'Je weet wat je hebt, niet wat je krijgt' Groengroep INoordvvijL wil terrein beplanten Hoogmadenaren tegen samenvoeging met Leiderdorp of Alkemade 'Actievoerders moeten keer mond houden Gemeente gevraagd om subsidie Eén gewonde bij slippartij UIT HET QROEHEïiflRT Vijver voor saaie tuin vaak goede oplossing DONDERDAG 6 MAART 1986 PAGINA 23 HOOGMADE - De meeste middenstanders en de plaatse lijke politicus zijn tegen: Hoogmade moet niet worden sa mengevoegd met Leiderdorp of Alkemade, maar bij Wou- brugge blijven behoren. Een rondgang in het dorp langs de Does leert dat de grote meerderheid voor handhaving van de huidige situatie is. Vijf van de zes middenstanders wijzen een opdeling van de ge meente Woubrugge, zoals de mi nister van binnenlandse zaken wil, resoluut van de hand, evenals raadslid A.J. de Jongh (Bewoners door Kitty van Tessel Belangen Groepering). Behalve de P"? skernen bi?elklar^Maar eventuele voordelen die grote ge- ^slifhTrinSg^s nTet ge meenten als Leiderdorp of Alke- k maakt hoeft het voor mii w^rden^opgeslcdri doen-*zo^n^rote ^"brugse werkgroep 'herinde- 'stad'. Hoogmade zou niet meer lmg nee aan bod komen. Maar als de herindeling toch wordt doorgevoerd, ziet De Jongh ook wel weer de positieve kanten daarvan. Het ontbreken van een ei gen huisarts in het dorp vindt hij een grote tekortkoming en daar zou dan misschien eindelijk veran dering in komen. Net zoals de Woubruggenaren voor boodschap pen en bijvoorbeeld het zwembad naar Alphen aan den Rijn gaan, zetten Hoogmadenaren voor deze zaken koers naar Leiderdorp. Daaraan verandert niets. Inwoners van Hoogmade hebben behalve het gemeentehuis verder niets te zoeken in Woubrugge. De Jongh vertelt dat hij alleen in opstand zou zijn gekomen als de zogenoemde grote Braassemge- meente - een samenvoeging van Alkemade, Leimuiden, Rijnsater- woude en Woubrugge - doorgang zou hebben gevonden. Het raads lid had dan een grote actie op touw gezet. "En die kleine Braassemge- meente zonder Alkemade maar ook zonder Hoogmade is ook niets. Onze groepering heeft een ander alternatief, om Rijnsaterwoude, Woubrugge en Hoogmade samen te voegen. Dan hebben we toch Nummer Benzinepomphouder W. Dek kers is heel blij dat de gemeente Woubrugge de omleidingsweg voor elkaar heeft gekregen, waar door binnenkort de verkeersover last tot het verleden zal behoren. Zijn pomp zal hij dan wel moeten opdoeken, maar daartoe is hij voor dit doel graag bereid, want finan cieel afhankelijk van de benzine verkoop is hii niet. "In zo'n grote gemeente is ieder een een nummer en komen we zelf niet meer aan bod. Hier in het ge meentehuis kennen ze je nog en gaat alles veel sneller. Nee, het moet lekker dorps blijven, we moe ten het landelijk houden. Het enige voordeel van samenvoeging met Leiderdorp is misschien een uit breiding van de recreatie", meent Dekkers, "maar die centrumfunc tie van de Kerkstraat kan je dan wel vergeten". De benzinepomp houder doelt op het voornemen van het Woubrugse gemeentebe stuur om na het gereedkomen van de omleidingsweg een centrum functie te geven aan de Kerkstraat. bod Slager A.C. van der Berg is tegen herindeling en ziet geen enkel voordeel van samenvoeging bij Leiderdorp of Alkemade. Net als zijn overbuurman Dekkers is hij tevreden met het huidige gemeen tebestuur. "We hebben nu al wei nig brood op de plank en dat wordt er dan echt niet beter op", zegt hij gelaten. Hotelhouder R.M.G. Stevensen van hotel Rijnland (voorheen Van der Ploeg) vindt dat hij nog te kort in Hoogmade woont om over de herindeling al een uitspraak te doen. Zijn ervaringen tot nu toe met het Woubrugse gemeentebe stuur zijn prima. Of een en ander met een grotere gemeente als Lei derdorp ook zo soepel