Reagan verliest eerste stemming Compositiefoto van moordenaar Palme De Britse kernenergie wordt duur betaald Commissies tegen steun contra's Zweedse sociologen moeten geheim onderzoek afbreken Rechter veroordeelt raadsleden Liverpool Onenigheid over top Reagan-Gorbatsjov Waldheim: ik wist niets van jodenvervolging DONDERDAG 6 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 STOCKHOLM (Rtr.) - De Zweedse Data-Inspectieraad heeft gisteren bevolen een eind te maken aan een onderzoeksproject waarbij sociolo gen heimelijk ieder detail vastleg den uit het leven van 15.000 men sen die zijn geboren in 1953. De raad, die tot taak heeft de Zweden te beschermen tegen mis bruik van informatie die is opge slagen in het uitgebreide data bank-systeem mee dat de onderzoekers geen toe stemming krijgen het project met de codenaam „Metropolit" voort te zetten. De bestaande dossiers wor den overgebracht naar het nationa- cyclopedische dossiers le archief en alle bijzonderheden worden eruit gehaald. WASHINGTON (AP/Rtr./UPI) - Twee commissies in het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden hebben de plannen van de regering Reagan om 100 miljoen dollar beschik- baar te stellen aan de Nicaraguaanse contra's afgekeurd. Ondanks het negatieve advies van de commissies moet het gehele Huis van Afgevaar- ^anr^k\sTe integritó^van^dl- mm,8wIteovertredtage™In gods- digden nog over het pakket stemmen. President Ronald Regan zei giste- mer, GAO, dat er over viduen beschermen", zei de voor zitter van de raad, Jan Freese, tij- hir^rdedde d»s persconferentie. Dagbladen onthulden vorige maand dat sociologen aan de uni versiteit van Stockholm bijna en cyclopedische dossiers in de com puters hebben over iedereen die in 1953 in de hoofdstad werd gebo ren. Er was informatie over resulta- „Ik begrijp dat de onderzoekers dit ten op school en werk, over alco- waardevol materiaal vinden maar hol- en seksuele problemen, inko- politieke overtuigin- De onthulling deed veel stof op waaien, wat nog toenam toen be kend werd dat het Karolinska-in- stituut, zonder medeweten van de betrokkenen, een register had ge vormd van alle 165.000 vrouwen die tussen 1966 en 1974 een abortus hebben ondergaan. Het instituut, een wereldberoemd onderzoeks centrum dat de Nobelprijswinnaar voor medicijnen aanwijst, onder- Het Metropolit-project leidde tot een intensief debat over de behoef te voor materiaal van wetenschap pers en het recht van het individu op privacy. De uit elf leden be staande inspectieraad was ver deeld over de zaak langs politieke lijnen. Leden van de regerende sociaal democratische partij menen dat een besluit moest worden opge schort om het resultaat van het on derzoek af te wachten. Maar ze ver loren de stemming van de Conser vatieven en Liberalen. Freese ver klaarde dat alle 33-jarigen die on bewust aan het project hebben meegewerkt het recht hebben voor 1 mei een kopie op te vragen van hun dossier. i dat de 100 miljoen~dollar die hij helft wil geven aan de Nicaraguaanse bruari i het bedrag dat tot 24 fe- hulp voor de contra's contra's nodig zijn om te voorko- uitgegeven geen rekenschap kon men dat Amerikaanse soldaten worden afgelegd, liet Weinberger naar Midden-Amerika moeten. Woensdag liet een groep Demo craten in het Huis van Afgevaar- weten dat zoiets te verwachten viel i guerrilla. 