'Onvoldoende subsidie voor wijkorganisaties' Kleurrijk ijsfestijn in binnenstad Beroepenmanifestatie ontmoeting tussen scholen en bedrijven actie! in vrije lijd| Tweetal stak bovenwoning zelf in brand MAANDAG 3 MAART 1986 LEIDEN Elfstegentocht brengt duizenden op de schaats LEIDEN - Uit de wind en in de zon kon een echte optimist met wat fantasie gistermiddag het vooijaar al ruiken. De winter is aan zijn laatste stuiptrekkingen bezig; het ijs begint hier en daar zwakke plekken te vertonen. Maar wat volgens pessimisten na de grootse Elfstedentocht een anti-climax had kunnen worden, werd gistermiddag op de Leidse grachten ontzenuwd: de Elfste gentocht veranderde de zondag se stille stad in een kleurrijk ijs- festijn. door Annemiek Ruygrok Vijfduizend mensen op één na namen officieel deel aan deze tweede Elfstegentocht, georgani seerd door de stichting Leiden Promotion. De verwachtingen van Hein van Woerden, die op vijfduizend inschrijvingen had gerekend, werden dus bijna ge haald. Jong en oud begaf zich gistermiddag op de schaats. Een moeder achter een kinderwagen, tot groot vermaak van haarzelf. Het kind vond het minder leuk en protesteerde luidkeels. Op de kruising Groenhazengracht-Wit- te Singel gaf zij het maar op. Pa mocht de tocht met de andere telg uitrijden. De mensen bij de inschrijving aan de Blauwpoortbrug kregen gistermiddag rond twee uur stress-verschijnselen: de grote toeloop konden zij nauwelijks aan. Even was er nog die aarze ling geweest: zou het ijs onder de Koornbeursbrug sterk genoeg zijn of moest ook hier een klün- plaats worden gemaakt? Na wat proeven zette ijsmeester A. Hof man het sein op groen: het ijs was sterk genoeg om onder de brug door te schaatsen. Tegen de middag moest de laaste stempelpost aan de Oude Singel van het ijs worden ge haald: de toeloop was zo groot, dat er dertig centimeter water op het ijs stond. Niettemin waren de organisatoren juichend over de kwaliteit van het ijs. Veel dikker dan vorig jaar. Behalve bij de stempelposten moest alleen bij de Kaiserstraat en de Kraaier- straat worden geklünd. Een jon getje liet bij de tweede klünplek zijn ongenoegen blijken. "Houd nou eens op met dat gejengel joh", maande moeder hem. Dat wordt nooit een Elfstedentocht. Op het Rembrandtbruggetje speelde een draaiorgel heel onge past 'De Donau zo blauw, zo blauw, zo blauw', maar het bracht de stemming er goed in. Bij de Kaiserstraat draaide een schaatser met een gehaakte eier- warmer om zijn neus de Witte Singel op. Tegen de kou? "Nee voor de lol". De grappenmaker. Politici En wie mochten rond kwart over twee al hun laatste stempeltje bij de post van Wim van der Pluüm (PvdA-raadslid) halen? De com binatie Links Leiden: Rob van Lint (PPR) en Hans de la Mar (PSP). "We hebben er één uur en zevenenvijftig minuten over ge daan", aldus De La Mar met on gepaste trots. Want die tien kilo meter had door een progressieve verbinding toch wel wat sneller kunnen worden gereden? Zoals een goed politicus betaamt had hij meteen zijn smoesje klaar: "We waren met kinderen en sleetjes. Dat vertraagde de boel". Van Lint was tenminste eerlijk: de Elfstegentocht kon hij nog nèt halen, voor de grote Elfsteden tocht ontbrak hem de conditie. Kennelijk aangetrokken door Schaatsers op het Rapenburg. Het ijs bleek tijdens deze Elfstegen tocht veel beter dan vorig jaar. (foto Fred Rohdei ;het ijs gekukeld. "Dat is toch geen gezicht", klaagt een me vrouw terecht. De koek en zopies deden goe de zaken. Met veel gevoel voor theater had de eigenaar van het tentje bij de Rembrandtbrug een spandoek opgehangen: "Rayon hoofden drinken hier chocolade melk". Geen rayonhoofd gezien, want die hebben ze alleen in Friesland. W.A. van Buuren ont brak trouwens ook. Zwartrijders waren er wel. Dat mocht ook. Want, zoals een van de organisa toren vertelde: "Het was ons er om te doen zoveel mogelijk men sen op het ijs te krijgen. En dat is uitstekend gelukt". Niemand die van schaatsen