Strak van lijn, fel van kleur Parijse créateurs gaan op sexy toer Zomer 1986 brengt ommekeer in modegebeuren MAANDAG 3 MAART 1986 PAGINA 9 m Lekker fleurig en fel is het motto voor de nieuwe vooijaars- en zomer- ,mode. En voor wie er moeite mee heeft de hele pastelkleurige garde robe van de hand te doen, het is mis schien verstandig een paar potjes verf te kopen. Bijvoorbeeld in de fruitkleuren bananengeel, fram- boosrood en sinaasappeloranje of in mintgroen, helderrood en alle tinten blauw, van indigo tot turquoise. Als het maar zonnig is. Zouden de fabrikanten met die vrolijke kleu ren de weergoden gunstig willen stemmen? Of proberen ze het ac cent wat te verleggen naar felle kleuren, omdat het totale mode beeld eigenlijk maar weinig afwijkt van dat van vorig jaar? Toch ligt het accent dit keer minder op de schouders en meer op de borsten en heupen. Dit is vooral te danken aan de brede ceintuurs waarmee de taille wordt ingesnoerd. Het duidelijkst komt dit tot uitdruk king in de kleding, die ontleent lijkt te zijn aan de jaren dertig, veertig en vijftig. Soepele japonnen met verbrede schou ders en pakjes met getailleerd jasjes, al dan niet met een schootje, beheersen dit beeld. Heel wat minder getailleerd is de kle ding in een wat oriëntaalse stijl, die her inneringen oproept aan vroegere Britse koloniën. Hier bepalen Nehru-jasjes, exotische broeken, kaftans en tunieken het beeld. Wijde rokken en volunimeuze blouses hebben we ook in een romantisch, En gelse stijl. Heel jeugdig en vrolijk is de lijn die een beetje aan de 'swinging six ties' met Carnaby Street als modemek ka, doet denken. Een jonge mode met uitgesproken felle, soms neonachtige kleuren. Dessins Felgroen t-shirt met zwarte printuit de collectie van Peek en Cloppenburg. Het shirt past heel goed op de klassieke Levi's 501 die hele maal terug is in het mode beeld. Dessins zijn er dit seizoen net zoveel als er stijlen zijn. De gebloemde stoffen gooien hoge ogen, vooral voor de japon nen. Grote bloem- en bladmotieven wor den afgewisseld met mille-fleurdessins in een bonte mengeling van kleuren. Een grote plaats is ingeruimd voor het rood-wit-blauw-dessin. Wat zachter van tint, uittermate ge schikt voor romantische kleding, zijn de stoffen die aan huishoudtextiel en meu belbekleding doen denken. Hier vinden we zakdoek- en theedoekruiten en -streepjes en jacquardstoffen met grote bloemen. Lekker bont zijn de etnische prints, zoals batik en ikat, terwijl de fruitdessins zo van het Carnaval in Rio lijken te komen. Voor de gekledere creaties zijn er veel uni-stoffen in vergrijsde tinten, bor deauxrood, flessegroen, bruin en grijs. Het aloude pied-de-poule en pied-de- coq-dessin heeft ook de winter over leefd. Stoffen De stoffen zijn overwegend soepel en dun, soms zelfs doorschijnend. Er is veel zomerwol, wollen gabarine, crêpe, mousseline, linnen, katoen, zijde en crê pe georgette maar vooral de viscose staat in de belangstelling. Voor de jonge ren ligt het accent op plastic en nylon. Jurken De viscosestóffen zijn bij uitstek ge schikt voor de soepele, elegante japon nen. Die jurk is een supervrouwelijk mo del uit de jaren veertig, met verbrede schouders, ballonmouwtjes tot op de el lebogen, een ruimvallend lijfje, van de strakke rok met split gescheiden door een brede ceintuur. Voor wie van een wat zwieriger model houdt zijn er jaren vijfig jurken met wijde rokken en stra pless lijfjes. Verder zijn er rechte kaftan modellen en jaren zestig jurken met weggesneden schouders of gekruiste Voor wie nog geen afscheid kan ne men van de wijde kleding zijn er ruime, vrij lange colbertjasjes in fel le kleuren. (fotoGPD) De vrouwelijke rondingen en vor men komen goed tot uitdrukking in deze tricot-sets uit de collectie van Clair Mode. (foto Floor Heijn) rugbanden in felle kleuren. Veel jurken hebben een knoopsluiting middenach ter. De chemisier is niet weg te denken uit het vooijaarsmodebeeld. Deze over hemdjurk met eenvoudige knoopslui ting, blousonkraagje en splitjes aan de zijkant, is erin alle variaties: als jurk, als blouse of als jasje. Zwierig loshangend gedragen of netjes vastgeknoopt tot bo venaan. Blouses De lange opa-achtige blouses met ron de panden zijn er nog steeds. Naast deze vrij eenvoudige modellen zijn er roman tische blouses, kort tot net in de taille. een aangeknipt mouwtje en klokkend in de rug. Sommige blouses laten net een