'Het is een beetje moeilijk digden dat zich met Nicaragua be- de accountants van het GAO zighoudt, weten dat het „Ameri- door Nicaragua te lopen en om pre- uitgewerkt aan te geven gericht moet zijn op iedere schoen of ieder voedselpak ket is gebleven,' aldus Weinberger. Reagan had de tegenstanders van zijn Nicaragua-politiek in het Congres gewaarschuwd dat zij ver antwoordelijk zouden zijn voor het veranderen van Midden-Amerika in een "zee van rood die te zijner economische vernieuwing heeft tijd klotst tegen onze grenzen". gebracht", Hij had het over de sandinisti- kaanse beleid ten caragua me diplomatie en niet moet uitgaan van het gebruik van militaire kracht of van een militaire over winning". Volgens de Democraten is de po litiek van Reagan in deze mislukt. "In plaats van vrede, democratie het aldus de Democratische afgevaar digde Mei Levine. i terroristen De Amerikaanse regering heeft hele wereld, niet alleen de Cuba- bij Nicaragua aangedrongen snel mogelijk te gaan onderhande len met de contra's volgens een plan dat is voorgesteld door de pre sident van El Salvador, Jose Napo leon Duarte. Naar aanleiding ran bevindin gen van de Amerikaanse Rekenka- de Bulgaren, de Libiërs, de PLO en de Iraniërs, maar ook de Baader-Meinhof-bende, de Basken van de ETA en de Rode Brigades". De Amerikaanse president plak te de sandinistische regeerders van Nicaragua het etiket "misdadigers en krankzinnigen" op. De veiligheidsdienst van de Amerikaanse vliegbasis in Frankfurt heeft deze Mercedes opgebla2 voorzien van militaire nummerplaten, werd op de vliegbasis geparkeerd door een vrouw, die weigerde identificeren en die de schilwachten uitschold. Het bleek achteraf om een wat overspannen echtgenote v Amerikaanse soldaat te gaan. WASHINGTON - De Verenigde Staten en de Sowj et-Unie kunnen het vooralsnog niet eens worden over het tijdstip van de topconfe rentie die dit jaar in Washington moet plaatsvinden. President Rea gan heeft woensdag gezegd dat, als de Russische leider Michael Gor- batsjov dit jaar niet naar Amerika komt, een topconferentie in 1987 te Moskou niet doorgaat. Volgens Amerikaanse zegslieden heeft een gebrek aan vooruitgang bij de wapenonderhandelingen in Buitenland kort Tsjaad De Tsjadische regering heeft gis teren gezegd dat opnieuw een zwa re aanval van door Libië gesteunde rebellen is afgeslagen. De rebellen zouden 10.000 zwaar bewapende manschappen hebben verzameld in de woestijn in het noorden van het land, aldus het ministerie van informatie. Radio Tsjaad zei dat de rebellen gebruik maakten van Russische tanks en Braziliaanse pantserwa gens en werden gesteund door he likopters, bómmenwerpers en ge vechtsvliegtuigen. De gevechten zouden drie uur hebben geduurd. Nigeria Tien Nigeriaanse officieren die schuldig gevonden waren aan me deplichtigheid aan een samenzwe ring tegen de militaire regering van generaal Ibrahim Babangida in La gos die in december aan het licht Genève niet te maken met de moei lijkheden bij het vaststellen van een datum. Zij zeiden ook geen aanwijzingen te hebben dat Gor- batsjov het doorgaan van een top- door Henk Kolb conferentie van resultaten in Genè ve afhankelijk stelt. Van beide kan ten is echter verklaard dat bij de tweede serie besprekingen tussen de leiders van de supermachten tastbare resultaten moeten kunnen worden bereikt. De VS hebben Moskou een top in juni voorgesteld - de Russen willen die in september houden. Volgens Reagan heeft Moskou in die richting slechts 'een informele suggestie' gedaan. Hij houdt daar om vast aan het oorspronkelijke ju- ni-plan, omdat dit najaar in de VS verkiezingen worden gehouden. Presidentieel woordvoerder Lar ry Speakes haastte zich later te ver klaren dat Reagan niet had willen suggereren dat de tweede top met Gorbatsjov gevaar loopt, maar al leen dat de