WD vreest kabinet van CDA-PvdA Klunen langs de puinhopen van Ottoland PvdA voelt niet voor FNV-idee steunfonds 'Olieprijs maakt kernenergie duur' Kok: kwaliteit werk van belang voor technologie Recycling pacemaker levert miljoenen op9 Padvinder zet hei bij Arnhem in lichterlaaie MAANDAG 3 MAART 1986 - BINNENLAND PAGINA 5 DEN BOSCH (ANP/GPD) - De WD is bang dat de PvdA na de verkiezingen zal proberen een kabinet te vormen met het CDA, ook al zou de huidige regeringscoalitie op nieuw een meerderheid behalen. Volgens VVD-voorzitter Kamminga kunnen PvdA en CDA het 'wel degelijk' alsnog eens worden over de kruisraketten, omdat de sociaal-de mocraten 'het rakettenvraagstuk niet zo hoog zullen op spelen dat regeringsverantwoordelijkheid wordt gemist'. Kamminga zei dit zaterdag in Den Bosch op een WD-manifestatie ter gelegenheid van de start van de campagne voor de gemeenteraads verkiezingen op 19 maart. Volgens de WD-partijvoorzitter mag en kan de WD zich niet in slaap laten sussen door het veto dat de PvdA heeft uitgesproken over de plaat sing van de kruisraketten. Hij zei er 'diep van overtuigd' te zijn dat PvdA en CDA het na de verkiezin gen eens kunnen worden. Theoretisch rijexamen 17-jarigen KORTENHOEF (ANP) - Jongeren vanaf 17 jaar kunnen met ingang van 1 juli het theoriedeel van het rijexamen afleggen. Staatssecreta ris Scherpenhuizen (verkeer) heeft dit zaterdag voor de TROS-radio gezegd. Het papiertje blijft twee jaar geldig. De staatssecretaris had dit be sluit vorig jaar oktober al in het Kamminga haalde fel uit naar premier en CDA-lijsttrekker Lub bers, waarbij hij verwees naar het verleden van de 'nu alom geprezen' premier. „Wij herinneren ons Lub bers nog als potverteerder in het kabinet-Den Uyl (1973-'77), 'als de DEN HAAG (ANP) - Zonder kern- gatenschieter tijdens het kabinet- centrales kunnen de totale kosten Van Agt (1977-'81). Dat hij nu zo'n Voor elektriciteitsopwekking in goede indruk maakt,w vooral de het jaar 2000 tot 800 miljoen gulden lager uitvallen. Dit concluderen 22 dollar per vat kost en de dollar r de VARA-microfoon, dat de WD", aldus verdienste Kamminga. Hij verweet Lubbers de euthana siekwestie tijdens een CDA-ver- kiezingsbijeenkomst in Slagharen in de partij-politieke sfeer te heb ben getrokken, waarna CDA-frac- tievoorzitter De Vries in zijn fiets- sporen is gevolgd. „Het conflict over de euthanasie heeft aan het einde van de rit een smet gewor pen op het kabinet", aldus Kam minga. Hij betuigde zijn respect voor het 'geworstel' van de WD-fractie en bewindslieden in deze kwestie, en verdedigde daarmee indirect de maakte. De fractie besloot toen het initiatiefvoorstel ger te steunen, onderzoekers van de Rijksuniver siteit Groningen in het rapport 'De kostprijs van elektriciteitsopwek king in 2000'. Zij gaan er daarbij van uit dat de olie in het jaar 2000 Politie houdt knokploeg aan op 2J5 gulden staat. Seen wan- het onverstandig isuittegaan neer op llngere termijn de olieprijs ™n een bevend lage olieprijs Wat en/of de dollarkoers extreem hoog datbetreftncjemcde h« 1deli uit- worden, leveren kerncentrales gangspunt van het rapport te opti- over 14 jaar goedkoper electriciteit. mi;hsch..Hi] houdt eraan vast dat CDA-kamerlid Lansink 1 zaterdag voor de VAR., radio op als op den duur 40 procent van de dat niemand precies weet hoe de Nederlandse elektriciteit uit kern- olieprijs zich precies zal ontwikke-" centrales afkomstig i TILBURG (ANP) - De PvdA is 'niet onverdeeld gelukkig' met het plan van de FNV-bonden om een fonds op te richten waaruit werk nemers aanvullingen zouden kun nen krijgen op sociale uitkeringen. Dat verklaarde