streepje blote buik of rug zien. De blouse kan, als het weer het toe laat, worden vervangen door een bus- tier of kort hesje dat het middenrif vrij laat. Rokken De bustier kan op een strakke of wijde rok worden gedragen, want rokken zijn er in diverse soorten. Wel bedekken ze - met uitzondering van enkele minimo- dellen voor jongeren - ruimschoots de knie. Hoewel, hier en daar zie je toch ook een strakke rok net boven de knie op duiken. Naast veel rechte rokken in bandplooimodel en met steekzakken De yuppies zijn in opmars. Onstuitbaar banen zij zich een weg naar de vitale posten in de samenleving. Een yup (afkorting voor Young Urban Professional) is een jonge, ambitieuze man of vrouw. De yup beeft een gedegen opleiding en een goede baan. De vrouwelijke yup heeft door daden al bewezen wat ze waard is, woorden als feminisme en emancipatie zijn voor haar strijdkreten van een vorige generatie. De yup houdt van comfort, maar stelt geen overdreven eisen. No-nonsense is haar credo en dat is aan haar uiterlijk te zien. Ze houdt van gemakkelijke kleding, die haar lekker zit bij haar werk en waarmee ze overal voor de dag kan komen. Maar in die kleding moet wel tot uitdrukking komen dat ze 'het gemaakt' heeft in de 'mannenwereld'. Haar figuur mag gezien worden, per slot van rekening gaat ze niet voor niets joggen, naar een fitnessclub en is haar favoriete drankje mineraalwater. Haar vormen stopt ze beslist niet weg in wijde, mannelijke kledingstukken. Een vrouwelijke belijning is dan ook een van de belangrijkste veranderingen, die het modebeeld voor het komende seizoen te zien geeft. Op de Parijse confectiebeurs was de terugkeer naar het getailleerde modebeeld onmiskenbaar. De mode is op een keerpunt gekomen. Bovendien is er een duidelijk verandering in stofkeuze waar te nemen. De kunststoffen zijn duidelijk weer in opkomst terwijl ook op het gebied van de kleuren pastels hebben afgedaan wel het een en ander is gewijzigd. door Kitty van Gerven zijn er ook allerei rokken met driehoeki ge heupstukken, zwierige plooirokken en cirkelrokken met een knoopsluiting voor of achter. Tailleur De strakke rokken worden gecombi neerd met tailleurs. De jasjes variëren niet alleen in lengte maar ook in wijdte. Behalve de gebruikelijke reverkragen zijn er veel jasjes met shawlkragen of een opstaand boordje en een dubbelde rij knopen. Pantalons De echte 'ouderwetse' spijkerbroek keert terug in het modebeeld. Verder vinden we bandplooibroeken met rechte pijpen en een smalle omslag, speelse wijde modellen die naar beneden nauw toelopen, gauchobroeken met de pijpen net op de kuit en zouavenbroeken. Voor echt zomerse dagen zijn er natuurlijk bermuda's en shorts. Truien En als de zon dan op zich laat wachten zijn er altijd nog vrolijke vesten en truien. De trui heeft een v-hals, een streepdessin of is voorzien van zeilbo ten, strandballen enz. In deze stijl zijn ook vesten te koop. Wat minder uitbundig, een beetje En gels, zijn de strakkere, lange vesten van Heel eenvoudig, en hele maal passend in het nieuwe modebeeld, is deze combina tie van ln-Wear. Op de strakke vrij lange rok wordt een t-shirthesje met lange strakke mouwen gedragen. Nehru heeft model ge staan voor deze soepel- vallende eenvoudige lijn. De blouse kan ook als jasje worden gedo gen. In de collectie van Lampe is de blouse er in blauw- en groentinten met een geel accent, de is er in blauw. (foto PR) dunne garens, die met een jumper als twinset worden gedragen. Jongeren De jongeren lopen er zeker niet ingeto gen bij de komende tijd. Hoewel ze voor een groot deel de algemene modelijn volgen hebben ze toch wat 'extraatjes' De neonkleuren bijvoorbeeld, terug te vinden in de grote plastic jassen, of de minirokken en de bustiers. Ook speciaal voor jongereren zijn de glanzende pya- mapakken, de gedrapeerde rokken en broeken in letterlijk schitterende stof fen. Speciaal voor jongeren zijn ook de weinig conventionele combinaties van stoffen; nylon en plastic met fluweel en kant. Accessoires De accessoires zijn nog altijd groot en zeer opvallend. Kettingen, ringen en oorhangers zijn goudkleurig of voorzien van strass-stenen. Daarnaast komer er steeds meer sieraden van kunststoffen zoals plexiglas. De ceintuurs zijn ook heel breed en hebben opvallende meta len gespen. Strakke wielrennersbroekjes, korte rokken, jurken, die als een tweede huid om het lichaam sluiten en