Twee maanden theater en muziek in De Waag Dapper maar zinloos concert van Yoko Ono Andermaal 'Oude kunst in de Nieuwe Kerk Wisselende prestaties op het concert van Lingua Musica Jazz on Sunday: kwintet doet de Idassiekers alle eer aan Kathy Gosschalk op grens van dramatiek en pathos MAANDAG 3 MAART 1986 KUNST PAGINA 21 LEIDEN - De Waag doet in maart en april weer dienst als theater- en concertzaal. In tegenstelling tot voorgaande jaren ligt dit keer de nadruk op professionele gezel schappen. Het programma omvat cabaret, muziektheater, country li teratuur en een slagwerk festival. Cabaret Zak en As opent de reeks op vrijdag 7 maart met het programma 'Hij is Justus, wij zijn Erik'. Zak en As was vorig jaar winnaar van het Leids Cabaret Festival. Aanvang 20.30 uur. Circus Horlepiep is een program ma van Hans Dorrestein en Levi Weemoedt. Dorrestein schrijft ver halen voor kinderen en volwasse nen, vaak Vnet een morbide onder toon; Weemoedt dicht diepdroevi- ge sonnetten. Beide heren worden op het podium bijgestaan door de Buitenband. Ze zijn op zaterdag 8 maart in De Waag. Aanvang 20.30 Nick Seeger is een Amerikaanse countryrock-zanger en songschrij ver, die opgroeide in Leiden. Met zijn band speelt hij zondagavond 9 maart in De Waag. Aanvang 20.30 uur. Folkgroep De Perelaar maakt Nederlandse lichte muziek uit voorbije eeuwen, afgewisseld met zelfgeschreven werk. Ze spelen vrijdag 14 maart in De Waag. Aan vang 20.30 uur. Gedicht/herdicht is de titel van een poëzie-avond met Nederlandse en vertaalde gedichten. Medewer king verlenen de dichters J. Eijkel- boom, Marko Fondse, J.P. Guepin, C.Ó. Jellema en Willem van Toorn. Het Nederlands Gitaartno zorgt voor de muzikale omlijsting. Aan vang 20.30 uur. Bram Vermeulen refereert in zijn nieuwe muziektheaterprogramma 'Grond' aan de filosofische driede ling water, vuur en aarde, die bij hem staan voor respectievelijk po litiek, passie en dood. Vermeulen voert 'Grond' samen met Frank Ketelaar uit. Woensdag 19 maart is het tezien in De Waag. Aanvang 20.30 uur. Het Stuffed Puppet Theatre van de Australische poppenspeler Ne ville Tranter is vaak in ons land te zien. 'Underdog' is een voorstelling voor volwassenen over een jongen die van zijn vader beproevingen krijgt opgelegd om hem te tonen dat hij op eigen benen kan staan. Op vrijdag 21 maart te zien in De Waag. Aanvang 20.30 uur. Het Slagwerk Festival dat op za terdag 22 maart wordt gehouden, is enig in zijn soort. Op deze dag wordt aandacht besteed aan de meest uiteenlopende vormen van slagwerk, 's Middags om 15.00 uur openen het drumduo Beat It en de Slagwerkgroep Leiden het festival. Het avondprogramma begint om 20.00 uur met de gamelangroep Ra- ras Budaya, met klassieke game- lanmuziek uit midden-Java. Daar na speelt East West Percussion, een ensemble met Nippy Noya, Pierre Courbois en Zamir Ahmed Khan. Paleis van Boem is een duo uit Rotterdam, dat slagwerk op boeiende wijze combineert met moderne elektronica. Hans en Can dy Dulfer, de saxofoon spelende vader en dochter, sluiten de dag af met een ongetwijfeld swingende revue. Dat slotconcert wordt gege ven in de Leidse Schouwburg en begint om 24.00 uur. Filmbladen in gevaar: Première opgeheven AMERSFOORT (GPD) - Het Ne derlandse filmtijdschrift Première is opgeheven. De redactie nam de ze beslissing als gevolg van de enorme tekorten, die er de laatste jaren ontstaan zijn. Tijdschrift-ma nager Mik Fetvacian verklaart het faillisement uit het wegblijven van adverteerders uit de bioscoop- en filmwereld, die de