'Rente kan zo n twee pet omlaag' VS pakken Antülenroute hard aan Koning zal ingrepen in belastingaanslag melden Amro: Bonii moet voortouw nemen Verlies Miro stuit opmars A. Heijn niet Kleurige wedijver in Britse kiosken na verschijnen Today Prijs Noordzee-olie: historisch dieptepunt Haarlemse rechter geeft chauffeur volledig gelijk Volvo Car kan weer lenen bij 'normale' bank DINSDAG 4 MAART 1986 PAGINA 9 Kort Zakelijk \an Lanschot Van Lanschot Bankiers heeft vo rig jaar ruim 21 procent meer ver diend dan het jaar ervoor. De net towinst steeg van f 18,2 tot f 22,1 miljoen. Het rendement op het ei gen vermogen ligt nu ruim boven 13 procent. In de particuliere sec tor toonden vooral de woningfi nancieringen een duidelijke groei. De teruggang in buitenlandse kre dietverlening werd daarmee ruim schoots gecompenseerd. Aan de stroppenpot is f 25 miljoen toege voegd (in '84 f 28,5 miljoen) Bührmann Bührmann-Tetterode heeft vorig jaar de nettowinst opgevoerd van f 33,6 tot f57,3 miljoen. Dit betekent een stijging met ruim 70 procent. Het .dividend kan van f3,80 naar f 5,20. De in 1985 uitgegeven aande len krijgen f 2,60 per dividend. De netto-omzet groeide met 2,3 pro cent tot f 3253 miljoen. Dë positie ve ontwikkeling is te danken aan de voortgaande goede gang van za ken bij de grafische apparatuur en bij verpakkingen. Het jaarverslag verschijnt 18 april. Stad Rotterdam Assurantieconcern Stad Rotter dam heeft volgens voorlopige cij fers vorig jaar netto f 49,85 miljoen verdiend tegen f 49,1 miljoen in 1984. De totale omzet, berekend naar ontvangen premies en beleg gingsopbrengsten, steeg van f 1243 naar f 1405 miljoen. Bij het levens verzekeringsbedrijf passeerde de premieontvangst de grens van een half miljard gulden bij een toene ming met 25 procent. De winst in deze sector bedroeg f 21,2 miljoen tegen f20,1 miljoen. Bij de autover zekeringen was de uitkomst nega tief. De winst van schade daalde van f 23 tot f 21,9 miljoen. Dure winter voor bouw en gasgebruiker APELDOORN (ANP) - Klein verbruikers van aardgas zijn dit stookseizoen nu al bijna 100 gulden duurder uit dan in een gemiddelde winter. Volgens een woordvoerder van de Ver eniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) is er van oktober tot en met februari ruim 140 kubieke meter aardgas meer verbruikt dan in een „normale" winter. „Vooral de afgelopen weken hebben het gasverbruik enorm omhoog gejaagd Ook de bouw heeft buitenge woon veel hinder ondervonden van de koude. Het Risicofonds voor de Bouwnijverheid heeft de aannemerij deze winter tot nu toe 500 miljoen gulden moe ten uitkeren ter dekking van de loonkosten voor bouwvakkers die door de vorst niet kunnen werken. Volgens het fonds is deze winter één van de duurste uit zijn bestaan. Het risicofonds beschikt over een miljard gulden. De bouw werkgevers voeden het fonds met vorstverletpremies die zij voor hun werknemers moeten betalen. In het algemeen mo gen bouwvakkers thuisblijven als het 's ochtends om zeven uur meer dan drie graden vriest. De achterstand in het werk die door de winter is ont staan, zal volgens de bouw werkgevers niet meer kunnen worden ingehaald. In veel con tracten tussen bouwers en op drachtgevers wordt overigens rekening gehouden met vorst verlet. chologie zou een duidelijk signaal van de centrale bank tot een door braak kunnen leiden. In wezen geldt hetzelfde voor Nederland, zo zei Nelissen, en ook al is het voor Nederland vrijwel uit gesloten om los van Duitsland tot een verlaging van de officiële ren tevoet te besluiten, dan moet het mogelijk zijn dat De Nederland- sche Bank de Bundesbank (de Duitse centrale bank) weet