In het hart van Halley 'Niet praten over atv? Dan zijn er andere methoden' i V FNV'er Jan Schermer: Ruimtevaartuig Giotto bezoekt kop van komeet Kerk soms denigrerend voor militairen DONDERDAG 6 MAART 1986 PAGINA 11 Achtergrond ACTIE ZUINIG STOKEN fl TABEL VOOR DE WEEK VAN 24 FEBR. T/M 2 MAART 1986 VEGIN WEERSTATION VALKENBURG Normaal verbruik Streefverbruik Totale streefverbruik van 14-2 t/m 2/3 vanaf 21-10-85 L m 2-3-86 800 m3 41 m* 565 mJ 1.000 52 709 1.200 63 854 1.400 74 1002 1.600 85 96 1148 1.800 1296 2.000 107 1445 2.200 118 1594 2.400 129 1741 2.600 140 1888 2.800 151 2036 3.000 162 2185 3.300 179 2406 3.600 195 2627 3.900 212 2852 4.200 228 3074 4.500 245 3302 5.000 273 3675 5.500 302 4050 6.000 330 4425 een goed eind brengen, wat heb ben we dan gewonnen? De ar beidstijdverkorting is niet alleen een zaak van arbeidsvoorwaarden, maar óók een van werkgelegen heid. Die komt uit de herbezetting, en ik zie niet hoe je kunt gaan sta ken om herbezetting af te dwingen. Over het terugdringen van de werkloosheid moet je in een goed gesprek met de werkgevers zaken doen. Dat is het spanningsveld waarin wij ons bewegen, en daar komen ook die wat genuanceerde uitspraken van Pont en Visser uit voort". De werkgevers hebben deeltijd arbeid, jeugdwerkplannen en scholing als alternatieven voor de 36-urige werkweek opgevoerd. Over die dingen valt, suggereert Schermer, best te praten. Zolang die 36 uur maar op de agenda blijft staan. „Ik zeg: gelukkig zijn zaken als deeltijdarbeid en jeugdwerk- plannen aan de orde. Maar hoe hard we er ook aan trekken, dè cij fers wijzen uit dat ze in de indus trie niet voldoende effect op de werkgelegenheid sorteren. We moeten er mee doorgaan, maar het is niet genoeg". „Over die scholing wordt, vind ik, ook wel wat erg eenvoudig ge dacht. Dat is een aanvulling op, en geen alternatief voor de atv. Het goed vormgeven van scholingsmo gelijkheden is bovendien een gi gantische klus, die vreselijk veel tijd en handenvol geld kost. Wan neer je echt grote groepen werkne mers wilt scholen - laten we zeggen vijf procent per jaar, dan heb je het over leuke aantallen - dan krijg je alle problemen die we rond de atv hebben in versterkte mate terug. Nu werken mensen korter om wat langer thuis te zitten. Straks werken ze korter om daarnaast wat bij te leren. Wat vergt dat aan schoolgebouwen, onderwijzers, aan organisatie binnen de bedrij ven? Wat doe je met mensen die drie maanden van hun plek weg zijn omdat ze full-time een cursus moeten volgen? Als je die vragen beantwoordt, wordt het pas inte ressant. Ik ben niet pessimistisch, maar ik waarschuw voor illusie-po litiek. Wanneer we met de werkge vers niet door één deur komen in zake de atv, lukt het ook op het punt van de scholing niet". Hij koestert de atv-gedachte als een kostbaar goed. Maar Schermer wil elke schijn van starheid vermij den. Omdat het om de werkgele genheid gaat, zegt Schermer, is voor de Industriebond elke vorm van arbeidstijdverkorting be spreekbaar. „Het begrip 36 uur heeft vooral een symbolische waar de. Vorig jaar waren we veel terug houdender op dit punt, maar nu zijn we bereid over de vorm van de atv te praten". „Wij zetten hoog in: atv voor ie dereen. Maar als er echt uitzonde ringen voor bepaalde groepen werknemers gemaakt moeten wor den, dan moet dat in de onderhan delingen blijken. Je kunt ook het tempo van invoering van de ar beidstijdverkorting wat aanpas sen. We hebben op al die punten een flinke stap in de richting van de werkgevers gezet. Zij hebben dat beantwoord met een stap te rug, waardoor de kloof even groot is gebleven". In de opstelling van de werkge vers is, zo geeft Schermer toe, tot nu toe weinig beweging te ontwa ren. In de metaalindustrie is het een paar keer voorgekomen dat een bedrijf wel individueel zaken met de vakbonden wilde doen over de 36 uur. „maar zij werden ge woon teruggefloten". Bij de lande lijke onderhandelaars proeft de In dustriebond dat ze voorlopig geen