duizend gulden per advertentiepagina te hoog von den. Met uitzondering van sigaret tenreclames was het maandblad Première uitgegeven door Onnes BV in Amersfoort voor een te be langrijk deel afhankelijk van de opbrengsten uit abonnementen (10.000 abonnees) en de losse ver koop (8000 exemplaren). Toch hield Première het bijna ze ven jaar vol. In 1983 werd het tijd schrift overgenomen door een an dere uitgever en drastisch gerevi seerd.'De kwaliteit van de artike len en het gezicht van het blad ver beterde terwijl het zich bleef rich ten op een groot filmpubliek, dat Skrien te specialistisch en Skoop te hobbyistisch vindt. Fetvacian is boos op de adver teerders, omdat die hun reclame liever sleten aan Veronica of Pano rama. Onder die groep adverteer ders bevinden zich de Nederlandse Bioscoop Bond, de bioscoopbe drijven en de filmverhuurbedrij ven. Ook het systeem van 'gratis kaartjes', waar Première indertijd mee begon werd al snel overgeno men door een aantal weekbladen en omroepen. Première kwam daardoor buiten spel te staan. Kim Fetvacian voorspelt, dat ook de andere filmbladen een wei nig rooskleurige toekomst tege moet gaan. 'Als het zo doorgaat zijn alle filmbladen binnenkort uit Ne- •derland verdwenen', aldus Fetva- AMSTERDAM - .Oude Kunst in Nieuwe Kerk' is de naam van de vierde kunst- en antiekbeurs die van vandaag in de Nieuwe Kerk bij de Dam in de hoofdstad wordt ge houden. In totaal nemen 46 handelaren aan de beurs deel. Onder hen zijn vfif specialisten op het gebied van oude schilderkunst. Op de lijst van deelnemers staan drie nieuwe na men. Eén van hen is gespeciali seerd in ikonen, een tweede toont een collectie instrumenten varië rend van barometers en zakzonne- wijzers tot curiositeiten zoals een zeventiende-eeuws miniatuurmo del van een kruisboog en een ver rekijker met Parijs signatuur. De derde komt vooral met meubelen en kunstnijverheidsprodukten uit de tweede helft van de achttiende eeuw naar de Nieuwe Kerk. Teruggekeerd naar de beurs is een Eindhovense antiquair met een uitgebreide collectie kunstnij verheid uit de late Middeleeuwen, de Renaissance en de zeventiende eeuw. Een handelaar in topografi sche prenten is dit jaar ook met schilderijen. Verder zijn er op de beurs onder meer te zien en te koop Chinees en Japans porselein, antieke nauti sche artikelen, antiek tin, zilver en aardewerk,, zeventiende-eeuwse roemers en glazen van Venetiaans makelij, keramiek,, textiel, (kerke lijke) beeldhouwkunst van Midde leeuwen en Renaissance, tapijten, V Een uit zuid-Duitsland afkom stige 'piëta', daterend de vijftien deeeuw. foto ANP» schilderijen van Vlaamse en Hol landse meesters uit de zeventiende eeuw, stukken uit de periode van Art Deco en Art Nouveau en oude Oosterse kunst. Gout komt niet LEIDEN - De lezing over postmo dernisme, die Cor Gout morgen avond zou geven bij Stichting Burcht, gaat niet door. Gout is ziek. Yoko Ono and Band. Bezetting: Phil Ashley (toetsen), Bennie Gratnm (drums), Leigh Foxx (bas), Mark Ri vera (saxofoon en toetsen), Jimmy Hipp (gitaar), en Steven Scales (per cussie). Gehoord op 1 maart in het Congresgebouw, Den Haag. Toen John Lennon op 8 decem ber 1980 in New York werd neer geknald, stierf een gewetensvol en hoogbegaafd rockartiest; hij was de spreekbuis van een gene ratie. Yoko Ono had Lennon van af 1968 geïnspireerd als geen an der. Later bracht ze klaarheid in Lennons zakelijke chaos, inalu- sief de failliete inboedel van het Apple-label. Zelf overwon ze de tragedie niet zonder diepe trauma's, zoals