'Dit kan einde rallysport zijn' Tm 'Het had 5-0 moeten zijn' Stuurloos Barcelona nu kansrijk Leiden vrijwel zeker van play-offs Haan dankt Bayern Drie doden in Portugal Juventus temt Spaanse furie maar verliest S.IPrï "2? n? Als geen ander realiseerde Gioyan- Lahti stunt in Boekarest Stehouwer door Heracles in ere hersteld een TRAINER DONDERDAG 6 MAART 1986 SPORT PAGINA 13 MUNCHEN (GPD) - Dat Arie Haan na negentig minuten kwartfi nale Europa-Cup voor landskam pioenen nog mag hopen op een be ter internationaal debuut als coach dan zijn eveneens ongediplomeer de collega Johan Cruijff (uitscha keling in de eerste ronde door FC Porto), moet de trainer van Ander- lecht niet zijn ploeg maar Bayern Munchen dankbaar voor zijn. De Duitsers hadden in de eerste helft zo weinig problemen met de chao tisch opererende Belgen, dat ze na de rust slaapwandelend uit de kleedkamers kwamen, vervolgens verzuimden de score op te voeren en uiteindelijk nog een tegengoal moesten incasseren. „We hadden deze partij met 4-0 of 5-0 kunnen winnen, dan hadden we in alle rust naar Brussel kunnen reizen, nu hebben we het ons zelf werk is gedaan" nog moeilijk gemaakt", verzuchtte Lattek kon Bayern-coach Lattek. Hij had meer woorden nodig om zijn onvrede kenbaar te maken dan Arie Haan zijn vreugde. „Zo'n doelpunt in een uitwedstrijd is belangrijk, daarom ben ik met dit resultaat te vreden", zei Haan, die de uren voor de wedstrijd ontspannen beleefde. reisde supporters van Anderlecht onbegrijpelijke daad. Achter Fri man was het de bedoeling de linies gesloten te houden met vier mid denvelders, drie mandekkers en dan Deen Morten Olsen en de Joe goslaaf Luca Peruovic als noodhul pen. Proberen de nederlaag zo klein mogelijk te houden, het enige doel van Anderlecht. Haan in de zorgen, hoewel hij dat vooraf en na afloop keurig verbor gen hield. Geloof je Haan, dan is het leven van een trainer bij een topclub zo slecht nog niet. „Voor de wedstrijd hoeven de spelers niet te denken, dat doet 'de trainer. Ik heb met mijn assistent de sterke en zwakke punten van Bayern geana lyseerd. ik heb het overgebracht aan de spelers en daarmee is mijn invloed op het resultaat over. Mijn DeMol kan niet meer bij de bal. Dieter Hoeness scoort 1-0 ESTORIL (AFP/DPA/SID) - Waar de coureurs jarenlang bang voor zijn geweest en voor hebben ge waarschuwd, is gisteren bij de eer ste klassementsproef van de rally van Portugal harde waarheid ge worden. De wagen van Joaquim Santos vloog uit de bocht en reed in op de toeschouwers, die het par cours als een levende vangrail om zoomden. Het ongeluk kostte aan drie mensen, onder wie twee kin deren, het leven; 33 anderen raak ten ernstig gewond. De ramp was Die ontspannen Haan begon in het met dertigduizend toeschou wers matig gevulde Olympia-sta- dion in Munchen nerveus op de bank heen en weer te wippen toen de Duitse 'Frankenstein' Dieter Hoeness en Roland Wolhlfarth An derlecht in iets meer dan een half uur op een 2-0-achterstand zetten en daarmee de uitzichten op een plaats in de halve finale voor de Belgen aanzienlijk verkleinden. Dat voor Haan en de zijnen nog niet alles verloren nonchalance van Bayern. Lattek kon na afloop maar moeilijk begrij pen dat een tegenstander die in zes kwartier tot slechts twee gerichte schoten op het doel komt. nog met een doelpunt beloond wordt ook. De treffer die Anderlecht via de voor de met griep thuisgebleven Frank Vercauteren spelende Deen Henrik Andersen meepikte werd niet afgedwongen met goed spel of een