LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe actie specialisten BESTOL Zuid-Afrika heft noodtoestand op den Haan Hypotheek rente daalt met 0,3% Verbod op verspreiding chemische wapens weer aan de orde Woonwagenbewoners gedwongen te verhuizen LSV blijft protesteren tegen tariefverlaging Vele slippartijen als gevolg van gladheid PIN0CCHI0 Al in 1949 kwam in VS radioactieve wolk vrij Aanhoudend zomers VRIJDAG 7 MAART 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37953 DEN HAAG (ANP) - De hypo theekrente bij de levensverzeke raars gaat maandag met 0,3 pro cent omlaag. Dat hebben de verze keringsmaatschappijen besloten in reactie op de discontoverlaging door de Nederlandsche Bank met een half procent. De basisrente voor hypotheken op basis van levensverzekeringen komt nu op 7,3 procent. Deze rente geldt voor hypotheken met ge meentegarantie en voor leningen tot maximaal 75 procent van de executiewaarde. Voor leningen met een looptijd van langer dan tien jaar geldt een opslag van 0,2 procent. De Spaarbank Limburg kwam gisteren als eerste met een verla ging van haar hypotheektarieven (met 0,2 procent). Zonder gemeen tegarantie liggen de tarieven nu tussen de 6,7 en 7,9 procent en met garantie tussen de 6,5 en 7,7 pro cent. Verdere renteverlagingen zijn te verwachten bij de grote banken. Bij de Postbank is de raad van be stuur vanochtend bijeengekomen voor overleg. Hetzelfde geldt voor de rentecommissie van de Rabo bank. Ook bij de ABN en de Amro- bank wordt nog over de gevolgen van de discontoverlagingen in West-Duitsland en Nederland na gedacht. Zeker is, dat rood staan goedkoper zal worden. BERN (AP) - Amerikaanse en Rus sische delegaties hebben deze week besprekingen geopend over een verbod op de verspreiding van chemische wapens. Dit is vandaag van Amerikaanse zijde meege deeld. De besprekingen vonden giste ren en eergisteren plaats in de Zwitserse hoofdstad Bern. De par tijen kwamen overeen hun overleg op een nader te bepalen datum voort te zetten. Over de inhoud van de besprekingen werden geen me dedelingen gedaan. President Reagan en partijleider Gorbatsjov kwamen tijdens hun toponmoeting in Genève in no vember overeen overleg te openen over een verbod op de versprei ding van chemische wapens. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Woonwagenbewoners zullen desnoods worden gedwon gen te verhuizen van het centrum in Leiden naar een van de kampjes in de regio. Dit heeft het dagelijks bestuur van het Woon wagenschap laten weten. In Noordwijk, Oegstgeest en Voorschoten zijn 25 nieuwe stand plaatsen gereedgekomen, bedoeld voor woonwagenbewoners uit Leiden. Het Leidse kamp aan het Trekvaartplein wordt in de naas te toekomst opgeheven of in elk geval drastisch verkleind. Ook el ders in de regio komen kleinere kampjes voor de woonwagenbe woners uit Leiden. Het Woonwagenschap heeft In Leiden te weinig animo voor vertrek naar regio Leidse woonwagenbewoners ge vraagd of zij naar Noordwijk, Oegstgeest of Voorschoten willen verhuizen. Een aantal heeft inge stemd. Enige anderen hebben hun aanvankelijke aanmelding al weer ingetrokken, terwijl er ook een groep is die helemaal niets van zich heeft laten horen. regionale kampjes. Vandaar dat het schap het algemeen bestuur voorstelt desnoods mensen tegen hun zin in te verhuizen. Overigens is het schap niet de enige instan tie die hierover moet beslissen. Ook het dagelijks bestuur van de provincie moet met een gedwon gen verhuizing instemmen. Secretaris J. Sommeling van het Woonwagenschap, wil op dit moment niet zeggen hoeveel kan didaten men tekort komt. 