soloalbums van Yoko Ono als It's Allright en Season of Glass laten horen, maar ze vond dat ze meer moest doen om Lennons droom levend te houden. Een stroom van kinderlijk-naieve op roepen voor de wereldvrede, voor de inrichting van een monu ment in Central Park (Strawber ry Fields), tegen hoge defensie uitgaven kwam op gang. Al deze uitingen stemmen overeen met de spraakmakende acties die Lennon en Ono aan het eind van de jaren '60 en begin ja ren '70 in de vorm van publieke performances opzetten: zoals Bed Peace in het Amsterdamse Hilton Hotel, Bag Love in We nen, en de tv-debatten met intel lectuelen als Marshal McLuhan. Bij al die acties toonde Ono zich op zijn minst de evenknie van Lennon - al werd ze niet als zodanig erkend. Veel Lennon- fans zagen in haar een kwade ge nius, een lasfig te beteugelen, egocentrisch kreng dat John's ster verduisterde en hem later zelfs een bestaan als huisman zou hebben opgedrongen. Ono's artistieke prestaties op muzikaal gebied kunnen de ver- gelijking met die van Lennon niét doorstaan. Ze is ook primair een performance-kunstenares, die haar beste werk in het begin van de jaren '60 liet optekenen. Haar poging om nu in de vorm van een wereldtournee nog eens de vrede te bevorderen en Len nons nagedachtenis levend te houden, is dan ook even dapper als zinloos. Ze moet een tour de chant in gedachten hebben gehad. Een concept waarin ze als in een au tobiografie verslag doet van haar leven sinds de moord op Len non. Zeg maar dagboeknotities gecombineerd met liedjes geba seerd op dagboeknotities. In Den Haag loopt ze zenuwachtig heen en weer, gevolgd door lastige spots die haar nog kleiner, kwetsbaarder en nerveuzer doen lijken dan ze is. Al ijsberend ver geet ze de teksten - nerveus hijgt ze telkens uit van weer een in spanning - en zelfs als ze in een fauteuil plaatsneemt overheerst nog de indruk dat er sprake is van een ongecontroleerde drift. Het merendeel van de liedjes staat bol van goedbedoeld sim plisme - wie hoop wil verwoor den maar angst kent, kan ook moeilijk anders. Dank zij een zeer kundige band klinkt de uit voering ervan professioneel. Zo als dat eigenlijk bij het knokken voor de vrede met huursoldaten altijd het geval is. Vuur springt er niet over, wel onbeholpenheid en, zonder het te willen, een ont roerend gebrek aan vermogen om te communiceren. Een enke le keer grijpt Ono met haar wan kele stem naar het onzegbare, zo als in enkele goede stukken als Death of Samantha en Dreóm Love. Het concert eindigt even rafe lig als het begonnen is. Lennons goede wil in het schitterende Imagine en de actie-song Give peace a Chance wordt langzaam en niet bedoeld de nek omge draaid. Een klein publiek van ge trouwen kan zich er toch nog in kwijt. Loyaliteit is een deugd, maar zelfs Yoko Ono is niet geroepen tot het onmogelijke. Lennon is niet meer, zijn ideeëen en zijn muziek leven desondanks voort, zoals ook een komende week uit te brengen album (Live in New York City - uit 1972) zal laten ho ren. Dat zou Ono genoeg moeten zijn. JOHN OOMKES Yoko Ono in ht Congresgebouw. a het eer ste lustrum van het kamerkoor 'Lin gua Musica' onder leiding van Maar ten Michielsen. M.m.v. ensemble 'Florilegium Musicum Rotterdam' en de solisten Helmi Verhoeven (so praan), Ellen Schwantje (alt), Rob Stallinga (tenor) en Kees de Bruyn (bas). Werken van o.a. Elgar, Sten- hammer en Mozart. Gehoord in de Lokhorstkerk op 1 maart. LEIDEN - In de sfeervolle en goed bezette Lokhorstkerk, vier de het kamerkoor 'Lingua Musi ca' zaterdag zijn vijfjarig