Steeds Zoutkeetterrein nog dit jaar gereinigd; daarna woningb ouw m;m tn Wethouder: toekomst voor buiten-sportclubs somber Op Glascomterrein 32 woningen Inbrekers gepakt na alarm in sportzaak 6 DERDAG 6 MAART 1986 LEIDEN LEIDEN - De raadsleden van de commissies volkshuisvesting en ruimtelijke ordening hebben gis teravond ingestemd met de bouw plannen van de Leidse architect J. Splinter voor het Glascom-terrein aan de Oude Singel en omgeving. In totaal 32 woningen zullen hier worden verwezenlijkt. De bouw er van moet nog dit jaar gebeuren. Een belangrijke verandering in het aanzicht van de Oude Singel is de sloop van het grauwe magazijn van Glascom. Op deze plaats ko men zes gestapelde woningen. Het voormalige kantoorpand van Glas com hiernaast, met een 'beeldbe palende' gevel vol tierlantijntjes. zal worden verbouwd tot zeven driekamerwoningen en een twee kamerwoning. Van dit plan maken ook zes wo ningen aan de noordzijde van de Baatstraat, aan de kant van de Lan- gegracht, deel uit. Daar komen "Niet te hoog. met veel zon, licnt en lucht in de huisjes Momenteel is de Baatstraat e en somber geheel Aan de Zandstraat zijn twee be jaardenwoningen op de begane grond gepland. Daarbovenop ko men zes maissonnettes met drie slaapkamers. Achter dit bouwplan netje is een groenstrook gepland. Grenzend daaraan, tussen Baat Aa ntal in tien jaar mogelijk gehalveerd wordt toti ruimte verbouwd. Daarnaast de tekening de nieuwe wo- zoals ze aan de Oude zullen komen. plaatsen of spelende kinderen. De huren van deze nieuwe wo- nogal donker ningen zullen gemiddeld 490 gul den bedragen. Enkele commissie leden vonden dat wat duur, maar wethouder Tesselaar stelde dat dat tegenwoordig een vrij gangbare prijs is voor nieuwbouwwoningen. Overigens waren er geen zwaarwe gende bezwaren tegen de bouw plannen en gingen de commissies driekamerwoningen'. "Een soort straat en Oude Singel (dwars op de ermee akkoordfSlechts op sommi- Middelweg moet dat worden .stelt Baatstraat) komen vier woningen, ge details hadden de commissiele- Daar achter is ruimte voor parkeer- den kritiek. architect Splinter zich het LEIDEN - Wethouder Tesselaar van sportzaken is somber gestemd over de toekomst van de buiten sportclubs in Leiden. Hij voorziet dat deze clubs de komende jaren steeds minder leden krijgen. Hij sluit met uit dat daardoor over tien jaar de helft van de buiten-sport clubs in Leiden verdwenen is of is samengegaan met andere vereni gingen. Tesselaar zei dit gisteren na af loop van een politiek forum over sportbeleid. Aan dit forum, dat was georganiseerd door de Leidse sportfederatie, namen verschillen de partijen deel die meedoen met de gemeenteraadsverkiezingen de ze maand. De terugloop van leden bij de buiten-sportverenigingen heeft volgens wethouder Tesselaar ver schillende oorzaken. Ten eerste daalt het aantal jeugdleden, een be langrijke groep voor deze vereni gingen, doordat er minder kinde ren worden geboren. Bovendien is er een toenemende belangstelling voor sporten die in een sporthal worden gespeeld. Niet in de laatste plaats omdat deze zomer en winter kunnen doorgaan. Daarnaast merkte Tesselaar op dat er in toenemende mate belangstel ling bestaat voor meer individuele en ongeorganiseerde sportbeoefe ning. Iets dus waar de meeste bui ten-sportclubs. waar vaak team sporten worden bedreven, ook al niet van profiteren. Tesselaar verklaarde gisteren dat de gemeente weinig aan deze ont wikkeling kan doen. Het heeft vol gens hem ook weinig zin om in te grijpen. De gemeente kan de bui ten-sportclubs extra financiële steun geven, maar daardoor wordt de gang van zaken alleen maar ver traagd. De problemen worden er niet mee verholpen. "De gemeente wacht daarom maar af totdat clubs op de gedachte komen te fuseren", aldus Tesselaar. IN OPTOCHT NAAR BEROEPENMANIFESTATIE LEIDEN - Het verontreinigde Zoutkeetterrein aan de Oude Singel wordt nog dit jaar gesaneerd. De bouw van 98 premie-A-woningen op deze grond begint eveneens nog dit jaar. De eigenaar van dit terrein, Banero-Spaarneveste uit Amsterdam, is