concessies mogen doen „omdat hun eigen achterban de ervaringen van de invoering van de 38 uur nog niet heeft verwerkt". De Industriebond is niet van plan de werkgevers om die reden wat coulanter te behandelen. Schermer: „Ze moeten die erva ring maar snel verwerken. Ik wil echt half maart een indicatie heb ben dat er constructief te onder handelen valt". De eerste signalen zullen hem weinig hoop geven. Bij Akzo (dinsdag) en in de metaal (gisteren) zijn de onderhandelin gen al vastgelopen voordat ze echt zijn begonnen. Aan de beroemde ko meet van Halley, die met het blote oog aan de Ne derlandse hemel nauwe lijks zichtbaar is geweest, is in de pers al heel veel aandacht besteed. door Ben Apeldoorn Jan Schermer «foto gpdi AMSTERDAM - Piepend en krakend lijkt de kar van de arbeidstijdverkorting tot staan te komen. De werkge vers hebben de 36-urige werkweek en masse taboe verklaard, onder de werk nemers groeit de twijfel over de vraag of korter werken wel zoveel nieuwe banen oplevert, en zelfs de vakbondsleiders klinken zo nu en dan verward over de te volgen strategie. door Peter de Vries Conflicten rond de 36 uur zijn 'gê nant en treurig', zei onlangs FNV- voorzitter Hans I?ont. En zijn colle ga-voorman van de Industriebond FNV, Dick Visser, wist te melden dat de prijs van de 36 uur 'te hoog kan zijn'. De prangende vraag ligt voor de hand: hoe denken de vak bonden de kar van de atv weer op gang te krijgen? Jan Schermer is coördinator van het arbeidsvoorwaardenbeleid bij de Industriebond FNV en een van de architecten van de arbeidstijd verkorting. Hij erkent dat het niet altijd even duidelijk is hoe serieus de vakbonden hun eigen cao-eisen nemen. Wat hem betreft wordt het vaandel van de 36-urige werkweek •echter niet gestreken. En als con flicten niet te vermijden zijn, dan moet dat maar. „De werkgevers proberen de he le tijd het onderwerp atv van de agenda af te krijgen. Onze enige strategie op dit moment is erop ge richt het onderwerp op die agenda te houden. Dat zijn de inleidende schermutselingen, en die beginnen me eerlijk gezegd wel wat lang te duren. Bij de volgende onderhan delingsronde, zo half maart, moe ten de werkgevers maar eens dui delijk maken dat ze constructief over arbeidstijdverkorting willen praten. Zo niet, dan gaan we ande re methoden gebruiken en vragen wij onze leden er voluit tegenaan te gaan". Wat dat dreigement inhoudt, laat Schermer liever nog een beetje in het midden. „Dat kan eigen onder zoek van kaderleden zijn naar mo gelijkheden en knelpunten bij de invoering van de 36 uur, dat kun nen personeelsvergaderingen in bedrijven zijn, of acties via de on dernemingsraden. Het lijkt me te vroeg om in dit stadium al over hardere acties te praten". Stakingen Voorlopig stelt de Industriebond geen stakingen voor de 36 uur in het vooruitzicht. Dat is niet omdat het daarvoor wat vroeg is, of omdat de werknemers liever loon zien dan de straat op gaan voor arbeids tijdverkorting. „Ik snap die verha len over teruglopende steun niet, wij ervaren het tegendeel. Ik con stateer ook dat de werkgevers in ie der geval op één punt uiterst con sequent zijn: ze willen niets. Geen atv, geen inwilliging van loonei- Het strategisch probleem in een notedop, zo zet Schermer uiteen, is dat.de arbeidstijdverkorting zich niet voor stakingen leent. „We kun nen rond de 36 uur een klassiek conflict over arbeidsvoorwaarden aangaan. Maar stel dat we dat tot Impressie van een spectaculaire op komeet Halleywaar hij op 13 maart taire "spoken" vrijwel eens: het is oeroude en vrijwel ongerepte materie. Miljarden jaren geleden gevormd als een soort afvalpro- dukt bij het ontstaan van ons zonnestelsel en sedert die tijd rondzwervend als diepgekoelde en goed gekonserveerde bonken oerstof. Het onderzoek aan het kometenhart van Halley zou het hele levensverhaal van ons zon nestelsel wel eens behoorlijk op z'n grondvesten kunnen doen schudden Behalve de Giotto zullen nog vier ruimtevaartuigen een