Met de Renault 21 op Griekse wegen Agenten achter het beeldscherm Ook Daihatsu Cuore handige stadsauto AUTOBEDRIJF MULDER Leiderdorp t!lDo7?-8942oo. Nissan vernieuwt Bluebird-serie RIJ-IMPRESSIE T O E L E K T R O N I K A Proefproject bij gemeentepolitie in Heilevoetsiuis DONDERDAG 6 MAART 1986 PAGINA 19 Renault had gewoon pech. Om de winterse ellende te ontlopen was de Régie - zoals het Franse staatsbedrijf zich 'vaak noemt - voor de interna tionale introductie van de Re nault 21 uitgeweken naar Grie kenland. Met alsbijkomstig voordeel dat in deze tijd van het jaar voor een appel en een ei gebruik kan worden ge maakt van de toch leegstaande toeristische accommodaties. Maar voorop stonden de kli matologische overwegingen. Wat dat betreft had Renault echter verkeerd gegokt. Ter wijl het hier dank zij een hard nekkig hoge-drukgebied vroor dat het kraakte, trokken alle depressies richting Grieken land. Toen onze charter in Griekenland neerstreek hadden de Renault- Samengesteld door Koos Post mensen hun verschillende journa listieke gasten in de drie vooraf gaande wekenzegge en schrijve twee droge dagen kunnen aanbie den. Voor de rest had het in stro men geregend. Zo hard, dat hele bergtrajecten van de gedachte (his torische) route door de Pelopones- sos moesten worden geschrapt. De wegen waren onbegaanbaar. Vlak Het bleef derhalve bij een voor namelijk vlakke kennismaking met de Renault 21 als vervanger van de Renault 18. De iets grotere, zeer comfortabele sedan wordt op 2 mei in ons land gelanceerd. Over de prijs is officieel nog niets be- best naar de 140 kruipen. De Suzu ki haalde dat op geen stukken na. Maar zoals bij die Alto al gezegd, die uitersten vind ik niet zo bijster belangrijker. Zulke auto's zijn niet gemaakt voor 'scheuren' op de snelweg. Men moet er niet al te hard mee willen rijden. Het zijn voor alles gemakkelijke vervoer middelen voor de kortere afstan den. Voor de boodschappen en vi sites. Daihatsu mikt niet voor niets vooral op de vrouw. Daarom ziet de wagen er van binnen ook erg aardig uit. Hij biedt een tikkeltje meer comfort, mede door de onaf hankelijke achterwielophanging van schuin geplaatste armen met schroefveren. Het systeem functio neert goed, het maakt de wagen wat minder levendig, al moet men niet verwachten dat alle oneffenhe den onmerkbaar worden genomen. Maar noch bij de Suzuki (met star re achteras) noch bij de Daihatsu is het weggedrag echt beroerd. Inte gendeel. Een erg aardig snufje vond ik bij de Cuore 850 het chokelichtje. Als men de chokeknop uittrekt bij het starten gebeurt er niets. Nergens brandt een lampje. Maar als het tijd is om de knop in te drukken licht deze ineens fel rood op. Een niet te missen waarschuwingssignaal. De tandheugelbesturing van de kleine Cuore is uiteraard gemakke lijk, de versnellingsbak levert geen problemen op. Alles bij elkaar een heel handig te hanteren stadsauto, die weliswaar ook voor langere af standen kan worden gebruikt, maar dan moet moet niet al te hard willen rijden. Anders is er weinig plezier aan het rijden te beleven. Natuurlijk is het verbruik leuk laag. Ook hier geldt wat ik al eerder schreef: er wordt in de reclame vaak getoverd met onvoorstelbaar gunstige cijfers, maar die zijn niet realistisch. Maar bij ^uis-tuin-en- keuken-gebruik kan men gemak kelijk één op veertien tot vijftien halen. En dat vind ik al een aan trekkelijke score. Technische gegevens driedeurs Daihatsu Cuore 850 TX. Driecilin der motor. Inhoud 846 cc. Com- pressieverhouding 9,5:1. Vermo gen 43,5 pk. Vijf-versnellingsbak. Onafhankelijke wielophanging rondom. Tandheugelbesturing. Lengte 319,5 cm. Breedte 139,5 cm. Draaicirkel 8,8 meter. Inhoud tank 28 liter. Acceleratie 0-100 km/uur 15,7 sec. Topsnelheid 135 km/uur. Aanhanger (geremd) 400 kg. Prijs 13.999,-. De 4-deurs Bluebird SLX Nissan heeft zijn vertegenwoor diging in de middenklasse van twee modellen