Schilder was onderduiker bij dokter Jasperse Vrijzinnigen oneens over 'eigen' omroep ZATERDAG 8 MAART 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Witte Singel 72 historische plaats voor 'Vrijgemaakteii' LEIDEN - Eén keer in zijn leven heeft dokter Piet Jasperse (85) voor kapper moeten spelen. En het haar dat hij toen knipte was niet van de eerste de beste. Zijn 'klant' was niemand minder dan professor dr. Klaas Schilder, de man die zo'n beslissende rol heeft gespeeld bij het ontstaan van de vrijgemaakt-gereformeerde ker ken ('Artikel 31') aan het eind van de oorlog. Schilder - in 1933 benoemd tot hoogleraar dogmatiek en ethiek aan de gereformeerde theologi sche school in Kampen - heeft in de Tweede Wereldoorlog een tijd lang ondergedoken gezeten bij de familie Jasperse in het dokters huis aan de Witte Singel. Eens was zijn haar zo gegroeid, dat hij niet langer wilde wachten. Maar als de kapper hem kon helpen, durfde hij de straat niet op, en als hij het aandurfde kon de kapper weer eens niet. Dus moest ten lan gen leste de dokter er maar aan geloven. Hij heeft de tondeuse be hendig gehanteerd. Op 18 juli 1944 kon de ondergedoken Schilder aan zijn vrouw schrijven: "De grijze haren zijn eraf. Piet heeft het kunststuk bedreven. Met best resultaat!" Dat familiare voorval tekende de interviewer Rik Valkenburg op uit de mond van de oude dok ter Jasperse zelf. Hij beschrijft het in deel 2 van zijn boek 'Ge dreigd door 't vuur' ('ware verha len uit de Tweede Wereldoorlog'), dat deze week bij de uitgeverij Kool in Veenendaal is versche nen. Dokter Jasperse kende Schilder al van 1925 af. Die was toen predi kant in Oegstgeest. (Later is daar een vrijgemaakt-gereformeerde streekschool naar hem genoemd). "Als we na dé preek naar huis fiets ten zei m'n schoonvader, dat ik maar eens een half uur m'n mond moest houden, omdat hij er rustig over wilde nadenken wat dominee Schilder allemaal had gezegd. Het was van een zodanige inhoud, dat mijn schoonvader dat niet zomaar kon verwerken". Samenstelling van deze pagina S. J. de Groot Toen Jasperse al een paar jaar huisarts was, vroeg Schilder hem een reeks artikelen te schrijven voor het blad 'De Reformatie'. Die serie van zes ging over 'geloofsge- nezingen'. Professor S. Greijdanus vond ze 'heel erg goed', zo schreef Schilder hem later. Jarenlang heeft de Leidse dokter in dat blad ook een eigen rubriek verzorgd. 'Aan het stuurwiel', was de titel. Al meteen aan het begin van de oorlog kwam Schilder in conflict met de bezetter naar aanleiding van een anti-Duitse publikatie in 'De Reformatie'. Dat bezorgde hem vier maanden in het Arnhemse Huis van Bewaring. Op 6 decem ber 1940 kwam hij vrij, maar hem werd wel een schrijfverbod opge legd. Daar heeft Schilder zich aan gehouden, omdat het hoogleraar sambt hem zwaarder woog. Maar de Duitsers bleven hem achtervolgen, zodat er niets anders op zat dan onder te duiken. Eerst in Sliedrecht, daarna een aantal weken in Voorburg. Eind 1943 kreeg dokter Jasperse het verzoek hem in huis te nemen. "Ik wilde natuurlijk niet weige ren". "Op een gammele fiets kwam 'boer' Schilder - want zo was hij verkleed - naar ons toerijden", ver telde de dokter-in-ruste. 'Jan de Priester' werd hier zijn schuil naam. De moeder van dokter Jas perse heette ook De Priester en dus kon Schilder mooi doorgaan, voor 'oom Jan'. Spreekkamer.... Klaas Schilder was een bevlogen geleerde. In de tussenuren mocht hij gebruik maken van dokters spreekkamer, maar hij legde die zo vol met opengeslagen studieboe ken, dat de kamer meermalen niet was ontruimd als het spreekuur moest beginnen. De dokter ver huisde toen maar naar een ander vertrek. Hij was ook erg druk met het schrijven van brieven naar alle mo gelijke mensen. De theoloog Schil der oordeelde nogal scherp over de gereformeerde synode van toen en hij had daar handenvol werk aan. Dat betrof vooral bepaalde stuk ken van de kerkleer, over Doop en Verbond en wat dies meer zij. Via dokter Jasperse en Schilders broer Arnold in Den Haag kwamen zijn kritische aantekeningen terecht bij de Groningse