•r mJ Tingieten: fascinerende hobby De ui, een gezonde smaakmaker Kabinet wil eerst nadere studie van flexibel pensioen HOBBY Boete geëist wegens 'discriminerende nota' Schaatsprins Ziekenhuis wil in België personeel werven Klaploper: inklapbare kruiwagen VRIJE TIJD Een handige magneetclip Klusklem PAGINA 8 DONDERDAG 6 MAART 1986 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is het met de Kamer eens dat er een flexibel pensioneringssysteem moet worden in gevoerd. Maar eerst moet worden vastgesteld of zo'n sys teem te verwezenlijken is, wat het gaat kosten en of er ook werkelijk animo voor zal bestaan. Dit zei minister Korthals Altes (binnenlandse zaken) gisteren in de Tweede Kamer tijdens het de bat over drie wetsontwerpen met betrekking tot ambtenarenpen- sioenen. Volgens het CDA zouden ambtenaren zelf moeten kunnen een studieopdracht aan het depar tement van binnenlandse zaken. Vast staat dat een dergelijk stelsel zeker niet voor eind van dit jaar óp de rails kan worden gezet. Zijn col lega De Koning (sociale zaken) overweegt bovendien over de flexi bepalen op welke leeftijd zij, in de bele pensionering een gerichte ad- periode tussen hun 55e en 67e le- viesaanvrage tot de Stichting van vensjaar, met pensioen gaan. De de Arbeid te richten, andere grote kamerfracties zijn het In de drie wetsontwerpen wordt daarmee eens, al ziet de WD liever onder meer voorgesteld de intrede niet dat de overheid op dit stuk e i ambtenaren in het Algemeen voortrekkersrol gaat vervullen ten Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) te opzichte van het bedrijfsleven. beperken tot ambtenaren van 25 Het kabinet heeft over deze pro- jaar en ouder. De premie-afdracht blematiek een studie beloofd 1 eind 1986, maar dat duurt met na me voor CDA en PvdA te lang Aanvankelijk verlangden zij het re sultaat van de studie vóór l'juni door het rijk aan dit ambtenaren- pensioenfonds wordt daardoor met een half miljard gulden be perkt. Bovendien wordt de aow met ingang van 1 januari a dit jaar op tafel. Gaande het de- jaar volledig in het ambtenaren- bat kwamen zij in een motie met de pensioen ingebouwd. Tot dusver wens de studie aan te vangen en vóór oktober 1986 de Kamer te be richten over de afronding. was dat voor 80 procent het geval. Deeltijdwerkers in overheids dienst zien een verbetering tege- Korthals Altes, die de verdedi- moet in hun pensioenaanspraken ging van de wetsontwerpen op zich nam na het overlijden van minister Rietkerk, vindt dat de door hem genoemde facetten zich lenen voor werken. doordat hun pensioen niet meer wordt verlaagd als zij kort voor hun pensionering in deeltijd gaan NIJMEGEN (ANP) - De stichting Sociale Honden voor Gehandicapten Nederland heeft gisteren acht honden laten overkomen uit de Verenigde Staten. Het zijn drie speciaal getrainde volwassen dieren en vijf puppies. De bedoeling van de stichting is dat een aantal lichamelijk gehandicap ten die in een rolstoel leven na een oefenperiode met de honden gaan werken en leven. De dieren zijn in staat bepaalde karweitjes voor hun baas te doen, zoals het indrukken van liftknoppen, het neerdrukken van deurklinken en het aangeven van verschillende voorwerpen. (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. W. Mijnssen, heeft gisteren tegen het wetenschappe lijk bureau van de Centrumpartij (CP) en tegen de voorzitter daar van, dr. W.J. Bruyn 2500 gulden boete geëist wegens het discrimi neren van mensen wegens hun eth- nische afkomst in de nota „Neder land voor de Nederlanders". De zaak werd in hoger beroep behan deld. De kantonrechter in de hoofd stad had het bureau en Bruyn vo rig jaar april vrijgesproken. De rechter meende toen op puur juri dische gronden dat Bruyn niet aan discriminerende activiteiten had deelgenomen. Over de door Bruyn opgestelde nota is bij het uitlekken ervan ruim twee jaar geleden