Verkoop pand Brill wordt belemmerd door milieiibepaling Ik vind nog steeds: verbeter de wereld en begin bij jezelf Wie moet schoonmaken grond betalen Vrouwendag in Leiden met diverse activiteiten Bouwplan voor laatste gedeelte in Merenwijk Meerderheid in raad steunt verordening kamerverhuurbureaus Ex-schouwburgdirecteur Hans van Dam EVP-lijsttrekker LEIDEN - De verkoop van het kraakpand Brill aan de Oude Rijn hangt nog op de vraag of de verkoper, de Leidse universiteit, of de koper in spe, de gemeente Leiden, voor de reinigingskosten van een mogelijke bodemvervuiling zal moeten opdraaien. PvdA-wet- houder Tesselaar zegt er niet over te piekeren het pand te kopen, als de universiteit niet belooft deze eventuele kosten te zullen dragen. DONDERDAG 6 MAART 1986 Op deze tekening de eengezinswo- ningen, waarvan er honderd in het aan Warmond grenzende deel van de Merenwijk worden gebouwd. Tesselaar meldde dat de gemeente Leiden bereid is om het het voor malige onderkomen van de druk kerij Brill te kopen van de univer siteit en door restauratie en reno vatie geschikt te maken voor (groeps)bewoning. Volgens de wet houder is er inmiddels overeen stemming over de prijs die de ge meente voor het kraakpand moet betalen. Deze zou 390.000 gulden bedragen. Alleen over de zogenaamde mi lieuparagraaf moet nu nog over eenstemming worden bereikt. Vol gens Tesselaar weigert de universi teit deze bepaling te tekenen. De wethouder wil dat echter wel graag, omdat hij niet uitsluit dat de grond waarop Brill staat inderdaad is vervuild. "Er heeft vroeger een drukkerij gezeten en je mag ver wachten dat daar wel eens iets is misgegaan". De wethouder wil niet dat de ge meente opdraait voor de kosten om de eventuele milieuproblemen op te lossen. Mocht de universiteit de milieubepaling alsnog tekenen, dan staat de gemeente in principe niets meer in de weg Brill aan te kopen, stelt Tesselaar. Duur Beide partijen hikken tegen de milieuparagraaf aan, omdat de sa nering van vervuilde grond al snel in de papieren loopt. "Een klein LEIDEN - Ook de Leidse vrouwen doen mee aan de festiviteiten ter gelegenheid van de internationale vrouwendag op zaterdag 8 maart. In het buurthuis het 'Spoortje' en het Leidse Volkshuis staat de dag in het teken van de "veiligheid voor vrouwen op straat". PvdA- raadslid Toos Fallaux opent de morgen in het Spoortje, gevolgd door een optreden van het Rotter damse koor 'De houten kelen' en een demonstratie zelfverdedi gingstechnieken. Na de film 'Toot- sie' en een modeshow verplaatsen de activiteiten zich naar het Volk huis Ook hier film. Om drie uur be gint 'Come-on' en 'Susan'. De vei ligheid op straat wordt nader beke ken in een situatiespel dat een uur later op het programma staat. Te gen vyven zijn er drankjes en hap jes en zal wederom het Rotterdam se koor vrolijke liedjes ten gehore brengen. Voor kinderopvang wordt er de hele dag gezorgd. De vrouwen van de universiteit, die verenigd zijn in vrouwennet werk, vieren de dag morgen al in International Centre aan het Ra penburg. Om 16.00 uur beginnen de festiviteiten met een presentatie van verschillende vrouwenover- leggen binnen de universitet. Daar na zullen de verrichtingen van de eerste 'opvallende' vrouwen, zoals Aletta Jacobs of Annie Romein- Verschoor, nader worden bekeken in lezingen van Carla Teune (hortu- lanus), Yvonne Rijneveen (mees- terinstrumentmaker), Ria Coolen (hoofd systeembeheer) en Heieen Dupuis (hoogleraar metamedica). Om 20.00 uur is er een optreden van het vrouwencabaret van Nata- scha Emanuëls putje kost vrij snel dertig- tot veer tigduizend gulden", aldus Tesse laar. In het geval van Brill zal het opruimen van mogelijk vervuilde grond nog veel duurder uitpakken, omdat dan onder het pand zou moeten worden gewerkt, op een moeilijk bereikbare plaats in de binnenstad. Een bedrag met vijf nullen voor de sanering is degene die moet betalen zó kwijt. De kans dat de grond onder Brill is vervuild