predikant Douwe van Dijk, die toen lid van de syno de was. Oolc schreef Schilder brochures (onder de naam Karei van Spron- sen). Die gingen altijd tegen de toenmalige synode in. Het conflict met deze kerkvergadering leidde op 23 maart 1944 tot schorsing en uiteindelijk op 3 augustus tot zijn afzetting. Hij kreeg ontslag als hoogleraar en werd uit zijn ambt gezet als emeritus-predikant van de gereformeerde kerk in Rotter- dam-Delfshaven. Reden was: "om dat prof. dr. K. Schilder volhardt in zijn zondige houding". Jasperse kan zich goed herinne ren, dat 'K.S.' "op een heilige ma nier behoorlijk verontwaardigd raakte". Hij zei: "Ik ben geschorst als een onwaardige, als een rot lid van de gemeente. Nou, dan zit er voor mij niets anders op dan om kippenboer te worden". Schilder was diep getroffen, maar gebruikte geen scheldwoorden. Na Schilders afzetting als hoog leraar hief de bezetter het huisar rest op. Hoewel Schilder dat eerst niet vertrouwde, maakte hij toch al gauw gebruik van de herkregen bewegingsvrijheid. Op 11 augustus 1944 woonde hij in de lutherse kerk in Den Haag de vergadering bij die de gereformeerde kerken zou oproepen tot 'vrijmaking' van het synodale juk. Schilder zelf las daar de 'Acte van Vrijmaking of Wederkeer' voor. De breuk met de 'synodalen', de Gereformeerde Dokter Jasperse ....door aanraking met Schilder gezegend, Kerken in Nederland, was een feit. Inmiddels is de vrijgemaakte kerk uitgegroeid tot meer dan 108.000 leden (Handboek 1986). Vriendenkring Het doktershuis Witte Singel 72 Leiden is dus in het ontstaan van de Vrijmaking een historische plaats, hoewel men zich, naar dok ter Jasperse verzekerde, daar nooit op had toegelegd. Er was op dat adres wel een 'vriendenkring', "niet zo 'groot, maar zeker de moei te waard". Met Schilders broer Ar nold, H. J. Kouwenhoven uit Voor burg en de Leidse predikant A. Veldman. Zo'n man of vijf. "Ten aanzien van de gebeurtenissen rond de Vrijmaking vormden wij een strikt geheim overleg", zo ty peert Jasperse deze kring. Hij schetst Schilder in zijn ver telling als een 'bijzonder vriende lijk mens' en als 'een van de scherpzinnigste theologen uit de eerste helft van deze eeuw'. "Als ik zag wat hij allemaal in zijn hoofd hadAl in zijn studententijd schreef hij gedichten in het Latijn en Grieks". Op 21 juni 1944 vierden ze aan de Witte Singel het 30-jarig huwelijk van de Schilders. "Hij was een dankbare onderduiker. We konden goed met hem overweg en hadden hem het liefst tot het eind van de oorlog bij ons gehouden". Als Schilder van diverse kanten aan vullingen op het schaarse eten kreeg, deelde hij dat met ieder in het huis. (In Leiden zijn in die tijd ongeveer 2000 mensen alleen van honger om het leven gekomen). In de laatste maanden van 1944 zat Schilder veel in Groningen. Acht jaar lang heeft hij de vrijge maakte kerken nog gediend. In maart 1952 overleed hij, 62 jaar oud. Dokter Jasperse kon het niet op brengen, naar het rouwbezoek te gaan. Wel woonde hij in Kampen de begrafenis bij. Hij wilde zo hel der mogelijk de herinnering bewa ren aan de levende Klaas Schilder, zoals hij hem jarenlang had gekend en maandenlang onderdak had verschaft. Jasperse is 'heel blij', met Schil der op deze wijze in aanraking te zijn geweest. Hij is erdoor geze gend. (Dit boek van Rik Valkenburg, 288 bladzijden, bevat zes series 'oorlogsverhalen', o.a. over 'De drie van Waalwijk', de predikant Du Marchie van Voorthuysen en zijn vrouw, de toestand in Veenendaal in de laatste fase van de oorlog en de bekende vroegere NCRV-radio- reporter Gerard Hoek. Het is een uitgave van Kool BV in Veenen daal en kost f37,90). LEIDEN - Kon de vroegere VPRO bogen op de sympathie en mede werking van heel vrijzinnig-pro testants Nederland, de nog jonge Nieuwe Vrijzinnige Omroep (NVO) moet het - althans voorlopig - zon der deze steun stellen. De omroep is (nog) te klein om zelfstandig te kunnen opereren en heeft daarom onderdak gevraagd bij een welwil lende AVRO, die twintig minuten radio-zendtijd per week hiervoor afslaat. Uiteraard hoopt de NVO nog eens zo groot