn gading op het gebied van 'volledig leven' vinden. Bijvoor beeld de tweeëneenhalf uur du rende 'live'-reportage van de red ding van twee piloten, die met hun Cessna 172 in de kabels van een hoogspanningsmast ver strikt waren geraakt en op 30 me ter hoogte een 'balance-act' op le ven en dood volvoerden. A Mat ter of Life and Death. Dat ge beurde om 9 uur 's avonds, in de buurt van het Ontario Internatio nal Airport, dat wil zeggen op een tijdstip dat het in Californië al aardedonker is. Op het hoog spanningsnet zat een spanning van 250.000 Volt, die echter auto matisch werd uitgeschakeld na dat het particuliere vliegtuigje de onvermijdelijke kortsluiting had veroorzaakt. De chauffeur van een 32 meter hoge kraan, die op eens de wegverlichting zag uit vallen, schakelde zijn radio in op de politieberichten en hoorde toen dat er. daar en daar, een vliegtuigje in een hoogspan ningsmast verzeild was geraakt. Hij realiseerde zich dat hij daar vlakbij was, en een kwartier later was hij al op de plaats van het ongeval aangekomen. Niet lang daarna was ook de lokale televi sie aanwezig, die vanaf de grond beelden van de cockpit kon doorseinen alsof ze met de came ra langszij stonden. Alles in clo- se-up dus. Dat is pas televisie! U moet zich even in de ge moedstoestand van de beide pi loten indenken („wat ging er door u heen?"). De kijkers hoor den dat pas na afloop, maar de beide piloten hadden in het duis ter al twee avonturen achter de rug, voordat de televisie ter plaatse was. Ten eerste waren ze dus tegen die hoogspanningska bel gecrashed, maar niet gewoon BOEM! PANG! ertegenaan. Nee. in zekere zin 'in glijvlucht', want ze kwamen op de hoogspan ningskabels terecht (zonder zich dat te realiseren), en gleden zoetjes voort, om tenslotte ruw tot staan te worden gebracht door de mast. Het vliegtuigje kie perde daarbij om. hing met zijn wielen in de lucht, en werd in wezen alleen door de propellor die in de kabels verstrikt was ge raakt voor neerstorten behoed. Maar dat realiseerden de beide inzittenden zich niet! Ze dachten dat ze ondersteboven op de grond lagen! Dus wat deed de pi loot, hij maakte zijn cockpit open, stapte op de.vleugel, om vandaar op de grond te springen, toen zijn co-piloot opeens arg waan kreeg. Haastig kroop de pi loot, op dertig meter hoogte, weer in de cockpit terug! «V» J msr Dat hebben de Amerikaanse tv-kijkers dus gemist, maar in de onherroepelijke speelfilm over dit onderwerp zal het zeker niet ontbreken... Gelukkig kwam er al snel hulp. In het licht van schijnwerpers slaagden twee man in een hoog werker (zo'n kraan met een kraaienest) erin met een kabel die vanuit de toegesnelde hoge kraan werd neergelaten het vliegtuigje wat steviger vast te maken, want de allereerste zorg was dat het niet naar beneden zou flikkeren. Het hing i bij wyze van spreken, aan een zij den draadje! Daarna werd de pi loot in de bak van de hoogwerker gehesen, en eerst met de twee brandweerlieden (want de red dingsoperatie werd door de brandweer uitgevoerd) naar de begane grond gebracht alvorens aan de redding van de tweede man werd begonnen. Want een bijkomende complicatie was. dat het al twéé weken geregend had, de grond soppig was geworden, en de hoogwerker langzaam ver zakte. Vier man in de bak zou wel eens te veel van het goede kunnen zijn geweest! Bovendien moest de co-pilot, die al die tijd ondersteboven in zijn veilig heidsgordel had gehangen, eerst nog van die gordel worden be vrijd. Dit werd een even span nende operatie als dat gedoe bij Willem Ruis waarbij een metalen ring rond een elektrische gebo gen stang moet worden gevoerd. De gordel