teruggebracht naar één. De Stanza werd afge voerd. Die ging op in een nieuwe, zeer uitgebreide Bluebird-serie. Van begin maart af te zien in de showrooms van 170 Nederlandse dealers. Er was geen reden meer om de Stanza te handhaven nu de in een volledig nieuw pak gestoken Bluebird verkrijgbaar is gewor den met vier of vijf deuren of als stationwagen, Men kan kiezen uit drie benzinemotoren en een tweeliter diesel (67 pk - topsnel heid 145 km/uur). De benzinemotoren hebben een inhoud van 1,6 liter, 2 liter en 1,8 liter, de laatste is echter voor zien van een turbocompressor. Daarmede kunnen maximum snelheden van 160, 170 en 195 km/uur worden gehaald. Er zijn vier verschillende uit voeringen, maar alle versies zijn standaard voorzien van een vijf versnellingsbak, een traploos verstelbaar stuur, een voorruit van getint gelaagd glas, twee bui tenspiegels en een alvast inge bouwde antenne plus luidspre kers. De vormgeving is geen verras sing. Het is weer de vandaag de dag veel geziene wigvorm: het dictaat van de windtunnel. 'De nieuwe Bluebird is niet modisCh, want dan zou hem een kort leven beschoren kunnen zijn, maar de derne aantrekkelijkheid die ja ren meegaat', zo sprak directeur Ter Haar bij de introductie. Verrassender waren de prijzen, want zowaar was de vernieuwing van de lijn nu eens niet aangegre pen om de prijzen te verhogen. Integendeel, de goedkoopste Bluebird (weliswaar met een 1,6 liter motor waar vroeger een 1,8 liter zat) kost zelfs met zijn 24.195 gulden 200 gulden minder dan de goedkoopste van de oude se rie. En de dieseluitvoering is on danks zijn 9 pk meer vermogen 500 gulden goedkoper geworden (LX - 29,5 mille). kend, maar de verwachting is dat de goedkoopste (de 21 TL met 1721 cc motor van 76 pk) rond de 26 mil le zal gaan kosten en de duurste (de 21 TXE met 2 liter motor van 120 pk) in de buurt van de 36 mille. Over de komende diesels is nog niets te zeggen. De introductie van deze auto komt voor Renault op een goed tijdstip. Het marktsegment, waarin de 21 wordt aangeboden, heeft al een jaar of vier geen nieuwkomer meer gezien. Dat betekent wat ex tra aandacht voor de Renault 21. Die kan de Régie best gebruiken. Want ondanks de successen van dë dynamische Super Vijf en de spec taculaire Espace is het bedrijf nog niet uit de financiële problemen. Vreemd Overigens was - ondanks de ver wachte klimatologische voordelen - Griekenland een vrij vreemde keus voor een autobedrijf. Bepaald geen autovriendelijk land. De auto dichtheid staat het laagste in de Europese Gemeenschap als gevolg van de terughoudende importpoli- tiek van de regering. Die daartoe wordt gedwongen door het grote handelstekort. De belasting drukt zwaar op elke auto. Zo kost een Re nault 5 daar ongeveer het dubbele van wat er hier voor moet worden betaald. De markt hangt af van regerings besluiten. Daar meer dan elders. Zo werd na de devaluatie van 12 oktober 1984 van de importeurs geëist dat zij 40 procent van de waarde van elke geïmporteerde au to en alle onderdelen een half jaar op een bankrekening zouden zet ten. Het joeg de prijzen weer hoger op. Logisch dat zo de gemiddelde leeftijd van het wagenpark wordt opgedreven. Die bedraagt al meer dan tien jaar. Talrijk waren de oveijarige modellen die we op de - inmiddels sterk verbeterde, maar hier en daar door kudden geiten verstopte - Griekse wegen tegen kwamen. Soms was het zelfs zaak een beetje uit de buurt te blijven, want al op afstand was te zien dat niet alle schokdempers optimaal functioneerden. Integendeel, som mige auto's hingen gewoon scheef op hun onderstel. Diesel Diesel is in Griekenland verbo den voor privégebruik, die brand stof is alleen toegestaan voor taxi's. Financiering van een auto mag pas sinds vorig jaar. En dan niet bij de banken, alles gaat via de dealers. Het rijden in een wat jongere auto is een teken'van welvaart. Er rijden vooral veel