te over tuigen. Nelissen vindt niet dat met een renteverlaging moet worden ge wacht op de Franse parlementsver kiezingen op 16 maart, die kunnen leiden tot koerswijzigingen van de franc en dus tot spanningen in het Europees Monetair Stelsel (EMS). Nelissen verwacht vóór de zomer wel een herschikking binnen het EMS, maar de uitkomst daarvan zal volgens hem zijn dat de gulden niet in waarde daalt ten opzichte van welke valuta dan ook, dus ook niet ten opzichte van de Duitse mark. De kredietverlening door de Am- robank steeg vorig jaar in het bin nenland met/5,8 procent. Dit zou 7 procent zijn geweest als de 50 pro- cents dochter H. Albert de Bary Co in de groepscijfers was geble ven. Voor het eerst dit jaar is deze deelneming niet in de cijfers ge consolideerd. Nelissen wilde niet zeggen hoeveel de kredietverle ning aan het bedrijfsleven is toege nomen. De ABN meldde vrijdag een stijging van 11 procent. De Amrobank verwacht voor 1986 een brutowinst die ongeveer gelijk zal zijn aan die over 1985 (bij na 1,4 miljard gulden). De uiteinde lijke nettowinst hangt in hoge ma te af van de toevoeging aan de voorziening algemene risicos (var ofwel de stroppenpot). Gegeven de verbetering van de kwaliteit van de kredietportefeuille verwacht de bank echter in 1986 een voortgaan de groei van de nettowinst. Zoals al eerder bekend werd be droeg de nettowinst over vorig jaar 340 miljoen gulden, een stijging van 34,9 procent ten opzichte van 1984. Aan de stroppenpot werd 875 miljoen toegevoegd. In '84 was dat 925 miljoen. Het balanstotaal steeg van 124,9 miljard tot 133,8 miljard gulden. AMSTERDAM (ANP) - De rente kan en moet flink omlaag. Te denken valt aan zo'n anderhalf tot twee procent. Dat zei Amro-topman R.J. Nelissen gisteren tijdens een toelichting op het jaarverslag van de bank over 1985. Nelissen pleitte voor een „spoedi ge en flinke" verlaging van de Duitse officiële rente (die vrijwel altijd wordt gevolgd door Neder land). De huidige reële kapitaal marktrente (berekende rente mi nus inflatie) van ongeveer zes pro cent vindt hij veel te hoog. Dat kan een bedreiging gaan opleveren voor de duurzaamheid van het in vesteringsherstel in Duitsland en andere Europese landen, zo meent hij. Uit Duitsland, zo zei de topman van de Amrobank, bereiken ons berichten over toenemende onze kerheid bij beleggers over het toe komstige rentebeeld. Hun terug houdendheid zou de kapitaal marktrente, ondanks een matige omvang van de kapitaalvraag, hoog houden. Gegeven deze psy- ZAANDAM (ANP) - Ahold heeft over 1985 een nettowinst geboekt van 122,5 miljoen gulden, bijna 13 procent meer dan in 1984. In Ne derland behaalde Albert Heyn een hoger resultaat. Miro echter kwam dieper in de verliezen. De overna me van Kok-Ede had een positief effect op de winst, zo is gisteren be kend gemaakt door de Ahold-di- rectie. In de Verenigde Staten zag Bi-Lo het resultaat verminderen, maar bij Giant Food Stores ging het be ter. De invloed van wisselkoersve randeringen van de dollar ten op zichte van de gulden op het resul taat over 1985 was te verwaarlozen, aldus Ahold. De omzet bedroeg 12,1 miljard gulden vergeleken met 11,1 miljard in 1984, een stijging met 8,9 pro cent. Daarvan kwam 6,9 miljard voor rekening van de Nederlandse poot Ahold NV, een stijging van 5,8 procent. De Stichting Ahold Inter nationaal, waarin de Amerikaanse belangen zijn ondergebracht, liet een stijging zien van 8,9 procent tot 1,6 miljard dollar. De nettowinst bedroeg in pro centen van het eigen vermogen 15,1 vergeleken met 12,9 in 1984. Ahold verwacht in het lopende jaar meer omzet en meer winst, zij het dat de omrekening