'Het aantal belangstellenden veran dert met de dag. Bovendien heb ben mensen nog ruim de tijd om te reageren. Dus het lijkt me nu nog niet zo belangrijk om aantal len te noemen', aldus Sommeling. Het dagelijks bestuur van het schap schrijft dat veel mensen on danks de vergoeding van maxi maal 4000 gulden tegen een ver huizing opkijken vanwege de kos ten. Daarnaast spelen ook allerlei andere zaken een rol, zoals een emotionele binding met de ge meente Leiden. Om woonwagenbewoners aan te sporen toch te verhuizen, wil het schap mensen die vrijwillig gaan nog een bijdrage geven van 1000 gulden voor herinrichtings kosten. Apple MAGISTER DRIEBERGEN/AMSTERDAM (ANP) - Als gevolg van de gladheid hebben zich vanochtend vooral in het westen van het land flink wat aanrijdingen voorgedaan. Met na me op de A4 en de A9, ter hoogte van de Schipholtunnel en Haar lemmermeer, had de politie de handen vol. Omstreeks zeven uur vanochtend had de politie al 30 meldingen van slippartijen bin nengekregen. Op rijksweg 12 ter hoogte van Zoetermeer deden zich 12 botsingen voor. In de meeste ge vallen bleef het bij blikschade. Er zijn slechts enkele lichtgewonden gevallen, aldus een politiewoord voerder. VERDRONKEN - Een havenwer ker is vanmorgen verdronken in de Johan Friso Haven in Rotterdam nadat het Nederlandse binnen schep 'Lesly' tijdens loswerkzaam- heden was gekapseisd, doordat de rollen staal die werden gelost in be weging waren gekomen. Een ande re havenwerker moest gewond in een ziekenhuis worden opgeno- Zonnige perioden Perioden met zon en droog. In de nacht en ochtend kans op lichte vorst en mis tbanken. Middagtemperatuur rond 7 graden. Zwakke tot matige wind, draaiend naar oost. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: zonnige perioden en droog. Minimumtemperatuur dicht bij nul graden, middagtemperatuur onge veer 7 graden. Zaterdag 8 maart 1986 Zon op: 07.11 uur, zon onder: 18.31 uur, maan op: 06.59 uur, maan onder: 15.44 Ook de Amsterdamse politie had het vanochtend erg druk door de gladheid. De surveillancewagens konden de vele tientallen aanrij dingen nauwelijks aan, aldus een woordvoerder. Ook voetgangers, fietsers en motorrijders ondervon den hinder van de gladheid. Eén voetganger werd aangereden door een slippende personenauto en overleed ter plaatse. Bij overige aanrijdingen vielen slechts lichtge wonden. De GG en GD in Amster dam kwam materieel tekort. Af en toe werd hulp geboden door zie kenauto's van een particuliere am bulancedienst. Hoe zuinig is die nieuwe auto? Wat zijn de verbruikcijfers van die nieuwe auto? In de stad? Op de buitenweg? Hand- geschakeld? Met automaat? Op diesel? Of op super of lood vrije benzine? Al die gegevens over bijna alle merken en modellen kunt u met elkaar vergelijken aan de hand van het gratis boekje: Brandstofverbruikcij fers van personenauto's uitgegeven door de ministe ries van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat, RAI en Sven. Snel bestellen bij Sven, post bus 503, 7300 AM Apeldoorn, tel. 055-49 74 97. Of snel afha len bij ANWB-kantoren en Technocentra. Zeven jaar voor oppositieleider in Zuid-Korea SEOEL (DPA) - De Zuidkoreaanse politicus Kim Keun Tea is veroor deeld tot zeven jaar gevangenis straf. Kim zou in strijd met de wet pro-communistische acties hebben gevoerd: het organiseren van de monstraties tegen de regering van president Chun Doo Hwan. Kim werd ook kwalijk genomen dat hij in het bezit was van een „pro-communistisch" boek. Het boek 'Kapitalisme, gisteren en van daag' is geschreven door een Britse geleerde. Volgens organisaties voor de mensenrechten in Zuid-Korea is de 39-jarige oppositieleider