houdt, heeft na deze winter nog wat te klagen. De Elfstegentocht was een geslaagd en zonovergo ten sluitstuk van een druk win terseizoen. Laat nu de lente dus maar komen. Klunen op de Stille Mare, voor deze gelegenheid stempelpost Franeker genaamd. Knelpunten dertig instellingen geïnventariseerd Aan het einde van de tocht op de Oude Singel kregen de deelnemers van raadslid Van der Pluijm hun laatste stempeltje en een oorkonde. (toto Fred Rohde) LEIDEN De subsidiëring van het buurt- en wijkorganisaties laat in Leidsen flink te wensen over. De uitgekeerde bedragen staan nog op het op het niveau van 1970, waar door uitkomen met de centjes voor veel organisaties steeds moeilijker wordt. Een aantal van hen ziet zijn werken belemmerd door onvol doende geschikte huisvesting. In een overzicht van wat in Lei den aan buurt- en wijkorganisaties huist, 'Buurt in, buurt uit' brengen de Leidse organisaties deze knel punten naar voren. Dertig instel lingen zijn hierin opgenomen, waarvan de buurt- en wijkorgani saties in de binnenstad in hoofd zaak zijn gericht op de woonomge ving (bestemmings- en verbete ringsplannen) en die buiten de bin nenstad vooral op sociaal en/of cul tureel werk. Volgens het overzicht is één van de belangrijkste knelpunten in Leiden de subsidiëring. "In het al gemeen zijn er klachten over de te laag gevonden subsidiëring. Sinds 1970 zijn de subsidiebedragen nooit verhoogd, terwijl de kosten van drukwerk en huisvesting wel fors zijn gestegen". Ook wordt vaak als argument aangevoerd dat de totale gemeentelijke uitgaven op welzijnsgebied in 1986 abht mil joen zouden bedragen, maar dat het buurt- en clubhuiswerk nog niet eens een procent van dit be drag in de budgetten terugvindt. Incontinentie Het rayon Leiden van de Ne derlandse Multiple Sclerose Stichting houdt donderdag een informatie-avond over inconti nentie (het niet kunnen ophouden van urine en/of ontlasting). De avond is bedoeld voor mensen met multiple sclerose maar ook voor partners, familieleden, ver zorgenden of anderen die hierbij betrokken zijn. Na een korte in leiding en een videofilmpje kun nen er vragen worden gesteld aan een panel, bestaande uit een uroloog, een wijkverpleegkundi ge en een apotheker. Ook is de Vereniging van Incontinenten aanwezig met hulpmiddelen en om advies te geven. De bijeen komst wordt gehouden in Oegsl- geest. in het verpleeghuis Van Wyckerslooth aan het Van Wyc- kersloothplein 3, aanvang acht uur. Voor informatie: tel. 01751- 15238. BOA De scholingsavond van de Boy cot Outspan Actie die vanavond in het BOA-kantoor zou worden gehouden gaat in verband met ziekte van dr. Vemie February niet door. Het onderwerp waar over February zou spreken, ra- Veelvuldig was de klacht dat de gemeente haar eigen subsidiever ordening niet goed uitvoert. Tal van wijkorganisaties zouden an ders veel meer subsidie krijgen op basis van het huidige subsidiesys teem, dat is gebaseerd op aantallen huishoudens in het werkgebied van de instellingen. Daarom dient er meer duidelijkheid te zijn over het precieze aantal huishoudens per wijk, inclusief het aantal ka merbewoners. In veel gevallen wordt namelijk geen rekening ge houden met de groei van het aantal huishoudens per gebied door nieuwbouw en kamerbewoners. De stichting Meerburg krijgt uit het feit dat de subsidie aan Matilo al jarenlang op hetzelfde peil staat cisme in de Zuidafrïkaanse lite ratuur, wordt nu behandeld op de eerste maandagavond in april. VIDO De VIDO-werkgroep (vrouwen in de overgangsjaren) organi seert morgenmiddag een thema middag voor vrouwen. Er zal worden gesproken over de voor- en nadelen van de sollicitatie- arbeidsplicht voor vrouwen en de rechten en mogelijkheden voor de gehuwde vrouw wat betreft werken buitenshuis. Spreekster is Inez Raaphorst. De middag wordt gehouden in het Vrouwen huis, Hooigracht 79, van twee tot vier uur. Voor nadere informatie kan men bellen naar Adriënne Slam (071-892114) of Rietje Dirk- maat (071-894797). NIVO-project Op de voorjaarsvergadering van het protestants christelijk en voor de stichting Meerburg ge heel ontbreekt "de indruk dat de gemeente zich weinig bekommert om het reilen en zeilen van de buurt en wijkorganisaties". Men hoopt ook dat deze inventarisatie ertoe bijdraagt, dat er vanuit de ge meente een actiever beleid zal wor den tenf aanzien van het wijk- en buurtwerk. Verandferen De wijk- en buurtorganisaties stellen de gemeente voor eens na te denken of het huidige subsidiesys teem niet moet worden veranderd. "Naar veler mening stelt de veror dening van 1970 weinig voor. De onderwijs, afdeling Leiden, wor den morgenavond in samenwer king met het chr. avo workshops over de volgende onderwerpen gehouden: - het NIVO-project (computers in het voortgezet onderwijs); spreker: J.J. van Deursen; - geestelijke stromingen in het basisonderwijs; spreker: D. Wie- linga; - vrouwen in het onderwijs. De vergadering begint om kwart voor acht in de pc-pabo, Hazenboslaan 101, Oegstgeest. K&O Een komische film met Spanky en de boefjes en een serie teken films staan woensdagmiddag op het programma van K O. De kinderfilmmiddag begint om half drie in de filmzaal van K O, Oude Vest 45. LWH De Leidse Werkgroep Homose- xualiteit/COC begint morgen weer een gespreksgroep. Wie wil praten over zijn of haar homose- xualiteit, kan bellen met Wim (071-761013) en na 19.00 uur met Jan (071-894889) en Chris (071- 126568). het succes van SP'er Cor Vergeer bij de Elstedentocht, hadden zich ook twee PvdA-wethouders op het ijs gewaagd: Jit Peters (ruimtelijke ordening en ver keer) en lijsstrekker Dick Tesse- laar (volkshuisvesting en sport zaken). Met de blik op oneindig en het verstand op nul scheerde Tesselaar over de Nieuwe Rijn. Hij had haast. Dat was duidelijk. Burgemeester Goekoop heeft de tocht eveneens gereden. En voet baller Wim Rijsbergen ook. De heer Roesink uit Boekelo had in zijn plaatselijke krant ge lezen dat er in Leiden een tocht van 75 kilometer werd georgani seerd. Voor dag en dauw stapte hij in de auto, waardoor hij al om negen uur in Leiden was. Niets te beleven dus nog. Toch heeft hij maar aan de tien kilometer korte tocht meegedaan. Leuk vond hij het. Maar na Leiden is hij doorgereden naar het plas- sengebied. Om daar een 'echte' tocht te rijden. Drie Nigerianen wilden het ijs ook wel eens proberen. Met ge leende schaatsen reden zij de tocht uit. De stempels lieten zij in hun paspoort zetten. Dat zal nog een heisa worden bij de douane. Ongelukjes Zoals bij elk ijsfestijn waren ook op de Leidse grachten wat ongelukjes en kleine drama.'s te bespeuren. Een paar botbreuken en wat hoofdwonden. In totaal werden zeven mensen naar het ziekenhuis gebracht. "Ja we heb ben hier niet voor niets rondgelo pen", aldus een Rode Kruisman, die zelf overigens gehavend rondliep. Een snee in zijn neus. "Nee dat is niet vandaag ge beurd. Wel bij het schaatsen af gelopen week". Een collega van hem aan het Rapenburg is er van overtuigd dat de meeste onge lukken gebeuren door de schuld van de mensen zelf. "Met zoveel mensen knal je nu eenmaal gauw tegen elkaar aan. En ze gaan on getraind het ijs op". Op de Nieuwe Rijn dreigde een sleepboot te zinken. Door de vorst was hij lek geslagen. De brandweer was ter plekke om het schip leeg te pompen. "Wat een strop hè voor die jongens. Ze hebben die boot helemaal zelf opgeknapt. Slepen ermee. En ze gaan er ook mee op vakantie. Moet je zien, alles is nat". Schuimrubber matrassen hingen over de brugleuning te drogen. Stille getuigen van een winters drama. Bij de marktroute was het een troep: vissekoppen en rottende groenten. Door de koopliedeh na afloop van de zaterdagmarkt op subsidiebedragen zijn immers nooit aangepast en 'aangevreten' door jarenlange inflatie. In een nieuw subsidiesysteem zou ook daarmee rekening moeten worden gehouden". Een ander knelpunt is het ge brek aan huisvesting, hoewel dit niet voor alle organisaties geldt. Maar duidelijk