te worden, dat aan die - overigens gewaardeerde - afhankelijkheid een eind komt. Aan de oprichting van de nieuwe omroep hebben de enthousiaste initiatiefnemers heel wat woorden gewijd. Ze komen in het kort hier op neer, dat het echte vrijzinnige geluid, in al zijn variaties, onvol doende in de bestaande omroepen doorklinkt. En wil dat geluid niet teloorgaan, dan zullen de dragers ervan zelf de koe bij de horens moeten vatten. Men vindt hen in groepen die voor hun ideeën nog graag terug vallen op het oude 'modernisme', de 'principieel-vrijzinnigen', maar ook in oecumenische kringen, waar meer hedendaagse inzichten de geestelijke toon aangeven. De Ds. Koek: 'hartelijke steun' Ds. Friederich: 'onzeker avontuur' indruk bestaat, dat het vooral de 'principieel-vrijzinnigen' zijn die de NVO willen doorzetten. Op kerkelijke medewerking hoeft de NVO vooralsnog niet te re kenen. Kerken met een vrijzinnige traditie laten het tot dusver afwe ten. De laatste 'algemene vergade ring van bestuur' van de Remon strantse Broederschap besloot na uitvoerige discussie (nog?) niet in zee te gaan met de NVO. En de doopsgezinden zagen al eerder van medewerking af. Dat het laatste woord hierover nog niet is gezegd, blijkt wel uit paar bijdragen in het laatste num mer van het 'Remonstrants Week blad'. Ze komen van twee remon strantse predikanten in de Leidse regio, te weten de Leidse gemeen tepredikant B. A. Koek en de pre dikant van 'Endegeest' L. H. C. Friederich. Pleit de eerste voor steun aan de NVO, de tweede ziet er beslist geen heil in. Op een onlangs gehouden ge- spreksdag in Wassenaar over de toekomst van de vrijzinnigheid werd duidelijk, zo schrijft ds. Frie derich, dat de NVO de exponent is van de zogenaamde religieus-hu manistische stroming in de vrijzin nigheid. Die legt de nadruk op het menselijk denken en leidt alle ken nis, ook de religieuze, af uit het we zen van de mens (professor Smits). "Willen wij dat de Broederschap in die richting meegaat?" Ds. Friede rich denkt van niet. De toenmalige VPRO stond zijn zendtijd voor de kerken af aan het IKQR (Interkerkelijk Overleg in Radiozaken), voorloper van de te genwoordige IKON. De remon strantse predikant voor algemene zaken in die jaren was van de op richting af sterk bij de kerkelijke omroep betrokken. Friederich: "De IKON heeft zijn levensvat- Nieuwe Vrijzinnige Omroep baarheid voldoende bewezen". Richtlijn daarbij is de verhouding met de Wereldraad van Kerken. "Problemen en oplossingen daar worden altijd in de IKON aarl de orde gesteld". Volgens Friederich wil de stro ming rond de'NVO niet echt in dia loog treden met anders-geloven- den. Het gaat daar om actualise ring van de Verlichting in een anti dogmatische en individualistische levens- en geloofshouding. De an dere richting in de vrijzinnigheid is meer sociaal-ethisch gericht, met een sterk bijbelkritisch accent. "Met die achtergrond maakt de Broederschap nog steeds van harte deel uit van de IKON". De actualiteit van deze kerkelij ke omroep, de internationale waar dering voor zijn programma's, de recente uitzendingen met Don Cuppit, de bijdragen aan de ver nieuwing van de kerkmuziek, het radiopastoraat van ds. Klamer, de 'Wilde Ganzen', het zijn voor ds. Friederich allemaal redenen om als remonstranten de IKON trouw te blijven. "Er is'geen noodzaak tot onzekere avonturen met de NVO". Ds. Koek heeft daarop een ande re kijk. Naast de IKON verdient ook de NVO de hartelijke steun van de Broederschap. "Oecumenische ontmoetingen zijn voor vrijzinnige protestanten nog geen wkarborg voor volwaar dige erkenning en deelneming, on danks de schijn van het tegendeel. Hoewel we natuurlijk in een heel andere tijd leven dan in 1924, toen de VPRO werd opgericht, bestaat ook nu nog wel de neiging om vrij zinnigen naar de rand toe te organi seren, landelijk maar zeker ook plaatselijk". Dat men in de grote kerken vrij zinnigen nog niet zo goed ziet staan of zitten is, denkt ds. Koek, minder een kwestie van onwil dan van on wetendheid. "Men heeft het ef druk met zichzelf of met elkaar, en het lijkt ook wel wat