Wiegel moet toch een keuze maken li" Het IKV moet naar het midden 'Als een rieten dak brandt, is er niets meer te redden' mm\M Degevleugelde lentebode'' krijgt het steeds moeilijker Kankeronderzoek nog steeds niet geregeld Opheffing vrijwillige verzekering uitgesteld? Bewaarders onder te grote druk De Koning: specialisten moeten dit jaar 98 miljoen inleveren DONDERDAG 6 MAART 1986. PAGINA 5 Commissaris van de koningin of minister DEN HAAG (GPD) Hans Wiegel zal kiezen tussen zijn functie als commissaris van de koningin in Friesland en het ministerschap van binnenlandse zaken. Zijn voorwaarde om na afloop van deze kabinetsperiode in mei terug te kunnen keren naar Friesland, heeft hij laten vallen. Wiegel zei dat gisteravond na afloop van een gesprek met premier Lubbers. HILVERSUM (GPD) - Half april moeten de zwaluwen terugkomen uit Afrika. Zo was het altijd, maar of het ook altijd zo zal blijven is een vraag die veel natuurvrienden be zig houdt. De gevleugelde lentebo de maakt moeilijke tijden door. Hoofdoorzaak is het aan de over wintering in Afrika verbonden ge vaar, met name het voortdurende oprukken va n-d e-wo es tij rv.-Qok-de overtocht is lang niet zonder geva ren. Een op de vier zwaluwen komt tijdens de oversteek via de Middel landse Zee en de Straat van Gibral tar aan een vroegtijdig einde. Bo-' vendien zijn er nog steeds grote groepen jagers die de zwaluw af schieten. De huiszwaluw is een van de slachtoffers. In het begin van de ja ren '80 waren er nog zo'n 77.000, nu is hun aantal naar schatting gehal veerd. Ook de gier- en boerenzwa- luw, waarvan er in 1981 respectie velijk 70.000 en 150.000 werden ge teld, zouden drastisch in aantal zijn verminderd: Evenals de oeverzwa luw, een exclusievere vogel waar van er jaarlijks tussen de 5000 en 8000 in Nederland verblijven. In eigen land krijgen de zwalu wen het ook steeds moeilijker, vooral wat het maken van een nest betreft. De gierzwaluw, die vroeger graag een nest maakte tussen dak pannen, kan hier tegenwoordig moeilijk terecht. Nieuwerwetse pannen hebben deze mogelijkheid uitgesloten. Dat geldt ook voor de VuiicTwnluw, die graag zijn nest bouwt tegen dijkhuisjes en andere vervallen gebouwtjes. In het kader van de stadsver- nieuwing4s-er veel verbeterd. Maar niet voor vogels. Want met het her stel van een oud pand is een ideale nestmogelijkheid verdwenen. Ook de oeverzwaluw heeft het moeilijk. Deze broedt aan de oevers van ri vieren. Rigoreus herstel en ver nieuwing van oevers hebben deze zwaluw in veel gevallen verdreven. De boerenzwaluw kan zich als enige nog redelijk handhaven. Boerderijen en bijbehorende stal len blijven beschikbaar als nest- Het gesprek met Lubbers gisteren vond plaats in een restaurant in Apeldoorn. Morgen ontmoeten de twee elkaar weer, waarna het duo in het weekeinde zal beslissen. Wiegels eventuele benoeming tot minister van binnenlandse zaken zal niet eerder dan volgende week plaatsvinden. Premier Lubbers is van mening dat Wiegel moet kiezen: of voor Den Haag óf voor Friesland. „De functies van rriihiSter'en Gommis- saris van dé koningin zijn niet ver enigbaar. Wiegel is het daarmee eens. Wil hij minister van binnen landse zaken worden, dan moet hij ontslag nemen in Friesland", zo verklaarde Lubbers gisteravond na afloop van een CDA-verkiezings- bijeenkomst in Zutphen. De fractievoorzitsters van de twee grootste politieke partijen in de Friese Staten, PvdA en CDA, hebben tevreden gereageerd op de uitspraak van Wiegel dat hij zijn eis heeft laten vallen om na een even tueel interim-ministerschap naar Friesland terug te mogen keren. Provinciale Staten van Friesland hadden gisteren onomwonden te kennen gegeven, dat Wiegel als commissaris ontslag moet nemen als hij naar Den Haag vertrekt. De stellingname van de Staten heeft Wiegel duidelijk verrast. „Ik moet alles nog eens op een rij zetten. De