veel blote schouders en buiken zijn de ingrediënten voor de zomermode '86, van toonaangevende Franse confectie-ontwerpers.. De créateurs gaan duidelyk op de sexy toer. Maar wel met enige voorzichtigheid, want hoewel de meesten flink de nadruk leggen op de vrouwelijke vormen, zijn in de meeste collecties ook aan merkelijk ingetogener ontwerpen te vinden. De créateurs werken veel met kleuren als wit, zwart, rood, oranje, hardroze, blauw en paars. De wijde losse kleren, die nog niet helemaal uit het beeld zijn verdwenen, dienen toch tenminste te worden aangevuld met enkele stuks, die over de lichaamsvormen niets te raden overlaten. Schootjes, die de taille bena drukken horen er weer helemaal bij, evenals halteijurken, die bovendien veel van de benen laten zien. Bis Dorothée Bis komt met jersey-jurken die strak langs het lichaam sluiten en veel van de benen en van het decolleté tonen. De strakke belijning van haar kle ding doorbreekt Dorothée Bis enigszins door over de heupen shawls te draperen. Haar bikini's springen er wat uit vanwe ge de grote hoeveelheid stof, die herin neringen oproept aan de tijd, dat dit kle dingstuk voor het eerst op de stranden verscheen. Beretta Vrij sober, maar wel modern zijn de ont werpen van Anne Marie Beretta, die on der meer rokken met losse repen stof aan de onderkant presenteert, die de be nen veel bewegingsvrijheid geven. Anne Marie Beretta combineert de strakke rokken met jasjes met een double-breas ted sluiting, zonder veel opsmuk. Thomass Chantal Thomass daarentegen houdt het op wijde gewaden met grote capuchons en een koord in de taille, die beter zou den staan in een klooster dan op een zonovergoten terrasje. Overigens heeft Thomass nog wel wat meer te bieden, onder meer cowboy-achtige pakken, doktersjassen en korte zwartleren rok ken, die door middel van kettingen met de polsen zijn verbonden. Rykiel Wijd en strak wisselen elkaar af bij So- nia Rykiel, die veel zwart in haar collec tie heeft met als contrastkleuren hard- rood, geel, blauw en oranje. Sonia Ry kiel brengt onder meer broeken met een zeer laag kruis en jurken met strak aan sluitende bovenlijfjes, alsmede truien met een diepe V-hals. ^oals ook andere ontwerpers legt zij het accent soms op de achterkant, onder meer in een serie kleurrijke japonnen met veel draperieën eik grote' zwarte strikken op de rug als een variant op de queu-de-Paris. Castelbajac Afwisseling volop bij Jean-Charles de Castelbajac. die Haast wat stoer aan doende, legergroene jassen ook luchtige. doorschijnende pakjes maakt. Bij hem, evenals bij Elisabeth de Seneville, heel wat blote navels Deze laatste ontwerp ster heeft bovendien een grote voorkeur voor superkorte minirokjes. Montana Montana brengt strak gesneden wielren nersbroekjes en broeken tot op de kui ten, gecombineerd met getailleerde jas jes met een schootje, fraaie linnen broekpakken met ruime jasjes in harde pasteltinten en zeven-achtste jassen. Myake De Japanner Issey Myake stapte, evenals diverse van zijn landgenoten van de wijde kleding. Ook hij komt met strakke modellen, zoals witte overalls en lange, rechte jassen. Mugier Thierry Mugier houdt het ook op aan sluitende kleding, veelal met brede schouders. Behalve in strakke rokken en broeken laat Mugier zijn mannequins gekleed gaan in jurken met asymetri- sche draperieën. Hij versiert zijn ontwer pen met glanzend goud. Gaultier Jean Paul Gaultier, een voorloper op modegebied, blijft trouw aan zijn eigen ideeën, die niet altijd draagbare, maar vaak wel amusante kleding opleveren. Zo komt hij met bolvormige rokken, die strak om de Knieën sluiten en vervol gens in ruches uitwaaieren met daarop hesjes die de buik vrijhouden, alsmede rokken vol stroken van taftzijde, blazers en jackjes van leer. Een strakke rechte jurk van jersey uit de collectie van Sonia Rykiel. Bij deze jurk worden platte, goudkleu rige schoenen gedragen. De platte tas, ook goudkleurig, zit aan een brede band terwijl het haar is ver sierd met goudkleurige bladeren. (foto AFP) Claude Montana heeft altijd wel iets orgineels. Dit seizoen verheft hij de wielrenbroek tot dagelijkse dracht. Op deze nauwe jersey broek laat hij een lange sweater en een for se jas dragen. ifoto ap> Een witte organdie jas laat Jean Charles de Castelbajac dragen op een wit linnen pantalon en een zelf deshirt. (foto ap)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9