moest vanuit de hoog- werkersbak door het raampje van de cockpit heen worden los gesneden. zonder dat de bak het vliegtuigje raakte, want anders zou het alsnog kunnen neerstor ten van 30 meter hoogte! Enfin, het lukte. Na een ruim twee uur durende reddingsoperatie c.q. directe tv-reportage. nu en dan onderbroken uiteraard voor re clame. Er schijnen enkele beel den van in het jeugdjournaal of het gewone journaal te zijn ge weest. die ik gemist heb. Maar als ik de baas was bij een zendge machtigde, dan zou ik de volledi ge reportage hebben uitgezon den. ook al mis je dan natuurlijk de spanning van de Amerikaanse tv-kijkers. die niet wisten of het goed zou aflopen of niet. HILVERSUM- (GPD) - Paul van der Lugt is eindredacteur van het zondagprogramma op Radio 3 en op vrijdagmiddag wordt onder zijn leiding een vergadering gehouden waarin de programmamakers hun ideeën en op- en aanmerkingen naar voren brengen. Winfried Po- vel, die 'Zin in Pop' maakt, is er. En Eddie Keur, van de Mini-Parade Peter van Bruggen, de bedenker van 'Weeshuis van de Hits' is ziek. hij wordt vervangen door Paul van der Lugt compleet met kinder stemmetje (Morrisson) en al. Paul liet het stemmetje de laatste keren inspreken door dochter Daantje. bij Peter deed zijn zoontje hel al die tijd. door Margriet Hunfeld Op de vergadering ook Gerard Kamer, die het popnieuws ver zorgt, en Hubert van Hoof van 'Op slag van maandag'. En verder: de Belg Peter van Dam (Manneke Pop). Rick van Velthuysen (Popti- ma Forma) en Mare Stakenburg (Krachtvoer). De vergadering is wat rommelig. Er wordt door elkaar heen gepraat, er komen fouten aan bod van de vorige uitzendingen iemand had 't over een vrouwelijke zange res, dat kan dus echt niet...") en er worden platen gekozen die de spe ciale aanbieding worden. „Wij zijn de enige omroep", vindt Rick vari Velthuysen, „waar het kiezen van platen demografisch ge beurt". De platenspeler gaat aan, het volume op vol. Een meneer in driedelig bruin steekt tot tweemaal toe zijn hoofd om de deur met het verzoek of 't wat minder kan. „Dat moet je dus ook even gehad heb ben, zo'n man", vindt Eddie Keur sardonisch. Die ochtend hebben de program mamakers tot half twaalf met de pluggers gesproken. Per week worden er gemiddeld veertig tot zestig nieuwe singles aangeboden en gezamenlijk wordt de keuze ge maakt wat wel en niet gedraaid gaat worden. Simple Minds en Simply Red ^taan 't hoogst geno teerd. Er zullen live-opnamen ge maakt worden van The Cult en Simply R'ed. vertelt Gerard Kamer. Legt uit: „Bij de groepen die nog niet al te bekend zijn is dat geen probleem, maar zodra ze doorbre ken en succesvol worden krijg je een verbod op het opnemen van li ve-concerten. In verband met pira terij is dat vooral; de groepen zijn bang dat er op die manier banden gaan rouleren waar ze verder geen stuiver meer aan kunnen verdie nen. Heel logisch, natuurlijk. Maar om die reden proberen wy er altijd al in de beginfase van een groep bij te zijn". Even later zal de vergadering zich verplaatsen naar de studio waar enkele opnamen gemaakt moeten worden voor de mini-para de van Eddie Keur. Moet dat nou?, vragen sommigen zich af, die popmuziek zo luid en duidelijk op zondag. Kan er niet iets meer rekening worden gehou den met hét familiale karakter van de zondagochtend? „Ja, dat moet", vindt Paul van der Lugt gedecideerd, „want als je De zondag is op Radio 3 sinds anderhalf jaar KRO-dag en dat betekent dat een van huis-uit katholieke omroep op de zondagochtend met popmuziek op de radio komt. Doelgroep van KRO's Zalige Muziek Zondag is de luisteraar tussen de 12 en 30 jaar met een uitloop