plotselinge offensieve omme zwaai. Arie Haan heeft geen trainers cursus gevolgd, hij haalt zijn ken nis uit bijna vijftien jaar ervaring in het internationale voetbal met twee wereldkampioenschappen en meer dan honderd duels in allerlei officiële cups (in 1971 de eerste met Ajax, in 1984 de laatste met PSV tegen Nottingham Forest). De Gro ninger heeft onder vele gerenom meerde coaches gewerkt, pikte van iedereen wel iets mee; van Tomas die arbeid wei nig waardering opbrengen, on danks het teleurstellende resultaat maakte hij zich niet al te veel zor gen. „Vijf wedstrijden hebben we 'uit' geen tegengoal gekregen, bo vendien heb ik bij Anderlecht in de verdediging zoveel zwakheden ge zien, daar moeten we van kunnen profiteren als we in Brussel de ruimte krijgen. Daar zal Ander lecht toch iets moeten doen". Door persoonlijke fouten in de defensie ging het al snel mis. Mi chel de Groote verspeelde het leer bij de eerste treffer, de door Lattek gevreesde buitenspelval weigerde dienst bij de tweede goal. Met die 2-0 bij rust mocht Haan halverwe ge vreugde kraaien. Ten koste van een gele kaart stopte Vandereyken Holger Willmer af en na een mis kwam door lukte goocheltruc van Lozano strandde Lothar Matthaus op doel man Munaron. En kort na de pauze raakte Michael Rummenigge dan ook nog de paal. Na verrassende zege op Haaksbergen HAAKSBERGEN - BS Leiden heeft de rentree van Bert Kragt- wijk gisteravond gevierd met het praktisch zeker stellen van een plaats in de play-offs. De Leidse basketballers behaalden een klin kende overwinning op Permalens Haaksbergen en het moet nu wel heel raar lopen wil het team van Ruud Harrewijn straks niet deelnemen aan de na-competitie. In de slotfase van het voor de bezetting van de play-off plaatsen cruciale duel sloeg Leiden keihard toe. Vanachter de driepuntslijn brachten John Emanuels en Hans Heijdeman van een hopeloos lijkende 68-52 achterstand terug in de wedstrijd en naar de verras sende winst: 76-81. Vantevoren waren Leiden geen kansen toebe dacht tegen Haaksbergen, dat kortgeleden nog de vloer aanveegde met Den Bosch. Des te groter was na afloop de vreugde, want Leiden had ge dacht pas zaterdag tegen Weert zijn slag te moeten slaan. De over winning maakt het een stuk gemakkelijker voor de Leidenaars, die zich zaterdag via een zege definitief buiten bereik van de con currentie kunnen spelen. Alleen als de sponsorloze formatie alle resterende vier duels verliest, is er nog gevaar. In dat geval moeten Weert en Canadians alles winnen. Als Leiden er in slaagt om de heroverde tweede plaats te behou den is Haaksbergen mogelijk de te verwachten tegenstander. Die gedachte alleen al moet coach Edwin van der Hart slapeloze nachten bezorgen want na gisteravond is de onderlinge stand 4-0 in het voordeel van Leiden. Beschamend vanuit de Twentse op tiek, want met twee 'hele' en twee 'halve' Amerikanen en een aan tal internationals beschikt Haaksbergen over een groep die barst van talent en bovendien naast basketbal weinig anders te doen heeft. Lange tijd heeft Leiden een broertje dood gehad aan midweekse wedstrijden. Dit seizoen echter gaat het de ploeg bijzonder goed af. Haaksbergen kan er van meepraten, want anderhalve maand geleden gingen de Tukkers ook op woensdag het schip in tegen Leiden. Toen wist Haaksbergen een enorme achterstand in luttele minuten weg te schieten om tegen het uitgebluste Leiden in het eindsignaal net tekort te komen (83-81). Er mocht dus worden verwacht dat Haaksbergen van het eigen