bestaan. De jonge, enthousiaste leden presenteerden zich voor de pau ze met een gevarieerd program ma a capelle werken, dat zich uit strekte van wat aarzelend gezon gen Italiaanse madrigalen uit de 16e eeuw tot een pittige en nauw keurige uitvoering van het inte ressante en ritmisch lastige 'Ho ra' van Mare Lavry (1903-1964). In twee verschillende werken van Edward Elgar, 'The Prince of Sleep' en 'My Love Dwelt in a Northern Land' imponeerde het koor door de tekst-expressie en de mooie, homogene opbouw. Een zelfde aanpak kenmerkte ook de uitvoering van twee werken van de Zweedse compo nist Wilhelm Eugen Stenham- mer (1871-1927). De melancholi sche, poëtische inslag van zijn 'September' en 'Havdejeg' kwam in deze interpretatie zeer goed tot zijn recht. Na de pauze voerde men, ver sterkt door het barok-ensemble 'Florilegium Musicum Rotter dam' en solisten, enkele geeste lijke werken van Mozart uit. Werd het Miserere KV 85 en het motet Ave Verum Corpus KV Jazzconcert met een groep rond drummer Ruud Bogaards, tenorist Rudi Brink, pianist Rob Agerbeek, bassist F.J. v.d. Hoeven en zangeres Sarah Coolen, georganiseerd door Jazz on Sunday en gehoord in het Bowling-restaurant aan de Boshui- zerlaan op 2 maart. LEIDEN - Terwijl velen de wel licht laatste schaatsmogelijkhe- den benutten stond de Lissese drummer Ruud Bogaards gister middag borg voor gezellige vijfti ger jaren jazzmuziek en een rede lijk aantal bezoekers. De omstan digheid dat er geen sprake was van een vaste groep met een ei gen repertoire deed de musici te ruggrijpen op de klassiekers be kend geworden door Miles Davis of Bill Evans en de zeer veel ge speelde evergreens als 'Body and soul', 'Summertime' of 'Love for sale'. De sfeer werd er echter niet minder om. De bekendste leden van de groep zijn pianist Rob Agerbeek uit Den Haag en tenorsaxofonist Rudi Brink. Deze laatste is veel te horen in de Hilversumse radio orkesten en bij de begeleiding van zangeressen als Rita Reys of Greetje Kauffeld. Vroeger deed zijn toon me erg denken aan die van Stan Getz, maar nu bleek hfj met zijn hoge wat scherpe toon in bedachtzaam geformuleerde zinnen meer de sfeer op te roe pen van beider voorbeeld: de Ba- sie saxofonist uit de dertiger ja ren Lester Young. Brink gaat in zijn spel veel meer uit van achter elkaar gezette frasen. Daarnaast voert hij de muziakle spanning in zijn soli steeds meer op. De ballade 'Spring can nearly hang you up the most' was zijn beste solo van de middag. Hij deed dit ook op een meer jazzy wijze dan Getz bij diens opnamfe uit 1983. Brink wist in zijn spel een een zaam melancholieke sfeer op te roepen. Pianist Rob Agerbeek is de Ne derlandse Tommy Flannagan. Ze hebben hetzelfde fijnzinnige en veelzijdige pianospel, maar daar naast maakt Agerbeek meer ge bruik van blues en funk. Zijn soli waren over het algemeen kleine spannende muzikale portretjes. In een blues voor trio waren de musici in staat het publiek bij de muziek te betrekken. Bassist V.d. Hoeven bleek een ambitieus en degelijk vakman, die het solo- werk niet uit de weg gaat. Drum mer Bogaards zorgde voor een De beginnende zangers Sarah Coolen heeft een goede stemcon- trole en een redelijke dynamiek, maar ze hield zich angstvallig dicht bij de tekst en ook de vrije improvisdatie in de vorm van scat ontbrak. 