naar 55. Popmuziek die even anders is dan de muziek waaraan de zondagochtendluisteraar gewend was toen Willem Duys en Meta de Vries nog tussen negen en elf uur op de zondagochtend zaten. Duys met zijn 'easy listening' voor 't hele gezin en Meta met haar toeristische tips. De zondagochtendrust ondergedompeld in de metalen klanken van een mini-parade. Met informatie en nieuwtjes over popgroepen, met telefoonspelletjes, jingles, kinderstemmetjes en straatinterviews. Is dat waar jongeren op zondag zitten te wachten? Of liggen die tussen 09.00 en 11.00 uur, nog op hun bed? En zouden ze al wakker zijn tussen 11.00 en 13.00 uur, wanneer Anne van Egmond haar 'Egmond-Komplex' presenteert. Uitgeslapen na een avondje stappen? En als dat zo is, wie luisteren dan wel naar 'KRO's Zalige Muziek Zondag', zoals nu de nieuwe kreet is? De programmamakers van Radio 3 op zo Lugt. Mare Stakenburg. Eddie Keur. Rick v Winfried Povel en Hubert van Hoof. lag met van boven naar beneden: Kenneth Keyzer. Paul van der i Veldhuysen. Gerard Kamer. Peter van Dam. Anne van Egmond. op zondagochtend naar rustige muziek wilt luisteren, dan moet je dus niet bij mij zijn. Het is domweg mijn verantwoordelijkheid niet. Je kunt dan afstemmen op Radio 2. daar zit tegenwoordig Willem Duys, met zijn easy listening". - Duys zit pas laat in de ochtend op Radio 2. Maar afgezien daar van, hoeveel mensen doe je een ple zier met harde enJof progressieve muziek? Van der Lugt: „Om te beginnen spreken wij niet van progressieve muziek, liever van commerciële popmuziek. En dat 'harde', dat valt ook wel mee, want we wisselen zacht en hard af. En verder blijkt uit een bezigheidsonderzoek van het NIPO dat er talloze jongeren zijn die zondagochtend NIET op hun nest liggen tot 12.00 uur. voorts is uit andere gegevens (on der andere de telefoontjes die we krijgen) geconstateerd dat op zon dagochtend ook ouderen met ple zier naar de popmuziek luisteren. En wat tenslotte de luistercijfers betreft, die zijn als volgt: wij heb ben 's ochtends tussen 09.00 en 10.00 uur een luisterdichtheid van 4 procent, daarna loopt 't op tot 12, 13 procent en in de namiddag zakt 't weer tot zo'n vier procent". - Willem Duys en Meta de Vries scoorden met hun programma's respectievelijk 22 en 23 procent, het hoogste luisterdichtheidscijfeY dat je kunt halen. Paul van der Lugt: „Dat is een nogal vertekend getal, omdat je nu spreekt over 1981, sindsdien is de totale luisterdichtheid van de radio in 't algemeen teruggelopen". - Raken de overvoerd - nuiceu ue men dóór de popmuziek? Paul: „Ik weet 't niet. Daar is tot nu toe geen onderzoek naar ge- daan". Paul van der 'Lugt: „Nee hoor, want het vreemde is dat wij juist weer erg hoog zijn gaan scoren met onze zondagochtendprogramma's wanneer je het afzet tegen de sco res van de huidige popprogram- rna's op de radio. Bovendien is het toch vreemd dat de AVRO na 1 de cember jl. Meta de Vries heeft laten vallen op Radio 2. En kijk ook eens naar de luisterdichtheid van Wil lem Duys tussen 11.00 en 12.00 uur. Die is nu: tien procent". Boukje Giessen van de AVRO zegt er het volgende over: „Wij be ginnen op zondagochtend pas te draaien om half elf. Te laat dus voor het programma van Meta met haar toeristische tips. Daarom is dat verplaatst naar vrijdag, 'Ted dy's Tip Tijd'. En wat Willem Duys betreft: tja, die zenderwisseling heeft nu eenmaal consequenties gehad. Radio 3 is gewoon de best- beluisterde zender, daar trek je al tijd meer luisteraars mee dan met Radio 2". Paul van der Lugt: „Ach. ieder een realiseert zich heel goed dat je niet in .programma's op Radio 3 continu een katholieke