veel opschud ding ontstaan. De inhoud werd be kend gemaakt en aan de kaak ge steld in een uitzending van de VA- RA-radio. Volgens Mr. Mijnssën kon er niet gesproken worden van een privé- stuk van Bruyn. Alles had duide lijk de goedkeuring van de partij, van het hoofdbestuur waarvan Bruyn deel uitmaakte. Hij wees er onder andere op dat ook in een tv- uitzending van de CP over de nota is gesproken. Dat duidt er volgens hem op dat de nota r dan een werkstuk van Bruyn alleen, al deed deze volgens de officier nog zo zijn best dat te doen lijken. Bruyn, die geen advocaat had meegenomen en zichzelf verdedig de, voerde aan dat het wel degelijk een stuk van hemzelf was. Daarbij kom* Hpt het stuk niet door de CP is openbaar gemaakt en het dus een interne nota was. Bruyn zei dat de nota ook nog geen definitieve versie had. De ge wraakte passages zou hij na de reacties die er op de nota zijn geko men, zeker anders hebben geschre ven, betoogde hij. Uitspraak 19 maart. De president van de Maastricht se rechtbank, mr P. Paulussen, heeft de Centrumpartij en twee kandidaten van die partij op de lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen in Heerlen bevolen om in twee dagbladen die in Zuid-Lim burg verschijnen te publiceren dat vijf handtekeningen op de steun- lijst vervalst zijn. Hij bepaalde dit gisteren in een kort geding dat vijf inwoners van Heerlen hadden aangespannen te gen de Centrumpartij omdat zij nooit een handtekening hadden geplaatst op de steunlyst. Het plaatsen van de namen van deze Heerlenaren op de steunlijst en hun vervalste handtekeningen is volgens mr Paulussen een onrecht matige daad. Lezers Schrijven Nederland zou Nederland niet zijn, als er niet, na het geweldige spek takel van de 14e Elfstedentocht, uniek in de wereld, een verdwaal de geest zou zijn die afbreuk wil doen aan dit geweldige festijn. Me vrouw Ubels, EVP-kamerlid, is heel erg boos en zij beseft niet, dat als de boosheid aan het woord is de wijsheid onder curatele staat. Mevrouw Ubels stelt n.l. de pre mier, de heer Lubbers, vragen over het feit, dat onze kroonprins kle ding droeg - die ik citeer de krant - aan alle kanten was voorzien van reclame. Hoe verzint iemand het om daarover te vallen? Of de heer Lubbers in deze tijd niets anders aan zijn hoofd heeft, dan zich bezig te houden met dergelijke gezochte onbenulligheden. Hoe klein kan de mens zich ma nifesteren, door daarover te vallen, in plaats van trots te zijn op dit ge beuren. Men zal dit mevrouw Ubels niet in dank afnemen en dat vlak voor de verkiezingen. "Aan al le kanten voorzien van reclame", hoe overdreven, want er zijn aan de kleding maar twee kanten, de bin nen- en de buitenkant, en van dat eerste ziet niemand iets, zelfs me vrouw Ubels niet. Ik denk, dat meer mensen zich hebben geërgerd aan de reactie van mevrouw Ubels dan aan de re clame op de kleding van onze kroonprins. H.J. Maas Burggravenlaan 114 Leiden ROTTERDAM (ANP) r Het Delta ziekenhuis in Poortugaal (ten zuiden van Rotterdam), met 940 bedden een van de grootste psy chiatrische ziekenhuizen van Ne derland, gaat personeel werven in België. Het ziekenhuis zit met een nijpend personeelstekort en op de advertenties die in heel Nederland in de kranten zijn geplaatst, komt nauwelijks reactie. Volgens het hoofd personeelsza ken zit Delta verlegen om zeker vijftig gediplomeerde B-verpleeg kundigen en kunnen komend na jaar nog eens vijftig leerlingen wor den geplaatst. Het gebrek aan belangstelling voorwerk in dit ziekenhuis, dat on der de gemeente Rotterdam valt, wordt volgens de directie regel recht veroorzaakt door het feit dat het nieuwe functiewaarderingssys teem nog niet is ingevoerd. „Met zes man tegelijk komen ze hun ont slag tekenen en vertrekt ons perso neel naar particuliere inrichtingen waar meer wordt betaald", aldus een wanhopig hoofd personeelsza ken. Het verschil