be zoek aan Halley brengen: de Russische Vega-1 (6 maart) en Vega-2 (9 maart) en de Japanse Suisei (7 maart) en Sakigake (8 maart). De Russische Vega's, die elk 13 experimenten zullen uitvoeren, passeren de komeetkern op min der dan 10.000 kilometer afstand; deze sondes hebben in juni 1985 capsules op het oppervlak van de planeet Venus neergelaten en zijn nadien verder gedirigeerd in de richting van Halley. De beide Japanse satellieten houden veili ger afstanden aan: tussen 200.000 en 4 miljoen kilometer. De Ame rikanen hebben geen aparte son de in Halley's richting gestuurd; hun energie is bijna geheel in be slag genomen door het program ma rond de Space-Shuttle. "Ster van de show" De Giotto werd op 2 juli 1985 gelanceerd en op zichzelf was dat al een bijzondere datum: de Giot to is de eerste ruimtesonde die, zonder Amerikaanse hulp, de in- eratie: de Giotto op ongeveer tien mil doorheen duikt. terplanetaire ruimte werd inge schoten. Na een vluchttijd van 250 dagen, langs een boog van ruim 700 miljoen kilometer leng te, bereikt de satelliet op 13 maart 1986 het in stof en nevelen gehulde mysterie dat in de "hari ge" kop van de komeet van Hal ley is ingebed. Met de duizelingwekkende snelheid van 70 kilometer per se conde ijlt het vaartuigje dwars door de komeetkop om daar bin nen in nog geen anderhalf uur tijd ruim honderd gestoken scherpe opnamen te maken en metingen te verrichten. Die enor me snelheid schept een pro bleem dat onderzoekers veel zor gen baart: elk stofje dat je met zo'n vaart ontmoet heeft de kracht van een kleine bom. De constructeurs van de Giotto heb ben het voertuigje daarom voor zien van een dubbel bescherm- schild, maar het is maar de vraag of dat veel zal helpen. Ontmoet de Giotto een brokje materie van maar enkele centimeters groot, en die kans is in de komeetkop eerder regel dan uitzondering, dan zou dat heel goed de totale vernietiging van het ruimte scheepje kunnen betekenen. Vandaar ook dat de genomen foto's meteen naar de aarde wor den overgeseind in plaats van eerst een tijdje opgeslagen te worden in het boordcomputer- geheugen. Trouwens, het is ook nog maar de vraag of het in de komeetkop niet juist tè nevelig Is om goede foto's te maken.... De in West-Duitsland gebouw de tv-camera van de Giotto is één ien kilometer afstand van de <roto ESA) van de meest geavanceerde ca mera's die ooit zijn gemaakt. Dat moet ook wel want om bij een snelheid van 250.000 kilometer per uur van je naaste omgeving nog gestoken scherpe opnamen te kunnen maken... Dit is eigen lijk nog het beste te vergelijken met iemand die vanuit een rond tollende draaimolen een foto van een langsflitsende vlieg maakt, maar dan wel zó scherp dat je de facetten van het vliegen-oog kunt onderscheiden! Op basis van de bevindingen van de Russische Vega's enkele dagen eerder, zal de Giotto tot op misschien wel 150 kilometer af stand langs de kometenkern kunnen worden gestuurd. Dat is echt een schampschot! Het is dan ook van het grootste belang dat de banen van zowel de Giotto als van de komeet zo goed en re gelmatig mogelijk worden ge volgd. De weg daarvoor wordt gedeel telijk door de Vega's opengelegd, terwijl een grote Russische ster renwacht, in kombinatie met en kele grote Amerikaanse radiote- leskopen de Giotto zo goed mo gelijk zullen volgen op zijn ra zendsnelle en spektaculaire ont moeting met een nog nimmer waargenomen fenomeen: de kern van een komeet. De maand maart 1986 zal, wat ook de bevindingen zullen zijn, de geschiedenis ingaan als één der meest gedenkwaardige op het gebied van internationaal ruimteonderzoek aan buiten aardse hemellichamen. Na de dertiende maart zullen we zeker meer weten. Dat is niet vreemd want niet al leen is het de bekendste komeet (die elke 75 jaar trouw terug keert), niet alleen houdt hij zich juist in deze maanden weer in de buurt van onze planeet op maar bovendien wordt geen enkele komeet zo intensief met de mo dernste onderzoekinstrumenten onderzocht