Verzet winkeliers tegen verkeersplan 'Zelfs het madeliefje verdwijnt' Sophieke Huis: drie plannen in nog geen jaar Veenweidegebied gaat in korte tijd enorm achteruit 'Maatregelen voor Watertje onaanvaardbaar' REGIO LEIDEN ZATERDAG 8 MAART 1986 ZOETERWOUDE - De win keliers van het Zoeterwoud- se Watertje verzetten zich hevig tegen de op handen zijnde verkeersmaatregelen in en om 'hun' straat. Dat het Watertje een soort woonerf moet worden, ge lardeerd met 'struikelblok ken' voor de automobilis ten, is voor hen "volstrekt onaanvaardbaar". In een protestbrief, vandaag ver stuurd aan de gemeente Zoeter- woude, schrijven ze te erkennen dat de situatie voor voetgangers niet optimaal is "Maar we consta teren tegelijkertijd dat in een reeks van jaren er geen ongelukken op het Watertje zijn gebeurd", aldus de winkeliers. Ze schrijven dat, als het ver keersplan wordt ingevoerd, door de smalle breedte van het Watertje de vele fietsers letterlijk en figuur lijk in de knel komen. ("Daar is de verkeersveiligheid niet mee ge diend"). Maar veel zwaarder weegt nog het grote aantal parkeerplaatsen dat, als het verkeersplan wordt in- Koffieconcert Het Big Band Combo verzorgt morgen een koffieconcert in het Voorschotense Ambachtshuis aan de Voorstraat. Deze zesmansfor- matie bestaat hoofdzakelijk uit leden van de Big Band Voorscho ten. Vandaar de naam. Het repertoire van het combo omvat composities uit de zogehe ten 'Mainstream-Jazz', swing en bossa-nova. Er worden nummers gebracht als 'Autumn Leaves', 'Bluesette', 'The girl from Ipane- ma' en 'Misty'. Herkenbare jazz muziek dus. Het concert begint om half één. Rommelmarkt De Zoeterwoudse drumfanfare 'De Rijntamboers' houdt morgen een rommelmarkt in de Eenden kooi aan het Kooikerspad (Rijn dijk). De markt, die om één uur begint, zal tot half vijf duren. De opbrengst is bestemd voor het in strumenten- en uniformenfonds. Koffieconcert Het Koperkwintet van de Mari nierskapel komt morgen in Zoe- terwoude 'op de koffie'. Het kwin tet verzorgt het koffieconcert van de St. Jans Fanfare in het Muziek centrum aan de Schenkelweg. Aanvang kwart over twaalf. Het programma vermeldt klassieke en moderne werken. Kunstkring Het Leiderdorpse theater Toverlei speelt komende dinsdag, 11 maart, een 'thuiswedstrijd'. Op uitnodiging van de plaatselijke Kunstkring komt het theater met fragmenten uit het stuk 'Vallen en opstaan' naar de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat. 'Vallen en opstaan' heeft een aantal vaste teksten waarbij de acteurs en ac trices zich, al improviserend, over het toneel bewegen en er van alles kan wisselen. Door ingrijpen van regisseur Henk Votel of van coach Els Kikkert kunnen ze telkens weer teruggrijpen op bestaande teksten. Aanvang dinsdagavond negen uur. Kindertheater Theater 'Hobo' speelt morgen in het Oegstgeester Taberna 'Roosje is getikt', een stuk over een eigen wijs meisje met een grote fanta sie. De kindervoorstelling begint om één uur. Het adres: Juliana- laan 1, Oegstgeest. Pauwhoflezing In de reeks voordrachten over kunst en wetenschap in de Wasse- naarse Pauwhof behandelt de Haagse musicologe mevrouw Lie- vens morgen de blaasinstrumen ten. Ze Iaat heel wat bekende en minder bekende instrumenten zien en horen die zich in museau in Europa en Amerika bevinden. De lezing begint om drie uur. Met het oog op de beperkte plaats ruimte is het aan te bevelen een plekje te reserveren via telefoon- 01751-14283. Het adres de Pauwhof is Paauwlaan 2a. LEIDSCH DAGBLAD gevoerd, verloren gaat. "Juist op de plaatsen waar ze dringend no dig zijn: bij de winkels", schrijven ze. En: "Waar elders in het dorp Wordt gedacht aan uitbreiding van de parkeervoorziening zou onze positie, die door andere maatrege len al is verslechterd, nog nadeli ger worden". Volgens de winkeliers