bereid de ander half miljoen gulden kostende sanering voor te schieten om verdere vertraging in de bouw en daarmee gepaard gaande verliezen te vermijden. Het Zoutkeetterrein. Tjegrensd door de Oude Singel. Koolstraat. Langegracht en Houtmarkt, ligt al jaren braak. De Hollandse Lood- beitserij, die er tot het eind van de zeventiger jaren was gevestigd, heeft de verontreiniging vermoe delijk veroorzaakt. In de grond zijn gechloreerde alifatische koolwa terstoffen (trichloorethyleen en perchloorethyleen: 'tri' en 'per') e Om de sanènng nu zo snel moge lijk rond te krijgen is het bedrijf bereid de kosten ervan voor te schieten. De provincie betaalt dit dan in 1988 of. waarschijnlijker, in 1989 terug. Voor Banero-Spaar neveste levert dat een verlies op van naar schatting 300.000 gulden. Dit kan weliswaar worden verre kend in de prijs van de woningen, het bedrijf voelt daavoor niet olie aangetroffen. De ontvettings- omdat de woningen dan oplosmiddelen werden schijnlijk door de beitserij ge bruikt. schijnlijk onverkoopbaar worden. G.M. Rozendal, project-coördi nator van Banero-Spaarneveste. merkt daarbij op dat het laten lig gen van grond een nog Veel grotere het terrein verliespost zal betekenen. "We wil len de grond zo snel mogelijk schoon krijgen en met bouwen be- Met de voorfinanciering gskosten zeggen de Verliezen Ongeveer de helft is verontreinigd. In het kader de interimwet bodemsanering de sanering eind 1988 of in 1989 ginnen worden uitgevoerd. De daarvoor benodigde onderzoeken zijn al uit- gemeente Leiden en de provincie gevoerd. De geschatte kosten be- Zuid-Holland inmiddels te willen dragen ongeveer anderhalf miljoen instemmen. Formeel moeten Ba- Ruim een tiende van het terrein moet worden afgegraven. Onge veer veertig procent van hel ge bied. waar de verontreiniging zich hoofdzakelijk in het grondwater bevindt en in geringe mate in de grond, zal worden 'schoonge spoeld'. Het vervuilde grondwater wordt eruit gepompt en schoon water ingepompt. Volgens Van den Berg zal dat werk ongeveer een maand duren en desnoods tij dens de bouw kunnen gebeuren. Volgens de huidige planning kan de reiniging van het terrein na de zomer beginnen. De bouw van de woningen moet eveneens dit jaar aanvangen, omdat de rijksbijdrage in de bouwkosten anders van de baan is. Maar volgens Banero- Spaarneveste is het haalbaar om de eerste paal nog dit jaar te slaan. LEIDEN - Ongeveer 250 leerlin gen van de verzorgende richting van de christelijke scholenge meenschap voor mdgo Rhijn- wijck hebben gistermorgen op ietwat ludieke wijze voorberei dingen getroffen voor de van daag geopende Beroepenmani- festatie. In plaats van de makke lijke weg van vervoer per auto namen zij de onderwijsattribu- ten waarmee zij op de manifesta tie een beeld willen geven van de opleiding, zelf ter hand en togen te voet van de Turkooislaan naar de Groenoordhallen. De leerlin gen beoogden met de actie onder weg wat'reclame voor hun school te maken, daar dat op de beurs zelf niet Ttiag. Ook leerlingen van Uytterdijck, de school voor so ciaal-pedagogisch onderwijs, lie pen in optocht en voorzien van spandoeken en ballonnen naar da Groenoordhallen. Daar wordt de beroepenmanifestatie lot en met zaterdag gehouden. Occasionshow met 200 auto's LEIDEN - De Bovag organiseert op 13, 14 en 15 maart in de Groenoordhallen een occasion show. Twintig dealers van in totaal zestien automerken tonen bezoe kers ruim tweehonderd occasion personenauto's onder zowel Bovag als merkgarantie. De occasion show is donderdag 13 en vrijdag 14 maart van 18.00 tot 22.00 uur ge opend en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Velden Overigens stelde de wethouder gisteren tijdens het forum dat, juist door deze ontwikkelingen, het aan tal velden in Leiden niet zal wor den uitgebreid. Het zit er eerder in dat de gemeenie in de naaste toe komst velden moet gaan afstoten. De wethouder beloofde wel alvast dat de gemeente daarbij de nodige zorgvuldigheid in acht zal nemen. Een en ander heeft vooralsnog weinig - financiële - gevolgen voor de