van dollars naar guldens waarschijnlijk tegen een veel lagere omrekeningskoers zal gebeuren. Voorgesteld wordt een dividend van f 1,35 per gewoon aandeel tegen f 1,25 in 1984, waar van reeds f 0,50 werd uitbetaald als interimdividend. Eddie Shah presenteert het eerste, geheel met behulp van computers vervaardigde exemplaar van zijn geesteskind 'Today'. ifoto api LONDEN (GPD) - Het eerste num mer van "Today", het eerste nieu we landelijke dagblad in Engeland sinds jaren, gemaakt in kleuren druk en zoveel als een revolutie in krantenland, was vanochtend in de Britse kiosken te vinden. door Henk Dam Die kiosken boden niet alleen door de nieuwe krant een onge bruikelijk kleurrijk schouwspel, want verschillende andere dagbla den, waaronder de Daily Mail. wa ren uit een oogpunt van concurren tie ook in "full colour" verschenen. "Today" is het geesteskind van krantenmaker Eddie Shah, en is de eerste Engelse krant die helemaal volgens de nieuwe computertech nologie wordt gemaakt. Shah heeft daarbij niet één personeelslid in dienst, dat lid is van de machtige grafische bonden. De dreigende verschijning van "Today" heeft al voor een revolutie in Fleet Street, het centrum van de Britse landelijke krantenindustrie, gezorgd. Allerlei krantenuitgevers zien zich nu genoodzaakt ook van de arbeidsbesparende nieuwe technieken gebruik te maken. Daarmee zijn zij in een harde aanvaring gekomen met de grafi sche bonden, die deze technieken altijd hebben weten tegen te hou den. Het is om die reden dat kran tenmagnaat Rupert Murdoch, de uitgever van onder meer The Ti mes en The Sun, enige weken gele den al zijn 5500 grafici ontsloeg. The Times was vanochtend dan ook de enige krant, die 'Today" in een hoofdredactioneel commen taar wélkom heette. Democratieën zijn gebaat bij een zo groot moge lijk aantal kranten, zo heet het in het stijlvolle en moedige commen taar. Het eerste nummer van "Today", dat vannacht in een oplage van 1,5 miljoen stuks werd gedrukt, is een levendig produkt met grote kleu- renreportages over onder meer de filmster Meryl Streep, niertrans plantaties bij kinderen en een droomauto voor miljonairs. De produktie van het eerste nummer verliep niet zonder moei lijkheden. Een van de pagina's was in de gecompliceerde opmaakcom- puters zoek geraakt, en een foto van het koninklijk bezoek in Au stralië, die pagina 1 had moeten dragen, bleek niet in kleur voor handen te zijn. Eddie Shah was ondanks die probleempjes in z'n nopjes met "Today" die volgens hem het einde van Fleet Street betekent. "En dat is niet mijn schuld. Fleet Street was al een rommeltje voor ik zelfs maar geboren was", zo zei hij van nacht. WILLEMSTAD - De Nederlandse Antillen zullen de komende jaren steeds minder aantrekkelijk wor den als belastingparadijs voor Eu ropese investeerders. Bij de onder handelingen vorige week met de Verenigde Staten over een nieuw belastingverdrag stuitte de Antil liaanse regering op een muur van verzet. De Amerikanen zijn vast van plan om de Antillen route fors aan te pakken, zodat Europese be leggers of bedrijven niet langer met belastingvoordeel in de VS kunnen investeren. De onderhandelingen over een nieuw belastingverdrag tussen de Nederlandse Antillen en de VS du ren nu al meer dan zeven jaar, maar het ziet er naar uit dat de Amerika nen nu toch binnen enkele maan den tot keiharde afspraken willen komen. Het gaat daarbij vooral om meer openheid in de uitwisseling van ge gevens zodat belastingontduiking door Amerikaanse onderdaden wordt tegengegaan. Ook zou de handel in verdovende middelen de Antillen gebruiken om zwart geld 'schoon te wassen'. Volgens regeringsadviseur