door de politie gemarteld. De Zuidkore aanse regering heeft dit ontkend. Strafoverplaatsing PTT-directeur LEEUWARDEN (GPD) - De hoofddirectie post van de PTT in Den Haag heeft besloten de direc teur van het postdistrict Leeuwar den, P. Dansen, een andere functie aan te bieden in Den Haag. Dansen wordt overgeplaatst omdat hij te kort is geschoten in zijn verant woordelijkheden als directeur, al dus de PTT. Een en ander staat in verband met de steekpenningenaf faire in het district Leeuwarden, waarbij een ambtenaar wordt ver dacht van het aannemen van 25.000 tot 35.000 gulden van Friese bouw bedrijven in ruil voor bouwop drachten. Afscheid van koning winter. De schaatsen in het vet. Nieuw (lente)leven kondigt zich aan. Nog onwennig huppelen de lammetjes in het schrale zon netje rond. Zoals hier langs de Hondsdijk tussen Koudekerk en Leiderdorp. Dus: dag winter. Met wee moed denken velen er aan te rug. Schaatsen in Friesland, schaatsen langs de molens, over de meren. Het is voorhij. Welkom voorjaar. Weliswaar nog ijs in de sloot, maar het zon netje schijnt. De zomer komt, de lammetjes in de wei vormen de voorbode. (foto Wim Dijkman) joggingpak met rubber print in de kleuren geel, Smaragdgroen, fuchsia efi kobaltblauw. Maten S-M-L-XL Winkelpr. 89.95 i Bristolpr. 70.- alléén vandaag Leiden Lange Gracht 5 (naast Oigros) tel. 071 142864 donderdag koopavond UTRECHT (GPD/ANP) - De medische specialisten gaan nieuwe acties voorbereiden uit protest tegen de tarief verlaging die het kabinet hun wil opleggen. De Landelij ke Specialisten Vereniging (LSV) belegt daartoe een ex tra ledenvergadering op 20 maart. Het bestuur van de LSV denkt bij de acties aan het draaien van zondags diensten in de week en het contant laten betalen door ziekenfondspatiënten. Wannéér de acties zullen uitbre ken, is nog niet bekend. Wel zullen de acties zo worden gevoerd dat de patiënten er weinig of geen last van zullen ondervinden, zo heeft het LSV-bestuur vanochtend meege deeld. Bij de acties wordt ook ge dacht aan het staken van niet-pa- tiëntgebonden activiteiten, zoals het meewerken aan de budgetten van de ziekenhuizen en het deelne men in allerlei commissies. Het LSV-bestuur heeft gister avond de door minister De Koning (socialezaken en werkgelegen heid) aangekondigde tariefverla ging van 58 miljoen gulden verwor pen. De Koning heeft de verlaging aangekondigd onder bepaalde voorwaarden. Indien de specialis ten die voorwaarden niet aanvaar den, krijgen ze een zogenoemde aanwijzing waardoor de tarieven voor een bedrag van in totaal 98 miljoen gulden zullen dalen. Vol gens de specialisten is dit in strijd met het zogenoemde generaal (al gemeen) akkoord dat het kabinet en de LSV in 1984 hebben geslo ten. De voorzitter van de actiecomité @UstoUo bv Dorus Rijkersweg 15 2315 AH Leiden Tel. 071-134541 Het adres voor: Tegelwerk - Keukens Open haarden - Sanitair Komplete verbouwingen van specialisten, H.C. van Soest, zei vanochtend dat 'de bom barst' als staatssecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) nu al een aanwijzing voor de tariefverlaging zou geven aan het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG). Dit zou een escalatie te weeg brengen, waarbij het hele pakket aan acties versneld wordt doorgevoerd, aldus Van Soest. Hoewel de specialisten het kabi netsbeleid ook na het overleg dat ze de afgelopen dagen hebben ge had met De Koning en Van der Reijden volstrekt afwijzen, willen zij wel instemmen met de zoge noemde 'degressie-maatregel'. De ze houdt in, dat het tarief wordt verlaagd zodra het aantal medische verrichtingen boven een bepaald maximum