verloopt, weet hij niet. "Maar je weet nu wel TER AAR - Vakbondsb^Jangen moeten niet alleen door de landelij ke overheid maar ook door de ge meenten worden ondersteund. Veel verder dan deze magere slot som zijn de CNV'ers in het Ter Aar- se dorpshuis gisteravond niet ge komen. De discussie over de rela tie tussen gemeentelijk beleid en vakbondsbelangen leverde inhou delijk weinig op. Er restte slechts een hoop goede wil en bereidheid tot samenwerking, door burge meester P.J. Verhoef van Ter Aar verwoord. "Mijn deur staat open en ik ben beschikbaar". Waar de nieuwe voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, Henk Hofstede, niet veel verder kwam dan de opmerking dat de vakbond ook de gemeenten aangaat, hield Verhoef nog een enigszins vurig pleidooi om duide lijk te maken wat een gemeente kan doen voor een vakbond en dan vooral de werkgelegenheid. Maar ook zijn inbreng reikte niet veel verder dan de eigen bv Ter Aar, zo dat het allemaal erg slap was wat de dertig belangstellenden te ho ren kregen. Hofstede, die op 1 oktober Harm van der Meulen opvolgt, wist in zijn inleiding niet bepaald te boeien. Hij pleitte voor een wat soepeler vergunningenbeleid van de gemeenten als het gaat om ves tiging van nieuwe bedrijven. "Er zijn voorbeelden van gemeenten die bedrijven gewoon wegpesten. Discussie CNV in Ter Aar christelijke bond. Verhoef maakte daarna duidelijk dat Ter Aar van dit soort beschuldigingen ver schoond kan blijven. De gemeente doet immers voldoende voor het bedrijfsleven en beginnende on dernemers, aldus Verhoef. "Ter Aar heeft grond en ook plannen. Wij geven vooral de jeugdigen on der de ondernemers graag grond en een spade om te beginnen". Verhoef noemde het door WVC ge subsidieerde prqject 'jongeren bouwen voor jongeren', dat jonge bouwvakkers aan de slag helpt, een goede zaak. "Voor mijn part bouwen ze een disco. Misschien zijn ze er dan ook nog een beetje zuinig op want het is dan een soort eigen huis". Volgens Verhoef mogen ge- •meenten zich de vraag stellen hoe ver ze moeten gaan met bijvoor beeld milieumaatregelen om de concurrentiepositie van bedrijven niet te ondermijnen. Vlak voor het betoog van de burgemeester had Hofstede het over "hoe blij we mo gen zijn in een democratie te leven, waar bijvoorbeeld de vakbond zich kan laten horen". Hofstede zei uit ervaring te spreken want hij was inmiddels al in 35 landen geweest waarvan een heleboel niet-demo- cratisch bestuurde. Markant ge noeg meende Verhoef daarentegen een stukje democratie om zeep te moeten helpen. Doelend op de voor Ter Aar zo belangrijke conser- venindustrie sprak de burgemees ter van de over stankoverlast kla gende actiegroepen die hij wel eens de kop zou willen indrukken, of liever de neus dicht zou willen knijpen. Hij zei het weliswaar iets deftiger: "Ze zouden hun geopti maliseerde reukorganen eens ach terwege moeten laten. Soms vind ik echt dat ze even rustig moeten blijven terwille van een onderne ming". Na de twee inleiders kreeg het publiek gelegenheid om ook een viertal CDA-raadsleden - H. Did- den (Koudekerk), P. Geerlof (Al phen), H.J. Kok (Leimuiden) en H. Brunt (Woubrugge) - te ondervra gen. De vragen die gesteld werden, hadden in de meeste gevallen zij delings betrekking op het onder werp van de avond. Het ontging de meeste aanwezigen blijkbaar. NOORDWIJK - Vrijwilli gers van de Groengroep in Noordwijk zijn van plan be gin april een braakliggend terrein langs de Duinweg in Noordwijk aan Zee te be planten met inheemse plan- tesoorten. De Groengroep, een samenwerkingsver band van de leefbaarheids vereniging Kritisch Noord wijk en de Noordwijkse Vereniging voor Vogel- en Natuurbescherming, heeft de gemeente Noordwijk een bijdrage van 4600 