mr. Damian Leo zijn de Antillen best bereid om informatie te verschaf fen "als het om criminele activitei ten gaat". De Amerikaanse rege ring wil echter ook het toonder- certificaat afgeschaft zien zodat al le waardepapieren op naam moe ten komen. De Antilliaanse rege ring vindt afschaffing van het toon der-certificaat echter een ernstige bedreiging voor de Antillen-route. Toch zullen de Antillen na zeven jaar onderhandelen en 'tijd rekken' water in de wijn moeten doen. zo verwachten informanten in Wil lemstad. Regeringsadviseur mr. Damian Leo verwacht "dat de Amerikanen zich zo hard zullen opstellen dat slechts éénderde deel van het oor spronkelijke aantal brievenbus- maatschappijen overblijft. De be lastingen uit deze sector zijn na het toerisme, de belangrijkste inkom stenbron voor de Antilliaanse rege ring. De Amerikanen willen de ma zen in de wet dichten. De VS heb ben zelf gigantische tekorten op de begroting en daarom wil men be lastingontduiking zoveel mogelijk tegengaan. De Antillen-route zal daarom de komende jaren tot min der dan de helft worden terugge bracht. Op de Amsterdamse effectenbeurs heeft de verveling van de laatste tijd vanochtend plaats gemaakt voor een geanimeerde stemming. Terwijl er een dalende tendens te zien was in de rente gingen de aandelen over vrijwel de he le linie omhoog. Op de obligatiemarkt noteerden de staatsleningen tot 0,3 punt hoger. Bij de hoofdfondsen gingen de ban ken en de verzekeraars omhoog. KLM was duidelijk in herstel en ondanks een dollar die weer beneden een rijks daalder kwam en Wall Street dat on der invloed van winstnemingen gezakt was, noteerden ook de internationals licht hoger. Dat gold echter niet voor Koninklijke Olie die waarschijnlijk onder invloed van de laagblijvende olieprijzen nagenoeg onveranderd no teerde. Fokker viel ondanks de stijgende markt op door rond twaalf uur een rijksdaalder hoger te noteren op f86. Ahold ging onder invloed van goede winstcijfers f2,40 omhoog op f74. De winstcijfers van Stad Rotterdam ble ven waarschijnlijk achter bij de ver wachtingen, want dit fonds noteerde als enige verzekeraar niet hoger maar onveranderd. Bührmann Tetterode, dat al maandag met cijfers kwam, no teerde nu drie gulden hoger op f154. De grote uitgevers waren vast en ook Pakhoed bleef aan de winnende hand. Heineken, Wessanen en Gist Brocades konden enkele guldens aan de koers toevoegen. De koers van het pond sterling gaf gisteren op de wisselmarkt van Amsterdam dan ook weer een for se daling, ruim zeven cent, te zien. De middenkoers luidde bijna 3.60 gulden. Vrijdag was de koers ook al met ruim vier cent naar beneden was gegaan, waardoor de kans op een rentedaling in Engeland vrij wel is verkeken. Ook in de Verenigde Staten gaf de oliehandel een nieuwe prijsval te zien. Een vat West Texas Inter mediate werd op de vrije markt verhandeld tegen een prijs van 12,70 dollar voor levering in april, 45 dollarcent minder dan afgelo pen vrijdag. De prijs van West Te xas Intermediate voor onmiddelij- ke levering daalde zelfs tot 12,29 dollar per vat. Over heel februari is de olieprijs 8,50 dollar per vat ge daald, een prijsval van 35 procent. Een vat olie kost nu de helft van wat er in december 1985 voor neer geteld moest worden. Verdere dalingen liggen nog in het verschiet. Zo heeft Aboe Dha bi, de grootste olieproducent van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), zijn officiële olieprijs giste ren met een derde verlaagd tot 16,65 dollar per vat. Het vakblad Middle East Economie Survey schrijft dat Aboe Dhabi zijn olie- produktie heeft vergroot van 805.000 vaten tot 1,02 miljoen vaten