is dat dit in een aan tal gevallen als zeer belemmerend wordt ervaren. Een voorbeeld daarvan is het wijkcomité Klein Cronesteyn. dat niet over een buurtruimte beschikt. Dit comité klaagt voorts dat het geen onder steuning krijgt vanuit het buurt- en clubhuiswerk. De instellingen willen daarom ook dat de gemeente duidelijk maakt hoe de relatie tussen het professionele welzijnswerk en het vrijwilligers er uit moet zien. "In sommige gevallen blijkt de relatie tussen bewonersorganisaties en het professionAe welzijnswerk problematisch t^ijn. Het zou aan beveling verdienen aandacht te be steden aan de plaats en positie van het professionele welzijnswerk en -ondersteuning ten opzichte van het vrijwilligerswerk", aldus het rapport. Zo meldt bijvoorbeeld het wijk comité Pancras-Oost dat vooral de ontwikkelingen rond de positie en de herhuisvesting van de Tech nisch Bewonersadviseurs en de daarmee verband houdende huu- ropzegging van De Pancrat beslist niet bevorderlijk waren voor een goede verstandhouding met de Stichting Welzijn Leiden. "Ook de nadrukkelijke maar niet altijd dui delijke aanwezigheid van SWL- medewerkers bij tal van projecten roept wel een aantal vragen op". De instellingen dringen daarom aan op meer duidelijkheid. Boven dien vinden zij het belangrijk dat de gemeente duidelijk maakt wel ke problemen ze op kortere en lan gere termijn denkt aan te pakken. In Leiden zijn 250 tot 300 mensen permanent actief in het buurtwerk, die voor de uitvoering van allerlei activiteiten kunnen rekenen op de steun en medewerking van nog eens honderden vrijwilligers. LEIDEN - De Rijnlandse beroe penmanifestatie die donderdag vrijdag en zaterdag in de Groenoordhallen wordt gehouden, dient verschillende doelen. Niet al leen kunnen toekomstige leerlin gen zich laten voorlichten over de mogelijkheden van het lager en middelbaar beroepsonderwijs, maar ook voor de werkgevers en de werklozen is er veel belangrijks te zien en te horen. Volgens de voorzitter van de Stichting Beroepenmanifestatie Rijnland, C.E. van Oort, is er bij al le drie de groepen sprake van grote onkunde op gebied van het be roepsonderwijs. Hij noemt zomaar een voorbeeld: "In de praktijk blij ken veel werkgevers een heel an der soort mensen te vragen dan ze in werkelijkheid nodig blijken te hebben. Een meao'er met typen Diefstal LEIDEN - Onbekenden hebben gisternacht uit een brillenzaak aan de Nieuwe Rijn dertig brillen met een waarde van 6500 gulden gesto len. Volgens de politie kwamen zij de winkel binnen door met een steen de glazen toegangsdeur in te gooien. Daarna werd een staander met de dertig brilmonturen meege nomen. Cursussen voor ondernemers LEIDEN - De Planwinkel uit Delft en de Stichting Werkgelegenheid Leiden beginnen deze maand rrtet een cursusprogramma voor (begin nende) ondernemers. Het gaat om de volgende cursussen: een bedrijf beginnen; boekhouden; marktbe nadering; computergebruik. Op 10 maart is er een oriëntatie-avond, van acht tot half elf in het Olga- complex (Evertsenstraat 99). Op deze avond kunnen mensen die plannen hebben een bedrijf te be ginnen in grote lijnen vernemen wat er daarvoor moet gebeuren. In formatie en opgeven, zowel voor de curussen als de oriëntatie- avond: Olga, tel. 071-219811. LEIDEN - De brand in de boven woning aan de Nicolaas Beets- straat, waardoor vrijdagavond een Leidenaar om het leven kwam, blijkt te zijn aangestoken door de ze man, die nu is geïdentificeerd als een 50-jarige bewoner. Uit ver hoor van de 26-jange bewoner is gebleken dat het tweetal een eind aan hun leven wilde maken. Volgens de politie is het tweetal tot deze daad gekomen uit angst voor een voormalige werkgever, na het nuttigen van de nodige alcoho lica. Deze werkgever zou het twee tal meermalen verbaal hebben be dreigd in de veronderstelling dat zij een voor deze werkgever bezwa rende verklaring aan de politie hadden afgelegd. Het duo werd na melijk ruim een jaar geleden ge hoord wegens zwart