veel gevraagd om zich te verdiepen in de bonte wereld van vrijzinnigheid. Onze charme is tegelijk onze handicap". Bij anderen komen vrijzinnigen vaak onduidelijk over. Daardoor blijven ze onbekend en vaak ook onbegrepen. Veel vrijzinnigen, zegt Koek, vin den het eigen geluid binnen de IKON onvoldoende. "De IKON is een interkerkelijke omroep, die kerken aan het woord laat, maar al bij voorbaat een aantal vrijzinnige groeperingen uitsluit. Daardoor wordt de vrijzinnigheid in haar to taliteit onderbelicht". Nu kan men zeggen dat het maar beter is, de term 'vrijzinnig' te ver geten en zich meer oecumenisch te oriënteren. Ds. Koek: "Hier is veel voor te zeggen, ware het niet dat er dan toch onvoldoende recht wordt gedaan aan wat tegenwoordig on der 'oecumene' moet worden ver staan". Als binnen de groepen waarvan de NVO het moet hebben de menin gen over zijn bestaansrecht zo uit eenlopen, dan kan er maar weinig hoop zijn voor de toekomst. Is het huidige programmabeleid werkelijk zo beperkt, dat vrijzinni gen met recht het gevoel hebben te worden achtergesteld? Het zou een omroep als de IKON wellicht wei nig moeite kosten, dat met concrete voorbeelden te betwisten. Maar er zijn in elke stroming al tijd wel groepen die vinden dat ze te weinig aan bod komen. Of dat verdergaande versplintering rechtvaardigt, is een vraag waar juist vrijzinnigen - van nature toch tolerant? - niet omheen kun- LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Hortensius, mmv cantorij, 11.45 studen- tenekklesia; Marekerk 10 ds. A. J. de Jong, 5 ds. v. Sliedregt, Katwijk aan Zee; Maranathak. (L. Mors weg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well en dr. M. de Jonge, 11.15 pastoor v. WeU; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Hemstede, opendeurdienst, mmv combo uit Voorschoten; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 leervicaris mevr. H. Keur; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. F. Arnoldus. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 hr. H. J. v. Straalen, O.geest. Endegeest zie Oegst geest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 prof. dr. Verkuyl, Loenen a.d. Vecht; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; be jaardenhuis Groenhoven 10 hr. v. Wal- linga, Leiderdorp; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijk- hor (Rijndijk) 10 kand. mevr. K. J. Mak. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 cantatedienst, (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) zie lutht gem. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn'. Regenboog pad 2) 11. Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw.singel 21) 5 hr. A. R. v. Diggelen. Evangeliecentrum-Pinkster- bew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 evang. Zijlstra (Zijlsingel 2), vr. 8 film (Zijlsingel 2). Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 rev. D. L. Richards. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw .singel) zat. 7.30 gcz. oud-kath.-angli- caansc dienst, morgen geen dienst. Rooms-Katn. K. Haagweg zat. 7. zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8 30, 10. 11.30. 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zocterwou- de). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Cats, Aalsmeer. Geref. Kerk 10 ds. De Boer, Hoofddorp, 6.30 ds. Boer. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar; Kruiskerk 10 ds. v.d. Heiden; Opstandingskerk 10 dr. Meijers, Leiden, 6.30 ds. v.d. Heiden, ha; G. Herderkerk 10 ds. Verheul, ha, 6.30 ds. Mulder, ha; De Bron 9.15 ds. Moll, ha, 10.15 ds. Taselaar, ha. 6.30 ds. Moll, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der, ha; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Vlok, Gouderak, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. De Boer. Hoofddorp. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room, ha. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. W. Janse, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Leeuwen, Driebergen, 2.30 ds. De Romph, wo. 10 en 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. v.d. Wetering. Bapt .gem. Nóord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. C. Stavleu, 6.30 hr. v. Gemeren. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meije- ring. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. Abma, Gouda. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Ver doorn. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Wilde, Soest, 6.30 ds. Wie man; Salv.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Quartel, Gouda; Bethl.kerk 10 ds. Tim mer, Lunteren, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v. Seven- ter, Ede, ontmoetingsdienst met Petra koor Leiden. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom. 6.30 hr. G. v.d. Bos. Ede. jeugddienst; De Stek 9.30 ds. v. 't HolT. Geref. Kerk 9.30 ds. De Jong, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Rib- bers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gcm. 9.30 ds. Christ, Eek en Wiel, 6.30 ds. G. van Doorn, Hilversum. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. v.d. Woude, Wassenaar. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; HILLEGOM: Herv, Gem. 10 ds. Kris pijn en ds. Rothfusz, bidstond gewas en arbeid, 5 mevr. ds. J. A. de Boer, A.dam. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Wolt huis, Heemstede. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 prof. Oosterhoff, Apeldoorn. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarcnts, 6 ds. Ro mein, R.dam; Ontm.kerk 10 prof. dr. v.d. Beek. 6.30 ds. Stam. Ter Aar, jeugd dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- collegc) zie Katwijk aan Zee. Geref. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Roon. 6 ds. Hovius; O. Kerk 10 ds. De Jong. 6 ds. Sjollema; Ich- thusk. 10 ds. v. Sliedregt. 5 ds. Schuur man; Pniólk. 9.30 ds. Schuurman. 6 ds. De Jong; aula Bestevucr-mavo(Rijnsoc- vcr) 10 ds. Vroegindewey; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; 'De Hoeksteen' (Burgers- dijkstr.) 10 hr. C. Haaring. dovendienst. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groon- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. v.d. Steen, R.dam. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Ge ref. Kerk 11 en 7 kand. Lakerveld (in Vredeskerk). Chr. Geref. K. 10 en 5 en 12 maart 3 en 7.45 (biddag) ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Ge ref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. Hemstede (vlootpred.), L.dorp, jeugddienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Stegeman. 3 ds. Bovenberg, met gehandicapten; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 mevr. ds. Westera. Elis.zieken- huis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. v.d. Zeeuw. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders. 7 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. L1SSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskcrk 10 ds. 'I Hooft. 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Bos, Bennebroek. 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 3 kand. Huijgen. Ncd. Ge- De rk kerk in de buurtschap De Engel tussen Sas- senheim in Lisse. (foto Wim Dijkman» ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 lees dienst. Evangeliegemeente (Ooie- vaarstr. 27a) 9.45 hr. J. v.d. Bergh. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Maria- kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. v.d. Kamp. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds> Nooteboom. ha. Remonstr. Gem. streekdienst in Boskoop. Evang. gem. (Kruispunt. Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Zevenbergen. 6.30 ds. Boer, Benthuizen. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijn gaarden. 7 ds. Wattel. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gero. 9.30 ds. Ten Voorde. 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat 7. zo. 10 en 11.15 (gezinsviering). NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. C. Voogt, Holl.Rading. 7 hr. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 5 hr. L. D. Burger. 