volgende bijeenkomst in Washington moet plaatshebben: 'Als dat niet in 1986 gebeurt, dan misschien in 1987'. Cruiseschip zonk door fout loods WELLINGTON (Rtr.) - Een Nieuwzeelandse loods navi geerde het Russische cruise schip Michail Lermontov op het moment dat het bij Nieuw- Zeeland op de rotsen liep en zonk. Dit blijkt uit een rapport dat vandaag door de Nieuwzee landse minister van verkeer is vrijgegeven. De loods, kapitein Don Jami son, was verantwoordelijk voor de koers die het schip koos, al dus het rapport van een com missie van onderzoek. De kapi tein van het cruiseschip, Vla dislav Voroibov, was niet op de brug toen dit gebeurde. Het schip zonk doordat Jami son besloot het door, een smalle passage te laten varen die te on diep was voor een groot schip als de „Michail Lermontov". Jamison had geen navigatie- kaarten geraadpleegd en had de koers bepaald zonder ie mand anders om advies te vra gen. De „Michail Lermontov" maakte een cruise rond Nieuw- Zeeland en liep half februari op de rotsen van South Island. Het had 739 mensen aan boord. Op één bemanningslid na, konden alle opVarenden in veiligheid worden gebracht. STOCKHOLM (AFP/Rtr) - De Zweedse politie heeft vandaag een compositiefoto verspreid van de man, die wordt verdacht van de moord op premier Olof Palme. De foto is op elektronische wijze sa mengesteld aan de hand van schet sen, die een getuige heeft gemaakt. Het is het portret van een 30 tot 40- jarige man met donker haar, een smal gezicht en scherpe trekken. Samen met twee Westduitse des kundigen heeft de politie de hele nacht gewerkt aan de compositie foto. Het beeld van de verdachte is gebaseerd op schetsen van een 22- jarige portrettiste, die de dader vrijdagavond kort na de moord aanslag zag wegvluchten. De deskundigen werken nog door met de getuige, wier naam niet bekend is gemaakt. Het por tret van de verdachte is samenge steld door de getuige foto's te to nen van gezichten, waarin zij trek ken moest aanwijzen die overeen komen met die van de vermoedelij ke dader. Deze trekken zijn op elektroni sche wijze samengesmolten tot een gezicht dat op een scherm werd ge projecteerd. De Westduitse politie gebruikt deze werkwijze sinds 1977 en zegt hiermee veel succes te hebben. LONDEN - Een Britse rechter heeft gisteren 80 socialistische ge meenteraadsleden uit Liverpool en de Londense gemeente Lambeth voor vijfjaar uit elk openbaar ambt gezet, en hen boetes van 10.000 tot 15.000 gulden opgelegd. De boetes, gevoegd bij proces kosten van ten minste 20.000 gul den per gemeenteraadslid, beteke nen dat een aantal van de betrok ken politici zeker failliet zal gaan. Dat is de prijs die ze moeten beta len voor hun principiële stellingna- me tegen de regering-Thatcher. De gemeenteraadsleden weiger den vorig jaar een sluitende begro ting te maken uit protest tegen de bezuinigingen die de regering- Thatcher de afgelopen jaren van al le gemeenten heeft geëist. Daartoe waren ze echter wettelijk verplicht. De gemeenteraadsleden hadden in principe twee mogelijkheden om de gemeentebegroting sluitend te krijgen: bezuinigingen aanbren gen in het diensten- en voorzienin genniveau, of verhoging van de stedelijke belastingen. Dat weigerden de raadsleden, en daarmee overtraden ze de wet die hen persoonlijk aansprakelijk stelt. Na een lange juridische gang kwam de groep gisteren terecht bij drie rechters van het gerechtshof in Londen, die hen vlot veroordeel den. De rechters oordeelden dat de gemeenteraadsleden zich 'moed willig' hadden 'misdragen', de aan hun zorg toevertrouwde gemeente in ernstige financiële