PvdA-fractieleider Den Uyl zaterdag desgevraagd in Tilburg, waar hij sprak op een bij eenkomst van etnische minderhe den. Volgens Den Uyl is het 'begrijpe lijk' dat de FNV denkt aan moge lijkheden om uitkeringen aan te vullen, maar is het 'beter eerst te trachten om herziening van het so ciale stelsel te voorkomen'. Hij ziet als nadeel van het FN V-plan dat naar gelang de bedrijfstak de uit keringen zouden kunnen verschil len. „In sterke bedrijfstakken zou den werknemers uitkeringen kun nen krijgen van 75 tot 80 procent, in zwakke bedrijfstakken hooguit 70 procent", aldus Den Uyl. De FNV heeft een werkgroep, waarin alle bonden zijn vertegen woordigd, de opdracht gegeven een aantal ideëen uit te werken over de mogelijkheid van aanvul ling van de laagste sociale uitkerin gen. De werkgroep, aldus een woordvoerder van de vakcentrale zaterdag, heeft de federatieraad - het 'parlement' van de FNV - eer der deze maand een aantal voor stellen voorgelegd voor de vor ming van een aanvullingsfonds. De raad heeft de werkgroep daarop gevraagd verder op de plannen te studeren. Volgens de FNV-woord- voerder zal het nog maanden du ren voordat de werkgroep met de uitgewerkte plannen komt. Een belangrijke vraag die de werkgroep nog moet beantwoor den is of de mogelijkheid van een aanvullende uitkering alleen open moet staan voor FNV-leden, of ook voor andere uitkeringsgerechtig den die financieel in de knel zitten. In het laatste geval zou de vorming van het fonds, aldus de woordvoer der, een onderwerp kunnen zijn van de cao-onderhandelingen. Als dat zou gebeuren zouden alle uit keringsgerechtigden in een bepaal de bedrijfstak bij hun eigen aan vullingsfonds kunnen aankloppen. De werkgevers zouden dan ook in de buidel moeten tasten, zo meent de FNV-woordvoerder. Vertraging door verdubbeling asielaanvragen ROTTERDAM (ANP) - Het aantal asielaanvragen in Nederland is in 1 1985 meer dan verdubbeld, van weer naar Aruba 2600 in 1984 naar 5600 het afgel°' Melchior toch len. Deze cijfers gaan tot 2000 Het onderzoek werd in opdracht 3 niet bekend hoe de olieprijs van de landelijke vereniging tot be- 50 jaar later is, aldus Lansink, die houd van de Waddenzee verricht daarom vindt dat met kernenergie door de interfacultaire vakgroep moet worden doorgegaan. Energie Milieu. Het rapport ORANJESTAD (ANP) - De Lim burgse projectontwikkelaar Mel chior gaat deze week weer naar Aruba voor verdere besprekingen zijn fel bekritiseerde rapport ling moet worden versneld. pen jaar. Daardoor loopt de behan- delingsduur van de aanvragen te veel vertraging op. Het departe ment van justitie werkt nu aan maatregelen waarmee de behande- Minister Van Aardenne (econo- wordt volgende week aan de Twee- mische zaken) de JCamer overhandigd. na ontruiming AMSTERDAM (ANP) - De Am- nfifi sterdamse politie heeft gisteren 2 "iet lan- mannen aangehouden die 's mid- WD-leider Nijpels vermeed in Sf^TeXTLn'deLootekTacM zijn toespraak enige confrontatie Sf ataff„aa"dellooiersgracht met He hnidiee ™erine«n„rtner hadden geslagen. De mannen han- delden volgens een woordvoerder met de huidige regeringspartner. Hij beperkte zich tot de thema': vooruitzicht gesteld. Het Centraal die de WD tot inzet van de verkie- Bureau Rijvaardigheidsbewijzen verklaarde toen voorstander te zijn van zo'n regeling. Door de leef tijdsverlaging kunnen leerlingen namelijk de kans krijgen theorie- kennis op te doen en die te laten testen voordat zij met praktijkles sen aan het verkeer deelnemen. zingen wil maken: behalve de strijd tegen de werkloosheid, een voortzetting van het huidige vrc- des- en veiligheidsbeleid, meer vrijheid in de mediawereld, het