als juist Halley. Maar de belangrijkste fase in het onderzoek vindt pas nu plaats. Behalve onderzoek met grote sterrenkijkers van vele sterrenwachten over de gehele wereld is er een hele vloot ruim terobots uitgerukt om de komeet van naby te gaan bekijken en "betasten". Die hele schare vernuftige vaartuigjes moet tussen 6 en 13 maart 1986 zo'n veertig experi menten in of in de nabijheid van de komeet voltooien. Tien van die experimenten worden ver zorgd door de "ster van de show": de Giotto. Dit geestes kind van de Europese Ruimte vaart Organisatie ESA zal zich op 13 maart met ware doodsverach ting storten in de kometenkop op weg naar het geheimzinnige raadsel dat zich in de kern daar van bevindt. Deze bijna een ton zware satel liet is genoemd naar de Floren tijnse kunstschilder Giotto di Bondone die de komeet in het jaar 1301 waarnam en daar een schilderij van maakte»waarop de komeet als de ster van Bethle hem is afgebeeld (ten onrechte overigens). Giotto moet ant woord geven op één grote vraag die al heel lang op de lippen van sterrenkundigen ligt: wat zit er in de kop van een komeet? Wat is nu precies dat "hart" van kome ten dat al die soms stormachtige processen in stand houdt? Een hart dat, bezien vanaf de aarde, altijd door immense stof- en gas massa's aan het oog onttrokken Is het een kilometers grote ijs berg of een geweldige ronddraai ende kale steen? En vooral: wat is de samenstelling ervan? Dat is een minstens even belangrijke vraag. Want astronomen zijn het over één aspekt van deze interplane- De gereformeerde synode is gisteren niet ingegaan op het ver zoek van twee studentenpastores uit Enschede om over 'totaal dienstweigeren' te praten. Wel riep de synode, met algemene stemmen, de plaatselijke kerken op, veel aandacht te schenken aan voorlichting en begeleiding van gemeenteleden die in mili taire dienst gaan of zyn en van leden die een beroep op de wet Gewetensbezwaren doen. To taalweigeraars beroepen zich niet op deze wet en worden meestal tot gevangenisstraf ver oordeeld. De studentenpastores schre ven de synode vorige week, dat zwjjgen over totaalweigeraars de indruk kan wekken dat de syno de het regeringsbeleid goed keurt. Aanleiding voor hun brief was het besluit van een gerefor meerd lid van de studentenge meente om totaalweigeraar te worden. De geestelijke verzorgers in de krijgsmacht kunnen niets voor totaalweigeraars doen omdat die onder het ministerie van justitie vallen en daardoor onder de geestelijke verzorging in justitië le inrichtingen, zei de voorzitter van de synodecommissie voor de geestelijke verzorging bij zee-, land- en luchtmacht, ds. J. Gou- mare. De verantwoordelijkheid voor de begeleiding van aan staande militairen en dienstwei geraars ligt, naar zijn mening, bij de plaatselijke kerken en niet bij de geestelijke verzorgers. Goumare zag de krijgsmacht- predikant werken in een span ningsveld. Aan de ene kant zijn opdrachtgever, de kerk, die zelf al kritisch staat tegenover de be wapening, aan de andere kant aanhangers van de vredesbewe ging die hem als een kritiekloos sympathisant van het leger be schouwen. "In de kerk worden militairen bij de vleet gedeni greerd", zei ds. Goumare. VUT voor predikanten. De hervormde synode, die op 13 en 14 maart bijeenkomt, krijgt een voorstel te behandelen om de VUT-leeftijd voor predikanten te brengen van 63 op 62 jaar. Ar beidstijdverkorting door middel van roostervrije dagen blijkt in dat beroep moeilijk te realiseren. Verlaging van de VUT-leeftijd zal ook de werkgelegenheid voor predikanten ten goede komen, zo redeneert het bestuur ('mode- ramen') van de synode. Automatisering. Op plaatse lijk kerkelijk vlak heeft automa tisering slechts in een klein aan tal gevallen zin. Dat staat in een rapport voor de hervormde syno de, uitgebracht door een com missie met afgevaardigden van de SMRA (Stichting Mechani sche Registratie en Administra tie), de Generale Financiële Raad en enkele plaatselijke gemeen