problemen met zelfs de mogelijkheid van fail lissement hadden gebracht, en daarvoor de gevolgen moesten dra gen. De 80 gemeenteraadsleden kun nen nu nog één ding doen: zij kun nen in beroep gaan bij het hoogste rechterlijke college van het land, de rechters die zitting hebben in het Hogerhuis. Maar zo'n beroep gaat weer een enorm bedrag kosten, en als de raadsleden dat geld niet van be vriende organisaties krijgen, ont breekt het hen domweg aan de middelen. Daarbij moet worden opgemerkt dat zo'n bevriende or ganisatie allerminst in zicht is. Zelfs de Labour-partij waartoe alle 80 raadsleden behoren, wil hen niet steunen. De leiding van de partij vindt dat de gemeenteraads leden het recht niet hadden zich met illegale praktijken bezig te houden. BONN (GPD) - De vroegere VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft elke betrokkenheid bij nazi misdaden ontkend. Waldheim deed dit gisteravond in een inter view mét de Westduitse televisie. Volgens de beschuldigingen zou Waldheim in 1943 bij een Wehr- macht-commando in Griekenland hebben gediend, dat 40.000 Griek se joden naar de nazi-vernieti- gekomen was, zyn gisteren te- gingskampen had gestuurd. "Ik rechtgesteld. Ze zijn doodgescho- heb geen enkele kennis over deze ten- gebeurtenissen gehad. Ik was ook op geen enkele wijze bij deze da- frontdienst en werd naar de leger den in Griekenland betrokken. Ik groep' E in de Balkan overge- werd wegens mijn verwondingen, plaatst. Nooit heb ik een woord ge- opgelopen aan het Russische front, hoord over de jodenvervolging in in 1941 ongeschikt verklaard voor die tijd in Griekenland". Verder zei Waldheim dat hij nooit lid van de nazi-partij NSDAP is geweest of van een daarmee ver bonden groepering. Het enige wat Waldheim toegaf was, dat hij in die tijd een onderscheiding had gekre gen van de fascistische regering van het toenmalige Kroatië. "Dat was een routine-aangelegenheid. Elk lid van de staf van deze leger groep kreeg routinematig van tijd tot tijd zo n onderscheiding. Maar ik weet niet eens m dat ding heb gekregen of v MANILLA (UPI) - Een uitgelaten José Maria Sisón (tweede van rechts), ontslagen uit ruim acht jaar gevangenis wegens het oprichten van de Filippijnse communistische partij, heeft gisteren gezegd dat hij mis schien zijn hulp aanbiedt aan de regering van president Corazon Aquino. "Ik ben opgetogen", zei de gebrilde voormalige docent-Engels aan de universiteit van de Filippijnen, kort na zijn vrijlating, samen met drie hoge communistische guerrillaleiders, op last van Corazon Aquino. „Misschien bied ik eigener beweging zelfs mijn hulp aan haar regering aan. Het hangt ervan af waarop zij mij schat en waaraan haar regering behoefte heeft", zei hij na een ontmoeting van een kwartier met de presi dent. (foto ANP) Cambodja De Cambodjaanse leider Heng Samrin is bereid tot onderhande lingen met het verzet maar op voorwaarde dat de opstandelingen zich ontdoen van de voormalige dictator van het land, Pol Pot. Samrin zei dit een verklaring die werd voorgelezen in Moskou. Hij liet verder weten dat voor 1990 de Vietnamese troepen uit het land weg zullen zijn en dat het verzet ze ker niet zo sterk is als het ooit was, ondanks Westerse en Chinese steun. Bhagwan Goeroe Bhagwan Shree Raj- neesh is gisteren als ongewenste vreemdeling door Griekenland uit gewezen. Hij is op weg naar Span je. Een Griekse regeringswoord voerder zei dat Bhagwan was uit gewezen om „redenen van openba re orde". Wallraff De rechtbank in München heeft Günter Wallraff verboden te herha len dat McDonald's met salmonella