is echter nauwelijks groot te noemen. De drukpersen hebben, voor zover bekend, altijd op de eerste verdieping gestaan, zodat doorlekkende drukinkt of andere stoffen niet ongemerkt of zonder hinder in de bodem terecht hebben kunnen komen. Tesselaar erkent dat wel. "Maar dan kan de universiteit toch zonder proble men de milieuparagraaf tekenen', is zijn conclusie uit deze redene ring. De (ver)koop van het nog altijd gekraakte pand Brill is dus nog al lerminst zeker. Een oplossing waarbij beide partijen een deel van mogelijke saneringskosten voor hun rekening nemen is echter denkbaar. Een eventuele koop overeenkomst behoeft wel de in stemming van de Leidse gemeen teraad. Mocht het gebouw in handen ko men van de gemeente, dan zal na de verbouwing de woningbouw vereniging Leiden de eerst aange wezene zijn om het in beheer te ne men. Een verbouwing met rijks subsidie is dit jaar, zonder kunst grepen, niet meer mogelijk. Als de koop rond komt zal het derhalve volgend jaar moeten gebeuren. Een toelichting op het stahdpunt van de universiteit in deze kwestie was niet te krijgen omdat bestuurs lid Koornstra, onder meer verant woordelijk voor bouwzaken, zich daarvoor niet bereikbaar toonde. LEIDEN - Het laatste braakliggen de stuk Merenwijk, tegen War mond aan, wordt volgebouwd met 246 koopwoningen in de vrije sec tor. Projectontwikkelaar Wilma gaat hier aan de slag om 146 wonin gen twee-onder-één-kap te bouwen en 100 eengezinswoningen, waar van 50 in de premie-C-sector. Het wordt een buurtje met veel groen, een ruime opzet en ongeveer 300 parkeerplaatsen. De eengezinswoningen zullen drie slaapkamers en een zolder be vatten. De prijs bedraagt gemid deld 177.500 gulden, terwijl de pre- mie-C-woningen 172.500 gulden moeten opbrengen. De twee-on- der-één-kap-woningen worden vier slaapkamers en Wilma zet 246 woningen neer een zolder. Een aantal ervan krijgt een terras en/of een garage. De ge middelde prijs van deze woningen bedraagt 282.500 gulden. Het grondwerk voor de bouw van deze woningen is inmiddels begonnen. In de raadscommissies voor volkhuisvesting en ruimtelijke or dening, waar de plannen gister avond werden toegelicht, was on der andere Links Leiden-raadsliri De la Mar niet erg tevreden over deze. naar ziin idee. erg dure wo ningen. Te meer daar zeventig pro- LEIDEN De verordening op ka merbemiddelingsbureaus, een ini tiatief van Links Leiden en D66, lijkt op weinig problemen te zullen stuiten, deze maand in de gemeen teraad. CDA en PvdA zeiden gis teravond in de raadscommissie voor volkshuisvesting in principe in te stemmen met de verordening, hoewel zij wijzigingsvoorstellen op ondergeschikte punten zullen in dienen. De WD liep er niet warm voor de verordening, maar wilde gisteravond niet zeggen waarom. De verordening is bedoeld om uitwassen op het gebied van de ka merbemiddeling te bestrijden. Be middelaars zullen, als de verorde ning in werking treedt, uitsluitend met een vergunning van burge meester en wethouders, deze be zigheid mogen uitoefenen. Het grootste probleem is dat in andere gemeenten (Amsterdam en Tilburg) dergelijke verordeningen na de invoering onverbindend zijn verklaard door de rechter. Volgens Links Leiden-raadslid De la Mar zijn de punten, waarop dat is ge beurd, in de Leidse ontwerpveror dening in orde. Zwijgzaam PvdA en CDA stelden zich gis teravond positief op. De WD hul de zich in stilzwijgen en -meldde slechts bij de behandeling in de ge meenteraad een oordeel te zullen uitspreken. De WD'ers Van der Nat en Langerak lieten wel door schemeren weinig enthousiast te zijn, toen door andere commissie leden wijzigingsvoorstellen op de verordening werden aangekon digd. "Dat zal het enthousiasme van mijn fractie niet vergroten", al dus Van der Nat in één van deze gevallen. Dieren De Leidse Biologenclub ver toont vanavond in samenwer king met het Instituut voor Theo retische Biologie de film 'Dossier Dier'. De film is voortgekomen uit een onderzoek naar het Ne derlands recht over bescherming van dieren. De film laat zien hoe tegenstrijdig mensen met dieren omgaan. In de grote collegezaal van zoölogie aan de Sterrewacht- laan begint de film om acht uur. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdagavond een ruilavond voor verzamelaars van postze gels, munten, prentbriefkaarten, lucifermerken enz. Dat gebeurt in de aula van de Dr. Van Voor- thuysenschool aan de Marnix- Folkmuziek Zoals iedere eerste vrijdag van de maand organiseert folkclub Horus morgenavond een open po dium. Iedereen die folkmuziek speelt, beginnend of gevorderd, kan komen optreden in le Bam- bou aan de Herenstraat 1. Aan vang negen uur. Deelnemers moeten zich wel vantevoren opge ven, telefonisch (01717-2726) of ter plekke. Bingo Majorettenvereniging The Ko- pergirls organiseert vrijdag een bingo-avond met loterij. Deze wofdt gehouden in de aula van de openbare school aan het Val kenpad in de Merenwijk. De aan vang is acht uur; de zaal gaat om zeven uur open. Wereldgebedsdag Vrijdag is het Wereldgebeds dag. In Leiden zijn er diensten in de bejaardencentra Lorentzhof (10 uur), Haagwijk (15 uur), Ro- senburch (19 uur), Huis op de Waard (19.15 uur), Groenhoven (19.30 uur) en Robijnzicht (19.30 uur). LEIDEN - Persoonlijke verant woordelijkheid, eigen gewe ten, persoonlijk gevoel - de taal van de lijsttrekker van de Evangelische Volkspartij, Hans van Dam, is doorspekt met deze woorden. Zijn politie ke filosofie: "Persoonlijk ge voel moet je politiek vertalen. Wollige taal? Laat ik het dan maar duidelijker zeggen: mijn gedachten over goed en kwaad, gebaseerd op het evan gelie, zijn mijn politieke richt lijnen". We leven niet alleen, is de verkie zingsleuze van het EVP. Over die slogan zijn al diverse grappen ge maakt. Deze bijvoorbeeld: we le ven niet alleen, we gaan ook nog dood. Minstens vijfentwintig grap pen van dit kaliber heeft Van Dam al gehoord. Hij geeft het toe, die kreet is een beetje cryptisch, "maar zo duidelijk zijn wij ook niet. Wij willen terug naar de basis en ieder een moet z'n eigen verantwoorde lijkheid weer vinden". "Jazeker, met zo'n uitgangspunt kun je politiek gezien best uit de voeten. De meeste mensen maken een denkfout: zij menen dat het evangelie dat boek is. maar het evangelie is een gedachtengang en die gedachtengang bepaalt ons po litieke denken". Ouderen mogen niet veroordeeld worden tot een leven in geestelijke en sociale afzondering, staat er in het verkiezingsprogramma van het door Wim Brands EVP. Het is een visie waaraan in dat programma verder geen conse quenties worden verbonden, met als gevolg dat je denkt: ja en ver der? Vaagheid troef. Hans van Dam is het hiermee niet eens- "Kijk, in dat verkiezings programma kun je niet alle be leidspunten opnemen, maar wat betreft ouderen hebben wij uitge sproken meningen zoals die zin al aangeeft. Wij vinden bijvoorbeeld dat de begeleiding knudde is. Je moet proberen een systeem te be denken waarin mensen weer op el kaar zijn aangewezen. Geef oudere iets waardoor ze denken: niet nutteloos". De EVP is ook voor een schuld sanering voor de financieel zwak- sten. "Er moet een sanering plaats vinden, in één grote klap. Hoeveel mensen zijn er niet .die hun gas niet meer kunnen betalen? Wij vinden dat die schulden moeten worden kwijtgescholden. Hoe dat betaald moet worden? Simpel: het energie- bedijf heeft voldoende winst ge maakt, het moet geen moeite kos ten om een potje te maken voor de financieel zwaksten. Wij vinden ook dat de Sociale Dienst wat dit betreft een andere functie moet vervullen: ze moeten die mensen begeleiden". Binnenstad De autovrije binnenstad: "Om de binnenstad moet een soort ring van parkeerplaatsen komen en dan moet het autoverkeer in het cen trum worden verboden. Alleen het openbare vervoer mag gewoon door de stad blijven rijden. Het lijkt ons de enige oplossing. Blij ven we op de oude voet doorgaan, dan wordt het een nog grotere