te- rugdringen van de ambtelijke kelijTebesch^rmendeuhmffing de politie op verzoek van twee (31 en 21 jaar). Deze twee zijn gearresteerd op verdenking van uitlokking van openlijke ge weldpleging. De knokploegleden waren footballspelers die voorzien die sport gebrui- BERG EN DAL (ANP) - De Neder landse overheid en de Europese Gemeenschap moeten niet alleen de technologische vernieuwing van produkten en processen finan cieel steunen, maar vooral ook de sociale vernieuwing. Deze is een voorwaarde om de technologische vernieuwing te laten slagen. Dat de beoogd PvdA-leider Wim daat voor de Tweede Kamer. Kok zaterdag in Berg en Dal op een Kok heeft zich de afgelopen bijeenkomst van de Anne Vonde- maanden op verzoek van de voor- ling Stichting voor Europese socia- zitter van de Europese Commissie, listische politiek. Jacques Delors, met de verande- T, ringen in en rondom de arbeid be- Kok zei dat de kwaliteit van het ziggehouden. Een van zijn bevin- werk misschien nog van meer be- dingen is dat het riskant is al tekenis is dan de kwantiteit. We meen geldende uitspraken te doen staan nog pas aanjet _begm van over de gevoigen van de invoering o nieuwe technologie Bij de knokpartij raakten drie krakers gewond, aldus de politie. De krakers hadden de etage aan de Looiersgracht gistermiddag ge kraakt. Door middel van posters en pamfletten gaven zij te kennen dat ene 'Floris' daar thuishoorde. Maar ook een in hetzelfde pand gevestig de dansschool claimde volgens de politiewoordvoerder die etage. Om haar doel te bereiken riep de eige- Dat stelt nieuwe eisen aan het naresse van de dansschool de hulp overleg tussen werkgevers, werk- in van de footballspelers, die op nemers en overheid die niet zonder dat moment aan het trainen waren elkaar kunnen en er verantwoorde- in het Amsterdamse bos. Gewa- lijk voor zijn dat de technologi- pend met stokken en ijzeren sta- sche, de economische en de sociale ven verdreven zij de krakers uit het vernieuwing een samenhangend huis. geheel worden, aldus de voormali- ge FNV-voorzitter en PvdA-kandi- UTRECHT (ANP) - Pacemakers die voor het einde van hun levens duur weer beschikbaar komen door bijvoorbeeld het overlijden van hun drager, kunnen heel goed opnieuw gebruikt worden. Dat geeft geen medische of technische complicaties en spaart zo'n 6 miljoen gulden per jaar uit. Dat schrijven medewerkers van de vakgroep Cardiologie van het aademisch zékenhuis Leiden in het tijdschrift voor geneeskunde. De gemiddelde pacemaker gaat vijf tot tien jaar mee, terwijl een op de vijf gebruikers binnen twee jaar overlijdt. In het Leidse zie kenhuis worden sinds 1970 nog werkende pacemakers opnieuw gebruikt. Tussen 1978 en 1984 kregen 214 patiënten in Leiden een 'tweedehands' pacemaker. In de onderzochte periode, gemiddeld ruim 30 maanden, deed nog ruim 80 prQcent van de pacemakers het goed, 19 procent was uitgenomen wegens overlijden. Die sterf gevallen hadden overigens niets met de pacemaker te maken. In twee gevallen deed zich een technische storing voor, waardoor de pacemaker moest worden verwijderd, maar biede patiënten over leefden dat zonder problemen. "Complicaties komen bij herge bruik zeer weinig voor en beslist niet meer dan bij nieuw gebruikte pacemakers", zo concluderen de Leidse onderzoekers. In Leiden leverde het opnieuw gebruiken van pacemakers de laatste vijfjaar een besparing van 1,2 miljoen gulden op. over de economische opbouw van het eiland. Melchior kreeg voor zijn rapportage een miljoen dollar ontwikkelingsgeld, maar heeft dit hoge bedrag in de ogen van Aruba en het Nederlandse parlement tot nu toe niet waar kunnen maken. De