keus wordt steeds moeilijker. Het LEIDEN/UTRECHT - Het overhe velen van het onderzoek naar baar moederhalskanker naar de huisartsenpraktijken is nog steeds niet geregeld. Hoewel de subsidie voor de speciale 'uitstrijkjesteams' is stopgezet, zijn de onderhande lingen van de ziekenfondsen met de huisartsen en met de specialis ten die de uitstrijkjes moeten ana lyseren nog gaande. Bovendien moet er nog een defi nitief verzoek van hel ministerie van WVC naar de gemeenten. Van hen wordt verwacht, dat zij de voor het onderzoek in aanmerking ko mende groep vrouwen -die van 35 tot 55 jaar- om de drie jaar oproe pen om door een huisarts een uit- strijKje te laten maken. Dit bleek gisteren in Utrecht op een bijeenkomst waarop het Ko ningin Wilhelminafonds nieuw voorlichtingsmateriaal over kan ker presenteerde, waaronder een film, een diaserie en folders over baarmoederhalskanker. Het KWF vreest, dat 500.000 spe ciale folders die met de oproepen voor het bevolkingsonderzoek zou den worden meegestuurd voorlo pig op de plank blijven liggen. Dit omdat het onderzoek organisato risch niet van de grond lijkt te ko men, zei mevrouw dr. Z. Beekman, de medisch directeur van het KWF. Het gevolg hiervan is dat elke ge meente zijn eigen methode volgt. Een groot aantal gemeenten doet zelfs helemaal niet mee aan het on derzoek. De gemeenten die dit wel doen laten het via het plaatselijke laboratorium of via de huisarts lo pen, waardoor de eigen bijdragen van plaats tot plaats verschillen. De gemeente Leiden bijvoor beeld gaat dit jaar nog op de oude voet voort met het bevolkingson derzoek naar baarmoederhalskan ker. De betrokken vrouwen wor den opgeroepen via het Cytolo- gisch Laboratorium in Leiden. Hen wordt een eigen bijdrage ge vraagd van f 32,50. De gemeente Leiden subsidieert het onderzoek in die zin dat het vrouwen in de ge legenheid stelt een uitstrijkje te la ten maken tegen kostprijs. De Socialistiese partij heeft de Leidse wethouder Kuijers gisteren een brochure overhandigd waarin de partij aandringt op hervatting van het landelijke gesubsideerde onderzoek. Kuijers verklaarde te genover vier SP-vrouwen eigenlijk met de rug tegen de muur te staan. Hij voelt er veel voor om de Leidse huisartsen bij het project te betrek ken en sprak over richtlijnen, me dische noodzaak en standaardo- proepen. Maar hoe dit moest wor den verwezenlijkt stond ook hem niet duidelijk voor ogen. DEN HAAG (GPD) - Het is onzeker of de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring per 1 april kan worden opgeheven zoals de regering wil. De Eerste Kamer, die zeer kritisch op de voorstellen heeft gereageerd, zal waar schijnlijk dinsdag 18 maart de zaak behandelen. Ziekenfondsen en ande re uitvoeringsorganen betwijfelen of er dan nog voldoende tijd is om maatregelen te treffen voor de nieuwe organisatie. Zelfs al keurt de Eerste Kamer de voorstellen goed, dan is er tussen 25 maart (datum van stemming in de senaat) en 1 april wel zeer weinig ruimte. Bovendien zouden voor die tijd de diverse uitvoeringsbesluiten (algemene maatregelen van bestuur) moeten worden genomen. Een probleem is ook dat de inhoud van de zogeheten wettelijke stan daardpolis, die de particuliere ziektekostenverzekeraars de ex-vrijwillig verzekerden eenmalig aanbieden, nog niet bekend is. En tenslotte zijn ook de details van decompensatieregeling voor zelfstandige onderne mers die naar de particuliere ziektekostenmarkt moeten, nog niet gere geld. De Eerste Kamer heeft nu haar voorlopig verslag over de wetsvoorstel len gereed. Het wachten is op de memorie van antwoord van de regering om te zien of de behandeling op de geplande datum kan geschieden. Ook de senaat stelt zich kritisch op. De PvdA wijst op de stelling van de ziekenfondsen dat de beheersing van het verzekeringspakket straks voornamelijk bij de particuliere verzekeraars komt