is er nu al onvoldoende parkeergelegenheid voor de klanten. Temeer daar veel bewoners bij gebrek aan een eigen erf de auto ook op de straat parke- De mogelijkheden voor het hou den van de mini-markt of een bra derie lijken er ook niet beter op te worden, constateert de midden stand. En wat het geheel van de voorgestelde maatregelen betreft: dat is volgens hen ook "een aantas ting van het bijzondere karakter van het Watertje, een unieke ZATERDAG Leiden Vrouwenhuis - Hooigracht, dag: forum over seksueel geweld tegen I straat". De winkeliers suggereren om te onderzoeken of de onderbroken witte lijn, die nu min of meer het voetgangersgebied markeert, te vervangen door een aaneengeslo ten lijn. De bestrating zou moeten afwijken om de 'stoep' nog meer te accentueren. Geen moeite hebben de winke liers met een eventuele verdwij ning van het trottoir bij het pand van Varkevisser, op de hoek. Dat voldoet toch al niet, menen ze. Ten slotte verzoeken de winke liers burgemeester en wethouders om het linksafverbod voor auto mobilisten, komende vanaf de Noordbuurtseweg, op te heffen op- ZOETERWOUDE - Alle Zoeterwoudenaren die precies even lang lid zijn van de woningbouwvereniging als dat ernstig omzetverlies wordt eze 2el/bestaat, veertig jaar, kregen gistermiddag het 'kersverse' jublieumboek overhandigd. Dat gebeurde in tegengehouden. Aldus de brief, die <0ns tfuis\ tfet 5oe/<. geeft in vogelvlucht de historie weer van woningbouwvereniging Willibrord. (foto Holvast» komende maandag zou worden ge volgd door een protest tegen het verkeersplan van alle KNOV-on- dernemers ut Zoeterwoude. WASSENAAR - Voor de derde maal binnen acht maanden hebben B en W van Wassenaar een nieuw bouwplan ontwikkeld voor een ter- de Van Zuylen van Nije- veltstraat nabij het Sophieke Huis. Het gaat dit keer om een gebouw van maximaal vier bouwlagen waarin 36 bejaardenwoningen met een gemiddelde huurprijs van 400 a 450 gulden zijn geprojecteerd De woningbouw bij het Sophie ke Huis begint zo langzamerhand een 'gebed zonder end' te worden, waar voor velen geen touw meer aan vast is te knopen. Het nu ge presenteerde bouwplan is het tien de op een rij nadat negen eerdere plannen, na bezwaren van omwo nenden en raadsleden, in de prul lenbak belandden. Het begon allemaal in augustus 1984 toen het eerste plan ver scheen. Dat bestond uit een flat van in totaal zeven etages met 50 bejaardenwoningen. Twaalf bewo ners van de Van Zuylen dienden een bezwaarschrift in tegen het plan. Men vreesde voor geluidshin der, belemmering van het uitzicht en een waardevermindering van d*» bestaande woningen. Ook de leden van de commissie ruimtelijke or dening toonden zich niet erg ge lukkig met de bouwmassa en de si tuering van de flat, waarop wet houder Cocheret de la Morinière toezegde op de bezwaren terug te zullen komen. Dat geberude precies acht maan den geleden. Op 26 juni van het vo rig jaar werd er een hoorzitting over het bouwplan georganiseerd. B en W hadden inmiddels een raadsvoorstel opgesteld waarin de bezwaren van de omwonenden één voor één werden neergemaaid. Tij dens de hoorzitting zette een woordvoerder van de omwonen den te Boekhorst, nog eens uiteen wat de grieven waren. De Van Zuy len is volgens hem een drukke en rommelige weg met op dit kleine stukje een rumoerige snackbar, een café, een benzinestation en twee bushaltes. "Het enige rust punt op dit stukje is toch vooral het rustgevende uitzicht op een stukje groen gn een beetje ruimte", aldus Boekhorst, die vreesde dat de nieuwbouw "letterlijk en fi guurlijk een schaduw zal werpen over onze woningen". Het college besloot vervolens de zaak niet in de raad te behandelen. Een aantal alternatieve bouw plannen werd vervolgens tijdens een besloten raadsvergadering ge presenteerd. De raad bleek "een duidelijk voorkeur" te hebben voor een rond gebow, zo schreven B en W eind oktober 1985 aan de leden van de commissie ruimtelij ke ordening. 