in beloning komt voor een gediplomeerde kracht neer op ongeveer 250 gulden netto per maand. De ziekenhuis-directie vermoedt dat in België wel belangstelling be staat. „Er gaan geruchten dat daar 'een overschot is aan verpleegkun digen met een psychiatrische op leiding en dat Nederland qua belo ning gunstig afsteekt". De adver tenties zullen binnenkort in een aantal Vlaamse kranten verschij nen. Huisvesting in de buurt van het ziekenhuis is volgens Delta geen probleem. De invoering van het nieuwe functiewaarderingssysteem in de gemeentelijke en provinciale zie kenhuizen, waardoor de beloning wordt gelijk getrokken met die in de particuliere instellingen, gaat landelijk ongeveer 100 miljoen gul den kosten. Alleen al in Rotterdam vergt het nieuwe beloningssys teem ruim 1 miljoen gulden extra, een bedrag dat onmogelijk uit de bestaande budgetten kan worden gefinancierd, aldus de Rotterdam se wethouder W. van der Have gis teren in.de gemeenteraadscommis sie voor volksgezondheid. In afwachting van een landelijke oplossing van het probleem - een groot aantal gemeenten vindt dat het rijk extra middelen ter be schikking moet stellen - zal de wet houder het college voorstellen het benodigde geld zolang voor te schieten. Daarmee zou de massale uittocht van verplegend personeel uit de gemeentelijke instellingen naar particuliere verpleeg- en zieken huizen tot staan moeten worden gebracht. Doordat de particuliere instellingen in de gezondheidszorg vorig jaar een cao afsloten waarin een nieuw functiewaarderingssys teem werd ingevoerd, verdient het personeel in deze ziekenhuizen nu tussen de 1700 en 3000 gulden net to per jaar meer dan de verpleeg kundigen in de overheidsinstellin gen. Het rijk vindt dat het nieuwe be loningssysteem ook in de gemeen telijke en provinciale ziekenhuizen moet worden ingevoerd, maar dat de overheden dit uit de bestaande budgetten moeten betalen. In de academische ziekenhuizen speelt het probleem niet, omdat die de extra uitgaven van het ministerie van onderwijs vergoed krijgen. Een delegatie van gemeentebe sturen uit het hele land zal binnen kort een gesprek hebben met de minister van binnenlandse zaken en de staatssecretaris van volksge zondheid over het probleem. Proza - 'Rotterdam prozaïsch'. Cor de Back verzamelde achttien verhalen of prozaf ragmenten waarin de auteurs iets met Rotterdam van doen hebben. Niet al leen geeft het boek een veelzijdige kijk op de havenstad, het biedt ook een blik op de schrijfstijl van anderhalf dozijn Nederlandse auteurs. Donker, prijs 19.50. - 'Tropenjaren' van Adriaan van Dis, 'De zaak' van Mensje van Keulen en 'De zaak' van Thomas Verbogt. drie toneel stukken geschreven door auteurs die nooit eerder werd verzocht een toneel stuk te schrijven. Veen, prijs 18,50. - 'Lidia's Grimm', veertien sprookjes Grimm in zachte tinten geïllu- - 'Koning Jezus', een herdruk van de ro man van Robert Graves, die by zijn eer ste verschijnen veertig jaar geleden een storm van tegenstrijdige reacties op riep. Maar in de loop der tijd is meer waardering ontstaan voor de openhar tigheid, de sympathie en de oprechtheid waarmee in dit boek over de firguur van Christus wordt geschreven. Het Spec trum, prijs 49,90. - 'De vuurproef door James A.Miche- ner. De schrijver heeft in het verleden diverse lijvige 'themaromans' geprodu ceerd. Onder meer in romanvorm ver pakte boeiende verhandelingen over Haïti, Zuid-Afrika en de ruimtevaart. Ditmaal vormt de Amerikaanse samen leving de basis voor zijn verhaal. Daarin moet de weesjongen David Harper zon der enige steun zijn weg vinden. Zijn le vensloop wordt beïnvloed door vele, vaak kleurrijke figuren om hem heen. Van Holkema en Warendorf, prijs ƒ39,50. - 'Demetrios', herdruk van het tien jaar geleden verschenen werk van Hans Warren. Bert Bakker, prijs 29,90. - 'De barmhartige terrorist' door Doris Lessing. De activiteiten van een groep Londense krakers met in het midden Alice Mellings, de tragische hoofdper soon die een voortdurende innerlijke strijd voert tussen haar woede tegen de gevestigde krachten en haar mededo gen met de slachtoffers van de maat schappij. Bert Bakker, prijs 36,90. - 'Capriccio', een roman van Ted Vier hout. Een rechtenstudent in Amster dam wordt door een dynamisch meisje meegesleept iri de wereld van mode en dans. 