te liggen die niet on der controle van de overheid staan. CDA en PvdA blijken bezorgd over de positie van de ziekenfondsen op langere termijn. Van christendemocratische zijde wordt de mogelijkheid- geopperd het aantal mensen dat verplicht is verzekerd bij het zieken fonds te vergroten door de loongrens (nu f 48.000 per jaar) op te trekken. De'vier grootste fracties in de senaat betreuren het dat er voor de mees te betrokkenen een grote mate van onduidelijkheid heerst. Het CDA vraagt naar de gevolgen van de verhuizing voor groepen als ouderen, ambtenaren, wao'ers en oorlogsslachtoffers. Ook de VVD zet vraagtekens bij de positie van de over te hevelen verzekerden. PvdA, CDA en D'66 vragen aandacht voor de groep wao'ers, die nu "dubbel moet betalen". De VVD wijst op de,strijd om de toetreding van de groep van 800.000 vrijwillig verzekerden tussen enkele zogeheten bovenbouwverzekerin gen (niet-winst beogende particuliere) en een aantal (commerciële) maat schappijen. De "bovenbouw" (verbonden met de ziekenfondsen) heeft daarbij gebruikt gemaakt van het adressenbestand der ziekenfondsen. Dit is onjuist, menen de liberalen, gezien de publiekrechtelijke functie van de ziekenfondsen. ADVERTENTIE wordt vermoedelijk de zwaarste beslissing in mijn bestuurlijke car rière", zei hij gisteren na afloop de Statenvergadering. VVD-leider Nijpels die zijn ver zoek aan Wiegel volgens de com missaris zelf „meteen in de publici teit heeft gegooid", kan weinig waardering opbrengen voor de be zwaren van Provinciale Staten.' Hij meent, dat het voor Friesland een eer moet zijn om tijdelijk de minis ter van binnenlandse zaken te leve ren. De Staten denken daar anders over: als Wiegel naar Den Haag vertrekt, is hij in Friesland niet meer welkom. Volgens minister Korthals Altes (justitie), die in afwachting van de komst van Wiegel het departement van binnenlandse zaken behartigt, is het in het verleden wel vaker voorgekomen dat iemand tijdelijk in een andere positie wordt be noemd, terwijl de oude functie wordt opengehouden. Hij zei dat tijdens een spreekbeurt in het Bra bantse Uden. Minister-president .Zijlstra was in 1966 al benoemd tot president van de Nederlandsche Bank, toen hij werd gevraagd gedurende een halfjaar een tussenkabinet te lei den. Na afloop daarvan trad hij daadwerkelijk bij de Nederland sche Bank in dienst. In hetzelfde kabinet was ir. Witte minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. Daarna keèrde hij terug in zijn oude functie van burgemees ter van Eindhoven. BAARN WIL VERHUIZEN(ANP) - De gemeente Baarn wil verhuizen naar de provincie Noord-Holland. Baarn voelt zich danig in de steek gelaten door de provincie Utrecht, waar het nu deel van uitmaakt. De ze gemeente met een kleine 25.000 inwoners was in het verleden steeds een vaste, zelfstandige plaats toegekend. Kort geleden bleek het provinciaal bestuur aller lei zaken op stapel gezet te hebben zonder enig overleg met Baarn. Opheffingsnorm voor voortgezet onderwijs naar 30 leerlingen ZOETERMEER (ANP) - Staatsse cretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) zal de opheffingsnorm voor scho len in het voortgezet onderwijs vaststellen op 30 leerlingen per leerjaar. De staatssecretaris ziet hiermee af van haar plan de norm tot augustus 1991 op een gemiddel de van 45 leerlingen te stellen en daarna een gemiddelde van 60 leer lingen aan te houden. De norm van 60 leerlingen lokte eerder in vrijwel het gehele onder wijs felle protesten uit. Aanleiding was de verwachting dat dit gemid delde honderden scholen de kop zou kosten. DEN HAAG - "Als we hier onder dezelfde omstandigheden als in Ot- toland brand krijgen, kunnen kilo meters boerderijen afbranden". Brandweercommandant Van dei- Heide uit het Overijsselse Giet hoorn kijkt niet op van de brand in het Zuidhollandse dorp. Hij weet beter dan wie dan ook hoe