teneur kunt laten doorklinken. Boven dien is uit onderzoek gebleken dat een katholiek in zijn opvattingen niet zoveel verschilt van de gemid delde Nederlander. Maar goed. om toch dat katholieke accent enigs zins waar te maken doen we wel dingen waar je als katholiek wat aan kunt hebben. Ik nóem dat dan christelijk, menselijk. Zin in pop is daar een voorbeeld van, tussen 09.00 en 10.00 uur, waarin elke keer weer verschillende onderwerpen aan de orde komen. Of Anne' van Egmond, die in haar programma dingen over zichzelf vertelt, waai de mensen zich dan weer aan vast kunnen klampen. En wat dacht je van 'Weeshuis van de Hits' van Pe ter van Bruggen, ik vind dat een van de beste radio-programma's die er worden gemaakt. Het heeft een haast literair niveau, omdat er fraaie verhalen in worden voorge lezen. Er worden gevoelens in dat programma gelegd als ontroering. humor en vriendelijkheid. Bepaald geen behang dus. maar een pro gramma met een grote menselijke factor. Dat laatste, dat kan je ook weer terugvinden in een nieuw programma van ons, 'KRO's Zalige Liefdeslijn', waarin we liefdespro blemen van luisteraars helpen op lossen. In Amerika is zoiets een ra ge. wij wilden daarop inspelen. Ge woon een probeersel dus, met als uitgangspunt dat het emotioneel exhibitionisme ook hier hoogtij viert. Daar mag je dan best gebruik van maken, vind ik. De discotheek problemen, zoals we die noemen, komen in de uitzending en daar proberen we dan met wat humor op te antwoorden, om er een beetje 'n cabaretesk tintje aan te geven. Maar de echt serieuze problemen, dingen als: mijn man komt tegen woordig zo gauw klaar en hoe kan dat nou en wat moet ik npu, nee. daar luisteren we wel naar en daar helpen we ook wel naar een oplos sing zoeken, maar dat komt dus niet in de uitzending". - Om je als omroep te profileren is Radio 3 niet de meest geschikte zender. De EO en NCRV beginnen er bijvoorbeeld al helemaal niet Paul van der Lugt: „Dat ligt er maar aan. Wij vonden dat we niet óók nog eens met de bekende go spelrock en dergelijke moesten ko men aanzetten. Dat was dus een van de uitgangspunten toen we de zondag kregen. Anderzijds zijn we ook weer afgestapt van het image de omroep met de harde, progres sieve popmuziek te zijn. Want in derdaad bleek ons dat niet ieder een die hele harde popmuziek op prijs stelt. Wij willen op Radio 3 een 'popzender' zijn en geen 'jon gerenzender'. want dat laatste, dat zou ik te beperkt vinden. We draai en nu veel meer de algemene pop muziek. Gerard Joling. Lee To wers. Anita Meyer, die we vroeger echt nóóit lieten horeni Verder pro beren we ook de krenten eruit te halen, zoals die zondag, toen we veelvuldig 'Bank Ueberfall' speel den van de groep 'Allgemeine Vei - unsicherung'. Zoiets wordt dan weer opgepikt door de andere om roepen en dat vinden we dan leuk. Een feit is dat van de plaatjes die wij kiezen als 'speciale plaat' 90 procent uiteindelijk in de hitpara de belandt". - Luister je zelf regelmatig naar popmuziek:' Paul van der Lugt: „Nee. dat doe ik alleen voor mijn werk. Zelf heb ik altijd Radio 4 aan. In de auto. Thuis. Ik ging vanaf mijn vierde jaar regelmatig naar zware, klassie ke concerten, omdat mijn moeder (Marijke van der Lugt - red.) toen tertijd een bekende operazangeres was, die door heel Europa Wagner heeft gezongen. Daar was ik dus vaak bij'. En zoiets blijft dan. die liefde voor zulke muziek. Ook nu nog. wanneer 'Die Ring der Nibe- lungen' integraal wordt uitgezon den, dan gaat bij mij de telefoon er uit en de huisbel af. Daar kan ik echt helemaal bij zwijmelen. Maar dat neemt niet weg dat ik me even goed kan laten inspireren door popmuziek, want zulke muziek heeft tóch een algemene waarde, zelfs mijn moeder kan die muziek heel goed verdragen". HILVERSUM (GPD) - „Ik heb de toekomst achter me", zegt Wim Bosboom.