'Een romantische tragikomedie', zegt de flap. Fontein, prijs 20,-. Poëzie Diversen - 'Buk nog een keer' (Een Vrouw Klapt Uit Haar Leven) door Magreet Dolman. Alians Paul Haenen, die een slecetie maakte uit tien jaar radioteksten, verha len en inzichten, chansons en poëzie, af gewisseld met een aantal preken van ds.Gremdaal. En twee speciaal voor dit boek geschreven verhalen. Bert Bakker, prijs 27,90. - 'Bijenkorfs literaire boekenmaand' wordt in maart gehouden. Ter gelegen heid daarvan zijn twee boekjes versche nen: 'Het literaire eeuwboek', waarin een eeuw het boek van het jaar is opge nomen 12,-) en 'De rat van Arras', een verhaal van Adriaan van Dis (ƒ3,95). Klaplopers staan niet zo gunstig bekend, maar de kruiwagen die van deze originele naam is voor zien, zal door doe-het-zelvende tui- nierders en klussers zeker niet met een scheef oog aangekeken wor den. Dit in Nederland ontwikkelde transportmiddel is namelijk op vouwbaar en neemt in ingeklapte toestand nauwelijks ruimte in be slag. De Klaploper is dan een pakketje van nog geen 20 cm dik, en je hangt het aan een muur of je bergt het desnoods in de meterkast op. Uniek aan deze kruiwagen is de van sterke kunststof (polypropy- leen) gemaakte bak, die zich heel soepel plat laat vcuwen. De bak-in- houd is 85 liter, maximaal draag vermogen 150 kilo. Het frame be staat uit gemoffelde stalen buizen. Een stabiel ding dat tuinafval, zand, stenen enz. vervoert en dat na het werk geen sta-in-de-weg is. Ingeklapt neemt deze kruiwagen nauwelijks plaats in. (foto GPD) Het is de eerste inklapbare krui- de opbergperiode gering is. Dit be- wagen die op de markt is versche- zwaar is door de verschijning van nen. Er zijn wel kruiwagens waar- de Klaploper vernuftig opgelost, van de bak demontabel is. maar De adviesprijs is ongeveer 150 dat is een heel gedoe met bouten gulden. Leverancier is Euromac en moeren los-en weer vastmaken, b.v. in Genemuiden; tel. 05208- terwijl de ruimtebesparing tijdens 54321. Tingieten als hobby is een fas cinerende techniek. Omdat zo wel de grondstof tin als de be nodigde mallen (van rubber, vormzand of hout) nogal prij zig zijn, worden er meestal mi niaturen gegoten. Bordjes, be kertjes, kandelaartjes en ande re voorwerpen voor in de let terbak, of - en dat is een heel apart verhaal - soldaatjes in de meest uiteenlopende houdin gen en uniformen. Vroeger waren tinnen soldaatjes uitsluitend bedoeld als (kinder- jspeelgoed: op speciaal daarvoor De ui is niet alleen het meest ver spreide plantaardige smaakmid- del, maar ook zo ongeveer het meest over de wereld verspreide gewas. Zo ver onze historie terug gaat, werden er al uien gekweekt. Ook als groente trouwens. Er be staan nogal wat soorten van. Zeker als we bedenken dat ook prei, bies look, knoflook en sjalot familie is van de ui. Het zijn allemaal bolge wassen van de famillie Allium, maar dit keer hebben we het uit sluitend over de echte ui, de ajuin zoals de Belgen zeggen. De gewone ui heeft een bol met een diameter van 3 tot 8 centimeter en is van buiten glanzend bruin. Van oudsher is de teelt ervan erg belangrijk voor ons land. Ze wor den in augustus en september geoogst, maar de meeste uien ko men pas in de wintermaanden in de handel. De bollen moeten na melijk eerst een droogproces door maken. Als na de koude maanden de Nederlandse uienvoorraad is uitgeput, importeren we ze uit zuideijker landen, tot Egypte aan toe. Dan zijn