Arubaanse regering wil met Melchior op diens verzoek de be sprekingen over zijn rapport voort zetten. Melchior zou een aantal po litiek gevoelige passages - waar over de Arubaanse regering nogal boos is geworden - in zijn rapport hebben herschreven en ook met meer concrete informatie komen over potentiële investeerders. Want hoewel Melchior schrijft dat talloze investeerders bereid zijn zich te vestigen op Aruba, is hij niet met liefhebbers gekomen. Ook in Nederland kreeg Mel chior de wind van voren. Het rap port is met Nederlands ontwikke lingsgeld betaald. CDA-kamerlid Aarts vatte de kritiek op Melchior samen toen hij zei dat de opdracht 'een zwarte bladzijde is in de hulp aan de Nederlandse Antillen'. Minister De Koning (Antilliaanse zaken) heeft het Melchior-rapport en de beslissing om Melchior in te schakelen altijd verdedigd. Hij vind de kritiek voorbarig en put nog altijd hoop uit het feit dat er op het lijstje vhn potentiële investeer ders een of twee bij zitten die zich daadwerkelijk op Aruba willen vestigen. Dit zei staatssecretaris Korte- Van Hemel (justitie) zaterdag in Rotterdam op een door de Paulus- kerk georganiseerde themadag over het vluchtelingenbeleid. Vol gens de staatssecretaris zal met die op handen zijnde aanpassing overi gens niet worden getornd aan de rechtspositie van de asielzoeker. Mevrouw Korte-Van Hemel pleitte verder voor regionale op vang van vluchtelingen, dat wil zeggen dat vluchtelingen in princi pe moeten worden gehuisvest en opgevangen in de regio waar ze zijn getogen. Voor Nederland bete kent dat concreet dat plaats moet worden ingeruimd voor vluchtelin gen uit Oost-Europa, aldus de staatsecretaris. Dit jaar zijn dan ook voor het eerst veertig Oosteu ropeanen vanuit Joegoslavië naar hier gekomen als uitgenodigd vluchteling. Het CDA-Tweede-Kamerlid Kra- jenbrink zei dat het vluchtelingen beleid in Nederland in de politiek te veel ondergeschikt wordt ge maakt aan andere, belangrijker geachte problemen. „Ook binnen mijn eigen CDA-fractie is aandacht voor vluchtelingenwerk niet popu lair. Het levert geen kiezers op", al dus Kr^jenbrink. Hij vindt dat het vluchtelingenbeleid in de komen de kabinetsformatie voorrang moet krijgen. Dat is vooral nodig vanwege de toevloed van asielzoe kers in Nederland. langdurig ingrijpend proces. Dagjesmensen en masse naar door brand getroffen dorpje werkgelegenheid. Men moet daar bij een onderscheid maken tussen directe en indirecte gevolgen en tussen korte, middellange en lange termijn. Wel zei Kok dat volgens hem slechts een gering deel van de huidige werkloosheid in Neder land, andere Westeuropese landen de VS het gevolg is van nieuwe technologie. Volgens de PvdA'er neemt dat echter niet weg dat, gegeven de DEURNE (ANP) - Het bestuur van huidige stand van de techniek, een de Partij voor Socialisme en Ont- economische groei van enkele pro wapening (PSO) van het kamerlid centen per jaar nauwelijks zal bij- Van der Spek gaat in hoger beroep dragen aan een vermindering van tegen de uitspraak van de Dordtse de werkloosheid. We zitten dicht rechter dat deze partij de verkie- bij een groei zonder banen. Daar- zingen niet mag ingaan onder de om, vindt Kok, moet er een grotere afkorting PSO. nadruk komen op de arbeidsinten- De rechtbankpresident deed zijn sieve onderdelen van de economie. PSO boos over verbod gebruik 'eigen naam' vereniging Progressief Studenten DAKLOZEN - Centra voor thuis- Overleg (PSO) tegen de politieke lozen mogen van staatssecretaris partij had aangespannen. De stu- Van der Reijden (WVC) extra door dentenvereniging, die zich gema- strenge kou bevangen dakloze pas- tigd