gulden gevraagd om de benodigde planten te kopen. Sinds de opknapbeurt van de Duinweg ligt het talud langs de weg braak. De gemeentelijke dienst openbare werken is van plan om het terrein met gras in te ^zaaien. De Groengroep is het hier £niet mee eens en heeft daarom een pander plan gemaakt. Deze actie is éen vervolg op de Groennota die de groep enkele maanden geleden aan het gemeentebestuur presen teerde. In de nota wordt geconcludeerd dat het dorp op sommige plaatsen te kaal is. De opstellers van het rap port pleiten voor een meer afwisse lende beplanting waarbij gebruik moet worden gemaakt van in heemse plantesoorten. Het ge meentebestuur heeft tot nu toe niets met de Groennota gedaan. Volgens René Reehuis, een van de leden van de Groengroep, is er uitvoerig over het plan gepraat met de gemeentelijke dienst openbare werken. De ambtenaren van deze dienst staan naar zijn zeggen ach ter het idee van de groep. "Openba re werken wilde op het talud gras inzaaien omdat dat het minste on derhoud vergt. Wij vinden dat met een beplanting van bomen en struiken een veel mooier talud kan ontstaan", zegt Reehuis. De groengroep is bereid de eer ste tijd het onderhoud van de be planting voor haar rekening te ne men. Het is de bedoeling om op het talud klimop, eenstijlige meidoorn, kardinaalsmuts en Oostenrijkse dennen en bergdennen aan te plan ten. Op 5 april zullen, als de gemeen teraad bereid is geld beschikbaar te stellen, vrijwlligers het talud in planten. Reehuis: "We willen het werk laten doen door de jeugdle den van de Vereniging voor Vogel en Natuurbescherming. Natuurlijk hebben we zelf ook wel mensen die het willen doen, maar het is be langrijk om de jeugd sterk bij de toekomst van een groen Noord wijk te betrekken". De subsidie die de groep aan de gemeente vraagt, is uitsluitend be doeld voor de aanschaf van het plantmateriaal. Door officieel bij de gemeenteraad een subsidiever zoek in te dienen, wil de groen groep opnieuw de aandacht vesti gen op de Groennota en de aanbe velingen die daarin worden ge daan. De Groengroep heeft ook al een beplantingsplan ontwikkeld voor de zes meter brede grondstrook langs het fiets- en wandelpad dat tussen de Dahliastraat en de Nieu we Zeeweg in Noordwijk aan Zee ligt. "Dat plan hebben we ook voorgelegd aan de dienst openbare werken. Ze waren ook daar heel enthousiast over. Hopelijk kan ook hier worden voorkomen dat er uit financiële en praktische overwe gingen gras wordt ingezaaid. Noordwijk aan Zee kan best wat extra fleur gebruiken". Het subsidieverzoek wordt dins dag, als toegvoegd agendapunt, be handeld in de vergadering van de commissie openbare werken van Noordwijk. wat je hebt en niet wat je dan krijgt", merkt Stevensen op. J. Witteman van de supermarkt wil in geen geval bij Leiderdorp. Hij is ervan overtuigd dat Hoogma de 'een soort ontstoken blinde darm van die gemeente wordt'. Maar Witteman kiest niet, omdat verzet volgens hem geen zin heeft. Caféhouder A. van Goozen ziet eveneens niets in samenvoeging met een van de twee grotere ge meenten. "Dat zou de gemoedelij ke boerensfeer in ons dorpje erg schaden, denk ik. Wë gaan hier al lemaal heel goed met elkaar om. Er is een geweldige band en bereid willigheid onder de Hoogmadese bevolking en dat moet je zo laten. Als je nu de burgemeester voor iets 's nachts uit zijn bed belt, dan komt-ie. Echt hoor. Zoiets kun je van een burgemeester van een gro te gemeente niet verwachten", zegt Goozen. Toch vindt hij dat de gemeente op recreatief gebied veel meer aan de weg moet timmeren en dan met name voor de watersport. Ook het woonbotenbeleid is hem een doorn in het oog. "Het lijkt wel of er geen overkoepelend beleid is, alsof er niemand is die in de