voorbeeld geleerd zou hebben, maar niets bleek minder waar. Op het moment dat de voorsprong op het matig schietende Leiden het grootst was, kromp Haaksbergen ineen van angst. Ruud Harrewijn had enkele minuten eerder al een time-out ge nomen (55-45), maar de achterstand was groter geworden. Leiden gaf echter niet op en met het aanscherpen van het schot (Ema nuels) was de achtervolging met succes ingezet. Haaksbergen speelde als verlamd. Bert Kragtwijk, voor het eerst sinds 21 janua ri weer binnen de lijnen (hij speelde 21 minuten) plukte rebounds (5) en scoorde zijn puntjes (12). Toon van Helfteren kon zich daar door concentreren op het in bedwang houden van Eugene Ri chardson, terwijl Daan van Egmond andermaal goed werk ver richtte tegenover Gadsen. Bij 75-76 hadden de gasten hun eerste voorsprong te pakken. Haaksbergen kwam er niet meer aan te pas en scoorde in de reste rende drie minuten van de wedstrijd nog één punt (76-81). (scores zie scorebord). BARCELONA (GPD) - De voetballogica stond andermaal haaks op de praktijk. Tot diep in de tweede helft leek er voor Juventus geen vuiltje aan de lucht en stevenden de houders van de Europa-Cup regelrecht af op een pro bleemloze 0-0 in de eerste krachtmeting met Barcelona. Een schoonheidsfoutje in de verdediging van de Italianen lav Ivic moet hij de verdedigende bedierf echter alles en stelde Julio Alberto in de schemer hyC gisteren in Münehen^resen6 van de wedstrijd alsnog in staat de Spaanse kampioen uit teerde. Erwin Vandenbergh, de zicht te verschaffen op een plaats bij de laatste vier. spits van de nationale ploeg, hield „Vandenbergh heeft vier dagen met koorts op bed gelegen, ik dacht niet dat hij het tegen de fy siek sterke Duitsers negentig mi nuten vol zou houden', verklaarde Haan de voor de duizend meege- DEN HAAG (ANP) - Een briljante wedstrijd van doelman Ismo Kor- honen heeft de Roemeense kam pioen Steaua Boekarest tot wan hoop gedreven en zijn Finse club Kuusysi Lahti een respectabel en allerminst verwacht gelijkspel (0-0) opgeleverd in de eerste wedstrijd van de kwartfinale van het Europa Cup I-toernooi. Lahti, de eerste Finse club die op Europees niveau tot de laatste acht doordrong, moest in verdedigend opzicht tot op de bodem gaan. De onophoude lijke aanvalsgolven van Steaua Boekarest strandden echter op de Finse defensie en in laatste instan tie op uitblinker Korhonen, die een plaats in de halve eindstrijd voor zijn ploeg binnen bereik hield. Hij brak de Roemeense harten door talloze dappere en vastbesloten reddingsacties in het Finse doel. De Schotse landskampioen Aberdeen heeft gisteravond in de eerste wedstrijd van de kwartfinale tot zijn schrik gemerkt, dat van enige spinragvorming bij IFK Gó- teborg door de winterstop van drie maanden geen sprake was. De Zweedse titelhouder, die voor het eerst in twaalf weken weer op het veld verscheen, had allerminst last van de lange winterslaap en haalde in Schotland een knap gelijkspel (2-2) weg, na twee keer een achter stand te hebben weggewerkt. Trapattoni, de met stomheid ge slagen traner van Juventus, hoe verraderlijk de uitgangspositie over 14 dagen in Turijn is. Want ze ker eerder in dit Europese be kertoernooi (tegen Sparta Praag en FC Porto) slaagde Barcelona erin om buitenshuis te scoren. Daarom was de hysterie die zich gister avond alsnog van de knotsgekke aanhang meester maakte niet eens onbegrijpelijk, maar wel volledig misplaatst op basis van anderhalf voetbal. Hooguit tien minuten had Barca de Socios, onder