gemeente Leiden. "Ons bijt het niet. Maar de verschillende clubs zullen er des te meer onder lijden", meent Tesselaar. "Zeker de kleine re clubs" Toch erkent de wethouder dat de verschillende ontwikkelingen op den duur consequenties heeft voor de gemeente. Als de belangstelling voor binnensporten blijft toene men, moet de gemeente op de lan gere termijn zorgen voor meer sporthallen en sportzalen. En die zijn nu eenmaal duurder dan sport velden. "Maar we zullen het wat dat betreft rustig aandoen Tesselaar wil sportzaal voor gehandicapten LEIDEN - De gehandicapten- sportvereniging De Sleutels krijgt mogelijk de beschikking over een eigen sportzaal. Wethouder Tesse laar onderzoekt of een bestaande sportzaal voor deze sporters kan worden aangepast. En afhankelijk van de kosten, zal het college van burgemeester en wethouder de ge meenteraad hierover voorstellen doen. Op welke sportzaal de gemeente het oog heeft laten vallen, wilde Tesselaar gisteravond nog niet zeg gen. De zaal is op dit moment nog in gebruik voor het onderwijs en bij recreatiesporters. En voor hen zal eerst een andere accommodatie moeten worden gezocht. De wet houder hoopt 'tegen de zomer' een oplossing te hebben gevonden. De Sleutels willen de sportzaal gebruiken voor onder meer rolbas- ketbal. tafeltennis en schermen. De vereniging klopte enige tijd ge leden bij de gemeente aan met de vraag of zij een eigen sporthal zou kunnen krijgen. De bouw van een nieuwe hal bleek te duur te zijn. Vandaar dat de gemeente op zoek ging naar een geschikte, bestaande accommodatie. Overigens hebben B en W de raad inmiddels het voorstel voor gelegd het bad/sportgebouw aan de Morssingel terug te verkopen aan het rijk. Het ministerie van de fensie zal de ruimte gebruiken voor de bouw van een kantoor. gulden. Zolang het terrein niet gesaneerd kan het bouwplan var 98 premie-A-woningen van Bane- A r o-Spaarneveste. waarvoor dit jaar Atgraven rijkssubsidie beschikbaar is. ech ter niet worden verwezenlijkt. Voor vprig jaar was voor dit bouwplan al subsidie beschikbaar. De noodzaak om te wachten op de reiniging van de vervuilde grond had tot gevolg dat het beschikbare geld werd doorgesch Spaarneveste en de gemeente nog overeenstemming bereiken De reiniging Van het vervuilde Zoutkeetterrein is een flinke klus. Volgens A.A. van den Berg van de gemeentelijke directie milieu zal de kern van de verontreiniging moeten worden afgegraven. Dat is 536 vierkante meter grond. In to taal 1200 kubieke meter (ongeveer bouwplan in de Stevenshof. Om 2200 ton) worden afgeg halve en drieëneenhalve meter diep zal moeten worden ge graven. gemiddeld ongeveer twee elijk een verdere verliezen op het braaklig gend terein te voorkomen wil Ba nero-Spaarneveste zo snel moge lijk de boel schoon hebben en gaan meter. Daaronder ligt bouwen, terwijl ook de gemeente ondoorlatende kleilaag, niet echt blij is met het al jaren dere verspreiding van de vervui- lang braakliggende brok grond. ling heeft belemmerd. verscheen een groep van zes man nen in de winkel die zich, via de al eerder geforceerde toegangsdeur, toegang, wisten te verschaffen. Zo dra men de agenten in het oog Omstreeks vier uur ging het in- kree/ g'nf,he' zestal er als een haas braakalarm van de winkel over. De vandoor. Het lukte de politie even- politie was snel ter plekke en trof w<r! twee Jongens in de kraag te LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht vier jongens in de kraag gegrepen die hadden ingebroken in een sportzaak aan de Breestraat. grote hoeveelheid kleding de zaak aan die klaar lag om mee genomen te worden. Van de inbre kers was aanvankelijk geen spoor gingen te bekennen. Toen de politie elders in de zaak poolshoogte ging nemen 18-ja- Wijken reiken rapport uit LEIDEN - Secretaris Kwik van de politie verwacht de twee betrokke Toen agenten later een kijkje in de woning van de 18-jarige troffen zij daar behalve een hoeveelheid kleding, afkom stig uit de sportzaak, en een groot aantal zonnebrillen nog twee jon gens aan die,bij de inbraak betrok ken waren, een 19-jarige