brand gevaarlijk rieten bekappingen zijn. Bijna alle huizen in Giethoorn dorp hebben een rieten dak. door Runa Hellinga Een op zeven kinderen met problemen wordt niet beter UTRECHT (ANP/GPD) - Bijna één op de zeven kinderen met psychiatrische problemen wordt niet beter, ondanks alle behandelingen. Slechts een kwart van de ernstige gevallen in de leeftijd van 8 tot 11 jaar krijgt de juiste hulp.Psychi sche stoornissen bij kinderen worden vaak te laat onderkend en dat leidt tot blijvende afhan kelijkheid. Dat zei de Utrechtse hoogleraar H. van Engeland gisteren bij zijn ambtsaanvaar ding. De Rijksuniversiteit van Utrecht zet samen met het Utrechtse Wilhelmina Kinder ziekenhuis en het Rotterdamse Sofia-kinderziekenhuis een sig naleringssysteem op, zodat ou ders en hulpverleners eventue le ernst van psychische stoor nissen en de ernst ervan bij kin deren in de vroege fase kunnen herkennen. Psychische stoornissen bij kinderen worden volgens prof. Van Engeland vaak onvoldoen de herkend door ouders, school en huisarts. Daardoor krijgt hoogstens een kwart van de ernstige gevallen in de leef tijdsgroep van 8 tot 11 jaar de juiste hulp. Te vaak wordt op spontaan herstel gerekend en hoopt men, dat het kind er wel overheen zal groeien, aldus Van Engeland. AMSTERDAM (GPD) Actievoerende Amsterdamse brandweerlieden, die sinds dinsdagavond het hoofdkantoor massaal bezet houden, zijn van plan zich op grote schaal ziek te melden wanneer aanstaande maandag geen bevredigend resultaat is bereikt in de onderhandelingen tussen ge meente Amsterdam en de Vereniging van Nederlandse gemeenten over de arbeidsvoorwaarden. Centraal punt in die onderhandelingen is de nieuwe regeling voor onre gelmatig werk. Vorig jaar was de Amsterdamse brandweer het eerste korps dat voor een betere toeslagregeling acties voerde. Die acties werden overgenomen door andere korpsen. Nu blijkt volgens de Amsterdamse brandweerlieden dat de nieuwe regeling, zoals voorgesteld door de VNG, voor hen aanzienlijk slechter is dan voor andere brandweerkorpsen. De eis van de Amsterdamse brandweer is een toeslag van 650 gulden bruto per maand, de VNG-voorstellen spreken over bijna 475 gulden bru to. De eis van 650 gulden bruto erbij is voor de Amsterdamse brandweer slechts een van de ijzers in het vuur. Bij de foto: Een beeld van de Amsterdamse brandweerkazerne de Een hoorn, die sinds dinsdag door het personeel is bezet. (foto anp> mogelijkheid voor deze vogel. Al leen het gemis van bagger, de spe cie voor het nest, dient zich aan als een probleem van deze tijd. Boe renbedrijven worden tenslotte steeds schoner. De Vogelbescherming, vogelspe cialisten en de organisatie Natuur en Milieu hebben inmiddels een aantal plannen gepresenteerd dat de toekomst van de zwaluw moet verbeteren. Zo is-er een speciale dakpan op de markt, de sneldek- pan, die het weer mogelijk maakt dat de zwaluw hierin kan nestelen. Verder bestaan er ideeën om aannemers die oeverwerk verrich ten, te attenderen op de oeverzwa luw. Hiermee wordt voorkomen dat ondergrondse nesten verloren gaan. Het zijn enkele voorbeelden van zaken die de overlevingskan sen voor de zwaluw moeten ver groten. DEN HAAG (GPD) - Bewaarders in gevangenissen en huizen van be waring zijn twee keer zo lang ziek als andere Nederlanders. Ze lijden vooral aan psychische ziekten, zo als spanning, ontevredenheid, irri tatie en vermeende hartklachten. Dat blijkt uit een rapport van een ambtelijke werkgroep dat gisteren aan staatssecretaris Korte-van He mel (justitie) is aangeboden. Het ziekteverzuim onder het ge vangenispersoneel bedraagt 15 procent, terwijl dat landelijk slechts zeven procent is. Boven dien stijgt het onder de bewaarders de laatste jaren opvallend snel. Het landelijke beeld daarentegen ver toont sinds de jaren zeventig een daling. Het ziekteverzuim onder de bewaarders is in het