'Een rond gebouw' betekende, zo bleek uit de tekeningen, een cirkel- ■vormige flat van 9 bouwlagen met een totale hoogte van 27 meter. B en W prezen het ontwerp uitvoerig. Immers, de benodigde grondop- pervlakte zou worden gehalveerd, het ronde gebouw bood een "veel grotere openheid en veel meer uit zichtmogelijkheden" en het sloot stedebouwkundig beter aan bij het Sophieke Huis. Ook de welstands commissie toonde zich gelukkig met het ontwerp. Men vond dat "de grofheid van het vorige (recht hoekige) plan is komen te verval len". De leden van de commissie ruimtelijke ordening oordeelden verschillend over de plannen. En al spoedig na de commissie vergadering kwamen er reacties op het plan met de hoge ronde toren flat. Een wakkere Wassenaarder had de LHBB gebeld en wat bleek, deze had nog geen enkele bejaar den-woontoren gebouwd. "Heeft Wassenaar nou echt behoefte aan een nieuw hoogste punt?", zo vroeg een gepikeerde briefschrij ver zich af en hij betitelde het plan, van het wel zeer toepasselijk gehe ten architectenbureau Geluk en treurniet, als een 'bejaardensilo'. Inmiddels zijn B en W tot de con clusie gekomen dat geen van de behandelde alternatieven op steun van een ruime raadsmeerderheid zóu kunnen rekenen, zo schrijven ze in het nieuwste raadsvoorstel. Men hééft daarom in overleg met de LHBB gezocht naar een alterna tief dat wel op de steun van de raad en de omwonenden zou kunnen re kenen. Dat alternatief bestaat zoals ge zegd uit een rechthoekige flat van 4 bouwlagen met in totaal 36 bejaar denwoningen, 28 tweekamer- en 8 driekamerwoningen. Uit een schets bij het raadsvoorstel blijkt dat het plan veel overeenkomsten vertoond met het allereerste plan, uit augustus 1984. De vraag is nu wat de omwonenden ervan zullen vinden. De hoogte van het gebouw is weliswaar gehalveerd, maar de bouwplaats ligt voor een aantal overburen feitelijk nog ongunsti ger dan in het oorspronkelijke plan. Want was het gebouw aan vankelijk nog meer richting Storm van 's Gravensandeweg geprojec teerd, nu komt het geval pal voor de woningen van de bezwaarma kers te staan. Blijft over het probleem van het aantal te bouwen bejaardenwonin gen op deze plaats, 36 in plaats van 50. Ook hiervoor hebben B en W een diplomatieke oplossing be dacht. Men heeft een onderzoek in gesteld naar een plek waar dit min dere aantal kan worden gecompen seerd. De gedachten gaan daarbij uit naar een terrein aan de Ernst Casimirstraat enerzijds en het par keerterrein op de hoek van de Van Hogendorpstraat en het Tuinpad anderzijds. 't Parlement - Nieuwstraat, bingo avond, 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos. vanaf 22 uur. Microtheater Imperium - 'Hedda Ga- bler', 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'De Illusionist', 21.15 uur. Schouwburg - 'U spreekt met uw moor denaar', 20.15 uur. Laktheater - 'Het Atelier', 20.30 uur Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, live- swingavond met 'After the Silence', zaal open 21 uur, band speelt 22.30 uur. Wapen van Voorschoten - Voorstraat, start jazzclub met concert Gé Titulaer en begeleiding, 20 uur. ZONDAG Stadsgehoorzaal - koffieconcert Stever Mayer, piano, 11.30 uur. Kapelzaal K&O - Steven Mayer, piano 20.15 uur. De Waag - folkconcert Nick Seeger 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - Marokkaanse feest avond, 18 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat, film 'De kunst van Hyogus hi'. 15 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1, kin dertheater 'Hobo', 13 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, koffiecon cert Big Band Voorschoten, 12.30 uur. theater Wellus Nietus - Marijkelaan 4 première voorstelling 'De tentkarromo biel', poppentheater. 