wie gisteravond ook Samaranch, Havelange en El- ton John, de illusie kunnen schen ken ten minste gelijkwaardig te zijn aan de houder van de Europa- Cup. In de heksenketel van Nou Camp trok de thuisclub meteen fel leer, maar was de Spaanse fu rie ook even snel uitgeraasd. Vanaf dat moment controleerde Juven tus de ontmoeting, waaraan gaan deweg kraak noch smaak zat. De 21-voudige landskampioen en hou der van de Super Cup heerste in alle linies en trok zo nodig een cor don aan verdedigers op voor doel- Wereldrecord voor McKoy KOBE (DPA) - De Canadese at leet Mark McKoy heeft bij in ternationale indoor-wedstrij- den in de Japanse stad Kobe een officieus wereldrecord op de 50 meter horden gelopen. McKoy bracht de tijd op 6,25 seconden. Het vorige record was al geruime tijd in handen van de Amerikaans Greg Fos ter met 6,35 seconden. man Tacconi. Maar steeds vaker kon Scirea zijn positie als waak hond verlaten om op het midden veld hand- en spandiensten te ver lenen aan Platini. De drie jaar achtereen tot Euro pees Voetballer van het Jaar geko zen Fransman vond het kennelijk zijn eer onwaardig zich tegen deze povere opponent bovenmatig in te spannen. Bijna continu vertoefde hij in de buurt van de middencir kel en deed de absolute vedette van de Europese voetbalvelden geen stap te veel. De nonchalance die gaandeweg in zijn spel sloop en het vaak net iets te zelfzuchtige op treden van Laudrup, die door de schorsing van topscorer Serena be roofd werd van zijn maatje, was in feite illustratief voor het gemak waarmee de ploeg uit Turijn deze eerste krachtmeting naar zijn hand zette. De rellerigste en tegelijk ook rijkste club ter wereld, met een sei zoenbegroting (40 miljoen) die vol doende is om bijna het hele Neder landse profvoetbal in leven te hou den, begon al vooraf met een forse handicap aan deze voetbalkraker. Gekweld door blessures kon Terry Venables geen beroep doen op het kwartet internationals - Marcos, Calderé, Rojo, Clos - en moest de ruige Schot bovendien tandenk narsend het relaas aanhoren van Bernd Schuster. Uitgerekend in een wedstrijd waarin Barcelona de vier jaar jongere opponent van Mi chel Platini (30) het hardste nodig heeft, meldde de eigenzinnige Duitser zich af met een knieblessu- „Maar of ze mij nou geloven of niet", was het enige dat het enfant terrible een etmaal eerder aan de horde verslaggevers kwijt wilde, „ik ben hooguit voor twintig pro cent fit. Als het een beetje meezit ben ik er volgende week woensdag tegen Atletica Bilbao weer bij". Migueli (l) enAlexandro kunnen niet meer voorkomen dat Michael Laudrup een schot lost. Voor Barcelona, door Udo Lattek ooit treffend omschreven als de 'club der waanzin', betekent die wedstrijd voor de Copa del Rey de afsluiting van een loodzware week, met tussendoor het competitieduel met aartsrivaal Real Madrid. In de nationale puntenstrijd heeft Barce lona inmiddels al een achterstand opgelopen van zes punten en-lijkt prolongatie van de na tien jaar be haalde landstitel hooguit een illu sie. En dat verwijten de 'socios' in de eerste plaats Schuster, die zo onge veer het laatste restje krediet in Barcelona heeft verspeeld en die na de training van dinsdagavond een schuilweg moest zoeken om aan een regen van stenen te ontko men. Wat de supporters van Barce lona betreft mag hij vertrekken, liever vandaag dan morgen. Maar ook in de Bondsrepubliek zit niet iedereen op de terugkeer van de grillige vedette te wachten. Een bliksemenquète onder de de Duit se internationals