bestelwa gens. In het bijzonder pick-ups. Vanwege de lagere belasting wor den die ook vaak door particulie ren gekocht. Ze rijden, al is dat in tal van gevallen eigenlijk een te weidse benaming. Rochelend en steunend gaan de roestbakken over de Griekse wegen. Men houdt het hart vast... In zo'n ongunstig fiscaal klimaat kunnen geen autofabrieken gedij en. Zelfs marktleider Opel (17 pet) heeft onlangs het bedrijf in Grie kenland gesloten. Alleen Nissan zit er nu nog met een fabriek. Griekenland neemt in de Euro pese Gemeenschap door dat alles een wat geïsoleerde positie in. Men zou verwachten dat de situatie on der invloed van de EG langzaam aan zou verbeteren. Niets is echter minder waar. Voor autobedrijven is en blijft het een moeilijk land. Het stelt te veel eisen aan de fabri kanten, de importeurs en hun mid delen. Vijf-diesel Nu ik het toch over Renault heb: vorige maand is de 5-serie uitge breid tot vijftien uitvoeringen door het uitbrengen van drie dieselver sies, waarbij dan ook een bestelwa gen is gerekend. De drie wagens hebben alle de zelfde dieselmotor in het vooron der. Het is de van de Renault 9 en 11 al bekende krachtbron van 1595 cc inhoud, die 55 paardekrachten kan produceren, wat dan weer goed is voor een topsnelheid van ongeveer 150 km/uur. De bestelwagen kost 15 mille (excl.btw), de driedeurs TD 22.135 en de vijfdeurs GTD ƒ24.195. Als je vlak achter elkaar de Suzuki Alto nr.2 en de eveneens vernieuw de Daihatsu Cuore rijdt, ontkom je niet aan een vergelijking. Twee auto's in ,de allerkleinste klasse. Beide uit Japan. Uiterlijk sterk op elkaar gelijkend. Met nu ook allebei een driecilinder motor van om en nabij de 800 cc inhoud in het vooronder. Dat laatste is niet altijd zo ge weest. De Cuore had vóór de ver bouwing een krachtbron met twee cilinders. Daarin zal wel de verkla ring liggen van het toch opmerke lijke feit dat waar Suzuki de verko pen in duizenden telde, Daihatsu met honderden genoegen moest Komt daar nu verandering in? Voorlopig niet. Althans niet zo lang het prijsverschil zo groot blijft als het op dit moment is. Bij Dai hatsu geeft men grif toe, dat verge lijkbare uitvoeringen dik duizend gulden in prijs verschillen. In het voordeel van Suzuki. En dat is nog al wat op een prijs twaalf, dertien mille. Maar volgens de woordvoerder van Daihatsu heeft zijn concurrent (Suzuki dus) alvast een voorschot genomen op de korting die aan stonds wordt verkregen als milieu minister Winsemius zijn plannen ten gunste van loodvrije benzine wet ziet worden. Daihatsu geeft er de voorkeur aan de kat eerst even De Renault 21 kan rekenen op wat extra aan dacht. (foto PR) k De Cuore, een pittige auto voor korte afstanden. uit de boom te kijken. Suzuki ken nelijk niet, die is ten gunste van de consument meteen in het diepe ge sprongen. En dat zet de concurren tie natuurlijk op achterstand. Maar wat de auto zelf betreft viel mijn vergelijking een beetje uit in het voordeel van de kleine Daihat su. Wat vinniger, wat sneller en wat completer. Maar mijn vergelijking is niet he lemaal eerlijk, want ik reed bij bei de merken de duurste uitvoering. En de Suzuki Alto GL ligt wat prijs betreft nog altijd anderhalf mille onder de Daihatsu Cuore TX, die 14 mille 'moet opbrengen. (De goedkoopste Cuore kost nu 13 mil le). Maar in die TX zit dan ook een vijf-versnellingsbak, een gelaagde voorruit en niet te vergeten een wisser op de achterruit. Geen overdadige extraatjes. De vijfbak reduceert het geluidsni veau en dat kan zo'n klein motortje best gebruiken. Het gelaagde glas is een belangrijke veiligheidsvoor ziening en de wisser achterop is in feite gewoon onmisbaar. Bij zo'n vierkant kadetje zit de achterruit zonder wisser bij elk buitje gega randeerd dicht. De Cuore blijkt ook rapper te zijn dan zijn tegenhanger. Hij komt wat vinniger uit de startblokken en de naald van de snelheidsmeter wil Off. Daihatsu Dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. WEVERSBAAN 10 Een van de computers staat in de meldkamer opgesteld. Bij een ongeval of stiljalarm kan snel worden gehandeld. croio gpdi Het gemeentelijke politiekorps van Heilevoetsiuis is aan het experimenteren met compu ters. De vraag is in hoeverre men sneller en efficiënter kan werken met een aantal compu ters of zelfs een heel systeem. Voor het Landelijke Automati seringsbureau voor de politie is Heilevoetsiuis een proefob ject. Er zijn vijf computers aan geschaft en 25 personeelsleden hebben een cursus gevolgd. Bij de politie geldt waarschijnlijk meer dan elders dat men niet over een nacht ijs mag gaan. Daarom liet men eerst een plan maken door een onderzoeks instantie. Deze in stantie moest uitzoeken wat voor 'processen en informatiestromen' er binnen een politie-organisatie bestaan. Het plan dat aan de hand van het onderzoek werd opgesteld. kreeg de fraaie benaming 'Strate gisch Informatieplan' en er viel een aantal duidelijk beleidslijnen uit destilleren. Administratie Met behulp van computers hoopt men de administratieve rompslomp te kunnen terugdrin gen. Het is politiemensen al jaren lang een doorn in het oog dat ze zoveel administratief werk moet doen. Daardoor gaat veel tijd verlo ren, die men aan echt politiewerk zoals surveillance of recherche-on derzoek zou kunnen besteden. Op het gebied van personeel (o.a. dienstroosters), meldingen, aanrij dingen, overtredingen en misdrij ven, aanhoudingen en arrestanten, gevonden voorwerpen en nog vele andere zaken moet men uiteraard een nauwkeurige administratie hebben. En dat kost tijd. Te veel tijd, vinden degene die nu ook de oplossing hebben aangedragen. Vertrouwd maken Voor het betrekkelijk beschei den bureau, Heilevoetsiuis telt 30.000 inwoners, gaf het onderzoek aan diverse grote Personal Com- door Hugo van der Heem puters aan te schaffen. Voorlopig zijn er daarvan drie op het bureau geplaatst en twee rouleren er, om het personeel vertrouwd te maken met de machines. Men koos, onder meer wegens kwalitatieve eisen, voor Wang computers in samen hang met de Professionele Databa se en het bijbehorend tekstverwer kingspakket. Natuurlijk kwam er ook randapparatuur zoals printers en aansluitingen voor op de tele foonlijn. Een van de PC's staat nu in-de meldkamer. Daarin is onder ande re een bedrijven/woningen be stand opgenomen. Gaat er een stil- alarm dan kan men razendsnel achterhalen welk waarschuwings adres men nodig heeft. En dat is nog maar één functie. De twee an dere PC's staan op de administra tie. Daar gaat het vooral om tekst verwerking. De administratie zorgt ook voor standaardformulieren en is nu bezig (met hulp van de RAP, het Regionale Automatiseringsbu reau Politie) een postregistratie- systeem en een verbalen-registra tie op te zetten. Belangrijk is bij de politie na tuurlijk ook het vastleggen van al lerlei goederen. De computergege vensverzameling is met zorg opge bouwd. Gevonden/verloren voor werpen, vermiste goederen door een misdrijf en dergelijke worden op een eenvormige wijze opgesla gen. Het opzoeken, respectievelijk combineren is daardoor snel moge lijk. Wel moet zorgvuldig gezorgd worden dat indexen en bepaalde gegevens worden afgeschermd met behulp van de privacy-voor- schriften. Computerarchief In de toekomst zal voor de Helle- voetsluise politie vermoedelijk een minicomputer nodig zijn, die cen traal alle gegevens bevat. Daarin zal afscherming en screening nog meer nodig zijn. In de periode van opbouw en gewenning zijn losse, zij het rijk uitgeruste Personal Computers, voldoende. Daarop kunnen alle medewerkers aan de gang. De gegevensinbreng ge schiedt ook door allen, aan de basis zoals dat heet, terwijl het compu ter-archief zodanig moet zijn inge richt dat geen informatie dubbel of onjuist kan worden ingebracht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19