puinhoop en zal het centrum van deze stad onaantrekkelijk worden met alle gevolgen van dien. Het verkeersbeleid van de gemeente vinden wij in elk geval vlees noch Winst, is geen vies woord voor de EVP. vertelt Van Dam. "U denkt dat wij in de klein linkse hoek zit ten, maar dat heeft u dan toch fout gezien. Met de PPR voelen wij ons wel verbonden. Met de PSP? Die partij bezondigt zich volgens mij vaak aan kretologie. Ze zijn vaker met politiek bezig, dan met de mensen zelf. De CPN? Tijdens de veranderingen in die partij zijn ze iets te hard doorgelopen. Maar ik vind wel dat ze op verschillende terreinen een behoorlijke visie hebben en ik vind De, Waarheid nog steeds een aardig krantje". Was Van Dam zelf trouwens vroeger geen communist? "Dat is lang geleden", antwoordt hij, waar na hij vertelt dat hij inderdaad een onderscheiding van de Oost-duitse overheid heeft gekregen, ooit. "Nee, ik ben geen ereburger van Oost-Duitsland; dat is niet juist. Ik heb de laagste onderscheiding die je kunt krijgen in de DDR. Waar voor? Omdat ik heb geprobeerd een steentje - een steentje dus - bij te dragen aan de integratie tussen mensen uit Oost en West". "Verbeter de wereld, begin bij je zelf - die visie hing ik toen aan. En nog steeds. Want dat idee ligt ook ten grondslag aan het handelen van de EVP. Wat dat betreft ben ik dus niets veranderd". "Een combinatie van PvdA en Links Leiden wil ik wel ondersteu nen als ik in de raad kom. Alleen zo'n gemeentebestuur kan name lijk iets doen voor dé kansarmen, Een gemeentebestuur waarin het CDA of de WD zitting hebben, zal onze steun in elk geval niet krij gen". "Weet u: het verkiezingspro gramma van het CDA vind ik prachtig, maar als je dan ziet wat er in de praktijk van terechtkomt, ik bedoel, het CDA verloochent het Hans van Dam: "Het evangelie is een gedachtengang en die gedachtengang bepaalt ons politieke denken". evangelie. Die eerste letter van hun naam kunnen ze eigenlijk beter schrappen". Cultuur Van Dam is tijdenlang directeur geweest van de schouwburg: in '84 werd hij ontslagen: arbeidsonge schikt. In het verkiezingsprogram ma staat iets over de schouwburg, dat wil zeggen: Van Dam en de zij nen vinden dat het Lak-theater on der de directie schouwburg moet vallen. Waarom? "Dat ik iets over de schouwburg zeg, heeft natuurlijk te maken met het feit dat ik nogal wat afwijkin gen op dat punt heb. Maar goed, ik vind dus dat er op het gebied van cultuur één lijn moet worden ge trokken en daarom lanceer ik dat voorstel". Waarna de voormalige directeur vertelt dat hij overigens goede con tacten heeft met de tegenwoordige chef van de schouwburg, Frans Boelen. Over volkshuisvesting en ruim telijke ordening meldt het verkie zingsprogramma van de EVP niets, dat wil zeggen: men schrijft dat de partij de deskundigheid mist om iets te zeggen over deze onderwerpen. "Staat dat stom? He lemaal niet; we gaan gewoon met de billen bloot. We hebben te wei nig mensen die iets behoorlijks kunnen zeggen over volkshuisves ting en ruimtelijke ordening en daarom zwijgen we over die pun ten. Ik bedoel,, wat is het alterna tief? Onzin opschrijven - en daar heeft toch niemand iets aan?" "Als we een zetel krijgen, dan vinden we wel iemand die deskun dig genoeg is om het raadslid te on dersteunen. Dat zal geen probleem zijn. En natuurlijk weet ik wel wat te zeggen over deze problematiek, maar in dit stadium heb ik geen zin om a la de PvdA mooie kreten te laten vallen die ik niet kan waar maken". cent van de woningzoekenden in Leiden een huis met met een huur onder de 425 gulden wil hebben. Wethouder Tesselaar (PvdA) leg de uit dat de grond in de Meren wijk door Wilma is gekocht en dat de gemeente geen enkele invloed op kan uitoefenen op de bouw plannen van deze project-ontwik kelaar. Bovendien moet de ge meente ook beter gesitueerden kunnen huisvesten, omdat anders deze mensen naar Oegstgeest, Was senaar, Voorschoten, Wassenaar en Leiderdorp uitwijken, zoals