heeft geleerd dat Matthaus en Berthold, zijn concur renten op het middenveld, hem lie ver niet zien komen. Het zal Venables, de trainer met zijn haviksoog voor details, echter een lieve cent waard zijn geweest wanneer hij gisteravond over de Duitser had kunnen beschikken. Nu was de ploeg bijkans een stuur loos schip, dat aanviel als een kip zonder kop en waarbij de acties van de aanvallers Archibald en Es- teban daardoor veelal aan het toe val waren overgeleverd. Want zo wel individueel als collectief kon Barcelona niet in de schaduw staan van Juventus, hoeveel moei te Trapattoni in zijn praatje achter af zich ook uitputte in een homma' ge aan de thuisclub. aanleiding voor de fabrieksteams de strijd te staken, hoewel de orga nisatoren na een korte onderbre king besloten de rally, die meetelt voor het wereldkampioenschap, voort te zetten. Zeven uur na het zware ongeluk kwamen de fabriekscoureurs met een gezamenlijke verklaring voor hun weigering door te ryden. „We hopen dat onze sport ten lange les te dan van dit besluit zal profite ren", was een belangrijke passage. Tweevoudig wereldkampioen Wal ter Rörhl zei, zichtbaar onder de in druk van de gebeurtenis: „De rally- sport heeft al jaren te lijden van de opdringerige mensenmassa's, die zich zonder na te denken op het parcours wagen. We zijn al zo vaak tussen levende muren doorgere den. Als de organisatoren nu nog niet ingrijpen, zou dat het einde kunnen betekenen van de rally- sport. Daarom waren de coureurs gedwongen deze beslissing te ne men en een staking uit te roepen. De rijders zijn geen gevaarlijke gekken en zeker geen moorde naars. Het moet nu maar eens op houden. De wereld moet weten welke gevaren wij en het publiek lopen. In elk van de drie proeven, die we vandaag hebben gereden, heb ik verschillende keren overwo gen ermee te kappen. En,...in het noorden van het land is het nog er ger." Slingeren Het ongeluk door lichtzinning- heid van toeschouwers, met de tot nu toe ernstigste gevolgen, gebeur de vlak na de start van de rally in de buurt van Estoril. De 33-jarige Portugese Ford-piloot Joaquim Santos raakte door toedoen van het fanatieke publiek de controle kwijt, waardoor zijn voertuig in een bocht begon te slingeren en in de haag kijkers verdween. Daarbij werden een 36-jarige vrouw en twee kinderen van zeven en tien jaar oud gedood. Het organisatiecomité onder brak na het ongeluk de rally on middellijk. Onder druk van een aantal deelnemers besloot wed strijdleider Cesar Torres de rally aan het begin van de avond op nieuw te laten starten, bij de tiende speciale proef in de omgeving van Gradil. Daarop besloten de fa brieksteams na een vergadering van tweeënhalf uur de handen in een te slaan en de strijd te staken. De stalbazen van Audi (Rörhl), Ford (Blomqvist, Grundel, San tos), Austin Rover (Pond, Duez, Wilson) en Peugeot (Salonen, Kankkunen) toonden zich solidair met hun rijders en trokken de teams officieel terug. Slechts de verantwoordelijken van titelfavo- riet Lancia sloten zich (nog) niet aan bij de staking, hoewel de pilo ten Alen, Toivonen en Biasion de rijdersverklaring mee onderteken den. Catastrofe De catastrofe was te voorzien, omdat de Portugese toeschouwers als uiterst ongedisciplineerd te boek staan. „Portugal heeft het krankzinningste rally-publiek ter wereld", herhaalde Rörhl, die in 1980 het evenement won, voor de zoveelste keer. Hoewel de organi satie voor deze gelegenheid 2470 politie-agenten had opgetrom meld, konden de belangstellenden niet