per dag. HAARLEM (ANP) - Transport bedrijf De Haan in Zaanstad moet zich op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden onthouden van het ontslaan van werknemers die meedoen aan door de vakbond erkende sta kingsacties. Dat heeft de Haar lemse rechtbankpresident, mr. H.F. van den Haak, gisteren be paald in een kort geding dat chauffeur G. Roos had aange spannen. Roos werd half december vo rig jaar baas ontslagen. Het transportbedrijf gaf aanvanke lijk deelname aan de acties in het goederenvervoer als voornaam ste reden op. Vlak voor het kort geding werd die ontslaggrond echter ingetrokken. Het bedrijf zei toen dat de chauffeur werd verdacht van diefstal van een doos mergpijpjes. De rechter geeft de chauffeur in alle opzichten gelijk. In zijn vonnis beval de rechtbankpresi dent dat het transportbedrijf de ontslagen chauffeur onmiddel lijk weer in dienst neemt. De rechter meent dat de vermeende diefstal geen reden vormt om Roos op staande voet te ontslaan. De VervoerSbond FNV toonde zich verheugd met de uitspraak. „Daarmee is de dreiging die uit ging van het vonnis van de Alme lose rechtbankpresident teniet gedaan. Chauffeurs kunnen nu weer meedoen, aan eventuele ac ties van de vervoersbond zonder het risico te lopen aansprakelijk te zijn voor schade of ontslagen te worden", aldus een woord voerder. De president van de rechtbank in Almelo, mr. H. van den Bie- sen, billijkte tijdens een kort ge ding in februari strafmaatregelen tegen twee chauffeurs die in de cember aan de blokkade-acties hadden meegedaan. Hij noemde de vakbondsactie „grof onrecht matig" en meende dat er alle re den was voor een schadeclaim. Later bleek dat de Almelose rechter commissaris is van drie ondernemingen die mogelijk door de blokkade-acties zijn ge dupeerd. De vervoersbond heeft hoger beroep tegen dit vonnis aangete kend. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Koning (financiën) verzet niet langer tegen, eventueel vertrouwe lijke, publikatie van gevallen waar in door zijn tussenkomst wordt af geweken van belastingaanslagen. Koning zei gisteren geen onover komelijke bezwaren meer te heb ben tegen een motie van de drie grote fracties op dit punt. De Kamer debatteerde met de staatssecretaris over diens be voegdheden in te grijpen in indivi duele aanslagen. Het debat was een uitvloeisel van een aantal ge ruchtmakende beslissingen van Koning, waarvan die jegens AVRO-directeur Wibo van de Lin de het meeste stof deed opwaaien. De drie grote fracties en D66 zit ten op één lijn waar het gaat om regels die de rechtszekerheid en -gelijkheid moeten waarborgen als de staatssecretaris een afwijkende beslissing neemt. In de motie wordt gevraagd om een onmiddel lijke, algemeen geldende richtlijn aan de belastingdienst, wanneer van de bestaande regels wordt af geweken. De Kamer wil verder dat alle ge vallen waarin de staatssecretaris bij voorbeeld zijn besluit grondt op persoonlijke omstandigheden van de belastingbetaler (hardheids- Op de fruitveiling in Geldermalsen zijn gisteren de eerste (kas)aarbeien aangevoerd. Veilingmeester Van Dee rechtspresenteerde het eerste kistje, van 1800 gram, dat voor 2892 van de hand ging. Per doosje van 150 gram kosten de prijzige 'winterkoninkjes' kosten 241 gulden gulden. (foto anp) LONDEN (DPA/AP/Rtr) - Op de vrije markt is zowel dë prijs van Amerikaanse olie als van Noord- zee-olie gisteren verder gedaald. Brent-olie, de toonaangevende soort uit de Noordzee, werd ver handeld tegen een prijs van 12,50 dollar per vat (van 159 liter) voor levering in mei. Daarmee bereikte de prijs van Brent-olie een historisch diepte punt. Toen de Noordzee-olie