gaten houdt hoe die boten erbij liggen en hoe ze worden opgebouwd". Amerikaans Totaal anders liggen de zaken voor bakker G.J. Jansen, die behal ve de winkel in de Kerkstraat ook nog twee winkels heeft in Leiden en Voorschoten. Jansen denkt in het groot - noemt het 'op z'n Ameri kaans denken' - en zegt dan ook een groot voorstander te zyn van gemeentelijke herindeling en sa menvoeging van Hoogmade en Leiderdorp. Dat heeft alles te maken met zijn grootse plannen voor het stukje grond dat hij heeft gekocht achter de parkeerplaats nabij het witte bruggetje. Hij wil daar een thee huis annex botenstalling en een surfsteiger bouwen, surfplanken en kano's verhuren en de oor spronkelijke zwemplaats voor Hoogmadenaren in ere herstellen. Maar daarvoor dient de gemeente Woubrugge het bestemmingsplan te wijzigen, omdat de grond nu al leen nog voor agrarische doelein den mag worden gebruikt. Van een grote gemeente als Leiderdorp ver wacht hij een veel positievere be nadering van zijn plannen. Van 1972 tot 1982 was Jansen üd van de commissie ruimtelijke or dening en ook toen werden er be slissingen genomen waar hij niet achter kon staan. De wat kneuteri ge benadering door zo'n kleine ge meente van de mensen die iets nieuws willen beginnen ligt hem niet, zo maakt Jansen duidelijk. "En op recreatief gebied valt er nog heel wat te doen in de gemeen te Woubrugge. Directeur J. Ouwerkerk van de roomskatholieke basisschool Ter Does, tenslotte, maakt het niets uit. "Het zal er niet slechter of beter van worden, we hebben als school een eigen stichtingsbestuur en dat heeft met de gemeente niets van doen". Politie haalt 26 winkelwagentjes bij Ridderhof op ALPHEN AAN DEN RIJN - Agen ten van de Alphense politie heb ben zich afgelopen nacht ontfermd over 26 winkelwagentjes. De bood- schappenkarretjes, eigendom van twee supermarkten, stonden her en der verspreid in de parkeergara ge en omgeving van winkelcen trum De Ridderhof. De wagentjes, waarvan de totale waarde door de politie op 6500 gulden wordt ge schat, staan voorlopig bij het poli tiebureau geparkeerd. De eigena ren wordt verstaan gegeven niet zo slordig met hun materiaal om te springen. BOLLENSTREEK - De gladheid was vanmorgen in Hillegom, Lisse, Voorhout en Rijnsburg oorzaak van verscheidene slippartijen. Daarbij ontstond voornamelijk blikschade. De enige gewonde bij deze slip partijen was een 19-jarige inwoon ster van Lisse. De vrouw zat als passagiere achterin een auto die op de Stationsweg in het bollendorp tegen een lantaarnpaal opreed. Ze liep daarbij een hoofdwond op. Éen 20-jarige Katwyker beland de na een slipparty op de Engelse laan in Voorhout met zijn auto op het ijs van de Zandsloot. Het ijs was nog dik genoeg om de auto te dragen. Wel moest de auto, die vol ledig werd vernield, worden afge voerd. Het voertuig had ook nog twee bomen geraakt. De bestuur der, die over het ijs de auto kon verlaten, raakte daarbij niet ge wond. BETRAPT - Een 32-jarige Haagse vrouw is door personeel van de HEMA in het Alphense winkelcen trum De Aarhof gisteren op heter daad betrapt bij het stelen van kle ding. De waarde van de goederen die zij zonder betalen mee wilde 1, bedroeg 700 gulden. OEGSTGEEST - Een saaie tuin kan door een vijver veranderen in een klein paradijsje. Vijvers zorgen voor een speciale sfeer: vogels bezoeken de 'waterpartij' om er te drinken en te baden, de zon weerkaatst in het water en met een beetje geluk lukt het om de water planten in bloei te krijgen. Een vijver kan in principe op el ke grondsoort, in elk formaat en door iedereen worden aange legd. Toch komt er nog wel wat bij kijken voor de tijd daar is om zittend in een luie stoel van de vijver te genieten. Een vijver aanleggen is