(57), terugkijkend op 25 jaar bij de omroep, grijnzend. Op 1 maart 1961 kwam hij bij de VARA in dienst als redacteur-regisseur van de rubriek Achter het Nieuws en het magazine Espresso, dat een maal per maand op de zaterdag avond na Dorus werd uitgezonden. „Dat was het begin van een uit gediepte actualiteitenrubriek. We hadden bijvoorbeeld een badpak- kenshow in december om de nieuwste mode voor de zomer te la ten zien. We hadden dan dames in badpak, dat vonden we uitermate pikant. Zo pikant, dat de opnamen achter gesloten deuren plaatshad den. Zelf vonden we dat heel ge durfd. Maar voor jé het weet, zit je bij meer serieuze onderwerpen. Op die manier heb ik mogen meewer ken aan de beginnende televisie- journalistiek. Ik was een van de grondleggers van wat nu gebruike lijk is. We moesten alles uitvindén, er was nog niets". Voordat Wim Bosboom 25 jaar geleden bij de omroep kwam werken, was hij cameraman bij Multifilm, het huidige Cinecen- trum. „We deden alle filmwerk voor de televisie. Je moest onver schrokken en onversaagd zijn. Ik heb met mijn camera aan een touw uit een helikopter gehangen. Het was stunten geblazen, we deden echt alles. Omdat we zo voortdu rend voor de omroep bezig waren, had je daar je vrienden en je vijan den. Nou, mijn beste vrienden za ten bij de VARA. Dat was toeneen toonaangevende omroep, met veel aandacht voor cultuur, amusement en informatie. Het was een hele eer om voor die omroep te werken". Wim Bosboom verwierf bij de VARA vooral grote bekendheid door zijn consumentenprogramma Koning Klant, waarmee hij in 1968 begon. „Koning Klant kreeg een erg goede naam, we gingen steeds ge durfdere onderwerpen aanpakken. Zo hebben we de hele tweede hands autohandel op z'n kop gezet in het 'Wrak van de weg'. We wer den bedreigd. Een van onze regis seurs moest op een bepaald mo ment wel 's nachts met een waak hond bewaakt worden". Wim Bos boom heeft deze consumentenru briek acht jaar lang voor zijn reke ning genomen. „Inmiddels was er wat aan de hand met de VARA, dat was trou wens in de hele maatschappij het geval. Bij de VARA liepen ze voor op en op den duur voelde ik met er niet meer thuis. In mijn wereld beeld bestaat er toch wat orde en gezag. Een buitengewoon integer mens als André Kloos (de toenma lige voorzitter van de VARA, red.) werd afgebrand door wat je gerust de meute mag noemen". In die woelige tijd aan het eind van de ja ren '70 kwam #het aanbod van TROS-directeur Joop Landré aan Wim Bosboom om voor zijn om roep te komen werken als geroe pen. „Toen mijn vertrek van de VA RA naar de TROS in augustus 1980 bekend werd, werd ik 's ochtends gebeld door een verslaggever van de Volkskrant, die my op hoge toon vroeg waarom ik de VARA ging verlaten. Ik heb toen de in middels gevleugelde woorden uit gesproken: ik ga van de kleinste ar- beidersomroep naar de grootste De tragiek voor de VARA is dat het waar is. Hier bij de TROS kan ik mijn werk in perfecte vrijheid doen". Wim Bosboom werd destijds door de TROS aangetrokken voor het opzetten van de consumenten Wim Bosboom: kwart t omroep. rubriek Kieskeurig. Inmiddels is hij hoofd van alle informatieve pro gramma's op de TROS-radio. „Ra dio is een mooi medium. Televisie is, was ik altijd noem, een heel ge doe. Jij bent het topje van de ijs berg. Ik vind het altijd een wonder als zo'n televisieprogramma weer gelukt is. Voor de radio werk je met één technicus en een micro foon in een rustige, volkomen te controleren situatie". Zak As nog wat slordig 'Hij is Justus, wij zijn Erik', pro gramma van cabaret Zak As. Ge zien op 7 maart in het Waaggebouw. LEIDEN - Vorig jaar Eric Eijgenraam, Erik van Muis winkel en Justus van Oei, tesa- men de cabaretgroep 'Zak As' vormend, het Leids Cabaret-fes tival. Dit succes leidde tot een avondvullend programma, waar mee dit trio nu sinds enige tijd door het land trekt. 