ook in het verleden is gebeurd, voegde Tesselaar daaraan toe. (foto V Van Dam zei het al: als we een zetel krijgen. Hoe groot acht hij de kans dat de EVP in de Leidse ge meenteraad zal komen? "De kans is klein, ik geef het eerlijk toe. We zijn niet bekend genoeg hè. En we hebben niet genoeg geld om veel propaganda te maken. Komt nog eens bij dat er wat betreft kiezen een soort gewenning bestaat, ik be doel, de mensen stemmen vaak al tijdenlang op dezelfde partij en voordat ze beslissen eens een an der hokje rood te maken, moet er heel wat gebeuren". "Wij hopen maar dat sommige kiezers nu eens gaan nadenken, zich niet als stemvolk gedragen. De CDA-stemmers bijvoorbeeld. Als er nu een paar mensen uit die hoek zijn die alles eens op een rijtje zetten, dus niet meer op het CDA stemmen, dan bestaat de kans dat wij een zetel krijgen. Anders niet". "Maar dan is er nog niets aan de hand", besluit Van Dam. "Ik ga echt niet aan het gas". Volkstuinen Hierbij wil ik enige aanvulling ge ven op het artikel 'Verkoopprijs volkstuinen twistpunt' in het Leidsch Dagblad van 4 maart 1986. Men vindt een vergoeding van 20.000 gulden te hoog. althans de PvdA'er Van der Pluym. Deze man is naar mijn mening in het geheel niet bekend met het volkstuinen wezen. Vele tuinhuisjes en beplan ting zijn bekostigd uit vakantiegel den en een paar dubbeltjes hier en daar. De PvdA'er gaat met vakan tie weg. Van harte gegund, maar de volkstuinder loopt dan bv. 10.000 stenen, binten en tegels te sjou wen. Dat heb ik zelf ook gedaan en met plezier! Maar als hij dan na ja ren op moet geven, door ziekte of ouderdom, al die jaren het huisje heeft onderhouden, moet hij dan maar genoegen nemen met een fooi? Want de bovengenoemde vakantieganger moet zo nodig een tuin hebben, maar hel mag niet te veel kosten. Als blijkt dat hij op die tuin werken moet en wel eens zijn rug voelt, moet hij toch wat verdie nen aan dat huisje, althans er zo min mogelijk op toeleggen. Het is frappant dat dit juist uit een PvdA-koker komt. Dat het CDA het eens is met zijn voorstel, is logisch. Dit is dan de christelijke naastenliefde aan de oudere mens! Politiek betekent dienen, maar vooral bij de grote partijen is het omgedoopt in verdienen! Steeds minder studie of zo u wilt kennis der problemen is er voor nodig in de politiek, vooral als men kans ziet er zo min mogelijk arbeiders bij te betrekken. Meesters en doc torandussen, dat zijn de alleswe ters. Heeft men de plank misgesla gen, geen nood, er is een grote grauwe massa, die zadel je dan op met jouw misslag of -kleun. Met dezelfde grote onzorgvuldig heid is de PvdA'er te werk gegaan. Je pakt hiermee vele bejaarden en dat is zijn zorg niet. Dat is immers een van de meest kwetsbare groe pen in de samenleving! Van je poli tieke vrienden moet je het maar hebben, kijk maar op elk gebied om u heen in de samenleving. M. den Hartog Timorstraat 16 Leiden Slaaf(5) Naar aanleiding van het interview met de heer J.G. Boudewijn in zijn kwaliteit als lijsttrekker van de combinatie SGP/GPV/RPF in het Leidsch Dagblad van zaterdag 1 maart stelt het bestuur van het GPV er prijs op de volgende ver klaring af te leggen. 1. Dat de vrouw in alle opzichten gelijkwaardig is aan de man en daarom het passief kiesrecht in ra den en staten heeft. Voor de ver kiezingen van de Tweede Kamer staan twee vrouwen bij de eerste tien op de kandidatenlijst van het GPV 2. Hiermede vervalt het be staansrecht van de vraag of geko zen vrouwelijke raadsleden van an dere partijen als volwaardig moe ten worden beschouwd. Voor het GPV is ieder gekozen raadslid vol waardig ongeacht sekse, nationali teit of politieke afkomst. 3. Als de weergave correct is dat "de vrouw ondergeschikt aan en een slavin van de man is", ver klaart het GPV dat deze uitspraak elke Bijbelse grond mist. Namens het bestuur van het GPV B A. Wiersma H.H. van der Meij E. Leeflang Heivlinder 29 Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4