'Loverman' wist het publiek weer voor de muziek te winnen. Aan het eind was de kracht er een beetje uit, wat niet wil zeggen dat we niet met een veelbelovende zangers te maken hebben. WILLEM WINSEMIUS 618 nog precies, zy het ook wat vlakjes, uitgevoerd; in de Missa Brevis KV 275 ging het koor steeds meer een autonoom leven leiden. Dit lyrische, intieme werk is op zich een ideaal stuk om door een jong koor als 'Lingua Musica' ge zongen te worden. Het werk heeft een wat naïef karakter, is met zijn aangename melodische structuren goed toegankelijk en nodigt uit tot een geestdriftig musiceren. Echter moet dit en thousiasme natuurlijk wel in goede banen worden geleid. In deze uitvoering waren de ver schillen van mening tussen koor en dirigent helaas te opvallend, vooral in een werk met zo vele sfeer- en tempowisselingen leidt dit dan tot een niet geheel bevre digend resultaat. De fraaie bijdrage van sopraan Helmi Verhoeven, opvallend te midden van de overige solisten, kon dit werk dan ook maar ten dele redden. Spijtig, temeer daar het koor met zijn prestaties voor de pauze te kennen had gegeven, een dergelijk werk toch wel de gelijk aan te moeten kunnen. ABRAHAM GOEDHALS Werkcentrum Dans met 'Een voedza me maaltijd (Gerrit Jan Vooren/Be- la Bartok), 'Rapsodisch* (Kathy ii De Lantaren, I ROTTERDAM - Werkcentrum Dans brengt in zijn nieuwe pro gramma maar liefst drie premiè res ineens uit. De eerste is van Gerrit Jan Vooren, een jonge Ne derlandse danser met choreogra fische aspiraties, die al eerder werk voor de groep maakte. In 'Een voedzame maaltijd' speelt een manshoge muur van vele honderden conservenblikken erwten een centrale rol. Drie in uitgaanskleding gestoken dan sers voeren met die blikken ca priolen uit. Blikken worden op gestapeld en later weer omge gooid, blikvelden worden ver kleind en soms wordt een blik opengetrokken om de inhoud in eigen of andermans mond te stoppen. De dans bestaat voorna melijk uit gestileerde gevechten. Drie premières bij Werkcentrum Dans De twee heren en een dame springen ruw met elkaar om, ge ven elkaar knietjes en kopstoten en draaien armen bijna uit de kom. Een aanleiding voor al die onenigheid heb ik niet kunnen ontdekken. Het basisidee van de blikken wordt voorspelbaar uit gewerkt, als siert het Vooren dat hij aan het slot niet de hele muur van blikken laat omtrappen. De muziek van Bartok houdt zo wei nig verband met de dans, dat die zonder bezwaar door een wille keurig andere compositie zou kunnen worden vervangen. 'Rapso'disch' van Kathy Gos schalk, de artistiek leidster van de groep, is net als haar 'Nailed' - afgelopen week nog op televisie te zien - een dramatische dans. Het is bij uitstek een muziekbal let, waarop de droeve, onheils zwangere muziek van Liszt een zware domper zet. In de ope ningsscène revancheert Vooren zich in een samen met Juliët van Beek knap gedanst duet. Hij is de onstuimige jongen, die zich uitslooft om het kuise meisje voor zich te winnen. Ze geeft ,haar verzet pas op als de teder heid het wint van de bravoure. Die sfeer van weerstand en over gave keert in alle scènes terug, en wordt ook gesymboliseerd door de gekleurde lappen en de jasjes die worden gebruikt. Gos schalk heeft knap gebruik ge maakt van de persoonlijkheden van haar dansers, al slaafden die er in de uitvoering niet altijd in te voorkomen dat de dramatiek tot pathos afgleed. 