westen van het land het hoogst. Als belangrijkste oorzaak van het hoge ziekteverzuim wordt de slechte communicatie tussen per soneel en directie genoemd. De be waarders vinden dat ze onvoldoen de steun krijgen van hun chefs. Door de bezuinigingen bij de over heid zijn ze te zwaar belast, ze krij gen tegenstrijdige opdrachten, noemen het dienstrooster slopend en zeggen hun vrije dagen niet te kunnen plannen. Ook vindt een deel van de bewaarders dat het werk wordt onderbetaald. Om de situatie te verbeteren, moet vooral het personeelsbeleid veranderingen ondergaan. De staatssecretaris heeft het rapport met de aanbevelingen voor advies gezonden aan de directies van ge vangenissen en huizen van bewa ring. Tevens verwacht zij dat de di recties de inhoud ter harte nemen eft het beleid erop afstemmen. Het rapport zal binnenkort ter sprake komen in het overleg met de vak bonden. UTRECHT (ANP) - De medisch specialisten zullen dit jaar via ta riefsverlagingen 98 miljoen gulden moeten inleveren (10 miljoen min der dan aanvankelijk was ge7 noemd). Hierbij gaat het om het be drag dat volgens de overheid in 1984 en 1985 te weinig is bezuinigd. In de loop van dit jaar zal nog moeten worden gepraat over de 55 miljoen gulden die de specialisten volgens het in 1984 met het kabinet gesloten „generaal akkoord" in 1986 moeten inleveren en eventu eel over nog openstaande posten (de dan al dan niet definitief vast gestelde overschrijding van de ge plande omvang van de specialisti sche hulp) in 1984 en 1985. Dit blijkt uit de brief die minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) de Landelijke Specia listen Vereniging heeft geschre ven. Maandagavond mislukte het hernieuwde overleg tussen LSV en een delegatie uit het kabinet over de specialistentarieven. De LSV kan, zo blijkt uit de brief, zelf nog invloed uitoefenen op de manier waarop de tariefsver laging wordt doorgevoerd: met een voor elke specialist gelijk percen tage, met verschillende percenta ges per specialisme (per specialis me bestaan grote verschillen in de mate waarin het gemiddeld inko men afwijkt van het „norminko men") of voor een groot deel via het degressiesysteem, waarbij spe cialisten naarmate ze meer doen per verrichting minder vergoed krijgen. Het degressiesysteem heeft de voorkeur van LSV en overheid, omdat lang werken om veel te ver dienen dan weirfig zin meer heeft. De mogelijkheid voor jonge spe cialisten om ook aan de slag te ko men wordt daardoor vergroot. Brandweercommandant over ramp Ottoland Deze week in HN-magazine: IKV-voorzilter Jan van Putten wil meer contact het CDA: 'We zijn aan onze grenzen gekomen' Ter kennismaking: twee maanden HN voor f 7. Bel: 070-51.21.11 Weekblad HN (Hervormd Nederland). In de losse vérkoop I 2,75. tact met De ramp van afgelopen week eind in Ottoland heeft weer eens duidelijk gemaakt, hoe brandbaar dat materiaal is. Dat blijkt ook wel uit de cijfers. In 1984 brak in 442 gebouwen in de landbouwsector brand uit. Het ging daarbij vooral om boerderijen. In 25 gevallen be gon het vuur in het rieten dak. Dat het in Ottoland zo uit de hand is gelopen, komt door het ex treem droge weer van de afgelopen weken. Vorst, wind en weinig neer slag hebben het riet zo uitge droogd, dat er maar een kleine vonk nodig is om de boel in lichter laaie te zetten. Het is dan niet onge woon dat de ene brandende boer derij de andere aansteekt. Van der Heide heeft wel eens meegemaakt, dat een boerderij honderden me ters verderop door eemoyergewaai- de vonk in brand vloog. Het Giethoornse brandweer korps moet zo'n vijfentwintig keer per jaar uitrukken. Ieder jaar zijn er wel een paar branden in een rie ten dak. Van der Heide weet uit er varing, dat daar maar weinig tegen te doen is: "Als zo'n dak eenmaal in brand staat, is het vrijwel altijd verloren. Dat is net zoiets als een bos- of een heidebrand". "Ook