in ja nuari 1976 voor het eerst werd ver kocht betaalde de afnemer 12,60 dollar per vat. Tot aan maandag is de prijs nooit onder dat niveau ge weest. clausule) worden gepubliceerd. Ter bescherming van betrokkenen moeten persoonsgegevens worden weggelaten. Wanneer de bewinds man meent dat er zwaarwegende belangen zyn om niet tot openbare publikatie over te gaan, moet hij het parlement vertrouwelijk inlich ten, vindt de Kamer. Over de bevoegdheid van de staatssecretaris af te wijken van door de inspecteur opgelegde aan slagen wordt verschillend gedacht in de kring van fiscaal deskundi gen. Ook de Kamer is daar niet unaniem in. CDA en WD vinden dat de bewindsman dat recht wel heeft. De PvdA pleitte er wel voor wettelijk vast te leggen in welke gevallen de staatssecretaris wel of niet tegen een beslissing van de in specteur mag ingaan. De WD ziet daarin geen heil. Woordvoerder De Grave zei dat de afbakening van de bevoegdheden van de bewindslieden op financiën meer een politiek-bestuurlijke dan een juridische kwestie is. Ook D66 heeft geen behoefte aan wettelijke inperking van die bevoegdheden. Het CDA staat sympathiek tegen over wettelijke regels, maar vol gens woordvoerder Van Dijk zijn die op korte termijn niet te maken. Van Dijk signaleerde het pro bleem dat regels of zo nauw zijn dat er in de praktijk niet mee te werken valt, of zo ruim dat van een feitelijke inperking geen sprake meer is. Koning zelf meent dat de belastingwetgeving zelf hem de nodige grenzen oplegt. Overigens werd in drieduizend gevallen afge weken van de originele, aanslag. Dat is tien procent van het aantal verzoeken dat daartoe werd inge diend. HELMOND (ANP) - Volvo Car in Helmond denkt dit jaar bij com merciële banken ongeveer 100 mil joen gulden aan langlopende lenin gen te kunnen afsluiten. De ban ken zijn daartoe bereid omdat ze weer vertrouwen hebben in het be drijf. Dat heeft topman I.F. Seven- stem van Volvo Car gisteren ge zegd bij de presentatie van het nieuwe model van Volvo, de 480 ES. Volvo Car denkt bovendien een ongeveer evengroot bedrag aan kortlopende leningen te kunnen aantrekken. Dat geld is bedoeld als bijdrage in de produktontwikke- ling en voor het bewerken van markten. Eerder dit jaar maakte Het baggereiland Simon Stevin, beter bekend als De Kameel, is versleept naar de RDM in Rotterdam-Zuid. Het bericht dat het kostbare, wandelen de eiland wordt gesloopt is echter onjuist, aldus een woordvoerder van Volker Stevin. De Kameel, gebouwd door de voormalige RSV-werf Gusto, heeft zijn hoogstandjes nimmer kunnen tonen en kost slechts geld: alleen aan havengeld al 30.000 gulden per maand, vier jaar lang. (foto anp» Volvo Car al bekend dat commer ciële investeerders voor 44 miljoen gulden zijn gaan deelnemen in de dochteronderneming in het Belgi sche St. Truiden. Bovendien is 25 miljoen gulden geleend voor het opzetten van een eigen internatio nale organisatie voor onderdelen- distributie. Volgens Sevenstern is het tien jaar geleden dat banken bereid wa ren op zo'n grote schaal in zee te gaan met Volvo Car. De aandelen van het bedrijf zijn voor 70 procent in handen van de Nederlandse staat. De overige 30 procent is in het bezit van Volvo Zweden. De nieuwe auto die in Nederland bijna 45.000 gulden gaat kosten, wordt binnenkort ook geïntrodu ceerd in de Verenigde Staten. In 1988 hoopt Volvo Car er daar per jaar 25.000 af te zetten. De Europe se markt is jaarlijks goed voor 10.000 stuks, zo verwacht het be drijf. „We houden er echter reke ning mee, dat de totale omzet aan merkelijk hoger wordt", aldus Se venstern.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9