14.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, koffieconcerl met luitmuziek, 12.30 uur. Wassenaar De Pauwhof - Paauwlaan 2a, lezing ont wikkeling blaasinstrumenten door de eeuwen heen, 15 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, koffie concert St. Jans Fanfare, 12.15 uur. Eendenkooi - Kooikerspad, rommel markt, 'Rijntamboers', 13-16.30 uur. Naaimachines gestolen LEIDEN - Bij een inbraak in het Leids Naaimachinehuis aan de Maarsmansteeg zijn gisteravond twee naaimachines gestolen. De daders vernielden een win kelruit en maakten vervolgens twee machines buit. Of er nog meer is gestolen is nog niet be kend. Van de daders ontbreekt elk spoor. GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t'm vrijdag tussen 18.00 19 30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30- 18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maand 00.00- (Vervolg van pagina 1) ALPHEN AAN DEN felJN - "Ook de gewone plantensoorten gaan snel achteruit. Zelfs het ma deliefje verdwijnt", ver telde drs. P.H.M.A. Claus man van de Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland gisteren tijdens de studiedag over het bedreigde veenweide gebied. De studiedag die was georgani seerd door de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten, de stichting Het Zuidhollands Landschap, de stichting Cen trum Milieubeheer en de rijks overheid, stond in het teken van de verzoening. Het is geen dag voor verwijten, zo werd direct aan het begin gesteld. Om de unieke veenweide met z'n weide vogels en uitgebreide sortering (water)planten te redden moeten de handen ineen worden gesla gen, zeiden alle betrokkenen, die wel moesten erkennen dat de in het verleden genomen maatrege len vrijwel niets hadden gehol pen. "Vroeger werd mij ingeprent dat het veenweidegebied een stom, kaal en oninteressant land schap was", vertelde professor I.S. Zonneveld, die vlakbij Al phen aan den Rijn 'op de oever van de Aar' is geboren en geto gen. "Pas veel later drong het unieke van het landschap tot mij door". Zonneveld verhaalde over het ontstaan van de veenweide- gebieden. In feite zijn veenwei den moerasachtige gebieden die langzamerhand zijn dichtgeslibt. Veel water is' kenmerkend voor het bedreigde veenweidegebied in Zuid-Holland, zoals hier op de grens van Koudekerk en Leiderdorp. (foto Wim Dijkman) Restant van het ge waterpeil. Veel veenweiden zijn afgegra ven. vertelde Zonneveld. Alle 'plassen', zoals de Nieuwkoopse plassen, zijn het resultaat van die afgravingen. Daarmee werd de fraaie natuur fors aangetast. "De veelgehoorde opmerking dat God de wereld schiep, maar Ne derland vergat, zodat de Neder landers dat zelf maar hebben ge daan, is bijna een godslasterlijke leugen", zei Zonneveld over de historie van onder andere de veenweiden. "De Nederlanders hebben door grof landmisbruik eerst het beloofde land vernield en moesten toen wel met mensen als Leeghwater aan de gang om die grote plassen droog te ma len". Somber Het veenweidegebied in Zuid- Holland en Utrecht is nooit echt droog te krijgen en dat mag ook niet gebeuren, vertelde Claus man van de Provinciale Planolo gische Dienst. Toch is dat ge beurd, omdat de veehouders niet zijn gebaat bij een te hoog watei - I peil. De waterschappen hebben aan verzoeken om het waterpeil te verlagen in het verleden ge hoor gegeven en dat heeft een nadelige invloed gehad op de veenweiden, evenals de intensie ve landbouw met de daarbij be horende overbemesting en de oprukkende bebouwing. Clausman haalde uiterst som bere cijfers aan om de verarming van de veenweide duidelijk te maken. Vijftig procent van alle planten neemt in aantal af, een kwart is in de periode 1977 tot 1984 zelfs gehalveerd. Opvallend is dat twintig procent van de plantensoorten