méér dan het gra ven van een gat in de grond, zo blijkt uit de woorden van P. Wit teman van het gelijknamige tuin centrum in Oegstgeest. Witte man heeft het aanleggen van vij vers als specialiteit. Van groot belang is onder meer het materiaal waarmee de vijver wordt bekleed. Er bestaan daarvoor drie soorten materiaal: beton, folie en polyester. Folie is het goedkoopst en het eenvou digst aan te leggen. Nadat het gat is gegraven moet de grond goed worden aangedrukt en gecontro leerd op scherpe voorwerpen. Vervolgens kan de (plastic)folie erin worden gelegd waarbij dit ongeveer 30 centimeter over de rand moet uitsteken. Deze ran den worden weggewerkt door op het plastic graszoden, grind of turf aan te brengen. Polyester of betonnen vijvers vereisen meer voorbereidingen. Het is raad zaam hierover vooraf advies te vragen bij een tuincentrum. Planten horen uiteraard in een vijver maar kunnen er niet zo maar klakkeloos worden ingezet. Nadat de vijver is bekleed, wordt er minstens 15 centimeter klei in gestort. Klei heeft naar Witte- mans zeggen, het vermogen de wortels van de waterplanten goed vast te houden en levert bo vendien voedingsstoffen. Witteman: "Het is heel belang rijk een goede verhouding te vin den tussen de planten en de hoe veelheid water die in de vijver zit. Alleen bij een goede verhou ding blijft het water helder en zal het niet gaan stinken. Er moet een biologisch evenwicht be staan tussen het water en de planten". In de praktyk komt dit er op neer dat de bezitter van een vij ver de eerste tijd al experimente rend de juiste hoeveelheid plan ten zal moeten zien te ontdek ken. Waterplanten zijn er in alle soorten en maten. Witteman waarschuwt er wel voor de plan ten aan te passen aan de vijver. Zo hebben waterlelies een water diepte van minstens 60 centime ter nodig. Waterlelies houden bo vendien van zon dus is het raad zaam, om èls er plannen zijn om waterlelies te planten, de vijver op een lichte plaats aan te leg gen. In het midden van diepe vij vers kunnen ook waterpapaver of drijvend fonteinkruid worden gekweekt. Een leuke bijzonder heid van deze planten is dat de wortels ervan in het water dry- ven. De planten halen hun voe ding dus uit het water. "Het is het leukst om een vij ver te maken met hoogtever schillen. In het diepe midden kunnen waterlelies worden ge plant terwijl aan de zijkanten een oeverplantage kan worden aan gelegd. Dotterbloem, paardes- taart en de moerasiris kunnen de zijkanten van de vijver aardig op fleuren", vertelt Witteman. De belangrijkste problemen die 'vijverhouders' ondervinden zijn vervuiling van het water en algengroei. Een neerhangende boom in de buurt van de vijver is af te raden. De bladeren die in het water vallen gaan verrotten en verrijken daardoor het water te veel. Datzelfde geldt voor vo gelpoep afkomstig van vogels die de boom bezoeken. Vervuild water stinkt en is troebel. Algengroei treedt altijd op, maar de kunst is deze plante- soort niet te veel te laten over heersen. Naarmate er meer licht is groeien de algen harder. Wa terlelies nemen licht weg uit het water en voorkomen dus algen groei. Bovendien bestaan er tal van waterinsecten die dol zijn op algen zoals watervlooien, water pissebedden en rugzwemmer- tjes. Waterinsecten zullen echter alleen komen en blijven als het water gezond en niet vervuild is. Een fontein zorgt voor bewe ging van het water waardoor het zuurstofgehalte ervan wordt ver hoogd. Dat komt de helderheid 2n gezondheid van het water ten goede. Omdat waterlelies niet goed bestand zijn tegen water Jat op hun bladeren valt, mogen fontein en lelie niet te dicht bij 2lkaar staan. Voor veel mensen is een vijver pas 'af wanneer er goudvissen in rondzwemmen. De