'Hij is Justus, wij zijn Erik' is een grotendeels onderhoudend programma met traditioneel vorm gegeven cabaret. De ver wachtingen op grond van het op merkelijke optreden van vorig jaar worden niet beschaamd: al leen moet de voorstelling nu dui delijk nog gaan groeien. Er wordt dan ook volop geëxperi menteerd. Dit kun je merken aan de programmatoelichting, die duidelijk van de voorstelling af wijkt. Het openingslied, het ver haal over de bijstandmoeder met haar kan als voordeurdeler en de Fur Elise-medlev met beroemde (Music for the millions) composi ties zijn als geslaagde festival bij dragen van vorig jaar overgeble- 'Jürgen en Anne' is een prach tig lied over de verliefdheid van een Duitse jongen voor Anne Frank, van wier dood hy niet op de hoogte scheen te zijn. Jammer is echter, dat hier de kwaliteit van het Duits zo rammelt. Veel minder direct maatschappijkri tisch is 'Gouden helden der rpu- ziekhistorie'. waarin net als in de Für Elise-medley het propageren van klassieke muziek via een paar grysgedraaide platen op de hak wordt genomen. Heel anders is daarentegen het Opperlands-achtige taalspel (een verhaal, waarin vrijwel uitslui tend de klinker "O" wordt ge bruikt) dat de humor in het ver haal over een homo-erotische re latie bepaalt. Dat verhaal duurde overigens wat lang. maar over het algemeen is voor voldoende afwisseling gezorgd in de onder werpkeuze. Zelfs de langzamer hand obligaat geworden cyni sche visie op de ondergang van de wereld ontbreekt niet. De drie leden van de groep hebben op toneel een goede uit straling. waarmee ze minder slor dig moeten leren omgaan. Zon der nu direct in keurige Klein- kunstacademie-achtige gebaar tjes te vervallen, moet de presen tatie er wel wat verzorgder op worden. Ook het studentikoze soort bravoure zou wat minder mogen zijn. WIJNAND ZEILSTRA Hoog niveau Mariiiierskapel Jubileumconcert Stichting Taptade Evenementen Leiden m.m.v. de Ma rinierskapel de Koninklijke Marine o.l.v. Kapt. L.F. Niesten. Solisten: Frans van de Poel, trompet, Sjef Panders, alt saxofoon en Jo Peeters, trompet. Gehoord op vrijdag 7 maart in de Stadsgehoorzaal in Lei den. LEIDEN - "We want more!!! Brulde een enthousiast publiek na afloop van het optreden van de Marinierskapel der Koninklij ke Marine en liet het orkest niet eerder huiswaarts gaan dan na een stevig aantal toegiften welke uitliep in een 'Prom'achtige hap pening. Het 'visitekaartje van de natie' was na tien jaar terug op Leidse bodem ter opluistering van het tweede lustrum van de Stichting Taptade Evenementen Leiden, een opzet om Leiden Muzikaal te promoten en in korte tijd is uitgegroeid tot één van de grootste indoor taptoes van Ne derland. In een muzikale collage van stijlen en genres toonde de Mari- nerskapel zich o.l.v. kapt. L.F. Niesten als een harmonie orkest van het allerhoogste niveau. Zo als al direct opviel in het symfo nische gedicht 'Een nacht op de kale berg' van Modest Mous- sorgsky. waar de macabere sfeer van trollen, saters en andere puk keleters trefzeker en in een schit terende klankkleur werd uitge beeld. Wat wolliger van arrangement, maar geheel gecompenseerd door de fraaie toon van trompet tist Frank van der Poel