daarentegen toe neemt. De afname is vooral zicht baar in het grasland zelf. waar ook de pinksterbloem en het ma deliefje het zwaar te verduren hebben. Op de oevers is de afna me van het aantal planten veel minder en volgens Clausman komt dat door het feit dat het ecologisch evenwicht daar min der verstoord is. Schrikbarend is ook het ver dwijnen van waterplanten als de waterlelie, de waterviolier en de krabbescheer. terwijl het kroos meer en meer op de sloten ver schijnt die daardoor op 'biljartla kens' lijken. Scholeksters in vogelvlucht vorig jaar gefotografeerd i kievit de enige die in aantal toeneemt. i het Adegebied. Deze De zwarte stern, de watersnip, de kemphaan en de zomertaling zijn de weidevogels die op het punt staan uit te sterven. Maar ook de grutto, de slobeend en de tureluur zijn minder vaak te zien, terwijl de scholekster en de kie vit de enige weidevogels zijn die in aantal toenemen. "Een enorme verarming van de natuur in veenweidegebieden in zeer korte tijd. Als we een of twee generaties wachten, is er nog veel meer verdwenen", al dus Clausman, die zich publieke lijk verbaasde over het feit dat de Nederlanders wel geïnteresseerd zijn in het verdwijnen van het re genwoud in Indonesiè, maar in het geheel niet op de hoogte zijn van de aantasting van de natuur in de eigen omgeving. "De bur gers mogen wel eens wakker worden geschud". Schokkend Voorlichting is een van de mid delen die in de strijd worden ge gooid tegen de achteruitgang van het gebied, zo zei gedepu teerde S. Overwater (VVD, agra rische zaken), lid van het dage lijks bestuur van de provincie Zuid-Holland, tegen de vijfhon derd aanwezigen op de studie dag. Overwater, die de achteruit gang van de gebieden 'schok kend' noemde, wil de burgers er bij betrekken en pleitte boven dien voor een verdergaande sa menwerking tussen boeren (de grondeigenaren), natuurbescher mers en de gemeentelijke en pro vinciale overheid. Als voorbeeld nam hij de Ade dat globaal ge zien ligt in de gemeenten War mond, Alkemade en Sassen- heim. Daar zitten alle partijen jn een werkgroep die beschermen de maatregelen voorbereidt. "Ik wacht het resultaat vol vertrou wen af', aldus Overwater, die be klemtoonde dat de boeren niet als schuldigen van de achteruit gang van de veenweiden moeten worden aangewezen. Behalve voorlichting zullen de waterschappen ervoor moeten zorgen dat het waterpeil op een hoog niveau blijft en een goede kwaliteit wordt gehandhaafd. De gemeentelijke en provinciale overheid zullen verder de gebie den beter moeten beschermen via wettelijke maatregelen, ter wijl de boeren op een natuur vriendelijke wijze hun bedrijf moeten voeren. Het laatste houdt in dat tijdens de broedtijd in sa menwerking met vrijwillige vo gelwachters nestbeschermers worden geplaatst, zodat koeien de nesten niet vertrappen en dat de nesten worden gemerkt. Bij het maaien kan een boer dan uit wijken. Bovendien zou het land later in het seizoen pas moeten worden gebruikt. "Elk weekje helpt", vertelde een van de inlei ders op de studiedag. Niemand kon echter dè oplos sing aandragen, omdat die er niet is. Er zijn lichtpuntjes, maar het zal van de betrokkenen afhangen of er uiteindelijk resultaat wordt geboekt, was de conclusie. En dan is het neg maar de vraag of de mens in staat is de veenwei den te behouden. Of de achter uitgang die het gevolg is van menselijk handelen nog wel te stoppen is. Professor F. Hellinga, die de dag leidde en onder andere oud- voorzitter is van de Rijks Plano logische Commissie, zei het al in de ochtenduren. "Mijn plekje in het veenweidegebied, waar ik al tijd wandelde, is verloren ge gaan. Een ligboxstal en een fiets pad zijn ervoor in de plaats geko men. Maar misschien is dat wel onvermijdelijk".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2