kans is ech ter groot dat deze de aandacht trekken van reigers. Een na- •naak-reiger aan de waterkant <an evenwel veel ellende voor innen. Reigers zijn namelijk ter ritorium vogels: wanneer een rei ger overvliegt en een andere rei ger ziet staan zal hij een andere plek zoeken. Volgens Witteman is het vol strekt onmogelijk om in het kort alle aspecten van de aanleg en iet onderhoud van vijvers de re- /ue te laten passeren. "Een tuin- aezitter die een vijver wil aanleg gen kan het best te raden gaan aij een van de tuincentra. Dat /oorkomt teleurstellingen. Een /ijver kan een rustpunt zijn in de :uin. Het samenspel tussen wa- .er, planten en dieren is fascine rend. Voorwaarde is wel dat de /ijver goed wordt aanlegd en on derhouden". P. Witteman: "Een vijver met hoogteverschillen is het leukst". Balkonbakken Niet iedereen die van tuinieren houdt heeft ook werkelijk de be schikking over een lapje grond. Flatbewoners zonder volkstuin moeten het doen met wat bak ken op het balkon. Dat biedt ech ter ook veel mogelijkheden. Overbekend zijn hangende bak ken aan de balustrade gevuld met rijkbloeiende planten zoals viooltjes, petunia's of geraniums. Ook kruiden doen het prima in de hangbakken. Het is echter ook mogelijk de vloer van het balkon te gebrui ken. Bijvoorbeeld voor het telen van tomaten in grote plastic zak ken met aarde. Daartoe wordt in een twintig-liter zak een flink gat gemaakt waarin de jonge toma tenplant wordt gezet. Voldoende water geven en zo nodig onder steunen van de plant is volstaat verder. Een echt tuintje aanleggen kan ook. Zodra echter de oppervlak te van de gebruikte plantenbak wat groter wordt, moet het ge wicht van het geheel in de gaten worden gehouden. Te zware bak ken kunnen verzakkingen of lek kages veroorzaken. Het is ver standig om by grote balkonbak ken (bijvoorbeeld één bij één me ter) als grondmateriaal geen aar de maar een lichtgewicht vervan gingsmateriaal te kiezen. De tuincentra verkopen sinds enkele jaren een scala van licht gewicht produkten. Over het al gemeen leveren dergelijke 'grondsoorten' geen voedings stoffen zodat de bemesting goed in de gaten moet worden gehou den. Er bestaan losse en vaste bodemmaterialen. Klei- of hy- gromullkorrels zijn beide mak kelijk te verwerken. De opbouw van een bak gaat als volgt: onder in de bak worden gaten gemaakt om het overtollige water te kun nen afvoeren. De binnenkant wordt bekleed met zogenaamd filterdoek. Dit doek voorkomt dat de wortels door de drainage gaten heen groeien en deze daar door verstoppen. Op de filter- doek worden klei- of hygromull- korrels gestort. Omdat hygro- mull nogal licht is (het is verpul verd piepschuim) is het raad zaam deze af te dekken met een laagje aarde om verwaaien te voorkomen. In de korrels wor den vervolgens de plantjes gezet. Een van de lichtgewicht mate rialen die ook in de beroepsteelt veel wordt gebruikt is steenwol. Steenwol (een isolatiemateriaal) is poreus en sponsachtig. Plante- wortels dringen makkelijk door steen wol heen. De lichtgewicht materialen zuigen wel water op, maar bin den geen voedingsstoffen aan zich. Echte grond heeft deze zo genaamde bufferfunctie wél. Een en ander impliceert dat de bemesting met overleg moet worden toegediend. Water waar in meststoffen zyn opgelost kan, als de concentratie aan meststof fen te hoog is, wortelverbranding veroorzaken. In plantenbakken op het bal kon kunnen, naast de gebruike lijke bruidssluier, jasmyn of gou den regen, ook heel goed conife ren, appelboompjes of andere struiken worden geteeld. Op een zonnig balkon is het zelfs moge lijk een komkommerplant of druiverank tot wasdom te laten komen. MONICA WESSEL1NG

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23