op afstand worden gehouden. Joaquim Santos, die met bijrij der Miguel Oliveira ongedeerd bleef, trof volgens de politie geen blaam. Op de onheilsplek stonden de mensen midden op straat. De uitwijkmanoeuvre van de drievou dige Portugese kampioen had geen kans van slagen. Al tijdens de eerste kilometers klaagden de rijders over de al te opdringerige horden fans, die te gen portieren trapten en de de da ken van de auto's met stokken be werkten. Het windscherm van de wagen van de Oostenrijker Rudi Stohl werd met een welgemikte steenworp vernield. Tot het noodlottige incident leid de de Italiaan Massimo Biasion (Lancia). ADVERTENTIE v.v. Warmunda te Warmond, uitkomend in de eerste klasse zondagvoetbal van de Afdeling Leiden, zoekt voor het seizoen 1986/1987 voor de training van de selectie en van de A-Junioren op dinsdag- en donderdagavond, alsmede de begeleiding van wedstrijden op zondag. Schriftelijke sollicitaties met opgave van referenties en verlangd sala ris richten aan: secretariaat v.v. Warmunda, Postbus 19, 2360 AA War mond. ALMELO (GPD) - Arie Stehouwer heeft niet eens tot het uiterste behoe ven te gaan om als manager van SC Heracles in ere te worden hersteld. Enkele uren voordat het kort geding, dat de Apeldoorner tegen zijn werk gever had aangespannen, diende in de rechtbank van Almelo, werd zijn schorsing met onmiddellijke ingang opgeheven. „Uit menselijk oog punt" en „vanwege financiële motieven" is het bestuur van de hekkeslui- ter van de eredivisie teruggekomen op een eerder ingenomen standpunt. Het college van Heracles, dat vorige week nog sprak van een vertrou wenscrisis met de manager, rekent er nu op dat er geen problemen zullen ontstaan bij het vertrek van Stehouwer aan het einde van het seizoen. De teruggekeerde werknemer blijft echter ook zijn ontslag in elk geval for meel aanvechten, omdat hij zegt een arbeidsovereenkomst en geen con tract te hebben. Stehouwer zelf zei gisteravond niet precies te weten wat de motivatie van het college van Heracles was geweest, om hem met ingang van van daag zijn werkzaamheden te laten hervatten. „Maar laten we het er maar op houden", zo merkte hij uiterst tevreden met de gang van zaken op, „dat ze hun fout hebben ingezien". Vorige week nog liet'Stehouwer doorschemeren een rijksaccountant:, onderzoek te verlangen wanneer er onduidelijk beschuldigingen in zijn richting bleven bestaan. Volgens de manager-coach zou dat voor Hera cles weieens heel vervelende gevolgen kunnen hebben. Of Heracles van dat dreigement bang is geworden? Stehouwer zei het niet te weten en wenste evenmin zijn diepere bedoelingen in dat opzicht toe te lichten. „Ik ga gewoon weer aan de slag zoals ik dat altijd heb gedaan". „Mijn enige eis was dat de schorsing werd opgeheven", aldus Stehou wer, „en aan die voorwaarde heeft Heracles voldaan. Daarover ben ik bijzonder blij. Ik heb inmiddels een gesprek gehad met het bestuur en daarin is mij gebleken dat ik normaal verder kan functioneren. Volgens mij is er niets veranderd vergeleken met het tijdstip waarop ik vertrok. Ik denk ook niet dat ik bij het uitvoeren van mijn werkzaamheden hinder zal ondervinden van hetgeen zich de laatste weken heeft afgespeeld. Met de mensen met wie ik het meest in contact zal komen, zoals de spelers en trainer Gerard Somer, heb ik nooit problemen gehad. Daarom ga ik er ook van uit dat we in eendrachtige samenwerking zullen gaan proberen Heracles in de eredivisie te houden".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13