Hagenaar en een 15-jarige Leidenaar. Het tweetal werd, net als het al eerder aangehouden duo. ingesloten. De wijkvereniging Aktief overhandigt maandag namens de dertig wijk en buurtverenigingen in Leiden ook nog het rapport 'Buurt in, buurt uit' pen. aan wethouder Van Dongen (sa menlevingsopbouw). In het rap port zijn de wensen, activiteiten en problemen van alle instellingen geïnventariseerd. Plaats van han deling is de foyer van de Stadsge hoorzaal. aanvang acht uur. Op het programma staat tevens de diaklankbeeldserie 'Vijf eeuwen buurtwerk', die handelt over buurtactiviteiten vanaf de late middeleeuwen tot heden in Lei den. die nog niet zijn aangehouden, de namen bekend zijn, de kraag te kunnen grij- De hoeveelheid zonnebrillen die in de woning van één van de inbre kers werd aangetroffen is mogelijk afkomstig van een inbraak in een brillenzaak aan de Breestraat. Daar werd in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken en voor ruim 4000 gulden aan zonnebrillen buit gemaakt. De Leidse politie kon vanmorgen over het verband tussen deze twee zaken nog geen uitsluitsel geven. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok In de bak (1) Nooit gedacht dat een verblijf in de politiecel zo'n pretje was. Maar die jongens in de Zonne veldstraat doen er toch van alles aan om het de arrestant zo pret tig mogelijk te maken. Als we tenminste het 'huishoudelijk reglement arrestanten' mogen geloven, dat de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aan gelegenheden maandag be spreekt. Je krijgt je natje en je droogje op z'n tijdje bewassmg om maar eens een ouderwets woord te ge bruiken en met het bezoek is het ook goed geregeld. Nu is het meestal de bedoeling dat een ar restant hoogstens twee dagen in zo'n politiecel verblijft om ver volgens öf op vrije voeten te wor den gesteld öf naar een strafin richting te worden overgebracht. Maar we weten allemaal dat we gens het cellentekort de politie haar 'gasten' vaak langer in huis houdt. Maar nogmaals, ze kunnen zo hun best doen, echt gezellig is het niet. "Meerdere arrestanten van een verschillend geslacht mogen niet in eenzelfde ruimte worden opgesloten, behoudens met toestemming van de hulpof ficier van justitie", aldus punt 2.9. Dat worden dus eenzame nachten* Verzet je maar niet tegen de fouillering, want dan word je meteen in de boeien geslagen 'teneinde het optreden ongevaar lijk te maken voor het personeel dat fouilleert, alsmede ter voor koming van verdere escalatie'. Punt 3.4 van het reglement zegt dat bij het fouilleren de arrestant al datgene wordt afgenomen dat: a. de ontvluchting kan bevorde ren; b. hem de gelegenheid kan geven zich met anderen in ver binding te stellen; c. gevaar kan opleveren voor eigen of ander mans veiligheid; d. anderszins schade kan berokkenen. Om redenen van veiligheid moeten dienen arestanten kou sen, panties en 'andere onderkle- dmg' af te staan. Dat kan een koude boel worden. Maar: "In dien de arrestant ten behoeve van het onderzoek of anderszins kleding moet afstaan, wordt een overall verstrekt". In de bak (2) Maar de voedsel verstrekking is uitstekend. Drie maal daags een maaltijd, waarvan één warm. Bij de keuze van maaltijd wordt zo veel mogelijk rekening gehou den met levensopvatting, geloof sovertuiging of dieet op voor schrift van de dokter. En arres tanten die bijvoorbeeld door plaatsgebrek in het huis van be waring in de politiecel zitten, of zij die hier een vervangende hechtenis ondergaan hebben het helemaal getroffen: die mogen twee maal per week een maaltijd bestellen. De kosten daarvan moeten van te voren aan de ar restantenbewaarder worden ver goed. Maar daar zouden wij niet mee zitten. Je geeft zo'n man of vrouw gewoon een geeltje. Iaat een Big Mac of een lekker Chi neesje halen, en het wisselgeld krijg je wel terug. Want die lui zijn natuurlijk goudeerlijk. Wie dronken is. treft het min der goed. In dat geval wordt er geen maaltijd verstrekt. Logisch natuurlijk, wantje hebt je buik al aardig vol. Maar je krijgt ook geen beddegoed. In verband