ten. Een paar jaar geleden koos de synode voor een volledige cen trale ledenadministratie. De vraag was nu of de plaatselijke gemeente een deel van die regi stratie zou kunnen overneme. Dat is niet het geval, is de conclu sie van de rapporteurs. De overheid is van plan de aan duiding van godsdienst bij het bevolkingsregister binnenkort te laten vervallen. Daardoor wordt de kerk zelf verantwoordelijk voor het bijhouden van het le denbestand door uit de grote stroom mutaties van alle Neder landers de mutaties van de eigen leden te selecteren. Zoiets kan, volgens de commissie, alleen op centraal niveau. Uit een onderzoek in vier ge meenten blijkt, dat het gebruik van computers weinig voordelen biedt. Alleen voor tekstverwer king en de automatisering van fi nanciële administratie geeft de computer enig nut. Het rapport constateert ook, dat plaatselijke gemeenten het vaak moeten heb ben van computer-hobbyisten. Als zo-iemand wegvalt, kan men in een kwetsbare positie komen. Eindconclusie: automatisering is organisatorisch en praktisch mogelijk, maar de voordelen we gen niet op tegen de extra kos ten. Niet naar Rome. Secretaris generaal dr. R. J. Mooi van de Hervormde Kerk gaat deze maand niet naar Rome om deel te nemen aan het oecumenische gesprek als vervolg op het paus bezoek van vorig jaar. Dat ge sprek is van 16 tot en met 21 maart. Dr. Mooi heeft het al 'overdruk'. Vrijgemaakten. De Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt zijn vorig jaar in ledental vooruitge gaan, zo blijkt uit het pas ver schenen Handboek 1986. Hun zielental was bij de telling voor het vorige Handboek 106.512. Het nieuwe vermeldt een totaal van 108.050. Daarvan zijn 62.021 belijdend lid. Er werden vorig jaar 356 men sen toegelaten. De meesten kwa men uit de 'synodaal Gerefor meerde Kerken', zo meldt ds. W. G. de Vries in zijn jaaroverzicht. Volgens De Vries wijkt deze kerk (waaruit de Vrijgemaakten afkomstig zijn) als geheel steeds sterker af van de gereformeerde koers. Wat de Christelijke Gerefor meerde Kerken betreft: "moder ne stromingen dreigen haar te ondermijnen". En de 'moeder'- functie van de Hervormde Kerk bestaat allang niet meer. "Zy is als instituut een gevaar voor haar kinderen". De Vries (van 1956 tot 1963 in Leiden) ten slotte: "Zuivere pre diking en de kerk als moeder is het enige verenigingspunt voor alle ware christ-gelovigen". Klokken en horloges. Voor de hervormde predikant J. Mos- tert in 's Gravenmoer (daarvóór in Zwammerdam) is de maandag 'karweitjesdag'. Voorzag de met veel technisch talent begiftigde dominee zijn Zwammerdamse kerk indertijd al van een elektro nisch liedbord, in 's Gravenmoer en omgeving oogst hy faam als raparateur van klokken en horlo ges. In de zeven jaar dat hy daar werkzaam is heeft hy er al zo'n 800 weer op gang gebracht. Ook maakt en verbetert hij in kerken microfoon- en telefooninstalla ties. Onlangs vierde Mostert (62) zijn zilveren ambtsjubileum. Op 't ogenblik bouwt hij in zijn vrije tijd een elektronisch tweekla- viers pedaalharmonium voor studiedoeleinden, waarvoor hy de meeste onderdelen uit defecte televisietoestellen haalt. Als de hervormde synode deze maand beslist om de VUT-leef tijd voor predikanten van 63 naar 62 te brengen, zal ds. Mostert daar geen enkele moeite mee hebben. Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Beijerland W. Arkeraats Hardinxveld, te Zetten-Andelst A. J. Schalkoort Streelkerk, te Renesse-Noordwelle-Seroosker- ke (Schouwen-Duiveland) kandi daat C. Bregman 's Gravendeel, te Elburg J. E. W. Nicolai Nieu- wendijk; aangenomen naar Nun- speet P. L. de Jong Asperen; toe gelaten tot de evangeliebedie ning mevrouw M. Bons-Hartman Amsterdam, beroepbaar D. de Boer Leeuwarden, H. Haandrik- man Amsterdam en C Lavooy Amsterdam. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepbaar J H. van Dijk Nunspeet, M. Groen Apel doorn en J. van Langevelde Apeldoorn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11