als het van buiten niet zo erg lijkt, als je alleen nog maar wat rook of wat stoom ziet, kun je meestal al niets meer doèn. Riet is hol en het vuur vreet zich door zo'n dak heen. Als je van buitenaf blust, loopt het water er gewoon vanaf. We hebben wel eens een brand ge had, waar we met twintig spuiten stonden te blussen, maar die boer derij is toch afgebrand. De enige mogelijkheid om het vuur aan te pakken is van binnenuit. Maar dat kan alleen in schuren, waar het riet zo op de balken ligt. In woonhui zen, waar het dak van binnen met hout afgetimmerd is, kunnen we eigenlijk niets beginnen". Sterker Het grote aantal rieten daken is niet het enige probleem in Giet hoorn: "Een groot deel van de hui zen kun je met een wagen niet be reiken. In Ottoland konden andere korpsen assisteren, maar hier zou den we daar niets aan hebben". "De gemeente is zich ook wel van dat probleem bewust, we heb ben daarom een veel sterker korps dan andere gemeenten van dezelf de omvang. En we hebben speciaal materiaal, zoals een blusboot en gemotoriseerde pompen die over de smalle houten bruggetjes kun nen rijden. Gelukkig wel, want we hebben het ook al eens meege maakt, dat we zo'n ramp als in Ot toland maar ternauwernood kon den voorkomen". Ondanks de risico's van vuur wordt er in Giethoorn ieder jaar ge woon nieuwjaar gevierd. Met alle Een landbouwschuur gaat in vlammen op. Een vonkje kan soms ge noeg zijn voor grote schade. Hier bedroeg die ongeveer een miljoen gul- (archiefToto ANP» den. gevolgen van dien: dit jaar brand de een boerderij volledig af omdat een vuurpijl op het dak gevallen was. De jaarwisseling is voor men sen met een rieten dak niet erg feestelijk: er moet steeds in de ga ten worden gehouden of het niet ergens misgaat. Verzekering Ook verzekeringsmaatschappij en weten heel goed dat riet riskant is. Van de ongeveer 200 brandver- zekeraars in Nederland zijn er eni ge tientallen die zo'n dak helemaal niet willen verzekeren. De rest vraagt een aanzienlijk hogere pre mie dan voor gewone panden. On danks het risico en de extra kosten worden er nog steeds nieuwe pan den met rieten daken gebouwd. Veel mensen vinden het mooi en riet heeft bovendien een grote iso lerende werking. Verder is de kans op lekkages erg klein. De wijze van bedekken is wel veranderd. Werd het riet vroeger zo op de houten balken gelegd, tegen woordig wordt er vaak een vuur- werende asbestlaag onder aange bracht. De brandweer schrijft te genwoordig op zijn minst voor dat er een houten schot onder zit. Dat houdt het vuur niet tegen, maar geeft de bewoners in ieder geval de kans om het huis uit te vluchten. Ook de asbestlaag kan de vuur zee van een brandend rieten dak uiteindelijk niet tegenhouden, geeft de heer De Bruin van de Riet en Strodekkers patroons toe: "Maar het werkt in ieder geval brandvertragend". Volgens hem wordt het gevaar van rieten daken erg overtrokken: "Ik ben zelf jaren lang brandweercommandant ge weest, maar ik heb nooit een bran dend dak meegemaakt, al zijn er hier in de buurt toch een aantal. Mensen laten zich veel te snel af schrikken. Dat het in Ottoland zo mis is gegaan komt door de weers omstandigheden, waardoor de da ken kurkdroog waren". Vonk Aan dat uitdrogen is weinig te doen. Van der Heide raadt mensen aan om een flinke tuinslang of lie ver een brandslang in huis te heb ben, zodat ze het dak in noodgeval len nat kunnen spuiten, maar veel helpen doet dat volgens hem niet. Een eenmaal begonnen brand valt met een tuinslang niet te bestrij den, maar vooraf natspuiten kan wel voorkomen dat rondvliegende vonken makkelijk vat op de zaak krijgen. En verder is het volgens hem een kwestie van hopen dat het niet misgaat: „Ook een vonk van een auto die in de schuur gestart wordt, kan by dit weer al genoeg zün om het mis te laten gaan".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5