'Rapso'disch' is minder samenhangend en spec taculair dan 'Nailed', maar bevat een aantal mooie momenten en spannende, klassieke fijnen in de dans. Een toonbeeld van helderheid is 'Sextet' van de Amerikaan Da vid Gordon. Een ondubbelzinni ge, speelse dans, met brave trek jes die een Nederlandse choreo graaf niet snel zou gebruiken. Hilde Machtelinckx en Jan Muy- laert, het Belgische duo van Werkcentrum Dans, zet in het eerste duet de toon. Ze dansen als veulens in de lentewei, draai en en rennen in vloeiende bewe gingen om elkaar heen en zwaai en elkaar door de lucht. Gaande weg groeit de groep aan tot zes. De dans is een mengeling van spel en luchtige ernst, die is ge baseerd op evenwicht en ont spanning. De enige dramatische spanning wordt ingebracht door de partnerwisselingen. 'Sextet' is een onbekommerde dans om de dans van het soort waarin de dansers van de groep zich het best op hun gemak voelen. Ner gens schokkend of grensverleg gend, maar wel een tamelijk aan genaam schouwspel. ARIEJAN KORTEWEG Romantisch avondje met Residentie Orkest in Stadsgehoorzaal Het Nederlands Philharmonisch Or kest o.l.v. Hubert Soudant met als soliste Emmy Verhey, viool. Men delssohn, vioolconcert in e op. 64 en Bruckner, Symfonie nr. 4 in Es (Ro mantische). Gehoord op 1 maart in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Een bekend vioolcon cert uitgevoerd door een beken de soliste: ook zoiets kan een bij zondere belevenis zijn. Emmy Verhey weet een natuurlijke rust en rijpheid te combineren met een gevoelige lyriek, die nergens sentimenteel of overdreven wordt. In Mendelssohns viool concert, dat uitblinkt in klassie ke evenwichtigheid en lichtvoe tige hartstocht, kon ze met haar licht aansprekende toon moeite loos boven het orkest uitkomen. Het blijkt dat een componist als Mendelssohn in een tijd zonder microfoons of versterkers een enkele viool weet te profileren ten opzichte van een redelijk groot orkest, een feit dat in onze tijd eigenlijk alleen bij levende muziek naar voren komt. Er was een natuurlijke lijn van het hartstochtelijke eerste deel via de doorklinkende fagottoon naar een verstild en innig ge speeld andante. Vandaar was er weer een vloeiende overgang naar het uitgelaten en levendige rondo. Het Nederlands Philhar monisch Orkest onder leiding van Hubert Soudant onder scheidde zich door de zorg die aan de orkestbegeleiding be steed werd. De houtblazers bij voorbeeld vielen op in het lyri sche tweede thema van het eer ste deel, en in de snelle achtste noten in het begin van het laatste deel, die precies gelyk met de so loviool gespeeld moeten worden. Maakte dc dirigent voor de pauze reeds een bescheiden en integere indruk, ook in Bruck- ners vierde symfonie bleef zijn dirigeerstijl natuurlijk, efficiënt en doorleefd. Het leek alsof Hu- bert Soudant de orkestmusici fijn liet musiceren zonder teveel in te grypen. Gelukkig speelde het orkest de volledige, naar ik vermoed, oudste versie van dit werk, dat later onder invloed van collega's van de componist is veranderd en ingekort. De zeven tig minuten die deze symfonie duurde, waren mij niets teveel. De vier delen lieten hun verschil lende karakters zien, achtereen volgens monumentaal, zangerig, feestelijk en opgewonden. Door de gehele symfonie heen liep als een rode draad de dalende en stijgende kwintsprong, eerst sfeervol uitgevoerd door de be langrijke eerste hoorn en later door andere instrumenten. Ondanks de grotere bezetting van 16 koperblazers tegenover slechts 8 houtblazers en een niet al te groot strijkorkest had het koper een warme, ronde klank die niet teveel overheerste. Ver melding verdiende ook de mooie braaduitgesponnen melodie in het tweede deel, gespeeld door een warmbloedige altvioolgroep. Het talrijke publiek beleefde in elk geval een geslaagde romanti sche avond. FRANK DEN HERDER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21