werken voor deze werkgever. Op de avond van de brand heb ben beide bewoners de toegangs deur tot het pand gebarricadeerd met een spiraal en een aantal tele visietoestellen. Op de overloop werd een fles spiritus geleegd. De 50-jarige heeft daarop het vuur aangestoken. Tevens werden een lege fles ammoniak en een fles wasbenzine gevonden. Toen de brandweer ter plaatse met blussen begon is de 26-jarige uit het keukenraam gesprongen. Hij hield daaraan ernstig hoofdlet sel over en verkeert momenteel in 'comateuze' toestand. De man her innert zich van gebeurtenissen na het ontstaan van de brand niets meer. De andere bewoner is, blij kens sectie, door verstikking om het leven gekomen. De bovenwo ning is geheel uitgebrand Titels voor Hoek en Deen LEIDEN - Leden van de Leidse kunstschaatsvereniging Rijnland hebben het afgelopen weekeinde tijdens de gewestelijke jeugdkam pioenschappen in Dordrecht goe de prestaties geleverd. Bij de aspi ranten (jongens) legde Markus Deen in het algemeen klassement beslag op de eerste plaats. Bij de A-pupillen reikte Rob Hoek naar dezelfde positie. Scarlet Knoester werd bij de C-junioren (meisjes) tweede. Ook Belinda van der Zeeuw B-junioren (meisjes) kwam in het bezit van een tweede plaats. Aanstaande zondag (17.00 uur) worden in de ijshal aan de Vondel laan de clubwedstrijden van Rijn land gehouden. heeft een totaal andere opleiding dan een havo-kandidaat met typen. Dat realiseert men ?ich niet". De secretaris van de Kamer van Koophandel, drs. A. Berkhout, meldt dat er een schrikbarend te kort is aan geschoolde beroepsme dewerkers in de bouw en industrie. "Het gaat vooral om technisch en produktiepersoneel". Het Ge westelijk Arbeidsbureau zal hierop proberen in te springen door dui delijk te maken wat voor een mo gelijkheden er zijn op het gebied van omscholing. Aan de beroepenmanifestatie werken, behalve de drie eerder ge noemde instanties, bijna alle scho len en bedrijven uit de Rijn- en Bollenstreek mee. Het geheel is overzichtelijk ingericht in vier sec toren: dienstverlening en gezond heidszorg; handel en administra tie; een agrarische sector en een technische sector. "Het is overi gens geenszins de bedoeling van de manifestatie dat de scholen met elkaar een concurrentiestrijd aan gaan", waarschuwt Van Oort. "Het is ons louter en alleen te doen om de beroepen. Het bedrijfsleven heeft zich daarvoor ook geweldig ingezet. Maar liefst anderhalf mil joen aan materialen is er voor deze manifestatie beschikbaar gesteld". Naast informatiestands over de honderden verschillende beroe pen, is er ook veel aanschouwelijk onderwijs. Zo is er een volledig in gericht laboratorium en timmer werkplaats, zijn er proeftuinen voor de agrariërs en gaan banket bakkers en koks met lekkere hap jes rond. Commissie Meer dan 4000 leerlingen van la gere scholen hebben zich reeds aangemeld om de manifestatie te bezoeken. Zij zullen door speciaal aangestelde hostesses worden rondgeleid. In het totaal worden er in die drie dagen meer dan 10.000 bezoekers verwacht. Het is de bedoeling dat er na de ze manifestatie een 'beroepscom missie' verder gaat met het verste vigen van de contacten tussen het beroepsonderwijs en het bedrijfs leven. LEIDEN/ALPHEN - De Leidenaar H. Gouw heeft zaterdag in het Genie complex te Alphen aan de Rijn het zilveren bondskruis van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers gekregen voor zijn verdiensten voor de leden van de afdeling Zuid-Holland. Hij kreeg de onderscheiding namens het hoofdbestuur opgespeld door de heer W. van Dam. De heer Gouw kreeg nóg een lintje vanwege het feit dat hij al veertig jaar lid is van deze bond. Daarvan heeft hij de afdeling vijfentwintig jaar als bestuurslid gediend, waarvan tien jaar als voorzitter. Voor de komen de drie jaar heeft hij zich opnieuw voor een bestuursfunctie beschikbaar gesteld. (fotoNanno Blaupot) Zilveren bondskruis voor H. Gouw

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3