verzadigd rundvlees gebruikt voor zijn hamburgers. De auteur mag voorts niet meer zeggen dat werk nemers van McDonald's die op voedsel van het bedrijf zijn aange wezen, huiduitslag oplopen. Wall raff had, vermomd als Turkse gast arbeider, het bedrijf leren kennen tijdens zijn onderzoekingen voor zijn internationale bestseller "Ganz Unten". De journalist mag wel blijven zeggen dat bij McDonald's "af en toe snot aan de gril" zit en asbak ken en tafels worden gepoetst met dezelfde lappen die men voor de wc-bril gebruikt. RAVENGLASS - De mogelijke sluiting van de kerncentrale in het Britse Sellafield, aan de kust van Cumbria, heeft de gemoederen in dit gebied opnieuw danig in beroe ring gebracht. Sommige mensen zijn bang voor de centrale en me nen dat de volksgezondheid en het milieu in de omgeving worden be dreigd. Anderen zijn juist trots op de centrale en vrezen dat er 11.000 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan, indien de centrale wordt ge sloten. De partijen staan lijnrecht tegenover elkaar. door Larry Thorson, AP Er klinkt een zekere mate van galgenhumor door in de woorden van een jonge vrouw, wanneer zij in een pub, de Peddington Arms, haar kind toont aan een paar vrien den en lachend vraagt: 'Niet slecht hè, voor een mooie, radio-actieve baby?' Sommigen mopperen over de milieu-activisten, die zich inzetten voor de sluiting van de opwer- kingscentrale in Sellafield, in zijn soort de grootste ter' wereld. 'De vishandel is naar de haaien', zegt Paul Pedersen. 'Er is genoeg vis hier, maar het lukt je niet er één te verkopen. Dat. verrekte Green peace heeft daar voor gezorgd.' In het najaar van 1983 stuurde de milieu-organisatie Greenpeace schepen naar de kust van Cumbria om te protesteren tegen het lozen van radioactieve vloeistof in de Ier se Zee, via een pijpleiding, die al leen afval met een laag radioactief gehalte behoort af te voeren. De schepen van Greenpeace raakten besmet, waardoor het dui delijk werd dat het afval terug werd gespoeld naar de kust in plaats van zich te verspreiden op de bodem van de zee. Pedersen, die door het vangen en verkopen van vis in zijn levensonderhoud voorzag, zag zijn omzet in één dag tot het nulpunt dalen. Ravenglass is een dorp op slechts 10 kilometer afstand van de centrale van Sellafield. Een ieder die van plan was bij Pedersen vis te kopen, hoefde maar naar het noorden te kijken om de enorme koeltorens van de centrale te zien staan en er aan herinnerd te wor den dat de vis wel eens besmet zou kunnen zijn. Ook het toerisme langs de schilderachtige kust van Cumbria, 320 kilometer ten noord westen van Londen, verdween. Blozend Pedersen, een immigrant uit De nemarken met een blozend ge zicht, is onlangs 65 jaar geworden en maakt zich nu niet al te druk meer over de vishandel. Omdat hij zelf nog steeds de vis eet, die hij vangt in de wateren rond de af voerpijp van de opwerkingsinstal- latie, wordt hij wel regelmatig on derzocht op radioactieve stoffen in zijn lichaam. Aanvankelijk wezen deze onder zoeken uit, dat hij besmet was met ongeveer de helft van het radioac tieve gehalte dat een mens maxi maal kan verdragen. Inmiddels is dat teruggelopen tot een kwart van die maximale hoeveelheid. 