progressief noemt, is bang santen opvangen. Dat wil zeggen: schade te ondervinden van de bovenop de tien daklozen wier links-radicale groepering van Van kosten het rijk officieel al betaalt.' der Spek. Volgens de rechter kan Dit betekent dat een opvangtehuis er verwarring ontstaan wanneer een elfde die er aanklampt, niet op- twee groeperingen onder de afkor- nieuw de kou mag injagen omdat ting PSO in de publiciteit treden. men formeel een vol huis heeft, al- De 'landelijke' PSO, een afsplit- dus het ministerie van WVC. Vorig sing van de PSP, is verontwaar- jaar werd er ook zo'n maatregel ge- digd over de uitspraak. troffen. OTTOLAND - Klünen langs an dermans ellende. De winter blijft nieuwe recreatiemogelijkheden bieden. Vele honderden bonden dit weekeinde in de Alblasser- waard de schaatsen onder om het door brand getroffen dorp Otto land te bezoeken. Daar verlieten zij het ijs en trokken klunend langs de ruïnes. Een hevige brand verwoestte vrijdagavond zeven boerderijen en woonhuizen. Veertig mensen raak ten dakloos. Drie koeien en zestien varkens kwamen om. Hoe het vuur ontstond is nog onbekend, maar de straffe noordoostenwind joeg de vonken over de lintbebouwing van het plaatsje en zorgde voor een enorme vuurzee. De uitgebrande panden hadden alle rieten daken, die door de droogte van de afgelo pen maand razendsnel vlam vat ten. "Als vuurpijlen schoten de von ken en de stukken riet door de lucht", zegt Arie Arendsen zondag middag. De boerderij van zijn ou ders is wonderwel, gespaard geble ven. Het woonhuis en de stallen door Peter van der Maat hebben rieten kappen, maar dui zenden liters bluswater wisten de vlammen in de nok te doven. De boerderij is nu een iglo. De daken, de muren, de ramen en de deuren, op alles staat een laag ijs. Achter op het erf van Arendsen ligt een dood, bevroren kalf. De veestapel moest tijdens de brand stevHjeoa* worden geëvacueerd en dat heeft op bevallen staande koe waar- doen schrikken dat de ANRHEM (GPD) - Een felle brand, aangewakkerd door tenwind, heeft zaterdagmiddag in nauwelijks een halfuur tijd bijna 40 hectare kurkdroog natuurgebied van de heide op het Roosendaalse Veld schijnlijk nabij Arnhem verwoest. Brandweerkorpsen uit Arnhem, Renkum, Didam geboorte niet plaatsvond. De bees- en Rheden hebben met zes bluswagens ternauwernood kunnen voorkomen ^en zjjn inmiddels weer terug dat de heidebrand zou overslaan op het omvangrijke bosgebied even ten s^ai| waar het kalf alsnog, noordoosten van Arnhem. dood, ter wereld kwam. De brand is ontstaan doordat een 16-jarige padvinder een brandend takje, waarmee hij zich wat had verwarmd, op de grond,wilde uittrap- ChaOS pen. De wind maakte zich meester van dat takje en in een mum van tijd stond een groot deel van de heide in lichterlaaie. Volgens brandweercom- De familie Arendsen woont al mandant Lesterhuis zou de brand in een ramp zijn uitgelopen als het vuur de bosrand had bereikt. Met man en macht en met hulp van een flink een enormechaos, maar we mogen aantal vrijwilligers heeft men h kUDe7chadePaan het heideveld valt volgens een woordvoerder van de j Massa's belangstellenden 'bewonderen' de puinhopen diee achtergelaten. Het gehucht moest worden afgesloten o :n belangrijke rol in deze streek, werken hervormden en gerefor- brandweer hebben gekregen weet meerden eendrachtig samen. Van- ik niet, misschien omdat ze zagen daag zijn vrijwilligers begonnen dat onze boel nog te redden was. Waar de bewoners van de gerui- neerde boerderijen zijn onderge- slachtoffers. met het schoonmaken en inrichten leegstaande huizen stelling. Maar De Borst is er verre P van blij mee. Vrijdagavond