klonk daarna het modern getoonzette 'Concert voor trompet' van A. Arutunian, vooral in het midden deel waar de solist op lyrische wijze met gestopte trompet te genspel biedt aan dwarsfluit en hobo, om daarna het beginthertia weer op te pakken in een spette rende finale. Na een vitaal vertolkt 'Breeze for Brass' in een bezetting van koper, slagwerk en basgitaar ging het vol orkest inclusief het publiek volkomen uit de bol in een wervelende Mexicaanse 'Fiesta' van Owen Reed. een ma nifestatie van devotie tegenover uitbundige vrolykheid, vol rake ritmische effecten en van een spectaculaire klankkleur. Even eens verrassend was na de pauze de collage van film en dansmu ziek waar diverse solisten en en sembles een hoofdrol speelden. Dat de Marinierskapel veelzijdig heid hoog in het vaandel heeft staan bleek tenslotte in een prachtige selectie Musicalmu- ziek dat eigenlijk het daverende slotstuk behoorde te zijn als het enthousiaste publiek niet blijven roepen:"We want mor ANNEKE VAN VLIET Discordia moet blijven 'Feuilleton. Het Atelier'. Door Maat schappij Discordia. Regie en vorm Jan Joris Lamers. Met M. de Koning. A. Kouweiihoven, J.J. Lamers, R. El- jon, G. Bons. Gezien op 7-3-'86 LAK, Leiden. Aldaar nog te zien op 8-3. LEIDEN 'Het Atelier' is thea ter over theater. Of theater over de onmogelijkheid van theater. Maatschappij Discordia vond het nodig zich te bezinnen over het eigen theatermaken - terecht lijkt me. want de groep werd voorspelbaar - en uit die bezin ning is een voorstelling voortge komen die tevens over theater (- maken) in het algemeen gaat. De visie is somber en vertwijfeld. Als je concludeert dat het theater op sterven na dood is. waarom dan nog theater maken9 Om ons daarvan te vertellen? Maar dat wisten we toch al? Misschien leg ik de groep woorden in de mond. want ge zien de opbouw van het stuk lijkt de groep deze conclude te willen ontkennen. Daarin wordt name lijk de toekomst van theater niet ontkend. Het deel vbor de pauze begint met een proloog: aan de hand van Goethes 'Voorspel in het theater' wordt de thematiek gesteld Wat heelt het theater van vandaag nodig om te overleven? Hierna volgen drie aktes waarin scones gespeeld worden uit het vorleden: zowel uit het eigen als uit het meer algemene van de wereldliteratuur. Het is een afre kening met het verleden waarin elke mogelykheid benut wordt om verbitterde verwijzingen te maken naar 'het theater'. Jam- I mer genoeg is die verbittering over het eigen verleden minder sterk: de scènes worden vrijwel hetzelfde gespeeld als destijds, zonder commentaar daarop te geven, had Discordia dan toch gelijk? Dat commentaar op het eigen verleden wordt - impliciet - pas gegeven in de twee aktes na de pauze, waarin blijkt dat de groep zoekt naar een andere speelstijl die wellicht model moet sta^n voor de toekomst. 'Binnenkort* bestaat uit een stukje van Frans Stryards (over theater!) en een gruwelijk bot-komisch stukje van Gerard Jan Rijnders. Moet het van hen komen9 'Lot' is eer scene uit Bernhards 'De Theater maker', waarin Lamers zich - zeer intens spelend - overgeeft aan de vertwijfeling van zijn be roep en zich afvraagt of hij het niet uiteindelijk om de roen doet; wil hij niet gewoon de bes te zijn. De voorstelling - die van wege zijn opzet elke kritiek tart - zou kunnen worden afgedaan met: 'elitaire navelstaarderij' maar daarvoor vind ik de/e speurtocht te integer en te fase i- nerend. De groep moet blijven zoeken. Laat de ironie nou wille dat van de 20 toeschouwers bij het vertwijfelde <'i applai nog maar 15 zaten' PAUL DEVILKE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 33