'Zij doen het nu iets beter', zegt Peder sen in een verwijzing naar de po gingen van de centrale om het lo zen van radioactieve stoffen terug te dringen. In zekere zin vertegenwoordigt Pedersen in zijn persoon de beide partijen in de discussie over Sella field. De aanwezigheid van radioactieve stoffen in zijn lichaam geeft een van de redenen aan waar om milieuactivisten willen dat de centrale gesloten wordt. Het ver lies van zijn inkomsten is wat bijna iedereen in het gebied rond Sella field te wachten staat, als de op- werkingscentrale wordt gesloten. De kwestie-Sellafield was de laatste twee jaar als onderwerp van de publieke discussie wat naar de achtergrond verdwenen, totdat zich onlangs een reeks incidenten voordeed. Op 5 februari werden ten minste 11 werknemers van de centrale be smet door een radioactieve wolk, die was ontsnapt uit de opwer- kingsinstallatie. Een van hen raak te besmet met de de maximale do sis, die een mens per jaar kan ver dragen. Op 18 februari ontstond er een lek in een afvoerleiding, waardoor er ongeveer 1.150 liter water met een laag radioactief gehalte in een geul terecht kwam, die was gegra ven om zulke calamiteiten op te vangen. By het repareren van het lek, liepen twee werknemers een lichte besmetting op. Overdrijven De British Nuclear Fuels, het staatsbedrijf dat de opwerkings- centrale beheert, verklaarde dat geen van beide incidenten de om wonenden in gevaar had gebracht en dat niemand ernstig gewond was geraakt. Volgend op de onthullingen dat er in de jaren vijftig gedurende een periode van drie jaar 40 maal zo veel lozingen hadden plaatsgevon den dan werd aangenomen, vorm den deze incidenten aanleiding voor de regering een onderzoek te gelasten naar de veiligheid, het on derhoud, de bedrijfsvoering en het functioneren van de centrale, die een oppervlakte heeft van 2,6 vier kante kilometer. De resultaten van dit onderzoek worden binnen zes maanden ver wacht. Ondertussen doet de Britse minister van milieuzaken, William Waldegrave, zijn best om het pu bliek te overtuigen van de veilig heid van de centrale. Hy verklaar de dat sommige onderdelen van de centrale weliswaar tamelijk oud zijn en dat 'er zich af en toe wel problemen zullen voordoen', maar, zo vervolgde de minister, 'we moe ten de zaak niet overdrijven'. In het gebied rond Sellafield wo nen 70.000 mensen. Ongeveer 11.000 mensen worden door de centrale van werk voorzien. Van hen werken er 6.500 op het com plex zelf. Daarnaast zijn ongeveer 500 natuurkundigen van het Britse Bureau voor Atoomenergie werk zaam voor Sellafield, terwijl ruirh. 4.000 bouwvakkers betrokken zijn by een uitbreiding van het opwer- kingscomplex. Zoals de 125 meter hoge schoor stenen en koeltorens van de cen trale het landschap in het gebied beheersen, zo domineert de loon lijst van het bedrijf, dat wekelijks 2 mihoen pond (7,5 miljoen gulden) aan salarissen uitbetaalt, de plaat selijke economie. Vuilnisvat Maar de discussie reikt verder dan het plaatselijke niveau. De in stallaties van Sellafield nemen een belangrijke positie in in de Britse energiestratcgie. Het plutonium dat door de opwerkingscentrale wordt geproduceerd, maakt deel uit van de Europese plannen om in de toekomst snelle kweekreacto ren te bouwen. De centrale werkt nucleaire brandstofelementen op, met alleen uit Groot-Brittanië, maar ook uit Japan, Italië, de Bondsrepubliek Duitsland, Zweden, Zwitserland en België. Het bedrijf dient ook als opslagplaats voor deze stoffen. Een Britse krant merkte eens op, dat de centrale Groot-Brittannié maakt tot 'het nucleaire vuilnisvat van de wereld'. Voorstanders van het openhouden van de centrale wijzen er echter op, dat deze het land in 10 jaar van 2,7 miljard pond (ruim 10 miljard gulden) aan bui tenlandse inkomsten zal voorzien en menen dat de centrale Groot- Brittannië in de voorste rijen der nucleaire technologie plaatst.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7