komt. Dit zou een be drag van 40 miljoen gulden kun nen opleveren. Het kabinet en de LSV blijven van mening verschillen over de be dragen die de specialisten de afge lopen jaren hebben 'ingeleverd'. Volgens de LSV worden over twee maanden de resultaten bekend van een in opdracht van de overheid gehouden onderzoek naar de inko mens en werktijden van de specia listen. Daaruit zal blijken dat er voor verschillende specialismen een apart beleid moet worden ge voerd, aldus het LSV-bestuur, en dat er niet één algemene tariefver laging mag komen. Gorbatsjovs positie ver sterkt door het partijcon gres. PAGINA 7 Nog steeds tips in de zaak van de Rijswijkse moor den. PAGINA 5 Bedrijfsleven maakt het de politiek veel te moei lijk. PAGINA 9 Berooide Britse mijnsta- ker is nu een keiharde werker. PAGINA 11 KNVB wint kort geding te gen FilmNet. PAGINA 13 PIZZERIA RIST0RANTE waar u de echte Italiaanse pizza kunt eten uit een originele hout oven - uniek in Leiden! Onze nieuwe kok Giovanni pre senteert Venetiaanse specialitei ten. zoals: Scorfano Arlecchino, Bistecca Pulcinella, Tagliatelle- Canneiloni en een originele vis soep. Iedere zondag een jogging-pak voor een kind. Geopend van: 17.00 tot 23.30 uur Noordeinde 55 - Leiden tel. 071-149960. Lekke kerncentrale SPOKANÊ (AFP) - In een Ameri kaans centrum voor de produktie van plutonium is in 1949 bij een ex periment een radioactieve wolk vrijgekomen die zeker 100 maal ge vaarlijker was dan de ontsnapte radioactiviteit uit de kerncentrale van Harrisburg in 1979. Dit blijkt uit documenten van het ministerie van energie die pas gisteren in de openbaarheid zijn gekomen. De radioactieve wolk kwam vrij bij een experiment in de centrale van Hanford in de staat Washing ton. Een functionaris van de volks gezondheid verklaarde dat er des» tijds geen medisch onderzoek on der de bevolking heeft plaats ge vonden, omdat de uitstoot niet als gevaarlijk werd beschouwd. Na het experiment in Hanford is uit proeven gebleken dat de radio activiteit zich uitstrekte over een deel van de staten Washington en Oregon en boven het „aanvaardba re niveau" lag. KAAPSTAD (Rtr) - Zuid-Afrika heeft vandaag de noodtoestand, die nog gold in 23 regio's van het land, opgeheven. De noodtoestand was op 21 juli vorig jaar ingesteld. Krachtens de noodtoestand kre gen politie en leger vrijwel onbe perkte bevoegdheden om mensen op te pakken en vast te houden zonder enige vorm van aanklacht. De persvrijheid werd sterk beknot. Vandaag werden 329 gevange nen, die nog vastzaten op grond van de noodtoestand, vrijgelaten. „Nog slechts een paar mensen" worden vastgehouden, op grond van beschuldigingen die geen ver band houden met de noodtoe stand, zo werd gezegd. Onder de vrijgelatenen bevond zich ook de secretaris van het Indi sche Congres voor de provincie Transvaal, Ismail Momoniat, die sinds 21 juli vorig jaar vast zat. President Botha had de ophef fing dinsdag aangekondigd in het parlement. Maar hij zei toen ook dat de regering nieuwe wetten zal indienen om de orde in de zwarte woongebieden te handhaven. Vanaf nu blijft het aanhoudend zomers in onze showrooms, want de nieuwe kollektie tuinmeubelen staat weer klaar. Stoelen, tafels, banken en nog véél meer. Zoveel zomers zitplezier heeft u nog nooit gezien! Als u nü komt kijken treft u de kollektie op z'n fraaist. Dagelijks Bovendien is er voor geopend elke bezoeker een aardige van 9 18 uur, attentie. U/jJ vrijdag koopavond de tuinmeubel-specialisten Vliet Zuidzijde 24-Rijnsburg-Tel. 01718-21301 (aan het grachtje in het centrum van Rijnsburg) TTi

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1