er ook paarse uien te koop, die we ook wel Spaanse uien of rode uien noemen. Deze zijn scherper van smaak dan de in heemse. Huilen Een beroemd man heeft eens ge zegd dat er nog nooit een gewas is uitgevonden dat de mensen laat la chen, maar wel eentje waarvan we moeten huilen: de ui. Dat is inder daad de meest letterlijk! in het oog springende eigenschap van de bol. Allerlei boekjes met handige tips voor de huisvrouw verstrek ken dan ook goede raad voor het snijden van een ui. Toch is het alle maal niet zo dramatisch, zeker niet als we zorgen dat ons mes vlijm scherp is. Hoe minder de celwan- den van de ui beschadigen hoe minder ze rafelen tijdens het snij den hoe minder van die scherpe, vluchtige stoffen er vrijkomen. Fruiten Het is .verstandig'om uien die moeten worden gesnipperd, pas zo kort mogelijk voor de verwerking te snijden. Stukjes ui die te lang staan gaan al gauw een nogal pene trant luchtje verspreiden. Een kunstje van de kok is, om gesne den uien even kort in de boter te fruiten en dan in de koelkast te be waren. Maar dat kan natuurlijk al leen als de ui toch moet worden ge bakken. En er zijn heel wat men sen die rauwe ui prefereren. Die schijnen ook minder last te hebben van geprikkelde traanklieren, trou wens. Een beetje rauwe ui door de sla is heerlijk, de combinatie met biefstuk tartaar is fameus, en zeker ook de grote hoeveelheid uisnip pers waarmee nogal wat mensen de zilte smaak van nieuwe haring naar de achtergrond dringen. Dat laatste is heel jammer. De meeste uien die we eten, wor den toch wel gebakken. Fruiten noemen we dat meestal. Koks spreken ook wel van 'aanzetten'. Vaak staat er in een recept dat de uien moeten worden gefruit iot ze glazig zien. Daarmee wordt be doeld. dat de snippers na enige tijd in de hete koekepan van wit en on doorzichtig min of meer transpa rant zijn geworden. Èruin zijn ze dan nog niet en juist bij dat bruinbakken kunnen we de kleur al gauw te donker laten worden. En dat is bitter. Dat komt doordat de suikers uit de ui (ui is zoet!) gaan verbranden, karameliseren eigenlijk. Een licht gefruite ui smaakt erg lekker bij een verschei denheid aan gerechten. Gekookte ui kan gegeten worden als groente. Vroeger was dat heel gebruikelijk, nu doen we het niet vaak meer. Door stamppot echter verwerken we vaak ui, die dan wordt gekookt of gestoofd. Borrelhapje Erg lekker ook als borrelhapje zijn in ringen gesnede uien die even door een beslagje van zout, bloem en paprikapoeder worden gehaald, en dan worden gefrituurd. Laat ze goed uitlekken op keuken papier. De romeinse keizer Tiberius wil de de ui geen dag missen op zijn tafel. En hij was bepaald niet de eerste of de laatste. Uien zijn ge zond, en werden vroeger ook nog om andere kwaliteiten gewaar deerd. Ze zouden namelijk lustop- wekkend zijn. Wel, baat het niet, het schaadt ook niet, moet u maar denken. Maar zorg wel dat u nooit te veel naar uien ruikt. Nooit zeg ik, dus niet alleen als u op vrijers voeten bent. Wrijf daarom uw han den met citroensap in, als u uien hebt gesneden. Als u te veel uien hebt gegeten, helpt ook citroensap niet meer. Dat probleem valt uit sluitend in afzondering te verhel pen. Het beste advies met betrek king tot uien is dan ook: eet ze re gelmatig, maar matig. ingerichte diorama-tafels werden complete veldslagen geleverd of nagebootst. In de afgelopen decen nia waren tinnen soldaatjes uitslui tend interessant als verzamelob ject. Natuurlijk is dat nog steeds zo wanneer het om antieke exempla ren gaat, of om nieuw gegoten mo dellen uit antieke gietvormen. Ech ter, wat het tinnen soldaatje de laatste tijd weer populair gemaakt heeft, is het zelf gieten en afwerken ervan. Hierbij gaat men uit van kant en klaar gekochte gietmallen van rubber. Dergelijke gietvormen zijn in een aantal merken te koop. Een zeer uitgebreide collectie is die van 'Prince August' uit