7 ds. v.d. Lee; Vinkenl.kerk 10 ds. Elgcrs- ma. gez. dienst met en voor kinderen: Hooldstr. (Zee) 10 ds. De Haan. Hilver sum; Sole Mio 9 ds. Dekker. Twijzeler- heidc; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Ho vius. Katwijk aan Zee. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Dekker. 5 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. El- gersma, met en voor kinderen; Stich- tingskerk 11 hr. Th. de.Bock. Baarn. Volle-Evang. gem. 'Shalom' (Ruiterstr. 8) 7 nam. evang. J. Modderkolk. Alphen. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Kuiper. Noordwijk; De Zilk 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. v.d. Zwaan; Pauluskerk 10 ds. Da Costa. viering van de maaltijd; Gemeentecentrum (Ljjtw.) 10.30 ds. Sterringa. Winterswijk, 7 ds. De Zwart, V.schoten. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, V.schoten. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.45 dienst. 4.30 kand. Huijgen, Kampen. Ned. Ge ref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange. 4 ds. Horsman. Zwijndrecht. Van Wijckerslooth 4 dr. Jansen Schoon hoven. Endegeest zie luth. gem. Leiden. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. 7. zo. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 kand. Abbink, Hoofddorp, 5 ds. v.d. Berg, Bodegraven. Remonstr. Gem. 10 ds. Cossee, R.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel. 5 ds. Smaling; Be- thelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Snel. 5 ds. Cziria; Imm kerk 9 en 10.30 ds. Cziria. 5 ds. Bpayen; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen. 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 ds. v. Sorge. 5 ds. P. J. Kok. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. C. Vork. Heerde. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHE1M: Herv. Gem. 9 en 10 30 ds. v. Achterberg. 7 zie geref. kerk. Ge ref. Kerk 10 ds. Baas. 7 opendeurdienst. ds. Westra. Beilen. mmv Revival Sin gers. Katwijk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. ds. De Clercq. Leiden. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9 30 ds. De Leeuw, Maarn. 6.30 ds. Kolkert. St. Jo- hanncsga. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Broer. Rk Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen. 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Oegema. ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Jansen. Leiden; De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 ds. Lentz, 5 oe- cum. zangdienst (Raad van samenwer kende kerken). pa6tor Paardekooper, mmv Noordhofland-cantorij. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 drs. J. de Koeyer, Goes, 4 ds. Schalkoort, Streef kerk, 13 maart 7.30 ds. G. H. van Kooten (bidstond gewas). Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. Houtman, 3 ds. A. de Broeder. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7. zo. 10. Kerk van Enge land (British school in The Netherlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 hr. G. v.d. Bos, Ede. 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Maasland; Bethelk. 9.30 ds. Goossen. 5 ds. Roetmarj; Imm.kerk 10 ds. Hulst. 5 nr. IJska. Geref. Kerk Kruisk. 10 en 5 ds. Bongers; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Gijsbertsen, Soest; Kievietk. 10 ds. H. Wevers (Was senaar); Messiask. 10 ds. v. Waasbergen. gez. dienst. Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 zie herv. gem.. 5 ds. Huisman. H.woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9 30 ds. Klein Kranenburg. Ter Aar. 6 30 ds. Gerssen. Utrecht. Geref. Kerk 9.30 hr. Brouwer. Katwijk. 6.30 ds. Fernhout. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 hr. De Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder. 7 ds. Verheul. Alphen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. jongerendlenst. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7. zo. 10; Mcerburgkerk H. Rijndijk zat. ZWAMMERDAM: Herv. Gem 10 ds Eijsenga. 6.30 zie geref. kerk. Geref Kerk 10 ds. Buikcma. 6.30 hr. Karstens. Leiden, gez. evangelisatiedienst.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11