werden waren de bluswerkzaamheden bemoei- kijken. lijkt door nieuwsgierigen, zaterdag meester Schakel"tut Noordeloos en schoot om de weg heen te vinden, maar dan toch beweren dat ze door de afzetting moeten omdat ze hier familie hebben wonen". Daar trapt hij dus niet in. Ze mogen hun auto parkeren en gaan lopen - wat ze dan maar doen. Drie vrouwen staan bij de nog smeulende puinhopen van de boerderij van hun tante. Wijzen el kaar aan waar de keuken moet zijn geweest en waar het trappetje naar de kelder. Schuld Op haar witte kunstschaatsen kluunt Lucienne van de Ham uit Dordrecht over de dijk. Ze toont weinig consideratie met de gedu peerden: "Het is natuurlijk heel erg voor die mensen, maar dan moeten ze ook maar geen rieten dak nemen". Haar vriend Gerben Kweldam geeft een 'goeie' reden voor zijn nieuwsgierigheid: hij werkt bij een bedrijfsbrandweer korps en is dus ambtshalve geïnte resseerd. De Langbroekse familie De Heus maakt er een dagje-uit van. Pa, een kind op zijn nek, bekent: "We wa ren gewoon nieuwsgierig en wik den het wel eens zien". Ma: "Het is vreemd hè. Hoe kan zo'n brand nou toch zo overslaan". Aan de Ottolandse Vliet woont de familie Rijneveld en zij mag van geluk spreken. Links, rechts en aan de achterkant brandden hui zen af, maar haar woning - met pannen dak - bleef gespaard. "We waren naar 'In de hoofdrol' aan het kijken. Want dat ging over burge- bracht weet Arendsen-junior niet "We wai anderen Ook L. de Borst van het direct het leven geroepen hulpcomité stemd L. de Borst staat achter c zelf veel te druk om de de twee melkbussenop de brug de gaten te houden over de ottolandse Vliet, midden het dorp. De bussen zijn be- financiële bijdragen het toegestroomde publiek. weet niet meer dan dat de gedu- Erg_ veel wordt^er^nièt'ged'one'êrd milie. Het comité hield zaterdag opdebodem een inzameling onder de duizend d£ hripf1PS inwoners van het dorp. Kleding, arie Dne«es beddegoed, servies en toiletartike- bus liggen tien en een gulden de andere bevat niet veel meer. op zo'n 400 meter voor het bos natuurlijk helemaal niet klagen, len, huisraad, alles wat de Ottolan- Alles staat nog, dat is het belang- ders niet zelf nodig hadden stelden woordvoerder van de rijkste. Binnen een mum van tijd zij ter beschikking. Speelt het Ergernis Nooit eerder mocht Ottoland het dringen op de dijk en ook zondag houden kluners en wande laars weinig rekening met afzettin gen. "Soms verbaas ik me, soms er ger ik me", zegt De Borst. Een wat oudere schaatser negeerde een af zetting op het ijs en reed pardoes in 4 een - voor het blussen geslagen - draagt niet meer dan wak. Beide zijden land zijn afgesloten voor verkeer, Een in de kou postende agent telt dat die afzettingen beslist MHHHI unn dig zijn: "Anders had de hele dijk stört7weiriig"bïéef 'gespaard. Tus- dat is hier vlak in de buurt". Ze hoorde een klap, maar vond dat niet onrustbarend en bleef derhal ve rustig voor de buis zitten. Haar moeder ontdekte even later dat het bij de buren brandde. De schade in huize Rijneveld be- hMpmvlèk op n- 4. het behang. De buitenkant is zwart het ünt Otto- van de neergeslagen vonkenregen, maar dat mag geen naam hebben. De buren hebben het aanzienlijk nder getroffen. Hun dak is inge- volgestaan met auto's en zou het een puinhoop zijn. Van heinde sen de puinhopen zie je nog net een pak melk en een schaal rijkspolitie 'nog i waren er wel vijfentwintig brand- schil in religie normaal gesproken zich verheugen in zoveel belang- komen er kijkers, zelfs uit sappelen op de geblakerde keu Limburg. Met een wegenkaart op kentafel staan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5