Ierland, die niet alleen soldaatjes heeft, maar te vens cowboys, indianen, dieren, sprookjes en fantasiefiguren. Soldaatjes worden geleverd in twee verschillende grootten. De kleinste serie hiervan (sta-hoogte 40 mm) is het meest uitgebreid: 46 verschillende figuren, afkomstig uit de legers van de Fransen, En gelsen, Pruisen, Zweden en Oos tenrijkers uit de Napoleontische tijd. De prijs van de zwaar gevulka- niseerde en hittebestendige rubber malen varieert van f 13 tot f 18. Vrij prijzig natuurlijk wanneer u alle mallen van zo'n heel leger wilt ko pen, maar dat is dan ook niet de bedoeling. Fases Om te beginnen kunt u het in fa ses opbouwen: eerst het voetvolk, daarna de ruiters, de artillerie enz. Bovendien is één zo'n soldaatje op diverse manieren te beschilderen, waardoor verschillen in rangen en standen ontstaan, terwijl er toch slechts één 'model gebruikt wordt. Bij goed gebruik kan zo'n Prince- Augustmal meer dan honderd keer gebruikt worden, en dan krijgt de aanschafprijs een aanzienlijk pret tiger klank. Daar komt nog bij, dat liefhebbers van tinnen soldaatjes elkaar opzoeken en de mallen of blankgegoten figuurtjes aan elkaar uitlenen of ruilen. Voor de beginnende tingieter is De Prince-Augustmal kan wel honderd keer worden gebruikt, daar kun je dus een aardig leger mee opbouwen. (foto gpd> uit den boze. Wanneer ze er toch er een eenvoudige bégirisét van on geveer f30, met daarin een mal, een gietlepel, een klem, twee boardplaatjes (zie foto links onder aan), 75 gram gietmetaal (goed voor 2 a 3 figuurtjes) en talkpoeder. Er is ook een wat uitgebreide be- ginset voor f 85. Secuur Het gieten is een secuur werkje. Luchtbelletjes in het gietstuk zijn Een slim ding, de DavidClip, die je door middel van zijn beugeltje aan de achterkant aan broekriem, rever of borstzak clipt. Aan de voorkant zit een rondé magneet, die de spij kers, schroeven, spelden e.d. voor je vasthoudt. Vroeger plachten meubelmakers de mond vol spijkertjes te nemen. Handiger en vooral veiliger is de magneetclip, niet alleen voor doe- het-zelvers maar in vele andere si tuaties bruikbaar. Een heel simpel vindinKje, dat voor nog geen vijf gulden te koop is. De Klusklem is een in letterlijk alle richtingen verstelbare 'span ner' met twee grote krokodilbek ken die het te bewerken materiaal overal kunnen pakken. Die bekken hebben namelijk kogelgewrichten die 360 graden kunnen draaien en in de gewenste stand gefixeerd kunnen worden. De klusklem zelf wordt met zijn poot in bankschroef of werk bankklem bevestigd. Het inge klemde materiaal kan snel en nauwkeurig van stand veranderd worden, om het ten behoeve van de bewerking in de ideale positie te brengen. inzitten, is dat geen enkel pro bleem: u smelt het tin wéér tot on geveer 150 graden C, waarna er op nieuw mee kan worden gegoten. Op de binnenkant van de malhelf- ten dient een dun laagje talkpoeder als lossingsmiddel te worden aan gebracht. Na zo'n vijf tien minu ten is het gietstuk hard en kan de mal voorzichtig worden geopend. Na het afkoelen verwijdert u eerst de gietbramen en -kanalen met een tangetje of mesje, waarna het fi guurtje verder wordt afgewerkt met een fijne vijl. Beschilderen De laatste fase is dan het beschil deren, waarmee u dé soldaatjes net zo móói kunt maken als u wilt. Zet er eerst een goede metaalprimer (bijvoorbeeld Histor) op en ge bruik Talens Decorfin voor het af werken. Gebruik beslist geen glan zende verf. Doe eerst de grote vlak ken, daarna de details. Breng de verf niet te dik op. Hele fijne de tails, lijnties en schaduwen op brengen met een gewoon potlood. Alle toebehoren voor deze hobby vindt u bij speelgoed-speciaalzaken. Wanneer u bij u in de buurt het Prince-Augustassortimcnl niet kunt vinden, bel dan voor het dichtstbij zijnde verkooppunt naar de importeur, Vede-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8