met de tastbare gevolgen van de dronkenschap. Die arrestanten bewaarders zijn natuurlijk niet ingehuurd om viezigheid uit het beddegoed te verwijderen. Ze halen hooguit een dweil over de kale vloer en daarmee moet het dan maar bekeken zijn. Voor kettingrokers is de poli tiecel trouwens een goede me thode om van die gewoonte af te komen. Want roken in de cel mag niet. Wel tijdens het luchten - el ke dag een half uur - en wanneer er bezoek is. De bezoektijden zijn trouwens goed geregeld: tussen tien en twaalf, tussen twee en vijf en tus- De Britse consul Bruce Hannaby (midden) lacht olijk naar voorzitter Verwey rechtsvan The British Club of Leiden. Mevrouw Hannaby en mevrouw Verwey (links) hebben ook veel plezier. VVD-raadslid Cor Elzenga (achter de consul) was ook op het feestje. Als voorzitter van de uitwisseling Oxford-Leidan. sen zeven en negen uur. Dat is nog eens wat anders dan die kor te bezoekjes aan ziekenhuispa tiënten. In de bak (3) Douchen mag twee maal per week. Niet al te veel vinden wij. Maar ga je ervan uit dat het ver blijf in de politiecel meestal van korte duur is, dan is het nog te doen. Je mag je elke ochtend poedelen. Onder toezicht. Vrou wen krijgen een vrouwelijke toe zichthouder, zo schrijft het regle ment voor. Maar er staat niets in over de toezichthouder voor, het taalgebruik: spreken over 'vertrek' als je gewoon cel be doelt. En zo'n regel als: "In be ginsel wordt eenzelfde persoon geen nachtverblijf verleend voor twee of meer op elkaar volgende nachten". En "Het hoofd van de Geüniformeerde Dienst draagt zorg voor een verantwoorde ver zorging van de arrestanten". Als of het om een vijf sterren-hotel gaat. Met liftboys, kamermeisjes en gérants. British Wie de cel uit mag, krijgt zijn spullen niet eerder terug dan na een grondige inspectie van die kleine ruimte. Je mocht eens iets vernield hebben. Tralies bijvoor beeld. Is dat het geval, dan wordt dit direct gerapporteerd aan de wachtcommandant, die met de betrokkene een schaderegeling treft. Het schadebedrag moet vervolgens worden betaald en daar krijg je een kwitantie voor mét een proces-verbaal vanwege de vernieling. Ondanks het feit dat je voor je lol zo'n cel niet in hoeft, is het allemaal goed geregeld in dat huishoudelijk reglement. Alleen Mevrouw Verwey spreekt met een licht Brits accent. Zij woont al eenentwintigjaar in Nederland en is secretaris van The British Club of Leiden. Haar man is voorzitter van die 'gezelligheids vereniging'. Gisterenwerd het eerste lustrum gevierd. De Britse consul was er en ook burgemees ter Goekoop van Leiden was uit genodigd op het feestje een 'drankje en snack' te komen nut tigen. Omdat hy veel bemoeienis heeft met de uitwisseling Lei- den-Oxford. Wat moet men zich voorstellen van zo'n Britse club? Mevrouw Verwey: "Het is vooral te doen om sociale contacten te leggen Voor Britten die hier komen wo nen, omdat zij met een Nederlan der of Nederlandse zijn ge trouwd of hier zijn komen werken. In het begin kun je na tuurlijk aanpassingsmoeilijkhe den hebben. De overige leden van de club maken hen dan weg wijs. Brengen hen op de hoogte van hoe het hier toegaat" Eens een in de week komt het clubje, want dat is het piet twaalf leden, bij elkaar. In een Leids etablissement. Maar bij elke sa menkomst zijn gasten welkom en op die avonden komen dan ook meestal zo'n vijfentwintig tot dertig Britten samen Niet al leen om te praten, maar ook om darts te spelen. Dat spel met de pijltjes en de voor veel Nederlan ders ondoorgrondelijke spelre gels. Ook Britse nationale feest dagen worden met veel enthou siasme gevierd. Zoals 'Bomfire night'. waarop wordt herdacht dat in de zeventiende eeuw Guy Fawkes probeerde het Britse parlement op te blazen. Vanzelf sprekend komt daar veel vuur werk aan te pas en er wordt een pop, voorstellende Guy Fawkes, verbrand. The British Club of Leiden gaat nu aan het tweede lustrum beginnen. Het liefst zouden de leden dat doen in een eigen zaal tje. Daar zijn ze naarstig naar op zoek.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3